IN DEN PUZZLE-HOEK M* 1 M m m m u M Zomertentoonstelling in het Gildehuis HERSTEL EUROPEESCH BETALINGSVERKEER 9tup$ondm Éfl B Nieuwe brug Gemeenteraad op 20 Aug. a.s« a SI P B li Ml 12 1 III li B!" n H a BI B H 62 IR 11 De „waarde" van den gulden OPLOSSING Een opgewekt beeld van het kunnen der A.K.QAeden T 11 ra ra ra 2e ULAD PA 'j 2 A L. S. OORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940 JD IJ ren zomertentoonstelling heeft men reclii op een nieuwen oogstBehou dens een enkel detail, dat van vroegere exposities afkomst.g is. voldoet de Augus- tus-icntoonstelling in het Gildehuis aan dezen eisch. Nog te meer, nu tegelijk met deze expositie een een nieuw litl zijn en tree heelt gedaan, waarmee wii zoowel hem als het Gilde geluk kunnen wensclien. Tot dusver was het vooral Cohen, die het geestrijke clement, het ..esprit" in dit ge zelschap vertegenwoordigde, dat wij ove rigens in 't geheel niet zouden willen be tichten van gebrek aan geestA'u Cohen den laat sten tijd ontbreekt is het Jan de Cler. een vrii onbekende, die zich uit Rot terdam in Amersfoort is komen vestigen die Cohen's plaats wat dit betreft schijnt te zullen innemen. Niet zoozeer in zijn schilderijen dan wel in ziin tcekeningen. WEE forschc en origineele teekenin- j?en een van een begrafenis, de an- der een stadsbeeld voorstellend, doen hem zien als een geboren satvricus. een geestig hekelaar, die zijn medemen sehen, zelfs in hun plechtigste constella ties in het zonnetje kan zetten, en zich zelf daarbij niet vergeet. Dat hij op de begraafplaats een zerk teekent, waarop de naam van den rustende samenvalt met eigen handteekening, is een geestige vondst; dar hij met andere namen wat al te grappig goochelt lijkt mij „beneden zijn stand De vraag is of hij zijn spot tende „ader" in een Beeldend „kader" zal kunnen houden, dan wel of hij zich zal ontwikkelen in de richting van den min of meer joumalistieken caricatu rist. Mij dunkt, hij kan nog beide rich tingen uit Ook het illustratieve element neemt een belangrijke plaats in ziin werk in. En ook zijn er nog wel leege. slappe of onmachtieg partijen. In een vaardige en geestige aquarel geeft hij een brillante suggestie van een dancing, waar hij het mondaine prct- lievende menschdom evenmin ziin kri tiek onthoudt. Haast zou men vergeten nat hij ook nog schilder is. En dat is hit niettemin in belangrijke mate. Twee portretten, een vrouw en een man. heide in uiteenloopende toonaard geschilderd, geven daarvan duidelijk blijk. Ook hier toont hij zich een bekwaam en veelbe lovend kunstenaar, die weliswaar in vloeden laat zien (Schuhmacher o.a.) maar in een soms gedurfd coloriet toch een harmonische oplossing weet te vinden. Hef geestelijke element is ook in Fiks vertegenwoordigt. Het zou onbil lijk zijn naast de teekeningen van de Cler niet terstond den door hem ge- teekenden Clownskop te noemen, waarin het tragische in het burleske eenigermate meeklinkt, zij het in den ondertoonFiks blijft hiermede toch het pad van den beeldenden kunste naar bewandelen en heeft er een in teressante compositie van gemaakt, die bovendien goed is van zwart-en- wit-v er deeling. EEN gansch andere mentaliteit ver tolkt om nog even bij de teeke naars te blijven Penning in ziin don ker bloemcnstilleven. llem is het niet om geest, en zeker niet om „esprit" te dgen, hij poogt ons hel geheim dat in en om de dingen ligt mee te doelen. Hij maakt de bloemen die hu uitbeeldt tot teedere dragers van een licht dat in het duister geboren wordt, en dat door een fluisterend donker blijft omtogen. Zijn beste werk en dit is een staal van zijn beste adem een schoone poëzij J. C. Nijland heeft het „beschermd domein", dat hij den laatsten tijd bij voorkeur betrad, het stilleven, verlaten en typisch Hollandsche landschappen ietwat in den toon van zijn grooten naamgenoot Dirk gemaakt, een gezicht op de Kager plassen, een op de Menvedo en oen op de Arkelschfe sluizen. Dat op de Kager Plassen is mij het liefst en 0111 de ruimte èn om de niooie speling van licht op her water, dat in ziin straffe (iets tè straf getrokken) rimpeling een sterk rhythmisch effect aan het doek geeft. Het portret van D v. d. Zweep, afge stemd op een accoord van blauw en oranje, is niettemin (behalve de wat al te felblauwe das) fijn van coloriet, en het doet mij deugd dat hij de (aan Toorop ontleende?) bovenmatige ver grooting van dc oogen niet meer noodig heeft om boeiend te zijn. Van Dam is een van die beweeglijke naturen, die zich zelden op éen manier vastleggen. Hij heeft zelfs iets van een Piotcus in zich, cn ik wed dat de beide „portretten" van Oostersche meisjes door weinigen op 't eerste gezicht aan hém zouden zijn toegeschreven. Het ziin knappe crayon-teekeningen met water verf opgehoogd, merkwaardig van visie en bladverdeeling. zonder echter diepere ontroering te wekken. De opvallende herinneringen van hem aan de evacua tie zijn hier nog blijven hangen. Ook mevr. v. Haersolte heeft een ac tueel onderwerp geschilderd, name lijk een donker landschap, waarin tengevolge van een bombardement een gigantische zuil van licht cn rook op- stijgt- Zonder er een tragisch of pa thetisch schouwspel van te maken, heeft zij vooral het cxotischce vlam menspel cn dc curieuse lichteffecten willen uitbeelden en dit is haar tref fend gelukt. T\ TACHIEL Brandenburg blijft zich in zijn cactussen- en andere planten verdiepen en weet ze blijkens ziin nieuwste gave doek in boeiende pictu rale waarden om te zetten. Hetzelfde doet Edith Pijper met een stilleven, ter- vijl Bezaan zich door de laaiende zon en een korenveld heeft laten inspirceren Iri de benedenzaal zorgt hij voor een aan tal pf-en, die intusschen nog niet waren gearriveerd toen ik de expositie bezocht, terwijl Tesselhof. de toovenaar met het émail, naast de reeds van hem bekpnde producten ook nog niet tentoongestelde figurantieve voorstellingen zal inzenden. Eenige fraaie handgeweven kleeden be vestigen het talent van mej. Drost. Dc meesiei pottenbakker Lansoy verrijkt de tentoonstelling met schalen en vazen, die zoowel door hun vorm als door de glazuurbehandelinc getuigen \an zijn artistiek vakmanschap, terwijl Jan van Ham weer eenige treffende stalen aan zijn productie 'heeft toegevoegd. Het schijnt wel of hij in een edelen wed kamp met Wildènhain is getreden. De elegante plastieken van stuurman zijn nog gebleven van de vorige maal. Bezaan heeft op zijn reis door Noord- Afrika eenige echtMarokkaansche volks sieraden weten te koopen, die hij thans weer vérkoop. Dit volk van wapens en echten tooit zich met hals-kettingen van bloedkoraal, die in hun onregelma tige samenstelling mooier zijn dan vele beschaafde kleinoodiën uit hel Westen. Zoo is bet ook met de oorbellen cn broches der vrouwen. Met is niet on denkbaar dat zich in dit werk nog Wes- tersche invloeden doen gelden, maar de feer is hier toch van bet primitieve handwerk, dat de voorbeelden van Karo lingische kunst op de Utrechtschc illibrord-tentoonstelling in de herinne- ing terugroept. C A. SCHILP. In plaats van het vroegere secretarisbruggetje Dinsdagavond, 20 Aug. zal de raad der gemeente een voorstel van B. en W. behandelen, behelzende credietverleening voor het bouwen van een nieuwe brug over de beek in het verlengde van de Aech van Wijckstraat. De oude, bekend onder den naam van het secretarisbrug getje werd tijdens de oorlogsdagen afgebroken. Tn ieder geval wordt het tijd, dat de noodvoorziening van thans plaats maakt voor iets be ters. BURGERLIJKE STAND GEBOREX; Albert, z. van Albert us Eberardus Weij ten-burg en Christina Hendrika Veenvliet. Albertus Jan, z van Albertus Jan Montauban en Corne lia Theodora Hartman.. OVERLEDEN: Rik Klomp, 79 jaar. ongehuwd. FINANCIEEL Ol'ERZICHI De nieuwe motor»eddingboot .Arthur" van de Noord Zuid Hollandsche Redding maatschappij, had Vrijdag ligplaats te Amsterdam De .jongens" van het opleidings schip .Poliux brengen een groet aan de nieuwe schuit (Foto Pax-Holland) De agenda voor dc openbare verga dering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 20 Aug., des avonds om 7 uur, luidt als volgt: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2 Benoeming van een lijdelijk leer- aar in het Fransch a>an het Gymnasium. 3. Voorstel van curatoren van het Gymnasium lot verlenging van tijde lijke aanstellingen van leeraren aan die inrichting van onderwijs. i. oorslcl van B. en W. tot beëindi ging van het verlof van W. van Ben- turn, onderwijzer aan school 11. 5. Voorstel van B. en W. tot voorloo pige aststelling van het bedrag der werkelijke uitgaven voor het openhaar gewoon lager onderwijs en L'.L.O. over 1930 ingevolge art. 55 ter, le lid der La ger Onderwijswet 1920. 6. Voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen voor het bouwen vaneen nieuwe brug in het ver lengde van de van Asch van Wijck straat. 7. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van een verordening op de heffing van rechten op de Algemee- ne Begraafplaatsen. 8. Voorstel van B. en W. op te be palen, dat de herziening van het uitbreidingsplan voor zooveel be treft de gedeelten, gelegen ten Oos ten van het afwateringskanaal, in voorbereiding is. 9. Voorstel van B. en W. tot in trekking van het Raadsbesluit be treffende de restauratie van 13 wo ningen op 't Sasjc. 10. Voorstel van B. en W. tot aan koop van het perceel Hof no. 21. 11. Voorstel van B. en W. tot aan koop van de perccelen Berg en Dalstraat pos. 3 en 5. 12. Voorstel van B. en W. tot ver lenging van de overeenkomst betreffen de hot overdragen van bet onderhoud nn beheer van de Leusderhei aan de Stichting „Het Utrechtsch Landschap". 13. Voorstel van B. en W. tot verhu ring aan de vereeniging „Vrijzinnig Christelijke Jeugdgemeenschap" van het keukengebouw der T.B.C.-hallen nabij den Bloemweg. 1 i. Voorstel van B. en W. tot verpach- ting van na weide van grond onder Bun schoten en aan de Rubensstraat te Amersfoort. 15. Voorstel van B. en W. tot verhu ring aan J. Dijkhorst van het perceel U tréchtscheweg 172. 16. Ontheffingen en reclames school geld. KAMPEEREN OP DE HEI 15 FUN MAAR 5TEED5 MET VUUR VOORZICHTIG NEDECl- kX Z'JN heiden 1 2 3 4 5 7 8 9 10 12 14 15 16 17 19 21 22 23 24 25 26 imi BESS 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 43 44 Hl 45 46 47 48 50 51 52 53 54 55 66 67 68 59 60 >3 OM 61 63 64 65 66 67 68 69 70 71 12 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 l8 IsTSSgj 88 e9 90 91 92 93 94 VAN LINKS NAAR RECHTS 1 in Hen geest 7 in zwang 3 groeve 10 soort 11 nagerecht 13 zwarte kleverige stof 15 buidel 16 munt 18 lomp 20 voorzetsel 21 raam 23 lidwoord 25 gelofte 26 bedekking 27 modegek 29 jong dier 31 strijkstok 33 godin 35 besef van goed en kwaad 38 spil 39 onderwijs 40 onder leiding 41 niet even 43 gesteente 44 voorzetsel 46 hereditair 30 schikking 31 erkentelijk 52 grond 81 82 84 85 86 SS 89 90 bijwoord visch noot landbouwwerktuig vocht pers. voornaamw. pelgrimsstaf boom nagras voorzetsel metaal ex-koningin priem steen wapenstilstand pers. voornaamw. vertraging instrument modderpoel klecdingstuk schaap windrichting gek losse naad onrustig kruiderij VAN BOVEN NAAR BENEDEN: X klein plantje 2 en dergelyke 3 naast 4 edelgesteente 5 slede 6 stuk stof 7 tam 9 hel 10 godheid 12 vangriem 14 rund 15 zitplaats 16 latwerk 17 brani 19 wceke zelfstandigheid 20 uitgestrekt 21 knip 22 fijn weefsel 2-1 vochtig 25 plaat 26 noot 28 oogenblik 30 onbep. voornaamw. 31 landvoord 32 deel v. d. mond 23 telwoord 34 noot 36 alle dagen behalve Zondag 37 plaats in N. Holland 40 muziekinstrumeut 42 kwaad 45 ik 46 twjjg 47 lof 48 maat 49 doorgang 53 wiel 54 telwoord 56 tengel 57 bloem 58 Europeaan 61 bevel 62 leerrede 63 wapen 65 \lok haar 66 deel v. h. geraamte 68 plaats in N. Brabant 69 slot 70 boom 73 landtong -.7-1 bouwland 77 Furopeaan 79 sloddervos 80 electrode 81 spelonk 83 vloerbedekking 85 rechte rij 87 masker 89 mant 91 ambtshalve 93 onder het noodige voor behoud (Auteursrecht „Denksport") De beurs blijft vrij gunstig gedisponeerd. Vraag naar S taatsfondsen, Aku's en enkele andere waar den. Aandeelen Koninklijke flauw daar de slot-uitkeering achterwege blijft. OOALS men weet is het betalingsver- keer van Nederland met de andere lan den na den lOen Mei onmiddellijk stopgezet. En ook met de overige landen, die in den oorlog werden betrokken is dit het geval geweest. Na de bezetting is hierin niet on middellijk verandering gekomen en ook op het oogenblik stagneert het betalingsverkeer nog altyd voor een groot deel, al wordt de clearing met Duitschland op dc gebruike lijke wijze voortgezet. In breede lagen van otize bevolking zal de vraag zu'n opgekomen, hoe men zich voor stelt op welke wijze het betalingsverkeer in de toekomst zal kunnen worden hervat. De positie van Nederland is immers door de jaren heen van dien aard geweest, dat de welvaart hier te lande voor een goed deel afhankelijk was van invoer en uitvoer, van vrachtvaart ten behoeve van "buitenlandsche opdrachtgevers en van het optreden als tus- schenpersoon bü het verrichten van ver schillende transacties tusschcn andere lan den. Ook al neemt men aan, dat de richting van ons handelsverkeer na den oorlog an ders zal zijn dan vroeger het geval was, dan nog is er alle reden om aan te nemen, dat een herstel van de handelsbetrekkingen met het buitenland en van de scheepvaart ook dan weder als een noodzakelijkheid zal worden gevoeld. Nauw verband met deze kwestie houdt natuuilijk ook de mogelijk heid van het verrichten van betalingen, naar cn van het buitenland. Indien de voortockencn niet bedriegen, dan is er weinig kans, dat het vroegere be talingssysteem weder zal worden hervat in den vorm, zooals dat gebruikelijk was. n.l. door het koopen en verkoopen van buiten- landsche betaalmiddelen en wissels, welke handelingen alle tezamen konden worden samengevat onder den naam van valutamarkt. Het resultaat van de gebeurtenissen van den laatsten tijd zal ongetwijfeld zijn. dat Duitschland in de toekomst in het Euro- peesche handelsverkeer een ovcrheerschen- de rol zal spelen en dat de organisatie van het buitenlandsche handelsverkeer van de verschillende landen op het Continent van Berlijn uit zal worden geregeld. Dc plannen, die daar te plaatse worden voorbereid om het betalingsverkeer in een nieuwen vorm te herstellen kunnen dus van het grootste belang worden geacht. Het zal den lezers waarschijnlijk bekend zijn, dat Duitschland tot nu toe de methode heeft gevolgd om met verschillende landen z.g. clcaringvordra- gen af te sluiten, die hierop neerkomen, dat in Berlijn en in het land, waarmede het clearingverdrag is gesloten, rekeningen worden aangehouden van de vorderingen, die ieder der beide landen op het andere heeft. Een ieder, die betalingen heeft te verrichten aan Duitschland moet deze be dragen storten bjj het Clcaringinstituut en omgekeerd moeten vorderingen op Duitsch land hier tè lande bij dit Instituut worden ingediend. In Duitschland wordt hetzelfde systeem gevolgd en zoo kunnen door een wederziidsche afrekening do betalingen aan de betrokkenen geschieden. Dit is in het kort de werking van het z g. wederzydsche clearingverkeer. Men zal daaruit kunnen afleiden, dat indien er een groot aantal landen is, dat op deze wijze betalingen wil verrichten of vorderingen wil innen, even zoo vele clearingverdragen moeten worden gesloten. Soepel werkt het systeem dan ook niet en het lijdt geen twij fel, dat door deze methode het handelsver keer in sterke mate aan banden wordt ge legd. Het behoeft dan ook niet te verwon deren, dat men te Berlijn naar middelen heeft gezocht om het betalingsverkeer, dat bovendien door de jongste gebeurtenissen tijdelijk vrywel geheel tot stilstand kwam, in de toekomst op een andere leest te schoeien, waardoor een vlotter verloop kan worden verzekerd. Men meent de oplossing te hebben gevonden door het instellen van een gezamenlijke clearing, waarbij Berlin het centrum zal ziin. Het is dan niet meer noodig om wederzijdsche verdragen tus- schen de verschillende landen af te sluiten, doch verrekeningen tusschen Nederland cn Denemarken, Zweden en Zwitserland. Ne derland en de Balkanlanden, België en de Scandinavische landen, om slechts enkele 'Buiten verantwoordelijkheid der redactie STEUN AAN ROTTERDAM Starlgenooten, Veel steun heeft Rotterdam uit het heele land in natura en Reld gekregen. Maar nog is er een belangrijk tekort, en wel aan dekens en beddegoed, iets wat op het oogenblik niet voor geld te koop is. Om in dit tekort te voorzien heeft de Nederlandsche Studenten Federatie, in overleg met de Stichting Rotterdam 1039 een actie over het heele land ont plooid. Iedereen heeft natuurlijk al allerlei gegeven ten bate van onze eigen stadgenooten. Maar laten we nu over 't heele land de handen nog eens ineenslaan en zor gen. dat, deze winter elke Rotterdam mer een bed en dekens heeft. Opgave te doen: FRIMA. 'Borpesiuslaan 29. Namens de Ned. Studenten Federatie H. FRIMA De oplossing van de puzzle van vori ge week luidt: VYZ PL?fRiERÊN,lB"NKA KW® L2R voorbeelden te noemen, kunnen dan voort aan via Berlijn plaats vinden. Ieder land houdt dus als het ware een rekening in Berlijn bjj de Duitsche Rijksbank, die de erschillenae vorderingen en schulden ver effent en afwikkelt. Men zou het systeem het beste kunnen vergelijken met een giro kantoor. Voorloopig schijnt het in de bedoe ling te liggen om in dit systeem de Balkan- landen op te nemen, terwijl het zeer waar schijnlijk tot de andere landen zal worden uitgebreid. Er zullen vaste omrekeningskoer sen zjjn, zoodat men niet meer niet het eu\el hcc-ft te doen van de voortdurend in waarde wisselende valuta's. Indien de me thode naar bevrediging werkt, dan is er alle reien om aan te nemen, dat't in de toe komst tot een groot aantal landen zal wor den uitgebreid en het is niet uitgesloten, dat ook de overzecsche landen daarbij zul len toetreden. \A7 IJ hebben gemeend bovenstaand© kwestie aan onze lezers in zijn meest eenvoudigen vorm te moeten toelichten, om dat zjj op het oogenblik zeer actueel is en ongetwijfeld ook van veel invloed zal zijn bij de toekomstige organisatie van het eco nomische leven in Europa. Men hoort den laatsten tijd nog al eens spreken over de mogelijkheid „dat de gulden zal dalen". Daarbij wordt dan verteld tegen welke waarde de gulden „in het buitenland" wordt ingewisseld. Gewoonlijk wordt onder het buitenland dan verstaan Amerika en Zwit serland. Wy hebben al eens meer opge merkt, dat men aan deze voorstelling van zaken niet al te veel waarde moet toeken nen, ómdat er op het oogenblik van een be talingsverkeer tusschcn Nederland en Ame- ïka cn Nederland en Zwitserland geen sprake is. Een Zwitser, die dus guldens koopt kan er op het oogenblik weinig mee doen en is als gevolg daarvan ook niet be reid de volle waarde te geven. Hij kan die guldens alleen inwisselen, in de verwach ting, dat hij ze later weder tegen hoogeren pr'iis van de hand kan doen, n.l. indien het betalingsverkeer weder op de hierboven ge melde wijze wordt hersteld. Zooals de toe stand zich thans laat aanzien, schijnt er voor een werkelijke depreciatie van den gulden weinig gevaar te bestaan. Intusschen mag met een zekere voldoe ning worden geconstateerd, dat inderdaad de vrees, dat de gulden minder waard zou worden, in sterke mate is verminderd. Men is gerustgesteld door de ervaring, dat aan de prijzen der goederen, voor zoover die thans nog beschikbaar zijn, terdege de hand wordt gehouden, zulks in tegenstelling met den toestand tijdens den vorigen oorlog. De beurs is in de afgeloopen week gunstig gestemd geweest en er heeft zich vooral goede kooplust voor staatsfondsen voorge daan, een verschijnsel, dat er eveneens op wijst, dat de vrees voor een waardedaling van den gulden vrijwel ah geweken kan wor den beschouwd. Het ziin vooral de 4 1940 II en de 33% 1938, waarin vrij veel handel plaats vindt. De koersen hebben een stijgende richting gevólgd. De belangstel ling voor andere beleggingswaarden, zonal* pandbrieven en gemeenteleeningen blïift nog gering. Toch is de technische positie van de pandbriefmarkt wel eenigszins verbeterd, doch het aanbod, dat langen tijd de koerden heeft gedrukt, thans vrijwel geheel is opge nomen. Wat de aandeelenmarkt betreft, is er re den te verwachten, dat het lijstje van de z.g. niet-officieele markt binnenkort zal worden uitgebreid door het opnemen daarin van de koersen van verschillende binnen- landsche industrieelc waarden. Onnoodig té zeggen, dat men van deze ondernemingen den toestand nog het best kan bcoordeelen, zulks in tegenstelling met de positie van een concern als de Koninklijke of de Uni lever. Het was een groote teleurstelling, dat de zer dagen melding werd gemaakt van het besluit der aandeelhoudersvergadering der Koninklijke Petroleum (welke maatschappij naar men weet haar zetel heeft verlegd naar Curacao), om geen slotdiviriend uit te kee- ren en dus de totale uitkeering te beperken tot het reeds betaalde interimdividend van 5 Tevens werd gemeld, dat de totale net towinst over 1939 ƒ25.8 millioen heeft be dragen tegen vorig jaar ƒ88 millioen, het geen dus een belangrijke achteruitgang b«- teekent. Men was zich er wel van bewust, dat het intreden van den oorlogstoestand allesbehalve gunstig heeft gewerkt op de financieele resultaten van de maatschappij, maar toch had men een dergelijke daling van het winstcijfer niet verwacht. Het is in tusschen de vraag of die daling niet ge deeltelijk veroorzaakt wordt door extra hoo- ge afschrijvingen en dat de bruto-mkomsten in werkelijkheid een minder onbevredigend beeld van den toestand te zien geeft. Na het bekend worden van de resultaten is er een vrij gevoelige koersdaling ingetreden en wel van ca 10 Van de Unilever wordt gemeld, dat deze maatschappij haar buitenlandsche belangen nl. die in Amerika, de Philippunen, de Bel gische Congo, China, Turkije cn Azië heeft ingebracht in de Zuid-Afrikaanscho dochter maatschappij te Durban. Een nadere toelich ting op deze overdracht werd niet gegeven. De meeste industrieelc waarden waren vast gestemd en ook scheepvnartaandeelen zijn over het algemeen in koers verbeterd. Daarentegen is de toestand voor de Indische maatschappijen nog altijd zeer onoverzichte lijk. Dat is bijv. het geval met tabaksonder- nemingen. De prijzen die voor het product zijn gemaakt en die waarschijnlijk ook voor de nog te verkoopen tabak zullen worden ge boekt ziin op zich zelf zeer bevredigend en belangrijk hoogcr dan het vorige jaar, maar er is nog altiid een hoeveelheid van ca 18000 pakken, die hetzij onverkocht in Indië lig gen of die bjj het uitbreken van den oorlog onderweg waren en wellicht in een buiten landsche haven zijn aangeland. Indien deze tabak buiten beschouwing zou moeten wor den gelaten, dan zou er waarschijnlijk on danks de gunstige prijzen voor de verkocht© tabak weinig winst voor de maatschappijen overblijven. Ten aanzien van de rubber is de situatie evenmin duidelijk, al is men de opvatting toegedaan, dat de verkoopen uit Indië naar Amerika nog altijd vrij regelmatig plaats vinden. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 4 Nederland 1940 I 97. 96%. 97% 4 Nederland 1940 II 91%, 90%, 91l8/«, 92, 91's'j 3—vl Nederland 1938 81%, 80%, 81p/ie, S2%. 82% Koninklijke Petroleum 189, 180, 169% Aku 58. 66, 67% Philips 117, 120%, 127 Amsterdam Rubber 177%, 169%. 170% Ned. Scheepvaart Unie 100, 104%, 103% Unilever 70, 71%. 68, 63% H.V.A. 333, 318, 318% v Gelder Papierfabrieken 110%, 118, 111%, 111 Senembah 11S, Anaconda 18%, 19%, 1-8 Beth. Steel 61%. 62, 59%. 60% Rep. Steel 15, 14% Curtiss Wright 6T/1(., 6%, 6% Shell Union 8%, 8*/ie, 8*A. T 1

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6