LAATSTE BERICHTEN Engelschen bombardeeren Amsterdam Ckjsumda Wat zijn dat voor bonnen Eenheid in de medische sportkeuring DE EENHEID IN DE VOETBALSPORT buitenland DE BETOOGINGEN IN JAPAN omtrek Kostganger „vergat' zijn koffer O.m. HET WILHELMINAGASTHUIS .BIZONDER HEVIG GETROFFEN VERKOOPINQEN Baarn Leusden ZINGEN IN DEN OPBOUWDIENST buitenland De Duitsche lucht aanvallen op Engeland MARKTBERICHTEN land- en tuinbouw De aardappelziekte heerscht Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 13 AUGUSTUS 1940 SPORT EN SPEL 's-GRAVENHAGE, 12 Aug. Naar het A.N.P. van den heer E. W. J. Rosenberg, secretaris van de Natio nale Stichting ter bevordering van de Lichamelijke Opvoeding ver neemt, vinden besprékingen plaats om te komen tot meer eenheid in de medische sportkeuring. Thans 10 jaar geleden werd de Fede- I ratie van bureaux voor de medische sportkeuring in het leven geroepen en daarmede een zeer belangrijk werk aan gevangen. Da Federatie telt thans een vijftigtal bureaux. Daar er buiten de Fe deratie in den lande nog verschillende zelfstandig werkende en niet aangeslo ten bureaux voor medische sportkeu ring bestaan, werd de wenschelijheid aangevoeld hierin verandering te bren gen. De oenheid ten aanzien van de me dische sportkeuring in den lande is hoogst belangrijk. Tot heden was het mogelijk, dat iemand door het bureau op de eene plaats kon worden afge keurd. terwijl dezelfde persoon zich dan liet keuren in een andere plaats en dan wel werd goedgekeurd. Door een innige samenwerking tusschen de verschillen de in den lande werkende bureaux zul len dergelijke ongerijmdheden onmoge- ïiik blijken door het toepassen van een nauwkeurige registratie en een uitwis seling der gegevens. Verschillende sportvereenigingen had den reeds de medische keuring voor haar leden verplichtend gesteld. In het belang van het algemoene volkswelva ren wordt de wenschelijkheid gevoeld, een dergelijke verplichte medische keu ring meer algemeen te maken. De oude K.N.V.B. kende o.a. reeds deze verplich te keuring voor zijn juniores. Vooral voor juniores is deze keuring uiterst be langrijk, zoodat de wenschelijkheid en noodzakelijkheid wordt aangevoeld het goede voorbeeld van den ouden K.N.V. B. uit te breiden en verplichtend te stel len voor alle werkende leden van den nieuwen N.V.B. In gemeenschappelijk overleg worden thans de verschillende afzonderlijk werkende bureaux gefusio neerd. Voor de bestaande katholieke bureaux brengt deze fusie geen enkele verandering, daar de keuring zal kun nen blijven geschieden door dezelfde katholieke geneesheeren, waarbij even wel de mogelijkheid onder de oogen wordt gezien om de keuring od allp bureaux volgens uniforme richtlijnen te doen geschieden. Rechtzetting van een misver stand dat gewekt is 's-GRAVENHAGE, 13 Augustus'. Omtrent 'de enkele dagen geleden ge publiceerde uiteenzetting van de fusie der voetbalbonden, zulks naar aanlei ding van een interview van mr. J. J. P. C. van Kuyk, voorzitter der Natio nale Stichting tot Bevordering van de Lichamelijke Opvoeding, schijnt eenig misverstand te bestaan. Tot goed begrip van het ware karak ter der samensmelting diene het vol gende: De hier te lande bestaande voetbal- organisatie's, te weten de K.N.V.B., dc R.K.F., de C.N.V.B., de N.A.S.B. (afdee- ling voetbal) en de N.Y.F. hebben zich gefusioneerd tot één hond: de Neder- landsche Voetbal Bond. Daardoor heb ben de vroegere door den K.N.V.B. er kende plaatselijke en gewestelijke bon den. zoomede de diocesane voetbalbon den en de I.V.C.B. opgehouden te be staan. De elftallen dezer vereeniging ne men deel aan de competities van den N.V.B.hetzij in de hoofdafdeeling, het zij in 'de onderafdeelingen, waarvan de grenzen nog nader zullen worden vast gesteld. De indeeling in een bepaalde afdeeling houdt verhand met de speel- sterkte van een club. Voor zoover mogelijk zullen de elf tallen van de diocesane bonden bij el kaar blijven ingedeeld. De onder-afdeelingen kiezen zelf standig haar besturen. Voor zoover dit noodig of wenschelijk wordt geacht zullen daarin uiteraard de verschillen de confessioneel© richtingen vertegen woordigd zijn. Het vorenstaande heeft uitsluitend betrekking op de technische regeling van de voetbalsport. Willen bepaalde clubs de idpéle- en vriendschapsban den onderling onderhouden, dan kun nen zij biervoor den vorm kiezen, die zij daarvoor wenschelijk achten. „Japan's gevechtsfront is de Theems" verklaart een resolutie TOKIO, 12 Aug. (D.N.B.). Onder beschermheerschap van de „anti-Brit- sche liga, is heden in het Bibiya-park te Tokio de reeds aangekondigde anti- Britsche bijeenkomst gehouden. Depu taties en vertegenwoordigers van meer dan 30 steden in het gcheele land na men eraan deel. In de redevoeringen keerde men zich tegen Engeland, ter wijl gewezen werd op de noodzakelijk heid de as TokioBerlijnRome to versterken. Resoluties werden gezojn- den aan den minister-president, den minister van buitenlandsche zaken, de ministers van oorlog en marine, aan den Britschen ambassadeur en aan de Duitsche en Italiaansche ambassadeurs Van Groot-Brittannlë werd verlangd, dat het zich in het Verre Oosten van inmenging zal onthouden. Ook komen berichten omtrent anti- Britsche hetoogingen binnen uit Ha- mamatsoe, Nagoya, Nara, Wakajama, Takamatsoe, Kociii, Maroegamo en Na gasaki. Over de betoogingen publiceert de ge- hcelo pers lange verslagen met foto's. De Tokio Asahi Sjimboen meldt, dat vertegenwoordigers van alle districten van Groot-Tokio alsmede van 35 der belangrijkste steden van Japan aanwe zig waren. Onder de plakaten in de ver gaderzaal bevonden zich leuzen als: „Slaat Engeland neer en verheft Ja pan", „De opbouw in het Verre Oos ten begint, met de verdrijving van En geland", „Handen af van het Oosten". Na het voorlezen van dc resoluties is do algemeene verklaring afgelegd. „Ja pans gevechtsfront is do Theems. Hon derdduizend .Tapanneezcn moeten als een man tegen Engeland opstaan. Van alle landen, die Tsjang Ivai Tsjek vriendschappelijk gezind zijn, heeft En- celand do leiding en daarom is het de aartsvijand van de ontwikkeling van Oost-Azië. De inhoud bleek uit gestolen goe deren en valsche munters- apparatuur te bestaan WEESP, 12 Augustus. Dezer dagen heeft de politie in een perceel aan de Middenstraat te Weesp enkele koffers in beslag genomen, welke daar door een militair, die tijdens de mobilisatie hier gelegerd is geweest, waren achter gela ten. Toen de eigenaar maar steeds niet kwam opdagen, stelde de bewoners dc politie van de aanwezigheid cler koffers in kennis, met het gevolg, dat deze naar het politiebureau verhuisden. Het bleek, dat zich in deze kof fers verschillende militaire goederen bevonden, benevens goederen, welke door diefstal uit een fabriek te Hil versum verkregen moeten zijn. Ook vond de politie daarin verschillen de stempels en andere apparaten voor het vervaardigen van valsch geld. De eigenaar van de koffers is door de politie te Leidschendam aangehouden en naar hier overgebracht Hij is ter be schikking van den officier van justitie te Amsterdam gesteld. Het onderzoek duurt nog voort. AMSTERDAM, 13 Aug. Kort voor twee uur zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag door Engelsche vliegtuigen talrijke brand en explosieve bommen op verschillende gedeelten van de hoofstad geworpen, waardoor in de omgeving van de Da Costakade, Jacob van Lennepkade, de Kinkerstraat en het Paramariboplein talrijke branden, naar schatting 20 tot 25, zijn ontstaan. Aan den overkant van het IJ in den Kometensingel (Oostzaan) is een explosieve bom in het water terecht gekomen, waardoor de wegberm is beschadigd, andere op pleintjes, zoodat ruiten en deuren van omliggende perceelen werden vernield. Slachtoffers vallen hier niet te betreuren. Het tweede gedeelte der Holland Week op de Loosdrcchtsche Plassen. Dat is nog eens zeilweer. Een stevige bries, de zeilen bol, het water flink opspattend onder de snelle vaart der ranke boot, dot is wat een rechtgeaard zcilenthousiast werkelijk in zijn element doet zijn. Op het Paramariboplein zijn de perr ceelen 60 en 44 door brandbommen ge troffen en in brand geraakt. Op het Su- rinameplein zijn een of meer brand bommen in den grond geslagen Het perceel Paramariboplein 22 ie door een explosieve hom geraakt, welke door het dak naar binnen sloeg en op de bene denverdieping is blijven liggen. De bom is niet ontploft. Men vreest, dat het een tijdbom is. Onder leiding van hoofdin specteur Glasiue van het bureau Over toom is de omgeving van bet huis over pen afstand van 50 meter ontruimd en uiteraard afgezet. Ook hier vallen peen slachtoffers te betreuren. De- meeste bommen, in hoofd zaak brandbommen, zijn terecht ge komen in de omgeving van de Van Lennep- en de Da Costakade. Hot perceel Da Costakade 197 werd door een brandbom getroffen, welke door de 3e, 2e en le verdieping heensloeg en een uitslaanden brand veroor zaakte. Drie hoog was onbewoond, de bewoners van twee hoog zijn ge vlucht. Van de bewoners van één hoog is niets bekend. In de benedenverdieping was een café gevestigd. Dit perceel heeft groote brand- en waterschade opgeloopen. Een in de Da Costakade liggende kolenschuit werd eveneens geraakt en vatte vlam. Het perceel Jacob van Lennepkade 52 heeft brandschade aan do 3de verdie ping opgeloopen. Op den hoek van de Jac. van Lennepstvaat en de Da Costa kade heeft een brandbom een 2de en een 3de verdieping doen uitbranden. In het perceel Jac. van Lennepkade 54 is een brandbom ingeslagen, welke door drong tot de 2de verdieping. De bewo ners konden met behulp van water en dekens de hom onschadelijk maken. Perceel Kinkerstraat 71 is eveneens door brandbommen geteisterd, evenals de perceelen Kinkerstraat 74 tot 80. Voorts werden aan de Da Costakade getroffen de perceelen 132, 161, 177 en 199. In het perceel 177 viel de brandbom in de slaapkamer van drie kinderen. De ouders van deze kinderen hadden zich nog niet ter ruste gelegd en waren in staat met hun kroost veilig het huis tp verlaten. De woning brandde geheel uit. Hier woonde de familie Van Ree. Er valt bij dit bombardement een slachtoffer te betreuren. Het is de Cfl-jarige werklooze J. de Kruif, die zich reeds met zijn vrouw te ruste had begeven, toen de brandbom enkele centimeters naast het ledikant aan zijn zijde insloeg. De man werd onmiddel lijk door het vuur getroffen en was vrijwel op slag dood. Zijn vrouw, die naast hem sliep, kreeg slechts enkele brandwonden aan de armen. Het Wilhelminagasthuis is bij zonder hevig gebombardeerd, hoewel he.t een groot Roode Kruis- teeken op het dak heeft, dat door de vliegers gezien moet zijn door middel van de door hen uitgewor pen lichtbommen. Het ziekenhuis werd getroffen door een groot aantal brandbommen, waardoor vooral de oogheelkundige en de tandheelkundige kliniek zwaar beschadigd werden. Groote bom- mentrechters, van twee tot vijf meter middellijn, zijn geconsta teerd, het mag een wonder heeten, dat niet talrijke menschenlevens te betreuren zijn.. De politie was onder commando van commissaris Sehroeder op het terrein van den brand aanwezig. Er werd voor een strenge afzetting gezorgd rnet de medewerking van de luchtbescher ming en Duitsche militairen. Uiter- was ook een groot aantal brandweer wagens op de verschillende punten ge concentreerd. Bovendien waren de mo torspuiten van het nieuwgevormde brandweercorps \an de luchtbescher ming aanwezig. In de omgeving van de Da Costakade heeft de commandant van de brandweer, de heer Gordijn, ge durende eenigen tijd het commando gevoerd. Hij werd later afgelost door hoofdbrandmeester do Boer en adiunct- hoofdbrandmeesters de van. Wijnsaar den. Op het Paramariboplein werd het hevel gevoerd door de brandmeesters de jong en ten I<ate. Bovendien was hier het hoofd van de luchtbescher ming, de heer Verschoor, aanwezig. In den tuin van perceel Da Costa kade 130 werd door een agent en een burger het begin van brand door een brandbom geconstateerd. Het vuur was spoedig gobluscht. Da Costakade 169 is een brandbom op de 2e verdieping in een bed terecht gekomen en heeft daar brand veroor zaakt Deze is door de luchtbescher ming gobluscht. Een electrische boven leiding van dc tram in do Bilderdijk- straat is eveneens vernield. Bovendien heeft een bom in deze straat in het asfalt een gat geslagen. Van het perceel hoek Bilderdijkstraat —Kinkerstraat is dc 3e verdieping door brand beschadigd. Van de Bilderdijkstraat perceel 182 is de slaapkamer, huiskamer, het maga zijn en de werkplaats uitgebrand, bovendien een binnenbrandje in per ceel 198 Bilderdijkstraat. Uiteraard bood de duisternis de brandweer groote moeilijkheden. Het was volkomen onmogelijk een over zicht van het gebeurde te krijgen, en dit vereisehte afzonderlijk optreden, waardoor zeer veel materiaal ingezet moest worden. De straten waren bedekt met slangen, na korten tijd door het hluschwater in beken veranderd. Zeer veel van het brandende huisraad was naar buiten geworpen, waardoor en kele straten bier en daar vrijwel onbe gaanbaar waren. Onder de bewoners van dc van Lennepbuurt hecrschte uiteraard de grootste verslagenheid. Zoo goed en zoo kwaad als het ging waren de bewoners van de getroffen perceelen bij buren, die er boter afge komen waren, ondergebracht. Niemand was meer te bed, iedereen had zich aangekleed en was de straat opgegaan. Overal stond men in groepen het ge beurde te bespreken. Een factor, welke het onderzoek zeer bemoeilijkte, was, dat vele bewoners van getroffen per ceelen in hun angst waren gevlucht, zoodat vaak de brandweer en politie niet te weten konden komen, wie nu eigenlijk het huis bewoonde. De brandweer was spoedig overal het vuur meester en rukte omstreeks vier uur in, al bleven hier en daar posten achter. Nader onderzoek zal dan ook in den loop van Dinsdag worden ingesteld; dan pas zal men ook kunnen vverzien. hoe groot de aangerichte schade is. Dat zij echter vele duizenden guldens zal beloopen, laat geen twijfel. Op Den Helder DEN HELDER. 13 Aug. Het is van- nacht onrustig geweest in den Helder. Om ongeveer elf uur begon gisteravond het afweergeschut te werken voor het terugdrijven van Engelsche vliegtuigen, die boven de stad kwamen. Zwaar don derde het geschut: het was met de rust van de menschen gedaan. Hot gelukte telkens de vliegtuigen te verjagen. Toch zijn nog enkele bommen op het terrein van den heer Oortgvsen, bij de Fabrieksgracht terecht geko men en die hebben de noodige ra vage teweeg gebracht. Honderden ruiten moesten het weer ontgelden. Zoowel aan de Fabrieksgracht en het gedeelte Ruighweg, grenzende aan het terrein van den heer Oort- gysen, als aan de huizen aan de Sluisdijk6traat is veel scahde aan gericht aan panden en ruiten. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Op Wieringen. Een doode en twee gewonden WIERINGEN, 13 Augustus. In den afgeloopen nacht is op het westerdeel van Wieringen een Engelsche bom ge vallen, welke veel schade heeft aange richt. De houten woningen van de fami lies Speuren en Kamst werden het zwaarst getroffen. De 16-jarige zoon van Speur werd op slag gedood. De heeren Speur en Kamst werden zwaar ge wond naar het ziekenhuis te Alk maar overgebracht. De heer Kamst verkeert in levensgevaar. Verschillende bewoners daarvan be kwamen lichte verwondingen. Het ter rein is afgezet. Er zijn geen militaire objecten in de nabijheid. Op boerderijen te Staphorst MEPPEL, 13 Augustus. In den af geloopen nacht om half een zijn, ver moedelijk tengevolge van een luchtge vecht tusschen een Engelsch en een Duitsch vliegtuig, eenige brandbom men uit het Engelsche toestel neerge komen in het dorp Staphorst nabij Meppel. Hi"ibij werden twee boerde rijen, bewoond door de landbouwers J- Stens en J. Bloemert, door brandbom men getroffen De bewoners konden zich in nachtgewaad in veiligheid brengen. Eenige kalveren en varkens Z a n d v o o r t w e g 6. 14 Augustus 10 uur v.m., verkooping inboedel door not. Romer. „De la Promenade". Donder dag 22 Aug., 8 uur n.m. veiling door not. Schouten, van vergaderlokaal Korte Schoolstraat 7, met roerende goederen daarin. Heemstralaan 35. 27 Augus tus. Verkooping inboedel, 10 uur v.m. Koffiehuis v. Dalfsen. 19 Augustus 10 uur v.m. Verkoop percee len hout. kwamen in de vlammen, wolke weldra uit de boerderij opsloegen, om. De ge- heele inboedel ging verloren. De Stap horster brandweer slaagde er in een derde perceel, waarvan het dak vlam had gevat, te behouden. Engelsche vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht ook boven Amsterdam Noord en wierpen op verschillende plaat sen brand- en brisantbommen uit. Vier bommen kwamen terecht in den Noorder IJpolder. in volkstuintjes nabij tuindorp Oostzaan, waar een tuinhuisje geheel en enkele andere gedeeltelijk werden ver nield. Drie bommen exploideerden ter stond een vierde was vanochtend nog niet tot ontploffing gekomen. Van een groot aantal woningen in de nabijheid werden de ruiten vernield. Op een nabij liggend zandterrein vielen elf iichtkogels, waarvan er drie niet ont brandden. Personen werden gelukkig niet getroffen. Het Centraal Muziek Instituut geopend 's-GRAVENHAGE, 13 Aug. In het gebouw Laan van Mcerdcrvoort 2 is het Centraal Muziek-Instituut van den Op- bouwdienst geopend, waar de krachten worden gevormd, welke bij de korpsen leiding zullen geven op het gebied van den volkszang. In tegenwoordigheid van de docenten heeft do chef van hoofdafdeeling 4 van den staf, de kapitein van den generalen staf J. D. S. Paters, de cursisten toege sproken en de bedoeling van het nieu we instituut uiteengezet. Teruggrijpend naar vroegere ervarin gen in de Weermacht, herinnerde kapi tein Paters aan de misvatting van velen als zou het Nederlandsche volk niet kunnen zingen. Hij stelde daartegenover zijn overtuiging, dat ons volk wel dege lijk kan zingen en het zelfs graag doet. Al hebben dan de pogingen, om het Hol- landsche lied gemeengoed te maken tot dusver niet het verhoopte succes gehad, de leiding van den opbouwdienst zal daarin niet berusten. Hot mankeert noch aan liederen, noch aan zangers, noch aan lust om to zingen en daarom zal er ook gezongen worden. Aan het Centraal Muziek-Instituut de taak. aldus besloot kapitein Paters, om daarbij richtinggevend en smaakvor- niend op te treden. De leider van de school, kapitein P J. Tiggers, heeft vervolgens het woord gevoerd over den gang van zaken bij de studie, wolke naar uitdrukkelijk werd vastgesteld thans hoofdzakelijk op het volkslied zal zijn gericht. Als docenten voor de verschillende vakken zullen kapitein Tiggers bijstaan de eerste-luitenants Dr. J. v. d. Griend E. Witsen, R. van IJperen, W. Kohier en R. Gevers. Ook lichaamsoefeningen en zwemmen ziin in het leerprogram van het insti tuut opgenomen. Uit de berichten, die in den loop van hedenochtend ontvangen zijn over de resujtalen van de heden ondernomen Duitsche luchtaanvallen op verscheide ne vliegvelden in Zuid-Engcland blijkt, naar het D.NJ3. van militaire zijde ver neemt. dat vooral de vliegvelden van Eastchurch aan de Theems, almede de vliegvelden van Portsmouth en Aider- shot, zwaar beschadigd, resp. volkomen verwoest zijn. Er zijn talrijke branden en ontploffingen waargenomen. Een aantal vliegtuigen werd op den beganen grond gewoonweg opgeblazen. Behalve deze vliegtuigen verloren de Engelschen bU de luchtgevechten in dit gebied tot dusver 14 vliegtuigen. Van de Duitsche vliegtuigen zijn er tot dusver 5 nog niet teruggekeerd. HET VLIEGTUIGONGELUK IN AUSTRALIË LONDEN. 13 Aug. (D.N.BNaar Reuter meldt, is vast. komen te staan, dat de Australische ministers Street en Fairbairn, alsmede vice-president Gul- lett slachtoffers zijn geworden van hel reeds gemelde vliegtuigongeluk bij Can berra. Onder de slachtoffers bevindt zich verder generaal Sir Cyril Baudenell White, chef van den generalen 6taf van het léger. KAASMARKT BODEGRAVEN BODEGRAVEN, 13 Au?. Aangevoerd 330 partijen Goud6che kaas, alles met rjiks- merk, totaal 14.350 stuks. Prijs met rjjks- merk la soort 4043, 2e soort 3739, zwaardere tot 43. Handel vlug. BOTERMIJN 's-HERTOGENBOSCH s-HERTOGENBOSCH, 13 Aug. Aanvoer 11775 K.G. Hoogste prijs 1-59, laagste pr\js 1.5a, middel prjja 1.57, per K.G. GRAND-THEATRE. Van Vru'dag 9 t.m. Donderdag 15 Aug. vertooning van de film „De school der liefde". Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6, 8.15 uur doorloopcnd. Zondag 2 30, 4, 6 en 8.15 uur doorloopend. Andere avonden 8.15 uur. lederen middag, behalve Vrij dag en Maandag, matinée om 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vriidng 9 t m. Don derdag 15 Augustus vertooning van „Vadertje Langbeen". Voorstellingen: Zaterdag om 2.30, 6.15 en 8.15 doorl. Zondag om 2.30, 4, 6.15 en 8.15 uur doorl Andere avonden 815 uur. lederen middag niatinée om 2.80 uur. REMBRANDT-THEATER. Vertooning van de film „Port Arthur". STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor a]i« meisjes iodcrcn avond geopend des Zondags van 2 uur. MUSEUM KLEHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag 's Zaterdags 1012 en 1.30S uur (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vr'tfon toegang) GILDEHUIS A.K.G. Zomertentoonstelling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9., BOSCHTHEATER BIRKHOVEN. 20 Aug. Opvoering van „Elckerlyc". 7 uur n.m. Scheerzeepbonnen, die geen scheerzeep bonnen zijn f/tffJ loven cn denken tegenwpordig in V* bonnen, stamkaarten cn niet te ver' geten punten. De textieldistributie heeft dit laatste zorgenkind van de Nederland sche huisvrouwen in het leven geroepen en om het haar nu niet al te moeilijk te maken heelt men b(i de uitreiking van de texticlkaartcn zorg gedragen voor een ver- rassing. Iedereen heeft namelijk, behalve de iextiel-kaart nog bonnen ontvangen voorscheerzeep. Men zal zeggen, dat is geen verrassing meer. want dat wisten wij al lang. Het spijt ons den lezer die illusie te moeten ont nemen. want de bijgevoegde bonnen zijn inderdaad een verrassing cn officieel is er niets van bekend, dat ze voor de distribu tie van scheerzeep zouden dienen Hoe het praatje dan in dc wereld is ge komen? Dat is heel bcgrijpcliik, want bon nen, die moeten worden uitgereikt zonder dat men weet. waarvoor zc eventueel zou den moeten dienen, zijn geen bonnen. Ge makshalve heeft men deze toegevoegde distributiekaarten daarom scheerzccpbon- netjes" gedoopt, hoewel niemand weet. waarvoor ze werkelijk dienen, al denkt iedereen, dat hii het wel weet! Men denkc nu niet. dat de distributie kantoren. deze bonnen zoomaar voor de aardigheid uitgeven. De oorzaak ligt in het feit, „dat distributie van andere artikelen, die weldra noodig zullen blijken", te ver wachten is. En daartoe dienen dan deze „schecrzcepbonnen"die geen scheerzeep bonnen ziin. maar... het .misschien wel kunnen worden. Maar nngrnaals. daarover is momentcel nog niets bekend. OUDE GLAZENWASSCHER SLACHT* OFFER VAN ZIJN BEROEP 's-GRAVENHAGE, 13 Aug. Een oud© glazenwassehcr dc man was 71 jaar zeemde gietermiddag de ruiten van de eerste étage van een groot gehouw op het Plein, toen hij het evenwicht kwijt raakte en van den ladder viel. Met oen schedelbaaisfractuur werd hij naar het R.K, Ziekenhuis in het West einde vervoerd, waar het slachtoffer eenige uren later is overleden. Raadgevingen van den Plantenziektekundigen Dienst WAGENINGEN, 13 Aug. De Plantenziekl^kundiRs Dienst deelt mede, dat zoowel op de klei als op de zand- en veengronden dit jaar de aardappelziekte (phytophthora infestans) op zeer vele perceelen in hevige mate in het loof optreedt, terwijl in verschillende gevallen ook de knollen reeds zijn aangetast. Om 'deze laatste aantasting nog zoo- \eel mogelijk te voorkomen, raadt de Plantenziektekundige Dienst den ver houwers met klom aan om het rooien hii nat weer achterwege te laten en alleen te rooien, wanneer de grond be hoorlijk is opgedroogd. Ook moet het bedekken van de aard appelen met loof. zelfs al is dit slechts tijdelijk, sterk afgeraden worden. De gewassen, waarvan het loof thans nog niet of slechts weinig door ziekte is aangetast, moeten tot op het laatst van het groeiseizoen toe. bespoten wor den met Bordeauxsche of Bourgon dische pap of andere koperhoudende middelen. Het kan echter, wanneer de omstandigheden gunstig blijven voor het optreden van de ziekte, in menig geval voordeeliger ziin, het gewas voor- tijdig dood te spuiten dan het te laten uitgroeien Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektekundigen Dienst te Wageningcn en de hij dezen dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de rijksland- en tuinbouwconsulenten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3