Blokkade-oorlog tegen „bondgenooten Ruimere verstrekking van schoenenbons DE EEMLANDER DRIE LOSSE NOTITIES T' De Rritsche methoden De distributie diensten Vlaggenkwestie ter zee Zaterdag 10 Augustus 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39 e Jaargang No. 36 VOOR DE GASTEN VAN DEN FUHRER S.A. EN WEERMACHT DISTRIBUTIENIEUWS: zullen er over beslissen Medische Hulp DE VERDUISTERING AMEKSroORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden vóór Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per - week f 0.15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0 05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS OER ADVERIEhlIEN van 1—4 regels 11.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 'ASTEND zoekt het Nederlandsche volk in de gewijzigde omstandigheden zijn weg naar den nieuwen tijd. De Nederlandsche eigenaard is niet de eigenaard van den overlooper of van den nieuwlichter. Of om in deze zomersche dagen een win- tersch beeld te gebruiken een Nederlander gaat niet over één nacht ijs. Toch is de meerderheid van het Nederlandsche volk be reids tot het inzicht gekomen, dat veel van het oude gedoemd is te verdwijnen, ja, ten deele in feite reeds verdwenen is. Op dit punt althans stemmen de uitingen der voormannnen van de Nederland sche Unie, van de Nationaal-So- cialistische Beweging en van Na tionaal Front overeen. Doch om trent den definitieven vorm, dien het .nieuwe' zal moeten aannemen, bestaat in Nederland nog immer eene groote verscheidenheid van meeningen. Geen der drie hiervo- ren genoemde bewegingen kon er tot dusverre in slagen om de bree- de massa van het Nederlandsche volk te winnen. Wat de toekomst ten aanzien van de ontwikkeling en de kansen van welslagen van die drie bewegingen zal brengen, laat zich thans nog met geen mo gelijkheid voorspellen. Hiervoor is er nog te weinig teekening in de politieke kaart van Nederland. TASTEND zoeken wij onzen weg naar het .nieuwe'. Het Nederlandsche volk is van ouds her een volk van .slow starters', van .langzame beginners'. Zij, die wenschen of hopen, dat ons volk via een reuzenzwaai of met een grooten sprong midden in den nieuwen tijd belandt, kunnen nau welijks als .Realpolitiker' worden aangemerkt. Politiek is de kunst van het mogelijke. Zij dient uit te gaan van de werkelijkheid. er- zuimt zij dit, dan geschiedt zulks op straffe van falen. Het ware te wenschen, dat velen, die zich aan melden als gidsen naar het .nieu we', blijk gaven van meer politie- ken zin en van grooter realiteits besef. De werkelijkheid, waar het om gaat, is het Nederlandsche volk met zijn eigenaard, met al zijn hebbelijkheden en onhebbe lijkheden. Het gaat om de de toe komst van dit, van ons volk. En deze toekomst kan slechts goed zijn, indien zij. die deze toekomst willen verzekeren of zich bevoegd achten om zulks te doen, hun uit gangspunt nemen in de werkelijk heid, dus in den Nederlandschen volksaard en in den Nederland schen eigenaard. Wat elders mo gelijk en wenschelijk was, is in sommige gevallen in Nederland niet mogelijk of niet wenschelijk. Wat elders niet mogelijk en niet wenschelijk was, is in sommige ge vallen in Nederland wel mogelijk en wel wenschelijk. Toch blijkt maar al te vaak, dat deze in wezen vanzelfsprekende feiten gene geerd worden. NEDERLAND is een bezet ge bied. Dit is een realiteit van de eerste orde. Eene civiele hou ding jegens de bezettingsautoritei- ten is derhalve even wenschelijk j als eene niet-civiele houding on- wenschclijk is. Waar Nederlanders en Duitschers samenkomen, sa menwerken of besprekingen hou den, kunnen positieve resultaten bereikt worden, indien het voor gaande in acht wordt genomen. Serviliteit jegens de Duitsche Overheid en haar vertegenwoordi gers is echter uit den booze, wijl zij onwaardig is en de achting voor het Nederlandsche volk on dermijnt. Serviliteit past niet in het kader van behoorlijke Duitsch- Nederlandsche betrekkingen. Ser viliteit. bovenal, ontsiert den Ne derlandschen man. Een modern hotel gesticht: „Berchtesgadner Hof' BERCHTESGADEN, 10 Aug. (D.N.B.) Heden wordt hier het hotel „Bcrchtes- gadener Hof" geopend. Hiermede krijgt Duitschland zijn modernste hotel in de mooiste omgeving. Het is eigendom Nan de N.S.D.A.P. en dient vooral om. op niet te grooten afstand van den Ober- salzberg, een modern huis te hebben voor vooraanstaande gasten van den Fuehrer. In Juli 1939 werd met den bouw begonnen. In de inrichting van het huis is elke luxe vermeden. Daaren tegen is de grootste waarde gelegd op een artistieke en degelijke inrichting. Alle kamers zijn van de technische hulpmiddelen van dezen tijd voorzien, incl. rijkstelefoon en radio. De schilde rijen aan de muren zijn werken van hedendaagsche Duitsche kunstenaars. Er is een telexinrichting aanwezig die op het geheele Duitsche net is aange sloten. De andere installaties en ma chines vertegenwoordigen het modern ste wat het hotelwezen op dit gebied vertoont: reusachtige electrische haar den, een enorme koelinstallatie en een wijnkelder met automatische regeling van temperatuur. liet „Berchtesgadener Hof" heeft 170 bedden in 120 kamers. In totaal kunnen zich 1500 gasten in de zalen en op de terrassen bewegen. BERLIJN', 9 Aug. (D.N.B.). Op uit- noodiging van den opperbevelhebber van het leger, heeft de chef van den staf der S.A., Lutze, het hoofdkwartier van de weermacht bezocht. Generaal-veldmaar- schalk von Brauchitsch heeft daarbij in een redevoering den dank van het leger uitgesproken voor het feit, dat de S.A. den veldheer haar leiders en manschap pen ter beschikking heeft gesteld. Zij hebben zich schitterend geweerd en op verdienstelijke wijze hun deel bijgedra gen tot den geest Nan mannelijken tucht en tot den wil om te ov|tnvinnen, die onder ons heerschen, zoo verklaarde de generaal-veldmaarschalk. In het va derland zoo vervolgde hij is in de afdeelingen der S.A. Nvaardevollen ar beid verricht voor de voorbereiding en de vorming van militaire reserves. Deze kameraadschappelijke verhouding, die zoo hoog beproefd is. dient verder in stand te worden gehouden tot nut van het Duitsche volk en tot schade van de vijanden van Duitschland. COMMUNISTEN UIT ZWITSERLAND GEZET BERN, 10 Augustus (D.N.B.). De bondsraad heeft een aantal buitenland- sche communisten wegens illegale po litieke actie het verblijf in Zwitserland ontzegd. De Do 215 is het nieuwste Duitsche gevechtsvliegtuig, dat speciaal geconstrueerd Is voor verre verkenningsvluchten en bombardementen (Foto Weltbild) 55 Duitsche weerlegging van Engelsche beweringen De levensmiddelenpositie BERLIJN. 10 Augustus. /N Engelsche ministerieele redevoerin gen en in de Engelsche pers wordt den laatsten tijd herhaaldelijk gesproken over een „algemeenen hongersnood" in Euro paDaarbij wordt de opvatting verdedigd, dat Adolf Hitler na in zijn laatste redevoe ring gezegd te hebben, dat de voedsel voorziening van Europa geregeld is, thans op Duitschland de plicht rust, te zorgen, voor het leven en welzijn der bewoners van de door het Duitsche leger bezette ge bieden. Daar de Britsche blokkade onver minderd zal doorgaan, aldus de Britsche bladen, is de vlotte regeling van deze voedselvoorziening zeer twijfelachtig. Te Berlijn wordt verklaard, dat Adolf Hitler in zijn jongste rede niet over de geregelde voedsel voorziening van Europa, doch over een geregelde voedselvoor ziening van Duitschland heeft ge sproken. In het feit dat de Engel sche couranten de woorden Euro- peesch en Duitsch verwisseld heb ben, ziet men te Berlijn een niet geslaagde poging om de verscherp te blokkade, ook tegen de vroege re bondgenooten, te billijken. De Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespond enz schrijft: Terwijl de Fran sche regeering van haar. kant ertegen geprotesteerd heeft, dat Engeland het vertrek van graanschepen van overzee naar Frankrijk verhindert en het Fran- sche volk levensmiddelen onthoudt, die reeds lang te voren besteld waren, spre ken ook stemmen uit de Nieuwe Wereld over een hongersnood in deze gebieden als een nuttig element van den oorlog tegen het Rijk, omdat dit onder de be volking onrust en een oproerige stem ming zou verwekken. Daarom mag dit in geen geval worden tegengewerkt. Het is de taak van Duitschland, zoo wordt er hoonend aan toegevoegd, voor deze gebieden te zorgen. In verhand met het vorenstaande is het noodig en nuttig, schrijft do Kor- respondenz, eraan te herinneren wie eigenlijk de schuld ervan is dat in be paalde gebieden de levensmiddelenvoor- ziening moeilijkheden oplevert. Zooals bekend iö de honger van het begin af aan het oorlogsmiddel geNveest, u aar van de Westelijke mogendheden de krachtigste uitwerking tegen Duitsch land verwachtten. In strijd met de in het volken recht verankerde beginselen van be schaving en menschelijkheid heeft Engeland, evenals in den vorigen oorlog en in den Boerenoorlog, ook dezen keer gehoopt.door uitmerge ling van het Duitsche volk tenslotte de moreele Nveerstandskracht ook van het Duitsche leger te breker.. Door deze gedachte liet men zich blijkbaar aan de zijde der Westelij ke mogendheden ook bij het Duit sche offensief in het Westen leiden. Men vernietigde opslagplaatsen van levensmiddelen en de voor de verdee ling noodige vervoermiddelen. Men eva cueerde de landbouwbevolking, hetgeen tot een vernietiging van enorme voor raden aan doode en levende inventaris leidde. Dan liet men de zorg voor de achtergebleven bewoners aan de groot moedigheid van den vijand over. Dit alles is alleen reeds een feit. dat een geweldige schuld laadt op hen die verantNvoordelijk waren jegens de be volking der landen, Nvelke door hen als „bondgenooten" den oorlog zijn inge jaagd. Deze gebieden echter voor de geregelde aanvoeren van overzee voor hun eigen verbruik en behoefte te wil- 's-GRAV ENHAGE, 10 Aug. De se- cretaris-generaal. Nvaarnemend hoofd van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart deelt mede. Aangezien het gebleken is. dat de verstrekking van schoenenbon nen eenigszins ruimer kan plaats vinden, kunnen personen, die op goede gronden en ten genoegen van de leiders der distributie- diensten kunnen aantoonen, dat zij behoefte hebben aan nog een paar schoenen, een desbetreffend verzoek bij de plaatselijke distri butiediensten indienen. De leiders van deze diensten zullen aan de hand van deze ver zoeken beslissen, of op grond daarvan schoenenbonnen kunnen worden verstrekt. De gruttersbons Met de Nederlandsche kinderen in de Ostmark. - Een vroolijk groepje op een graswagen temidden van de Ostmarksche vriendjes en vriendinnetjes te Maria bmolln (Foto Pax-Holl.ndl De secretaris-generaal, Nvaarne mend hoofd van het departement van landbouNv en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 12 Augustus tot en met 6 Sep- len afsnijden, ie een duivelsche handel- Nvijze die in moreele laagte nauwelijks te overtreffen i6. Engeland acht het vol komen in orde, dat hem wordt toege staan zijn eigen voedingspositie door de evacuatie Nan zooveel mogelijk kinderen t.e verlichten. Het verbeeldt zich dat zoo iets in den gee6t der Nvettcn van menschelijkheid door alle anderen, ook door den vijand, als billijk erkend Nvordt, doch hetzelfde Engeland acht zich verder gerechtigd den tegen het volkerenrecht indruischenden blokkade oorlog tegen vrouwen en kinderen der anderen met de brutaalste middelen voort te zetten. Het allerchristelijkste Engeland, zoo besluit de „Korrespondenz", eischt in de heele wereld van hen die uit een echt gevoel van naastenliefde de offers van de Britsche oorlogshulp wilden bren gen, hun hart tot steen te maken. Het denkt er blijkbaar niet aan, dat ook voor het Engelsche volk bet, uur van nood en. honger kan slaan, waarin de anderen zich dan deze houding zullen hei inneren. Fransche schepen in Engelsch bezit voeren speciale vlag BERLIJN, 10 Aug. (D.N.B.)De Britsche admiraliteit heeft met betrek king tot de in haar bezit zijnde Fran sche oorlogsschepen door de radio een speciale vlaggenregeling medegedeeld. Volgens deze regeling zullen de Fran sche oorlogsschepen, die behooren tot het zoogenaamde „legioen" van de Gaulles, aan het hekNverk de Franscho nationale vlag voeren en aan den boeg een vierkante blauwe vlag met in het midden een rood kruis. Voor Fransche vliegtuigen in Engelsch bezit is een soortgelijke regeling ingevoerd. Deze vliegtuigen zullen het kenteeken van het Fransche luchtwapen behouden, doch bovendien een blauwe cocarde met rood kruis voeren. Hierover wordt van Duitsche zijde ver klaard: De blauwe vlag met een rood kruis is geen erkende staatsvlag, waardoor de vaartuigen, die deze vlag voeren, tot oor logshandelingen gerechtigd zijn. Oorlogsschepen en vliegtuigen, die hei souvereine teeken van Frankrijk voeren, zoodoende dus voorgeven voor Frankrijk te vechten, maken zich schuldig aan een schending van het wapenstilstandsverdrag en plaatsen zich buiten het oorlogsrecht. Tegen deze eenheden zal met alle beschik bare middelen worden opgetreden. De be manningen van deze schepen, van welke nationaliteiten zij ook zijn. kunnen er geen aanspraak op maken, als krijgsgevangenen behandeld te worden. temher z.s. de met ..14" genummer de bon van het algemeen distribu tiebonboekje recht geeft op het koo- pen van 250 gram rijst of rijste- meel of rijstebloem. Voorts geeft de met „27" genum merde bon van het algemeen dis- tributichonboekje gedurende boven genoemd tijdvak recht op het. koo- pen van 250 gram havermout of havervlokken of gort of grutten. Nieuw petrolcumzegel De secretaris-generaal waarne mend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend dat geduren de het tijdvak van 12 Augustus a.s tot en met 8 September a.s. de met „periode 5" gemerkte petroleumze- recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. Zuinig met touw! De secretaris-generaal, Nvaarnemend hoofd van het departement, van land- bouNv en visscherij, maakt het volgen de bekend: Aangezien de aanvoer van grondstoffen, waaruit bindtouw (bindertwine) vervaardigd moet worden, door de oorlogsomstan digheden stop staat, is de uiterste zuinigheid in het gebruik van dit bindmiddel geboden. LandbouNvers, die bindtouw verbruikt hebben voor het binden van hun oogst, worden derhalve met den meesten aan drang aangemaand, dit bij hef. machi naal dorschen vrijkomende bindtouw niet te laten verloren gaan, doch het zorgvuldig in te zamelen en te bewa- ren. Te zijner tijd zal nader aangege ven worden, wat met dit ingezamelde, gebruikte, bindtouNV gebeuren moet, doch onder de aandacht van alle be langhebbenden wordt nu reeds ge bracht, dat de hoeveelheid ingezameld bindtouw mede als maatstaf zal dienen voor het Nerkrijgen van bindtouNV voor den volgenden oogst. ENGELAND EN F RAN SC H NOORD- AFRIKA ALGECIRAS, 10 Aug. (D.N.B.). Het fctaatshlad van Gibraltar publiceert een bekendmaking, waarbij het onzette Frankrijk, Algiers en Fransch-Marokko als „vijandelijk gebied" wordt be- schouNvd. De pers te Gibraltar deelt me de, dat morgenochtend Nveer 1200 per sonen Nvorden geëvacueerd. BOMMEN OP TSJOENKING TSJOEXKING, 10 Aug. (D.N.B.). Meer dan zestig Japansche vliegtuigen hebben in twee groepen de regeerings- Nvijk alhier, zoowel aan den Noordelij ken oever van de Kaling, als aan dgn Zuidelijken oever van de Jangtse ge- bomdardeerd. Zondag hebben dienst de volgende geneesheeren: Batenburg, UtrechtscheNveg 18, Tele foon 5358. Stokvis. Leusdcrweg 276, Tel. ql83. Hulp Nvordt alleen verstrekt Noor ziek tegevallen, die medische hulp dringend noodig hebben. Zondag heeft dienst de apotheek van Schouten, Varkensmarkt 19 B, Tel. 3767 Zondag hebben dienst de vroedvrou wen: mej. v. d. Grient, Breestraat 8, Tel 6830. Mej. de Leuw, Soestenveg 15, Tel. 4973 BRAND TE LONDEN LISSABON. 10 Augustus (D.N.B.). Groote hoeveelheden koloniale artikelen en andere levensmiddelen zijn volgens een bericht van Associated Press, gis terochtend in de vroegte in een Lon- densch pakhuis door een enormen brand verwoest. De vlammen hadden op som mige oogenblikken een hoogte van vijf tig meter. Zonsondergang 21.16 uur. Zonsopgang 6.15 uur. f Zooals men weet ts iedereen ver- nlirht tussrhen znnsonderaunu er, znnsiink'imst f(- verduisteren

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1