Afhalen der Textielkaarten JOH. BOÏ'NNGA Respect FILMS voor deze week: Binnenkort: gas uit de goot Oud-Amersfoort (324) Üqstvuda STADSNIEUWS Luchtaanvallen en de te nemen maatregelen UHNAÏORSTSUN FEESTAVOND voor de gewonden r Uitwerking van gas en bommen Van de Politie Examens UitStadsResolutie- boeken 1771 (123) J 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940 Belangwekkende lezing van eerste luitenant J. J. W. Berkhoudt voor de E.H.B.O. in de Valk Ontruim uw zolder! \7 OOR de plaatselijke afdeeling van de E. H. B. O. heeft gister avond in De Valk de eerste luite nant J. J. W. Berkhoudt een lezing gehouden over: „Luchtaanvallen en de te nemen maatregelen". Spreker, die ingeleid werd door den voorzitter, dr. N. van Nieuwen- huyzen wees er in den aanvang op, dat na de capitulatie de Luchtbe scherming en E. H. B. O. in ons land eenigszins verwaarloosd zijn. Men ziet dezen toestand veelal ver keerd in. het is de stilte, welke den storm voorafgaat. Nog steeds is de totale oorlog onder de leuze van erop of eronder niet begonnen. Is het eenmaal zoover, dan ligt Neder land tusschen de strijdende mach ten. Verschillende mogelijkheden kunnen zich voordoen; een vliegtuig laat zijn bommenlast willekeurig vallen, wan neer het achtervolgd wordt; het wordt neergeschoten met ziin bommenlast en tenslotte, het gaat over tot den aanval op een of ander doel. In al deze gevallen is L zaak om een paniek onder de bevolking te voorko men. Het is gebleken, dat vele goede voornemens en organisatorische maat regelen in de praktijk niet goed werk ten. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat men dan pas alles an den lijve on dervindt. Daarom moet men, met het vooruitzicht van een totalen oorlog, sterk blijken te zijn. Dat Rotterdam, al dus spreker, zulk een troosteloozen aan blik biedt, is gedeeltelijk ook de schuld van de bevolking zelf. Amersfoort moet daaruit zijn les kunnen trekken. Spreker vroeg zich af, wat er bij een totalen oorlog kan gebeuren. Men zal dan te maken hebben met groote mach ten vliegtuigen, zooals tot nu toe niet het geval is. Van hoogerhand was spreker ge machtigd te zeggen, dat dan ook het gasgevaar niet denkbeeldig is. Heeft Napoleon niet eens gezegd, dat een nieu we oorlog daar zal aanvangen, waar hij geëindigd is? Ook de Abessijnsch—lta- liaanscïie oorlog leerde het gebruik van gas kennen, omdat hij anders op een niet te winnen guerilla-oorlog uitgeloo- pen was. Men staat tegenwoordig anders tegen over het. gasgevaar dan in 1914. Toen was het een onbekend wapen, dat direct veel uitwerking had. Alvorens daarop verder in te gaan, besprak de heer Berk houdt de verschillende soorten bommen en hun uitwerking. Brisantbommen varieeren van 20 tot 100 K.G. Weinig werd tot nu toe gebruik gemaakt van zwaardere bommen, al hoewel reeds bommen van 18002000 K.C. in beproeving zijn voor aanvallen op slagschepen etc. Tegen voltreffers helpt geen raad. Spreker zeide dit niet. om de men sehen ongerust te maken, maar om hen te waarschuwen. Een bom van 100 K.G. vernietigt als voltreffer in een straal van 7 Meter alles. Vol treffers zijn echter gering; de fan tastische verhalen daarover negeere men. De kans. om door scherven getroffen te worden, is veel grooter. Het gewicht van brandbommen varieert van V4 tot 2 K.G. Zij worden meestal bij een grooten aanval in groepen van 30 tegelijk uitgeworpen. Een 70-tal vliegtuigen, dus een mid delsoort eskader, is in staat 200.000 brandbommen mee te voeren. Een brandbom bestaat uit termiet, dat ontstoken wordt en een temperatuur van gemiddeld 2000 er. C. -ontwikkelt. Talrijke proeven hebben bewezen, dat zoo'n bom op een zolder geen brand sticht, wanneer aan de eischen van de Luchtbescherming voldaan is, d. w z. wanneer de zolder ontruimd is en niet vol staat of hangt met oude rollen be hangselpapier, kleeren. etc. Is dat wel seval, dan staat het huis onmiddel lijk in brand. Het ligt dus aan de bur gerij zelve om dit te voorkomen. Men vraagt wel eens. waar men dan al die oude maar zeer brandbare rom mel moet laten In het buitenland zegt men daarop: „Waar je 't laat. kan ons niet schelen, maar 't gaat er af. Morgen komen we weer terug. Laat een brandbom op een leegen zol der rustig ziin gang gaan, het uitbran den duurt 5 minuten en dan blijft er een gloeiende iizermassa over. welke men gemakkelijk blussrhen kan met zand. Ook de fosforbrandhom zou toegepast kunnen worden. Deze is onschadelijk, wanneer men maar zorgt, dat de fosfor niet aan de lucht komt, dus steeds met water blusschen. Wat bet gasgevaar betreft, de vernietigende uitwerking van gas Is niet direct zoo groot als bijv. een bombardement, maar de moreele uitwerking is enorm. Het werkt het ontstaan van enn paniek in de hand en daaruit kan alles voortvloeien^. Men moet niet zeggen, aldus spre ker, dat gas niet toegepast zal wor den. Zoolang de menschheid niet in staat is, meeningsverschillen langs een anderen weg dan oorlog, te beslechten, moet men op alles voorbereid zijn. Nog kort geleden was men moeilijk te overtuigen van het toepassen van bombardementen. Gassen onderscheidt men in twee categoriën, verstikkende en blaartrek kende. Met chloor en phosgeen, beide verstikkend, heeft men proeven ge nomen op katten en konijnen. Chloor werkt acuut, phosgeen langzaam. Mosterdgas is een blaartrekkend gas. Na verloop van tijd doet het blaren ontstaan, waarop secundair infectie volgt. Spreker ging na hoe men dit cel gif het best kan tegengaan. Van mosterdgas is de vernietigings factor niet groot, het genezingsproces zeer langdurig en het invaliditeitscijfer zeer groot. Onlangs meende men in mercuro- chroom een geneesmiddel gevonden te heben. Een feit is, dat dit chroom het infectiegevaar wel vermindert, maar genezing is er nog niet mee bereikt. Bij besmetting door mosterdgas, kan de E.H.B.O.-er tegengaande maatregelen treffen, voor de rest moet hij alles over laten aan den arts. Dit is ook het geval bij het optreden van phosgeen bij een patient. Het zuurstofgebrek is in eerste instantie niet op te heffen, zelfs uitge sloten. Na bepaalden tijd van lijden, mag pas zuurstof toegevoegd worden, hoe graag men dit ook eerder zou wil len doen. Spreker verduidelijkte dit met practische voorbeelden. Hij wekte op, zich op te geven als gasontsmetter, gasverkenner. E. H. B. O.'er. Zij, die dit spontaan doen en niet belust zijn op „betere" baan tjes. zijn de grondleggers van een ware luchtbescherming, waaraan zoo dringend behoefte is. Na de pauze heeft de spreker zijn hoogst belangwekkende lezing verdui delijkt met een serie lichtbeelden over de uitwerking van gassen op menschen en dieren van de eerste toepassing af. De voorzitter heeft den heer Berk houdt tenslotte dank gezegd voor zijn kundig betoog. Vele leden van de E. H. B. O. hadden gehoor gegeven aan den oproep om deze lezing bij te wonen. Aangifte is gedaan van diefstal van een zestal rijwielen. Tegen 17 zegge en schrijve zeven tien wielrijders werd proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht of met. onvoldoende afgeschermd licht. Het ziekteproces neemt dus nog steeds toe. Gisteravond omstreeks zes uur raakte pen wielrijdster in de bocht van den Utrechtscheweg naar de Weiierstraat be. kneld tusschen den trottoirband en een zeswielige vrachtauto. Het gevolg was, dat het voorwiel van de fiets ernstig beschadigd werd. FRUIT EN GROENTEVEILING AMERSFOORT, 9 Augustus. Prui men 3—9; Appelen 420; Druiven 16— 24; Perziken 30150; Meloenen 1427; Peren 517; Tomaten 5972; Roodebes 67; Andijvie 1522; Stamboonen 9 14; Stokboonen 1619; Sla 1020; Pron kers S13; Postelein 412; Groenekool •7; Seldery 57; Wortelen 47; Kom kommers 3150; Peterselie 510; Bie ten 2124; Bloemkool 1216; Snijboo- nen 1418; Spitskool 37; Roodekool 30—41. ryOOALS we reeds schreven, gaat onze reinigingsdienst het moerasgas, dat na de bewerking in het reusachtige reinigings mechanisme uit het slib der riolen ontsnapt, binnenkort afstaan aan de gasfabriek, die het dan voor dsgelijksch gebruik gereed maakt. Hier ziet U een foto van deze meiaangas-fabriek MAANDAG, 12 Augustus '40 voor-middags vani 9 tot 12,30 Distributiestamkaarten genummerd 24001 t/m 26000. MAANDAG, 12 Augustus '40 na-middags van 2 tot 5,30 Distributiestamkaarten genummerd 26001 t/m 28000. DINSDAG, 13 Augustus '40 voor-middags van 9 tot 12,30 Distributiestamkaarten genummerd 28001 t/m 30000. DINSDAG, 13 Augustus '40 na-middags van 2 tot 5,30 Distributiestamkaarten genummerd 30001 t/m 32000. UIT verschillende gebeurtenissen valt gelukkig af te leiden, dat ons land zijn oorlogsgewonden niet vergeet. Hoewel dit in geenerlei op zicht een bijzondere verdienste is, want het moest er nog bij komen, dat wij hen wel vergaten, nemen we daar toch met groote waardcering kennis van. Het is een goed gebaar geweest van de directie van Grand Théatre, den gewonden uit het mili tair hospitaal een filmvoorstelling aan te bieden. Gisteravond heeft een vijftigtal van hen de vertooning van „School der liefde" in dit thea ter bijgewoond. Zij hebben een avond gehad, die in alle opzichten aan de eischen van goed amusement beant woordde. De speciaal voor hen op touw ge zette feestelijkheden droegen aan het succes van dezen avond bij. Er wa ren tractaties, er werd een cigaretje opgestoken, en er was vreugde. Een vreugde die behalve aan het initiatief van den heer J. Jogchem. directeur van Grand Théatre, te danken was aan de activiteit van het comité voor den gewonden en zieken soldaat. Namens dit comité heeft de heer H. A. Fi scher, lt.-kol. b.d., den heer Jogchem dank gezegd voor de vreugde, wel ke den herstellenden bereid is. Zij zelf trouwens staken hun waardee ring niet onder stoelen of banken. Degenen, die nog niet voldoende hersteld waren om den avond bij te wonen, zijn in het hospitaal op fees telijke wijze onthaald. Te Utrecht slaagde voor het B. ge deelte Hoofdacte onze stadgenooten C. van Woudenberg en L. van Beek. Bij het den 31sten Juli te Zaandam gehouden examen, uitgaande van den Kon. Erk. Stenografen Bond slaag den voor het diploma: Stenografie Ned. 130 lett gr.: de dames Linie Cramer en H. Merkesteyn. Machineschrijven Dipl. A.: de dames: J. D. Nienoord en N. Vink. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesic's Bad bedroeg hedenmorgen 69 gr. F. is 20gr. C. Het diploma werd uitgereikt aan: Si mon Schaap. f)E Bank van Lening van de stad zelve ving aan op 1 Mei 1771. Tegen f 150 per jaar was gehuurd het per ceel de Tabaksplant Coninck- straat, thans No. 15. Bank houder of cassier werd Jan van Moesberg, Amersfoorts borger en zilversmid tot dus ver. Voor het nodige geld zou men op een gunstig ogenblik enige obligation ten gelde maken, welke het Stadskinder huis, waaraan de lommerd- baten kwamen, ten laste had van de Provincie, belegging met lage rente. Voorlopig zou de Kameraar van de Stad de nodige gelden voorschieten. Met Benjamin Cohen werd volgende regeling getroffen. Tot 1 Mei mocht hij panden blijven opnemen. De dan voorhanden panden en be leningen mocht hij afwerken, daarvoor f 300 recognitie be talende, te storten voor het Stadskinderhuis (thans ge bouw der R.K. Werklieden vereniging L. Vrouwestraat). Laatste pandenverkoop diende echter plaats te vinden voor 1 Juli 1772. Een Ordonnantie voor den Bankhouder en een Reglement voor de Lommerd werden vastgesteld, waaruit hier een en ander volgt. Er blijkt uit, dat er veel omging en de lommerd heel wat meer be handelde, dan de kleine pandjes van den minderen man. Deze instelling was ook voor de handel van betekenis. De winst van de handel steekt voor een groot deel in het op tijd kunnen inslaan, wanneer een gunstige kans zich biedt. In zo'n geval kan de bank van lening aan contanten hel pen. De lommerduren waren van 8 tot 11 en namiddags van 13 in de zes donkere en 1 tot 4 in de zes lichte maan den. Dan had de bankhouder aanwezig te zijn. Echter zou op doorgaans slappe dag in de week hem een vrije na middag worden gegeven. Hij zou vrij zijn van „tog- ten, wagten en inkwartiering, zoals de term luidde. Hij zou genieten vrij wonen, 50 ton turf en f 700. Bij dit laatste kwam f 100 verhoging, als doorgaans per jaar minstens f 16000 werd omgezet. Boven de f 20.000 tot f 60.000 toe, zou hij weder f 100 genieten van elke verhandelde f 10 000. Voor de comptoiTbehoeften had hij echter zelve te zorgen en voor het weekloon van f4, aan den klerk uit te keren. Die mocht hij zelve aanstel len onder nadere goedkeuring der twee bankcommissarissen. Bij plichtsverzuim of om an dere edenen zou het den bankt.ouder vrijstaan zijn clerck terstond te dimiteren (ontslaan)zonde.' dat hij aan denselven daai omtrent eenige rekenschap zal behoe ven te geven. Aan beiden was stipte ge heimhouding opgelegd, zo het geen justitieel onderzoek be trof. De bankhouder moest pertinentelijk boekhouden, elke maand een staat van de Bank inleveren en jaarlijks een ge nerale rekemnge. Zonder ex presse toelating mocht hij geen nering of koopmanschap drijven. Belenen buiten kan toortijd gaf hem echter het recht bepaalde leges te hejjen van den belener. Bij aanbieding van valse specicn of valse juwelen had hij direct den Hoofdofficier (Schout) te waarschuwen en den belener vast te houden. Geldschieten op obligaties eiste goedkeuring van Com missarissen, anders was de risico voor den bankhouder. Ophouden van het bank houderschap diende een jaar vooruit te worden aangekon digd. Een borgtocht van f 4000 was te stellen. Ook tabik en andere koop waar kon beleend worden. Volgende beleningsinterest moest betaald worden: f 1 f 60: per week 1 duit 2 penningen, voor iedere daal der (f 1,50). f 60f 100: idem voor iedere f 2. f 100f 500: per maand 15 stuiv. per f 100 of deel daarvan. f 500 en hoger: 10 stuiv. voor idem. Men ziet dat men ook reken de op grote transacties. De ponden werden terug gegeven aan wie de cedulles (lommerdbriefjes) meebracht en de geleende gelden plus interest betaalde, oorspron kelijke eigenaar ja dan neen. Bij teniet gaan der panden door brand, plundering, ge weld of inbraak was de be leningszaak al afgehandeld beschouwd. Bij verschil tussen bank houder en belener deden de Commissarissen uitspraak. Beroep op de volledige Stede- raad bleef mogelijk. Viermaal 's jaars vond er erfhuis plaats der verstane panden (na 1 jaar en 6 we ken). Inlossen kon nog ge schieden voor de publieke verkoop aanving. Deze was tevoren tot 4 revysen omge roepen. Bij de vei koop waren aanzittenden de liiitenant- schout, de twee schepenen van de maand en de klerk van den stadssecretaris. De ver- koopgelden bleven nog een jaar ter beschikking van de beleners. Belenen buiten deze Stads bank was verboden. De eige naars der daar beleende pan den konden deze terug vorde ren zonder interest te betalen en de geldschieter verviel in grote boete n.l. f 100 boete bij belening tot f 50. f 200 boete voor 50 tot f 100 enz. Nu, daar zal ook wel een weg op gevonden zijn: stille lommerds bleven steeds be staan. De boeten, hierboven ge noemd. kwamen voor deel aan den schout, 1 3 aan het Stadskinderhuis, 1 3 was voor den aanbrenger; al ware dit de belener zelve. HEUNKS DE VEERENDE ONDERVANGT ALLE MOEILIJKHEDEN. ZIJ IS HET BEHOUD VAN UW VOETEN. ONZE ERVAREN CHIROPODIST DIENT U VAN ADVIES ALLEEN PIJ: LANGESTRAAT 28 TELEFOON 3332. Wegens vacantie van 12 tot en met 15 Augustus gesloten. Voor de vrouw in het huisgezin ZE noemen een man 'wel Ge zins-„kapitein". Op hém rust de leiding (Al is dat soms „schijn"). 'k Zeg nóg eens: een man heet Gezins-„kapitein", H ij draagt er de zorgen Voor groot en voor klein. H ij rekent en piekert. Brengt inkomen in, H ij draalt en h ii ploetert Voor 't heele gezin H ij is van den ochtend Tot d'avond in touw. 't Is wddr maar denk óók eens Aan Moeder de Vrouw. Z ij dient in deez' tijden Wel extra gemeld: Z ij rekent met bonnen Nog méér dan met geld. Bon zooveelvoor suiker. Bon „zooveel" voor meel. Bon „zooveel" voor boter. Bon „zooveel" voor véél Zij slaat zich parmantig Als vrouw er door heen; Zou één man dat nadoen? Bestaat er wel één? De tijden zijn moeilijk. Toch schikt zü zich gauw; Respect! En m'n pet af Voor Moeder de Vrouw! PHILIA. (Nadruk verboden). GRAND-THEATRE Van Vr'u'dog 9 t.m. Donderdag 15 Aug. vertooning van de film „De school der liefde". Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6, 8.15 uur doorloopend. Zondag 2.30, 4, 6 cn 8.15 uur doorloopend. Andere avonden: 8.15 uur. lederen middag, behalve Vrij dag en Maandag, matinéo om 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrjjdag 9 t.m. Don derdag 15 Augustus vertooning van „Vadertje Langbeen". Voorstellingen: Zaterdag om 2.30, 6.15 en 8.15 doorl. Zondag om 2.30, 4, 6.15 cn 8.15 uur doorl. Andere avonden 8.15 uur. lederen middag matinéo om 2.30 uur. REMBRANDT-THEATER. Vertooning van de film „Post Arthur". STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor allo meisjes iederen avond geopend dè's Zondags van 2 uur. MUSEUM FLEHITE, Westsingcl. Geopend dagelijks van 1012 en 14 our, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 1012 erf 1.808 uur (Stadgenooten hobben 's Zaterdags vrtfen toegang) GILDEHUIS A.K.G. Zomertcntoonstelling^ OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurbuizen 9., GILDEHUIS A.K.G. 12 Augustus. Alge- mecnc ledenvergadering, 2.30 uur n.m< Qrand-Théatre School der liefde A RTISTENLEVEN en liefde ziin twee ingrediënten, waaruit al menige film ontstaan is. Dit is niet zoo'n onbegrijpelijke zaak. De liefde is eeuwig (uitroepteeken) en moet dus wel bij voortduring de belang stelling opwekken. Ontkend kan ove rigens niet worden, dat het artisten- leven ook eeuwig is, doch slechts voor een klein beetje. En in ieder geval is de liefde in het leven van den artist een eeuwigheidsprobleem (twee uitcpepteekens). In deze film doet zich nu een tweepersoons eeuwigheidsprobleem voor, want de schrijver en de zanger worden ver liefd op eenzelfde vrouw en deze is hun beider secretaresse, verdeeld over de ochtend- en middaguren. Men doet er principieel verkeerd mee om een vrouw, al is zij secre- Luise Ullrich en Viktor Staal in de Ufa-film „De School der Liefde" Grand Thédtre taresse, met z'n tweeën te deelen. Daarover zun dikke boeken geschre ven, en de regisseur Külb heeft er weer eens een film aan gewijd. Eerlijk gezegd, sloeg ons de schrik om het hart, toen we dat vernamen. Doch toen hadden we Kiïlb's werk nog niet ge zien. Wel wat al te vaak is dit soort, in trigues verfilmd, maar toch niet zooals Kulb het doet. Hij heeft een helderen, prettigen humor en windt er heelemaal geen doekjes om. dat hii dit keer eens een beetje spot met gewichtige zaken als artistenleven en liefde. Het idee en het draaiboek zijn ook van hem en daar zal het ook wel aan liegen, dat ziin werk als geheel zoo'n aangenaam, vlot ver loop heeft. We vermoeden, dat de dia logen ook goeddeels van ziin hand zijn, want vaak draait deze film om het ge sproken woord. Op alLerlei terreinen neemt hii geen doekjes voor den mond, en dat- kan hii doen. omdat hii in School der liefde" veeleer onschuldi- gen spot brengt dan „onschuldige flirt*, wat maar goed is ook, want daar zijn heele film-generaties aan ten gronde gegaan. Zoo af en toe glijdt, die spot ook langs andere zaken dan die der liefdei „U moet 's morgens niet zooveel eten, want dan wordt U een dikke dichter; wiens standbeeld later veel te veel brons, dat toch al zoo duur is, kost," zegt de secretaresse tegen haar ochtend chef (met wien ze ten slotte toch maai* de school des huwelijks gaat doorloo- pen). Die ochtendchef is literator, en word£ verdienstelijk vertolkt door Viktor StaaL Des middags is de zanger Enrico Villa nova de chef van de secretaresse. en we hebben Johan Heesters, die hier ook inderdaad prettig zingt, wel eens njet heel wat minder genoegen gadegesla gen. Louise Ullrich geeft een charman te en oorspronkelijke secretaresse-créa tie. Het beste, aua spel. is het soepele com bineeren tusschen deze drie. Zij zijn aan elkaar gewaagd, en het is vooral Louise Ullrich, die de mogeliikhedcn van het geestige driehoekspel goed begrijpt en er heele gedeelten uit haar rol op heeft gebouwd. Zoo is deze film met haar volmaakt onbelangrijke» inhoud een zeer genoeglijk werk geworden. In het voorprogramma draait deze week „Vom Allgau nach Oberammer- gau" en een filmpje met Kozakkenzang Dc muziek van dit laatste werkje is in derdaad voortreffeluk. doch men sluite dr oogen voor de lange rij groepsfoto's, die er als illustreerende film bij worden opgediend. Voorts is er het gebruikelijke nieuws, waarbij Profilti ons vergast op een kor te reportage over de steenbakkerij. City-Theater Vadertje, Langbeen1* MET de film „Vadertje Langbeen", waarvan deze week een reprise wordt gegeven in dit theater, heeft zoo als we destijds schreven de vaderland- sche industrie zichzelf eer aangedaan. Na Pygmalion beteekende 't alweer een belangrijken stap op het goede pad. Frie- drich Zei nik regisseerde en hij deed het niet slecht. Het resultaat was in ieder geval een vlotte, goed aaneengebonden film. Lily Bouwmeester speelde de hoofd rol. Én zij deed het met charme. Er was wel afwisseling in haar spel. Maar vol komen aangepast aan de filmcamera bleek zij toeji nog niet. Een enkele maal noteerden we een te groote charge. De camera is nu eenmaal scherp in het vastleggen van uiterlijke nuances. De moeiliike taak van den regisseur was, het vrijwel ongcdrilde Nederland- sche spelersmateriaal in te stellen op de suhtielen eischen, die de camera stelt. Paul Storm heeft goed werk van de titelrol gemaakt. Zijn spel was inder daad „filmisch", het had een Ameri- kaanschen inslag. Lau Ezerman speelde den butler. Soms een humoristische, caricaturelc butler maar wc maakten er met genoegen kennis mee. Aaf Bouber vertolkte de rol van Neel- tjp, de moederlijke boerin. Een bijzonder wpord van lof komt toe aan den cameraman Rrvan Lpnplcy. Met betrekkelijk weinig technische middelt* wist hij veel te bereiken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5