VOOR HET KIND Nederlandsche Unie in de hoofdstad bijeen De club der zeerovers RUBRIEK VAN OOM BOB Geen trams na elf uur DRUKBEZOCHTE VERGADERING IN HET CONCERTGEBOUW Hoofdcommissaris van politie te R'dam Huizen voor oorlogs invaliden Vacantie in de sigarenindustrie Uit de dierenwereld BRIEFWISSELING RUILHANDEL ^C^TlOOit! 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1940 AMSTERDAM, 8 Aug. - De Ne- lerlandsche Unie heeft Donderdag avond in het Concertgebouw een openbare vergadering gehouden. De JU'oote zaal was tol in de uiterste hoeken gevuld en velen konden geen plaats vinden. Ter opening zong Louis van Tulder „O schitt'rende kleuren van Nederland s vlag". De eerste spreker, mr. J. Linthorst Homan, werd door de vergadering met een langdurig applaus begroet. Mr. Linthorst Homan zeide o.m. dat in het sociaal-economische leven, dat veel meer bije enbehoort, dan vooi den oorlog in ons land werd ingezien, het vinden van de beste oplossing zal wor den bevorderd, doordat van bijna allen vaststaat, dal de volksgemeenschap bo ven den enkeling zal moeien gaan en dat in ieder geval voor den overgangslijd in het komende Europa hel economi sche leven van boven zal moeten wor den geleid. Ook hier zal het nationale voorop moeten staan. De uitweg, leidende naar een ster kere Nederlandsche gemeenschap, zal moeten worden gevonden. Ieder is het er over eens. dat de parlemen taire democratie met evenredig kies recht voorgoed voorbij is. de staats inrichting zal meer autoritair en meer corporatief moeten zijn en dus voorzien zijn van een apparaat voor snelle en kordate beslissing en van een apparaat voor deskundige uit werking der sociaal-economische behoeften en mogelijkheden. Gezon de volksinvloed zal moeten blijven bestaan. Wie met de Nederlandsche Unie me dewerkt moet innerlijk oprecht verlan gen naar hei nieuwe gemeenschapsbe- sef. hetwelk het oude ingriipend zal veranderen, zoodat men de^en over gangstijd ook als overgangstijd naar iets anders moet zien, waai bij veel, dat de cntisch ingestelden reeds vóór Mei veroordeelden, straks voorgoed voorbij zal blijken te zijn. De persoonlijke eisch van loslating van een eventueel lidmaatschap van een partij wordt niet gesteld. Men zal. wanneer men eerlijk het programma van de Unie, hetwelk een geestelijk ré veil over de geheele linie inhoudt, kan onderschrijven, met zijn eigen geweten moeten uitmaken of men lid bliift van een partij. Maar wie alleen meedoet om twee ijzers in het vuur te hebben, dus om zich gedekt te houden, is aan het ver keerde adres. Vervolgens spraken prol. dr. J. C. de Quay en mr. L. Einthoven. Ook hun redevoeringen kwamen in groote trek ken overeen met die in Den Haag zijn gehouden. Landelijke regeling gaat Zaterdag in Naar het Vaderland meldt mogen met ingang van a.s. Zaterdag in het geheele land des avonds na 11 uur en des och tends voor zonsondergang (circa kwart over zes) geen trams meer rilden. Alle trams moeten dus des avonds om 11 uur in de remise zijn gestald. Voor verscheidene vermakelijkheden zal dit de noodzakelijkheid medebren gen, haar aanvangsuren te vervroegen. Scheveningen zal vroeger moeten slui ten, daar ook de nachttrams, welke een groot succes zijn gebleken, zullen ko men te vervallen. NOODLOTTIGE AANRIJDING TE BEEK BEEK, (L.). 8 Aug. Op de Prins Mauritslaan alhier, een onderdeel \an den ruk- veg MaastrichtRoermond is vanmiddag een ernstig ongeluk ge beurd, dat den 36-jarigen gehuwden mijnwerker M. K. uit Meerssen het le ven heelt gekost. Aan den kant van den weg stond een vrachtwagen geparkeerd. In de file wiel rijders. die van de staatsmijn Maurits kwam, op weg naar huis. fietste M. K met twee vrienden naast elkaar. Ge drieën passeerden zij den stilstaanden wagen. Hierbij kwam K. in botsing met een uit de.richting Maastricht komende auto, bestuurd door de B. uit. Geleen. De laadbak van dezen wagen trof hem in de linkerborst ter hoogte van het hart. K. sloeg tegen den weg. Twee genees- heeren waren spoedig aanwezig om eerste hulp te verlcenen. Tn zorgwek- kenden toestand werd K naar het zie kenhuis te Sittard overgebracht, waar hij in den loop van den avond is over leden. Hu laat een vrouw en vier kin deren achter. Van het eebeurde is proces verbaal opgemaakt De aanrijdende auto is in beslae genomen. LEGITIMATIEPAPIEREN VOOR ZEEUWSCH VLAANDEREN BIERVLIET, 8 Aug. Toeristen of vacantie-gangers. die naar Zeeuwsch- Vlaanderen willen reizen, dienen goede legitimatie-papieren' hij zich te hebhen. Zonder tfie komt rnen niet aan wal Men neme er goede nota van. dat voor Zeeuwsch-Vlaanderen een paspoort noo- dig is. Een bewijs van Nederlanderschap of een stamkaart met pasfoto, door den burgemeester der woonplaats gewaar merkt, kunnen ook dienst doen. Mr. L. Einthoven is voor onbepaalden tijd verlof verleend 's-GRAVENHAGE, 8 Aug. In het Alg. Politieblad wordt medege deeld. dat aan mr. L. Einthoven op zijn verzoek voor onhepaalden tijd verlof is verleend uit zijn betrek king van hoofdcommissaris van po litie te Rotterdam en van commis saris van rijkspolitie. UTR. STRAAT 14 TEL. 5294 AMSTERDAM, 8 Aug. - Naar wij vernemen gaat „De Nederlandsche Werkgemeenschap", voorzitter dr. E. G. H. Verviers, op haar landgoed „De Scheepstal" invalidenhuizen bouwen, die den vorm krngen van gezinshoeven. De bedoeling is. dat oorlogsinvaliden zonder onderscheid van gezindte of richting voor tijdelijk of blijvend een wezenlijk tehuis vinden. Hier kunnen zij door licht tuinbouwwerk of door ambachtsnijverheid, al naar hun licha- melijken toestand, hun herstel bevorde ren en den overgang tot normaal maat schappelijk leven vergemakkelijken. De eepensionneerd luitenant-generaal H. A. Seijffardt heeft zich bereid ver klaard, toezicht te houden op de stoffe lijke en geestelijke verzorging der oor logsinvaliden. „De Nederlandsche Werkgemeen schap" vraagt financieele hulp aan hen, die met dit doel svmpathiseeren. Correspondentie voor de kinderen in de Oostmark 's-GRAVENHAGE. S Augustus. Het comité voor de kinderuitzending naar de Ostmark deelt mede, dat brieven voor de in de Ostmark verblijvende kin deren als volgt moeten worden geadres seerd: Aan die Kinderaktion Niederlande Ostmark Kneuterdijk 20 Den Haag. Verder moeten in den linkerbeneden hoek worden vermeld: de naam van het kind, de naam van dengene of het tehuis, waar het kind verblijf houdt, de plaatsnaam en het adres. Deze brieven zullen door speciale koe riers naar Oostenrijk worden gebracht UIT DE STAATSCOURANT De inspecteur der directe belastingen enz. R. W. Zuur, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrech ten en accijnzen te Amsterdam, is toe gevoegd aan bet hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te lis- singen en verplaatst naar de subinspec tie dier middelen te Terneuzen. De secretarisgeneraal, wnd. hoofd van het departement van Sociale Zaken, heeft aan mr. E. D. M. Koning, referen daris bij het departement van handel, nijverheid en scheepvaart eervol ont slag verleend als lid van de commissie van advies bij den Rijksdienst voor de werkverruiming en heeft als lid dier commissie aangewezen J. H Klatte, hoofdcommies bij het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart. AMSTERDAM. 8 Aug. - Wij ver nemen. dat in de geheele Nederland sche sigarenindustrie over de kalen- derweek van 12 tot en met 17 Augus tus a.s. vacantie zal worden gege ven, zoodat in deze week de fabrie ken stil liggen. Ter nadere verklaring van het bericht inzake de oprichting van den Algemee- nen Bond van Sigarenfabrikanten te Eindhoven wordt gemeld, dat deze bond bedoelt algemeen te zijn voor groot- en kleinindustrie, echter alleen voor de drie zuideliike provincies. Hot doel is de organisatie en de be drijfsorganisatie voor de geheele Neder landsche industrie te vergemakkelijken, in nauwe samenwerking met het Ver bond van Sigarenfabrikanten te Am sterdam. met welk verhond de nieuwe organisatie in stand houdi het centraal bureau voor de sigarenindustrie te Den Haag. Willem de Zwijgerlaan 110, waar van mr. B C.ol en brander en mr. A. Steinkuehler secretarissen zijn. door WIL BOKHORST Natuurlijk was het allemaal weer een idee van Niki. Nikihij heette Nico- laas, maar dat was zo lang... had zee- roversverhalen gelezen, en vond dat het stadje waar hij woonde, Muilenburg, dat aan de uitgedroogde rivier de Muil lag, dringend een schare zeerovers nodig had. Wie die zeerovers zouden zijn, stond natuurlijk vast. Ten eerste Niki zelf, dan zijn beste vrienden, Pepi, Rudi, Karei en Oito en verder de broertjes van de laatste drie, die als klitten aan hun oudere broers hingen. Kit. Henk en Hugo. Ze vonden het idee allemaal ge weldig en de naam „Club der Zeero vers" deed hen prettig griezelen. Wal moeten zeerovers hebben? Moed zou je zeggen. Dat is waar, maar om te beginnen hebben zeerovers een schip nodig en water, waar* het ge noemde schip op kan varen. Maar de „club der zeerovers" had noch het één noch het ander. De rivier de Muil, was zoals reeds gezegd, zo goed als uitge droogd, en het beetje water dat hij nog had, moest hij aan het kanaal, dat door de stad liep geven, en waar het olie achtige afvalwater van de ijzerfabriek in uitmondde. Maar als was het ka naal dan ook vies en vettig, het vol deed tenminste aan de eis „water", dus was deze moeilijkheid opgelost en de zeerovers doopten het kanaal tevens de „Stille Oceaan". Nu moesten ze nog een schip hebben. Maar waarom had Pepi een oom die timmerman was? Pepi zanikte net zolang, totdat oorn, om tenminste rust te hebben, hem met een paar planken de deur uit stuurde. Uit deze planken ontstond een primitief vlot, de drie master de „Zeewolf". Gewone sterve lingen hielden de „Zeewolf" voor de deksel van een kist. De driemaster „Zeewolf" had plaats voor twee personen. Maar van deze twee personen, viel er alvast één in 't water, als ze niet oppasten dat het schip precies in evenwicht gehouden werd. Dit feit werd vastgesteld door Otto, toen hij voor het eerst kennis maakte met bet vieze, vettige water van de „Stille Oceaan". De leren broek die hij aanhad, was nog nat, toen de ..club der zeerovers" al lang opgehou den had te bestaan. Otto plonsde dus met een verschrikkelijke gil in 't wa ter Niki keek hem een ogenblik ver bluft na en riep toen. de situatie begrij pend: „Man"over boord!", waarna Pej>i en Karei vanaf de oever in het water stapten en met veel lawaai en ophef den „drenkeling" die tot zijn knieen in het water stond; redden. Daarna roei de Niki een tijdje in zijn eentje, nage keken door de jaloerse medezeerovers, op de Stille Oceaan en toen kwamen Karei en Pepi aan de beurt. De kleine broertjes vonden het hele maal niet leuk toen zij niet mochten roeien en in hun hart vonden ze het nieuwe spel verre van plezierig. Einde lijk werd het Otto te onbehaaglijk in zijn natte broek. Hij sloop naar huis en de overige zeerovers stonden een ogen blik ontnuchterd en teleurgesteld aan de kant. Toen een van de kleine broer tjes zei: „Maar zeerovers varen toch niet in hun eentje op de zee. legde zijn grote broer hem het stilzwijgen op en zei: ..Bemoei je met je eigen zaken!", maar in zijn hart wist hii dat de kleine Kit gelijk had. Daarom gingen de broer tjes naar huis, nadat Kit de „Zeewolf", de scheldnaam „snertding" toegeroepen had. Maar Niki zou Niki niet geweest zijn, als hij er niets iets op gevonden zou hebben. De volgende dag verscheen hij aan de oever van de „Stille Oceaan", een grote wastobbe achter zich aan sle pend, die hij van zijn moeder geroofd had. Zijn vrienden begroetten hem met „Hoera" en vonden zijn idee weer ge weldig. Het nieuwe schip, waar drie personen in konden, werd „Nika" ge noemd, en Niki werd eenstemmig tot kapitein van deze boot gekozen. En nu kon het spel eindelijk beginnen. De „Zeewolf" werd een vrachtboot, die door Pepi gestuurd, vredig met een vracht ronddreef. Plotseling een schril le kreet: het zeeroverschip verscheen en begon de argeloze vrachtboot te ver volgen. Behalve Niki waren Rudi en Henk op de „Nika". Aan de kant ston den een paar vreemde jongens jaloersch toe te kijken. Het was een opwindend spel. Onder de spannende achtervol ging hoorden ze een vrouwenstem die riep: „Niki... N...iki! Dat heb je met mijn wastobbe gedaan?" De kapitein draaide zijn hoofd om. Daar. kwam een statige dame aan. wier gezicht heel boos stond. „Kom direct mee naar huis, jongen, ik zal je leren mijn wastobbe weg te nemen!" Niki werd een beetje bleek. „O he mel mijn moeder!" riep hij ontzet uit, stuurde de wastobbe naar de kant, sprong op de kant om het volgend ogenblik achter de bomen verdwenen te zijn. Rudi en Henk zaten dodelijk ver schrikt in de wastobbe, die rustig ver der gleed. Nu was Xiki's moeder al aan het water en riep met dreigende stem: „Nu, hoe zit het? Krijg ik die wastob be haast?" „Maar... maar we hebben geen roer meegenomen. Nu wist Pepi raad. Hij stapte uit de „Zeewolf", stapte door het water naar de „Nika" toe en trok het schip aan land Rudi en Henk stap ten uit, en voordat Rudi het wist, had hij een stevige oorvijg te pakken. Brul lend liep hij weg. terwijl Pipe, met mannelijke moed, de wastobbe aan de boze moeder overhandigde. De volgende dag werd de „club der zeerovers" opgeheven. De reuzen onder de zoogdieren, zoals b.v de olifant, de neushoorn en het nijlpaard, schijnen d,e kleinere uitgaven van vroeger bestaande reuzen te zijn. Vroeger bestonden er namelijk gewel dig grote dieren, waarvan men ver scheidene resten in de aarde heeft ge vonden, waaraan wij precies kunnen zien hoe die dieren er uit zagen. Ze hebben bijzonder veel van de mam- mouth gevonden. Dit was een soort oli fant die in het hele Noorden van Euro pa, in Noord-Azië en Noord-Amerika aangetroffen werd. De slagtanden en kiezen van deze ge weldige grote dieren zijn vooral in Duitsland en Siberië gevonden. Ook heeft men veel van hun ontzaggelijke beenderen teruggevonden. De slagtand van de Mammouth was meer dan 4 me ter lang en de doorsnede was 30 centi meter en woog wel 80 kilogram. Zijn huid was sterk behaard, het leek wel of het beest, manen had In Siberië zijn hele geraamten van deze dieren gevonden. Tot de merkwaardigste en wonder lijkste bewoners van de zee, behoort zonder twijfel een grote vis, in de In dische Oceaan en in de Grote Oceaan leeft. Het is een zwaardvis, maar een bepaald soon zwaardvis, want de ge wone zwaardvis, die in de Middelland se zee voorkomt, behoort tot een heel ander soort. De zwaardvis in de Indische Oceaan wordt met recht de „koning der zwaardvissen" genoemd. Als hij volwas sen is, is hij namelijk meer dan drie meter lan? en weegt hii vaak 300 pond of meer. Behalve het geweldig £rotë zwaard van de bovenste kiew, is er nog iets bijzonders aan hem te zien, en wel een reusachtige rugvin, die, als hij recht overeind staat, als een zeil boven het water uitsteekt. In de oerwouden van Venezuela leeft een soort vogel, die trompetvogel ge- no.emd wordt. De bewoners gebruiken hem als „waakhond", want hij waar schuwt hen, met z'n trompetachtig ge luid. voor jaguars, slangen en andere gevaarlijke dieren, zodat de menschen zichzelf en hun hebben en houen in veiligheid kunnen brengen. De brulapen van Midden-Amerika hebhen een diep stemgeluid en brengen het grootste deel van hun leven op de takken van de bomen door. Het is ver bazend zo vlug als ze van de ene tak op de andere komen. Vaak vormen ze een „hangbrug", door met z'n dertigen of veertigen zich aan handen en staart vast te houden. Als we zouden probeeren iets te vin den in heel vuil water, dan zouden we kunnen spreken van het zoeken naar „een naald in een hooiberg". Maar kreeften, kunnen, dank zij hun sterk ontwikkelde reuk-en-tastzin, hun prooi in het vuilste water vinden. Zij ruiken hun maaltijd overal. In bepaalde streken van Indië wor den sommige dieren als heilig be schouwd, o.a. apen, roofvogels en koe ien. De heilige koe is in Indië heel belang rijk. Koeien hebben menigmaal het drukst verkeer in een stad tot stilstand kunnen brengen Want niemand zou het wagen, een koe te verschrikken, als hij rustig aan komt lopen. Want een koe is heilig en een Indiër aarzelt niet zijn auto voor een koe te. laten stoppen. Beste nichten en neven, __y VEEL nieuws is er in deze vacantiewcek niet gebeurd. Verschillvnde fami lieleden hebben het Amersfoortsche stof voor een tydje van de voeten geschud cn zyn naar een andere plaats in ons land getogen, waar vandaan zy leuke brieven sturen, doorspekt met ervarin gen, die je heus niet iedere dag opdoet. Op die manier blyf ik zo'n beetje op de hoogte, wat wel nodig is voor een Oom van zo'n grote familie. En deze week is de familie weer een beetje groter geworden: er is een nieuw nichtje bijgekomen. Zy' heet Lilliputter, en dat is e®0 mooie naam. Wildzang. Dank zy' het bezit van dat zwemabonnement zal je zo langzamer hand wel een reusachtige waterrat worden. Maar als je iedere dag een keer of tien van de glijbaan naar beneden gaat, dan vrees ik inderdaad het ergste voor je badpak... ik zou er maar een beetje voorzichtig op zyp, Wildzang, want op die manier wordt je liedje een beetje te wild.... Ook deze week waren de raadsels weer dik in orde, hoor. Goed zo! Speenkruid. Jy hebt aanleg voor natuurkundige, want je kennis over vlas blijkt niet gering... Heb je wel eens een boer zien dorsen? Dat i3 moeily'k werk, Speenkruidje-roer-me-niet! Wees er maar \an overtuigd, dat je nooit meer vergeten zal worden hoor. want je bent, gezien de vele goede oplossingen van de raadsels, in derdaad: een hele Piet. Poppenmoeke. Ook de kleine Pop- penmoeke heeft verleden week helemaal gec-n antwoord ontvangen. Ik zal de zetter, die jullie twee briefjes over het hoofd zag, ver tellen. uit naam van Speenkruidje en Pop penmoeke, dat zooiets nooit meer mag voor komen, reken daar maar op. Trouwens: de zetter, die 't vergat, doet altiid erg z'n best op de kinderkrant. Hij voelt zich zo'n beetje Oom Bob de twede, zie je. Hij loopt al hard naar de vyf en vijftig en heeft, als alle brave menschen van die leeftijd, een klem kaal kruintje. Ik zal hem maar de groeten van jullie doen. Is 't goed? M o 1 1 e b o o n. Natuurlijk haast ik me, je het adres te geven. Het is: Oom Bob. p.a. Redactie Amersfoortsch Dagblad, Arnh. Poortwal 2a, Amersfoort. Je begrijpt, dat ik nieuwsgierig ben na3r jouw belevenissen op die boerdery. Ben je niet bang voor koeien en paarden? Ik denk van niet... Je hebt ze ker, een heel werk gehad met dat getimmer aan het duivenhok. Het heeft dan ook een flinke ruimte! Als die duiven nu maar geen verbeelding krijgen, en denken, dat ze een soort van adelaar geworden zyn! Als je Harlekijn ziet, doe hem dan de groeten Buitenkind. Wat leuk, dat jy me niet vergeten bent, al zit je dan heerlyk in Noordwyk. Als hel zonnetje nu zo lekker blijft schijnen, zal je wel aardig bruin bran den. Misschien word je wel net een nikkertje, een nikkertje in 't bruin, niet in 't zwart. Het spreekt vanzelf, dat ik met spanning wacht op het verhaal van al je Noordwykse lotgevalleneen buitenkind aan zee, wel: daar zul je je wel echt thuis voelen. Leergraag. Och, die fietstochtjes in de omtrek van onze mooie stad ziin ook niet te versmaden! Het lijkt me heus zo erg niet om eens een keertje een vacantie thuis door te brengen. Het gaat er maar om, of je je amuseert. En als ik al die brieven van nichten en neven lees... nu; dan twyfel ik daar eenvoudig niet aan. Laatst was je by voorbeeld in Spakenburg en je zag er de vis sersschepen binnenkomen., een leuk ge zicht, hè? Heb je liet wel eens meegemaakt, dat er aan onze kust een groote logger voor de thuisreis binnenkomt? Dan is het feest in de kleine plaatsjes langs de kust, waar visschers wonen. Er worden vuren aange stoken, en de jeugd maakt fakkels en gaat er mee op het strand staan zwaaien... dat maakte ik een jaar of twintig geleden vaak mee. Uit dien tyd herinner ik me toevallig ook nog heel goed, dat brandblaren haast geen pijn meer doen, wanneer je ze een beet je met melk bewerkt... Viooltje. Scheveningen... Den Haag... Noordwolde... Frederiksoord... Ha- velte... Zwolle... wel, wel: ik wist niet, dat Viooltje zo'n reizigster was. Heb je daar veel avonturen meegemaakt! Dat zal wel, denk ik. Alleen al die Scheveningse kwallen, daar heb je zeker niet van terug, hè? Dan kan je je beter met schelpen bezighouden. Die zien er veel mooier uit, als je 't my vraagt. Ik heb wel eens Scheveningse kin deren gezien, die prachtige dingen van schel pen maakten. Zag jij ze ook? Maadeliefje. Dat is een historie van regen en zonneschijn geworden, die fiets tocht naar Zwyndrecht. Maar gelukkig kon den jullie nog eens een buitje afwachten ook, onaer het genot van limonade en aan verwante artikelen. In ieder geval is het de laatste dagen beter weer om fietstoertjes te maken. Het is altijd zaak om nè de regen te gaan fietsen, want oude en wiize lieden hebben uitgerekend, dat dan de zonneschijn komt. En deze oude wyzen, zij kunnen het weten Lilliputter. Een nichtje met zo'n leuke naam en die zulke aardige briefjes schrijft, kan natuurlijk direct meedoen! De raadsels heb je goed opge lost, hoor. Ga zo door... dan zie ik je nog eens een prijs winnen ook. Tot hoe lang heb jij nou vacantie. Lilliput ter? En ga je nog een paar dagen er gens logeren? Het is niet nodig hoor, als je je wilt amuseren, kan dal in Amersfoort ook. Bos en zwembad en hei zijn vlak hij de hand! Wist je dat we na de vacantie een opstelwedstrijd houden over het onderwerp: Vacantie? Mis schien is het wel iets voor jou om daar aan mee te doen J u f f r o uw Snap. Prettig, dat jullie een logétje uit Schiedam thuis hebt. Vooral nu jullie zo goed met el kaar kunt opschieten. Noemen jullie haar nu juffrouw Snep, of juffrouw Snipsnap? Noem haar vooral niet juf frouw Snop, hoor, want dat klinkt lang zoo leuk niet... Ik twijfel er overigens helemaal met aan. of dit zal voor jullie nog een hele leuke vacantie worden let maar eens op! Juffrouw' Snip. Je moet met Max maar een beetje geduld hebben... er zijn meer honden, die wat bang zijn voor water. Als Max vaak ziet, hoe an dere honden zwemmen en merkt, dat ze 't prettig vinden, wordt hij zoo ja loers, dat je hem met geen stok meer uit het water kunt houden... dat zul je wel merken; Je houdt me maar een beetje op de hoogte met het gedrag van van Max, eneen weinig luiheid is zo erg niet hoor, in de vacantie! S ij s j e. Jij bent dus tot de mieren gegaan maar lui lijk je me toch niet: je schrijft zo enthousiast, dat je „moe ders hulpe" bent. En de kleine Willie heeft de mieren geplaagd. Dat mag ze nietmeer doen, hoor... want mieren beten zijn heus zo grappig niet. He.b j'e goed gezien, hoe netjes die kleine dier-» tjes kunnen samenwerken bij het ver sjouwen van één takje? Het is werke lijk de moeite waard... ze zullen nu nooit eens ieder een andere kant uit trekken, wat sommige domme mensen wel eens doen O r a n j e p o p. Ja, ja ik heb alle reden om ongelofelijke trots op mijn nichten en neven te zijn. Ze zijn haast allemaal even knap op school, net als ik vroeger. Met rekenen, Nederlandse taal en vaderlandse geschiedenis hen je werkelijk flink vooruit gegaan. Ik zie je de school nog eens verlaten als een bolleboos, wat een heel lelijk woord is voor een mooie zaakwant mooi ie het; op één rapport zeven punten voor uit! Boefje. Prettig, dat je zo uitste kend geamuseerd hebt, die vijftien da gen. Maar wat vliegen ze snel om, hè? Voor je 't weet. is het al weer zo laat, en moeten de koffers gepakt worden. Tot volgend jaar. Maar enfin: de pret kan nu eenmaal nooit eeuwig duren... en bovendien is het thuis toch ook best. Heb je wel eens in Zuid-Limburg ge kampeerd? Daar is het prachtig en de mensen, die daar wonen, zijn pret tig en gemoedelijk. Als ie nog eens een keer wat verder in Nederland wil door dringen met de kampeertent, dan kan ik je zo'n reisje aanbevelen. Michael Strogroff. Jij wilt later zeker naar kantoor hè? Je schrijft zulke mooie getypte briefjes, net een echte zakenman. Bovendien heb je ad ministratieve aanleg, want je houdt nauwkeurig bij hoe lang je nog vacan tie hebt. „Nog maar vier weken en drie dagen" schrijf je. Nu ik vindt het een hele tijd! Ik herinner me, dat wij vroeger haast nooit, zulke lange vacan- ties kregen. Maar ja... die jeugd van tegenwoordig! (Die is precies eender als de jeugd va nvroeger. maar krijgt langer vacantie). De oplossingen I. Het gevraagde woord was: Oplos sen, niet de woorden: papaver, lawaai, orgel, ster, sla, eb en n. II. Het luidde: Vacantie. met: aard bei. Corrie, aarde, nest, top, is en e. Speenkruidje-roer-me-niet heeft deze week de prijs gewonnen. Je kent de tijd, waarop je komen kunt... DE RAADSELS i. Het geheel bestaat uit 9 letters en wordt ve?l door meisjes en jóngens ge plukt. De letters 9, 8 en 7 vormen een plaatsje in Friesland, 1, 2 en 4 een jon gensnaam, 4, 5 en 1 een meisjesnaam, 3, 2, 5 en 6 de naam van een gebakje. II Kunnen jullie deze zeer eenvoudige vraag beantwoorden: Waar groeit de beste wijn? Mo 11 eb o o n. Op jou liggen ijs- beertjes te wachten. Leergraag kan postzegels komen halen. Madeliefje. Apen en Hoefdie ren leven nogje komt ze maar ha len. Boefje krijgt Amersfoortsche boe- kenbonnen. Dit is alles voor deze week. Tot schrijfs, OOM BOB NEDERls HEIDE HT

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8