LAATSTE BERICHTEN Spaansche publicisten bij dr. Dietrich Nieuwe maatregelen van Franschen ministerraad „Burgeroorlog in Europa" Duitschèrs uit Algiers in Barcelona Buiteniandsche handel wordt geregeld De besprekingen op den Balkan Een tekort van 5700 millioen Het herstel in België Buiteniandsche politiek van Brazilië Bommen op Rochester en Faversham DE LUCHTGEVECHTEN VAN GISTEREN ENGELAND NEEMT POST IN BESLAG BEPERKINGEN INZAKE MELKPRODUCTEN Bonnen, die nu" geldig zijn LAATSTE AVOND WEDSTRIJDEN IN HET OLYMPISCH STADION De Diocesane bonden verdwijnen Contributie één gulden A.Z. en P.C. weerde zich goed Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940 BERLIJN, 10 Aug. (D.N.B.) De rijksperschof, ch\ Dietrich heeft van avond een ontvangst gehouden ter eere van Spaansche uil gevers en hoofdredacteuren, die op uitnoodi- ging van de Duitsche regeering in Duitschland vertoeven. Dc ontvangst stond in het teeken van de vriendschappelijke betrekkingen tus schen heide landen in oorlog en vrede. Dietrich zcide in zijn toespraak onder meer: „De banden van ware vriendschap tusschen de volken worden niet in vre destijd, maar in oorlog geschapen. Duitschland en Spanje zijn nader tot elkaar gekomen, niet alleen in geogra fisch opzicht, maar ook naar het hart. Het Spaansche volk heeft in zijn twee jarigen heldliaftügen vrijheidsstrijd de sympathie van de Duitschèrs gewonnen, zooals do strijd van Duitschland voor zijn levensrecht door het Spaansche volk wordt gevolgd met hetzelfde ge voel van hartelijke verbondenheid. De Spaansche pers heeft zich in den strijd voor recht en waarheid in de voorste rii geplaatst. Als Duff Cooper en consorten de Spaansche pers om haar onrechtheid beschimpen, kan dat haar slechts eer aandoen en voor het Spaansche volk ge lukkig zijn. Zoolang Europa waarlijk Europeesch is geweest, is ziin lot steeds gedragen door de drie volken van Duitschland. Italië en Spanje. En dat het weder waarlijk Europeesch zal ziin daarvoor staan de kracht en de samen werking dezer drie volken borg. Op hun schouders zal het nieuwe Europa rus ten." De leider der Spaansche delegatie, Victor de la Berna, directeur en eige naar van het Madrileensche blad „In- formacionen". zeidë, dat. Europa thans naar Spaansche opvatting verkeert in een burgeroorlog, die een heilige strijd van een nieuwe en rechtvaardige orde tegen een oude, onrechtvaardige en af stervende wereld is. In dien Europee- schen burgeroorlog heeft Spanje den eersten slag geleverd en gewonnen en naast de graven van een millioen Spaan sche soldaten rusten de Duitsche en Italiaansche kameraden, die in den strijd om de vrijheid van Europa de onverbrekelijke vriendschap tusschen de jonge volken van Spanje. Duitschland en Italië met hun leven bezegelden. BARCELONA. 10 Aug. (D.N.B.). Vijf tig Duitsche burgers, die geïnterneerd waren, zijn uit Algiers per vliegtuig hier aangekomen. Hoofdzakelijk wa ren het zeelieden, die op 15 September in Ramsgate door de Engelschen van het Nederlandsche s.s. „Nieuw Am sterdam" waren gehaald, kort daarna waren vrijgelaten om terug te keeren naar Rotterdam, maar bij hun over tocht door de Franschen naar Boulog ne waren vervoerd Zij werden van kamp naar kamp ge sleept en beklagen, zich over gebrek kige verzorging en slecht onderkomen. Alle voorwerpen van waarde werden hun ontnomen. Zij werden gebruikt voor zware werkzaamheden aan we gen en voor het transporteeren van munitie. Toen het Duitsche offensief vorderde werden zij met 38 man tege lijk per veewagen in vier dagen en nachten naar Perpignan vervoerd. Hier kregen zij 100 gram levensmid delen per dag, meestal beschimmeld brood. Op een Deensch vrachtschip werden zij vervolgens naar Oran gebracht, waar zij op den kalen grond moesten slapen. Door de bewakingsmanschap pen, vooral de officieren, werden zij brutaal behandeld. Een 54-jarige Duit- scher hing zich op. Alle protesten wa ren vergeefs, werden uitgelegd als muiterij en door den commandant be antwoord met het opstellen van ma chinegeweren. Eerst een hongerstaking had tot. gevolg, dat de wapenstilstands commissie in Wiesbaden bericht kreeg en zorgde voor hun vervoer. DE POLITIEK VAN SLOWAKIJE PRESBURG, 10 Augustus. (D.N.B.). De president der republiek, Tiso, heeft op de landelijke bijeenkomst van de secretarissen der Slowaaksche volks partij een rede gehouden, waarin hij de beginselen der nieuwe Slowaaksche po litiek uiteenzette. Hii keerde zich daar bij ook tegen de pogingen van Joodsche zijde, door een beroep op zijn christen dom een streng optreden in de Jood sche kwestie te verhinderen. GENEVE, 10 Aug. (D.N.B.). De Fransche ministerraad is vanavond onder voorzitterschap van Pétain bijeengekomen. Een wetsontwerp be treffende de telling van het fokvee werd aangenomen. De raad hield zich verder bezig met de maatrege len tegen de geheime vereenigingen. De regeering heeft het plan het alco holmisbruik tegen te gaan. De maatre gelen, welke in Yichy worden voorbereid, hebben in do eerste plaats ten doel, het in Frankrijk in de laatste jaren veel vuldig gebruikte apératief, voornamelijk bet absinth, af te schaffen. Het genot van wijn en mousseeren de wijn wordt geen enkele beperking opgelegd. Over dc persoonswisselingen in de prefecturen van Frankrijk, welke door het ministerie van binnenlandsche za ken zijn beoogd en ten deele reeds uitge voerd, schrijft de „Petit Dauphinois", flat deze veranderingen betrekking heb ben op t?2 prefecturen en onder-prefec turen. Het gaat er om talrijke ambtena ren te vervangen, die ofwel legen hun taak niet waren opgewassen ofwel den nieuwen geest, die thans hef bestuur des 'ands moeten bezielen, niet begrijpen. Dc „Journal Officie!" publiceert een wet, waarhij het percentage van f'e buitengewone belasting, dat in November 1039 op 15 procent bepaald was, wordt verlaagd tot 5 percent. Het blad publiceert de voorloopige re geling voor den invoer, opgesteld door bet Fransche ministerie van financiën. Het blad bevat tevens den tekst van dc wet tot instelling van een bureau voor den huilenlandschen handel Dit bureau is oen publiekrechtelijk lichaam j^t financiële autonomie. Het ressor teert onder het ministerie van financiën. Hef is belast met hel ten Viitvocr leggen ra'i het door het ministerie opgesteld b'/in van in- en uitvoer en oefent toezicht UK op riG rerhtmatigheid der in- en uit voervergunningen. Verd er heeft het bureau zich bezig te houden met den rheid die tot dusverre door het bureau °0r rif compensatie verricht werd. Ovcr komende zittingen van het bij- derc gerechtshof te Riom schrijft het ransel jo hlad „France Sudouest": het "ansclio volk erlangt in de eerste plaats Fra Pholdoriug -waarom de vooraanstaande lijLvIlen van Frankrijk laatste moge- J beden voor een overeenstemming als mede het aanbod van Mussolini van de hand hebben gewezen. Verder dient het Fransche volk te weten, waarom de oor log zonder advies van het parlement is verklaard. Uit Fransch Marokko wordt gemeld, dat de onder politiebewaging gestelde vroegere minister van binnenlandsche zaken Mandel binnenkort naar Riom gebracht zal worden om zich voor het bijzondere gerechtshof te verantwoor den. In Roemenië verwacht men nog meer maatregelen tegen de Joden BOEKAREST, in Auff. (D.N'.B.V De Honzaareche gezant alhier, Bordozv heeft gisteravond op het departement van buiteniandsche zaken een aide me- moiré aangeboden van den Hongaar- sohen minister van buiteniandsche za ken. graaf Csaky. Naar politieke krin gen alhier beweren fe weten, heeft de Hongaarsche regeering daarin voorstel len gedaan over dn modaliteiten der ko mende onderhandelingen. Dc Roemeensche regeering heeft be sloten twee studiecommissies naar Duitschland en Italië te zenden. Van deze commissies zullen bekende, verte genwoordigers van het cultureele leven en talriike vaklieden voor verschillen de speciale vraagstukken deel uitma ken. De commissies zullen in de heide staten de cultureels en sociale instel lingen bestudeeren. Maatregelen tegen de Joden De staatsieugdorganisatie, de „land- weermacht", heeft alle sportverenigin gen, die voor de helft of meer uit Joden bestonden, ontbonden. Het blad „Porunca Vremi" is van meening. dat de nieuwe Jodenwetten slechts een voorspel vormen van de wettelijke maatregelen tegen het Joden dom. In een nieuw Europa, zoo schrijft het blad vorder, is cr voor de Joden geen plaats meer. Naar het zelfde blad bericht, heeft patriarch Nieadim aan den vertegen woordiger van het in Jassy verschij nende dagblad „Opinia" een interview toegestaan, waarin hij verklaaide. Roemenië heeft, wat de Joden betreft, een slang aan ziin boezem gekoesterd Fn politieke kringen zezt men, dat oen herziening zal worden doorgevoerd van alle gevallen, waarin gedurende de af geloopen 20 jaar het staatsburgerschap is verleend. Morgenthau verwacht: WASHINGTON, 10 Aug. (D. N.B.) De minister van finan ciën, Morgenthau, heeft de Se naatscommissie medegedeeld, dat nieuwe belastingbronnen gevon den moeten worden, omdat de in komsten geen gelijken tred hou den met de uitgaven, die door de bewapeningskosten zeer gestegen zijn. Hij verwacht voor het loo- pende jaar een tekort van 5.700.000.000 dollar, dat slechts ge deeltelijk gedekt kan worden door de voorgestelde belastingen op buitensporige winsten. Het ministerie van financiën over weegt daarom het plafond der staats schulden, dat onlangs op 49 milliard was vastgesteld, opnieuw te verhoogen en wel met 9 milliard. De minister van oorlog, Stimson, heeft zich er in een der congrescommissies over beklaagd, dat de tenuitvoerlegging van het bewapeningsprogramma wordt vertraagd door de onzekerheid, waarin de zakenwereld verkeert ten aanzien van de belastingwetgeving. Dit heeft bijvoorbeeld tot gevolg gehad, dat het leger tot dusverre slechts 33 vliegtuigen heeft kunnen bestellen van de 4000. die in Juni door het congres rijn toegestaan. Hetzelfde geldt voor de fabrikanten van tanks, artillerie, munitie, enz. De plaatsvervangende minister van marine verklaarde in dezelfde commis sie. dat de bepalingen betreffende be perking der winsten verantwoordelijk zijn voor het feit, dat. verscheidene wa penfabrikanten geweigerd hebben, op drachten der regeering te aanvaarden. Hij haalde ettelijke voorheelden aan van vliegtuig- en geschutfabrikanten. die geen genoegen wilden nemen met een winst van 8 procent en regeeringsorders weigerden. BRUSSEL, 10 Augustus (D.N.B.). Het herstel van het Belgische spoor wegnet maakt snelle vorderingen. Nadat de afdeelingen Duitsche pio niers onmiddellijk na het binnen rukken der Duitsche troepen met het werk aan de hoofdzakelijk door de Engelschen verwoeste spoorweg bruggen begonnen zijn en tot nu toe reeds een vierde gedeelte van de bruggen cn spoorwegovergangen weer in orde hebben gebracht, heeft de maatschappij der Belgische spoorwegen zich belast met het her stel van 150 bruggen voor het ver keer. In 110 gevallen is het werk hiertoe, in samenwerking met de Duitsche af deelingen, reeds begonnen. Dagelijks worden vier tot vijf bruggen weer be drijfsklaar gemaakt. Daarnaast is een begin gemaakt met het herstel van de electrische signaalinrichting. Verder worden de machine- en rail depóts weer in orde gemaakt. Het tijdens de oorlogs dagen naar Frankrijk versleepte rollen de materiaal, wordt met behulp van de Duitsche autoriteiten naar België terug gebracht Aangenomen kan worden, dat binnenkort ongeveer 1000 K.M. van het Belgische spoorwegnet weer te berijden zal zijn. Met korte tusschenpoozen zul len de andere deelen volgen, zoodat to gen midden September het geheele Bel gische spoorwegnet weer bedrijfsklaar zal zijn. Men kan niet toestaan dat Europeesche bezittingen in Amerika in andere han den overgaan LISSABON, 10 Augustus (D.N.B.). De chef van het protocol in het Bra- ziliaansche ministerie van buiten iandsche zaken, dr. Franco, die als speciaal gedelegeerde bij de Portu- geesche eeuwfeesten aanwezig is ge weest, heeft aan een vertegenwoor diger van de Diario de Lisboa ver klaard, dat Brazilië een neutrale, noninterventie politiek voert en zich niet door eenigerlei gevoels argumenten laat beïnvloeden. Het eenigste vraagstuk, dat Brazilië in verband met zijn noninterventiepoli- liek aangaat, aldus zeide dr. Franco, is dat van de Europeesche bezittingen in Amerika. In dit opzicht is het stand punt van Brazilië duidelijk. Het kan in geen geval toelaten, dat deze koloniën van de eene Europeesche oorlogvoeren de mogendheid op de andere overgaat Een ander vraagstuk, dat Brazilië inte resseert, zoo verklaarde de Braziliaan- sclie diplomaat, is, dat Portugal de rechtmatige eigenaar blijft van zijn overzeesche bezittingen. De Brazilianen verwachten, dat deze rechten door nie mand bestreden zullen worden Er be staat geen twijfel over, dat Brazilië aan Portugal, iedere moreele en indien noo- dig ook economische ondersteuning zou verleenen Dr. Franco merkte ten slotte nog op, dat er met beslistheid op te rekenen is. dat er na dezen oorlog een nieuwe eco nojnische orde zal komen, die totaal zal verschillen van de tegenwoordige. DU1TSCH LEGERBERlCh'l BERLIJN, 10 Augustus (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Een duikboot meldt het tot zinken brengen van een gewapenden koop vaarder van 8700 br. reg. ton De ge wapende verkenning boven Engeland is systematisch voortgezet, in het bij zonder aan de Oost- cn Zuidkust van Engeland en boven de zee ten Noor den van de Shetland-eilanden. Onze vliegtuigen hebben Britsche wa penfabrieken, havens, werven, evenals vliegvelden en stellingen van het lucht afweergeschut aangevallen. Daarbij ge lukte het o.a. de vliegtuigfabriek Pob- joy Airmotors Aircraft Ltd. te Roches ter en de buskruitfabriek te Faversham met succes met bommen te bestoken, waardoor hevige branden en ontploffin gen werden veroorzaakt. Een groot aantal bommen van ver schillend kaliber heeft de dokken te New Ca6tle cn de staatswerven vap Sheerne6s en Chatham getroffen. Voorts is de startbaan van een vliegveld ten Noorden van Bristol door inslaande bommen verwoest. Enkele vijandelijke vliegtuigen zijn gisteren, in den Ioqp van den dag Noord-Frankrijk, Belgie en Nederland binnen gevlogen, des nachts kwamen zij naar West-Duitsch- land. Militaire doelen zijn in het Rijksge bied niet aangevallen, daarentegen zijn verscheidene burgers gewond en eenige gebouwen beschadigd. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Twee vij andelijke vliegtuigen zijn door de lucht afweerartillerie neergeschoten. Met de vernietiging van deze vijandelijke vliegtuigen heeft het Duitsche luchtaf weergeschut het totaal aan neergescho1 ten vijandelijke vliegtuigen op 1500 ge bracht. BERLIJN', 10 Aug. (D.N'.B.) Van des- kundige militaire zijde ontvangt het D. N.B. de volgende opsomming van de Engelsche en Duitsche verliezen bij de luchtgevechten van gisteren: De Britsche luchtmacht verloor op S Augustus: 33 Spitfire-toestellen, 9 Hur ricane-machines, 3 Bristol-Blenheims, 1 Hampden, 3 toestellen, welker type niet met zekerheid herkend is. 2 toestellen bij nachtvlu hten hoven Duitschland door luchtdoelgeschuit neergeschoten, tezamen 51 toestellen. De Duitsche verliezen op S Augustus bedroegen: 7 Junker. 87, 3 Messerschmitt -109, terwijl 1 Messerschmitt -109 en 1 Messerschmitt -110 een noodlanding maakten tezamen 1'2 toestellen. De beide toestellen, die een noodlanding maakten, konden het vasteland nog hereiken, doch werden bij de landing vernield. Een lid van de bemanningen dezer twee vlieg tuigen is aan zijn wonden bezweken. NEW-YORK, 10 Augustus (D.N'.B.'). De Britsche censuurautoriteiten hebben in Hamilton, op de Bermuda eilanden. van het Amerikaansche schip El Calubir 120 zakken post in beslag genomen. De American Export Line had van de scheepvaartcommissie te Washington principieel toestemming gekregen om op de tochten tusschen New-York en Lissabon ook de Ber muda-eilanden aan te loopen. De directeur der posterijen te Rio de Janeiro heeft aan de pers het volgende meegedeeld: „De Braziliaansche post heeft door de uitbreiding van de Engelsche blokkade tot Spanje en Portugal alleen in dit jaar een tekort van vijf millioen milreis. Nu Engeland heeft meegedeeld dat de post- contróle voortaan niet meer te Gibraltar doch op de Bermuda's of in Trinidad plaats vindt, neemt de neutrale scheep vaart geen post meer uit Zuid-Amerika mee, om niet tot een omweg van duizend zeemijlen gedwongen te worden. De voor Europa bestemde post gaat dus voortaan alleen nog met Engelsche schepen mede die zelden de Braziliaansche havens aan doen. Daarom heeft, de regeering van Brazilië bij de Pan-Amerikaansche neu- traliteitscommissie te Rio de Janeiro een besluit doorgezet, waarin \an Engeland wordt geëischt van de postcontróle af te zien. tegen de verplichting der Ameri kaansche landen zelf de post op contra bande te controleeren. BINNENLAND voor zoover deze afleveringen geschie den met goedkeuring van de centrale. Verboden is \oorts het bereiden van gecondenseerde melk, welk verbod ech ter niet geldt voor een producent voor zoover hem daarvan door de centrale ontheffing is verleend en dc daarbij ge stelde voorwaarden zijn nagekomen. Dit besluit kan worden aangehaald onder den titel: crisis-zuivelhesluit 1940 III (verbod aflevering melkproducten en beperking condensindustrie) en het treedt heden in werking. Afleveringen van detaillist aan consument vallen er niet onder 's-GRAVENHAGE, 10 Aug. Blijkens een besluit, van den secretaris generaal van het departement van landbouw en \isscherij is het afleveren van melk producten met inbegrip van magere gecondenseerde melk. alsmede het af- leveren van gesteriliseerde melk in blik verboden. Dit verbod geldt niet: a. Ten aanzien van afleveringen aan de Stichting Nederlandsche Zuivelcen- trale. b. Ten aanzien van afleveringen door den detaillist aan den consument; c. Ten aanzien van aflexeringen door producenten of handelaren niet zijnde detaillist, in normale hoeveel heden aan of ten behoeve \an bedrij ven ter verwerking in die bedrijven, 10.000ste INWOONSTER VAN GOES GOES, 10 Aug. Vanmorgen werd te goes de 10.000ste ingezetene inge schreven. Van 12 tm. IS Aug. ziin de met 1 genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonbockle geldig. Dc bonnen, welke 18 Aug. nog niet ge bruikt ziin, blijven nog geldig t.m. 22 Augustus. Bons 01 t.m. 04 (boterkaart)21/ ons boter Bons 01 en 02 (veikaart): 21/» ons margarine, gesmolten vet of boter; Bons 03 en 04 (vetkaart): 2!/i ons boter tegen reductie van 10 cent per 2*1ons. Alles t.m. 23 Augustus a.s. Bon 66: een kilo suiker tot en met 30 Augustus. Bon 53 Vj pond koffie of ons thee tot cn met 30 Augustus. Bon 40: Vi pond tarwebloem, of tarwemeel, of boekweitmeel of rogge meel. of roggebloem ol zelfrijzend bakmeel tot en met 6 Sept. a.s. Bon 14: */t pond rijst of rijstcmcel tot en met 6 Sept. a.s. Bon 27: V' pond havermout of ha vervlokken of gort of grutten tot en met 6 September. Bon 105: 1 ons maizena of grics- meel of puddingpoeder tot cn met 11 September. Bon 110: 1 ons macaroni of vermi celli of spaghetti tot en met 11 Sep tember. Petrolcumzegel. Periode 5Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 8 September (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). UITKNIPPEN EN BEWAREN SPORT EN SPEL Van der Linden wint den sprint- wedstrijd voor amateurs cn onafhankelijken AMSTERDAM, 9 Augustus. Onder gunstige weersomstandig heden werden hedenavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam de laatste avondwedstrijden van dit seizoen gehouden, welke giste ren wegens slecht weer moesten worden uitgesteld. De belangstel ling had beter kunnen zijn. In den sprintwedstrijd tusschen twee amateurs en twee onafhan kelijken, te verrijden in drie ritten over 500 Meter, won de kampioen amateur Remkes den eersten rit. In den tweeden rit lieten de ama teurs zich volkomen verrassen door de onafhankelijken, die daar mede een goede overwinning be haalden. In den derden en laatsten rit wist Van der Linden gemakkelijk beslag te leggen op de eerste plaats, ondanks hardnekkige po gingen van Remkes om hem in de laatste 200 Meter nog te lappen. De eerste rit van den wedstrijd met rnotoreanemakinjr voor beroepsnlders oracht een gemakkelijke overwinning van Wals. In den tweeden rit wist Bak ker zich terstond on de eerste plaats te werken. Deze bevoorrechte positie stond hii niet meer af. ondanks eenige energieke pogingen van Schulte om de eerste plaats te bezetten. In den derden en laatsten rit bracht de start reeds ter stond de beslissing. Wals werkte zich hii den start van de laatste plaats op fraaie wijze op naar de tweede, daarbij vrij spoedig een enorgieken aanval wa-, gend on den aan den kop rijdenden van Amsterdam, die het tempo op den duur niet kon volhouden cn moest zwichten Schulte was Wals gevolgd en deed op ziin beurt nu een poging om ziin rivaal van dnn kop te verdringen, hetgeen hem evenwel nipt gelukte. Kennelijk was hii nog niet geheel uitgerust van den twee den rit, waarin hii zich eveneens nog al flink had ingespannen Wals behaalde hiermede een fraaie overwinning door de beide ritten, waarin hii startte op overtuigende wiize te winnen. De ui/slagen De uitslagen luiden: Sprintwedstrijd voor amateurs en .on afhankelijken: Er blijft slechts één voetbal organisatie, de N.V.B. Maandag hebben wij een interview weergegeven, dat een redacteur van het A.N.P. heeft gehad met. mr. J. J. P. C van Kuyk, voorzitter van de Stichting ter bevordering van de Lichamelijke Op voeding, die zijn bemiddeling heeft, ver leend bij het tot. stand komen van de fu sie van de voetbal-vereenigingen. In de Sportkroniek lezen wij thans: Van de zijde van den Nederlandschen Voetbalbond maakt men er ons opmerk zaam op, dat de mededeeling in dit in terview als zouden de diocesane honden blijven voortbestaan, niet. juist is. Bij do oprichting van den N.V.B. zijn alle hon den. die in de fusie zijn opgenomen, ont bonden. ook dus de plaatselijke en ge westelijke honden en eveneens de dioce sane voetbalbonden. Wel is als resultaat van dc besprekingen de mogelijkheid opengelaten, dat de katholieke lagere elftallen zooveel als doenlijk hij el kaar zullen worden ingedeeld. Er zullen districten genoeg ziin waar dat inder daad mogelijk is. maar in andere dis tricten zal, teneinde een goede indeeling te krijgen, wel vermenging wenschelijk zijn. Dit zal door dc onderafdelingen, zooals al die lagere honden nu feitelijk geworden zijn, voor elk geval afzonder lijk cn in onderling overleg geregeld worden. Te dien einde hebben al bespre kingen plaats gehad en die zullen in de naaste toekomst nog wel op grootere schaal geschieden. Voorts bevat de Sportkroniek het offi- cieele communiqué van de eerste be stuursvergadering van den Nederland schen Voetbal Bond. Men ziet daaruit, dat de reglementen van den N K.V.B. ge- heel overgenomen zijn ook de ama teurs. en de overschrijvingsbepalingen! dat de contributie van alle leden van den N.V.B. op 1.is bepaald (waar van 50 cent wordt overgedragen aan de ondérafdeelingen) en dat. tal van com missies zijn samengesteld, waarin naast leden van den K N.V.B. ook leden van de overige voethalbonden gekozen zijn. In het. uit twaalf leden bestaande be stuur is dr. D. J. van Prooiic als voor zitter en zijn de heeren S. Coldewey en ir. H. Hopster als vice-voorzitter geko zen. Het in de dagbladen voorkomende bericht als zou het bestuur uit 13 perso nen bestaan is niet juist. Foutief was in dat bericht de mededeeling. dat de hee ren Staal en Boeljon deel uitmaken van het hoofdbestuur. Zij waren hoofdamb tenaren van den K.N.V B. en zijn nu als zoodanig bij den N.V.B. aangesteld. In bedoeld bericht was voorts de heer Kruijver niet vermeld. Verder zijn de afdelingsbesturen be noemd. Voor afdeeling II bestaat dit uit: Jae. F. Lamey, voorzitter. W. H. A. Burgwal, secretaris, W. J. Goorsc, lid en L. v. d- Slik. lid. Tijdens de kringcompetitie wedstrijden te Vcenen- daal A.Z. en P C heeft zich gisteren tijdens de. wedstrijden voor de zwemcompetitie Utrecht in het Bergbad te Veenendaal goed doen gelden. Vooral de dames wisten aardige successen te boeken. Wij laten hieronder in het kort de re sultaten van onze stadgenooten volgen. 50 meter rug, heeren: 2 J. v. Wou denberg, 47 6 sec. 50 meter rug, dames: 1 F. Steenbeek, 44.8 sec.; 2 mevr. Meijer 46.2 sec. 100 meter vrije slag dames: 1 Truus van Bèrkel 1.24.2. 50 meter schoolslag dames: 1 N. Huis man 44.4; 2. A. v. Slooten 45.4; 3. F. Steenbeek 46.8; 4. mevr. Meijer 476. 50 meter idem heeren: 1. Gerritsen 38 9; 2. F. Weysohedé 419. 3X50 meter wisselslag dames: 2. de dames Steenbeek, Meyer en v. Slooten; 3. de dames v. d. Sande, Huisman en v. Berkel. 3X50 meter wisselslag heeren: 3. de heeren Woudenberg, Gerritsen en Weij- 6chedé. De vriendschappelijke polowedstrijd tusschen V.Z.C. I en een combinatie van A.Z. en P. C. I en II eindigde in een 2—1 overwinning voor de Veenendalers. eerste rit: 1. Remkes (amateur). 12,4 sec. 2. Van der Linden (onafh.): 3. Her- bershoff (onafh.); 4. Faanhof (amateur). tweede rit: 1. van der Linden. 13 sec. 2. Herbershoff. 3. Faanhof en 4. Remkes. derde rit 1 van der Linden, 13 sec.; 2. Remkes. 3. Herbershoff, 4. Faanhof. Totaal-uitslag: 1. van der Linden, 2. Remkes, 3. Herbershoff. 4. Faanhof. Afvalwedstrijd voor nieuwelingen over 6 K M.: 1. Contelaar. in 9 min. 33.8 sec.; 2. Koo- Jer; 3. Somers. Wedstrijd voor amateurs over 10 K.M. Met vier klassementen 1. Van Boheemen. 13 pt. 2. Peters. 7 pt. 3. ScheJ- Iinghout, 7 pt, 4. Middeling. 7 pt. Wedstrijd met motorcangmaking voor beroepsriiders. te verrijden in drie ritten van telkens vier rijders over 25 K.M. Eerste rit: 1. Wals (Kaeser), 21 min. 59 sec. 2. Groenewegen (Bustraan) on 190 meter; 3. Bakker (Slesker) op 1075 meter; 4. Bosland (Sterke) op HOI me ter. Tweede rit: 1. Bakker (Kaeser) 20 min. 43,6 sec.: 2. Schulte (Bustraan) op 45 meter; 3. Groenewegen (Sterke) op 640 meter. 4. van Amsterdam (Slesker), op 2290 meter. Derde rit: 1. Wals. 21 min. 16.2 sec. 2. Schulte, op 10 Meter; 3. Van Amster dam, 375 meter 4. Bosland. op 990 me ter. Totaaluitslag: 1 Wals. 2. Schulte. op 55 meter; 3. Bakker, op 1075 meter; 4. Bosland. op 2391 meter; 5. Groenewegen 2830 meter, 6. van Amsterdam, op 3315 meter.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3