De Laatste Bus uit modi Amlrsfqort Dievencomplot in Groningen ontdekt Heeft iemand? Winkeliers opgepast PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN DADERS EN HELERS GEARRESTEERD Arbeiderspers thans „socialistisch" Ned. Legermuseum „Generaal Hoefer' Schenkingen gevraagd 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940 S AM F.N SC HO LIN G VAN OOIEVAARS [JET is een bekend feit, dat ooievaars U families uit den omtrek de gewoonte hebben zich cenigen tijd voor hun ver trek tot troepen te vereenigenDit ge beurt nu maar niet in eens! Het hangt van verschillende omstandigheden af of een ooicvaarsfamilie biitiids tot broeden komt. Er is soms wel eenige weken ver schil tusschen liet ecne paar en het ande re. zoodat de jongen van het ecne nest veel later uitvliegen, dan van het andere. Du komt. omdat bii het opzetten van een ooievaaishuishouding niet altijd alles vlot verloopt. Soms begint liet mannetje, dat het eerst op het oude horst ver schijnt. in de tweede helft van April al takken en rijsjes aan te dragen in af wachting van de komst van het wijfje- Maar ziin wijfje keert wel eenstoiet te rug. doordat het verongelukt is. Ook het omgekeerde vindt wel eens plaats en wel, dat liet mannetje niet verschijnt. Het duurt dan soms langen tijd, voor dat zioh bii den overgebleven vogel een nieuwe echtgenoot of -genoote voegt. In den regel hebben er dan hevige gevechten plaats om het nest. daar het de begeer lijkheid opwekt van eert ander paar, waarschijnlijk jonge vogels, die gezamen lijk de weduwe of den weduwnaar over vallen en hem of haar trachten te ver- drijven of te doodenhetwelk hun dikwiils gelukt. In een dergelijk geval ziet de mensch zich soms genoodzaakt tusschen- bcnle te komen om de vrede te herstel len. Ook wordt het broedende paar niet zelden gestoord door een vrijgezellen iong mannctle- Er ontstaat dan een ge vecht op leven en dood. waarbij het sterk- tse mannetje natuurlijk overwint. Meestal is dil het gepaarde mannetje, maar de krachten verschillen wel eens weinig, zoo als we dit voorjaar zagen op het fraaie kasteel Salenstein te Nijkerk. waar een ooiexaarspaar zich had genesteld op een der hrcede schoorsteendaken. lederen dag kwam de jaloersche vrijge zel terug en dan duurde het gevecht zoo goed als den geheelen dag. Hoewel aan vankelijk het gepaarde mannetje de over hand had, scheen hij toch voor den ster ren indringer te moeten wijken. Deze ging dan triomphanteliik op het nest zitten en inspecteerde de eieren of vernietigde deze misschien. Natuurlijk wilde het wijfje mets van den indringer weten. Zij bleef haar echtgenoot trouw, hetgeen ze uitte door steeds haar mannetje te begroeten met een merkwaar dig snavelgeklepper. Toch schijnt het paar niet geheel ge- Moord te zijn, hetgeen de vijf fraaie groo- te jongen getuigen, die men van din weg van dichtbij kan zien. In tegenstelling met hun ouders, die een rooden snavel hebben, bezitten de jongen een leiblauwen snavel. Ze zijn sierlijk rein wit, waarbij de zwarte rand van de slagpennen f aai afsteekt. Een der j.ongen schijnt al uit te vliegen, terwijl de anderen zich nog steeds oefenen door langdurig met hun vleugels te klap pen. Maar de jonge ooievaars van de andere horsten uit den omtrek zijn al eenigen tijd geleden uit gevlogen en hebben zich ver- eemgd tot een groep, die aangegroeid is tot een dertigtal ooievaars. En nu doet zich het merkxvaardige schouwspel voor, dat deze troep telkens op bezoek komt bij het ten achter zijnde nest met jongen, waarschijnlijk om ze aan te sporen wat spoediger uit te vliegen, teneinde zich bij hen te voegen, want de treklust is in het bloed der ooievaars gevaren. In prachtige zweefvluchten komen de deftige ooievaars vaak boven het stem mige kasteel. Ze xvorden dan begroet door een uitbundig snavelgeklepper van de zich op het nest bevindende jongen, die zoo ook hun ouders begroeten, wanneer deze voed sel komen brengen, dat ze uit hun krop uitbraken in het nest. liet zal wel niet lang meer duren of ook deze familie zal zich voegen bij de groote groep. Men kan dan nog eenigen tiirl getuige zijn van hun fraaie spcle- vluchten in de Nijkerker polders totdat de dag van hun vertrek is aangebroken, wel ke vermoedelijk in de tweede helft van Augustus of m de eerste helft van Sep tember valt. Hun vertrek kondigen ze aan door een geanimeerd afscheidsgeklepper. Ze gaan in de richting tusschen Oost en Zuidwest, hoog zwevend door de lucht, waarbij zij fraai gebogen lijnen beschrijven. Als echte zweefvliegers trekken zij op zeer ge- ZONDAG 11 AUGUSTUS St. Joriskerk 10 uur v.m. ds. A. Hoekert, Voorburg:. Jeugd dienst. 6 uur n.m. ds J. J. Timmer, Ermelo. Nieuwe Kerk 10 uur v.m. ds. v. d. Berg. 6 uur n.m. ds. J P van Steenbergen, Bie- zelinge. Emmikerk 10 uur v.m. ds. Pannebakker. 6 uur ds. Dönszelmann. Kapel „Zon en Schild" 10 uur v.m. ds. J. Mantz, Charlois. Gasthuiskerk 10 uur v.m. de heer v. d. Heide. Wykgebouw Laurens Costerplein 10 uur v.m- Kinderkerk. Gebouw ..Het Sluisje" 10 uur v.m. Kinderkerk. Evang Luth. Kerk 10.30 v.m Gecomb. dienst met de Vryz. Her vormden. Vr\jz. Hervormden Luthersche kerk. 10.30 v.m. Da. Elink Schuurman. Remonstr. Gemeente Geen dienst. Doopsgezinde Gemeente Geen dienst. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur v.m. cand. J. v. Buuren. 5.30 n.m. ds. v. d. Hoorn. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur v.m. ds. A. A. v. d. Hoorn. Stad aan 't Haringvliet. 5.30 n.m. ds. Richel, Noord-Scharwoude. Westerkerk 10 uur v.m. ds. Richel. 5.30 n.m. cand. v. Buuren. Gebouw „Bethel" (Eemstraat) 10 uur kinderkerk Vru'e Evangelische Gemeente Gebouw „Eben Haëzer" (Muurhuizen 139a) 10 en 5.30 uur: Zendeling A. Breet, Apel doorn. Eiken Dinsdagavond 8 uur Bidstond o.l.v. ds. J. Enter Jr. Zeist. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 uur v.m. Prceklezen. Chr- Geref. Gemeente 10 uur v.m. en 5.30 n.m. ds. Popma. Vriie Geref. Gemeente (Muurhuizen 53) 9.30 uur v.m. en 5.30 n.m. Godsdienstoefening Geref Gemeente (Stoovestraat 11) 10 cn 5.30 uur; Godsdienstoefening. 18 Aug. 7 uur ds. Kok, Veenendaal. Oud Katholieke Kerk 't Zand 13 10 uur v.m. H. Dienst. 6.30 uur n.m. Vesper. Vrije Katholieke Gemeente Leger des Heils (Havik 25) 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur n.m. open. luchtsamenkomst by de Kei n m. 7 30 uur Verlossingssamenkomst. Christian Science Society Arnhemscheweg 7 10 uur Hollandsche dienst 11.15 English service. Onderwerp: Geest. Nicasiusstraat 4 Evangelisatie.samenkomst 5-30 uur. Amcrsfoortsche Bergkapel Theosofische Loge 10.30 uur v.m. mej. dra. A. J. Plooy, Am sterdam. Deutscher Gottesdienst Gasthuiskerk Westsingel 47 Geen dienst. Jeziël Stoovestraat 14 Donderdag 8 uur n.m. en Zondag 8 uur n.m- Evangelisatiezending N. Vetter. Vryz. Ohr. Jeugddienst Doopsgez. Kerk Geen dienst. HOOGLAND 10 uur v.m. ds. Strating, em. pred. te Soest. LEUSDEN 10 uur v.m. de heer Mallekote, dir. „Kinder- zorg". schikte wijze partij van iedere luchtstroo- ming, waarbij ze de vleugels zelden bcxve- gen cn ook niet vaak achtereen. Hun doel is meestal Transvaal, het ooievaarsland bij uitstek Maar hun tocht duurt wel twee maan den. Per dag verplaatsen de ooievaars zich slechts 200 K.M., terwijl de af te leggen afstand 12O00 KM. bedraagt. Infusschcn vertoeven ze op geschikte plaatsen in Frankrijk, Spanje en Italië, waar ze vaak uit de groote vijvers van groote buiten plaatsen menig vischje verschalken, het geen onze ooievaars vaak noodlottig wordt, daar ze dan neergeschoten worden. VIRIDIS. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. H. Franciscus Xaverius 't Zand 31 H H- Missen om 6 30, 8 00, 9 15 en 10.45 uur gezongen Hoogmis. 6 uur Lof. Parochie O L Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H. H. Missen om 7 uur, 8-30 en 10.30 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie v. d. H Henricus P. Borstraat 41 H H Missen om 7 uur, 8-30 en 10 uur Hoog. mis. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catslaan 28 H.H Missen om 7 en 8.30 uur. Hoogmis te 10-30 uur, 6 uur Lof. BINNENLAND GRONINGEN, 9 Aug. De recherche heeft een vijftal jongens aangehouden, die talrijke goederendiefstallen hebben gepleegd. De 19-jarige J. B. F., in dienst van de firma L., was op slinksche wijze in het bezit gekomen van de sleutels van het pand der firma en ging tezamen met andere jongelieden naar binnen, waar zij groote partijen goederen verzamelden en wegsleepten. Wegens den omvang der partijen maakten de jongens gebruik van een auto. Het gebeurde, dat enkelen hunner onmiddellijk met de gestolen waar op slap gingen, om deze van de hand te doen. De buit bestond uit groote partiien graslinnen, peau de peche, honderden paren dameskousen, groote hoeveelhe den koordvelvet en andere textielgoede- ren, ter gezamenlijke waarde van dui zenden guldens. De hoofddader was bo vendien in het bezit van den brandkast- sleutel en met behulp daarvan ont vreemdde hij tevens een groot bedrag aan geld. Behalve J. B. F. arresteerde de recher che den lS-jarijjen H. K., magazijnbe diende bii dezelfde firma, den lS-jarigen F. van A., en wegens heling den 23-jari- gen kleermaker D F. T. en den 23-jari- gen koopman P. K. Zij slaagde er tevens in een groot gedeelte der gestolen goe deren te achterhalen. De vijf jongelieden ziin voor den Offi cier van Justitie geleid. Tegen eenige andere personen, die verdacht worden van heling, is procesverbaal opgemaakt. DE KAPPERS EN HET NEDER- LANDSCHE MIDDENSTANDERS. FRONT 's-GRAVENHAGE, 9 Aug. De pers dienst van de N.S.B. meldt: De Federatie van Kappers-Patroons- Vereenigingen en de Kappers-Vereeni- ging „Nederland" hebben zich verecnigd en zijn toegetreden tot het Nederland sche Middenstandersfront van welke or ganisatie zii van af heden de kappers- groep zullen uitmaken. Als leider van deze groep in het Ned. Middenstandersfront zal optreden de heer H. H. de Weert (Lange Poten 21a. Den Haag. tel. 111534) tot heden voorzit ter der Federatie van Kappers-Patroons- vcreenigingen, lid van den hedriifsraad, bestuurslid van de Verecniging voor Vakonderwijs en redacteur van het maandblad „Het Kappersbedriif". De algemeene kappers-bcdriifs-zieken- kas en het belangrijkste deel van de vakpers, waaronder het vakblad „Het Kappershedrijf" hebben zich eveneens bij het Nederlandsche Middenstanders front aangesloten. 3e stadsschoorsteenveger van Braunau heeft de onverdeelde bewondering van de Nederlandsche jeugd, die haar vacantie in de Ostmark doorbrengt (Foto Psx-Holland) lost van verstopping, slechte spijsvertering, overmatige vetvorming of de schadelijke gevolgen er van: aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout De betrouwbare en aangename werking hiervan is een weldaad voor het geheele organisme. Flacon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. De democratie uitgeschakeld Wij lezen in het hoofdartikel van de Arbeiderspers: „Het ware onoprecht in dien wij. ook nu nog. bleven vasthouden aan de verbinding van socialisme en de mocratie. Deze laatste is immers uitge schakeld." Het blad vindt het verder duidelijk, dat het democratisch socialisme heeft afgedaan. Maar moet nu tegelijk ook het socialistisch inzicht zwijgen van dc ve len in de sociaal-democratische gelede ren, die bij de verbinding van socialisme en democratie, in hun hart toch altijd het zwaartepunt hebben gezocht in den socialistische» grondslag hunner bewe ging? Het blad gelooft, dat. ook in de huidige omstandigheden, deze vraag ontkennend kan-en moet worden beant woord. De arbeiderspers ziet haar taak in vorming van een socialistische idee van een volksgemeenschap, en deelt mede: „Om uitdrukking te geven aan het arbeidsveld, dat ons hier wacht, hebben wij, zoowel uit een oogpunt van politieke eerlijkheid als ter wille van een duidelijke aan duiding van ons streven, in den kop van ons blad het onderschrift: „So ciaal-Democratisch Dagblad" veran derd in „Socialistisch Dagblad". „Indien de Rijkscommissaris door zijn beslissing duidelijk te kennen heeft ge geven, dat hij de vakbeweging het aan gewezen lichaam acht om ook in de toekomst de belangen van de arbeiders te blijven behartigen, dan zou het niet minder dan een misdaad ziin, indien de vakhonden aan den kant bleven staan" Aldus een artikel van het N.V.V. in en kele organen van vakbonden. De „Man van den Op- bouwdienst" dupeert Am- sterdamsche kooplieden AMSTERDAM, 9 Augustus. Op nieuw zijn eenige winkeliers de dupe geworden van een persoon, gekleed in de uniform van den op- bouwdienst, die voordoet voor deze instelling inkoopen te doen. Zoo ook gisteren weer. Gisteren vervoegde zich een dergelijk per soon bij een koopman aan den Ruy- terweg. Hij verklaarde belast te zijn met het doen van inkoopen ter ver pleging van 38 man van den op- bouwdienst, die waren ingekwar tierd in een schoolgebouw aan de Reijnier Claesenstraat. Hij verzocht den koopman nog den zelfden avond veertig halve onzen hak- worst te willen leveren en verklaarde voor Vrijdag cn Zaterdag nog kaas en spek noodig te hebben, waarvan hij nog een nadere bestelling zou doen. Voor direct had hij voorts noodig twee pond koffie en een half ons thee. Tc goeder trouw gaf de koopman deze goederen mede, maar bij het bestellen van de hakworst moest hij tot de ontdekking komen, dat er in de R. Claesenstraat geen schoolgebouw was. Een tweede slachtoffer was de eige naresse van een winkel in Amsterdam- Zuid, die Donderdagavond bezoek kreeg van iemand in de uniform •van den op- bouwdienst. die beweerde chefkok Z. te zpn. I-Iij vroeg haar medewerking bii de levering gedurende vijf dagen van kaas. boter, koffie en thee. Met het oog op het late uur wenschte hij vast eenige koffie en thee mede tc nemen, welk verzoek werd ingewilligd. Ook hier het oude liedje: adres onbekend. Of men hier met een en dezelfde per soon te doen heeft, staat niet vast. Do chef-kok heeft wellicht vroeger bij de hereden troepen dienst gedaan. Hij droeg tenminste rijlaarzen en sporen. Een cn ander zij een waarschuwing voor winkeliers aan onbekenden niet to goeder trouw gopderen mede te geven. De gevolgen, welke steeds nadeelig blij ken, zijn voor rekening van de winke liers. Van hun vertrouwen wordt danig misbruik gemaakt. 's-GRAVENHAGEE, 9 Aug. Oproep aan commandanten van regimenten, korpsen, enz. en voorts aan allen, die deel hebben uitgemaakt van het voor malige Koninklijke Nederlandsche le ger. Bij den directeur van het Neder- landsch Legermuseum „Generaal Hoe fer", kolonel der Marechaussee b.d. M. C. van Houten, huize „Oudeweg", Doorn (tel. Driebergen 265), wordt gaarne een opgave ingewacht van regiments- of korpsverzamelingen, van afzonderlijke voorwerpen, als oude wapenen, model len, miniatuurrnaterieel, boekwerken op materieelgebied, tcekeningen, materieel- foto's, schilderstukken, prenten, bijzon dere muziekinstrumenten (klaroenen, paradetrommen, pauken, schellcboomen enz.) gedenkpenningen enz., welke voor het Legermuseum van belang kunnen zijn. De opgave bij voorkeur onder bij voeging van een inventaris en met ver melding van de plaats, waar tijdelijke opberging heeft plaats gevonden of van de namen en adressen van degenen, die de voorwerpen tijdelijk onder hun be rusting hebben genomen. Voorts zullen gaarne alle voorwerpen of bescheiden, welke verhand houden met do krijgsverrichtingen van 10—15 Mei j.l. en welke als herinneringsstuk voor het Legermuseum waarde hebben, ter opnamen in de verzameling in ont vangst worden genomen. Een toelich ting bij bedoelde herinneringstukken zal op prijs worden gesteld. Het bestuur van de stichting „Het Ne- derlandsch Legermuseum Generaal Hoe fer" spreekt de verwachting uit. dat aan dezen omroep in ruime mate aan dacht zal worden geschonken, opdat het Legermuseum straks in staat zal zijn een zoo getrouw mogelijk beeld te geven van de geschiedenis van het Nederland sche leger tot en met den datum van 15 Juli 1940. NOODLOTTIGE AANRIJDING WINSCHOTEN, 9 Augustus. Giste ren werd de 12-jarige J. Jansen te Ham- dijk onder de gemeente Nieuweschans door een auto overreden. Het meisje, dat te Beerta hij familie logeerde, be kwame zware inwendige verwondingen. Het slachtoffer werd naar het R K. ziekenhuis te Winschoten vervoerd, waar het vanmiddag is overleden. feuilleton door Cecil Freeman Cregg 35) Om de een of andere reden scheen de man dan plotseling het gevaar te rui ken, want niet een onderdrukte ver- wensching knipte hij zijn lantaarn uit, waardoor het gelieple huis in het don ker gehuld werd. terwijl hij naar de deur rende. Fliggins was verrast, maar stortte vooruit om hem tegen te hou den. De onvermijdelijke botsing lien voor den inspecteur het minst gunstig af. Boor den kracht van de schok werd hij tegen den grond geworpen, maar hij slaagde erin een voet vast te grij pen terwijl de man langs hrm heen rende F.r volpdp pen zware slag, welke het huisje op zijn grondvesten deed 'rillen en dan een waar pandemo ninm. Een verwarde massa armen en bep- nen, een kiept van pijn wanneer een hand of voet met andprp tepre lirhaams- d<>'|rn in contact kwam en een taal Me Hp indringer moest ten slotte voor dp forep majeure zwichten Hij had er een mooi gevecht van gemaakt en zelfs nu waren er drip aerpnten voor noodig om hem' in hpdw.ang te houden. ..Laat je licht eens op hem schijnen, brigadier", hijgde Higgins, die vrijwel hu it en adem was. Teretond richtte brigadier Johnson den straal van zijn lantaarn op het ge laat van den gevangene. Het was „Sam son" Sanderson. „Jij zou nooit een goeie inbreker zijn, Sanderson." „Loop naar de pomp!" Plotseling verdween echter zijn te genstand. Zijn schouders zakten slap omlaag en zijn kin viel op de borst. „Dat zwijn heeft me dus verraden, hè? Stuurde me hier naar toe om de uniform te zoeken, terwijl Hij uitte een korten, scherpen lach, waarin echter niets vroolijks klonk. „Goed Hig gins. Ik ga rustig met je mee. maar ik zal met dat zwijn afrekenen! Ik zal ie alles vertellen wat ik weet! Neen, dat kan ik niet, ik Sanderson deed een laatste, wanhopi ge poging om zijn aanvallers van zich af te schudden en werd dan aan twee van de agenten vastgeböeid „Zullen wij wachten tot de auto ons morgrnoohtend komt halen, meneer, of zullen wij hem nu meenemen?" vroeg de hrigadier „Het is volle maan. zoodat wij best kunnen gaan. Vannacht zal hier wel nirmand meer kompn." „Goed. inspecteur. Kom mee. ton gons." De derde agent opende de voordeur en ziin twee confrères gincen met hun gevangpne naar huiten. gevolgd d/ror den brigadier en den inspecteur De agent sloot de deur weer af en volgde dp anderen. Er was een plotselinge vuurstraal em eindje verder boven de heg. de knal van ern geweer en de groote San drrson zak'e on zijn knieën pji viel dan zoo lang als hü was op den grond, de aan hem vastgeklonken agenten in zijn val meesleepend. „De kogelwond is niet de eenige, in specteur. Als ik zoo vrij mag zijn het op te merken, moet ik zeggen, dat hij lee- lijk gehavend was voor hij werd neer geschoten." „Dat was hij", antwoordde Higgins kort. „Maar hij komt er weer boven otr/^ïet kan natuurlijk wel eenigen tijd duren, maar De vriendelijke dokter, dezelfde die kort geleden Higgins had behandeld, haalde vcclbeteekenend zijn schouders op. „En nu geen vragen. Hij kan wel de grootste misdadiger zijn, die er rond loopt, maar voor mij is hij een mensche- lijk wezen, en als zoodanig verbied ik voorloopig eike ondervraging." „Goed dokter, u hebt hier het com mando." „Eenig spoor van zijn aanvaller?" „Geen enkel. Het was veel te donker." „U vermoedt dat hij zal ontkomen?" „Ik weet 'he( niet. Weet u wel, dat, wanneer ik honderd zeven en veertig keer^mocht raden wie de aanvaller was. ik het de eerste keer al goed zou raden „U weet dus wie het is?" „Neen", zei de inspecteur langzaam. „Precies weten, wde het schot afvuurde, doe ik niet. maar ik kan soms ver draaid coed raden." Na welke vage opmerking inspecteur Higgins met een knikje het ziekenhuis verliet. HOOFDSTUK XXIV. Waarin Insnecteur Hioqlns een winkel bezoekt. Inspecteur Higgins keerde ander maal naar Londen terug en liet daar di rect informaties inwinnen, welke hij feitelijk al eerder had moeten vragen. Hij vroeg brigadier Merrier om na te gaan op wiens naam het autonummer XX 57936 geregistreerd stond. De wagen zelf was na den vergeef- schen tocht van Bobby Bunter weer naar Scotland Yard teruggehaald en daar door experts onderzocht. De auto bleek niet zoo onschuldig als hij er op bet eerste gezicht uitzag. Hij was b.v. in staat tot veel groofer snelheid, dan het merk of bet, model zouden doen ver moeden. Dan bleek er onder de kussens van de achterbank een koffer verbor gen. welke een miniatuur arsenaal be vatte, met een behoorlijke hoeveelheid ammunitie. En de gereedschapskist be vatte, behalve de noodige gereedschap pen, een aantal paspoorten, welke alle maal vervalscht bleken De belastingkaart, die aan het dash- bord hing, was in orde en liep eerst over zes maanden af. Insjiecteur Higgins was Bobby Bun ter uiterst dankbaar, dat hij de bende op een zoo critiek moment van haar voornaamste middel tot ontvluchten had beroofd. Zonder auto en zonder paspoorten waren zij practisch niet in staat zich te hewegen. Toen er onder de vloerplanken nog eon flinke hoeveel heid geld in verschillende muntsoorten gevonden werd, kon hij wel juichen Hij vermoedde dat de wagen steeds gereed gehouden werd voor het geval zii pr haastig vandoor moesten gaan, zooals bij het arriveeren van de brandweer in het groote huis. Geld. pasnoorten en wappnen, alles bij de band En dan te denken, dat Bobby Higgins grinnik te Hij besefte natuurlijk volkomen, dat het gevonden geld mogelijk niets uit staande had met dat wat uit de safe was gehaald en dat de bende voorloo pig nog niet zonder middelen zou zit ten. Toch moest er ongetwijfeld een tijd komen, dat hun middelen zouden opra ken en dat zij verplicht zouden zijn ver schillende van hun effecten te verzilve ren. Wanneer het zoover kwam, zouden zij ontegenzeggelijk een spoor moeten achterlaten. Iliggins was er volkomen van over tuigd, dat het slechts een kwestie van ti.id was, tot de Gladde en Jacob Hec- kenstein gearresteerd werden. De poli tie was in het bezit van bet volledig sig nalement van die twee cn ook van hun foto's. Wat den leider betreft, die door Higgins, bij gebrek aan betere kwalifi caties, in gedachten steeds „de stem" genoemd werd, stond de politie er heel wat moeilijker voor, er waren ceen fo to's \an hem beschikbaar niets dan een duimafdruk. Die afdruk was diep in het brein van den inspecteur ge grift. Hij was in staat geweest een alge ineenp aanwijzing te geven betreffende den bouw van den man, toen 'hij hem, als politieagent vermomd, gesproken had. Maar een dergelijke beschrijving paste op tachtig procent van de man nelijke bevolking en was vrijwel waar deloos De stem was eveneens moeiluk te beschrijven. Higgins was er zeker van dat hij die overal zou herkennen zoodat die toen veranderd moest zijn. Vrijwel hopeloos tenzij een nieuw optreden van de bende meer licht zou brengen. Inmiddels waren er andere sporen, welke om een onderzoek vroegen, en het was naar aanleiding daarvan dat Higgins andermaal een bezoek bracht aan Birkenhead Mansions. Hij 'had lang pn breed over de Ham- perzaak nagedacht cn hij was tot be paalde conclusies gekomen. Op den Zondagavond, toen Henri Hamper schijnbaar dronken, maar in werkelijk heid (volgens de theorie van den in specteur) dood was thuisgebracht wa ren daar drie mannen bij betrokken ge weest de politieagent, de groote man, die Henri Hamper naar zijn kamer had gebracht en de chauffeur van de taxi. In het licht van de bekende feiten scheen het redelijk aan te nemen, dat de groote man de gewonde Sanderson was geweest en de taxi-chauffeur Jacob Heckenstein. Wie was dan de politie agent? Een van de twee of de man Raymond, die kort daarop werd dood geschoten tijdens dat geheimzinnige ritje op de bovenverdieping van de bus, of „de stem". In aanmerking genomen, dat deze zirh hij een andere gelegen heid ook als agent vertoond fud, J*?k liet absoluut logisch, dat het op ruen Zondagavond „de stem" was geweest. Dat ^as echter gemakkelijk genoeg uit te vinden. Juffrouw Hick, de hospita, die de bo venste verdieping van Birkenhead Mansions bewoonde, was een belangrij ke getuige geworden. Zij was de eenige geweest, die beide helpers had gezien Daarom had Higgins zich voor dat bezoek gewapend met twee foto's. Een van Sanderson en de andere van Ray mond Hij was ervan overtuigd dat zij den grooten man zou herkennen. In dien zii de foto van Raymond niet her kende, moest de man in uniform dien avond „de stem" zijn geweest. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7