De Laatste Bus Terugslag in Engeland zal nog heviger zijn dan in Frankrijk Pershing tegen het zenden van een expeditiecorps Engeland pleegt zelfbedrog S1YRA HET ELFJE EN HE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET De dienstplicht in de V.S. Tien Engelsche vliegtuigen boven Cyrenaica neergehaald De Duitse he pers schrijft: Koopvaardijschip tot zinken gebracht Hebt ge U doorgezeten op de fiets? Het Italiaansche legerbericht VERKENNING BOVEN MALTA FREDERICK COOK OVERLEDEN AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 6 AUGUSTUS 1340 248. „O Zwartvoet, er gaat een brief naar onzen koning, wat zal er nu met ons gebeuren; waren we maar nooit zoo slecht geweest," huilt Puntmuts. En hij schreeuwt zoo lang om ver geving, tot er een dienaar van Koning Inktzwam door het raam komt kijken en vraagt, wat er aan de hand is. BERLIJN, 5 Augustus. (D.N.B.). De jongste redevoeringen van den minister van propaganda. Duff Cooper, van kardinaal Hinsley en van generaal Gort, worden door de Duitsche avondbladen in het kort vermeld De uitspraken van Gort en Hinsley, dat Groot-Brittan nië's kracht is geschapen door den „dienst aan God" en dat de Engel- schen als 'hristeliike soldaten" moeten strijden, worden door de bladen typische uitingen genoemd van Britsche huichelarij en aanma tiging. Groot-Brittannië aldus de Lokal Anzeiger is opgebouwd door het uitplunderen van rijke landen God heeft niets daarmede te maken. Het is Hem lasteren, wanneer men Hem betrekt in dergelijke troostelooze aangelegenheden. De rede van Duff Cooper wordt door de bladen „dwaas" en „lachwekkend" genoemd. Verder schrijven de bladen, dat het niet de moeite waard is zich ernstig bezig te houden met deze uiteenzettingen van den minister van propaganda De Deutsche Allgemeine Zei tung wijst op de gevolgen die dit aanhoudend, niet van overdenking getuigend zelfhedrog later voor Engeland zal hebben. „Met zeker heid mag worden aangenomen zoo schrijft dit blad dat op het oogenblik, waarop alles zal verlo ren gaan, de terugslag in Engeland nog heviger zal zijn dan in Frank rijk, want juist deze weken, die een adempauze vormden, zijn in Engeland misbruikt om de aro- gante zelfingenomenheid nog te doen toenemen, het gevoel voor een door God gewilde heerschers- rol van Engeland nog te verdiepen en het voetstuk, waarop de Brit ten zich hebben geplaatst, nog meer omhoog te schroeven. De val zal daarom nog dieper zijn. Er moet reken in gr mee worden gehouden, dat velen dit niet langer zullen kunnen verdragen." Voorts schrijft hel blad over de meest waarschijnlijke reactie van hei Engelsche volk en over de pogingen tol bedrog, thans gedaan door de leidende groepen in Engeland. Niemand weet thans in welke richting de Engelsrhe massa zal reaeeeren. Maar eens zal deze massa vragen, waarom men haar den aanblik van het verwoes te Dover heeft onthouden en waarom de waarschuwing van Warschau en Rotter dam niet ter harte is genomen. Deze massa zal vragen: waarom het Britsche Juchtwapen systematisch niet-militaire doelen in Duitsrhland moet opzoeken en de inwoners van steden en dorpen moet dooden. De massa zal willen weten, hoe het mogelijk was. dat men er nog prat op ging. „Hamburg verwoest" te heb ben Deze niinliike vragen zullen nog verder teruggaan. De massa zal willen weten, waar om Engeland eigenlijk zich mengen moest in Duitsche aangelegenheden. Er zal dan op worden gewezen, dat Engeland en het Britsche wereldrijk juist naast het continentale Duitsch- land had kunnen bestaan en had kunnen bloeien en dat Engeland en net Britsche rijk. ook na de heror dening van Europa, een taak zou hebben gehad, welke van Engeland alle inspanning zou hebben geëjsebt De Britsche zeemacht, die thans tot het verleden behoort, had menige leemte tusschen de nieuwe kracht centra kunnen aanvullen en zou het overzeesche rijk in de nieuwe we reld hehhen kunnen uitbreiden. Duitsche pamfletten LISSABON. 5 Aug. (D.N.B.). Naar hier bekend wordt ziin Zaterdag en Zon dag in verschillende plaatsen in Enge land huiszoekingen verricht naar de strooibiljetten met uittreksels van de jongste rijkedagredp van Adolf Hitler welke door Duitsche vliegers ziin neer geworpen Tn de landstreken, waar die -'t rooi bi liet ten ziin neergeworpen heeft de bevolking, ondanks de straffen, waar mede de autoriteiten dreigen nauwe lijks één strooibiljet ingeleverd Die huiszoekingen bleven vrijwel zonder re sulfaat en men beeft «lechts enkele per sonen kunnen arresteeren. die men voor leden hield van de legendarische ..vijfde kolonno". De strooibiljetten gaan overal in Engeland, in het verborgene echter van hand tot hand en zonder het te weten bestellen de Engelsrhe poste rijen talrijke afschriften van deze strooibiljetten. Het effect dat deze hebben is des te grooter, daar de on tevredenheid van de politiek van ge heimzinnigheid van het Britsche mi nisterie van propaganda steeds meer toeneemt. Evacuatie van de beurs De makelaars aan de Londensche beurs hebben een oproep ontvangen zoo snel mogelijk hun zaken in orde te bren gen. opdat zij in geval van nood alles kunnen liquideeren en hun kantoren naar het land kunnen verplaatsen. Naar uit Londen gemeld wordt is deze oproep rot de leden van de beurs gericht, omdat de geheele Londensche beurs in geval van nood zal worden geëvacueerd en het tenminste drie weken tiid zou vor deren, eer de beurs buiten Londen haar werkzaamheden zou kunnen horvatten Als toevluchtsoord voor de beurs heeft men' dp in de nabijheid van Londen go legen filmstad Denham gekozen, waar voldoende plaats Is. aangezien do groote ateliers en de filmhallen al sinds maan den leeg staan. De postduiven LONDEN. 5 Aug. (D.N.B.). Officieel wordt hekend gemaakt, dat het verzen den van mededeel ineen en brieven door middel van postduiven in geheel Enge land is verboden. Deze maatregel betee kent. volgens de officieele mededoeling een verscherping van de geldende Brit scha defensiebepalingen. ENGELSCHE MIJNENVEGER GEZONKEN LONDEN, 5 Augustus (D.N.B.). De admiraliteit deelt mede. dat de vis- schersboot „Marsona", die dienst deed als mijnenveger, door een vijandelijke miin gezonken i^ DUHSCH LEUERBLRlLhï Nieuwe verkenningsvluchten boven Engeland en Schotland BERLIJN. 5 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt hekend: Het luchrwapen heeft op den vierden Augustus verkenmngs vluchten gemaakt hoven Engeland, Schotland en het daarvoor gelegen zeegebied. Hierbij werd een koop vaardijschip aan den uitgang van het St. Georgekanaal, ongeveer honderd kilometer ten Zuidwes ten van Pamhroke, tot zinken ge bracht. In den nacht van 4 op 5 Augustus deden onze gevechts vliegtuigen een aanval op de scheepswerf van Sheerness, als mede op de beffzine-opslagplaat- sen en luchtdoelstellingen hij North-Killingholm en luchtdoel stellingen hij Thameshaven. Eeniae Britsche vlieRlulaen zijn des nachts West-Duitschland hinneiiRevlo- «ren en hehhen erniee bommen Eewor- pen. Behalve B-rins- schade aan ge houwen, nntslond er brand in een boe renhoeve jn het district Rnrken. Een hurB-r kwam om hel leven KÜNDfcKNUbKJE 247. Even later vertrekt de dienaar met de brief. Hij komt langs de gevangenis, waar beide boosdoeners zitten opge sloten. „Waar gaat U met dien brief heen?" vraagt Punt muts benauwd. „Naar jouw koning," antwoordt het Inkt- zwammannctje. Uw huid of voeten stukgeloopenPurol verzac ht en geneest. Tube 45 ct. Doos 60 en 30 ct. Het ontwerp door de militaire Senaatscommissie met 12 tegen 3 stemmen aangenomen WASHINGTON, 5 Augustus. (D.N.B.). Het dienstplichtont- werp is door de militaire senaats commissie met 12 tegen 3 stem men aangenomen en aan den Se naat doorgezonden. Volgens den tegenwoordigen vorm van het ontwerp moeten zich ongeveer 12 millioen mannen van 21 tot 30 jaar voor den dienst melden. In een aanvullende bepa ling wordt de aanmelding van vrijwilligers van 18 tot 34 jaar voor een opleiding van een jaar toegelaten. Ofschoon in de militaire commissie slechts drie leden tegenstemden, wordt volgens Associated Press in de plenaire zitting een sterke oppositie verwacht. In legerkringen hoopt men, dat. indien de wet van kracht wordt, in October de eerste 400.000 man kunnen worden op- geroepon. Do minister van Marine, Knox, de viceminister van oorlog, Yatterson, en de uitgever van de „New York Times", Julius Ociis-Adler, hebben te New York in radioredevoeringen .gepleit voor de onmiddellijke invoering van den nlge- meenen dienstplicht in de Vereonigde Staten. Daarentegen verklaarde de tot dp arbeiderspartij behoorende afgevaar digde W Antonio in een redevoering voor 18.000 personen in het stedelijke stadion, dat bewapening en de wet op den dienstplicht der Vereenigde Staten niet bestemd waren voor de defensie, maar om Amerika voor den dollar en het Britsche Pond Sterling in den oor log te stortpn. Het Amerikaansche volk wil geen bewapening maar arbeid en brood ERGENS IN ITALIË, 5 Augustus (Stefani). Legerbericht nr. 57 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: In Noord-Afrika heeft een van onze formaties aanvals- en jachtvliegtuigen een zeer levendig gevecht geleverd met een groote formatie van den vijand, die onze Libysche troepen trachtte te bombardeoren welke zich naar de grens van Cyre naica begaven. Tijdens het gevecht dat door onze vliegers met buitengewone felheid word gevoerd, werden tien vijandelijke vliegtuigen neergehaald, waarvan zeven Gloster en drie Blenheim toestellen Bovendien werd een tiental vijande lijke auto's getroffen en in brand geschoten. Een ander Engelsch toestel is neer gehaald door onze bommenwerpers, die een doeltreffend bombardement onder namen in de buurt van Marsa Matrouh. Al onze vliegtuigen zijn op hun basis teruggekeerd. In Oost-Afnka is een aanval van vijandelijke strijdkrachten te Namaratlt op de grens van cl* Opper-Soedan aan het Rudolfmeer afgeslagen met medewerking van de bevolking Een van onze luchtformaties heeft de haven van Beroer ge bombardeerd, waarbij een vaartuig midscheeps getroffen werd. Een luchtaanval op Massaoewa heeft lichte schade veroorzaakt in de haven. Vier menschen wer den gedood en een dertigtal gewond, waaronder elf Ascaris. Twee vijandelijke toestellen werden neergehaald en een derde is waarschijnlijk neergehaald. Te Kassala is een vilr.ndelilk vliegtuig door het luchtdoelgeschut neergeschoten. FEUILLETON door Cecil Freeman Cregg 81) „Doorgegeven, inspecteur." „Goed. En de vernielde auto .die heb je zeker gevonden?" „Verdraaid, meneer. Dat was het cius, nietwaar?" „Ja." ..Het rapport is juist binnen geko men. Wij konden geen lichaam of zoo iets vinden. Wij vroegen ons na tuurlijk af „Ik was het inderdaad, brigadier. Je moet me een genoegen doen en het den commandant van de brandweer vertel len Deel het hem voorzichtig mee. Hij zal er misschien het een en andur over te zeggen hebben, maar zeg hem, dat hij zijn rekening bij Scotland Yard kan indienen." „Heel goed meneer. Nog iets an ders?" „Ja. De brandweer werd gisteren ge alarmeerd voor een brand, een groot huis vlak bij Medhurst. Zorg er als- jpblieft voor, dat er een politiewacht fci dat huis geplaatst wordt tot ik het kan onderzoeken. Morgen ga ik er heen „Ik hoop het van harte", zei de briga dier twijfelachtig. „Dan is er een jongen op het dak ge vonden, dien ze misschien opgepikt hebben Met hem is het in orde, maar ik zou hem graag spreken voor hij werd losgelaten." „Juist, inspecteur." „En o ja, morgenavond. Ik zou graag bij het huisje zijn voor het. geval er iemand komt opdagen „Zeker. Wij hebben ook het andere bericht ontvangen/' „Heb je den boodschapper te pak' ken? „Neen meneer Het kwam niet recht streeks in ons bezit. Het werd in den vorm van een briefje in de bus gedaan bij het bureau van een plaatselijk krantje hier. Zij hebben het aan ons doorgestuurd. Hier is het." Inspecteur Higgins nam het getypte velletje papier van den brigadier. Aan den Hoofdredacteur. Mijnheer, Het is een publiek schandaal, dat le den van het politiecorps van deze stwd het Ipege huisje bii den Park-ingang als slaapplaats gpbruiken. terwijl ze verondersteld worden op wacht te zijn. Ik verzoek u dit te willen publiceeren. Pro bono publico. „Goeie ouwe Pro Bono, de toevlucht van inderen anoniemen briefschrijver. Hij veronderstelde natuurlijk, dat dit be richt a<an jullie zou worden doorgege ven. Veiliger, dan het zelf te bezorgen." „Juist, meneer, vooral daar wij den heelen nacht op zijn." „Zul ie voor alles zorgen?" „Natuurlijk, inspecteur. En ik hoop, dat u weer spoedig heelemaal in orde bent." Inspecteur Higgins glimlachte dan kend, draaide zich om en was het vol gend oogenblik in epn diepen slaan ver zonken, vermoeid naar lichaam en geest. Het was laat op den avond toen de brigadier terugkwam. Inspecteur Hig gins zat rechtop in bed, een pijp in zijn mond en het ochtendblad lezend. Hij voelde zich al heel wat beter en had van den dokter de belofte gekregen, dat hij den volgenden morgen zou kunnen ver trekken. De brigadier kwam op ziin teenen de kamer binnen en Higgins Jcgde het och tendblad neer. „En, brigadier?" „Ik heb uw instructies uitgevoerd, meneer. Er is een wacht in het groote huis geplaatst Zij hadden het reeds ge daan op advies van den brandweercom mandant. Het had iets te maken met brandstichting, geloof ik. De bewoners waren gevlucht." „Dat weet ik." „En de jongen ook." „De jonge Ham per?" „Zijn naam weet ik niet, maar ik be doel den jongen, dien ze van het dak gered hebben „Weg. hè? HTn. dat Is opmerkelijk, tenzij de jongen wat te verbergen had. Droomde hij nog altijd van die melo dramatische wraakneming? Higgins was begonnen plezier in Tommy te krij gen, waarschijnlijk nis gevolg \an lui door hen beiden gedeelde gevaar, en i.ij hoopte van harte, dat de jongen niets zou uithalen. Hij zou den jongen Ham jier het beste ergens kunnen opbergen, zoodat. hij geen kwaad kon aanrichten tot deze heele zaak opgeheMerd was, „En de brandeereommandant? Ik hoop, dat je het hem voorzichtig hebt verteld. Ik meen, dat ik je waarschuw de. dat hij wel het een en ander te zeg gen zou hebben Vertel eens precies wat hij zei. Ik hen oud en naa- ik hoop goed genoeg om het te kunnen verdra gen. In ieder geval leer ik steeds erang wat nieuws. Begin maar." Inspecteur Een speciale correspondent van Stefani meldt bijzonderheden over het luchtgevecht aan liet front in Cyrenaica, waarover het legerbe richt van heden spreekt. Italiaan sche bommenwerpers begonnen van ochtend met het bombardeeren van een belangrijken Engelschcn spoor weg: zij troffen talrijke treinen met troepen en materiaal. Vervolgens vielen zij de installaties en het vliegveld van Mersamatroe aan. Vijandelijke jagers bonden den strijd aan, doch trokken zich terug na een Gloster verlóren te hebben. De Italiaansche toestellen keerden zonder verliezen op hun bases terug. Intusschen deden jagers en gevechts vliegtuigen een aanval op een colonne Britsche pantserwagens, waarvan er verscheidene werden vernield of on bruikbaar gemaakt. Jagers maakten daarna een lange kruistocht ter bescher ming van Italiaansche troepenbewegin gen, zonder dat zij vijandelijke toestel len zagen. Daar men voorzag, dat de vijand wraak wilde nemen voor de Italiaan sche successen, stegen des middags ver kenningsvliegtuigen in verscheidene richtingen op. Zij rapporteerden aan Higgins leunde \ol verwachting achter over in zijn kussens, sloot de oogen en legde plechtig de tonnen van ziin vin gers tegen elkaar. De brigadier aarzelde en zei dan: „Hij zei lieve help, meneer" „Gevolgd door?" „Zoo iets heb ik van miin levep nog nooit gehoord, inspecteur!" „Verdraaid'! Hij eindigde toch niet met „Ora pro nobis" Hardy? „Neen, meneer." „Ik heet niet eens Hardy, meneer. Mijn naam is Johnson." HOOFDSTUK XXI. Waarin een paar vingerafdrukken herkend worden. Inspecteur Higgins kreeg een sterk gevoel van weerzin, toen hij andermaal den haarcl in de bibliotheek van het groote huis beschouw Ie. Alles was zwart van het neergevallen roet, tot zelfs de handen van de meeste boeken, De laatste gebruiker van den haard moet wel geschrokken zijn van de re sultaten toen hij petroleum op den haard wierp Zoon daad kon wel al leen opgekomen zijn in een uiterst wreed brein, dat voor een oogenblik do overhand over het gezonde verstand ge kregen heeft. Het was zijn ongeluk ge feest, want zonder die felle vlam uit den schoorsteen zou do brandweer nooit gealarmeerd geworden zijn en was het viertal niet genoodzaakt geweest aan den haal te gaan Viertal! Ia. dat wa* goed De Gladde, Sanderson, do chauffeur van de auto en de leidpr van de bende, de nvnn niet do onheilspellende slem. Vier stuks, al lemaal misdadigers. De bibliotheek vertoonde tal van spo ren van hun overhaaste vlucht. Het zienlijke vijandelijke luchtstrijdkrach ten aan een zeer groot gedeelte van het front. Onverwijld gingen de Italiaan sche jagers tot een bliksemsnellen aan val over. De vijandelijke formatie be stond uit drie zware Blenheim-toestel- len en zeven Glosters. De Engelsche bommenwerpers begonnen op goed ge luk hun bommen te laten vallen, doch zij troffen geen enkel Italiaansch vlieg tuig. WASHINGTON, 5 Aug. (D.N.B.) De opperbevelhebber van het Ameri kaansche expeditieleger tijdens den wereldoorlog, generaal Pershing, heeft gisteren een radioredevoering uitgesproken, waarin hij als zijn meening te kennen gaf. dat het ge vaar van een verwikkeling der Ver eenigde Staten in den oorlog ver minderd zou worden, wanneer de Ver. Staten Engeland iedere mate* rieele hulp, die in hun vermogen lag. zouden verstrekken. Naar ziin meening was het echter volstrekte waanzin de zending van een expedi tiecorps in den loop van dezen oor log te verwachten. De strijd was buitengewoon hevig en eindigde met een volkomen Ita liaansche overwinning, daar alle Engelsche vliegtuigen werden neer gehaald. Meester van het luchtruim gebleven, gingen de Italiaansche ja gers opnieuw tot den aanval over. Vlak langs den grond vliegend ver nietigden zij een pantserwagen, ter wijl een auto, waarin, naar het schijnt, hooge Engelsche officieren zaten, in brand raakte. Een speciale correspondent van Ste fani deelt bijzonderheden mede over de laatste Italiaansche verkenningsvlucht boven het eiland Malta. Een sterke af- deeling jagers was even voor midder nacht naar het eiland gevlogen Drie patrouilleerende Engelsche jagers trachtten zich te verwijderen om een gevecht te vermijden. Een dezer toestel len slaagde daarin niet en moest den strijd aanbinden tegen eenige der Ita liaansche machines Het werd verschei dene malen getroffen en stortte in een vrille neer. De Italiaansche formatie kon' daarna ongehinderd haar verken ningsvlucht voortzetten: na twintig mi nuten boven Malta te hebben gevlogen keerde zij zonder verliezen op haar ba sis terug NEW YORK, 5 Aug. (Stefani). De Amerikaansche Poolreiziger en geneeskundige Frederick Cook is op 75-jarigen leeftijd overleden. Cook hield vol, dat hij het eerst de Noordpool bereikt heeft, hetgeen door Peary werd betwist. GENERAAL PERSHING I bleek dat een deel van een der boeken kasten beweegbaar was, want in bun haast hadden zij verzuimd die behoor lijk te sluiten. De kast 'draaide op schar nieren als een deur. Daarachter bevond zich een safedeur, welke In den muur was ingebouwd. Een vertegenwoordiger van de fabriek, welke de safe had ge leverd. was deze komen openen. In de safe lagen tal Aan bundels papieren, maar geen geldswaarden. Inspecteur Higgins haalde de paple ren er uit en legde zo op tafel om ze stuk voor stuk door te ioopen. Onder de tafel vond hij zoowaar zijn pet. waarvoor hij dankbaar was, Hii ging voor het bureau zitten en blies eens in zijn handen, 't Jonge wat was het koud' De eerste bundel bevatte brieven, Hig gins haalde het elastiek er af en keek luchtig de adressen op de couverten na. Het waren In totaal twintig brieven, waarvan er twaalf aan verschillende personen waren gezonden. Hli opende don eerste, waarvan het ad|-es luidde' Mrs. Edllha Blackman, Highstreet, Ho ly worth. De brief begon: „Lieveling". Haastig keek Higgins naar de onderteekeping: „Ie liefhebbende Donis." Zachtjes floot hij voor zich heen Hij greep don volgende en was ver baasd te zien, dat deze van dep/elfden aard «as. Peinzend staarde hij naar het plafond en knikte dan langzaam met het hoofd, als was hij het met zich zelf eons. „Afpersing!" Van alle verderfelijke creaturen, wel ke de aarde onveilig maakten, was de afperser, volgens zijn meening, de meest verderfelijke, en het moeilijkst te grijpen. Dat was gemakkelijk te ver klaren. Dp aarzeling van ziin slacht offers om hem aan te klagen vormde juist de grootste kracht van den af perser- Indien de menschen maar eons beseften, dat een afperser nooit tevre den is, on dat de eerste betaling slechts do vooplooper is van vele andere. Hoe veel levens waren er op die manier al niet geruineerd. Hoeveel zelfmoorden konden er niet op rekening van afper sers geschreven worden? Higgins balde zijn vuist. „Waarom voor den drommel komen ze niet hij ons?" bromde hij tusschen de tanden. „Wij zijn toch menschen. Wij zullen hen toch niet verraden?" Toch wist hij in zijn hart, dat dit ge makkelijker gezegd dan gedaan was. Een to laat schaamtegevoel deed hen zwijgen en een vergeofache hoop dat rlc afperser eindelijk tevreden zou zijn. Ach, wat kan een mensch toch dwaas zijn. „Dat is dus zijn spelletje, hè? Nu zal ik hem krijgen of... of..." Er werd op de deur geklopt. In ant woord op zijn roep verscheen er een man mot een camera beladen. Kan ik hier werken, meneer? Ik heb ook de andere kamers gehad en diverse foto's gamaak'. Er moeien hier verschillende vingeraf Irukken zijn." „Zeker. En nu je lodi hiér bant lui zocht in zijn zuk en tilde het no titieboek je voor den dm.*, dat hij in de 'uniek van don pseudo-agent gevon den had kun je dit tegelijk wol oeps op vingerafdrukken onderzoeken." „Heel goed, inspecteur." De man (rok zijn overjas wat. dichter om zich lu'cn. „Koud is hot hier, meneer. Waar om east 1 p pf in de kamer hiernaast zitten, daar ligt een ..vuurtje in den haard." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2