KOLENDISTRIBUTIE IN VOORBEREIDING Verlengde rijvergunningen per briefkaart Verschillende categorieën Op een avond in Mei.... AUTO DOODT drie kinderen Plan voor den wederopbouw van Rhenen MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Een nieuwe maatregel Waar de rust nog ongestoord is Alle verbruikers zullen een formulier moeten invullen Kabelballon boven ons land De verrichtingen ten behoeve van de Duitsche weermacht Dronkemanstwist met doodelijken afloop Radio-Programma's NI EU WSBBRICHTEN: 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1C40 '-sGRAVENHAGE, 13 Augus tus. Teneinde een distributie van vaste brandstoffen voor te be reiden, is het noodzakelijk geble ken de brandstoffenverbruikers te registreeren en voor verschillende groepen van verbruikers het brand stoffenverbruik vast te leggen. Daartoe worden de verbruikers in de volgende groepen onderscheiden: Groep A. woningen van particuliere personen. Groep B Openbare gebouwen (niet voor publieke vermakelijkheden), zie kenhuizen. sanatoria rijks-, gemeente en provinciale kantoren, gestichten, kerken, gevangenissen, kazernes, scho len. centrale keukens, apotheken, wacht en behandelingskamers van artsen e.d. Groep C. Warenhuizen, winkels, ho tels, pensions (ook kamerverhuurders), restaurants, cafés, particuliere kanto ren lesruimten in particuljere huizen. Groep D. Gehouwen voor publieke vermakelijkheden, vcreenigings of ver gaderlokalen en niet behoorende tot de groepen A B. en C. Groep E. Kleinindustrie met een jaar verbruik van vaste brandstoffen van minder dan 2-iO ton en niet behoorende tot de groepen A., B., C. en D. Voor iedere groen is een afzonderlijk formulier vastgesteld. Deze formulieren zullen door de dis- ttribufiediensten verkrijgbaar worden gesteld. Plaatselijk wordt bekend ge maakt. wanneer en op welke wijze het publiek deze formulieren zal ontvangen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de formulieren alleen be trekking hebben op de volgende vaste brandstoffen: steenkolen, steenkoolbriketten, cokes, bruin kolen, bruinkoolbriketten, turf en petroleumcokcs. Het verbruik van de overige soorten vaste brand stoffen, zooals houtskool, höuts- koolbriketten, diént derhalve niet te worden opgegeven. Eb zal in enkele gevallen twijfel over bestaan, welk formulier moet worden ingevuld, in verband waarmede hier eenige toelichting op de indeeling volgt. Onder groep A. worden begrepen wo ningen van particuliere personen Slechts de bezitters van een distnbutiestanv kaart, voorzien van de gestempelde aan duiding .hoofd" dienen deze formulieren in te vullen. Wanneer deze personen echter in een hotel, f-en pension of op kamers wonen, dan dient dit formulier niet te worden ingevuld en zal de ho tel-, pensionhouder of kamerverhuur der voor de door hemzelf bewoonde ver trekken, welke niet op formulier C. mo gen worden opgegeven, een formulier A. indienen. Wat voor hotel-, pensionhouders of ka merverhuurders geldt is evenepns van toepassing op al degenen, die voor hun bedrijf of beroep in hun particuliere woning over een of meer vertrekken moeten beschikken en voor deze vertrek ken uitsluitend vaste brandstoffen ge bruiken ten behoeve van ruimte- of wa terverwarming, zooals b.v. artsen, lee raren enz. Het kantoor aan huis be hoort hier eveneens toe. Uit de omschrijving van de groepen B. en C. blijkt voldoende, welke van de formulieren men, benevens formulier A. moet inleveren. Wat betreft de groepen B., C. en D. kan worden verwezen naar de omschrij ving dezer groepen en naar hetgeen in de toelichting op groep A. nader is ver meld. De groep E. omvat de kleinindustrie, waaronder worden begrepen alle bedrij ven met een brandstoffen verbruik van minder dan 210 ton per jaar, welke niet behooren tot de groepen B.. C. en D. Voor zoover de door deze bedrijven benutte ruimte een geheel vormt met een particuliere woning en daarvoor uit sluitend vaste brandstoffen worden ver bruikt ten behoeve van ruimte of wa terverwarming behooren zij tot groep C. Industrieën met een jaarverbruik van 240 ton vaste brandstoffen of meer die nen rechtstreeks bij het Rijkskolenbu- reau, Carnegielaan 12 te 's-Gravenhage te worden ingeschreven. De plaatselijke distributiediensten ver strekken verder alle gewenschte inlich tingen. Bollenkweeker voorzag zich op den capitulatie-avond rijke lijk van rook-materiaal Anderhalf jaar geëischt 's-GRAVENHAGE. 13 Aug. In den avond van den veêrtiendeA Mei wan delde te Oegstgeest een dertigjarige bol lenkweeker" met een achttieniarig meis je met wie hij zich als verloofd be schouwde. Zn wandelden samen om den toestand na de militaire capitulatie in het dorp eens op te nemen en zoo kwamen zij bij een verlaten sigarenwin kel, waar het rookmateriaal voor het grijpen lag. Zij gingen den winkel bin nen en kwamen met enkele doosjes of kistjes sigaren weer naar buiten, die zij tevoren niet bii zich hadden. Volgens het meisje had hü de sigaren weggeno men en volgens den jongeman had zij het gedaan en hem daarna dit rookma teriaal ten geschenke gegeven. Vast staat echter, dat zij bij de politie aan gifte heeft gedaan en dat van dat oogen- blik af de liefedsrelatie was verbroken. De bollenkweeker. die sinds de aan gifte in voorloopige hechtenis is gehou den had zich heden voor de rechtbank te verantwoorden en na verhoor van het meisje en haar moeder als getuigen (laatstgenoemde had thuis eenige doos jes sigaren zien liggen, die er voor de avondwandeling nog niet lagen) achtte de officier van justitie de verklaring van het meisje wel en die van den bol lenkweeker niet aannemelijk. O.a. om dat een vrouw haar hand niet naar si garen zou uitstrekken. De officier deed uitkomen dat het in deze buitengewone omstandigheden niet zoozeer aankwam op de vraag wat werd gestolen als wel op het feit, dat in zulke momenten diefstal werd gepleegd. De officier van justitie eischte een jaar en zes maanden gevangenisstraf te gen den bollenkweeker. Mej. mr. Woltering, die als verdedig ster optrad, zeide de verklaring van het meisje niet betrouwbaar te achten, wijl ideze het geval had aangegeven toen de verloving reeds was verbroken Diefstal was naar pleitsters meening niet bewe zen en zelfs ten aanzien van heling is hier twijfel aanwezig, doch indien de rechtbank een andere opvatting mocht zijn toegedaan, dan zou waar de ver dachte nimmer tevoren een veroordee ling had ondergaan hoogstens een voorwaardelijke straf dienen te worden toegekend Tevens drong pleitster aan op invrijheidstelling van den verdachte. De rechtbank achtte voor dit laatste verzoek in dit stadium geen voldoende termen aanwezig en bepaalde de uit spraak op 27 Augustus. MIJN OP HET STRAND 's-GRAVENHAGE. 13 Aug. - Gister avond is op het strand te Scheveningen vlak hu het had der Maatschappij Zee bad Scheveningen een mijn aangespoeld welke hedenmiddae nog niet gedemon teerd was. Het bad was daarom geslo ten en het Noordelijk gedeelte van den Strandweg was voor het publiek niet toegankelijk gesteld. Vreeselijk verkeersongeluk te Bergen op Zoom Verscheidene gewonden BERGEN OP ZOOM. 13 Augus tus. Vanochtend omstreeks *lf uur had op den Parallelweg een zeer ernstig verkeersongeluk plaats. De bestuurder van een per sonenauto geraakte, vermoedelijk door het springen van een band, de macht over het stuur kwijt, met het gevolg, dat hij verschillende kinderen aanreed. Drie hunner werden vrijwel op slag gedood en een ander zwaar gewond en nog weer enkele anderen licht gewond. Het éérst reed de wagen het zevenja rig meisje Verduit aan. dat juist op haar fiets wilde stappen. Het kind werd een honderdtal meters meegesleurd en op slag gedood. Daarna hotste de auto op een kinderwagen, waarin twee kinderen der familie Videier waren gelegen. Bei den werden ernstig gewond naar het Al- gemeene Burgergasthuis overgebracht. Een meisje, dat het wagenie reed, liep een armfracJ n. Vervolgens greep de auto twee kinderen, het negenjarig jon getje Hert' en het elfjarig meisje Sch- r De ee.~te werd op slag gedood, de laatste zwaar gewond door haar moe der in huis gedragen. Even later over leed ook zij aan de hekomen verwondin gen. Tenslotte reed de auto nog een vuil niswagen! >e aan. waarvan de bestuurder zich wist t* redden door op zij te sprin gen. De auto werd zwaar beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. LINDEN, (N.B.) 13 Aug. Zondag omstreeks halfeen dreef alhier een ka belballon op vrij groote hoogte voorbij. Een neerhangende kabel vernielde de electrische leiding terwijl ook de tele foondraden werden vernield. Aan een paar huizen werd schade aangericht aan de daken en van tal van boomen werden de takken afgerukt. Het gevaarte verdween met groote snelheid in Oostelijke richting. Ook te Loon op Zand. een dorp in Noord-Bra bant. zag men Zondagmiddag een kabel ballon van groote afmetingen zweven. De ballon bewoog zich van Noord-Wes telijk in Zuid-Oostelijke richting. Daar het gevaarte vermoedelijk veel gas ver loor kwam het langzaam omlaag. In het „broek", bij Udenhout. raakte het den grond. Spoedig waren er Duitsche legerautoriteiten ter plaatse, die den ballon, vermoedelijk een Engelsche ka belballon in beslag namen. Behandeling in spoedvergadering van den Rhenenschen gemeenteraad RHENEN. Dezer dagen kwam de Raad ónder presidium van den burgemeester in spoed-vergadering bijeen, ter behandeling van het plan voor den wederopbouw. Afwezig wethouder E. P. van Diik en de raadsleden B. Drost. J. van Dijk en Mr. D. L. Leccius de Ridder. Nadat de vergadering geopend was en tevens heslotén de notulen van de vorige vergadering aan te houden, tot de vol gende raadszitting, ging de Raad over in geheime zitting. Na heropening werd met algemee- ne stemmen besloten tot vaststelling van het plan voor den wederopbouw der zgn. „oude stad" en tot vaststel ling van het industrie-vestigingsplan aan den Zwarten Weg en Vogelen zang met eventueele overname der vrij komende terreinen in de zgn „oude stad". Voorts werd bèsloten tot het bouwen van ten hoogste 28 arbeiderswoningen aan de Weverstraat. Koninesstraat en aan de nieuwe Van Deventerstraat en tot hét aanvragen van een Rijks voorschot ad maximum 100 000.in verband met juist genoemden bouw. De heer Van Hoogdalem merkte op. dat hij niet gaarne zou zien. dat de ver koop der te houwen huizen in handen zou komen van '.voninespeculanten. De burgemeester zeide, dat het niet de bedoeling is de huizen in massa voor geldbelegging te verkoopen. Als echter een particulier hiervoor voor eigen be woning interesse heeft, acht hij geen be zwaar aanwezig. De heer D. Sandbrink vestigde er de aandacht op, dat het van veel belang is. dat de industrieën spoedig op gang komen. De Voorzitter zegt ten slotte, dat hier aan gewerkt wordt, doch dat het overleg met diverse instanties als Regeerings- commissaris cn Rijkswaterstaat tijd vraagt Regeling der vergoedingen 's-GRAVENHAGE, 13 Aug. De aan dacht wordt er op gevee-tigd, dat krach tens de verordening no. 49 van den Rijkscommissaris, betreffende de vergoe dingen voor verrichtingen ten behoeve van de Duitsche weermacht van 16 Juli 1940 de verzoeken om vergoeding voor deze zoogenaamde R.-verrichtingen moe ten worden ingediend bij de Nederland- sche gemeente binnen welker gebied de gene, die recht op vergoeding heeft, zijn woonplaats heeft, of wanneer de ge meente zelf iets verricht, door deze bij den commissaris van de provincie. De indiening dezer verzoeken moet ge schieden: a. Ten aanzien van de R.-verrichtin- gen, welke tot en met 30 Juni 1940 zijn geschied, in het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 Aug. 1940; b. Ten aanzien van R.-verrichtingen, welke na 30 Juni 1940 zijn geschied, uiterlijk op den loden van de maand volgende op die. waarin de verrichtin gen zijn geschied. Op verzoeken na afloop van de hier boven vermelde tijdstippen ingediend, wordt geen écht geslagen. Vóór R.-verrichtingen, welke in de maand Juli zijn geschied, moet derhal ve uiterlijk op den 15den Augustus 1940 een verzoek tot vergoeding zijn inge diend. KINDERHOEKJE 261. Terwijl de Zwartvoeter buiten op Myra zit te wachten, wordt Peter door de directrice van het kinderhuis geroepen. ,£r is een brief gekomen, waarin naar jou gevraagd wordt," zegt ze. „Van wie zou die wel zijn?" vraagt Peter verbaasd 262. Op 't zelfde oogenbhk komt een der kinderen vertellen, dat er een heer is, die de directrice graag wil spreken. Peter gaat naar buiten, waar ook Myra is. Myra klimt op de vens terbank en ziet, dat die heer de groote vriend van Peter is, die aan de directrice de foto laat zien waar zij en Peter sa- men op staan. Kaarten zijn van vandaag af al te krijgen 's-GRAVENHAGE. 13 Augustus. De secretarissen-generaal, wrtd. hoofden van de departementen van Handel. Nij verheid en Scheepvaart en van Water staat maken het volgende hekend: De derde distrihutiepenode voor mo torbrandstof, als bedoeld in de motor- brandstofheschikking 1940 no. 1, zal loopen van 1 September tot en met 30 September 1940. Belanghebbenden wordt er op gewe zen, dat met ingang van 1 September 1940 de voor de maand Augustus 1940 afgegeven bestelbonnen en vergunnin gen met coupons niet meer geldig zijn voor het betrekken of verbruiken van motorbrandstof. Evenmin ziin dan geldig de voor Augustus door de rijksinspecteurs -van het verkeer afgegeven vervoersvergun- ningen en voorruitdriehoeken. Houders van een vergunning tot het gebruik van een motorrijtuig, die meenen na -H Augustus a.s. voor een verlenging van deze vergunning en toewijzing van motorbrandstof in aanmerking te komen, kunnen deze aanvrage op een vereenvoudig de wijze indienen. Bii de plaatse lijke distributiekantoren zijn tot dat doel reeds van Woensdag. 14 Augus tus a.s. af, briefkaartformulieren gratis verkrijgbaar, die, volledig in gevuld en onderteekend. uiterlijk 17 Augustus a.s. in het bezit van den rijksinspecteur in het betreffende district moeten zijn om voor behan deling vóór 1 September 1940 in aanmerking te komen. Bedoelde kaart-formulieren zijn ver krijgbaar in de 4 verschillende cate gorieën, n.l. a (roode kleur) voor beroepsgoede- renvervoer, b (blauwe kleur) voor vervoer van eigen goederen, c (gele kleur) voor personenvervoer (uitgezonderd autobussen). d (witte kleur) voor vervoer, niet onder a-c genoemd. Voor ieder motorrijtuig waarvoor men verlenging van een vergunning of ver nieuwde toewijzing van motorbrandstof verzoekt, moet een afzonderlijke kaart Rotterdamsche tuinman we gens doodslag vóór de rechtbank ROTTERDAM, 13 Augustus. Voor de rechtbank is vanmorgen de zaak behandeld van den 29-jarigen tuinman R. S., wonende te Rotter dam, verdacht van doodslag on den 37-jarigen los-werkman C. V., ge pleegd in den nacht van 25 op 26 Januari. Omstreeks halftwee des nachts vonden twee voorbijgangers op den Góudschen- singel bij de Eleonorastraat het slacht offer in de sneeuw liggen, welke rood van het bloed was. De beide mannen waarschuwden de politie. Bij het onder zoek bleek, dat de man was overleden ten gevolge van messteken onder een van de sleutelbeenderen. Tijdens het on derzoek kwam een bewoner uit de Eleo norastraat vertellen, dat een buurman was thuisgekomen in gezelschap van een anderen man, die beiden veel spek takel maakten en over een vechtpartij spraken. De politie begaf zich onmiddel lijk naar dit pand en luisterde een ge sprek af tusschen de beide mannen, die beschonken waren en snraken over een vechtpartij, waaraan zij zouden hebben deelgenomen De politie rekende beide mannen in Het bleken de 2S-iarige R. S. en de 22-jarige F. V. te zun. Op het dak van een schuurtje achter de woning van S. vond de politie een mes. waarmee V. vermoedelijk was ge dood. Het nadere onderzoek wees uit. dat de vermoorde tot het sluitingsuur had vertoefd in een café op den hoek van den Goudschesingel en den Goud- scheweg. De beide gearresteerde man nen waren daar ook geweest en volgens verschillende getuigen was het slacht offer, nadat de bezoekers het café had den verlaten, met hen op straat in een ruzie verwikkeld geweest De officier van justitie, mr. J. C. V. Meischke, had twintig getuigen gedag vaard. Bij het getuigenverhoor kwam aan het licht, dat de ruzie ontstaan was naar aanleiding van een te betalen consump tie. De twist werd buiten voortgezet, met het noodlottig gevolg, dat S. zijn mes greep en er het slachtoffer mee neer stak. Op de terechtzitting ontkende hij, het mes, dat op het dak van het schuurtje was gevonden, was niet het zijne. Toch verklaarde een winkeljuffrouw, dat een man met een pet op 22 Januari dit mes op 22 Januari bij haar in den winkel gekocht had. Den verdachte herkende ze weliswaar niet, doch S. droeg inderdaad een pet. In het café had S. zeer veel gedronken, wel 15 a 20 glazen bier, zoodat hij be schonken huiswaarts ging. Verdachte, die opvliegend van aard is, werd door verschillende getuigen als gevaarlijk ge kenschetst. Weer andere getuigen had den de vechtpartij op een afstand zien gebeuren en gezien, hoe S den derden man met een mes een steek in de borst toebracht en hierna gevolgd door F. V. in den Eleonorastraat verdween. Nadat de 20 getuigen gehoord waren, wilde de verdediger, mr. R J. M. H. Brouwers de vrouw van verdachte nog voor de recht bank doen verschijnen, om haar eenige vragen te stellen over de belangrijke kwestie van het mes. Daar de vrouw echter te Gouda in het ziekenhuis ligt. besloot de rechtbank de verdere behandeling, i.e. het verhoor van de vrouw, het requisitoir en het plei dooi, uit te stellen tot den lOen Septem ber. Hierop werd de zitting geschorst. worden ingevuld, van dezelfde kleur als de thans in bezit zijnde vergun ning. De bovenomschreven regeling geldt uitsluitend voor verlengingen. Voor nieuwe aanvragen moeten nog de be staande uitvoerige formulieren worden ingevuld, die mede bii de plaatselijke distributiekantoren gratis verkrijgbaar zijn. 3000 H.A. natuurschoon opengelegd (Van onzen Gooischen medewerker) Op de grens van het dichtbevolkte Gooi en van den niet minder dicht be woonden Noord-Oosthoek der provincie Utrecht, behoorende tot het territoir van de gemeente Eemnes is een stuk natuurschoon opengelegd, dat weer iets geheel anders biedt dan de bos- schen en de heide, waaraan deze streek zoo rijk is. Men waant er zich verloren in de ruimte want er is letterlijk niets dat het uitzicht belemmert en men vind er rust die men elders thans te vergeefs zoekt, nu de bosschen vol zijn van vacantiegangers en de rijwielpaden zóó druk bereden worden dat zij gelij ken op de Kalverstraat tijdens een warmen zomermiddag. Een uitlating van Eemnes' voortva renden burgemeester in de laatstgehou den raadsvergadering, is aanleiding ge weest dat wij per fiets den tot dusver ontoegankelijken Eemnesserpolder zijn ingetrokken om eens poolshoogte te nemen wat daar tot stand is gekomen sedert in het vroege voorjaar van 1939 het besluit tot verkaveling van dezen polder werd genomen. Deze tocht is een openbaring gewor den, niét zoozeer om wat hier in een goed jaar tijds aan werk werd verzet en dat men elders, waar verkavelings werkzaamheden aan den gang zijn, eveneens kan vinden, maar wegens het vele schoons dat deze polder den be zoeker biedt. Vooral op een dag als gis teren, wanneer de natuur als het ware waarschuwt dat na den zomer onver biddelijk de herfst en winter volgen, de dreigende luchten en voortjagende wolkengevaarten hun steeds wisselend spel spelen en alles zooveel scherper omlijnd wordt als de zon het even wint van het dichte wolkendek, dan lfert een bezoek aan dezen polder welk een aan winst aan natuurschoon hier werd ver kregen. nu gelukkig, het gezond ver stand over dom vooroordeel en tegen werking zegevierde. Met naar het Westen het dorpje Eemnes in 't verschiet en als achter grond daarvan de oploopende Laarder- heide en de Lange Heiji. waarhoven, op het hoogste punt, de watertoren; naar het Zuiden de op een oerwoud ge lijkende bosschen van Baarn en ten Oosten en Noorden, resp. de altijd mooie Eemoevers en het water van de oude binnenzee, als fraaie omlijsting, doen dezen polder in schoonheid ver uitsteken boven ziin soortgenooten. Tot nu toe, tenminste, want als het Waterschap, waartoe deze polder be hoort, er toe zou overgaan, gelijk dit b.v. het geval ij in de Haarlemmer meer .om de hermen van de nieuw aan gelegde wegen van een bonmheplanting te voorzien, dan zou in den thans nog geheel boomloozen polder het imposante uitzicht verloren gaan en zou hem daar niets van andere onderschei den. Er is echter een aanwijzing dat beplanting achterwege zal blijven daar de in 1932 aangelegde water schapswegen in den z.g. Noordpolder ook nimmer een beplanting hebben ge kregen. Het geheele wegennet, dat een totale lengte van 35 K.M. zal hebben, is nog niet gereed zoodat bii een rijwieltocht door dezen polder nog wel eenige be zwaren zijn te overwinnen, al zal een all round rijwieltoerist deze niet te zwaar tellen tegenover het genoegen dat zoo'n tocht hem anderzijds verschaft Men kan den toer door dit uitgestrekte gebied op verschillende punten begin nen maar vanuit Baarn en via het buurtschap Eembrugge geeft hij de meeste voldoening, ook al omdat de weg dan vanzelf wijst. Voor het door kruisen van den geheelen polder, kan men gerust een halven of heplen dag nemen en men zal tot de ontdekking komen dat de tijd niet te lang alt, maar ook leent dezer noldpr zich voor het maken van kleinere tochten die zich zeer goed laten aansluiten op een tocht langs de Gooische- of U.M.O.-rii- wielpaden. In het gedeelte dat met den naam DONDERDAG 15 AUGUSTUS JAARSVELD, 414.4 M. NCRV-Uitzen- ding. 8 00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing cn meditatie. 8.25 Gewade muziek (gr.pl.). 3.00 Celesta-ensemble en gram.muziek. 10.15 Gr- muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.mu- ziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.- muziek. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Orgelspel en gram.muzick. 1.45 Haagsch trio en gr.- muziek. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Gram mu ziek 3 45 NCRV-Harmonie orkest (opn.). 4.00 Bijbellezing. 4.45 Pianovoordracht. 5.15 Berichten ANP. 5 30 De Eemlanders cn gr.- muziek. 6.30 VPRO: Causerie „Twee treur spelen van Joost van den Vondel: II Ariam in ballingschap". 6.45 Gram muziek. 7 00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8 00 Berichten ANP. 8.15 Apollo-cnsemble. 8.40 Causerie „Geen oude kousen meer". 9 00 Orgelconcert 9.40 Utrcchtsch Stedelijk Orkest (opn.). Hierna: Schriftlezing. 10.1510.30 Berich ten ANP. KOOTWIJK. 1875 M. VARA-Uitzending 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7 30 Gram.muziek. 8.00 Berich ten ANP. 8.15 Gram.muziek. 10.00 Zang, pia no cn gram.muziek. 10.40 Esmeralda. 11.15 Berichten (Engelsch). 11 30 Gram.muziek. 12.00 Orgelspol. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 VARA-orkcst. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 „Cavalleria Rus- ticana", opera (gr.pl.). 3.15 Berichten (En gelsch). 3.30 Gram.muxick. 3.45 Causerie „Kinderkleeding". 4.15 Gram.muzick. 4.20 Keukenpraatje 4.50 Gram.muziek. 5.00 Be richten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 Gram.muziek. 5.45 Reportage. 6.05 Gram.mu ziek 6 15 Berichten (Engelsch). 6 30 Esme ralda cn solist. 7.00 Vragen van den dag. UANP). 7.15 VARA-orkcst. S.OO Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8 30 Berich ten (Engelsch). 8 45 VARA-orkest 9 15 Be richten (Engelsch). 9.30 Rosian-orkcst. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.30—10.45, 11.15—11.30, 0.15—0 30 cn 115— I.30 Berichten (Engelsch). De uitzendtijden va„ de nieuwsberichten in het Nederlandsch. Fransch en Engelsch, op den zender Kootwijk 1875 M. zijn all volgt: 8.008.15 nieuwsberichten van het A.N.P, 9.00— 9 15 berichten in het Fransch. II.1511.30 berichten in het Engelsch. 12.3012.45 berichten in het Duitsch 12.4513.00 nieuwsberichten van het A N.P. 13 4514 00 berichten in het Fransch 14.0014.15 berichten in het Duitsch. 15.1515 30 berichten in het Fransch. 17.0017.15 berichten in het Duitsch. 18.15IS.3'1 berichten in het Engelsch 20.0020 15 berichten in het Duitsch 20 1520 30 berichten in het Engelsch 20.3020.45 nieuwsberichten van het A N.P. 21 1521 30 berichten in het Engelsch 22.0022 15 berichten in het Duitsch 22.1522.30 nieuwsberichten van het A.N.P. 22.3023.15 geen uitzending. 23 1523.30 berichten in het Franscb Tot nader order zullen de zendera Jaar»- veld en Kootwijk om 22.30. na de nieuwsbe richten van het ANP sluiten, behalve dat, zooals uit bovenstaande opgave blijkt, da zender Kootwijk om 23.15 terugkomt met be richten in het Fransch Zuidpolder wordt aangeduid, is de aan leg der wegen (klinker-bestrating) reeds zoover gevorderd, dat zij vrijwel overal berijdbaar zijn. alleen in de richting van- de Eemnesservaart is er een klein stukje waar fietsen niet mogelijk is en men dus moet. loopen om de zo- merkade en de Vaartsteeg te bereiken. In den Noordpolder, behoorende tot hetzelfde verkavelingscomplex, is men met de wegen nog niet zoover doch ook hier kan over de zomerkade en de reeds in 1932 aangelegde wegen, gefietst wor den. Maar op zoo'n tocht, groot of klein, zal men niet enkel geboeid worden door hetgeen het oog in de wijde verten ontwaart, ook dichterbij, bii de vele met riet begroeide vaarten is er zooveel te beleven, dat een toer door dezen Eem nesserpolder voor menieeen een ont dekkingsreis zal worden! UITBREIDING MARECHAUSSEE TE WINSCHOTEN WINSCHOTEN. 13 Aug. In het ka der van de algemeene versterking van de marechaussee-brigade hier te lande, zal ook te Winschoten de brigadp be langrijk worden uitgebreid. nameli)k van zes tot dertig manschappen. Daarbij zal Winschoten vrij zeker districtshoofd plaats worden voor de eveneens uit te breiden Oost-Groninger-brigade. Pe Noordelijke provinciën zijn in drie dis tricten: Groningen, Leeuwarden en As sen verdeeld. Hieraan zal als vierde dis trict Winschoten worden toegevoegd. Aangezien de Marechaussee-kazerne t? Winschoten voor deze uitbreiding te klein is, zal het ernaast gelegen clubge bouw als hulpkazeme worden ingericht KEURINGSEISCK_N VOOR VOET GANGERSLANTAARNS 's-GRAVENHAGE 13 Augustus. - D* rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen maakt aan belanghebbenden van.hande' en industrie be' dat de voorschie ten voor de vervaardiging van voetgam eerslantaarns -»k- en handlanta3rn van heden af verkrijgbaar ziin hij d« riiksinsnectie luchtbescherming, Heeren gracht 23 te 's-Gravenhage.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6