ZWAKKE PLEKKEN INI ONS VERKEER VACANTIEGANGERS GEDRAAGT U BUITEN BEHOORLIJK! Weest geen schenders der «SSSjgS-vsS K.L.M.- opleidingsschool geopend De grillen van de fietsers Een „noodkreet" van een buitenman EEN DUITSCHE DESKUNDIGE GEEFT ADVIES BELANGRIJKE VOORSCHRIFTEN:) GRAANZOLDER INGESTORT Radio-Programma] Terugkeer van krijgs gevangenen Cursus voor vliegtuig- bestuurders 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 6 AUGUSTUS 1940 's-GRAVENHAGE, 5 Au?. Vandaag is de verordening op de maximumsnel heid in werking getreden en daarmede is thans voor het geljeele land een uni forme regeling in de plaats gekomen van plaatseliike voorschi iften. Omtrent de overwegingen, welke tot de uitvaardiging van deze verordening hebben geleid, hebben wij van bevoegde Duitsche zijde een uiteenzetting ontvan gen. Het eerste doel der verordening is het verhoogen der verkeersveiligheid, mede met het oog op de vele fietsers, die door de snelheidsbeperking een grootere bescherming gaan genieten. Voorts heeft de verordening materiaal- en brandstofbesparing ten doel. Een derde gevolg van de verordening zal zijn dat onze autowegen gespaard worden. De mate der snelheidsbeperkingen komt overeen met de ervaring, in Duitschland opgedaan. De limiet is zoo gesteld dat snel gereden kan worden, terwijl aan de eischen der veiligheid voldaan wordt. Wenken voor wielrijders Onze Duitsche zegsman, die een voor aanstaande functie bij de Duitsche ver keerspolitie inneemt, gaf ons tevens eenige wenken, welke voor een goede gang van zaken van het hoogste nut kunnen zijn. Als eerste en meest in het oog loo- pende noodzakelijkheid noemde hij het tegengaan van het naast elkander rijden van weirijders. Het is heel goed te begrijpen dot het met tweeën rijden hier onvermijdelijk is, het verkeer immers zou niet verwerkt kun nen worden indien men dit niet toestond. Ook is het in de meeste omstandigheden te billijken, als bij het passeeren op som mige momenten drie of vier fietsers naast elkander rijden. Maar wel moet worden te gengegaan dat zes, zeven of acht fietsers zich naast elkaar op den rijweg bevinden Van de fietsers moet verlangd kunnen worden dat zij op het snelverkeer letten. De vraag, of het naast elkander rijden ge oorloofd is, zal afhangen van die, of het snelverkeer nog ruimte genoeg over houdt. Op een heel breeden weg kan op dit punt dan ook meer vergeven worden, dan op een smallen. Een tweede zwakke plek in het Ne- derlandsch verkeer is de wijze waarop de fietsers teekens geven, of liever ge zegd niet geven. Het geven van teekens wordt dikwijls nagelaten, en als het ge beurt, gebeurt het slordig. De achterop komende automobilist is geen gedach- tenlezer en ongevallen wegens het on voldoende teekens geven zijn dan ook aan de orde van den dag. Er zijn hier zooveel wondermooie fietspaden. Waarom rijden de fietsers er dan nog naast? De Nederlandsche verkeerspolitie zal daar strenger tegen moeten optreden. Deze opmerkingen dipnen niet om de wielrijdende gemeente onaangenaam te zijn. doch zijn in haar eigen belang. Er zijn hier op het oogenblik veel Duitsche chauffeurs op den weg. die niet bekend zijn met de eigenaardigheden en grillen van de Nederlandsche wielrijders, en die bovendien voorrechten hebben als mili taire chauffeurs. De waakzaamheid voor de veiligheid van het verkeer dient ook van de zijde der fietsers te worden be tracht. De voorrangsregeling Er zijn nog andere punten die verwar ring kunnen stichten. Een voorbeeld daarvan is de voorrangsregeling. Hier te lande zijn alle weggebruikers gelijkge rechtigd, behalve de bevoorrechte trams. In Duitschland zijn auto's en trams on derling gelijk, doch hebhen voorrang boven andere verkeersmiddelen. Hier door ontstaan misverstanden, die nood lottig zouden kunnen worden. Daarom wordt den trambestuurders aangeraden scherp op te letten, vooral indien zij van links komen. Duitsche militaire chauffeurs kennen de voorrech ten van het raiherkeer niet en hebben bovendien voorrang. Daar in Duitschland een auto voor rang heeft boven fietsers, is de Duitsche chauffeur niet gewend op van rechts komende fietsers te letten. En de van rechts komende fietsers zijn op hun beurt bijna geneigd op de van links ko mende auto's te letten. Opgepast dus, en voorrang gegeven aan alle militair ver keer, van welke kant het komt. Het afslaan naar links is ook een struikelblok. Als in Duitschland een voertuig links af wil slaan, dan gaat het tevoren reeds naar den linkerkant van de rijbaan en het verkeer dat rechtuit moet gaat er rechts langs. In Nederland gaan dergelijke voertuigen zich rechts van de rijbaan opstellen om te wachten. Onze zegsman was van meening dat het Duitsche systeem vlotter werkt. HAAGSCHE PLANTSOENDIENST OOGST ROZENBOTTELS Ook de Haagsche Plantsoendienst heeft lindebloesem geoogst. Deze oogst heeft ongeveer dertig mudzakken bedra gen, een enorme hoeveelheid, die thans uitgespreid ligt in de kassen van den dienst. Thans komen de rozenbottels aan de beurt om geoogst te worden. Deze be vatten veel vitamine C. zoodat er onder fabrikanten van voedingsmiddelen groo te belangstelling voor bestaat. Men kan er thee van trekken, maar ze zijn.ook bruikbaar in verscheidene medicijnen. Het verzamelen is een omvangrijk werk, want men heeft hier een enorme hoe veelheid wilde rozen, zoowel in het Zui derpark als in de Westduinen en in tal van plantsoenen. VERORDENING no. 73 betreffende J snelheid van motorrijtuigen bepaa| m.: De maximum toegelaten snelheid draagt 1. Binnen bebouwde kommen voor all soorten motorrijtuigen 40 K.M. per uurf 2. Buiten bebouwde kommen, ook de autosnelwegen: a. Voor personenrijtuigen, die met ij begrip van den bestuurder ten hoogs} 8 personen mogen vervoeren en motorrijwielen met of zonder zijspan I K.M. per uur; b. voor andere motorrijtuigen 60 KJ per uur. Het bovenstaande geldt onvermindeJ de bestaande bepalingen, volgens wcllf slechts gereden mag worden met e;| kleinere snelheid dan 10 K.M. per uurf De Duitsche weermacht, de dien bureaux van den Rijkscommissaris, i dienstbureaux van den Rijkscommissj ris, de S.S. Doodskopformaties, de gren] wachtdienst (Grenzaufsichtsdienst). Technische Hulpdienst (Technisch Nd hilfe), de Rijksarheidsdicnst, en de Dul sche en Nederlandsche politie en hrar.l weer, evenals ambulance motorrijtuicf en motorrijtuigen van diensten eerste hulp en van artsen, die als danig te onderkennen zijn, zijn van bepalingen dezer verordening uitgezoj derd. SLEEUWIJK. 5 Aug. Vanochl tend is de zolder van een graanpalcl huis van den heer Sigmond inge-f stort. In het pakhuis bevonden zicbl vier personen, die allen onder hel graan bedolven werden. Onmiddell lijk werd een aanvang gemaakt me;| de opruimingswerkzaamheden. Dj 60-jarige eigenaar, de heer SigmonJ en de 47-jarige heer Visser werdetl beiden levenloos uit het graan gef haald. De zoon van den heer Vissel was bewusteloos, doch kwam latei weer bij kennis, terwijl het vierdi slachtoffer slechts een beenbreuj opliep. De beide gedoode slachtoffers watl gehuwd. De heer Visser laat een gnf gezin achter. WOENSDAG 7 AUGUSTUS JAARSVELD, 414.4 M. - VARA-UitJ ding. I 8.00 Berichten ANP, grsm.muziok. 11 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Declareil 1G.30 Gevarieerd programma (opn.). (l| 11.15 Declamatie). 12.00 VARA-orl (12.45—1.00 Berichten ANP en gram.muzl 2.00 Fantasie en soliste. 2.40 Gram.muil 2.50 Arnhcmsche orkestvereeniging en s«| (opn.). 3.30 Voor de kinderen. 5.15 Bc-rl ten ANP. 5.30 Orgelspel (opn.). 6.00 Eil ralda en soliste. 6.35 Causerie: „Midzoa nacht enin Zweden". 6.55 Felicitaties. Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berictl 7.20 Pianovoordracht. 7.45 Esmeralda enl list. 8.00 Berichten ANP. 8.13 Puzzlef zending. S.30 De Ramblers. 9.00 Radiotoos 9.30 VARA-orkest en solist. 10.1510.25 richten ANP. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO-Uitzcn* 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Beric! (Engelsch). 7.30 Gram.muziek (8.008.15 richten ANP). 10.00 Morgenwijding. Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Lyra-iLp 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 GramJ^- ziek. 11.45 AVRO-Aeolian-orkest. 12.30 richten (Duitsch). 12.45 Berichten Aldi gram.muziek. 1.00 AVRO-Amusementsfm kest en soliste. 2.00 Berichten (Duit! 2.15 Fragmenten uit de opera „LDes Sailfe( banques" (opn.). 3.15 Berichten (Engcl'l^ 3.30 Omroeporkest m.m.v. solist en £rar"l. ziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Bei|°n ten ANP. 5.30 Gram.muziek. 6.15 Beric-lde (Engelsch). 6.30 Onderw.f. Schcepv.: TsJee en causerie „De vaarwegen in West-Eurlp] 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 GrlVa muziek. 7.20 Da Capo-orkest (opn.). 1^,, Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten A" 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gram.muj (Met toelichting). 9.15 Berichten (Engel* 9.30 Gram.muziek. 10.00 Bericihten (Duit: 10.15 Berichten ANP. 10.30—10.45, 11 11.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Berichten nachten in Zweden". 6.55 Felicitaties, gelsch). NIEUWSBERICHTE^ De uitzendtijden va„ de nieuwsbericl in het Nederlandsch. Fransch en Engel op den zender Kootwijk. 1875 M. züo| volgt: 8.00— 8.15 nieuwsberichten van het 9.00— 9 15 berichten in het Fransch. 11.15—11.30 berichten in het Engelsch, 12.30—12.45 berichten in het Duitsch. 12 45—13.00 nieuwsberichten van het A. 13 45—14.00 berichten in het Fransch. 14.00—14.15 berichten in het Duitsch. 15.1515.30 berichten in het Fransch. 17.0017.15 berichten in het Duitsch. 18.1518.30 berichten in het Engelsch 20.0020 15 berichten in het Duitsch. 20 1520.30 berichten in het Engelsen 20.3020.45 nieuwsberichten van het A- 21.1521 30 berichten in het Engelsch 22.0022 15 berichten in het Duitsch. 22.1522.30 nieuwsberichten van het Ai 22 3023.15 geen uitzending. 23 1523 30 berichten in het Fransch Tot nader order zullen de zenders veld en Kootwijk om 22.30. na de nieu* richten van het A N.P.. sluiten, behalve zooals uit bovenstaande opgave blijk' zender Kootwijk om 23 15 terugkomt cnf: richten in het Fransch. T\E Augustusmaand is aangebroken! Ieder rechtgeaard stadsmensch gaat, wil of ■Ls moet met vacantie en heeft plannen gemaakt, voert ze uit, of volgt de instructies op van op dit gebied actieve familieleden. Men gaat er uit en de anders zoo pikant- stille en stemmige buitenplaatsjes worden overstroomd door een fel-lawaairigen en hel-kleurigen vloed van ontspanning zoekende menschcn. Dit jaar is het wellicht nog meer dan anders een overstrooming van het platteland, de velden .bosschen en heiden, om van de watergebieden nog maar te zwijgen. De boschwachters, jagers en politie ambtenaren ten plattelande, waaronder wij dan ook de jachtopzichters rekenen, hebben zich voor het groote jaarlijksche offensief opgemaakt, een strijd, welke nu dubbel zoo hard zal ontbranden dan gewoonlijk, daar de duizenden goede vaderlanders ditmaal eens gedwongen in eigen land moeten blijven en niet hun goede geld in verre streken kunnen gaan opmaken. Hef hicrbedoelde gevecht is wel niet bloedig, doch daarom niet minder hard. De plattelandsche gezagsdrager gaat nu paraat worden om de ontelbare vacantiegangers op den goeden weg te houden, kortom: bosch- en heidebranden voor komen, den mcnscheismeken, verzoeken, dreigen en wat dies meer zij, op de goede paden te blijven en eens niet overal maar kris en kras door te loopen en voorts ont zag te hebben voor de aangelegde bloembedden, gazons, heesters en hoornen, die er werkelijk niet alleen zijn om met vervaarlijke kampeermessen getatoueerd te worden, enz. enz. Artikel 461 Strafwetboek is een uitkomst, daar anders de „stadsmensch" baas Hoe zien wij wild? 75 het dan werkelijk zoo erg met onze Nederlanders? Zonder nu als een hobbyjager, of een would be stadsmenschhater naar voren te tredenmoeten wij na een ob jectieve beschouwing van onze ervaringen hierop antwoorden: ja, een volmondig en hard J a. De ge middelde Nederlanders buiten is iets buitengewoon merkwaar digs, het schijnt dan alsof hij eens ,wil laten zien hoe weinig gema nierd hij is en hoe weinig hij zich stoort aan de goede propaganda van „Laat niet als dank voor het aangenaam verpoozen, den eige naar de schillen en de doozeri', „Wees voorzichtig met vuur", etc. Wij vvillèn niet op deze plaats een droge opsomming geven van ervarin gen, die als bewijzen moeten dienen, doch constateeren alleen het feit, dat vele Nederlanders in de natuur van weinig „aanpassing' blijk geven. Wij spreken hier de enkele goeden niet te na en noemen als een der oorzaken al leen het veelal onvoldoende onderwijs in practische natuurkennis, doch dit neemt niet weg, dat onze stadslieden in de oogen van vele buitenmenschen tot een lastig en vreemd ras behooren. Er pleegt uit zekere richting zonder ophouden gescholden te worden op één der braafste en meest welkome artike len van het eindclooze wetboek van Strafrecht en wel dat witte getal op die bekende blauwe bordjes. 461. Wan neer wij die iiikomsi niet hadden, was er in heel Nederland al geen stuk wild meer gebleven en geen enkel vogelnest je uitgekomen. Men scheldt op deze bordjes, die men overal aantreft en vele natuurschaften voor den stads- Tn-msch ontoegankelijk maken, doch zij zijn noodzakelijk. Het is reeds door veel deskundi ger pennen op papier geschreven, dat men hèusch blij moet znn met de gelegenheid bepaalde terreinen voor de mensehen af te sluiten En dan: voor hoevclen is zulk een bordje niet onvol doende? Men zou aan den jachtopzich ter kunnen vragen, welk een ontelbare menigte kleurige shirts en gesport- kouste (tegenwoordig vaak geheel naakte!) dames- en heerenonderdanen hij aangetroffen heeft in de meest in tieme plekjes van zijn wild kamers. Maakte hij deze wetsovertreders op het verkeerde van hun daden attent, dan kreeg deze politieman zooveel welbe spraaktheid te hooren. dat hij met zijn landelijke zwijgzaamheid steeds weer het onderspit had gedolven, wanneer er niet het reddende 461 en het bon nenboekje in Nederland bestond! Maakt men een studie van den stads mensch buiten, dan krijgt men als buiten man dezelfde gewaarwordingen als eerstge- noemden plegen te voelen bij het aanschou wen van de gedragingen van een door gefourneerd platlelandertfe om twaalf uur 's middags op den Amsterdamschen Dam, zoekende naar een tram, welke hem naar d i t plein brengen moet! Het is den stad- schen rasgenoot dan ook niet kwalijk te ne men. Zeker niet, maar hij moest alleen als hij buiten is wat aannemen en leeren willen van den „dommen" buitenman, evenals de buitenman die na drie weken „Amster dam" er feilloos den weg zal weten en niets meer behoeft te vragen. De stadsmenschen waren \roeger niets beter en niets erger dan tegen woordig. Geregeld treft men de initia len- en misvormde-harten-snijders in de parken en bosschen aan het werk. Als er bij een rijwielpad „alleen voor rij wielen" staat lóópt men er en op het voetpad vliegen fietsen in dolle vaart. Heeft de jager een terrein als reservaat bestemd voor het toch al niet zoo tal rijke wild. dan krioelt het er van men- schen, die „dieren willen zien"..Komt hij zelf haast nooit in dit deel van het terrein en wórdt er nooit gejaagd: in fle zomermaanden wordt het. platgeloo- pen en moet de jachtopzichter van den vroegen morgen tot den laten avond er surveilleeren en zich schor praten van de waarschuwingen, welke hij moet ge- ven. Vergeet hij er twee dagen tc ko men dan zijn er leden van het gilde der „stiekeme kampeerders zonder ver gunning" neergestreken en staat od een kwaden dag het heele geval in brand door het onvoorzichtig vuurtje stoken Trouwens vooral dit jaar zal het ..ge vaarlijk" worden met de kampeerders daar er nu geen spiritusbranders ge bruikt kunnen worden en het ondes kundig vuurtjes stoken welig zal tie ren in Neerlands vrije dreven. Wij willen daarom alle stadsche lezers van dit blad op het hart drukken zich met hun vacantie eens tc willen aanpassen (vergeef me het woordmet de toestanden builen, zich werkelijk aan de regels te houden, niet buiten de paden te loopen, geen blommetjes te plukken of heesters te plun deren, geen boombast-hiëroglyphen te vervaardigen en voorzichtig te zijn met vuur. Gedraag U voorts bescheiden en wijs, want heusch de buitenlui hebhen ont zaggelijk veel schik van ..Haagsche bluf" en stadsche praaties U wilt toch immers niet „voor gek staan"? '"P OT slot willen wij toch nog een staaltje noemen, dat wij onlangs meemaakten. gen is een tocht tegen het invallen der Yï Q Tlllll* T duisternis per rijwiel van het jagers- JL ld U. 'huis Oud-Reemst door het Nationale Park de Ilooge Vel uwe langs de Deelen- sche Was naar Hoenderloo of Otterloo 'Het jagershuis Oud-Reemst is een aar dig landelijk zitje aan den weg Schaars- hergen—Otterloo). Men komt dan door den wildbaan van het Nationale Park en treft soms vele herten aan, die over de heide langzaam op de voerakkers aantrekken. Dit uitermate schuwe, doch zeer imposante, wild staat dan fraai tegen den avondlijken hemel afgetee- kend en men kan zijn hart ophalen, daar de herten geheel rustig blijven, als de menschen het rijwielpad niet ver laten, en bij voorkeur zachtjes door- fietsen. onderwijl hun oogen gebruiken de. Onlangs wilden wij van dit schouw spel genieten doch werden op danige wijze teleurgesteld door het meer dan ergerlijk optreden door een groep pad vinders en and Pr 60ort z.g. „kampeer ders", die in een breede ketting (om de tien meter een man, de heide afdreven om de herten „op te jagen om ze eens van dichtbij te zien". De stilte en vrede was verstoord, na enkele seconden bij liet verschijnen van de eerste paar kleu rige kampeerders op de heide waren de herten reeds lang naar veiliger streken getrokken cn men zag niets meer. De jongelui hadden het niet alleen voor zichzelf, doch ook voor tientallen na tuurliefhebbers, die op d? paden bleven, verknoeid. Deze waren dan ook met cri- tiek niet zuinig! Toen wij een vervaarlijk en fantas tisch met strikjes en allerlei insignes getooid manspersoon, die kennelijk de leider was van dit prachtig gezelschap, stoort de rust in de weinige reser vaten, in de enkele veilige plekjes, welke er voor de „dieren des velds" nog in ons dichtbevolkte land te vinden zijn. U behoeft mij geen beterschap te beloven, doch toon in daden, dat U deze „noodkreet van een buitenman en natuurvriend" hebt verstaan! NIMROD. OLDEXZAAL, 5 Augustus. Pre cies op den aangekondigden tijd kwamen vanochtend om 6.45 uur per extra trein uit Duitschland 3S0 Nederlandsche krijgsgevangenen aan, die in de omgeving van Stettin hadden gewerkt, hoofdzakelijk in het landbouwbedrijf, waarvoor zij zich vrijwillig hadden verbonden. Ter ontvangst waren op het station te Oldenzaal aanwezig de burgemeester, de heer G. H. P. Bloemen, twee militaire geneesheeren, een majoor van het Ne derlandsche Roode Kruis, verscheidene officieren, onderofficieren en manschap pen, de Brigade Marechaussee te Olden zaal, gemeentepolitie enz. In groepen van vijftig werden de man schappen overgebracht naar de barak ken van het R.K. ziekenhuis, waar allen werden onthaald op brood met koffie, enz. Daarna volgde de registratie in ho tel het Centrum en het geneeskundige onderzoek, waarna velen van de gele genheid gebruik maakten om in de 01- denzaalsche bad- en zweminrichting een had te nemen. In den loop van den dag keeren allen naar hun woonplaatsen terug. Een onderhoud met den heer Plesman 's-GRAVENHAGE, 5 Augustus. Naar aanleiding van de opening van de K.L.M.-opleidingsschool te Amsterdam, welke hedenochtend plaats had. hebben wii een onder houd gehad met den directeur der K.L.M.. den heer Plesman. De vliegtuigbestuurders hebben door hun vele vluchten door het vrije luchtruim zoo zoetjesaan de mentaliteit verworven van den vrij en \ogel in de lucht, aldus de heer Plesman. Vanzelfsprekend zhn deze menschen dan ook bii het stilleggen van het werk ernstiger getroffen dan diegenen, die normaal hun werkzaamheden in kantoren of werkplaatsen uitvoeren. Ditzelfde geldt natuurlijk voor de boordwerktuigkundigen en marconisten, stewards en stewardessen en ander vlie gend personeel. Heeft men eenmaal een werkkring vervuld welke dagelijks aanleiding gaf tot het reizen cn trekken en het ondernemen van groote vluch ten. dan is het gebonden zijn op den grond bijzonder onaangenaam en heb hen zij het gevoel van een arend, welke aan een paal gekluisterd is. Een groot deel van het administratieve personeel van de KLM. heeft in verschillende cri sisdiensten werk gevonden. Het werk- plaatspersöneel heeft grootendeels werk zaamheden. maar het is natuurlijk uiter mate moeilijk om voor vliegtuigbestuur ders een hun passenden werkkring te vinden. Daarom heeft de directie van dc K.L.M. besloten den gedwongen tijd van stillig gen zoo nuttig mogelijk te gebruiken en voor de jongere en oudere vliegtuigbe stuurders een hun passenden cursus in te richten. Met het oog op deze omstan digheden is, zooals te hegrijpen valt. de uitprste zuinigheid noodzakelijk. Niette min is men er in geslaagd om in de Vondelstraat 34 te Amsterdam in een normaal heerenhuis een school te ves tigen. Aan vijf verschillende groepen wordt hier les gegeven, aldus vervolgde de heer Plesman en hiervoor moesten de leeraren bijeen worden gebracht en de lokaliteiten worden ingericht. Zelfs is er gelegenheid voor een klein gedeelte om intern te verblijven daar ook de omstan digheden het voor sommigen onmogelijk maken uit maatschappelijk oogpunt aan den cursus, deel te nemen. Beneden in het sousterrain is bij de centrale ver warming een kleine werkplaats inge richt om practisch werk te verrichten. De K.L.M.-directeur deelde voorts nog de volgende bijzonderheden mede. De kern van den cursus bestaat in een opleiding tot navigator 1ste klasse, waar aan ruim 30 personen deelnemen. Ver der is voor 15 oudere vliegtuigbestuur ders een speciale cursus ingericht be treffende nieuw luchtvaartmaterieel en al die vraagstukken, welke den ouderen vliegtuigbestuurder interesseeren. even als de practische zijde van het naviga- tïediploma 1ste klasse. Vol goeden moed is men begonnen verlangend dat spoedig een eind aan den cursus zal worden gemaakt doorhol weer in werking stellen van de luchtlij nen en het opnemen van het normale le ven. Mocht dit echter nog langer op zich laten wachten, dan zal men gedu rende den winter zich zoo veel mogelijk met kennis verrijken en zich door den gedwongen toestan d-van-op-den-grond- hlijven zoo goed mogelijk trachten door te slaan. De chef van den vlï'egdienst. de heer Fuchs, is Keiast met de leiding van den cursus, terwijl een aantal bekwame leeraren daaraan is toegevoegd. voorzichtig op de hoogte 'brachten van het foutieve \an dit optreden en hem daarbij er op wezen, dat hij bijna een ongelooflijk, leehjk, uitziend dolkmes, dat op een zeker lichaamsdeel hing, ver loor, antwoordde dit de goede paden zoekend jongmensch zeer hautain, dat hij reeds vijf jaar zomers kampeerde en zeker wel wist, wat hij laten en doen moest. Wij brachten hem toen met meer klem aan het verstand, dat hij het werkelijk mis had. doch hij voelde zicb tegenover zijn jongere, onervaren en zwijgende kudde verplicht te vragen waar ik .mij mee bemoeide. Het was tot mijn spijt noodig even de beschaving te moeten vergeten, voordat de jonge ling bedrempeld zweeg en mij tenminste liet uitpraten. Na een lang betoog, waar bij ik bijval kreeg van eenige natuur kenners, die zich ook geërgerd hadden aan hun optreden, deed het gezelschap of we gelijk hadden en beloofde voort aan beter te zullen oppassen. Toen ze weggingen ving ik klanken op als: „Eigenwijze vent", "Wat weet hij er van", etc. Toen ik later een jachtopziener sprak, die in zijn terrein dezelfde last had. als de goede bezoekers op het Nationale Park ondervinden van hun stadsche medemenschen, antwoordde hij: Praten helpt niets, met den gummistok moeten ze hebben, het is en blijft... Voorloopig zal ik dit met hem eens moeten zijndoch het woord is aan U, stadsmenschen, om hier in verbetering te brengen en te leeren zich in de natuur naar be hooren te gedragen. Anders ver oorzaakt U groote schade aan ons prachtige wild en vogels. U ver- Een wijd en prachtig land op het Nationale Park de Hooge Meluwe", waar men dc rust en den vrede niet verstoren moet met marktgekriisch cn vreugdegehuil. Men geniet hier meer als men rustig wandelt en op de paden blijft; men hindert dan bovendien geen medemenschen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6