De Laatste Bus r Hevige explosie in een Politievaria Amerikaansche fabriek EXAMENS LAATSTE BERICHTEN DE OFFICIEELE VER LIESLIJ ST STADSNIEUWS L Dankbaarheid van geëvacueerden Vijftig jaar Droste Wederopbouw Openluchtspelen toor schooljeugd Tien personen om het leven gekomen en ruim twee honderd gewond Aanrijdingen BURGERLIJKE STAND Aardbeving in Turkije eischt 3UÜ dooden Duitsch legerbericht Haveninstallaties gebombardeerd Het Italiaanscbe legerbericht ORDENING IN DE TABAK.SNIJ VER HEID BOMMEN BIJ AMbTEKDAM A.N.P.-Omroeper aangevallen VROUWENLIJK. OPGEHAALD Doodelijk ongeval te Zeist Cecil Freeman Cregg Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAci»c.A/> DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1940 E bewoners van wijk 24 en 36, behoorenrle hij groep XII, die gedurende de oorlogsdagen geeva- oueerd waren in de gemeente Oude Xiedorp, hebben uit erkentelijk heid voor den ontvangst en de ge noten gastvrijheid aan het bestuur \a.n de2e gemeente 'een staande halklok voor het gemeentehuis aan geboden. Begrafenis van Mevr. S. M. iiamselaar-de riiunk Hedenmorgen is op de R.K. begraaf plaats alhier, liet stoffelijk overschot van Mevr. de wed. S. M. Ramselaar-de iMunk ten grave gedragen. In de vroege morgenuren zijn 111 de Parochie Kerk van de H. Anslridus drie stille H. H. missen gehouden, 0111 10 uur was de plechtige 11. M. van requiem, opgedra gen door den Zeereenv. heer dr. A. C. Famselaar, geassisteerd door Kapelaan T. C. A. A. M. van Rijckevorsel en Kape laan W. J. M. Otterbeek, door hem ge schiedde tevens de absoute en de beaar- ding De begrafenis vond uit de kerk plaats. Op de begraafplaats was liet per soneel van de firma Ramselaar aanwe zig. Aan de groeve heeft dr. A. C. Ram selaar dank gezegd voor de ondervon den belangstelling. Morgen is het vijftig Jaar geleden, dat in Haarlem de Drosle's Cacao- en Chocoladefabrieken werden opgericht. Al zal er thans geen feestelijk karakter aan de herdenking van deze halve eeuw van smaakstreelenden arbeid ge- gpven worden, toch heeft de directie hel feit vast gelegd op een jubileum- bordje van oud-Delftsch porcelein, uit gevoerd door de. N.V. Kon. Delftscb Aardewerkfabriek: „De Porceleyne Fles", waarvan wij een exemplaar toe gezonden kregen. Het herstellen onder architect Plooy van acht woningen in de Pullstraat is na onderhandsche aanbesteding voor f 10909.opgedragen aan Gebr. Benus, alhier. HAALT UW BROOD- BONBOEKJES Xog vele stadgenooten hebben nage laten hun broodbonboekjes, waarvan de uitreiking reeds vorige week begon nen is, te halen. De distributiedienst verzoekt al dege nen, die tol nu toe in gebreke geble ven zijn voornamelijk zij, wier stam kaart-nummer onder de 30.000 ligt nog deze week de boekjes af te halen. In ons blad van vorige week» Vrijdag leze men de desbetreffende advertentie. Beginnen Maandag a.s. op de terreinen aan de Rubens straat en Bokkeduinen Evenals voorgaande jaren zullen tij dens de vacantie voor leerlingen \an lagere scholen openluchtspelen worden gehouden op de terreinen aan de Ru bensstraat en Bokkeduinen. De leiding berust bij de heeren J. J- van der Linden en A. Becker. Gespeeld zal worden in de morgenuren van Maandag, Dinsdag, Woensdag en Don derdag. Men hoopt dat de schooljeugd een druk gebruik zal maken van deze gele genheid om allerlei spelen te beoefenen. Wanl, mooht de animo te gering blij ken, dan zal men den cursussen, welke Maandag 5 Augustus beginnen, onmid dellijk staken. buitenland Gisteravond omstreeks half zeven passeerde een truck met oplegger in de Utrcchtschestraat een stilstaande auto. terwijl van tegenovergestelde zijde een groepje wielrijders naderde. Een van hen geraakte aan het slinge ren, waarop de autobestuurder, een kor poraal uit L^osduinen, stopte. De wiel rijder botste met het hoofd tegen den oplegger. Hij kreeg een wonde boven het oog. Na medische behandeling kon hij weer huiswaarts keeren. Doordat geen voorrang verleend werd, kwamen op het kruispunt Leusderweg Westerstraat twee wielrijders met, el kaar in aanrijding. Een damesrijwiel dat aan de hand meegevoerd werd, kreeg schade Gistermiddag stopte in de Lange- straat een vrachtauto uit Harderwijk niet tijdig voor het stoplicht. Het gevolg was dat de auto tegen een bakfiets, die wel gestopt was, opreed. Een kachel die op de bakfiets stond, verloor het evenwicht en ging ten gronde. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Handelsteekenen L.O. onze stadgenoot de heer W. J. van Nieuw- kerk. Onze stadgenoot mevr. A. E. Schrlj vero-Hilger, behaalde te 's-Gravenhage de huisakte Hoogduitsche taal M.O.A. Drie rijwielen veranderden op weder rechtelijke wijze van eigenaar. De poli tie zal trachten deze fietsendieven op te sporen. De jeugd gebruikte de militaire stel lingen aan den Lageweg als speelplaats. Zij werd er onder een geduchten uit brander uitgejaagd. GEBOREN: Johan Bernard, z. v. Her man Hendrik Felderhof en Hermine Elizabeth Ubbink. Dirk z. v. Johan Snij ders en Sara Mertz. Jan, z. v. Johan Snijders en Sara Mertz. Reijer, z. v. Jan Hendrik Booms en Gerritje Koudijs. OVERLEDEN: Anna Raben, oud S3 jaar, ongehuwd. GEHUWD: Pieter Cornelis Willem Bos en Elisabeth Gerarda Elverdinz. Cornelis Antonia Werij en Tijmina Vi- vié. Marinus» Hendrikus Pino en Sjouk- je Maria de Ruwe. Johannes Hoksber- gen en Johanna Geertruida Staats. Gijs- bertus van den Hoek en Rosalia Helena Kentin. Antonius Johannes Jansen en Evert je Elings. Isaak Meijer en Margje Johanna van Oosten. OP DEN BON Het politierapport vermeldde van daag de namen van twaalf wielrij ders, die geverbaliseerd waren, omdat de verlichting van hun rijwielen niet deugde. Men fietste zonder licht of met blauw licht, in ieder geval tegen de voorschriften in. Men wil het blijkbaar op een andere wijze leeren SCHADEE-ENQU6TE-COMMISSIE De commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft benoemd in de schade-enquête-commissie ter stand plaats Amersfoort, tot voorzitter tevens lid ir. F. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen te Zuilen, tot lid C. Ruitenberg te Amersfoort; Zeist tot voorzitter tevens lid G. H. J. van Spanje te Utrecht, tot lid mr. P. R. Hoorweg te Utrecht. TWINTIG GULDEN WEG Een melkhandelaar heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij uit de lade \an zijn toonbank twee briefjes van 10 mist. NEW-YORK, 31 Juli. (D.N.B.) In Camden in den staat New- York is in een kleurstoffenfabriek door een ontploffing een brand ontstaan, tengevolge waarvan tien menschen om het leven kwamen en ruim tweehonderd werden ge wond. Een uit zeven verdiepingen bestaande fabriek werd in de asch gelegd, evenals 56 woonhuizen en vier kantoren, terwijl nog 65 woon huizen en zestien huizenblokken geteisterd werden. Ruim dertig motorspuiten waren voor de be strijding van het vuur uit Camden en het nabije Philadelphia, bene vens uit een reeks andere plaatsen gealarmeerd. t De explosie, waarop talrijke kleinere ontploffingen volgden, deed geheel Cam den schudden en vernielde in een om trek van een halven mijl alle venster ruiten. Pas -na tien uur kon men den brand, die in ontploffende chemicaliën steeds nieuw voedsel vond. meester wor den. Ecnigen tijd lang was de waterlei ding van Camden uitgeput. Ruim driehonderd menschen zijn dak loos geworden."De totale schade wordt geraamd op twee millioen dollar. De be trokken firma werkte sedert kort aan de uitvoering van groote legercpdrach- ten. Men ontkent echter, dat de geruch ten over sabotage juist zouden zijn. Ter bescherming tegen plunderaars en ten behoeve van het later in te stellen onderzoek, heeft de burgemee.-der den uitzonderingstoestand afgekondigd en door den gouverneur van den staat mili tie doen ontbieden. ISTANBOEL, 31 Juli. (D.N.B.) Thans zijn de eerste bijzonderhe den bekend over de aardbeving in de streek van Yozgat, waarbij 300 menschen zijn omgekomen en 360 gewond. Twaalf dorpen zijn ver woest. Onder de puinhoopen lig gen nog vele lijken. Er spelen zich hartverscheurende tooneelen af. Ook veel vee is omgekomen. De bevolking, die in paniek gevlucht is, bivakkeert in de open lucht. De beving is bij de Zwarte Zee kust duidelijk gevoeld. Men vree;' dat de schade in de millloenen loopt. Hulpmaatregelen zijn geno men. TEXTIELKAARTEN Voor bijzonderheden omtrent verkrij ging en uitreiking van textielkaarten, verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie in cl.it blad. FRUIT- EN GROENTENVEILING AMERSFOORT AMERSFOORT. 31 Juli. Druiven 21—26. perziken 30120, yellow 616, frambozen 30, suikerpeer 7, tomaten 46, meloenen 12 23, kruisbessen 46, roode bessen 614, Eltl. Blauwe 5080, snuboncn 2126, stam- boonen 1118, andijvie 1224, cla 1027, tuinboonen 58, seldery 7t— 10, peterselie 5 8, groene kool 70. wortelen 710, bieten 1540, bloemkool 1018 doperwten 824. uien 46, postelein 611, spitskool 68, roode kool 78, komkommers 3050, capu- cijners 2224, pronkers 1218, 3plnazie 10 —12, aardappelen 3643. BERLIJN. 31 Juli (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Door de slechte weersomstandigheden was het Duitsche luchtwapen gedwon gen zijn activiteit te beperken. Deson danks werden, behalve verkennings vluchten naar de Oost- en Zuidkust van Engeland, de vliegtuigfabriek in Fllton, alsmede de haveninstallaties van Swan sea en Plymouth in den nacht van 30 op 31 Juli met bommen aangevallen. In den nacht van 30 op 31 Juli hebben slechts enkele Britsche vliegtuigen bo ven West-Duitschland gevlogen. Door de neergeworpen bommen werd geen materieele schade aangericht en werden geen personen getroffen. Twee binnenvliegende vliegtuigen werden door onze jachttoestellen neer geschoten. Naar eerst thans hekend geworden is. zijn op 29 Juli in totaal 21 Britsche vliegtuigen neergeschoten. ERGENS IN ITALIé, 1 Aug. (Stefani) Legerbericht nr. 53 van het Italiaan scbe hoofdkwartier luidt als volgt: Het blijkt, dat tijaens het optreden van de luchtmacht op 28 Juli tegen eenheden van de Britsche marine in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee, een Britsche torpedojager tot zinken is ge bracht. Tijdens verkenningsvluchten bo ven Malta heeft een onzer lormaties jachtvliegtuigen een gevecht aangegaan met een vijandelijke formatie. Twee vijandelijke toestellen werden neerge haald. Een van onze machines is niet teruggekeerd. In Oost-Afrika- ondernamen wij doel treffende acties in de lucht op Wakir, waar een parkeerplaats van auto's met succes gebombardeerd werd. Ook werd een aanval ondernomen op het vliegveld van Buna, waar drie toestellen op den grond getroffen en ernstig beschadigd werden. De vijand heeft Cassala met bommen bestookt, waarbij lichte schade werd aangericht. EINDHOVEN, 1 Aug. Od initiatief van eenlge sigarenfabrikanten werd te Eindhoven onder leiding van den heer K. L. H. van der Putt te Geldropv een zeer druk bezochte vergadering gehou den, zoowel van georganiseerde als van ongeorganiseerde fabrikanten, tezamen verlegenwoordigende meer dan 2-'3 der Nederlandsche sigarenindustrie. tyet algemeene stemmen werd beslo ten tot oprichting van een Algemeenen Bond van Sigarenfabrikanten. Doel van deze nieuwe organisatie is tweeledig: 1. de organisatie te vergemakkelijken van de geheele Nederlandsche sigarenin dustrie van groot tot klein. 2. den corporatieven opbouw zoo spoeuig mogelijk te verwezenlijken. De Nederlandsche R.K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten, die ook haar werkzaamheden voortzet, heeft al haar leden opgewekt tevens tot den nieuwen hond toe te treden, teneinde geleidelijk de gewenschte nationale roncentratie in de sigarenindustrie te bereiken. Het secretariaat van den nieuw opge- richten algetneenpn bond wordt waar genomen door mr. A. M. C. J. Steinküh- Ier, Keizersgracht 4. te Eindhoven. binnenland •s-GRAVENHAGE. 1 Aug. Volgens officieele opgave ver meldt de verlieslijst der Neder landsche Weermacht voor de oorlogsdagen 10—14 Mei 2.890 dooden, 6.889 gewonden en 29 ver misten. AMSTERDAM, 1 Aug. Op- nieuw zijn in den afgeloopen nacht Engelsche vliegtuigen boven de hoofdstad verschenen. In het nachtelijk duister hebben zij drie bommen uitgeworpen, welke ech ter noch materieele schade, noch persoonlijk letsel hebben veroor zaakt. De bommen zijn alle neer gekomen op een weiland in den Blauwpolder van den Broeker meerpolder, benoorden Amster dam. Bestuur der H.K. Staatspartij adviseert tot aansluiting Het dagelijksch bestuur der R.K. Staatspartij heeft tot de kring, en afdeelingsbesturen een rondschrij ven gericht, waarin tot aansluiting hij „De Nederlandsche Unie" wordt gead viseerd. Aan dit rondschrijven ontlee- nen wij het volgende: „Ook in onzen kring heeft zich het verlangen van de overgroote meerder heid van ons volk, om zich in sterke eensgezindheid in een waarlijk natio nale eenheidsbeweging aaneen t© slui ten, duidelijk geopenbaard. Dat, juist met het. oog op 'het optreden van pnkele kleinere politiek© groppen, waaraan plkc grondslag en waarborg voor de totstandkoming van een zoodanige een heidsheweging ontbraken, dit verlan gen ook in onzen kring steeds levendi ger werd, is ons in de afgeloopen we ken nimmer ontgaan." „Ons bestuur hecht er aan u laggs dezen weg te doen weten, dat het in de mannen die de leiding van de „Neder landsche Unie" hebben aanvaard, ver trouwen stelt, en dat het, in dat ver trouwen, verwacht, dat zij de gevaren die ongetwijfeld een dergelijke bewe ging bedreigen, zullen weten te over winnen. Daarenboven is naar ons oor deel het nut van een nationale een heidsbeweging zóó groot, dat wij onzen aangesloten leden en aanhangers aan raden: doe mee, sluit u aan, en steunt!" Ook 'het „Christelijk Sociaal Dag blad", hetwelk onder redactie staat van bet bestuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond, raadt zijn lezers aan, achter de Nederlandsche Unie t© gaan staan. De redactie meent met vrijmoe digheid te kunneji adviseeren tot per soonlijke aansluiting bij deze Neder landsche Unie. Dinsdag 6 Augustus a.s. zal „De Ne derlandsche Unie" haar eerste open bare vergadering in ons land houden en wel te "s-Gravpnbage in ihet Gebouw v Kunsten en Wetenschappen. Als spre kers zullen optreden mr. L. Einthoven, mr. J. Linthorst Homan en prof. dr. J. E. de Quay. Tenslotte kan nog wordpn gemeld, dat tot dusverre circa een millioen ad haesie-betuigingen door De Nederland sche Unie zijn ontvangen. AMSTERDAM, 1 Aug. In den nacht van 28 op 29 Juli 1940 is in Amsterdam-West een der omroe- pers van het A.N.P. na een kleine wandeling niet in zijn huis terug gekeerd. Hij werd kort daarop bij zijn woning in bewusteloozen toe stand aangetroffen met een wonde aan het voorhoofd. De politie, die onmiddellijk een scherp onderzoek heeft ingesteld, is van oor deel. dat men met een laffen aanslag op zijn leven te doen heeft. Of de aan slagpleger het op de porteuioniiAie van zijn slachtoffer voorzien had, of dat hij door motieven van haat- of wraakzucht werd gedreven, heeft men nog niet kun nen vaststellen, daar de gewonde een ernstige hersenschudding heeft opge- loopen Er zijn onmiddclliik uitgebreide maat regelen genomen om den dader op te sporen. De procureur-generaal te Amsterdam en de hoofdcommissaris van politie al daar hebben een belooning van duizend gulden uitgeloofd, voor hem of haar, die aanwijzingen kunnen geven, welke leiden tot de ontdekking, en veroordee ling van de(n) dader(s). Er zijn ook scherpe maatregelen ge nomen om herhaling van soortgelijke aanslagen le voorkomen en misdadigers, die van de duisternis gebruik trachten te maken, om hun slachtoffers aan to vallen, te achterhalen. Het staat vast, dal de zwaar sic straffen hen bij hun veroordeeling zullen treffen. omtrek DE BILT. 31 Juli. Gistejjnorgen vroeg is in de Biltsch© Grift nabij de buitenplaats „Sandwijck" aan den Utr. weg alhier opgehaald het lijk van een naar schatting 35- k 40-jarige vrouw. Het slachtoffer is vermoedelijk door de duisternis misleid, te water geraakt. Het signalement van de vrouw, die tot nu toe onhekend gebleven is, luidt: lang 1.53 M., tenger postuur, kortgeknipt blond haar, kunstgebit; zij droeg goud kleurige oorbellen met een wit steentje, een Imitatie parelcollier, verchroomd polshorloge met dito armband en was gekleed in beigekleurige lange regen mantel, terraklourige wollen trui, korte bruine rok met ritssluiting, boige kou sen en lage zwarte riemschoenen. Zij, die eventueel inlichtingen kun nen verschaffen, worden verzocht zich liefst telefonisch te wenden tot den inspecteur van politie te De Bilt, jhr. A. M. C. Mollerus. ZEIST, 1 Augustus. Gisteravond omstreeks half acht is op den Amers- foortschen straatweg onder de gemeente Zeist, een doodelijk ongeval gebeurd. Hier werd een wielrijder uit Huis ter Heide, Chr. B., door een auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Het slachtoffer liep hierbij zulke verwon dingen op, dat hij nagenoeg op 6lag ge dood werd. Het stoffelijk overschot ie naar het lijkenhuis van het ziekenhuis te Zeist overgebracht. DOODELIJK VERKEERSONGELUK TE HILVERSUM HILVERSUM. 1 Aug. Op den Loos- drechtscheweg in deze gemeente is een 71-jarige, in de Ampèrestraat alhier wo nende wielrijder bij het oversteken van den weg door een vrachtauto, uit de richting Hilversum komende, aangere den. Hij was onmiddellijk dood. De man moet de éignalen niet ge hoord hebben. Den bestuurder van de auto zou niet de min6te schuld treffen. Het ongeluk geschiedde op de gevaar lijke oversteekplaat?, waar reed6 eerder een doodelijk ongeluk plaat? vond. feuilleton door 27) Neen geen spoor van te zien. Hij wilde zich net met een zucht van ver lichting omkeeren om terug te gaan, teen er zich in de buurt van het huis plotseling een hooge vlam ten hemel verhief „Drommels! Brand!" Eon Ogenblik bleef hij onzeloovig staan kij ken, maar dan rende hij terug naar bet dorp. Hij mocht In sommige dingen dan al traag en stug zijn hier harl hij iets, dat hij begreep iets dat om directe maatregelen vroeg. Hij bereikte zijn D'us en greep met groote energie naar het touw van de hel, die aan den muur van zijn huis hing en welke bedoeld was als signaal voo het uitrukken van fle vrijwillige dorpsbrandweer. Terstond was alles in rep en roer en talloozo man oen renden naar de schuur, waarin hel primitieve vuurbestrijdingsapparaat ge huisvest was. De agcni had echter eerst oog andere plichten te vervullen. Via het instrument in zijn huiskamer, stof fig van hej lange ongebruikt staan, tele foneerde hij naar de brandweerkazerne n de nabijgelegen stad cn eer9t daarna snelde hij naar de loods. Be „spuit" bestond uit een handwa een. waarop een antieke handpomp was Replaatst, en uit enkele stukken slang. De spuitgasten koejongens en landar beiders zetten het met den wagen op een loopen in de richting van het groote buis gevolgd door een groote menigte toeschouwers. De stedelijke brandweer beschikte o\er een motorspuit en er heersclite een groote rivaliteit tu6schen de professio nals en de amateurs. Het was dan ook een voortdurende bron van ergernis voor de dorpsbewoners, dat veldwachter Gander verplicht was de stedelijke spuit te waarschuwen, vóórdat zij zelf gepro beerd hadden vergeefs natuurlijk om tiet vuur te blusschen. Ze renden daarom zoo hard ze maar konden, want de afstand naar het groote huis was van dien aard, dat zij, als zij niet heel hard holden geen kans hadden de stadsmen- sclien \oor te zijn, die over een auto be schikten Hoor, daar konden zij het door- diingende gebel van de motorspuit al hooien Vooruit jongens! Inspecteur Higgins hing radeloos aan het eind van dê regenpijp en wierp Homhere blikken op zijn bedreiger,- die hem beneden niet een revolver stond <>p te wachten Hij mat den afstand zette zijn voeten tegei. den muur en sprong. De beweging kwam voor San rlerson absoluut onverwacht, vooral omdat de inspecteur hoven op hem ge sprongen was. Hij probeerde het val lende lirboani le ontwijken, maar had daarvoor geen tijd genoeg. De botsing had niet alleen tot gevolg, dat zijn adem uit zijn lichaam yestouten werd maar - wal veel belangrijker was ue revolver ontviel (laarbij uit zijn hand rpzamen met zijn lantaarn Wal r|en inspecteur betreft, die liep noch een gebroken been. noch een ern -tigen schok op, want de omvangrijke Sanderson vormde een prachtigen buf fc<* en brak zijn val. Hij sprong op, greep de zaklantaarn en rende weg Umdat de zaklantaarn nog lag te bran den, liet die zichzelf vinden. Hij dorst niet te wachten, totdat hij in het don ker de revolver had gevonden. Even later kwam een zegevierende bende het tuinpad binnensnellen. Een beetje verbaasd hurkte Higgins achter de struiken neer. De primitieve dorps- spuit was er vóór de stadsmcnschen vandaar het gejubel. Higgins slaakte een zucht van verlichting: Tommy zou gered worden. Dan hurkte hij opnieuw achter de struiken neer. Tenzij hij zich erg ver giste, stond er weer wat nieuws te ge beuren. Het gebeurde! Een zacht geronk iets luider dan een geweldig geloei. Van achter liet huis kwam een krachtige auto aan gevlogen. Een aanzetten van de rem men rondom opspattend grint dan was de wagen vlak bij hem. De dorpe lingen vlogen naar links en rechts, de primitieve spuit werd in elkaar gere den en dan vloog de wagen al met ge weldige vaart naar Liet hek. De man, die de Gladde met de ladder geholpen had, zat aan'het stuur. I)e Gladde zelf zat naast hem. Achter in den wagen was het groote lichaam van Sanderson zichtbaar en naast hem zat ern ander, tot aan zijn oren in een das gewikkeld, terwijl zijn pet over zijn oogen was getrokkeif. Inspecteur Higuins stapte uit zijn schuilplaats te voorschijn, dankbaar voor het flauwe maanlicht, met zijn potlood in de eene hand en zijn notitie boekje in de andere. De wagen vloog hem voorbij en er klonk een schol. Higgins was ongedeerd KK of NX waren de letters van de auto Het nummer was 57936. Dat had Higgins duidelijk kunnen opnemen. Het was tenminste iets om op verder te werken. Dan vielen zijn blikken op het tuin hek. Hij zuchtte. „Drommels!" mompelde hij „Als ik er maar aan gedacht had, het hek dicht te doen, h^yl ik het heel© stelle tje zóó kunnen \angen. Ik begin oud te worden HOOFDSTUK XVIII. Waarin een auto geleend wordt. Deze sombere filosofie van inspecteur Higgins werd onderbroken door het wilde gerinkel van een brandweerbel Het kwam nader en nader en dan vloog de auto voorbij het hek. Higgins bracht haastig zijn handen als een trechter aan den mond en schreeuwde uit alle macht, waarop hij fanatiek met heide armên zwaaide om de aandacht van de gehelmde brandweerlieden te trek ken. Men zag hem terstond en met een geknars van de remmen kwam de groote spuit tot staan. Met groote be hendigheid liet de bestuurder vervpl gens den wagen achteruit rijden en eindelijk kwam het gevaarte de oprij laan ingereden. „Er zit een man op bet dak", srlneeuwde Higgins, terwijl de machi ne hem voorbijreed en één van de mannen wenkte, dat bij het begrepen had. Een paar minuten later kwam dp ladderwagen in het zicht. Inspecteur Higgins zag, dat hij het zaakje nu veilig aan de brandweerman nen zou kunnen overlaten en begaf zich naar den straatweg, toen er ander maal een luid hellen weerklonk en een personenauto den tuin binnenreed. H«M was de brandweercommandant, die in stijl op het terrein van den brand arri veerde. Higgins stak zijn hand op en de wagen stopte terstond. Een gehelmd hoofd kwam uit een der portierraampjes te voorschijn. „Recht vooruit?" vroeg hij. „Kan ik uw wagen leenen?" De commandant was sprakeloos en het was hem aan te zien. „Wel, verdraaid. begon hij, toen de inspecteur kort den dreigen den woordenvloed onderbrak door het tnonen van zijn legifimatiekaart en het enkele woord: „dringend!" „Spijt me", zei de ander stug. „Ga op zij! Ik heb dienst!" Inspecteur Higgins, die een gezond verstand bezat, wist dat hij zijn eigen tijd cn dien van den ander verknoeide en drong niet v erder aan. Toen kreeg hij een ingeving, welke bovendien nog het voordeel had, dat zij op waarheid be rustte. Opnieuw mompelde hij slechts een enkel woord! „Brandstichting." „Wat?" schreeuwde de ander, ge schokt. „In een auto. Zijn vijf minuten weg." F.én ding in den commandant beviel den inspecteur terstond. Of het kwam door zijn beroep, zijn training of wat dan ook hij kwam terstond tot een besluit. „Rijdpn?" Higgins knikte. „Stap in. Wij moeten naar den brand." De daad bij het vvoord voegend stap- |pn dp commandant en zijn chauffeur dadelijk uit. terwijl de eerste naar 1e auto wees en dan direct naar het huis begon te rennen De chauffeur volgde direct, maar vond nog even den tijd om fier te fluisteren: „Ze loopt ver over de honderd." Inspecteur Higgins sprong in de auto en reed langzaam achteruit den tuin uit. Daarna draaide hij en begon de achter volging; zeven minuten achter. De wa gen liep prachtig... de motor ronkte gelijkmatig, maar zeven minuten ach terstand was geen kleinigheid. Higgins klemde zijn lippen op elkaar en trapte het gaspedaal verder in. De naald van den snelheidsmeter wees zestig, zeven tig. vijf en zeventig, tachtig, negentig, vijf en negentig, honderd en bleef daar omheen trillen, eerst iets er boven, dan iets er onder. Higgins kende zijn limiet. Hoewel hij een auto kon besturen, was hij geen coureur voor 6nelheidsraces. Honderd kilometer per uur was meer dan zijn veiligheidslimiet en dat wist hij. Dat hij, als de bewering van den chauffeur op waarheid berustte, nog een twintig kilometer méér uit den wagen kon balen, deed niets ter zake. Het was een geruststellende gedach te dal de vluchtelingen zich van zijn achtervolging niet bewust waren Zij zouden wel veronderstellen, dat inspec teur Higgins zou probeeren een auto te bemachtigen, maar dat hij reeds achter hen nan zou zitten zou we,! niet in hun breiri opkomen Ongelukkig voor hen zouden zij tus- schen twee wenschelijkheden te kiezen hebben,, beide even dringend. Ten eer ste om den afstand tusschen hen en het oude huis zoo spoedig en zoo radi caal mogelijk te vergrooten en ten tweede om niet zoo hard te rijden, dat dit de aandacht van de politie zou trek ken Aan den anderen kant was het donker en. zooals Higgins bemerkte, sihecn er op dezen weg vriiwel geen verkeer te zijn (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3