VIJFTIEN ENGELSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT De val van Berbera weldra te verwachten DUIKBOOT IN ACTIE Ontploffing in munitiefabriek Redevoering van Sano Mach MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVÜET Een volkomen verrassing De Britsche handelstonnage Duitsche motortorpedobooten vielen sterk beveiligd convooi aan Geëvacueerde Luxemburgers keeren terug „Inlijving van Britsch Somaliland in Italiaansche imperium begennen" Politieke eenheid in Japan Fransch-Duitsche besprekingen te Parijs Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1940 Een Duitsche U-boot loopt, na een langen oceaanreis, een Fransche liaven binnen. irrltffftff. -f F:.''S;.-- - BERLIJN, 8 Aug. (D.N.B.J. Duitsche motortorpedobooten heb ben in den nacht van 7 op S Augustus een sterk beveiligd vijandelijk convooi aangevallen. In weerwil van het hevige afweer van de bege leidende vijandelijke torpedobootjagers, van andere bewakingsvaar tuigen en van de zwaargewapende stoomschepen zelf werden een tankschip van 8000 ton, een stoomschip van 5000 ton en een van 4000 ton tot zinken gebracht. Een kleinere tankboot werd in brand gescho ten. De Duitsche motortorpedobooten keerden onbeschadigd terug. De luchtmacht heeft vanochtend in het Kanaal een Britsch convooi aangevallen Daarbij zijn 12 schepen met een gezamenlijken inhoud van 55.000 ton tot zinken gebracht en 7 schepen beschadigd. Tijdens de luchtgevechten, die zich hierbij ontwikkelden, werden vijf Britsche jagers neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Bij andere luchtgevechten zijn vanochtend nog 29 vijandelijke ja gers neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen gingen hierbij verloren. Het frontbericht van het D.N.B luidt: De balans van het Duitsche duikbootwapen is gisteren weer afgesloten met meer dan 16.000 br. reg. ton tot zinken gebrachte scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij. Daar de Duitsche duikboot, die dit succes kon melden, verslag uit bracht van de vernietiging van drie gewapende koopvaarders kan er hier alleen sprake zijn van En- gelsche schepen of van koopvaar ders, die door de Engelsche regee ring in beslag zijn genomen. De Duitsche luchtaanvallen op Enge land concentreerden zich steeds duidelijker op bedrijven der bewa peningsindustrie en op defensieve werken op het Britsche eiland. De industrieele bedrijven en motor en vliegtuigfabrieken, die in het legerbericht van heden worden genoemd, liggen in Midden- en Zuid-Engeland. Zij kunnen beschouwd worden als sleutelbedrijven voor de Britsche regee ring. De productie dezer bedrijven vormt een belangrijk aandeel in het Engelsche bewapeningspotentieel en indien deze productie in haar geheel of voor het grootste gedeelte wegvalt, komt ook de voorziening van het Britsche luchtwa- pen met materiaal in gevaar. De Duit sche oorlogsvliegers bepalen zich ech ter niet tot succesvolle aanvallen op de fabrieken der bewapeningsindustrie maar deden ook met succes aanvallen op de stellingen van het luchtafweerge schut en der zoeklichtbatterijen in Mid den-. Zuid- en West-Engeland. Juist dit feit is van groote beteekenis, daar de Britsche bommenwerpers, die naar Duitschland vliegen, alle? doen om bui ten bereik te blijven van het luchtaf weergeschut en van de zoeklichtbatte- rnen der Duitsche weermacht. De Duit sche vliegers zoeken hun tegenstanders op. terwijl Churchill van de toestellen cier R.F.A. nog onlangs heeft verklaard, dat zij te waardevol zijn om hen bloot te stellen aan het gopd gerichte vuur van het Duitsche luchtafweergeschut. De Engelsche vluchten naar Duitsch land in den nacht van 7 op 8 Augus tus zijn weer zonder militair resultaat gebleven. Daarentegen zijn op een woon wijk van Essen en m de nabijheid van het plaatsje Datteln brand- en explo sieve hommen geworpen, die schade aanrichtten aan verschillende woon huizen en boerenhofsteden De branden, die waren ontstaan konden echter, door de coede organisatie van de hurgerliike luchtbescherming, onmiddellijk worden gebluscht. GOED HARINGJAAR VOOR DE NOORSCHE VISSCHERIJ OSLO, 8 Aug. (D.N.B.) De Noorsche visscherij beleeft een buitengewoon goed haringjaar. Uit vrijwel alle streken ko men berichten over zeer goede vangsten binnen. Alleen al te Drontheim zijn tot dusverre 2000 vaten haring per dag ge zouten. ENGELSCHE DUIKBOOT „OSWALD" GEZONKEN LONDEN. 8 Aug. D.N.B.). Eerst thans wordt door de Britsche admirali teit het verlies van de Britsche duikboot Oswald in de Middellandsche Zee beves tigd. De geheele bemanning bestond ui» vijf officieren en vijftig matrozen. 52 man werden door de Italianen gered. 39 arbeiders om het leven gekomen ROME. 8 Aug. (D.N.B.). - Vol gens Stefani heeft zich vandaag in het laboratorium van een munitie fabriek bij Piacenza een zware ont ploffing voorgedaan. Hierbii zijn 39 arbeiders om het leven eekomen en verschillende hond-eren gewond.. De vertrekken van het laboratorium zijn bijna geheel vernield. Door den luchtdruk ziin van de omliggende huizen talrüke ruiten gesprongen. De onderstaats-secretaris in het mi nisterie van oorlog is naar de plaats van de ramp vertrokken, teneiade een on derzoek naar de oorzaak der ontploffing in te stellen. Nog een groot aantal vluchte lingen vertoeft in het onbezette gebied van Frankrijk LUXEMBURG, 8 Aug. (D.N.B.) De terugkeer der onder dwang door de Franschen geevacueerde Luxem burgers naar hun vaderland vor dert. Ongeveer S0.000 van de 300 000 inwoners van Luxemburg .waren ge- evacueerd. Daarvan waren 35 000 in het Noorden des lands onderge bracht, terwijl 45.000 door de Fran schen naar verschillende departe menten in Frankrijk werden ge bracht. Reeds op 20 Juni konden de in het Noorden van Luxemburg vertoevende vluchtelingen naar hun geboorteplaat sen terugkeeren. Na het sluiten van den wapenstilstand begon langzaam de stroom terugkeerende geëvacueerde Luxemburgers en Belgen uit Frankrvk te komen. Half Juli waren alle Luxem burgsche vluchtelingen uit het bezette Fransche gebied teruggekeerd. Zeer moeilijk was het terugbrengen van de door de Franschen weggevoerde Luxem burgers uit het onbezette deel van Frankrijk. Men raamt het aantal vluch telingen. dat zich nog daar bevindt, op 15.000 ten Noorden van Lyon en in de omgeving van Montpcllier. Om hun toe stand te verlichten worden regelmatig transporten levensmiddelen naar deze evacuatiecentra gezonden. Uit het de partement Herault in het Zuiden van Frankrijk konden tot dusverre. 2S00 vluchtelingen teruggehaald- worden. JULES ROMAINS TE NEW-YORK GENEVE, 8 Augustus (D.N.B On der de Franschen, die naar de Ver- eenigde Staten zijn gevlucht, bevindt zich volgens een bericht uit-.Vichy ook de bekende Fransche schrijver Jules Re mains. Hij verblijft te New-York en houdt daar propagandistische redövöe ringen voor Engeland. „Ingrijpen van het Slowaaksche verstand tegen miskenning der feiten" PRESBURG, S Aug. (D.N.B.) De minister van binnenlandsche zaken, Sano Mach,heeft in Trentschin een redevoering uitgesproken, waarin hij zich ten scherpste keerde tegen de pogingen om de nieuwe binnenland sche politieke ontwikkeling voor te stellen als een ingrijpen in de Slo waaksche souvereiniteit. Wanneer van ingrijpen gesproken wordt, dan is dit een grijpen van het Slowaak sche verstand tegen een gevaarlijke dreigende miskenning der feiten. Wanneer thans ernstig wordt over gegaan tot de oplossing van het Joden vraagstuk en de opheffing van het so ciale niveau der bevolking, dan betee- kent dat, dat de gezonde krachten van het volk zijn doorgekomen. De Slowaak-t sche regeering zal. zonder zich te be-' kommeren om storingspogingen, den ingeslagen weg blijven volgen, voor de derde maal met behulp van Duitschland een nieuwe en betere étappe van zijn nationale leven beginnen en met behulp van nationaal socialistische ideeën Slo wakije maken tot een sociale volksstaat. Ieder geklets over nabootsing van een vreemd voorbeeld is absurd. Het goede navolgen getuigt niet van zwakte, maar alleen van verantwoordelijkheidszin. Het zal niemand invallen over het christen dem te spreken als- over import. Even als het Slowaaksche volk echter zonder christendom niet meer zou bestaan, zou het zonder een revolutiónnaire reorga nisatie van het sociale leven naar het door Adolf Hitler geschapen voorbeeld zijn, voortbestaan in gevaar brengen. De Slowaaksche volkspartij heeft tot taak de christelijke Slowaaksche tradities te verbinden met den eisch van een nieu wen tijd. BELGRADO. S Aug. (D.N.B.). De Mrvatska Strascha. het oreaan van de Kroatische geestelijkheid, publiceert een interview met den Slowaaksehen minister van binnenlandsche zaken Sano Mach over vraagstukken der bin nen- en buitenlandsche politiek van Slo wakije. Mach heeft o.a. het volgende verklaard: met de resultaten van Salz burg is Slowakije uiterst tevreden. De cischen en wenschen van Slowakije ziin in elk opzicht geheel bevredigd. De ge- heele Slowaaksche natie is er van over tuigd, dat het woord van den Führer sterker is dan de Maginotlinie en de Fransch-Engelsche entente. Overgaande naar de binnenlandsche politiek ver klaarde Mach. dat van een inmenging in de Slowaaksche verhoudingen altijd slechts gesproken is door diegenen, die zulk een inmenging zelf hadden willen bedrijven. In geen geval zal de Staat in- grijpen in kerkelijke of geloofskwesties Met groote voldoening zal hij een gezon de ontwikkeling van het geloofsleven gadeslaan. De kerk, de geestelijke en de religieuze elementen zullen in het Slo waaksche volk vrije mogelijkheden vin den voor het verrichten van nuttigen ar beid. KINDERHOEKJE 253. En ja, Zwartvoct's haar is heelemaal wit geworden van verdriet. Den vólgenden dag haalt een Inktzwamkabouter een spiegel en daarin ziet Zwart voet dat hij zijn mooie zwarte haar kwijt is. 254. Nog meer straf volgt er voor hem. Koning IrMzwam krijgt bericht van den kabouterkoning, dat de booze zwart- voet zijn cape met het teeken der Zwartvoeters niet meer mag dragen, 's Nachts moet de kabouter zijn cope en blouse voor de voeten van den koning leggen. Wat schaamt Zwart- voet zich vreeselijk. ROME, 5 Aug. (D.N.B.). De bezetting van de haven Zeila aan de Golf van Aden vormt, naar in welingelichte kringen wordt verklaard, een deel van het totale plan der offensieve operatie, die de Italiaansche en de inboorlingentroepen uit Italiaansch Üost-Afrika ten uitvoer leggen. Uit deze bezetting blijkt, dat het initiatief der opera ties ook in dezen sector in handen van Italië is. Voorts constateert men hier, dat met de bezetting van deze belangrijke haven het hoofdstuk der inlijving van Engelsch Somaliland in het Italiaansche imperium is begonnen. Deze actie heeft ten doel dc eenheid van het kunstmatig verdeelde Somaliland met de wapens te herstellen en daar mede uil Fransch, Engelsch en Italiaansch Somaliland één gesloten eenheid te vormen. De verdeeling, zooals die tol dusverre bestond, heeft een der grootste hinderpalen voor Je materieele en moreele verheffing van de bevolking der inboorlingen van dit gebicu gevormd, zoo verklaart men verder. In dezelfde kringen wordt er op gewezen, dat iSr.tsch Somaliland met het gebied van Djiboeti een der natuurlijke toegangswe gen vermt van de Abessijnsche hoogvlakte naar de zee. De havens van Zeila en Ber bera bevinden zich in een volstrekt onvoldoenden toestand. De Engelschen hebben tijdens hun 40-jarige bezetting van Britsch Somaliland geenerlei civilisatorische werk zaamheden ten uitvoer gelegd. Zoo zal thans de a.s. Italiaansche inbezitneming van Britsch Somaliland de werkelijke eenheid van dat groote gebied aan de Golf van Aden verwezenlijken en tegelijkertijd het economische leven in het vergroote Italiaansche Oost-Afi ika opvoeren. Bovendien zal Italië daarmede een schitterende strategische positie aan de Golf van Aden krijgen. De Times over de operaties LONDEN, 8 Aug. (D.N.B.). Over de mogelijkheid van een verder door dringen der Italianen ook in den Soedan schrijft de Times, waarbij net blad zegt: „Men kan voorop stellen, dat de Engel schen niet zullen pogen om door een sterke verdediging aan de grens tegen stand te bieden aan den Italiaanschen opmarsch. Onze minderheid in getal sterkte en de meerderheid in strijdvaar digheid, evenals de aard van het land maken het noodzakelijk, dat wij in lioo- ge mate vertrouwen op de woestijn en de beslissing doen afhangen van be weeglijkheid en slagvaardigheid en niet van het bieden van verzet op een star front. Een Italiaansch offensief in dit gebied mag echter niet al te lichtvaar dig worden opgenomen. Vereeniging voor een nieuwe politieke structuur TOKIO, 8 Aug. (D.N.B.). Hon- derdtwintig leden van alle vroegere partijen van den Rijksdag hebben zich vandaag aaneengesloten in een „Vereeniging voor een nieuwe poli tieke structuur". In een resolutie hebben zij verklaard dat de regeering. ondersteund door een sterke politieke corporatie, de leidende plaats in deze nieuwe structuur als uit drukking van een onscheidbare eenheid tusschen de leiding en bet volk moet innemen. Vanaf vandaag beginnen wij ons po litiek leven opnieuw door de medewer king aan de groote historische taak voor een nieuwe staatsvorming", zoo wordt in de resolutie verder gezegd. In een an dere resolutie wordt Engeland als de vijand van Japan beschouwd en wordt dé regeering verzocht alle mogelijke maatregelen te nemen voor het verwij deren va'n Ehgeland -uit Öost-'Azié. DJEDDA, 8 Aug. (D.N.B.). Uit Aden wordt gemeld, dat men in militaire krin gen der kroonkolonie het ergste vreest voor de situatie van de Britsche strijd krachten in Somaliland. De bezetting van Zeila aan de Golf van Aden op 5 Augus tus is een volkomen verrassing geweest voor de Engelschen. De kustweg van Zeila naar Berbera vormt, van zee gezien, den eenigen terugtochtsweg. Het door een Ita liaansche colonne veroverde stadje Har- geisa ligt reeds ver achter het Italiaan sche front. De tweede colonne trekt van Quadreina de rivierdalen in naar het ge bergte, naar de waterscheiding van den 1700 m. hoogen Cahnnibah, die naar hel noorden Berbera beheerscht. De derde co lonne marcheert langs den weg van Bo- hotleh over Garrero eveneens in de rich ting van Berbera. In Aden vreest men, dat Berbera binnen 48 uur zal vallen. Rome tegen Carthago Over den aanval van de Italiaansche troepen op Britsch Somaliland, die door de dagbladen als de groote gebeurtenis van den dag zeer naar voren wordt ge bracht, schrijft de Popoio d'Italia o.m.: Britsch Somaliland vormt met het bastion van Aden en met het steunpunt Perim een versterkingssysteem zooals Gibraltar en Malta, waarmede Engeland getracht heeft zijn heerschappij te ver zekeren en zijn bedreigingen van daar uit te ondernemen. Evenals in de Mid dellandsche Zee houdt Italië in de Roo- de Zee en den Indischen Oceaan op ruiming onder het Britsche strategische systeem. Dit feit heeft voor Europa en voor het geheele Oosten een ontzaglijke beteeke nis. Om de beide elkander bestrijdende imperia staat de ontzaglijke menigte toe schouwers der Arabische en Indische wereld geschaard, welke kan constatee- ren, dat de eene slag na den anderen door Italië aan Engeland wordt toege bracht. Dit alles heeft reacties in de ziel van die menschen, welke gewoon zijn dep Engelschen wil te moeten dulden, schattingen te betalen en Engeland te beschouwen als den ge- haten heerscher. tegen wien niets gedaan kan worden. Ttians echter is het Italië, dat zijn rekening met Engeland vereffent. De Italianen zijn zich ten volle bewust van de strekking en de historische beteeke nis van dezen oorlog, die in vele opzichten herinnert aan den oorlog van Rome tegen Carthago. Du Madrileènsche pers wijdt veel aan dacht aan de Italiaansche successen in Britsch Somaliland De ABC bespreekt den sfrategischen toestand en komt tot de slotsom dat Britsch Somaliland volkomen door de Ita-iaansche troeoen is. ingesloten, zoo dat slechts capitulatie mogelijk is. De hoop van den militairen medewerker van de Times, dat de Engelsche oorlogs schepen de meerderheid der Italiaan sche troepen zouden neutraliseeren is ijdel gebleken. Vrijlating van anderhalf millioen Fransche krijgsgevangenen? GENEVE, S Aug. (A.N.P.). - Naar gemeld wordt, zouden er gisteren of vandaag te Parijs be langrijke Fransch-Duitsche be sprekingen hebben plaats gehad. Pierre Laval, vergezeld van zijn dochter de comtesse Dechambrun, zou de Duitsche linies gepasseerd zijn om onderhandelingen te voe ren met den ambassadeur Abetz die uit Berlijn is aangekomen. Abetz heeft de volmacht van den rijksminister van buitenlandsche zaken rechtstreeks uit naam van de Duitsche regeering te onder handelen. Het belangrijkste punt van deze bespreking is de moge lijke vrijlating van 1.5 millioen Fransche krijgsgevangenen, die zich in het bezette Fransche ge bied bevinden. Hun vrijlating is van groot belang met het oog op den komenden oogst. Wellicht is ook gesproken over den terugkeer van de Fransche regee ring naar Parijs. Tenslotte zou nog op het programma geslaan hebben het geheele vraagstuk der aanvoe gen voor Frankrijk in het bijzonder van grondstoffen. De Fransche minister voor industri- Pazenca i.\r M arilnl a Cinzano Is*olabella BERLIJN, S Aug. (D.N.B.). - „Hokuspokus met bruto register tonnen" schrijft de Boersenzei- tung boven een kritiek op de nieu we officieele Engelsche mededee- ling, volgens welke het Britsche handelstonnage, na de Duitsche successen op het vasteland „met meer dan 10 millioen bruto regis- terton gestegen" zou zijn. Volgens het Engelsche bericht zou hiervan 5,5 millioen ton van Noorsche, On geveer 3 millioen ton van Neder- landsche en 1,5 millioen ton van Belgische en Poolsche herkomst zijn. Slaat men de statistiek na van de handelsvloten in het Britsche Lloyds re gister, zoo schrijft het. blad, dan stelt men vast, dat de geheele Noorsche han delsvloot 700.000 hr. reg. ton minder be zat dan Engeland beweert, thans ter be schikking te hebben. Groote doelen van de Noorsche handelsvloot zijn echter ni«*l onder Engelsche controle gekomen, slechts met de schepen, die reeds voor Engeland voeren, was dat het geval. Op dezelfde wijze wordt overdreven met de Nederlandsche handelsvloot, waarvan van Engeland nu beweert 200.000 ton br. reg ton meer ter beschikking te hebben dan deze vloot ooit bezeten heeft. Wat echter het Belgische en het Poolsche lonnage hetreft, waarvan 1,5 millioen br reg. ton onder Engelsche controle zou staan, kan worclen gezegd, dat de geheele Belgische handelsvloot niet veel meer dan 400.000 br. ree. ton en de vroegere Poolsche slechts 100.000 br. reg. ten sterk was. Ui; elk Belgisch of Poolsch schip, zoo besluit het blad. heeft Duff Cooper dus rnet één slag drie schepen gemaakt, rie vele schepen, die niet in Britsche handen vielen, bovendien nog worden meegerekend. Lloyd's tarieven STOCKHOLM, 8 Aug. (D.N.B.). Naar Aftonbladet meldt heeft de Engelsche verzekeringsmaatschappij L'.oyds besloten voor de scheepvaart op de Oostkust van Engeland geen verzekeringen meer af te sluiten. Deze maatregel en de verhooging van de premies voor de Westkust *an Engeland tot 15% hebben, naar verder uit Londen wordt gemeld, in »le Londensche city pessimisme ver wekt/ daar men hierin een aandui ding ziet hoe de toestand en de oor- ■ogskansen worden gewaardeerd. Op 1 Mei was de premie in de vaart op de Oostkust nog 3,5%, op 1 Juni weiden de verzekeringen voor korten lijn gestaakt en op 1 Juli bedroeg de premie voor de geheele Engelsche kust nog 7%. eclo productie Belin, heeft naar het D.N.B. meldt, het door de Fransche pers ook in het buitenland verspreide be licht volgons hetwelk de Fransche re- geering dc invoering van de 51-urige werkweek in Frankrijk overweegt of deze werkweek reeds ingevoerd heeft, ais onjuist gekenmerkt. De minister be- 'oogde bij deze gelegenheid, dat het ei' op het oogenblik om gaat aan zooveel mogelijk Franschen werk te verschaf fen. Daarom kan er in de huidige om standigheden van een verlenging van den werktijd geen sprake zijn. De regeering heeft integendeel tot bestrijding van de werkloosheid maatregelen genomen cm den huldi gen wettelijken -arbeidstijd in Frankrijk al naar de omstandighe den to verkleinen Zoo zijn bijv. dc overuren afgeschaft.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2