Tien procent belasting op winst De herovering van het vliegveld Ypenburg op 10 Mei j.l. van vennootschappen, coöperaties enz. VIJFTIEN OPCENTEN VOOR DE GEMEENTEN 15 OPCENTEN VOOR DE GEMEENTEN HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Afschaffing van de divider d- en tantieme-belasting KINDERHOEKJE Je BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 5 AUGUSTUS 1940 Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris generaal van het Departement van Financiën in zake het heffen van een winstbelasting, en tot afschaffing van de dividend- en tantièmebelasting Hierin wordt o.m. het volgende be paald: Artikel 1 1) Onder den naam van ..winstbelas ting" wordt een belasting geheven, waaraan onderworpen zijn de binnen het rijk gevestigde- a) naamlöoze vennootschappen en commanditaire vennootschappen op aandeelen; b) coöperatieve vereenigingen. onder linge verzekeringsmaatschappijen en andere vèreenieingen op coöperatieven of onderlineen grondslag; cl vereenieingen andere dan op coöperatieven of ouderlingen grondslag, die een bedrijf uitoefenen (2) Waar in dit besluit gesproken wordt van lichamen, worden daaronder verstaan de onder het eerste lid van dit artikel vallende vennootschappen, ver eenigingen en maatschappijen, ook «voor zoover zulke vennootschappen en ver eenigingen naar burgerlijk recht geen rechtspersoonlijkheid bezitten f31 Of ppn vennootschap, vereeniging of maatschappij hinnen het riik is ge vestigd wordt naar de omstandigheden beoordeeld (4) De winstbelastine wordt als een directe belasting beschouwd. Artikel 2: Niet aan de belasting zijn onderwor pen- 1. Rechtspersonen, waarvan uitslui tend publiekrechtelijke lichamen aan deelhouders. deelgenomen of leden zijn 2 Andere rechtspersonen, ten aan- zipn waarvan door het hoofd van het de partement van financiën, hij met rede nen omklped besluit is bepaald dat zij worden gelijkgestoid met een rechtsper soon. vallende ondpr 1. ofschoon zij niet uitsluitend publiekrechtelijke lichamen tot aandeelhouders, deelgenooten of le den hebben Artikel 3: De in art. 1 bedoelde lichamen zijn belastingplichtig naar hun belastbare winst. Artikel 4- 1. De belasting wordt geheven over elk jaar. dat eindigt met of na 31 De cember 19^9. 2. Onder jaar wordt verstaan, het boekjaar of. bij gebreke van dien. het kalenderjaar 3. Onder boekjaar wordt verstaan de periode, die in de statuten of reglemen ten van het lichaam als zoodanig wordt aangemerkt. 4. Indien de belastingplicht eindigt in den loop van een jaar. wordt het ge deelte van het jaar tot en met den dag. waarop de belastingplicht is geëindigd als een jaar aangemerkt. 5. Voor de toppassing van art. 20 van de comptabiliteitswet 1927 Staatsblad no. 259. wordt het dienstiaar. waarin de aanslag is vastgesteld als belastingjaar beschouwd." Bepaling van de winst Artikel 5: (1) Onder winst «ver eenig jaar wordt verstaan het verschil tus- 9chen het zuivere vermogen van het lichaam hij 'het einde van het jaar en het zuiverp vermogen bt) het be gin van dat iaar. vermeerderd met de geldswaarde van hetgeen in den loop van het iaar als terugbetaling van kapitaal, als ultdeeling aan deelgerechtjgden in de winst. en. in het algemeen, anders dan voor be drijfsdoeleinden aan het vermogen is onttrokken en verminderd met de in den loop van het jaar ontvangen stortingen van kapitaal. Uitslui tend voor de toepassing van dit ar tikel geldt de winstbelasting als een uitdeeling aan deelgerechtieden in de winst. (2) Bij het. vaststellen van het zuivere vermogen van het lichaam worden de activa en passiva geschat overeenkomstig goed koopmansge- bruik. (3) Voor de toepassing van het eerste lid wordt niet als uitdeeling aan deel- gerechtigclen in de winst aangemerkt: a) het bedrag, waarmede de betaling door een lichaam op coöperatieven prondslag, aan zijn aandeelhouders of leden, naar den maalstaf van aan dat lichaam geleverde goederen of ten be hoeve van dat lichaam verrichten arbeid de marktwaarde van die goederen of van dien arbeid te boven eaat: b) het bedrag, door een lichaam od coöperatieven onderlingen grondslag toegekend aan aandeelhouders. lPden of deelnemers, uit en naar den maatstaf van de hun in rekening gebrachte, tot hun bedri|fs-of beroepskosten behooren de provisiën, huren of premien. (4) Tot de passiva, wélke bij de be rekening van het zuivere vermogen in mindering van de activa worden ge bracht, hehooren reserves tot dekking van risico's, welke plegen Ie worden ver zekercl. doch die niet verzekerd zijn alsmede reserves tot gelijkmatige ver deeling van kosten en lasten. (5) Tot de passiva worden mede ge rekend naar goed'koopmansgehruik ge vormde reserves tol correctie van op de balans voorkomende activa, reserves tol registratie van verplichtingen, reserves als voorziening 'legen aanwijsbare risi co's en reserves mei een bestemming van soortgelijken aard. (6) Ten aanzien van do in artikel 1 eerste lid onder c bedoelde vereenigin gen komt bij hel vaststellen van de winst uitsluitend het bedrijfsvermogen in aanmerking. Berekening belastbare winst Artikel 6: (1) Het overeenkomstig het vorige artikel berekende bedrag wordt, ter be rekening van de belastbare winst: 1) Verminderd met het gedeelte van de winst, dat toekomt aan: a) den staat als zoodanig; h) anderen dan commissarissen, ge committeerden of bestuurders, ter zake van buiten het rijk verrichten arbeid; c) de voor het geheel aansprakelijke vennoolen van commanditaire vennoot schappen op aandeelen als zoodanig: 2) Vemeerderd met de over het des betreffende jaar aan commissarissen, ge committeerden, bestuurders en hinnen het rijk werkzaam verder personeel uit betaalde salarissen, indien en voor zoo ver het jaarlijksche bedrag van deze salarissen de som te boven gaat, die in verband met het maatschappelijk kapitaal bij het einde van het iaar hierna wordt bepaald, te weten: Bij een maatschappelijk kapitaal van f 500 990 of minder bedraagt de belas tingvrije som voor commissarissen, ge committeerden 200 gulden, vermeerderd met Vio?& van het bedrag, waarmede het maatschappelijk kapitaal f 200.000 te boven gaat. Belastingvrije som Bij een maatschappelijk kapitaal van meer dan f 500.000. doch niet meer clan f 1 millioen is de belas tingvrije som 500 gulden, vermeer derd met 1/20% van het bedrag, waarmede het maatschappelijk ka pitaal f 500.000 te boven gaat. Bij een maatschappelijk kapitaal van meer dan f 1 millioen, doch niet meer dan f 7>Vi millioen, be draagt de belastingvrije som 750, vermeerderd met 1/50% van het be drag, waarmede het maatschappe lijk kapitaal f 1 millioen te boven gaat. Bij een maatschappelijk kapitaal van meer dan f 3Vi millioen is de belastingvrije som 1250. In alle gevallen bedraagt voorts de belastingvrije som voor bestuur ders en verder personeel 10.000. (2) Onder salaris wordt verstaan elke. belooning, onverschillig onder wel ken naam en in welken vorm zij wordt genoten en of zij bedongen is of niet, met uitzondering slechts van winstaan- deelen. (3) Onder maatschappelijk ka pitaal wordt verstaan bij commandi taire vennootschappen op aandeelen het kapitaal der voor het geheel aan sprakelijke vennooten, vermeerderd met het geplaatst aandeelenkapitaal. bij co- operatieve vereenigingen het bedrag der inleggelden en overigens het ge plaatst aandeelenkapitaal. Voor licha men. welke liet levensverzekeringbe- drijf uitoefenen, wordt het maatschap pelijk kapitaal niet lager gesteld dan 1 ten liondprd van het bij den aanvang van het jaar verzekerde kapitaal, bere kend op de in het levensverzekering- bedrijf gebruikelijke wijze. (4) Personen, aan wie tezamen een bedrag als salaris wordt toegekend, worden, tenzij het tegendeel blijkt, ge acht gelijkelijk daarin te deelen. (5) Voor de toepassing van het eerste lid. onder 2. worden onder bestuur ders de voor het geheel aansprakelukc vennooten eener commanditaire ven nootschap op aandeelen niet begrepen. Voorkoming van dubbele belasting Artikel 7. (1) Indien het lichaam tevens in Ne- derlandseh-Indié, in Suriname, in Cu racao of in het buitenland aan een landsbelasting is onderworpen, die in eenigen vorm naar de winst wordt ge lieven, wordt op zijn belastbare winst, alvorens het tarief van art, 9 wordt toe gepast. een a t r e k in re k e n i n g g e- bracht ten bedrage van negen tienden van de belastbare winst, welke geacht moet worden al daar te zijn verkreeen. Bij het bereke nen van laatstbedoelde belastbarp winst wordt, niets toegeschreven aan de hoofd leiding. (2) Indien in de belastbare winst eenig bedrag is begrepen wegens zui ver voordeel uit deelgerechtigdheid in de. al dan niet verdeelde winst van een andere vennootschap, vereeniging of maatschappij, wordt op de belastbare winst, alvorens het tarief van artikel 9 wordt toegepast, een aftrek in reke ning gebracht ten bedrage van: a. Het volle bedrag van bedoeld zui ver voordeel, indien de andere vennoot schap, vereeniging of maatschappij binnen het rijk was gevestigd. b. Negen tienden van bedoeld zuiver voordeel, indien de andere vennoot schap, vereeniging of maatschappij mei hinnen het rijk was gevestigd en ter plaatse van haar vestiging was onder worpen aan een landsbelasting, die in eenigen vorm naar de winst wordt ge heven. (3) Bij het vaststellen van het zui vere voordeel, bedoeld in het vorige lid. wordt rekening gehouden met de kos ten van beheer en beroepskosten, even als mei de rente van vreemde midde len. waarmede het betreffende aandee- lenbezit wordt gefinancierd. (4) De aftrek van het tweede lid wordt niet genoten. \oor zoover het daar bedoelde zuivere voordeel reeds hegiepen is in een aftrek verleend krachtens het eerste lid. (5) Leidt de berekening van den af trek volgens het eerste of het tweede lid van dit artikel tot een negatief be drag, dan wordt dit verrekend met den positieven aftrek volgens dit artikel over hetzelfde jaar en. indien of voor zoover zulks niet mogelijk is, met het positieve bedrag van den zuiveren af trek over de eerstvolgende vijf jaren, te beginnen met het eerste dier jaren. Artikel S. Indien bij de toepassing van de arti kelen 5 tot en met 7 een negatief be drag wordt verkregen, wordt dit in mindering gebracht van de overeen komstig die artikelen bepaalde som over de volgende vijf jaren, te begin nen met het eerste van die jaren. Artikel 9: De winstbelasting bedraagt 10 ten honderd van de belastbare som. Uitvoeringsbepalingen Aan de uitvoeringsbepalingen ontlee nen wij voorts nog het volgende: Art. 22. Met afwijking van art. 8 van de wet van 22 Mei moeten de aanslagen in de winstbelasting, daaronder begrepen voorloopige aanslagen opgelegd krach tens de wet van 13 Januari 19C2, wor den voldaan binnen een maand na de dagteekening van het aanslagbiljet. Art. 38 (1) de wet op de dividend- en tantième-belasting 1917 vervalt, be- halve ten aanzien \an boekjaren, welke eindigen vóór 31 December 1939. De dividend- en tantièmebelas- ling, vóór het in werking treden van dit besluit ten kohier© ge bracht in strijd met het vorige lid, wordt terugggeven, zoodra voor het eerste boekjaar, waarover de winst belasting wordt geheven, de aan gifte is behandeld. De bestuurders zijn gehouden, vóór 1 September 1940 aangifte te doen van het zuivere vermogen van het lichaam op het overgangstijdstip, alsmede van het bedrag van de winst, welke op dat tijdstip in het lichaam aanwezig was, onder vermelding van de grondslagen voor de winstherekening, welke bij het opstellen van het zuiver vermogen zijn gevolgd en voortaan zullen worden ge volgd. Onder „o v e r g a n g s t ij d s t i p" wordt verstaan het tijdstip waarop hef eerste hoek- of kalenderjaar, dat ein digt met of na 31 December 1939. is aangevangen. Voor het boekjaar, dat met het over gangstijdstip aanvangt, eindigt de tijd ruimte voor het doen van de aangifte, bedöeld bij art, 10, niet vóór 1 Sep tember 1940. •Art. 47. (1) Dit besluit wordt aangehaald als: Besluit op de winstbelasting 1940. (2) Het treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Een afzonderlijk besluit van de secretarissen-generaal van de De partementen van Financiën en van Binnenlandsche Zaken in zake het heffen van opcenten op de winst belasting ten behoeve van de ge meenten, is in het Verordeningen blad opgenomen. Daaraan ontleenen wij het volgende- Art. 1. Ten behoeve van de gemeen len worden op de winstbelasting gehe ven 15 opcenten. Art. 2. Aanspraak op voormelde op centen hebben: a) De gemeente van aanslag; b) Elke andere gemeente, op welker grondgebied de vennootschap. Vereeni ging of maatschappij gedurende het ge- heele jaar, waarop de aanslag betrek king heeft, een of meer ka .i toren. win kels of andere vaste inrichtingen bezig de. mits daaraan tezamen geregeld meer dan 10 personen verbonden en werkzaam waren. Dit besluit treedt in wei king op den dag zijnen afkondiging. 24.s Len van de dienaars gaat nu koning Inktzwam waar schuwen, dat Zwartvoet gevonden is De Koning zit op zijn troon en valt er haast af van den schrik. Gelukkig, dat hij een langen stok hij zich heeft. Vlug geeft bevel, dat de hoos doener goed bewaakt moet worden. 246. „Haal vlug papier en inkt, dan schrijf ik een brief aan den kabouterkoning dat wij zijn boozen Zwartvoct gevangen houden," roept Koning Inktzwam. Een der dienaren houdt het blok vast, waar de koning op schrijft. Een groot e pot met inkt staat naast hem op den grond. In het Juli-nummer van „De A\ilitaire Spectator" doet de reser ve-luitenant-kolonel J. Moorman een belangwekkend relaas van de krijgsverrichtingen rond Den Haag en Wassenaar en de ver overing van het vliegveld Ypen burg. Reeds te 6.00 uur, schrijft overste Moorman, had ik den commandant van liet 4e depotbataljon gemachtigd, een compagnie te dirigeeren naar bet vlieg veld Ypenburg, welks bezetting om ver sterking gevraagd had tegen gelande valschermtroepen. Deze wees daarvoor aan de 5e compagnie onder commando van den reserve-kapitein Tesink, die'om 6.15 afmarcheerde naar de Hoornbrug, waar de waarnemend commandant van het derde bataljon van het regiment grenadiers hem opdroeg, Rijswijk, waar been een deel der bezettingstroepen van Ypenburg teruggetrokken was, te be veiligen tegen den uit Ypenburg oprute kenden tegenstander. Daartoe nam de compagniescommandant aan weerszij den van de Hoornbrug stelling en deed vluchtige versterkingen aanleggen. Maar ile vijand kwam niet; wel eenige \an Ypenburg teruggetrokken eigen troepen. Te 10.00 uur ontving de compagnies commandant van den commandant van het derde bataljon van het regiment gre nadiers bevel: „Aanvallen op Ypen burg". Van de uitgangsstelling bij de Hoornbrug wordt voorwaarts gegaan met twee secties in front, tusschenruim- te 150 meter, richting houdend op de lin- ker-sectie, die den landweg Hoornbrug- Hoeve Ypenburg volgt. De derde sectie blijft in reserve bij de Hoornbrug, ver sterkt met eenige artilleristen van het algemeen paardendepot die eerst van wapens en munitie voorzien moesten worden! Neventroepen warén niet aan wezig. Te 11.00 uur treft de rechter-sectie bij de wielerbaan drie onbeschadig de eigen vliegtuigen aan. De daar aanwezige officieren van de lucht macht deelen mede, dat zij deze vliegtuigen niet besturen kunnen en dat ze van weinig waarde zijn. Te 11.45 loopen de voorsecties vast door vuur van het vliegveld. De com mandant der linkervoorsectie, de res- eersre-luitenant Van Overbeek, valt uit wegens een schot in den schouder. De reservesectie rukt op via Hoorndijk, om, linkersectie geworden, het vliegveld om vattend aan tp grijpen. Deze afdeeling wordt herhaaldelijk beschoten door laag (ca. 300 meter) vliegende vliegtuigen, waartegen geen andere afweer mogelijk is dan met geweervuur en den lichten mitrailleur, en uit de Johannahoeve. Op den linkervleugel komen onder deden van bet derde bataljon van het regiment grenadiers Johannahoeve, lig gend achter een dijk. omgeven door ge boomte en daarvoor een schootsveld van 250 meter, kan moeilijk onder vuur van geweren en lichte mitrailleurs geno men worden. De linkersectie bereikt Pongon- hoeve en treft daar aan twee zware mitrailleurs met stukscom mandanten en twaalf man bedie ning van de 6e compagnie van het 4e depothataljon (dus van het eigen bataljon!), die daar in stelling staan zonder verband met eenig ander onderdeel. De commandant der 5e compagnie vjyi het vierde depotba- talion neemt ze onder zijn bevel., maar ook het vuur van zware mi trailleurs heeft onvoldoende uitwer king op de Johannahoeve. Aan een nabije compagnie van het derde bataljon grenadiers wordt ge vraagd, via Vredenoord aan te vallen op Johannahoeve. maar deze ziet daartoe geen kans wegens bet open terrein van 600 meter. Kennelijk is rr zelfs geen po ging toe gedaan. Aan den commandan- van genoemd bataljon wordt dan mor tier- of artillerievuur gevraagd op de Jo hannahoeve. wat wordt toegezpgd tegen 15.30 Van 16.00 tot 16.15 bestoken vijandelij ke bommenwerpers de voorsecties en verdwijnen in de richting van Rotter dam. Stormenderhand genomen Eerst van 17.15 tot 17.50 komt eigen artillerievuur op de Johanna hoeve. Direct daarop wordt deze bestormd en genomen te 18.00. In de hoeve worden aangetroffen elf Duitschers, waarvan zes gewond, en drie man eigen troepen, bene vens vier lijken van Duitschers en vier van bewoners der hoeve. In beslag genomen worden twee Duitsche zware mitrailleurs, twaalf karabijnen en een groote hoeveel heid munitie, seinpatronen en le vensmiddelen. Nu bestormt de middelste sectie de loopgraven op Ypenburg. maakt negen krijgsgevangenen en treft in één der loopgraven den res.-eerste-luitenant Wa genaar, van het regiment grenadiers aan. die met zijn sectie steeds op het vliegveld standgehouden heeft. De commandant der linkervoorsectie, de eerste-luitenant Weeda. wordt ge wond door een schampschot aan het hoofd, maar herneemt, na verbonden te ziin. zijn commando. De linkerneven- froepen van het regiment grenadiers trekken nu terug op Rijswijk, de door fle vijfde compagnie van het ie bataljon gemaakte krijgsgevangenen en gewon den meevoerend. De commandant dezer compagnie vraagt, waarom teruggetrok ken wordt. Antwoord: er is verzamelen celast. Hij vindt dit hopast onwaarschijnlijk, zendt een ordonnaolf naar den comman dant van het derde bataljon grenadiers, die terugkomt met het bericht, dat de commandopost od villa Martha verlaten is en dat de eigen troepen bil de Hoorn brug terugtrekken. Zal het pas heroverde vliegveld dan weer verlaten worden? Bij het uitblij ven van orders en geen verbinding meer hebbend met den commandant van het derde bataljon grenadiers besluit dp re serve-kapitein Tesink terecht het vlieg veld te behouden en de belangrijkste punten rondom te bezetten. Gesneuveld: 2 soldaten. Gewond: 2 luitenants en 7 soldaten. Maar Ypenburg was heroverd en be zet. Strijd tegen valschermjagers „De militaire spectator" publiceert voorts een bijdrage over de wijze waar op de Nederlandsche weermacht in den oorlog den strijd tegen valschermjagers en luchtinfanterie voerde. Den lOèn Mei 1940 te ongeveer 9.00 uur kreeg de res. tweede-luitenat G. J. L. Ma duro, als zoodanig benoemd 1 De cember 1939, dus een der iongste offi cieren van ons leger, in de Juliana van Stolberglaan te 's-Graverihaeè de op dracht, om met een detachement ter sterkte van een wachtmeester en veer tien man, waarbij één mitrailleur, zich ter versterking te begeven naar de Vliet, aangezien bii een gevecht daar om on dersteuning was gevraagd. De verplaat sing geschiedde met trekkers. Te pl.m. 10.00 uur bereikte het deache- ment de Prinses-Mariannelaan te Voor burg. waar halt gehouden werd en uit geladen om. met achterlating van den wachtmeester met vier man ter bewa king van de trekkers, van daar door een hoschperceeltje op te rukken naar de Vliet. Toen het detachement aankwam bii de Oude. Tolbrug en zich opstelde achter de villa Heéswijk. werd er in de nabijheid hevig geschoten en werden er eenige dooden en gewonden weggedragen. a7ai sherdtl rad r rtfrmhtrf dtd adoloui Bij een sergeant der luchtdoelartil lerie informeerde de detachementscom mandant waar de vijand zat. Deze wees naar een' groote witte villa aan de over zijde van de Vliet. Om heter te kunnen waarnemen ging de det.-commandant naar het buis A en zag uit het dak raam door zijn kijker, die er inderdaad uit de witte vil 1 i, w^lke het huis Dnr- repaal bleek te zijn, hevig gevuurd werd. De det.-commandant liet nu door zijn manschappen uit opstellingen ter zijde van de villa Heeswijk he' vuur openen op het bedoelde huis en liet mei de mitrailleur uit verschillende op stellingen vuren, om den indruk te ves tigen, dat hji over meer mitrailleurs beschikte. Een ordonnans werd uitge zonden naar een nevenafdeeling. die zich op het Westeinde nahij B. bevond, om verband op te nemen. Na eenigen tijd verscheen van daar een kapitein der infanterie .met een groep man schappen, onder bevel van een ser geant, dia door dezen kapitein onder de bevelen van onzen detachements commandant werden gesteld. Luitenant M. gaf aan den kapitein als zijn meening te kennen, dat de villa wel te nemen zou zijn en dat hij het in ieder geval zou willen probeeren. De kapitein verzocht hem echter even te wachten op nadere bevelen, waarvoor hij zich naar zijn B.C. bij de Hoorn brug zou begeven. De detachements commandant, luitenant M.. meldde later omtrent het verloop van de daar op gevolgden gevechtshandeling het onderstaande: Te pl.m. 12.30 uur werd ik ann de telefoon geroepen in de villa Heeswijk. Ik sprak daar met den majoor, die. in gelicht door den bovengeooemden kapi tein, mij vroeg of ik een poging wilde doen om de villa te veroveren. Tk ant woordde bevestigend en kreeg toen be vel de villa te bestormen. De majoor stelde een stuk „pag" te mijner be schikking. In afwachting van de komst van de „pag" maakte ik mijn plan op. Ik ver deelde mijn manschappen in drie groe pen; de eerste, onder mijn onmiddellijk bevel, zou de Oude Tolhrug overgaan en trachten de villa in de flank binnen te dringen; de tweede, onder bevel van den sergeant der infanterie, zou on middellijk de eerste groep volgen en probeeren langs de voorzijde binnen Ie dringen. Aan een vaandrig van de luchtdoelartillerie deelde ik mede, dat in geval ik mocht sneuvelen, het bevel over het geheel op hem overging. De derde groep liet ik achter om den mi trailleur te bedienen, die vuur moest brengen tusschen de eerste twee groe pen door. Inmiddels was een sergeant-majoor met het stuk „pag" aangekomen. Ik stelde het stuk on in een weiland op zoodanige plaats, dat op dit stuk geen uitzicht van de villa was. daar dit uit zicht van daar belemmerd werd door een z waren boom in den tuin van de villa Dorrepaal. D© sergeant-majoor kreeg van mij order op een nader to geven sein van mij vijf schoten te los sen, niet meer en niet minder Snelle stormloop Aan de beide aanvalsgroepen werd door mij medegedeeld, dat de aanval alleen kans van slagen had, als de stormloop zoo snel mogelijk geschiedde, zoodat ieder zoo hard mogelijk moest loopen. De vaandrig liep achteraan om eventueel tot grootere snelheid aan te manen. Toen ik geheel gereed was voor den aanval, gaf ik het afgesproken sein aan den sergeant-majoor en onmiddellijk na het vijfde schot stormde ik op de Oude Tolbrug over, gevolgd door de eerste en tweede groep. Gedurende dezen aan val werd voortdurend gevuurd uit de villa, maar het vuur nam af naarmate ik de villa naderde. Geheel overeenkomstig mijn plan kwam ik in den tuin van de villa en op een terras. Ik drohg als eerste het huis binnen, onmiddellijk gevolgd door een korporaal van de luchtdoelartillerie. In huis hoorde ik hard loopen en het kra ken van glasscherven, waarmee de vloe ren bedekt waren. Ik drong door tot de hall en ontmoette even later den ser geant, die inmiddels met zijn groep ook de villa was binnengedrongen. Hij kreeg van mij last de villa te omsingelen, pos ten uit te zetten met het oog op de mogelijkheid van ontvluchten der Duit schers uit het huis, en het terrein af te zetten. Ikzelf doorzocht het huis en kwam ten slotte hij een kelderdeur, die ik opende. Daaruit kwamen onmiddel lijk vier oude dames, die mii mededeel den. dat er Duitschers in den kelder waren. Ik riep in den kelder: „Hande hoch, nicht schiessen", waarop geant woord werd: „Wir schiessen". daarop ging de korporaal van de luchtdoelartil- JerTe op mijn last de keldertrap af en schoot in den kelder. De richting van den kelderafgang stond loodrecht op den eigenlijken kelder, zoodat ik daarin niet rechtstreeks kon zien. Ik hoorde kreten van pijn en onmiddellijk daarop: „Bitte nicht mehr schiessen", waarop ik het vuren staakte, en den Duitschers beval één voor één met opgeheven handei naar hoven te komen. Zeven Duitsche parachutisten kwa men achtereenvolgens naar boven, wer den door mijn manschappen ontwapend en naar buiten geleid. Bij deze Duit schers waren twee lichtgewonden. Bui ten komende werden mij nog vier Duit schers voorgeleid, die achter bet terrein waren aangetroffen. Tk wilde den vaan drig opclraeen de elf krijgsgevangenen weg te voeren, maar een pas9eerende kapitein deelde mii mede, dat dit onder geleide van een officier diende te ge schieden. Tk gaf bef bevel over aan den vaandrig, droeg hem op de villa Ie be waken en bracht dc krijgsgevangenen weg naar de Laan Copes van. Catten- burg PLANTENZIEKTENXUNDIGE DIENST WAGEN ING EX, 4 Aug. De planten- ziektenkundige dienst deelt mede: „De tweede vlucht van de koolgalmug is ten einde en de hespuiting kan dus worden gestaakt. Daar er nog heel wat kool. voornamelijk bloemkool, pas voor kort geplant is, zal er ook \oor de derde vlucht nog een waarschuwing worden uitgezonden".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3