Billijkeoplossing van een oude kwestie Erdal doet schoenen langer meegaan HET OUDE KEERT NIET MEER TERUG dqsinda Uitbreiding op bescheiden schaal G. G. VEENENDAAL Veiling De uitbreiding van Amersfoort Onze stad krijgt er 237 H A. en 355 inwoners bij Wat wint Amersfoort? ^Bonnen, die ni? geldig zijn V Weer een inbraak je op de Kamp De partijenstaat was vermolmd en voerde ons naar den ondergang VERKOOPINQEN Achterveld Baarn Leusden LEEGE PLAATSEN OP DE MARKT 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1940 HERZIENING OER GRENZEN tusschen de gemeenten AMEPSF00P7.S0EST en HOOGLAND v^^SCHAAL i 25000 4c- Sco-dccs Genc«#l vc« l§Vm f*-f 40. H?/" .Mtftc-4* lerre') 5 i*o «OESf »n HOOGLAND i, AMCPSfl VCBKLMINA /N ons blad van gisteren hebben wij aan de beschikking van den Secretaris-Generaal van het De partement van Binnenlandsche Zaken betreffende de uitbreiding van onze stad met gedeelten van de gemeenten Soest en Hoogland reeds een stukje voorgeschiedenis verbonden. Onze gemeentesecre tarisde heer K. Kaandie deze kwestie van het begin af in behan deling heeft gehad, kon ons daar omtrent in een onderhoud heden morgen meerdere gegevens ver strekken, waaruit blijkt, dat deze grensuitbreiding reeds heel lang in de pen gezeten heeft. Wellicht zou het een ware lijdensweg ge worden zijnals niet deze beschik king, ietwat onverwachtvan kracht geworden was. Pogingen, om tot. grenswijzigingen te tornen, waren reeds gedaan in 1916 bij Soest en in 1906 en 1917 bij Hoogland. Met de eigenlijke voorbereiding van de grenswijziging, zooals thans tot stand zal komen, is pas een aanvang gemaakt in 1928. Daar bet zich niet liet aanzien, dat de onderhandelingen tusschen de gemeenten in gemeenschappelijk over leg tot het voor onze stad gewenschte resultaat zouden leiden, werd in April 1930 door B. en W. aan Gedeputeerde Staten het verzoek gedaan, om grens wijziging te bevorderen. Ruim een jaar later had een bespreking plaats en werd gevraagd, om een uitgewerkt voorstel aan Gedep. Staten te doen, opdat aan de hand van de inmiddels gewijzigde ar tikelen omtrent de grenswijziging in de gemeentewet, de behandeling verder door dit college zou kunnen worden voortgezet. Na schriftelijke behandeling met Hoogland en Soest, had op 5 Maart 1934 een bespreking plaats door GecL Staten met. de gemeenten Hoogland, Soest en Amersfoort. De aanleg van het Valleikanaal gaf B en W. aanleiding in September 1935 bij Ged. Staten aan te dringen op af doening van de grenswijziging. Weer ging een jaar voorbij. In Juni 1936 deelden Ged. Staten mede, dat zij de grenswijziging zouden bevorderen, welk schrijven weer twee jaar latei- werd gevolgd door de mededieeling, dat het in het voornemen lag, bij de regee ring een voorstel aanbangig te maken. Én nu is de zaak in kannen en krui ken. Men ziet, de weg is lang geweest en zou nog langer geweest zijn, wan neer deze beschikking niet gevallen was4 TJ EDEN" om te juichen en hoog op te geven van een fel bestreden overwinning is er niet. Wij hebben elders kunnen lezen van een groot- sche uitbreiding van onze stad en toename van het zielental, waardoor Amersfoort de vijftigduizend zou passeeren. Geen van beide is waar. De nuchtere feiten zijn deze, dat een beschikking getroffen is, waar op Amersfoort volkomen recht had en waarmede een einde gekomen is aan onredelijke toestanden (wij den ken hierbij alleen maar aan de ha venkwestie). Verder dat: van Soest 120 H.A. worden overgenomen met 64 bewoners, van Hoogland 117 H.A- met 291 bewoners. Dit zijn echter vooroorlogsche cijfers, want het meerendeel van de 291 bewoners van Hoogland was woonachtig in de afgebrande huizen aan den Hoog- landscheweg en heeft reeds lang zijp zetel naar onze stad verplaatst. Officieel krijgt Amersfoort dus 237 H.A. grond en 355 bewoners er bij. Hierdoor passeeren we geens zins de 50.000 inwoners, want op 1 Juni j.l. telde onze stad 49077 inge zetenen! Aan de hand van bijgaand kaartje zal men kunnen zien, dat de onge- wenschte toestand aan de haven bij de Eem ten einde is. De schepen zullen na 1 September niet meer op grond van Hoogland kunnen lossen, waardoor Amersfoort het havengeld ontging. Dat bedrag is niet onbelangrijk, als men bedenkt, dat in 1939 liefst 140 schepen met een totale tonnage van 37.000 ton in Hoogland losten tegen 1367 schepen met. 195.000 tonnage in Amersfoort. Ongeveer een tiende ontging dus aan Amers foort. Die havengeldkwestie was één van de argumenten, om tot een grenswijziging te komen. Een ander argument was 'het. feit, dat Soest nimmer aan de verbete ring van de Eem geld besteedde. Amers foort moest daar maar voor zorgen! Het voordeel van de grenswijziging is nu onder meer, dat Amersfoort zijn uit breidingsplan kan vaststellen tot de Eem. Aan de Hooglandscheweg, waar nu nog de resten vgn de afgebrande huizen liggen, zullen vermoedelijk geen woningen meer verrijzen. Dat terrein zal hoofdzakelijk industrieterrein wor den met hier en daar een boerderij. Het Valleikanaal loopt nu geheel door Amersfoortschen erond. Op het. kaartje kan men zien, clat er ten aanzien van Soest nog een ietwat vreemde situatie is blijven bestaan. Van Amersfoortsche zijde had men graag ge wild, dat de grens achter het sportpark rechtdoor naar de Eem getrokken zou zijn. Die Verlangens heeft men echter moeten laten varen. N'u loopt de grens in een haaksche bocht langs den straat weg AmersfoortSoest en buigt dan af naar Middenhoef. De huizen aan den straatweg langs het sportpark blijven dus van Soest, rle grens loopt juist door de greppel huiten de voortuinen. De weg is nu Amersfoortsch geworden ep komt dus voortaan onder, haar politio neel toezicht. Was de grens doorgetrokken volgens het prijsgegeven verlangen van ons gemeentebestuurdan zou men hebben kunnen spreken van een groote gebiedsuitbreiding. Nu is er sprake van een grenswijzi ging op bescheiden schaalwaar mede men echter eveneens con tent is. Op ondenvijsgebied zal er weinig ver anderen. Vele kinderen van Hoogland De Japansche blokkade van Hongkong. Wachtposten bij de spoorbrug van de Kantunglijn voor de stad (Foto Weltbild) De militaire functies, welke in Sjanghai tot nu toe door Frensche soldaten werden uitgeoefend, zijn thans door Japan- sche troepen overgenomen (Foto Weltbild) Broodbons 91 tot en met 100 (brood- bonboekie) geldig van 5 Aug. tot en met 11 Aug. niet cebrnikte tot rn met 15 Augustus) rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Bons 01 t.m. 04 (boterkaart): 21/® ons boter Bons 01 en 02 (vetkaart): 2lf* ons margarine, gesmolten vet of boter: Bons 03 en 04 (vetkaart): 2*/> ons boter tegen reductie van 10 cent oer 2'/j ons. Alles t.m 23 Augustus a.s. Bon 66: een kilo suiker tot en met 30 Augustus. Bon 53 l/i pond koffie of ons thee tot en met 30 Augustus. Bon 90: */t pond tarwebloem, of tarwemeel, of boekweitmeel of rogge meel. of roggebloem of zelfrijzend bakmeel tot en met 9 Augustus. Bon 95: pond rijst of rijstemeel tot en met 11 Aug. a.s. Bon 100: l/t pond havermout of ha vervlokken of gort of grutten tot en met 11 Augustus. Bon 105: 1 ons maïzena of gries- meel of puddingpoeder tot en met 11 September. Bon 110: 1 ons macaroni of vermi celli of spaghetti tot en met 11 Sep tember. Petroleumzegel Periode 3Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 11 Augustus (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). UITKNIPPEN EN BEWAREN!l gingen reeds jaren in onze 6tad op school. Vermoedelijk zal de grenswijziging weinig moeilijkheden met zich brengen, noch administratief, noch financieel. Indertijd is sprake geweest van een 6om, die Amersfoort aan Hoogland bij grenswijziging zou moeten betalen. De toestanden zijn inmiddels echter zoo danig veranderd, dat dit niet noodig zal zijn. De beschikking schrijft voor, dat alle rechten, lasten, verplichtingen en bezit tingen van de gemeente, waarvan ge bied wordt afgescheiden, overgaan op de gemeente, waaraan het gebied wordt toegevoegd. Voor eiken inwoner, jie overgaat naar Amersfoort, moeten Soest en Hoogland een bedrag uitkeeren ge lijk aan twee-derde gedeelte van het berekende bedrag per inwoner. Er is nu een reeds jaren hangen de kwestie afgehandeld. Amers foort krijgt er grondgebied bij, waarop zij recht heeft. Soest en Hoogland zullen daarvan de bib lijkheid bij een juiste beoordeeling niet kunnen ontkennen. Wellichtdat 1940 nog met zich zal brengen, dat onze stad aan de Eem zijn 50.000ste inwoner telt. Wederom is er op de Kamp een inbraakje gepleegd. De ongenoode gast verschafte zich toegang over een muurtje van een opslagplaats, waarna hij in een kantoorruimte doordrong, door verbreking van een ruitje. Uit een lessenaar wordt een klein bedrag aan geld vermist. Een Duitsche matroos toont zijn belangstelling voor het veel vingervlugheid ver- eischende knoopen der netten door. Scheveningsche visschersvrouwen. a II 11** stellingen niet blijven bestaan. Onze Mpnpr volksvrijheden kunnen wij slechts in VI I IwlVJ Y lvl|vl eere brengen, door ze 1e demonstreeren in een zuiver N'ederlandsche, maar auto- Arilaire volks- en staatseenheid. Slechts mAlTliritn dit is een gezonde basis. I i i I v»* 11 iu Qng ideaal zjj; Groot Nederland. Wie een Nederlandsch herstel beoogt, kan dit punt niet voorbijgaan. De volledige zelfstandigheid der Ne derlanden kan slechts bereikt worden met het ideaal „Groot Nederland" voor oogen. Het is onze plicht, daarvoor te strijden, aldus Arnold Meijer. Nederland heeft een onvervreemdbaar recht op Vlaanderen en Vlaanderen heeft een on vervreemdbaar recht op Nederland. Wij ziin met elkaar verweven. Wie Vlaanderan niet wil. Verwerpt de geschiedenis en vergeet den Vader des Vaderlands. Wanneer men orde wil scheppen in Europa, dan dient deze door ons beoogde hereeniging tot stand te komen. De heroriëntatie van Europa zal op volksche basis tot stand komen, hetgeen beteekent, dat volk en staat samenvallen. Bindt men Vlaanderen weer aan Neder land, dan zullen wij te eeuwigen dage belang hebben bij deze volksche heroriëntatie. Deze punten hebben wij, aldus Meijer, a! de jaren van ons bestaan als poli tieke organisatie in ons programma neergelegd. Daar is nooit een tittel of jota aan veranderd. Dit programma dient verwerkelijkt te worden, want het is nu aan de beurt. We kunnen niet wachten tot ons van bovenaf een ander programma wordt opgelegd. Het nieuwe sociaal-econo misch stelsel, verankerd in het pro gramma van Nationaal Front, omvat heel het volk en geeft ieder het recht, dat hem toekomt. Wie nu nog aarzelt, omdat hij denkt of hoopt, dat al het oude wel weer zal terugkeeren, hij is een verrader van zijn volk. Niet de partijleiders zullen ons land uit den doolhof brengen, want zij zijn leiders van doode partijen en verantwoordelijk voor veel leed. Ook niet de secretarissen-generaal, want hun blikveld is omgrensd door de bu reaucratie. De leiding zal znn aan de autoritaire stelsels. En aan dat autori taire systeem, dat Nederlandsch is en altijd zal blijven. Sprekend over de Nederlandsche Unie, zeide Arnold Meijer: ik be schouw haar als een doodgeboren kind! Want wat in baar programma staat, kunnen wij ook aanvaarden. Het programma is namelijk zoo vaag, dat groote massa's er zich mee kunnen vereenigen. En daarom juist wekt het geen vertrouwen. Het heeft zich ingesteld op den grootst gemeenen deeler der publieke opi nie, het wil zoo spoedig mogelijk al les brengen om zoo spoedig mo gelijk allen te bevredigen. Werkt mee om een fier volk te her eenigen, waarin allen werk en sociaal recht hebben. Op ons, die overbleven, rust de taak dit volk te herecnigen in een waarlijk nieuwen Nederlandsöhen staat dit is de taak, ons op de schou ders gelegd door de gevallenen in dezen oorlog. Nationaal Front staat gereed om al len te vereenigen, die gezamenlijk wil len arbeiden aan een nieuwen, volk- schen staat, waarin de arbeid niet meer ondergeschikt is aan het goud; waarin een gezonde gemeenschap leeft van wèrkers. Deze maanden, die nu komen, zij zijn beslissend voor de toekomst van Nederland. Wie dit. beseft, blijve niet werkeloos aan den kant staan. Nederland moet één zijn /GISTERAVOND hield „Nationaal Front" voor het eerst een open bare bijeenkomst in Amicitia. De heer J. Hogewind, bouwleider, sprak het openingswoord: We komen hier, zei hij, om ons te verdiepen in de zaak van Nederland. Dan is het goed, even terug te gaan in de ge schiedenis: In 1918 werd de vrede van Versailles gesloten. Dit betee- kende in wezen de geboorte van een revolutie. Maar Nederland, dat milliarden aan den wereldoorlog had verdiend, merkte het niet. Het sliep. Even werd men wakker: in 1933, toen Hitler aan het bewind kwam. Maar het Nederlandsche antwoord daarop was het antwoord van den slaperige: het was zuiver reactionnair. En Nederland is reactionnair gebleven tot den tienden Mei. Den vijftienden Mei betaalde het zijn zatheid en slaperigheid met het ver lies der onafhankelijkheid. Zoo staan de zaken, van alle franje ontdaan. De vraag luidt thans: Wat nu? Waarheen? Arnold Meijer, leider van Natio naal Front, heeft in zijn rede zijn antwoord daarop gegeven. Deze oorlog heeft ons allen duidelijk gemaakt, dat de partijenstaat vermolmd en de leuze „Eenheid door Democratie" een vergissing was. Ons leger omvatte in plaats van een millioen, zooals mo gelijk zou zijn geweest, slechts vier honderdduizend man. Een dergelijk aan tal telde bij de internationale politiek niet mee. Waren wij één geweest en hadden wij een krachtige, kundige regeering gehad, hadden wij kunnen steunen op een vol waardige weermacht, dan waren de za ken gansch anders gegaan. Maar het schatrijke Nederland verklaarde, geen fatsoenlijk leger te kunnen betalen. Dezelfde leiders, die Nederland naar en in zijn ondergang geleid hebben, be weren thans nóg, dat zij de leidingge vende figuren zijn. Gelukkig heeft deze oorlog ons ge leerd, dat er een volksche geest in ons land is. Dat deze geest slechts ge sluimerd heeft onder de narcose der ver deeldheidzaaiers. Toen de soldaten zich weerden in de Grebbelinie en op den Afsluitdijk, in Rotterdam en in De Peel, wisten zij met hoe weinigen zij waren en hoe miserabel onze bewapening was. Duizenden onzer 'mannen zijn gesneu- \eld; en de vraag is: wiens schuld was dal? Het is niet zoo, dat het Nederland sche leger zich niet had moeten verzet ten. Al waren zij met stokken gewapend, dan hadden zij toch moeten vechten. Want slechts een volk, dat zich verde digt, is waard een volk genoemd te wor den, en geen horde \an enkelingen. Deze vechtende soldaten hebben getoond, dat er nog volksgemeenschappelijke ge zindheid in Nederland was. Jarenlang, aldus de heer Meijer, heb ben wij de kameraadschappelijke lots verbondenheid, de volksche gemeen schap gepredikt. Dit volk moet leeren, samen te leven, samen te lijden en sa men te strijden. Dit zijn wij verplicht aan onze gevallen soldaten en hun nabe staanden. Het was ter eerbiedige nagedach tenis aan deze gevallenen, dat Ar nold Meijer den aanwezigen ver zocht, zich een oogenblik van hun zetels te verheffen. „Wij komen niet om dit volk zijn ka rakter te ontnemen, wij komen ook niet om zijn vrijheid te belagen", zoo heeft Seyss Inquart gezegd. Maar wij moeten toonen, deze vrijheid waard te zijn. Too- nen door daden. Niet door parlementaire leuzen, niet door partijpolitieke leuzen en niet door democratisch stemmenover- wicht. „Willen wij onze volkséénheid krijgen en behouden, dan mogen de partijtegen- MARKTBERICHT AMERSFOORT, 9 Aug. Appelen 46, peren f 4S per H.L. Hoendereieren 4 60 5.30, eendeneieren 3.504.00 per 100 stuks. Kippen 0 801.30, hanen 1.001.25, jonge hanen 0.500.75. konijnen 2.002.50, jonge konijnen 0.901.25 per stuk, tamme duiven pér paar 0.200.25. Drachtige zeugen 80 125, biggen 1419 per stuk. Aangevoerd wa ren ongeveer: 5 H.L. appelen, 20 H.L. peren 240.000 stuks hoendereieren, 500 stuks een deneieren, 4 zeugen drachtige, 80 biggen. SCHRIJFMAPPEN DOOZEN POST FOTO ALBUMS bü BOEKHANDEL LANOESTRAAT33 GRAXD-THEATRE Van Vrijdag 9 t.m. Donderdag 15 Aug. vertooning van de film „De school der liefde". Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6, 8.15 uur doorloopend. Zondag 2.30, 4, 6 en 8.15 uur doorloopenri. Andere avonden: 8.15 uur. lederen middag, behalve Vrij dag cn Maandag, matinée om 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag 9 t.m. Don derdag 15 Augustus vcrt,ooning van „Vadertje Langbeen". Voorstellingen: Zaterdag om 2.30, 6.15 en 8.15 doorl. Zondag om 2.30. 4, 6.15 cn 8.15 uur doorl. Andere avonden S.15 uur. lederen middag matinée om 2.30 uur. REMBRAXDT-THEATER. Vertooning van de film „Post Arthur". STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes iederen avond geopend dca Zondags van 2 uur. MUSEUM FLEHITE. Westaingel. Geopend dagelijks van 10—12 en 1—4 uur, uitge zonderd Zondag 's Zaterdags 1012 en 1 303 uur (Stadgenootcn hebben 's Zaterdags vrijen toegang) GILDEHUIS A.K.G. Zomertentoon3tellinr. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9., GILDEHUIS A.K.G. 12 Augustus. Alge- meene ledenvergadering, 2.30 uur n.m« Koffiehuis „De Roska m". 13 Aug. (Bij inzet en 20 Aug. bij toeslag). Ver- kooping boerenhofstede „Groot Hof" a.d. Stoutenburgen.30 te Barneveld. Zandvoortwegfi, 14 Augustus. 10 uur v.m., verkooping inboedel door not. Romer. ,JD e la Promenade". Donder dag 22 Aug., 8 uur n.m. veiling door not. Schouten, van vergaderlokn.il Korte Schoolstraat 7, met roerende •'deren daarin. Heemstra laan 35. 27 Augus tus. Verkooping inboedel, 10 uur v.m. Koffiehuis v. D a 1 f s c n. 19 Augustus 10 uur v.m. Verkoop percee- len hout. Maar veel vacantiegangers DE markt op Den Hof vertoonde vanmorgen een bijzonder beeld. Er gaapte een groote opening op de plaats, waar anders de afdeeling der textiel producten haar tenten heeft opgesla gen. Deze handel ligt daar thans ook stil. Althans: behoort daar stil te lig gen. Naar wij vernamen, zou een enke ling gepoogd hebben, clandestien toch iets van dit soort artikelen van de hand te doen. maar de politie stak er een stokje voor. Nochtans viel er over bezoek niet te klagen, want vele vacantiegangers kwamen er een kijkje nemen. Of deze kijkers echter ook als koopers gefun geerd hebben is natuurlijk een andere kwestie. We hoorden, dat de handel slechts een kalm verloop had. Uitslag der veiling van vaste goederen gisteravond ten overstaan van notaris Johs. Knoppers in „Concordia" gehou den: Perc. 1, 2 en 3: wei- en bouwland aan de Groenesteeg, gemeente Hoogland, aan A. M. Thijssen voor 14.000. Perc. 4 en 5: twee woonhuizen, aan de Snouckaertlaan nos. 14 en 16, aan W. van Haselen q.q. voor f 12.100. Perc. 6: winkelhuis, Langestraat no. Ill, aan W. Jaquet voor f 10.100. Perc. 7: woonhuis Heiligenbergerweg no. 87, aan J. W. Floor, voor f 6100. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Catlharina Jacoba, d. van Jan Willem van Leuveren en Sientje Barbie. Maria Elisabeth, d. van Petru? Al'oertus Franciscus Hoefkcns en Hendrika Johanna Kuyienburg. Gysbert Pieter. z. van Evert Boon en Petronella \flfa der Horn. Theodora Elisabeth, d. van LuPjvicus Wilhelmus Jo seph te Kloese en Elisabeth Alcida Leonar- da van Eijkelenburg. Roelf Berend, z. van Pieter van der Raadt en Hendrikje de Jonge. Wilhelmina, d. van Gerrit Hubertus Flos en Petronella Johanna Finkelcnberg Dirk, z. van Willem van Yeenendaal en Geertruida Juffer. Jan. z. van Willem van Vecnendaal en Geertruida Juffer. Teunis Wilhelmus Johannes, z. van Teunis Brandsen en Wil helmina de Winter. ONDERTROUWD: Jdhannes Raven en Ma ria Elisabeth Speekman. Pieter de Heer en Adéle Leimbergcn. Jan de Gans en Cornelia Diekerhof. Adriaan Theodorus Wissing en Hendrica de Leu. Hendrik Pieter van den Heuvel en Johanna Mouritsa van Nimwegen. Eeltje van der Wreü en Trientje Insiena Niejenhuis. Pieter van der Laarse en Clara Johanna Jacoba Scholten Hendrik Albertua Weiter en Wilhelmina Theodora Rikkoert. Johannes van den Akker en Alijda de Goede. Arie de Groot en Nanne Naatje Roodbcrgen. GEHUWD: Frederick Leonard Boer en Marie Elisabeth de Bruin. OVERLEDEN: Gerrit Jan Harmsen, 3 j.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5