LAATSTE BERICHTEN Groote Italiaansche actie in Middellandsche Zee De Duitsche luchtaanvallen ononderbroken voortgezet Duitsche en Nederlandsche journalisten bijeen Geïnterneerde Duitschers vluchten met een schip Hulpactie voor de Belgische vluchtelingen Massale lucht aanvallen op Engeland De Roemeensch- Hongaarsche besprekingen Japan's nieuwe politiek Luchtaanvallen op groote schaal Hilversum heeft 75.000 inwoners Groot alarm voor de Engelschen in Zuid-Afrika Minstens 143 Britsche vliegtuigen werden Donderdag vernield DE ARBEID IN OORLOGSTIJD Ooggetuigeverslag van een der luchtaanvallen De Rijkscommissaris bij samenkomst aanwezig Knaapje verdronken Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1940 BERLIJN, 16 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend- Het Duitsche luchtwapen zette zijn aanvallen op zeehavens, gebouwen der wapenindustrie, vlieg velden en ballonversperringen op 15 Augustus en in den nacht van 15 op 16 Augustus verder voort. De haven installaties van Portland, Scarbo rough, Bridlington en Middlebo- rough, de vliegtuig- en motorenfa- brieken in Birmingham en Brough bij Huil, alsmede hangars en schuil plaatsen op verscheidene vliegvel den in Zuid-, Zuid-Oost- en Midden- Engeland werden zwaar beschadigd. Hierbij kwam het tot hevige luchtge vechten, in het verloop waarvan majoor Galland zijn twintigste overwinning in de lucht behaalde. Verscheidene Brit sche havens werden met mijnen ver sperd. De nachtelijke aanvallen van Britsche vliegtuigen in West-Duitsch- land richtten geen noemenswaardige schade aan. De totale verliezen van den vijand be droegen op 15 Augustus minstens 143 vliegtuigen, waarvan er 106 in luchtge vechten en de rest op den beganen grond werden vernield of door de lucht doelartillerie werd neergeschoten. Bo vendien gelukte het 21 versperringsbal lons neer te schieten. 32 Duitsche vlieg tuigen keerden niet terug. De Duitsche zeenooddienst wist echter negen Duit sche en een Britsche vliegers in het Ka naal te redden Een duikboot bracht twee bewapende koopvaardijschepen met een gezamenlij- ken inhoud van 14 000 brt. tot zinken. Eenige mijnenvegers schoten van tien aanvallende \ijandelijke Spitfire-vlieg- tuigen er vier naar beneden. BERLIJN, 16 Aug. (D.N.B.). - Aan de aanvallen van Donderdag op de graafschappen aan de Zuid en Zuid-Oostkust van Engeland hebben, naar bij informatie bij het Duitsche opperbevel vernomen wordt, rond 200 bommenwerpers deelgenomen, voor de begeleiding en bescherming waarvan ongeveer 320 Messerschmitt-jagers meevlo gen. De aanvallen voerden tot in het ge bied van Newcastle. In de eerste plaats werden havens en scheepsdoelen, tank schepen en kazernes, daarnaast ook vliegvelden en luchtafweerbatterijen aangevallen. Overal werden groote suc cessen waargenomen en talrijke bran den op vele plaatsen vastgesteld. De door Reuter-Londen verspreide ge tallen, volgens welke gisteren meer dan 1.000 Duitsche vliegtuigen in den strijd waren geworpen, zijn sterk overdreven. Waarschijnlijk wil Reuter daarmee de op vele plaatsen ontstane schade moti- veeren. BOEKAREST, 16 Aug. (D.N.B.). De leider van de Roemeensche delegatie voor de besprekingen met Hongarije, de vroeger minister Valerpop, is gisteren voor zijn vertrek uit Boekarest door koning Carol in een langdurige audiën tie ontvangen. De Roemeensche delega tie, die gisteravond in een specialen trein Boekarest heeft verlaten, is van ochtend vroeg in Turnu-Severin aange komen. De Hongaarsche delegatie onder lei ding van gezant Horv, welke met de stoomboot „Sofia" reiet, wordt vanoch tend in Turnu-Severin verwacht. De ge meenschappelijke zittingen van de bei de delegaties zullen worden gehouden in de bibliotheekzaal van het cultuur- paleis der stad Turnu-Severin. In dit gebouw zijn verscheidene telefooncen trales en een telegraafkantoor inge richt, opdat de beide delegaties op ieder oogenblik met baar regeeringen overleg kunnen plegen. BULGAARSCHE JEUGDORGANISA TIE ONDER STAATSTOEZICHT SOFIA, 16 Aug (Stefani). Ook de jeugd \an Bulgarije zal in een organi satie onder staatstoezicht worden sa mengebracht. De ministerraad heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de jeugdvereeniging Brandek wordt opgericht, waarvan alle knapen en meisjes tusschen tien en 21 iaar lid moeten zijn. teneinde de Bulgaarsche jeugd geestelijk te verpenigen in de nationale idealen en hu te dragen tot haar lichamelijke, zedelijke en gods dienstige opvoeding. TOKIO. 16 Aug. (D.N.B.). Na dat in de conferenties tusschen den Japanschen minister-presi dent, de weermacht en het minis terie van buitenlandsche zaken over alle met nieuwe oriënteering der buitenlandsche politiek ver band houdende kwesties overeen stemming was bereikt, heeft mi nister-president Konoje zich, naar Domei meldt, vandaag naar den keizer in diens zomerresidentie begeven. In Duitschland is een toeneming van het aantal arbeidskrach ten waar te nemen BERLIJN, 16 Augustus. (D.N.B.). Naar aanleiding van eischen, gesteld door den deskundige van het rijksmi- nisterie van arbeid, Oberrcgierungsrat dr. Stothfang behandelt de „Berliner Boersen Zeitung" het vraagstuk van de vergroote arbeidsprestatie in oorlogstijd. Het spreek vanzelf, dat de oorloe. ten gevolge van de mobilisatie, heeft moeten leiden tot een sterke vermindering van het aantal mannelijke arbeidskrachten. Niettemin kan met voldoening worden vastgesteld, dat hij de mannelijke ar beidskrachten. sedert het uitbreken van den oorlog tot eind Juni. een toename van een millioen pprsonen is vastgesteld, welke was toe te schrijven aan het feit, dat een groot aantal jeugdige arbeids krachten de schoolbanken heeft verla ten en dat oudere mannen aan den ar beid zijn gebleven, tcrwiil ook uit het buitenland en uit de nieuwe gebieden in het Oosten arbeidskrachten zijn toege vloeid. Bii de vrouwen is zelfs een toe name van 200.000 arbeidskrachten vast te stellen, hoewel de onwikkeling eigen lijk in de omgekeerde richting had moe ten verloopen. Vaak*wordt ook de opvat ting verdedigd, dat op de arbeidsmarkt reeds een ontspanning is ingetreden. Dr. Stothfang verklaart, dat dit slechts tot op zekere hoogte voor den landbouw geldt. Voor de andere takken van bedrijf kan van een ontspanning geen sprake zijn en moet in toenemende mate wor den gestneefd naar een juist gebruik van vakkundige krachten. Een vrij spel der krachten is op het gebied van den ar beid, in staatspolitiek opzicht, niet ver antwoord. Het blad geeft dan S punten voor het leiden van arbeidskrachten. O.a. wordt gezegd, dat het bestuur van den arbeid moet worden uitgeoefend door beclriifscommissies. dat de levende generatie langer in dienst moet blijven dan vroeger het geval was en dat van het gronte aandeel der vrouwen, flat thans 8.3 millioen bedraagt, ook in de toekomst niet kan worden afgezien. Ook buitenlandsche arbeidskrachten zullen weliswaar steeds noodig zijn. doch men dient deze als een aanvulling in tijd van nood te beschouwen. ERGENS IN ITALIË, 16 Aug. (Ste fani). De speciale correspondent van Stefani meldt: Terwijl de Italiaansche luchtstrijdkrachten in het midden der Middellandsche Zee voortgaan met het bestoken der verdedigingsinstallaties op het eiland Malta, hebben de Ita liaansche luchtstrijdkrachten in het Oosten der Middellandsche Zee haar actie tegen belangrijke vijandelijke scheepsdoelen versterkt. Door het voortdurend maken van verkenningsvluchten in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee wer den belangrijke scheepsdoelen waarge nomen. die onmiddellijk door forma ties Italiaansche bommenwerpers met schitterend succes werden aangevallen. Ook in de Roode Zee hebben forma ties Italiaansche vliegtuigen verschei dene scheepsdoelen aangevallen en succesvol gebombardeerd. Lichte vijan delijke zpestrijdkrachten werden in hun schuilplaatsen ontdekt en onmid dellijk gebombardeerd, waarbij tonnen ontploffingsmiddelen werden uitge worpen. Het 6Sste Italiaansche weer- machtsbericht luidt als volgt: In Brit6ch Somaliland zijn onze aan- valsopératies nog in volle ontwikke ling. Een vijandelijk vliegtuig is bo ven Zeila brandend neergeschoten. Twee vijandelijke luchtaanvallen op het vliegveld van Colbolcia en van Maeé-aoeah hebben onbeteekenende schade aangericht. Onder de land- genooten en inboorlingen zijn vier. dooden en twaalf gewonden geval len. Tijdens een onzer luchtacties tegen Vaijr zijn twee vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond vernield. Een En- gelsch jachtvliegtuig is tijdens oen luchtgevecht neergeschoten. Onze for maties bommenwerpers, die door jacht vliegtuigen begeleid werden, hebben het vliegveld Halfar op Malta gebombar deerd en de doelen geraakt, tengevolge waarvan branden ontstonden. Vijande lijke jagers, die blijk gaven, onze forma ties te willen aanvallen, trokken zich terug. Een vijandelijk vliegtuig is neer geschoten. Al onze toestellen zijn op hun basis teruggekeerd. In Noord-Afrika heb ben onze vliegtuigen den spoorweg van Fuca naar Marsa Matroeh gebombar deerd. In de vroege ochtenduren hebben uit Zwitserland komende vijandelijke vlieg tuigen opnieuw een aanval gedaan on plaatsen in Noord-ïtalië en daar bom men uitgeworpen. Enkele hiervan, die terecht zijn gekomen op de boerendor pen Merate en Olgi-ate, hebben twee dooden en vijf gewonden geëischt. De materieele schade is van geen beteeke- nis. Een vijandelijk vliegtuig is door het luchtdoelgeschut getroffen en bij Ceresole d'Alha neergestort. Van de uit vijf leden bestaande bemanning is een deel om het leven gekomen en een deel krijgsgevangen gemaakt. Een oorlogscorrespondent van het D.N. B. geeft een verslag van den Duitschen luchtaan\al op het Engelsche vliegveld Eastchurch aan den mond van de Theems. Hij vertelt: „Wij hebben opdracht het vliegersnest Eastchurch te vernietigen. Op deze me- dedecling van- den commandant volgt een nauwkeurige bespreking van d^i aanval. Een laatste blik op de kaarten, nogmaals worden de horloges gecontro leerd en twaalf minuten later zijn de toestellen in de lucht. Door de grijze schemering van den aanbrekenden dag donderen de motoren op den weg naar Engeland. Een zéér nauwkeurig navigee ren, een precies berekenen van clen koers zijn* noodzakelijk. Hier moet het doel van den aam al liggen. Een snel be sluit: aanvallen. Bijna vallend stoot de afdeeling door het wolkendek. Zes groote loodsen en talrijke vliegtuigen zijn dui delijk te herkennen. Eenige seconden la ter begint het dramatische schouwspel, dat wij reeds zoo vaak beleefd hebben: het meedoogenloos ontploffen der bom men, het opschieten van geweldige rook- en vuurzuilen uit schuiljHaat^en en lood sen, het vernietigen van opslagplaatsen voor brandstof en munitie, getroffen vliegtuigen, ontploffingen aan alle hoe ken van het veld. De startbaan zelf is in een trechterveld veranderd en onbruik baar geworden. Dc Duitsche formatie heeft geen half werk gedaan. Ook de „onoverwinnelijke" Spitfires konden de verwoesting van hef vliegveld East- church. dat in lichterlaaie staat, niet verhinderen." CANADEESCH MILITAIR VLIEG TUIG VERONGELUKT NEW YORK, 16 Aug. (D.N.B.). Naar uit Ottawa gemdd wordt, is in Britsch Columbia een Canadeesch mi litair vliegtuig neergestort. Alle vijf in zittenden, waaronder de leider van een eskader, werden gedood. ENGELAND NEEMT WEER POST IN BESLAG NEW YORK, 16 Aug. (D.N.B.). De Britsche censuurautoriteiten hebben van de uit Lissabon komende Yankee- Clipper tijdens een tusschenlanding van dit vliegtuig op de Bermuda eilanden 1920 pond post in beslagge nomen. OMTREK HILVERSUM, 16 Aug. Nog onver wacht, heeft de Gooische hoofdstad haar ?5.000ste inwoner gekregen, t. w. Wil lem Nicolaas Klaarenbeek, zoon van Lammert- Antoni Klaarenbeek en Mar- garcta Ellv Richter, wonende Mercu- nusstraat 13. Het gemeentebestuur heeft bij monde van loco-burgemeester B. H. Bakker de ouders van den jonggeborene geluk ge- wenscht, en een tpaarbankboekje over handigd. De snel groeiende gemeente heeft over de laal6te 5000 inwoners iets meer dan drie jaren gedaan. Tien jaren geleden bedroeg het zielental rond 57.000. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 16 Aug. De raad van voorlichting voor de Nederlandsche pers, heeft gistermiddag in den tuin van Kasteel oud-Wassenaar een thee aangeboden aan een aantal vooraan staande Duitsche en Nederlandsche journalisten, waarbij als gast aanwezig was de Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden. Rijksmi nister Sevss-Inuuart. Voorts waren als genoodigden tegenwoordig: commissa ris generaal Schmidt, Oberregierungsra1 Hushahn, gezantschapsraad dr. Mohr, major Macketanz en de heeren Von Tic- demann, pressedezernent Janke, dr. Edgar SchmidtBurgh, Vandeloo, Steinweg, Ilimmel, dr. Stróhm en Obcr- leutnant zur See Lyons. Dr. Goedewaagen, dc voorzitter van de Raad van Voorlichting, sprak eenige begroetingswoorden tot den Rijkscom missaris, diens medewekers en de Duit sche journalisten. Hij wees er op, dat de Hollanders menschen zijn, die den Duitschers door het bloed en door den geest verwant zijn. Thorbecke heeft het dikwijls uit gesproken: onze cultuur behoorde en behoort met dc Duitsche cultuur teza men tot één stam. de Germaansche stam. De menschen, die hier leven, zijn U in wezen verwant en zijn ten deele met U door het lot verbonden. Om onze cultuur in haar tegenwoordigen toe stand met haar moeilijkheden, mogelijk heden en eventualiteiten te bestudeeren en te ondergaan, heeft men intuïtie noo dig. Wat den historieschrijver ontbreekt, bezit de journalist, n.l. het levende in zijn onmiddellijke nabijheid in zijn ac tualiteit vast te houden. Tot de Duitsche journalisten zeide dr. Goedewaagen nog in het bijzonder: „Voor den opbouw van een nieuw Euro pa zijn wij beiden noodig. Wij zullen moeten samenwerken. Wij zullen elkan der steeds weer moeten ontmoeten". Nadat dr. Karl Scharping van de Duitsche Rijksregeering nog eenige woorden had gesproken, waarbij hij zei- de dat het hem verheugde dat in Ne derland zoo weinig schade door het oor logsgeweld was aangericht vergeleken met Frankrijk en België en nadat, de Rijkscommissaris de Nederlandsche journalisten had uitgenoodigd in Sep tember a s. een bezoek aan Berlijn te brengen, verbracht het gezelschap den tijd in een geanimeerd gesprek. Voordat de Rijkscommissaris, met zijn medewerkers en de Duitsche journalis ten was verschenen had de voorzitter van den Raad van Voorlichting bereids de aanwezige Nederlandsche journalis ten onder meer als volgt, toegesproken: „In dezen tijd van spanning en ver nieuwing, waarin een oude wereld en oude maatschappelijke vormen lang zaam aan vervangen worden door nieu we vormen, is het noodig, dat de jour nalisten samenwerken en elkander vin den bij het vervullen van hun taak in den nieuwen geest. Wij beleven de ge boorte van een nieuw leven, van een Vele millioenen vluchtelingen en soldatén uit Noord- Frankrijk en België vertoeven nog in Zuid-Frankrijk BRUSSEL, 16 Aug. (D.N.B.) De Brusselsche Soir. publiceert een onder- boud van clen leider der Rexi6ten Léon Degrelle met een verslaggever van het blad. Daaruit blijkt, dat Degrelle de oplo6sing van het Belgische vluchte lingenvraagstuk ter hand heeft geno men. Daartoe is hij naar het onbezette Fran- sche gebied gereisd en heeft daar van den vice-premier Pierre Laval ten eerste de officieele bevestiging gekre gen. dat dc schaduwregeering Pierlot in de oogen van de Franeche regeering de jure niet meer beslaat, en ten tweede maatregelen genomen zullen worden om eindelijk te bewerkstelligen, dat de 300.000 Belgen, die zich nog in Zuid- Frankrijk bevinden, ook tegen den wil van den aanhang der „regeering-Pier- lot aldaar, naar hun land kunnen te- rugkeeren. De organisatie van het vluchtelingenwerk heeft men terstond ter hand genomen. Naar de Paris Soir meldt hebben sedert 1 Augustus bijna 600.000 vluch telingen hel onbezette gebied van Frankrijk verlaten om naar hun woon plaatsen terug te keeren. Van 1 tot 10 Augustus zijn 245 treinen met vluchte lingen de demarcatielijn gepasseerd In den zelfden tijd hebben, naar het blad verder meldt, met auto's en vrachtwa gens ISi 000 personen het onbezette Frankrijk verlaten. Per fiets en te voet deden dat 1S.OOO personen. Onder de terugkeerenden bevonden zich 186 000 Belgen. De terugvloeiende beweging heeft zich sedert 10 Augustus in het zelfde tempo voortgezet. Toch bevonden zich nog 3 tot 3,5 millioen Fransche vluchtelingen en 800.000 Belgen, als mede een millioen Fransche soldaten, wier woonplaatsen in de bezette Fran sche gebieden liggen, in het niet be zette deel van Frankrijk. De Fransche minister van buitenland sche zaken heeft, naar uit Clermont- Ferrand wordt gemeld, tegenover pers- vertegenwoordigei'6 aldaar een verkla ring afgelegd over den voedseltoestand ia het niet-bezette Frankrijk, welke door de Engelsche blokkade in gevaar xvordt gebracht. De Britsche regeering, zoo zei de minister, dient te overwegen of zli millioenen burgers, waaronder zich vele g'. wonde frontstrijders bevin den, wil prii<= geven aan den honger dood. Indien Engeland rekent met een uitwerking van de blokkade op Duitsch land is dat een hoop op leemen voeten, want Duitschlancl's weerstand is ont zaggelijk. De levensmiddelen, die Frank- rnk wil en fan invo •u. z"n uitslui tend bestemd voor de Franschen. Duitschland heeft zich bereid verklaard te garandëeren, dat ingevoerde waren uitsluitend ten goede komen aan de Fransche burgerbevolking. De Franc-che regeering heeft Engeland bijzondere ga ranties aangeboden Wanneer deson danks de -tem van bet >prstand niet zou worden gehoord, zal niemand de regeering of de bezettingsaütoriteiten in Frankrijk daarvoor aansprakelijk mo gen 6telle... LISSABON, 16 Aug. (D.N.B.) Volgens berichten uit Mozam bique heeft de vlucht van 120 ge- interneerde Duitsche burgers met het schip „Queen Ann" uit de ha ven van Port Elizabeth tot gevolg gehad, dat de Engelsche marine stations in 'geheel Zuid-Afrika in een toestand van groot alarm ver- keeren. De 120 Duitschers, waaronder zich le den der bemanningen van Duitsche koopvaardijschepen bevonden, die bij het uitbreken van den oorlog in Afri- kaansche havens waren gearresteerd, zijn maandenlang in een kamp in Up- tington geïnterneerd. Ongeveer drie weken geleden werden zij naar Port Elizabeth gebracht, waar zij moesten helpen laden en lossen. Donderdagmorgen was de „Queen Ann", een oud type vrachtschip van 800 ton, die koloniale waren naar En geland zou brengen, van de reede van Port Elizabeth verdwenen. Pas in de middaguren werd ontdekt, dat van de Duitsche gevangenen, die in de opslag plaatsen waren ondergebracht, er 120 ontbraken en dat de wacht gekneveld op den grond lag. Naar alle waarschijnlijkheid is het den Duitschers gelukt de scheepswacht te overmeesteren en het schip uit de haven te krijgen Alle oorlogsschepen, die in de Zuid-Afrikaansche wateren kruisen, zijn radiotelegrafisch van het gebeurde op de hoogte gesteld. liet ma rinestation in Kaapstad heeft onmiddel lijk een torpedojager en twee torpedo booten uitgpzonden om aan de jacht op de „Queen Ann" deel te nemen. Boven dien worden door het Zuid-Afrikaan sche luchtwapen verkenningsvluchten langs de kust gemaakt. Zaterdagmorgen berichtte de beman ning van een vischkotter, dat. zij Vrij dag omstreeks drie uur in den middag ter hoogte \an Durban werd ingehaald door een schip van het type der „Queen Ann". Daar echter het schip de Britsche vlag voerde en de bemanning unifor men der Engelsche koopvaardij droeg, koesterde zij geen enkele verdenking. Men neemt aan, dat de Duitschers zul len probeeren Madagascar of Ita- liaansch-Somaliland te bereiken. Verouderde opvattingen Een gepensionneerd majoor van het Britsche leger, die met een schip uil Engeland ie Lissanon is aangekomen, heeft tegen persvertegenwoordigers verklaard, dat hij voor de zaak van Engeland geen penny meer geeft. Hij is ervan overtuigd, dat vele Engel schen, die thans reeds van meening zijn, dat de oorlog zijn hoogtepunt heeft bereikt, vreeselijk ontgoocneld zullen worden, wanneer de Duitschers eerst met hun werkelijk offensief legen Engeland beginnen. Hij heeft met vele Engelsche officieren gesproken en door hen meeningen hooren verkondigen, die ten tijde van Nelson als buitenge woon moedig, ten tijde van den we reldoorlog als weinig vernuftig en nu in den oorlog van 1940 als totaaal ver ouderd beschouwd moeten worden. Het gebrek aan ijzer in Engeland Volgens de Times is het ijzer in En geland zoo schaarsch geworden, dat de uitzichttoren in Great Yarmouth ge sloopt zal worden. Het materiaal hier van gaat weer in den smeltkroes en wordt dan weer door de bewapenings industrie gebruikt. Het zelfde blad maakt melding van een haastige ver meerdering van het aantal reddings- booten, daar in de eerste elf maanden van den oorlog „slechts" 2183, d. w. z. per week gemiddeld „slechts" 46 rnen- schenlevens van de aan de kusten van Engeland tot zinken gebrachte schepen gered konden worden. De Times laat doorschemeren, dat dit slechts een klein gedeelte van de geleden verlie zen is- Minister Morrison heeft zich giste ren uitgelaten over de resultaten der inzameling van oud ijzer. Hij zeide, dat de oproep van den staat afle vering van al het oude metaal niet overal in Engeland succes heeft ge had. Men is er thans toe ove.gegaan, het ijzer van scheepswrakken te sloo- pen. Om het gebrek ..an ijzer te be strijden. zal men binnenkort, ook oude kanonnen en tanks gaan sloopen. nieuwe wereld en als iedere geboorte gaat ook deze gepaard met spanning. I)e Raad van Voorlichting heeft zich tot doel gesteld in dit moeilijke proces lei ding te geven en van voorlichting te dienen en hier met zuivere Nederland sche gedachte voor oogen, de helpende hand te bieden, die noodig is. Ik leg hier den nadruk op zuiver Ne derlandsche. Hoe zouden wij iets kun nen bereiken door klakkelooze over name van anderen? Wij kunnen alleen iets bereiken wanneer wij ons op Ne derlandsche basis stellen. Wij kunnen dit alleen dan in een goeden vorm gie ten, wanneer wij vasthouden aari de Nederlandsche traditie, maar toch al leen in dezen zin. dat wij op basis van die traditie trachten onze gedachten ten volle te ontwikkelen. Tenslotte is de situatie zoo. dat wij als leden van de Nederlandsche pers met dé Duitsche overheid zullen samen werken op een wijze, die niet alleen loyaal, maar die ook hartelijk zal zijn". SCHIEDAM, 16 Aug. Gistermiddag is een 6-jarig knaapje bij het spelen aan den waterkant aan de Lange Haven, te water geraakt en verdronken. Enkele Duitsche militairen sprongen onmiddellijk te water, doch zij konden het. jongetje niet vinden. Na 10 minuten slaagde een lid van de Schiedamsche reddingbrigade erin het slachtoffer bo ven te brengen. Twee doktoren poogden geruimen tijd de levensgeesten op te wekken, doch mochten hierin niet slagen. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Aangenomen naar Raalte, ds. H. A. Visser te Angerloo; naar Bellingwolde- Oude Schans ds. W. H. Sorber te Arkcl- Ivedichem; naar Vriescheloo ds. Jac. Greeven te Kolham. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Nieuw-Beets: cand. P. G. van Berge, hulpprediker te Was senaar. R.-K. KERK In het bisdom Breda zijn benoemd tot kapelaan te Bavel: J. Rommc; te Don gen: P. Koenraadt. BISSCHOP FRANCISCUS GEURTS OVERLEDEN Uit China kornt het bericht, dat op 23 Juli i6 overleden bisschop Franciscus Geurts, die 6inds 54 jaren «ls missiona ris onder de Chineezen arbeidde. Op 4 Februari van dit. jaar herdacht hij het feit, dat hij voor -10 jaar tot bischop van Yungpingfu werd benoemd. De thans overledene werd in 1862 te Maarhees (N.B.) geboren. MARKTBERICHTEN MARKT TE LEEUWARDEN LEEUWARDEN, 16 Aug. Veemarkt: 98 Enterstieren 85200, 205 Twenterstieren 200440 per stuk. 415 vette koeien 135— 375 per stuk, 4486 ct. per K.G. 737 melk en kalfkoeien 130295, 110 pinken 65— 165, 10 vette kalveren 2774, S38 graskal veren 40105, 183 nuchtere kalveren 7— 17, 190 vette schepen f 1836, 237 weide schapen 1219, 290 lammeren 616 per stuk. 20 magere varkens 2050 ct. per K.G. 99 kleine biggen 712 per stuk. 46 bokken en geiten, 17 paarden. Totaal aanvoer 3526 stuks. Overzicht: Stieren aanvoer zeer ruim, handel niet vlugger, prijzen niet hooger. Vette koeien aanvoer iets ruimer, handel niet vlugger, prijzen niet hooger. Melk- en kalfkoeien iets ruimer, handel niet vlugger, prijzen niet hooger. Pinken stationnair, handel iets kalmer, prijshoudend. Vette kalveren aanvoer gering, handel vlug, pryzen duur. Nuchtere kalveren aanvoer gering, handel vlug, prijzen duur. Varkens geen n.oteering. Biggen aanvoer kort, handel kalm, prijzen prijshoudend. Wolvee aanvoer minder, handel vlug, prij zen duur. Lammeren aanvoer minder^ han del vlug. duur. De N.V.C. nam 79 varkens over. Zuivel: Nagelkaas 1622, Goudakaas 33. Aanvoer 1093 K G. Veilingboter 1.131.15 per K.G. Eierhandel: Kipeieren, aangevoerd 8000 K.G. Pry's 4.205.25 ct. per stuk. Eenden eieren aangeveerd 60 K.G. Prys 3.754.25 ct. per stuk. Pluimvee: 10 slachthanen 0.400.90, 400 slachtkippen 0.501, 100 jonge hanen 0.501.10, 30 piepkuikens 0.250.40 per stuk. Vereen, van ZuivelmaatschappyenEdam merkaas 20 plus 4142, idem 40 plus 5859, Goudsche kaas 20 plus 4142, idem 40 plus 5859, volvette kaas 40 plus 6869, broodkaas 40 plus 5859. Leid- he kaas 20 plus 4142 per 100 K.G. COÖPERATIEVE ZUID-HOLLANDSCHE EI ER VEI LING G. A. GOUDA, 15 Aug. Aanvoer 116.000 kip eieren. Pryzen: 56-58 kg. 4.504.60, 58-60 kg. ƒ4 60—4.75, 60-62 kg. 4.75—4.90, 62-70 kg 4.90—5.20, bruine 58-72 4.65—5.30, klei ne eieren 44.40 per 100 stuks. Aanvoer 500 eendeieren, 3.203.50 per 100 stuks. FINANCIËN VALUTAKOERSEN Officieele valutakoersen der Nederland sche Bank, 16 Augustus. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties) New York 1.S8V,*—1.88»/ie Berly'n 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zürich 42.81—42.92 Bankpapier: New York 1.86«/<—19014 Brussel 30.08—30.20 Stockholm 44.7644.94 Zürich 42.80—42.96

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3