De Britsche Westkust thans ook bestookt De Italianen rukken aan twee fronten op Nog meer wijzigingen Britsche kabinet in Litauen bij de Sovjet-Unie Engeland een klein doelwit" Aanvallen op Port Soedan /^dttnoiui (mltgficnkimp Incidenten in Kameroen Japansche nota aan Amerika Ritueel slachten verboden De Duitsche krijgsverrichtingen Luchtgevechten bij IJmuiden en boven het IJsselmeer VON PAPEN BIJ KONING BORIS DE TOESTAND IN ENGELAND Lloyd George en Sinclair nieuwe leden. Chamberlain treedt waarschijnlijk af. ALLE SOORTEN MATRASSEN REP ARATIEN IN EEN DAG MIJNEN BIJ HET PANAMA-KANAAL EXTRA SUIKER VOOR DE INMAAK Veranderingen van gemeentegrenzen la BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 5 AUGUSTUS 1940 BERLIJN, 4 Aug. (D.N.B.). Het oppercommando der weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft op 3 Augustus verkenningsvluchten gemaakt boven het zeegebied tusschen het Kanaal en de Hebriden. In den nacht van 3 op 4 Augustus bestookten onze gevechtsvlieg tuigen de oliehaven van Stanlow bij Liverpool met bommen. Talrijke branden werden hierdoor veroorzaakt. Verder werden luchtafweer- stellingen bij ('anday Island en Swansea aangevallen. Britsche vliegtuigen vlogen in den nacht van 3 op 4 Augustus Noord en West-Duitschland binnen. Ondanks het feit, dat zij meer bommen wierpen dan de laatste nachten, was de uitsluitend aan niet-militaire doelen aangerichte schade nog ge ringer dan tot dusverre. HET frontbericht van het D.N.B. meldt: Het Duitsche luchtwapen heeft, zooals uit het legerbericht blijkt, het zwaarte punt van zijn optreden gelegd op een nauwkeurige verkenning van de Britsche Westkust. Dit is van groot belang, daar de havens aan de Britsche Westkust, aan de Ier- sche Zee en ten Noorden daarvan tot dusver in het buitenland als betrekkelijk veilig werden be schouwd. Hierbij valt echter op te merken, dat reeds voor dp tegenactie in Noorwegen sleden als Glasgow. Carlisle en Lan caster binnen het bereik van de Duit sche oorlogsvliegtuigen lagen en dat sindsdien het gevaar uit de lucht voor de westelijke havens van Engeland nog belangrijk is toegenomen. Voor een vlucht naar Glasgow hebben de strijd- eenheden van de Duitsche luchtmadht bijvoorbeeld op het oogenblik nauwe lijks meer dan twee uur noodig. Liverpool is in ongeveer 100 minuten te bereiken. Bristol liet op een uur vlie gen van de bases dpr Duitsche luchteen- heden. Bedenkf men tenslotte nog. dat het korten tijd geleden aan een Duit sche duikboot is gelukt om, de sterke afweer ten spijt, met buitengewoon sue. ces in de Tersche zee te opereeren. dan is het duidelijk, dat de steden en ha vens aan de Britsche Westkust evenzeer worden bedreigd als de havens aan de Zuid- en aan de Oostkust. De handelsoorlog Het opperbevel van de weermacht maakte Zaterdag hekend: Een duikboot onder hevel van den lui tenant ter zee eerste klasse Kretschmer. heeft op een langdurige reis zeven be wapende vijandelijke koopvaardijsche pen mei een inhoud van 56.-117 bruto re- gisterton tot zinken gebracht, waaron der drie in konvooi varende tanksche pen. Daarmede heeft deze boot tot dus ver in totaal 117 367 bruto registerton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte en den Britschen torpedojager Daring tot zinken gebrac-ht Actie in de lucht Aan de Oostkust van Engeland voor Harwich en de monding van de Theems alsmede voor de Hebriden werden op 2 Augustus verscheidene bewapende vij andelijke koopvaardijschepen met bom men bestookt Drie der aangevallen schepen met tezamen 16.000 bruto re gisterton inhoud werden tot zinken ge bracht. In den nacht van 2 op 3 Augustus werden enkele aanvallen op benzine opslagplaatsen en luchtdoelstellingen in Engeland ondernomen Tn de benzine opslagplaats van Thameshaven werden hierbij groote branden waargenomen. Eenige overdag in Nederland en Noord-Frankrijk binnengevlo gen vijandelijke vliegtuigen ont moetten overal krachtig vuur van jachttoestellen en luchtdoelge schut, zoodat zij hun bommen luk raak in het veld wierpen. Bij luchtgevechten boven het IJssel meer en het zeegebied van IJmui den gelukte het twee Bristol-Blen heim vliegtuigen en bij Le Havre een ander toestel van hetzelfde type door de luchtdoelartillerie neer te schieten. In den nartht van 2 op 3 Augustus vlo gen Britsche vliegtuigen Noord- en West-Duitschland binnen en wierpen hun bommen weer uitsluitend uit op niet militaire doelen. Zij vernielden woonhuizen en doodden en verwondden burgers ïn Ehra (district Gifhom) in welks wijde omgeving geenerlei militai re doelen liggen, is een boerenhoeve door een aantal hrvsanthommen ver nield. Het uit vier personen bpstaandp boerengezin, waaronder twee kinderen in den ouderdom vanM en 2 iaren werd gedood. Twee andpre personpn werden zwaar gewond. Hoogste Sovjet heeft de aansluiting officieel bekrachtigd MOSKOU, 4 Aug. (D.N.B.) De op perste Sovjet is weer bijeengekomen om het derde punt op de agenda, de aan sluiting van Litauen bij de Sovjet-Unie te behandelen. Allereerst las de Litausche minister president. Paleckis, de leider van de aanwezige Litausche delegatie, de ver klaring voor van den Litauschen Sejm, waarbij de aansluiting aan de Sovjet Unie wordt geproclameerd. De Opperste Sovjet besloot: 1. Het verzoek van de Litausche Sejm wordt door den hoogsten Sovjet aange nomen en dc Litausche radenrepubliek wordt als „rechtsgelijke radenrepu bliek'" in het verhand der Sovjet-Unie opgenomen. 2. Enkele gebieden van de Wit-Rus- sische bondsrepubliek met overwegend Litausche bevolking zullen bij de Li tausche bondsrepubliek worden inge lijfd. 3. Tusschen de Wit-Russische en de Litausche bondsrepubliek zal de nieu we administratieve grens worden vast gesteld. 4. In de Litausche bondsrepubliek zullen verkiezingen voor den Hoogsten Sovjet worden gehouden. 5. Het presidium van den Hoogsten Sovjet zal den datum voor de verkie zingen in de Litausche bondsrepubliek bepalen. Het vierde punt op de agenda, n.l. de aansluiting van Letland bij de Sovjet- Unie.' zal in de eerstvolgende vergade ring van den Hoogsten Sovjet, die Maandag om 18.00 uur plaatselijken tijd zal worden gehouden, worden behan deld. De Engelsche houding De Evening Standard bericht, dat de Britsche regeering de inlijving van de Baltische staten in de Sovjet-Unie nog niet heeft erkend. De gezanten dezer landen worden in Londen nog steeds als geaccrediteerde diplomaten behan deld. 99 SOFIA, 4 Aug. (D.N.B.) Koning Boris heeft gisteren den Duitschen am bassadeur te Ankara, von Papen, die op doorreis was, ontvangen. Des mid dags zette von Papen zijn reis naar An kara voort. Vergelijking tusschen Duitsche en Engelsche lucht-operaties „Engelands positie is hopeloos" aldus schrijft de Berliner Boersenzeitung bo ven een lang verslag van speciale zijde over de oorlogsgebeurtenissen der laat ste week. Het verslag geeft eerst een opsom ming van de successen der Duitsche marine en van het luchtwapen in de afgeloopen week en gaat dan verder: van toonaangevende Britsche zijde is den laatsten tijd vastgpsteld. dat het Britsche luchtwapen het zwaartepunt vormt van het Britsche verdedigings systeem. d w.z dat het de laatste hoop van Engeland vormt om een Duitschen aanval te kunnen afslaan. Dat weet het Engelsche volk onk Daarom wordt suc ces na succes verzonnen. De werkelijk heid riet er anders uit. zooals het Brit sche volk op een goeden dag tot zijn ontzetting zal inzien. Engeland als doelwit Engeland vormt voor het Duitsche luchtwapen een befrekkeliik klein doel wit. dat van alle kanten gemakkelijk kan worden bereikt. Het Britsche lucht wapen daarentegen moet in aanvals- vluchten over een ontzaglijk uitgebreid gebied zijn krachten versplinteren. Van Noorwegen tot West-Frankrijk strekken de objecten zich uit, die het moei ver nietigen, wanneer het den togc inder op de knieën wil krii^en. De kaart toont aan. dat een dergelijk voornemen vol komen 'zinneloos is. Het Britsche lucht wapen kan dus steeds slechts afzonder lijke vluchten maken in de reusachtige ruimte, die Engeland omgeeft. Een con centrische aanval op den tegenstander die alleen tot een succes zou kunnen leiden, is hij de gegeven situatie niet denkbaar. E>aar komt bij. dat aanvals- vluchten naar Duitschland over reus achtige afstanden gaan. die mogelijk zijn voor enkele vliegtuigen tijdens den nacht, maar die steeds aanzienlijk veel gevaarlijker moeten zijn dan de vluch ten van het Duitsche luchtwapen naar Engeland. Stelt men daarnaast de ge weldige superioriteit in aantal en kwa liteit van het Duitsche luchtwapen. dan kan men zich slechts verwonderd af vragen. waarom Groot-Brittanniè een zinneloozen tegenstand voortzet Het schijnt, dat ieder militair denken aan gene zijde van het kanaal is uitgescha keld. Denzelfden indruk moeten de berich ten wekken die uit Engeland ontvan gen worden over de overige voorberei dingen ter verdediging van het eiland. Dat men klaarblijkelijk gelooft in kor ten h|d een massaleeer van miliiair on geoefende lieden te kunnen opstellen en daarvan vertrouwt dat hot in staat zou zijn de geweldige kracht te weprstaan van de Duitsche weermacht die een on- gehoorden zeetocht achter den rug lippft. is reeds nngploofliik Alleen als misdaad kan het in den striid brengen van de gelipele burgerbevolking gezien worden Hef is militair volkomen doel loos pn zet het leven van millioenen menschen zinneloos op het spel. INKRIMPING VAN HET FRANSCHE LEGER GENEVE. 4 Aug (D.N.B.). Naar de Fransche radio meldt zullen de kaders van het Fransche leger en van de Fran sche marine worden verkleind. In ver hand hiermede is door een wet. welke in het staatsblad is verschenen, be paald. dat voor de officieren nieuwe ouderdomsgrenzen gelden. Deze grenzen liggen voor generaals tusschen 58 en 62 jaar, voor majoors, luitenant-kolonels en kolonels bij 56 jaar en voor de ove rige officieren bii 45 iaar In verband met de opneming van Lord Beaverbrook in het be perkte ooriogskabinet meldt de New York Times uit Londen, dat Lord Beaverbrook naar verluidt, de controle zou verkrijgen over het ministerie van voorlichting zonder dat Duff Cooper ontslagen wordt. Politieke kringen zeggen voorts, dat Chamberlain om ge zondheidsredenen reeds zeer bin nenkort zal aftreden. De Londensche correspondent van Dagens Nyheter meldt, dat Loyd George thans bereid is een post in het kabinet op zich te ne men. Chamberlain overweegt in derdaad af te treden. De minister van buitenlandsche zaken. Lord Halifax, za] waarschijnlijk door den liberaal Sinclair vervangen worden. Volgens de „Sunday Express" zal het ministerie van binnenlandsche zaken zeer binnenkort gesplitst worden. De afdeeling voor binnenlandsche veilig- ESTLAND VOERT RUSSISCHEN TIJD IN REV AL, 4 Aug. (D.NB). Krachtens •en besluit van de Esilandsche regee ring wordt in den nacht van 5 op 6 Augustus in Estland den Moskousrhen tijd ingevoerd Daar de Estlandsche tijd tot dusver met den Moskouschen tijd een uur verschilde, zullen alle klokken een uur worden vooruitgezet. Engelsche ravitailleering verkeert in groote moeilijkheden De oorlogscorrespondent van het D. N.B. in het Middellandsche Zeegebied bericht over den algemecnen militairen toestand in Afrika o.m. het volgende: Voor de eerste maal hebben Italian n- sche vliegtuigen de haven van Port Soedan aangevallen. Een groote op slagplaats geraakte hier in brand. Op het vliegveld Nva Sjeheil werd ernsti ge schade aangericht, waarbij een twaalftal vliegtuigen werden getroffen. Van Port Soedan uit gaat een straat weg en een spoorweg naar Khartoem en naar de grens van Erithrea en Ethiopië en vervolgens naar het on langs door de Italianen veroverde Cas- salac. Via Port Soedan voerden de En gelschen versterkingen aan, die een of fensief van den Soedan uit naar Abes- sinie moesten trachten uit te voeren. Nadat de Italianen deze Engelsche po ging tot een tegenoffensief in tegenge stelde richting hadden doen verkeeren. voerden de Engelschen via Port Soe dan ijlings versterkingen aan uit Indié en Zuid-Afrika. De strategie van de Italiaansehe strudkrachten in Noord-Abessinië ont wikkelt zich geheel svstematisch. Eerst verden de belangrijkste straatwegen, karavaan knooppunten, spoorwegsta tions en waterplaatsen in het bereik van de Engelsche grenstroepen ver overd of vernield, daarna werd via deze wegen dieper in het Zuidelijke deel van den Soedan, in de richting van de hoofdstad Khartoem en langs de Atbara-rivier opgerukt. Vervolgens werd de eenige voor de ravitailleering der Engelschen aan de Boode Zee bruikbare haven aangevallen, zoodat de ravitailleering een waar vraagstuk werd. Van Port Soedan gaat een spoorlijn naar de stad Albara, gelegen aan de monding van de gelijknamige rivier, en een spoorlijn naar het Zuiden, naar de Abessinische grens. Deze laatste lijn is reeds door dc verovering van Cassnla verbroken. Voor de ravitailleering blijft den Engelschen thans alleen nog maar den lijn naar Atbara over. Hierdoor is aan de Britsche leiding der operaties cpn zware slag toegebracht, die slechts vergeleken kan worden met de vernie ling van bet Fransche spoorwegnet in den rug van de Fransche troepen tij dens het offensief in Juni. met dit ver schil echter, dat de Franschen nog over een dicht spoorwegnet konden beschik ken. terwijl de Engelschen in het Zui delijke deel van den Soedan slechts over twee lijnen beschikken, waarvan de pene reeds is verbroken. Zoo komt uit de oorlogsgebeurtenis sen aan de grens van Italiaansch-Oost- Afrika steeds meer het feit naar voren dat de Italianen op twee fronten op rukken, n.l. aan de Noord-westelijke grens van Ethiopië in algemeene rich ting naar Khartoem, de hoofdstad van den Soedan en aan de Zuidgrens in de richting naar het binnenland van Kenya. WON ING I.N R IGHTEPS LANGESTRAAT 63 TEL. 3324 AMERSFOORT heid zal worden afgescheiden, omdat ze een „geweldige taak" te vervullen heeft. Canadeezen gearriveerd Bij de aankomst van de tweede divi sie van het Canadeesche expeditiecorps in Engeland heeft een der generaals verklaard, dat de Canadeezen met cer" zucht naar Europa zijn gekomen, ten einde het offensief naar het contingent te verplaatsen en den oorlog op Duitsch gebied te voeren. Dergelijke verklarin gen verstrekte ook de Engelsche gene raal Sir Hubert Gough, die tijdens den wereldoorlog het bevel voerde over het vijfde Britsche leger. Deze generaal schrijft in een artikel, dat hij. evenals millioenen Britten, zoo lang hoopt te leven, dat hij zal kunnen deelnemen aan de parade der geallieer de troepen in de straten van Berlijn en Rome. Duitsche strooibiljetten De „New York Times" meldt uit Lon den, dat Duitsche strooibiljetten, die boven Engeland zijn uitgeworpen over al een levendige belangstelling hebben gaande gemaakt en dat deze biljetten terwijl van officieele zijde alles wordt gedaan om verspreiding hiervan te be letten door de bevolking ijverig wor den verzameld en bestudeerd. Uit het bericht blijkt, dat zich zeer snel in deze biljetten een handel heeit ontwikkeld en daar de nieuwshonger van de bevol king, die over den waren toestand in het ongewisse wordt gelaten, nauwe lijks kan worden bevredigd, zijn vooral werkloozen er toe overgegaan van deze strooibiljetten ware leesportefeuilles sa men te stellen. Onder het opschrift ..gebed der kruis vaarders" levert de Berliner Boersen zeitung commentaar op liet jenden van den Engelschen auteur Coward naar de Vereenigde Staten en op de hem geee- ven opdracht. Coward moet nl. den Amerikanen verklaren, dat zij in den winter verzocht zullen worden „een van honger omkomend continent te voeden", doch dat zij hardvochtig moeten blijven en hun ooren moeten dichtstoppen. Want wanneer zij „de slachtoffers van Ilitler" zouden te eten geven, dan zouden zij daarmede Duitschland zelf te eten geven. Het is toch wel mooi gesteld met de Angelsaksische humaniteit, zoo merkt de Berliner Boersenzeitung op. De hu maniteit laat zich als een stuk gummi in de avontuurlijkste vormen- buigen en dient dan nog een humanitair doel, nl. het „eigen voordeel" van Engeland en zijn overzeesche geestverwanten, wier plannen en hersenschimmen er dus op gericht zijn de volken van Europa den hongerdood te laten sterven, opdat bo ven hun graven het pond sterling en de dollar de wereldheerschappij samen kunnen deelen. Hot Madrileensche blad „ABC" steekt de draak met de verklaring van den onderstaatssecretaris Butler, dat Enge land Haile Selassie weer erkent als ..Keizer van Ethiopië" en ..Leeuw van Juda". Eindelijk zoo schrijft dil blad heeft Engeland het geheime wapen uitgevonden, welke het nu waarschijn lijk op de velden van Engeland wil pro- heeren tegen de Duitsche valscherm jagers. Als eenige hondgenooten kan de Britsche leeuw den leeuw van Juda hoeken, die ondanks aanvallen van zwaarmoedigheid en een doorloopende verkoudheid nog altijd goed kan brui- Ion. Waarschijnlijk zal dit gebrul de Duitsche valschermjagers van een lan ding in Engeland weerhouden. Voor de as echter zou het moeiliik vallen in baar dierentuinen een nog woester dier te vinden dat het te^en den leeuw van Juda zou kunnen opnemen, Zij staan in verband met de Engelsche blokkade maatregelen TANGER. 4 Aug. (D.N.B.). De le den vari het EngeDche corns consulaire in Fransch Marokko, die door de auto riteiten waren uitgenoodigd om op grond van het verbreken der diploma tieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland het gebied binnen 24 uur te verlaten, ziin hier aangekomen. „Progres" levert commentaar op een in het laatste communique der regeering vervatte toespeling op in cidenten in Kameroen en Marokko, en schrijft, dat daarover geen bij zonderheden ziin bekend gemaakt. Deze incidenten staan echter in dui delijk verband met de nieuwe blok kademaatregelen die door de regee ring Churchill zijn aangekondigd. De ministers hebben den toestand, die door deze incidenten is ontstaan, onder zocht evenals het totaal der blokkade- maatregelen. die op Frankrijk worden toegepast. Aangenomen moet echter worden, dat de Fransche tegenmaatre gelen noodzakelijkerwijze een vrij ern stig karakter hebben. Het D.N.B. meldt nader, dat de mede- deeling, gepubliceerd na de laatste bij eenkomst van den Franschen minister raad. betrekking heeft op incidenten, die zich in Kameroen hebben voorge daan. Volgens een bericht in Vichv is hier sprake van een uitdagend optre den der bemanning van den Britschen kruiser Dragon. Gewapende patrouilles waren te Doeala aan land gegaan en door de straten der stad getrokken. De bevelhebber der Fransche atlantische vlootstrijdkrachten greep in, waarna de Engelschen zich terugtrokken. Inzake het embargo op vliegtuigbenzine WASHINGTON, 4 Au*. (D.N.B.) De Japansche ambassadeur alhier, Horinoetsji. heeft op het ministerie van buit-r' -dsche zaken een nota van zijn regeering overhandigd. Volgens Associated Press wordt in deze nota formeel geprotesteerd tegen het onlangs door de Ameri- kaansche regeering uitgevaardigde embargo op den uitvoer van vlieg tuigbenzine naar landen, die niet op het Westelijk halfrond liggen. COLON, 4 Aug. (D.N.B.) - De mili taire autoriteiten alhier hebben mede gedeeld, dat de vier voor de panama- Kanaalzóne bestemde Amerikaansche torpedojagers rot taak hebben, te ver hinderen. dat schepen in nieuw geleg de mijnvelden binnenvaren. Deze mijn- velden zijn slechts tijdelijk gelegd voor oefeningsdoeleinden voor de Kanaal strijdkrachten. Het Amerikaansche departement van oorlog deelt mede. dat de 81 personen, die in de zóne van het Panamakanaal gearresteerd zijn, geen agenten van vreemde mogendheden zijn, doch onge vaarlijke vreemdelingen. De vergissing wordt verklaard uit het onjuist door geven van een mondelinge mededee- ling. De gearresteerde personen zullen na een tegen hen ingesteld onderzoek het gebied moeten verlaten, daar hun passen of andere indentiteitspapieren niet in orde waren. KAPT.LUIT, ROLLMANN GEDECOREERD BERLIJN. 4 Aug. (D.N.B.) Aan den duikbootcommandant kapt. luit. Wil helm Rollmann, die in onmiddellijk op elkander volgende acties 12 vijandelijke koopvaardijschepen met in totaal 74.338 bruto ton. benevens den Britschen tor pedojager Whirlwind en de Engelsche duikboot Spearfish in den grond heeft eeboord, is door den Fiihrer het ridder kruis van het IJzeren Kruis verleend r.TLGISCHE KON^^^^DEREN WEER TE BRUSSEL BRUSSEL. 4 Aug (D.N.B De drie kinderen van den Belgischen koning, die na het uil -eken van de vijande- lukheden in het Westen eerst naar Frankrijk en later naar Spanje in vei ligheid gphracht waren, ziin thans, naar van betrouwbare .ijde vernomen wordt, weer naar Brussel teruggebracht. binnenland Het Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederland- sche gebied, houdende voorschriften ter vermijding van het kwellen van dieren bii het slachten van vee. Hierin wordt bepaald, dat warm bloedige dieren bij liet slachten, voordat het bloed begint te vloeien, moeten worden verdoofd. Bij noodslachtingen (artikel 3 der Vleeschkeuringswet) waarbij bovendien het verdooven van het dier in verband met de omstandigheden niet uitvoer baar is. vindt het bovenstaande, geen toepassing. Voorschriften, noodig voor de uitvoe ring van deze verordening, worden dooi de secretarissen-generaal van het de partement van sociale zaken en van het departement van landbouw en vissche- rii gezamenlijk uitgevaardigd. Deze worden in de Nederlandsche Staatscourant bekend gemaakt. Hij, die opzettelijk in strijd handelt met de bepalingen van deze verorde- ning of van de ter uitvoering daarvan uitgevaardigde voorschriften, wordt ge- straf met gevangenisstraf van ten hoog ste zes maanden of met geldboete van ten lmogste tienduizend gulden De bovenbedoelde handelingen zijn misdrijven (Verbrechen). Deze verordening treedt op 5 Augus tus in werking. Een rantsoen van 2V2 pond De secretaris-generaal waarne mend hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat binnenkort op een na der aan te wijzen bon van het algemeen distributiebonboekje per hoofd van de bevolking een extra rantsoen suiker voor den inmaak beschikbaar zal worden gesteld. In verband met het streven om de distribütieperioden voor de verschil lende in distributie gebrachte goede ren zooveel mogelijk te doen sa menvallen, zal voorts de duur van de loopende distributie met een week worden verlengd, hetgeen dus beteekent, dat bon 66 inplaats van tot 24 Augustus, tot 31 Augustus geldig blijft, en eerst met ingang van laatstgenoemen datum een nieuwe bon voor suiker zal worden aangewezen. Aangezien men dus met het loopende rantsoen v ij f weken in plaats van vier weken zal moeten toekomen, is besloten ter compensatie hiervan het extra-rant soen voor de inmaak te stellen op IK kilogram, inplaats van. zooals aanvan kelijk de bedoeling was. op 1 kilogram. Het nummer van den bon. welke recht geeft op het extra-rantsoen van IK kilogram, zal omstreeks 10 Aug. a.s. worden bekend gemaakt. Het Verordeningenblad bevat de der de verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende bijzondere maatrege len op administratiefrechtelijk gebied. Hierbij wordt de secretaris-gene raal van het departement van bin nenlandsche zaken gemachtigd ten aanzien van die veranderingen in de grenzen van gemeenten, die door het algemeen belang worden gevor derd, te beslissen en de voor de uitvoering van een en ander nood zakelijke voorschriften uit te vaar digen. Hij kan daarbij zoo noodig van de op dat stuk geldende bepa lingen van de Gemeentewet afwij ken. Maatregelen, uit dezen hoofde getrof fen. moeten in de Nederlandsche Staats courant openbaar worden gemaakt. LIJK VAN FRANSCHEN PILOOT OPGEHAALD DEN BURG, 3 Aug. Vanavond if een Texelsche visschersschuit vanuit d? Waddenzee de haven van Oude Schild binneneeloopen met aan boord het in verregaande staat van ontbinding ver kéerende Hik van een Franschen piloot Het stoffelijk overschot zal Maandag on de aleemeene begraafplaats ter aarde worden besteld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2