De Laatste Bus Groote luchtgevechten bij de Engelsche Zuidkust Paard op hol Om de Zilveren Westerkerk Alle jonge kaas wordt thans opgelegd Geen Metro-f ilmg meer Het Italiaansche legerbericht LADE GELICHT DERDE STERTOCHT RAADSAGENDA HOEVELAKEN Liquidatie der Olymp. Spelen 1936 Inlevering akkerbouw producten oogst 1939 LAATSTE BERICHTEN Duitsche Legerbericht Met verlies van 10 eigen toestellen schoten de Duitsche jagers 49 Britsche vliegtuigen neer Roosevelt roept op tot een gebedsdag Radio-Programma's MEU WSBERICHTEN: 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1940 Maar het werd spoedig gegrepen Op de Kamp gisteren een paard, dal voor een melkwagen gespannen was, op hol geslagen. Het dier schrok, omdat een enkele meters voor hem geparkeerde auto plotseling stratte, hetgeen met groo- te luidruchtigheid gepaard ging Met melkbrik en al draaide de viervoeter zich om, klaarblijkelijk met het voorne men bezield, om zich zoo snel mogelijk naar elders te begeven. Maar het paard is niet zoo heel ver gekomen. De wagen botste tegen een ander voertuig, waar door de melkboer kans zag het dier tot staan te brengen. Er ging ongeveer tach tig liter melk verloren en vele eieren tezamen vormden op de straatsteenen een groot spiegelei. Op de Barchman Wuytierslaan heeft iemand de lade gelicht van een auto matische weegschaal, welke behoorde bij een tent, waar men koffie en thee kon verkrijgen. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesie's Bad bedroeg hedenmorgen 70 gr. F. is 21 gr. C. Het diploma werd uitgereikt aan: Jan Slok Soede. EXAMENS Te Utrecht slaagde voor het B-gedeelte van de hoofdacte onze stadgenoot, dp heer H. P. Smeets. OMTREK Gastvrouwe is de V.V.V. van BilthovenDe Bilt De V.V.V.'s behoorende tot de streek- commissie „Bosch en Heide", waarbij ook de Amersfoortsche organisatie aan gesloten is, zullen op Woensdag 14 Aug. a s een derden stertocht houden. Thans is BilthovenDe Bilt aan de beurt, om als gastvrouwe op te treden. Het programma, da! voor dezen dag is samengesteld, luidt als volgt: 130 uur: Verzamelen op het Emma plein. nabij lief Verkecrshuis 1.45 uur: Vertrek vanaf Emmaplein voor bezichtiging „Jagtlust"; ontvangst door gemeentebestuur 3 uur: Fietstocht. Van „Jagtlust" volgt men den Soestdijkscheweg rich- ting De Bilt, tot het Tolhuis Bii het Tol huis steekt men den weg over en volgt den Groeneknnscheweg tot den Steenen Camer en dan links den waterweg >>p tot den Blauwkapelscheweg over Kerk- laan en Park Arcnberg lot den Utrecht- scheweg. Hier gaan we linksaf en zien hier rechts, tegenover het van Boetze- laerpark, Huize „Sandwijck" en het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut. Dan steken we den betonweg over hij den grintweg en volgen den Bunnikscheweg. Bij het landgoed „Oostbroek" gaan we linksaf en volgen dezen weg tot den Utrechtscheweg bij Zeist. Hier gaan we linksaf en rijden lang^ de buitenplaat sen „Vollenhoven", .Beerschoten" en „Noord-Houdringe". Bij hotel ..Nas" gaan we rechtsaf en volgen den Soest- diikscheweg tot het Emmaplein 4.15 uur: Aankomst Emmaplein. van waar naar keuze der deelnemers een bezoek wordt gebracht aan het Natuur bad ..De Biltsclie Duinen", waar thee wordt aangeboden door V.V.V. Bilthoven De Bilt of een riiwieltocht door de F.vkenstpjnsche hosschen naar het Miee huis ..Mauritshoeve". waar thee en oennekoeken door V.V.V. Bilthoven -De Bilt worden aangeboden. Deelnemerskaarten ziin verkrijgbaar hu de bureaux der V.V.Y.'s. Aan dezen toi-hf is een aardige attractie verbonden: Wie het beste verslag ervan maakt, krijgt een prijs Vergadering op 14 Augustus Woensdag 14 Augustus a.s. komt de raad der gemeente Hoevelaken in ver gadering bijeen om 10 uur 30 ten ge meentel) uize. Hiervoor is onderstaande agenda sa mengesteld: 1. Ingekonyn stukken. 2. Mededeeling waterschouw. 3. Voorstel tot. verleening van subsi die aan „Het Groene Kruis" te Hoeve laken over het jaar 1941. 4. Voorstel tot aansluiting bij het Borgstellingsfonds voor de Geldersche Vallei. 5. Voorstel tot ni*t-verleening van subsidie aan de Lagere Landbouwschool te Woudenberg. 6. Voorstel tot het opnieuw vaststel len van de Verordening tot wijziging van de verordening tot heffing van keurlonnen in de gemeente Hoevelaken. 7. Aanbieding gemeente-rekening dienst 1939. 8. Benoeming commissie tot het na zien dier rekening. 9. Voorstel tot oninbaarverklaring schoolgeld. 10. Voorstel tot vaststelling der ver goeding aan de bijzondere lagere school over 1939. 11. Voorstel tot voorlopige vaststel ling van het bedrag der uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1939. SPORi EN SP El Ook H.V.C. behoort weer tot de deelnemende ploegen Aan het traditioneele tournooi om de Zilveren Westerkerk, dat door de Am- sterdamsche vereenigng Spartaan geor ganiseerd wordt, wordt ook weer deelge nomen door II V.C. Het programma voor Zondag a.s. luidt: SpartaanH.V.C. (12 uur). Storm vogelsWatergraafsmeer. Watergraafsmeer—H.V.C. (3 uur). Op 18 Augustus worden gespeeld: Spartaan—Watergraafsmeer. H.V.C.Stormvogels (1.15 uur). StormvogelsSpartaan. Wanneer de O.S. juist zijn ingericht kunnen zij haast onmogelijk een verlies post opleveren BERLIJN, 8 Aug. (A.N.P.) Naar het Nederlandsch Perskantoor meldt, heeft dezer dagen de Rijks rekenkamer de afrekening van de 11e Olympiade nagezien en in orde bevonden. Uit deze afrekening blijkt, dat wat de Duitschers ten koste hebben ge legd aan den bouw der Olympiade- bouwen, welke moesten worden op getrokken uit Duitsche grondstoffen, door liet buitenland als deviezen is terugbetaald. Zoo werden alleen te Berlijn gedu rende de Olympische Spelen voor 23 millioen R.M. gewisseld. Dientengevol ge kunnen Olympische Spelen, wanneer zij juist ingericht zijn, haast onmogelijk een verliespost opleveren. Gedurende de Olympische Spelen vertoefden ongeveer 1,2 millioen vreemdelingen in Berlijn, waarvan 150 000 buitenlanders. Dat de ze getallen juist zijn, kan men bewijzen aan de hand van de gegevens omtrent het vervoer bij de Duitsche spoorwegen in die dagen. Deze vervoerden in dien tijd van 28 Juli tot 18 Augustus 1936, niet minder dan 4,1 millioen vreemde lingen, waarvan 2,1 millioen naar Ber- BINNENLAND Volgens de N.R.Ct. vordert de Ne- derlandsche Zuivelcentrale honderd procent van de kaasproductie, dus alles wat op" het oogenblik aan kaas geproduceerd wordt. De gevorderde hoeveelheden zullen worden opge legd. Naar men verzekerde, heeft deze maatregel alleen ten doel te zorgen, de kaas voorziening zoo re gelmatig mogelijk te laten verloo- pen. Een tekort aan kaas is er zekei niet. Slechts beoogt men er voor te zorgen, dat ook dezen winter vol doende kaas in goede regelmaat te krijgen zal zijn Op het oogenblik zijn er trouwens hij den handel en groothandel nog voldoende voorra den, zoodat men ook niet bevreesd behoeft te zijn, dat men op korten termijn geen kaas meer zal kunnen krijgen. Wel leidt deze maatregel vooral op het land tot vreemde gevolgen. Zoo kan een boer. die zelf kaas maakt, zijn eigen kaas niet verkoopen (als zijn oude vooraad uitverkocht is), maar moet hij oudere kaas hij den handel inslaan voor den verkoop aan particulieren. De Nederlandsche Zuivelcentrale koopt niet in tegen den marktprijs, maar tegen den lageren richtprijs. Te Alkmaar is ongerustheid ont staan door dezen maatregel. Mocht het zoo blijven, dat verscheidene we ken de volle productie vvoiclt ge- cischt, dan loopt de Alkmaarsche kaasmarkt gevaar te verdwijnen, omdat zij eenvoudig wordt uitge schakeld. Het gemeentebestuur heeft zich tele grafisch tot den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van sociale zaken gewend en te vens tot het hoofdbestuur van de A.N V.V. in Den Haag, vanwaar men reeds heeft toegezegd zich onmiddellijk in verbinding met den regeeringscommis- saris dr. Groenevekl Mever te zullen stellen, die beloofd heeft de kwestie met den secretaris-generaal te zullen bespre ken. Men hoopt, dat ook de Duitsche autoriteiten niet zullen toestaan, dat een van Hollands markantste beziens waardigheden verdwijnt. Woensdagmorgen hebben bestuursle den van de Alkmaarsche V.V.V. en van de stichting Fonds tot behoud van de kaasmarkt een conferentie op het stad huis .gehad 'sGRAVENHAGE, 8 Aug. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat telers voor den lOen Augustus 1940 de op hun bedrijf aanwezige akkerbouwproducten van den oogst 1939 op de gebruikelijke wijze moe ten inleveren. Ingeval het om technische redenen onmogelijk is aan dezen inleverings plicht vóór genoemde datum te vol doen, kunnen de provinciale voedsel- commissarissen toestemming verleenen, dit tijdstip te overschrijden. Een opgave van de producten, welke onder deze regeling vallen, wordt in alle dagbladen gepubliceerd; daarbij wordt tevens bekend gemaakt in hoe verre vrijstelling van inleveringsplicht bestaat. lijn gingen en 2 millioen uit Berlijn vertrokken. Dat beteekent in vergelijking met het daaraan voorafgaande jaar, een buiten gewoon Olvmpiaverkeer van 1,35 mil lioen personen. Het grootste aantal der vreemdelingen was 160.000 op 9 Augustus, jp den laat- sten dag der atletiekwedstrijden, bij de Marathonloop. Op den sluitingsdag had men een stroom van 200.000 bezoekers te verwer ken. Onder deze bezoekers bevonden zich 693 buitenlandsche en 730 sport journalisten, alsmede 4798 deelnemers aller landen, die van drie tot vier we ken in de nouwste gemeenschap in het Olympisch dorp leefden. Naar het Vaderland verneemt zullen de films van Metro-Goldwyn- Maver van het programma moeten verdwijnen. De eenige Amerikaansche maatschap pijen, die in Duitschland kantoren heb ben, zijn de Metro en Paramount. Er was dus reden de verwachting te koes teren, dat het product van deze beide ook hier op het programma zou blijven. Maar alleen Paramount is overgebleven en R K.O. voor shorts, waaraan groote behoefte is, nu er niet meer twee hoofd films in één programma vertoond kun nen worden. In aansluiting op deze berichten meldt het blad, dat hel Universal Film Booking Office N.V., Holland-America een importeurskantoor van Amerikaan sche films van den directeurg-generaal van den Arbeid vergunning heeft gekre gen te sluiten. De directie heeft het personeel ontsla gen. Het kreeg een week salaris. Inmid dels stelt de Algemeene Bond van Han dcis- en Kantoorbedienden een onder zoek in naar de voorwaarden, waarop bij de Universal ontslag is verleend. Ook de Fox Film Corporation heeft haar kantoor gesloten Deze firma heeft het personeel op wachtgeld gesteld. Een ander belangrijk bericht is. dat blijkens ontvangen berichten van het departement van binnen- landsche zaken, de plaatselijke na keuring van films is vervallen. VERKOOP EN VERHUUR VAN MOTORRIJTUIGEN s-GRAVENHAGE, 8 Aug. De secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vestigt er ten overvloe de de aandacht van belanghebbenden np, dat naar aanleiding van klachten over prijsopdrijving in den handel in oude auto's, ook voor tweedehands motorrijtuigen het algemeene verbod van prijsverhooging boven het peil van 9 Mei j.l van toepassing is. Voorts die nen belanghebbenden er rekening mede tP houden, dat de „prijzenbeschikking 1940 no. 1", die liet algemeen verbod tot prijsverhooging voor alle roerende goe deren inhoudt, tevens een verbod in houdt de huurprijzen voor roerende poe deren. derhalve ook voor motorrijtui gen. te verhoogen boven het peil van 9 Mei j.l. JONGEMAN VERMIST AMSTERDAM, 8 Aug. De commis saris van politie van het bureau Stad houderskade verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van J. W. Stap. geboren te Grootebroek op 25 October 1916, wonende in de Albert Cuvpstraat te Amsterdam. Het signalement luidt: lang 1.75 me ter. gezet postuur, donkerblond, bloots hoofds, gekleed met bruin costuum, bruine schoenen, draagt een blauw over hemd met. een groene das. De vermiste is zenuwziek. Een ongeluk wordt ge vreesd. ERGENS IN ITALIË, 9 Aug. (Ste- fani). Legerbericht no. 61 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: In Noord-Afrika aan de grens van Cyrenaica hebben zestien van onze jachtvliegtuigen een verwoed ge vecht geleverd met 27 Engelsche toestellen. Ondanks onze numerie ke minderheid slaagden onze dap- pere. piloten er in vijf vijandelijke machines neer te schieten. Twee van onze vliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. In Britsch So- maliland hebben onze troepen Her- gaiesa bezet. BERLIJN, 9 Aug. (D.N.B.). - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend Onze motortorpedobooten heb ben, zooals reeds gemeld, in den nacht van 7 op 8 Augustus een sterk bevei ligd konvooi aangevallen. Ondanks he- vigen afweer door de vergezellende vij andelijke torpedojagers, alsmede door andere bewakingsvaartuigen en de slerk bewapende schepen zelf. gelukte liet een tankboot van 8000 brt. een schip \an 5.000 br t.. en een schip van 4.000 br. t. tot zinken te brengen. F.en tankboot van kleinere afmeting werd in brand geschoten. Onze motortorpedo booten keerden ongedeerd terug. Op den Sen Augustus deden duikbom menwerpers onder bescherming van jagers en torpedovliegtuigen een aan val op Britsche konvooien ten Zuiden van het eiland Wight, dip door lucht en zeestrijdkrachten sterk beveiligd waren. Znoals reeds hekend gemaakt werden alleen uit een konvooi twaalf koopvaardijschepen met in totaal onge veer 55 900 br. ton inhoud tot zinken gebracht en werden zeven andore koop vaardijschepen zwaar beschadigd Hpt totale aantal van de Britschp schepen, die gisteren door liet luchtwapen tot zinken gebracht of getroffen zijn, be draagt 28. Bij Dover vernietigden onze Mes- serêchrnitt-vliegtuigen twaalf vijan delijke sperballons. In verband met de Duitsche luchtaanvallen ontwik kelden zich groote luchtgevechten, in welker verloop bii het eiland Wight en voor Dover in totaal 49 Britsche vliegtuigen, waaronder 33 Spitfires, door Duitsche jagers en torpedovliegtuigen werden neerge schoten. Tien eigen toestellen gin gen verloren. Twee moesten een noodlanding maken. Des nachts deden onze gevechts vliegtuigen aanvallen op de Brit sche vliegtuigindustrie om Liver pool en Bristol alsmede op havens, vliegvelden en luchtdoelstellingen in Zuid-Engeland. Het werpen van mijnen uit vliegtuigen voor de Britsche havens kon stelselmatig worden voortgezet. In den afgeloopen nacht vlogen Brit sche vliegtuigen op verscheidene plaat sen West-Duitschland binnen. Door on zen sterken afweer werd een deel rt*r vijandelijke machines gedwongen terug te keeren of verhinderd bommen uil te gooien. Hier en daar terecht gekomen bommen richtten onbelangrijke schade aan gebouwen en landerijen aan. Alleen in een klein plaatsje in het grensgebied werden personen gedeerd. De luchtdoel, artillerie schoot twee vijandelijke toe stellen omlaag. WASHINGTON, 9 Aug. (D.N.B.) Roosevelt heeft in zijn zomerresidentie Hydepark het besluit genomen, dat rle 8e September een dag van gebed zal zijn. waarop de Amerikaansche burgers moeten bidden voor een „redelijken en blijvenden vrede". De Yereonigde Staten zoo verklaarde de president o.a. in zijn oproep sympathiseert als vriend van de vrijheid van hen, die overzee kwellingen onder het oog moeten zien. .De Vereenigde Staten ziin zich van de goddelijke macht ten zeerste bewust DRIEPLOEGENSTELSEL IN AMERIKAANSCHE MUNITIE FABRIEKEN WASHINGTON. 9 Aug. (D.N.B De minister van oorlog, Stimson, heeft be paald, dat in de munitiefabrieken van het leger het drieploegenstelsel moet worden ingevoerd. Te dien einde zullen 24.000 arbeiders in deze fabrieken moe ten worden aangenomen. BLIJDE GEBEURTENIS IN HET HUIS BOURBON—PARMA ROME. 9 Aug. (Stefani). Vernomen wordt, dat Prinses Maria \an Savoye, die zich met haar echtgenoot Prins Louis van BourbonPanna in Frank rijk bevindt, het leven beeft geschonken aan een zoon. ZATERDAG 10 Aug. JAARSVELD. 414.4 M. NCRV-üitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewjjde muziek (gr.pl.). 8.45 Gram.muziek. 9.30 Pianovoordracht en gram.- muziek. 10.15 Gram.muziek. 11.15 Zang met orgelbegeleiding cn gram.muziek. 12.00 Be richten. 12.15 Gram.muziek. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Cymbaal-sextet en gram.muziek. 2.15 Orgelconcert. 3.00 Christelijke lectuur. 3.30 Gram.muziek. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Zangklasse van dc Chr. Ver. „Zanggenot", met pianobegeleiding en gram.muziek 5.15 - Berichten ANP. 5.30 Voor de jeugd. 6.15 Gram.muziek. 6.30 VPRO.; „Ontzag en af hankelijkheid", toespraak. 6.45 Concert (opn.). 7.00 Vragen van den dag (A.N.P) 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 „De Postillons" en so list. 9.15 Causerie „Evangelisatie-errai in- gen in het nieuwe land". 9.35 NCRV-orkest, NCRV-Klein koor en solisten (opn.). Hierna: Schriftlezing. 10.1510.30 Berichten ANP. KOOTWIJK. 1875 M. VARA-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch.) 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gram.muziek. 8.00 Berichten ANP., gram.muziek. 10.15 Esmeralda en so list. 11.00 Gram.muziek. 11.15 Berichten (En gelsch). 11.30 Gram.muziek. 12.00 Orgelspel. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofonnmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Esmeralda. 4.00 Tuinbouwhalfuurlje. 4.30 Dubbelman- nenkwartet „Preciosa" en gram.muziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 VARA-orkest. 6.15 Berichten (Engelsch 6.30 VARA-orkest. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Rotterdamsch Pianokwartet. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gram.muziek. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gram.muziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10,30—10.45. 11.15—11.30. 0.15—0.30 en 1.151.30 Berichten (Engelsch). De uitzendtijden va., de nieuwsberichten in het Nederlandsch. Fransch en Engelsch, op den zender Kootwijk. 1875 M. zijn als volgt: 8.008.15 nieuwsberichten van het AJLP. 9.009.15 berichten in het Fransch. 11 15—11.30 berichten In het Engelsch. 12.3012.45 berichten in het Duitsch. 12.4513.00 nieuwsberichten van het A.N J*. 13 4514.00 berichten in het Fransch. 14.0014.16 berichten ln het Duitsch. 15.1615 3U berichten in het Fronsch. 17.0017.15 berichten in het Duitsch. 18.15—18.30 berichten in het Engelsch, 20.00—20.15 berichten in het Duitsch. 20.1520.30 berichten in het Engelsch. 20.8020.45 nieuwsberichten van het A NP. 21.1621 30 berichten in het Engelsch. 22.0022,15 berichten in het Duitsch. 22.15—22,30 nieuwsberichten van het A.N.P. 22.3023.15 geen uitzending. 23.1528.30 berichten in het Fransch. Tot nader order zullen de zenders Jaars veld en Kootwijk om 22.30, na de nieuwsbe richten van het A N.P., sluiten, behalve dat, zoonis uit bovenstaande opgave blijkt, de zender Kootwijk om 23-15 terugkomt met be richten in het Fransch FEUILLETON door Cecil Freeman Cregg 31) „Hallo allo allo. Wij weten dus niet welke Mansions, hè? Er schuilt een addertje onder het gras" Plotseling scheen hem een verklaring in te vallen. „Wil je soms zeggen, dat de wagen, dien ik pikte, aan een eh vakbroe der toebehoorde?" „Iets dergelijks." „Dat spijt me werkelijk Mijn Impul sief handelen heeft zijn vrijheid in ge- \aar gebracht Ik heb misschien zijn aftocht bedorven. Daarom liet hij flus den motor draaien. Misschien loopt hij nu al rond met een zak vol buit en weet niet waar hij die laten moet" Hij verviel in somher zwijgen, als was het beeld, dat hij zich voor den geest haalde te veel voor hom' Iliggins wacht te even en vroeg dan weer gewoon: „Welke Mansions, zei je, Bobby?" Bunter kerk hem eens aan. terwijl hij ontkennend het hoofd schudde. „Het geeft je niets, C.uthhert Ten slotte No blesse oblige leven en laten leven en— eh niet waar?" Inspecteur Higgins kwam een beetje dicO'er naar den gevangene toe. „Bobby, denk je dat we tot een... re- ge'ing kunnen komen?" „Cuthbert, je doet me meer pijn, dan ik je zeggen kan. Ik ik dacht dat jij anders was." Er lag een harde blik in zijn oogen, terwijl hij den inspecteur strak aankeek. „Higgins, bet geld, dat ik heb, 'houd ik. Ik heb mijn vrijheid nog nooit gekocht en—" „Denk je, dat ik je vervloekte geld wil", viel Higgins luid in de rede. „Sorry. Mijn fout Je wilt inlichtin gen, hè?" „Precies." „Nu goed. Het is jammer. Te moeten denken, dat je weer zult moeten brom men." „En Dinsdag heb ik mijn haar nog wel pas laten oncluleeren!" Inspecteur Higgins verliet de cel en begaf zich direct naar den commissa ris. Een haastige bespreking en een paar minuten later trad er een briga dier bij Bobby in de cel mei de bood schap, flat hij vrij was." „Dat is heel vriendelijk, maar wil je mij niet eens inlichten over die gewij zigde inzichten van Jullie?" „Hel zit zoo, meneer Bunter" Bob by gnuifde bij deze betiteling „wij begrijpen, dat de wagen u misschien door tien eigenaar geleend is. Maar heb je eenmaal den naam. hè? In ieder geval is er geen bericht binnen gekomen, dat de wagen gestolen is." „Je hebt volkomen gelijk. De wagen werd mij geleend. Ik vermoed, dat ik hem toch kan terugkrijgen?" „Natuurlijk, meneer. Met onze. excu ses." Bobby Bunter ging door de tourni quet van het politiebureau naar buiten en nadat hij plechtig de stoeptreden afgedaald was. stapte hij in den wa gen. Nonchalant stak hij een cigaret aan, deed zijn handschoenen aan trapte op den starter en schakel de in. Meyt een ouderwetsche gratie nam hij voor den agent, die buiten op wacht stond, zijn hoed af. waarop deze plechtig salueerde. Met een vriendelijk handgebaar was hij verdwenen. HOOFDSTUK XXIII In het leage huisje Met een flink vaartje reed Bobby Bunter weg. Moorgate, Newgatestreet, Holborn, Strand. Marble Arch, Edg- ware Road en dan links af. Binnen twintig minuten na zijn invrijheids stellig stopte hij langs het trottoir van een blok flats. Mij opende het portier en slapie uit, terwijl hij den motor liet loopen. Dan liet hij de claxon lang en aanhoudend loeien. Na dit gedaan tc hebben, wandelde hij fluitend weg. Hij meende goed gehandeld te hebben. Na eerst een collega van zijn wagen be roofd te hebben, had hij zijn best ge daan lien w eer terug te brengen Het was echter ongelukkig voor'hem, dat hij hij den eersten hoek den besten tegen inspecteur Higgins op moest loopen. Terstond begreep hij de belee- kenis van die ontmoeting. „Higgins. je hebt me er in laten loo pen.'' „Spijj me. Bobby", antwooride de inspecteur verontschuldigend, „maar nood breekt Bunter scheen onmiddellijk zijn goed humeur teruggevonden te hebben. „Cuthbert", zei hij bewonderend, „als ik jouw hersens had, zou ik een succes van mijn beroep hebben kunnen maken!" „Bohbv, ouwe knaap, als je ook maar een greintje hersenen had, zou je dat beroep nooit gekozen hebben." De in specteur knipte met de vingers en een agent kwam naderbij. Higgins wees op Bobby. „Breng hem in de koelkast, wij wil len niet dat hij alarm slaat." Higgins keek het vertrekkende duo somber na Trouw, hoe misplaatst clan ook, maakte tenslotte toch heel wat goed. Bobby Bunter zou dien nacht heel wat rustiger geslapen hebben in zijn cel, als hij geweten had dat cle raid op de Mansions niet het minste succes had gehad. Dien avond arriveerde inspecteur Higgins te ongeveer negen uur bij het landhuisje. Hij had vier helpers van de plaatselijke politie, allen in burger en onder leiding van den brigadier, die hem naar het ziekenhuis had gebracht en verder zijn instructies had uitge voerd. De sneeuw, welke den vorigen och tend zoo veel op haar geweten had ge had, was nu weer geheel verdwenen en dus behoefde niet gevreesd te worden dat verraderlijke voetsporen de uitge zette val ontijdig aan het licht zouden brengen. Higgins, de brigadier en zijn drie ondergeschikten betraden het huisje door een van de ramen, aldus voorkomend dat - een modderige voet stap op den drempel van de deur mo gelijke bezoekers zou waarschuwen. Toen begon het eindeloos wachten. De woordc. op het vloeipapier „mor genavond konden wel slaan op ieder uur dat het donker was, hetgeen om dezen tijd van het jaar van des mid dags vier tot ongeveer zeven uur den mierenden ochtend het geval was Hig gins had aangenomen dat het verkeek op den weg niet zou verminderen tot na tien uur (op welk uur de cafés of ficieel sloten) en daarom had hij niet voor negen uur afgesproken. Toen de klok van den nabijzijnden stadstoren echter twaalf uur sloeg en er nog geen spoor van een bezoeker was geweest, begon hij zich af te vragen of zij mis schien toch nog te laat op het tooneel waren verschenen. Ongelukkigerwijs was rooken taboe, want de inspecteur wist bij ondervin ding, hoe dj rook en de tabaklucht iemand in hinderlaag kunnen verra den. De twee flesschen bier, welke de zorgzame brigadier had meegebracht, waren al lang leeg. Er werd slechts fluisterend gesproken en in het gehee- le huis heerschte die onbehaaglijke sfeer, welke samengaat met de duister nis en een nachtelijk verblijf in een leeg huis. Higgins vroeg zich ernstig af. of hij de boodschap misschien verkeerd gele zen had. Inwendig voelde hij zich er van overtuigd, dat er dien nacht iemand in het huisje zou komen opda gen. Hij was er zeker van, dat die boodschap was achtergelaten opdat de politie ze zou vinden. Het sturen van dien brief naar het plaatselijk blaadje versterkte die overtuiging nog, en toch Schreef hij „de stem" misschien niet te veel schranderheid toe? Was het riiet mogelijk, dat de eenige en voor naamste reden van die boodschap op het vloeipapier was geweest inspecteur Higgins uit den weg te houden, terwijl ergens anders een heel ander misdrijf werd begaan? Dat was inderdaad gr en geruststellende gedachte' „Ssst!" Vijf menschen sisten dezelfde waarschuwing en Higgins glimlachte in het donker. Zij hadden het allemaal gehoord en ieder van hen had «aange nomen. dat de anderen het niet ge hoord hadden. Daar was het opnieuw. Iemand sloop over het pad naar de voordeur. De bevelen waren streng en bepaald. Tenzij de indringer, wie het ook was, zou probeeren er vandoor te gaan, moest hem volledige bewegingsvrijheid in het huis worden gelaten tot hij zou ontdekken, dat hij niet alleen was. Do toeschouwers moesten probeeren ver- horgen te blijven, tot zij een signaal van den inspecteur ontvingen. Deze instructies waren gebaseerd op de re- deneering van den inspecteur, dat de boodschap wel eens echt kon zijn en het briefje aan het plaatselijk blad al leen een toevalligheid in welk geval de woorden „Ontmoet mij" er op we zen, dat er dien nacht meer dan één bezoeker te wachten was. Er klonk een geluid dat erop duldde dat er aan Let slot gemorreld werd. en daarop werd de voordeur geopend Zoo dra cie man de voordeur achter zich gesloten had, liet hij alle voorzorgen varen. Higgins kon zich voorstellen hoe opgelucht hij zich voelde, nu hij erin geslaagd was ongemerkt in het buis te komen. Door een kier van de deur probeerde hij te zien wie dp man was. maar daarvoor was hot Ie donker Het was echter uiterst gemakkelijk zijn tocht over dc tran naar boven te volgen, aangezien hij daarbij een bran dende zaklantaarn in de hand hield. Hij betrad de kamer tegenover die waarin rle inspecteur zich verborgen bad en begaf zich zonder aarzelen naar den baard. Uit zijn gemompelde op merkingen \iel af te'leiden, dal hij daar niet gevonden had.wat hij zocht (Wordt vervo'gd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6