Britsche troepen worden uit China teruggetrokken Ze zullen elders worden gebruikt VERBAZING TE TOKIO DE BRITSCHE BLOKKADE GEEN PARTIJEN MEER! Het hulpwerk der Duitschers MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Boven Wight en voor Dover verloren de Britten 42 jagers De beslissende slag Taak van staatslieden Zuid-Oost-Etiropa m Het Engelsche voorbeeld Vliegdiensl Amerika- Engeland De Kanaalkust een schepenkerkhof De ontploffing in Piacenza De Action Francaise zegt: FRONTBERICHT D.N.B. Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940 Het hevel van Londen, de Britsche troepen uit Sjanghai, Tientsin en Pei- pincr terug te trekken, heteekent zoo wordt in C.hineesche politieke kringen ■verklaard een nieuw prestigeverlies voor Engeland in het Verre Oosten. Ver moed wordt, dat de stiigende kritieke positie op het Afrikaansc.he oorlogstoo peel Engeland er toe dwinet. troepen uit het Verre Oosten in te zetten NJSW YORK, 9 Aug (D.N.BDe Engelsche vliegboot „Clare" van de „Airways Atlantic Cy", die ver leden Zondag in New York is aan gekomen, heeft den terugtocht aan vaard. Het is op speciale wijze ge kenmerkt en heeft in New York geen passagiers aan boord genomen. Naar men zegt, zullen bij de tus- 6chenlanding in Montreal verschil lende passagiers aan boord komen. Met deze vliegboot zou een weke- lijksche vliegdienst tusschen En geland en Amerika begonnen wor den. CUDAKY WORBT TERUG GEROEPEN WASHINGTON, 9 Aug. (D.N.B.) Roosevelt heeft heden door den onder minister van buitcnlandsche zaken, Welles, den vroeperen Amerikaanschen ambassadeur te Brussel, Cudahy, een Bcherpe terechtwijzing doen toekomen voor zijn interview te Londen. Voorts heeft hij Cudahy order gcge\en onver wijld naar de Vereenigde Staten fertig te keereri Welles heeft op de persconfe rentie verklaard, dat Cudahy door dit interview de bestaande algemcene in structies van het staatsdepartement heeft overtreden. TOKIO, 9 Augustus. (D.N.B Dc Britsche ambassade heeft de Japansche regeering er van in kennis gesteld, dat de Britsche troepen uit China worden teruggetrokken en wel uit Sjanghai, Peiping en Tientsin. Engeland behoudt zich echter alle rechten voor uit het pro tocol van Peking van 1901. Her besluit, de Engelsche strijdkrachten uit China terug te trekken, is door de Londensche radio uit strategische motieven verklaard. Militair gezien, hadden zoo geringe strijdkrachten het betreft hier in totaal twee bataljons geen groote beteekenis. Door de ontwikke ling van het Japansch-Chineesche conflict heeft de oorspronkelijke taak V3n de Engelsche strijdkrachten, n.l. leven en eigendom der En- gelschen tegen de inheemsche bevolking te beschermen, practisch veel aan beteekenis verloren. Uit een algemeene beschouwing van den algeheelen militairen toestand van Engeland blijkt, dat door dit besluit de strategische positie van de Britsche strijdkrachten in het Verre Oosten niet is verzwakt, doch integendeel, aanzienlijk is versterkt. De in een officieele nota van Engeland gepubliceerde terugtrek king van Britsche troepen uit Chi na heeft in Tokio zeer groot op zien gewekt. De secretaris van de Britsche ambassade heeft heden de nota overhandigd, waarin ge zegd wordt, dat de tot dusverre in China gestationneerde troepen „ergens op een andere plaats" ge bruikt zullen worden. Tot dusver re is het nog niet bekend, aan wie de Britten thans de bescherming van de concessies hebben opge dragen. De vroegere berichten, volgens welke Engeland zijn militaire rechten aan de iVereenigde Staten wilde overdragen worden zoowel in Tokio als in Nanking van cle hand gewezen. Beide regeerin gen \erklaren, dat de tot dusverre uit geoefende rechten slechts aan de recht matige Chineesche regeering teruggege ven kunnen worden. De laatste berich ten over dé sterkte der troepen luiden: In Peking voor Engeland vijftig, voor Italië en Frankrijk ieder dertig en voor Amerika 250 man. Tn Tientsin had En geland 120, Frankrijk tweehonderd. Ita lië en Amerika ieder honderd man. In Sjanghai had Engeland zeventig officie ren en 1500 soldaten. Frankrijk duizend en Italic 205. Amerika tenslotte vijftig officieren en duizend soldaten. Militaire waarnemers nemen aan. dat de vrijkomende troepen direct naar Egypte, of als vervanging van de reeds uit Hongkong resp. Singapore naar Egvpte gestuurde troepen naar deze garnizoenen zullen worden overge plaatst. liet feit van het wegsturen "van deze garnizoenen in China, toont duide- liik den militairen toestand van Engp- land. nu do Britsche regeering zich ge dwongen ziet. zelfs zoo kleine garnizoe nen in het veld te brengen Verder is hpt van zeer verstrekkende politieke en mo- reele beteekenis. wanneer Engeland he sluiten moet China tenminste militair op te geven, waarmede tevens de eerste stap naar het verwilderen van den Brit- schen invloed uit Oost-Azië is gezet. Journalistieke vliegtocht boven het Kanaal STOCKHOLM, 9 Aug. (D.N.B.) Een correspondent van Aftonbladet heeft ge legenheid gehad deel te nemen aan een vlucht boven het Kanaal. Hij vatte zijn indrukken samen met de woorden: „Het kan als typisch voor de heerschappij van het Duitsche luchtwapen boven het Kanaal worden beschouwd, dat de ta melijk uitgebreide vlucht in een gewoon passagiersvliegtuig kon geschieden, waarin het eenige wapen de camera van den journalist was. Gedurende de geheele vlucht boven het water, dat En- gelands naam draagt, zagen wij geen enkel vliegtuig. Plotseling doken acht zeer snelle machines op aan den ge zichtseinder en toonden belangstelling voor ons transportvliegtuig. Gedurende een oogenblik ontstond er nervositeit. Maar toen konden wij vaststellen, dat het Messerschmidts waren. Noch in de lucht, noch op het water konden wij En- gelschen ontdekken. Daarentegen was de kust een vol slagen scheepskerkhof. De meeste schepen, men kan zonder overdrij ving zeggen alle schepen, gingen hun ondergang tegemoet, toen zij waren bloot gesteld aan het vernie tigende vuur der duikbommenwer pers. Wij zagen o.a. hoe een Brit sche kruiser een voltreffer mid scheeps gekregen had van een bom van een duikbommenwerper. De uitwerking hiervan was zoo gewel dig geweest, dat het schip in twee stuk ken was gebroken. Wij zagen op dit scheepskerkhof vele torpedobooten, kleine jagers, kustwachtschepen en een aantal andere oorlogsschepen van ver schillende typen Bij 45 zwaargewonden is de toestand zorgwekkend ROME, 9 Aug. (D.N.B.) Omtrent het ernstige ontploffingsongeluk in Piacenza worden verdere bijzonder heden bekend. Het aantal dooden is volgens de laatste gegevens niet ge stegen en blijft dus 39. Het aantal gewonden echter wordt thans op rond 500 gesteld, van wie na een eerste medische behandeling 360 naar huis konden gaan. Bij 45 der in totaal 159 zwaargewon den is de toestand zorgwekkend. Het fabrieksgebouw, dat men onmiddellijk begonnen is weer op te trekken, is vol komen verwoest, een deel der machines kan nog gebruikt worden. De door de slopzetting van het bedrijf ontstane achterstand zal geheel worden vereffend door een verhoogde activiteit der ove rige munitiefabrieken. NEW YORK. 9 Aug. (D.N.B.). De Britsche ontoegeeflijkheid in de kwestie der verzachting van de blokkade, om het Amerikaansche Roode Kruisschepen mogelijk te ma ken de schenkingen levensmiddelen naar neutrale landen in Europa te vervoeren, wordt in de Vereenigde Staten buitengewoon pijnlijk ge voeld. De onaangename indruk, die de Britsche houding achterlaat, is des te sterker, daar het argument der Britsche propaganda, dat iedere humanitaire ondersteuningsactie der Vereenigde Staten ten slotte zelfs aan Duitschland ten goede zou ko men. van bevoegde Amerikaansche zijde verscheidene malen is weer legd. Zooals de voorzitter van het Ame rikaansche Roode Kruis, Norman Da- vis, reeds verklaard had. heeft thans ook de vicevoorzitter, Ernest W. Swift, die kort geleden uit Europa is terugge keerd. gezegd, dat het Duitsche opper bevel zich tegen de verdeeling van le vensmiddelen. geneesmiddelen en kle dingstukken onder de Poolsche bevol king nooit op eenigerlei wijze verzet heeft. Iedere zending heeft haar be stemming kunnen bereiken. De wreed heid van den huidigen. door Engeland ondernomen hongeroorlog tegen het neutrale Europa, zoo schrijft de New York Daily News, kan slechts verge leken worden met de geallieerde naoor- logsblokkade tegen Duitschland, toen de geallieerden eraan vasthielden het volkomen uitgeputte Duitschland geheel uit te hongeren. Het blad herinnert er aan. dat van de ter leniging van den nood in Amerika bijeengebrachte mid delen nog 13 millioen dollar ter beschik king staan, welke alleen nog niet kon den worden gebruikt voor den aankoop van levensmiddelen, omdat de Britsche blokkade niet te breken is, terwijl van de rijksregeering geenerlei moeilijkhe den te verwachten zijn. GENEVE, 9 Aug. (D.N.B.). De Action Franfaise keert zich met de woorden: „Neen, geen par tijen meer" tegen de in Frankrijk- veelbesproken vorming van een eenheidspartij. Wie ziet niet, dat een eenheids partij, die op den dag na de ophef fing der oude partijen met dezelf de elementen en hetzelfde kader werd opgericht, die zich vroeger niet voorzien hebben van nieuwe leerstellingen en geen gemeen schappelijk plan van actie hadden opgesteld, in vele opzichten over een zou stemmen met de oude parlementaire manoeuvres, die onder de namen „concentratie" en „unie" bekend zijn? Zij zou slechts een voorloopige schuil plaats zijn, waarin de oude par tijen haar wandaden weer zouden gaan plegen. Relletjes le Avignon Yoljrens een bekendmaking van rlen commanded ende generaal van het de nartement Vaurlu«e is het op 4 Aue- le A\ignon tot botsingen gekomen tus schen de burgerbevolking en militairen. De aanleiding hiertoe was het optreden van een schildwacht bij de kazerne, die een aangeschoten Algerijn wilde arres teeren. Een groot aantal burgers kwam daarop tusschenbeiden ten gunste \an den Algerijn. De militaire autoriteiten hebben daarop talrijke Franschen. als ook buitenlanders, gearresteerd, die voor den krugsraad zullen worden ge bracht. Uit de militaire aankondiging blijkt verder, dat zich in de laatste veer tien dagen een dergelijk geval reeds te Avignon heeft voorgedaan. Het militaire bestuur heeft daarom verordend, dat alle buitenlandsche vluchtelingen de stad Avignon moeten verlaten. PARIJS, 9 Aug. (D.N.B.). Van het optreden van het Duitsche hulp werk in Frankrijk voor de uit hun woonplaatsen geëvacueerden en thans gaandevveg terugkeerende Fransche en Belgische vluchtelin gen, geven de volgende cijfers over den tijd van vier Juni tot 30 Juli een beeld. In totaal ziin in dezen tijd van nog geen twee maanden aan de vluchtelingen uitgereikt: 4.232.000 brooden, 41.527.000 koude maaltijden, verder 2.893.000 warme maaltijden en 2.732.000 porties, die door de weermacht zijn uitgedeeld. Bovendien kregen in 17.706.000 geval len vluchtelingen ondersteuning. On derdak voor den nacht werd verleend in 1.641.400 gevallen. In het bezette ge hied van Frankrijk staan den terugkee renden vluchtelingen 139 distributiepos- ten voor melk, 1-29 hospitaal posten, 117 zuigelingenposten. 307 hulpdienst- en 62 lcgerkeukens ter beschikking. HERTOG VAN WINDSOR OP DE BERMUDA-EILANDEN AANGEKOMEN HAMILTON, 9 Aug. (Reuter). De hertog en hertogin van Windsor zijn hier aangekomen. KINDERHOEKJE 255. Ook zijn schoenen mag hij met meer aanhouden. Hij krijgt een heel ander pak aan en moet alleen naar de gevan genis teruggaan, zonder ondersteund le worden. Want ko ning Inktzwam is heel streng voor booze kabouters. 256. Koning Inktzwam schrijft dan een brief over de boos doeners aan den kabouterkoning. Deze leest de brief goed keurend en geeft bevel, dat Zwartvoet niet meer in zijn eigen huis mag wonen, als hij in het bosch terug is. BERLIJN, 9 Augustus (D.N.B.). Het frontbericht van het D.N.B. luidt: De groote uanval van het Duitsche luchtwapen en van de oorlogsmarine op Britsche convooien uan den ingang van het Kanaal ten Zuiden van het eiland Wight is, zooats blijkt uit talrijke berichten, een zeer zorgvuldig voorbereide aanval van beide deelcn van de weermacht. Reeds in den loop van den 7en Augustus hadden Duitsche verken ningsvliegtuigen vastgesteld, dat zich een aantal koopvaarders verzamelden, die klaar blijkelijk onder bescherming van torpedobootjagers en jagers door de bedreigde zóne van het Kanaal bij Dover, langs de havens aan de Oostkusl van Engeland, naar dc havens aan de monding van dc Theems zouden worden gebracht. Nog in den nacht van 7 op 8 Augustus deden motortorpedobootcn een aanval op deze groep schepen. Zonder zelf verhezen te lijden gelukte het, drie gewapende Britsche stoomschepen, met een totale tonnenmaat van 17.000 br. reg. ton tot zinken te brengen. Hieronder bevond zich nok een tankschip van ongeveer S 000 br. reg. ton, waarvan het verlies voor de Engelschen wel zeer ernstig zal worden gevoeld. Een ander kleiner tankschip is bij deze gelegenheid nog in brand geschoten, zoodat de Engelsche verliezen, alleen ten gevolge van dezen nachtelijken aanval der Duitsche motortorpedobootcn geschat kun nen worden op iu;m 20.000 ton. De beslissende slag werd den convooien op 8 Augustus door het luchtwapen toege bracht. In het kader van hun zorgvuldig voorbereiden aanval deden eenheden Duit sche duikbommenwerpers van het type Ju-S7 een aanval op de convooien en het gelukte, alleen al uit een enkel convooi 12 koopvaardijschepen, met een totaal ton nage van ruim 55.000 br. reg. ton, tot zin ken te brengen. Zeven andere handels schepen uit hetzelfde convooi werden zwaar beschadigd, zoodat het totale ver lies van de Britsche koopvaardij, door de zen grooten aanval van het Duitsche lucht wapen op ongeveer 80.000 ton mag wor den geschat. Daar mocht worden aangenomen, dat de Engelsche Schepen niet door torpe dobooten en door hun eigen bewape ning. maar door Britsche lucht strijd krachten zouden worden beveiligd wer den van Duitsche ziide aan de eenhe den duikbommenwerpers verschillende gioepen jagers ter bescherming toege voegd. De aanval verliep geheel als was beoogd, waarbij de eenheden duikbom menwerpers zich, geheel volgens hun orders, niet stoorden aan de Britsche jagers, doch er slechts op bedacht wa ren hun bommen van middelzwaar en zwaar kaliher iuist te doen treffen. De Engelsche jagers, die pogingen deden hen daarbij te storen waren spoedig met de Duitsche iagers in een feilen strijd gewikkeld en leden daarbij zulke zware verliezen, dat zij tenslotte het \eld moesten ruimen. De gevechten voor liet eiland Wight duurden, in verschil lende golven, den eeheelrm ochtend van don Sen Augustus. De Duitsche jagers bleven echter op zegevierende wijze meesters van de lucht. Een tweede groote aanval werd door het Duitsche luchtwapen gedaan in het gebied van Dover, waar een sterke En gelsche ballonversperrine moest wor den aangevallen. Ook hier hebben de aanvallende \liegtuigen hun opdrachten geheel uitgevoerd. Twaalf Britsche versperringsballons ziin vernietigd. Zoowel in de gevechten bii Wight als in de gevechten bii Do ver was de volstrekte meerderheid \an het Duitsche vliegtuigmateriaal opmer kelijk. Daar de eenheden duikbommen werpers, zooals hun was opgedragen, zelf niet ingrepen bii de luchtgevechten, moet het aantal worden afgetrokken n de elkaar bestrijdende tegenstan ders. Men komt dan bii deze twee groo te aanvallen tusschen de Britsche en de Duitsche jagers tot een verhouding van ongeveer drie tot twee. Op elke drie Britsche jagers kwamen slechts twee Duitsche, die echter door hun grootere «nelheid en beweeglijkheid en ongetwij feld ook door de grootere strijdvaardig heid van de Duitsche vlipgers. over do geheele lirrip zegevierden. Hot staat vas\ dat de Engelschen hij liet eiland Wight en voor Dover minstens 42 jagers heb ben verloren, waartegenover een Duitsche verlies staat van slechts vijf agprs. twee gevallen van noodlanding inbegrepen. In totaal heeft het Britsche lucht wapen op 8 Augustus 51 vliegtui gen verloren, waarvan 49 bii lucht gevechten boven het Kanaal terwijl twee andere vliegtuigen, bii nach telijke vluchten naar Duitschland door het luchtafweergeschut zijn neergeschoten. De Duitsche verlie zen bedragen, met inbegrip van de reeds genoemde vijf iagers. twaalf machines. In verband met een Britsche be wering, dat het Engelsche lucht wapen bii de laatste luchtgevech ten boven het kanaal 60 Duitsche vliegtuigen zou hebben neergescho ten, erwiil zij er zelf maar 16 zou den hebben ingeboet, wijzen de Duitsche avondbladen er op. dat deze berichten van denzelfden aard ziin als de geheele. tot dusver leu genachtige Britsche oorlogsbericht geving. „Toen de Duitschers voor Warschau stonden schrijft de Deutsche Allge- meine Zeitung beweerden de Engel schen. dat de Westwal was doorbroken en dat de Engelsche troepen tot ver in Duitschland waren doorgedrongen. In Noorwegen hebben zii op hetzelfde oogenblik, waarop het bevel tot den glorierijken terugtocht al was gegeven. in de wereld het gerucht verspreid, dat de Duitschers waren afgesneden en geen levensmiddelen en versterkineen konden krijgen en dat de Engelschen binnenkort Oslo zouden bevrijden. Tij dens den blikseniveldtocht in het Wes ten hebben de Engelschen de volgende taktiek gevolgd: Vóór eiken slag. die de Engelschen leden, werd geschreven, dat zij aan don vooravond stonden van een groot suc ces. Na de ervaringen van de laatste maanden zou eigenlijk elke Engelsch- man moeten inzien, dat deze verzonnen successen ook ditmaal weer niets an ders ziin dan een voorbode van de in eenstorting. De Lokal Anzeiger verklaart: Indien Churchill in den landoor log al zoo grof is omgesprongen met cle waarheid en elke dag een nieuwe leugen wist te verzinnen, op welk een groteske verdraaiïng van de werkelijkheid moet men dan wel rekenen bii de Engelsche berichten over den zee- en den lucht-oorloe. Dat de Duitsche troepen Warschau innamen, dat de Engelschen uiten Duinkerken vluchtten en dat Pa rijs in Duitsche handen viel kon niet langer worden verzwegen. An ders is het echter met schepen, die op den bodem der zee rusten of met vliegtuigen, die in het Kanaal zijn neergestort. Hier is 't niet mogelijk Churchill ie wijzen op elk afzonderlijk vliegtuig. De wereld heeft intusschcn uit honderden, ja duizenden voorbeelden kunnen vast stellen, dat de Duitsche legerberichten, met nuchtere zorgvuldige zakelijkheid eerder te weinig dan te veel successen vermelden. D Boersen Zeitung wijst er op, dat de leugen het eenige „wapen" is, w;aarop de Engelschen meesters zijn. De tijd zal aanbreken, waarop het gezelschap plu tocraten aan de Theems geen gelegen heid meer zal hebben een Duitsch suc ces te vervalschen in een Engelsclie overwinning. Scherpzinnigheid van Duitsch land en Italië gevraagd WEENENj. 9 Augustus (D.N.B.) Het dagblad „Suedost Echo" houdt zich in een artikel bezig met de actueele vraagstukken van Zuidoost Europa. Hierin wordt o.a. gezegd: Het schijnt alsof het Engelsche voorbeeld van verkeerde verklaring van de motieven van de Duitsche buitenlandsche politiek als een in fectie met het Engelsche „garanties" in het bloed van de door een Engel sche garantie getroffen staten dringt. Wanneer Duitschland en Italië ver klaren, dat zij niet de bedoeling koeste ren, de door hen vertegenwoordigde principes o\er de nieuwe ordening van Europa in het Zuid-Oost Europa een voudig door de kracht van hun macht door te zetten, doch van plan zijn de op lossing over te laten aan het verstand van de desbetreffenden, dan moeten alle landen, die dit aangaat'zich er wel voor hoeden, hierin een gebrek aan vastbeslotenheid of zelfs een bewijs van zwakte te zien. Een dergelijke raad van de spilmo- gendlieden is thans geen zaak, waar over gevoelstrategen ruzie kunnen ma ken of waarvan binnenlandsche poli tieke strijders om de macht willekeurig gebruik van kunnen maken. De uit het gevoel voortspruitende en tegen het ver stand appèlleerendc, hier en daar op tredende afweer-actie, is begrijpelijk en heeft op de weegschaal der poliliekc gebeurtenissen geen al te groot gewicht. De kwestie wordt echter gevaarlijker, wanneer het hier geen impulsieve reac ties van patriottische hartstochten be treft, doch acties in dienst van buiten landsche belangen, die zoowel schade lijk znn voor de eigen ontwikkeling, als strijdig zijn met het tot rust brengen van Zuid-Oost Europa. De spilmogend- heden zijn het er over eens, dat de taak, die aan de staatslieden van Zuid-Oost Europa gesteld is. moeilijk is. Gemakkelijk zou zijn tegemoet te komen aan de wenschen van een door Engeland gegarandeerde staat, die in zijn tegenwoordige structuur ontstaan is uit de nationale neder laag van Duitschland. Moeilijker echter is, door middel van het ver stand en door een vrijwillige over eenstemming in het Zuid-Oosten, ee*n duurzamen vrede, gegrondvest op een stabiele ordening, te schep pen, vriend en vijand in dit gebied door middel van rechtvaardigheid en billijkheid tot het oplossen van hun problemen te voeren en van al len de noodzakelijke tol voor een toekomst vrij van haat en wraakge voelens te verlangen. Duitschland heeft uit zijn eigen ge schiedenis geleerd, dat men de vorming van den tegenwoordigen tijd niet ge noeg door een blik in de toekomst kan laten bepalen. De zegen van een groote toekomst echter valt niet, zooals vele andere dingen, van zelf in de schoot- Derhalve is het te hopen, dat ook de betreffende landen in Zuid-Oost Europa begrijpen, dat het niet gaat om partijen, niet om revanches en niet om een kwart eeuw, doch om de nationale bevrediging en tevens om een historische rangschik king in de Europeesche geschiedenis der komende eeuwen. De spilmogendhedpn weten, dat de nieuwe organisatie l'1 Zuid-Oost Europa niet zonder koorts rillingen ontstaat. En zij zal ontstaan, niettegenstaande zoovele dingen, die zich tegenwoordig in het Zuid-Oosten afspelen, niettegenstaande hetgeen po litici zeggen en kranten 6chrijven, dik wijls herinneringen opwekt aan het geen koning Salomon populair heeft ge maakt, n.l. de geschiedenis van de twee vrouwen, die tot hem kwamen met een dood en een levend kind, en waan an ieder beweerde, dat zij alleen het recht had op het levende kind. Toen wist die koning uit de verhalen van heide vrou wen de waarheid te putten en oordeel de. Vergelijkingen gaan mank, vooral als oud zijn als de hier aangehaalde. Doch een ding is zeker: Duitschland en Italil zullen met betrekking tot de beoordccllng van de houding der mogendheden in Zuid- Oost Europa ten aanzTen van het vraag' stuk van den vrede en van een duurzame nieuwe ordening niet minder scherpzinnig zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2