De reis van de American Legion se/. LAATSTE BERICHTEN Luchtaanval op Engeland op groote schaal voortgezet Engelschen in Somaliland verslagen en achtervolgd Een schokker vergaan Een pond kaas tegelijk Jacht-eskader Het Italiaansche leger doorbreekt Britsche linie Teleki in Berlijn Wisseling van nota's tusschen Berlijn en Washington Engelsche bommen op tuinhuis van Goethe Schepen getorpedeerd Geen verhooging van pachtprijzen Geen openbare verpachtingen Naar Britsche radio geluisterd Mijn in net opgehaald OSS KOMT WEER TER TAFEL Reguleering van den liandet Britsch vliegtuig geland bij Rijsbergen Opsporing verzocht Zeven bommen op Noord -Scharwoude Engelsch vliegtuig geland Cxpositie Moderne Woonkamer ameublementen ZUIDSINGEL 45 AMERSFOORT - TEL. 5584 schoot 51 Engelsche vliegtuigen neer Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 19 AUGUSTUS 1940 BERLIJN, 17 Augustus. (D.N.B.). De regeering der Vereenigde Staten heeft door mondelinge mededeeling van de Amerikaansche ambassade te Ber lijn op 9 Augustus aan de Riiksregoe- ring medegedeeld, dat het troepent rans- portschin van het Amerikaansche leger „American Legion" op 16 Augustus van de Finsche haven Petsamo naar New York zal vertrekken om Amerikaansche en andere Staatsburgers naar de Ver. Staten te brengen. Hierbij werd medege deeld. dat het schip overdag en des nachts op een bepaalde wiize geken merkt en verlicht zal zijn. Het schip zal bovendien op reis van Petsamo naar New York een bepaalden koers houden welke o.a. tusschen het eiland Rona en Kaap Wrath aan de noordkust van En geland voert De Amerikaansche regee ring heeft haar verwachting uitgespro ken. dat het schip niet aangehouden of lastig gevallen zal worden. De ambassa de der Ver. Staten heeft bovendien om een vrijgeleide verzocht. De Rijksregeering heeft daarop den Ver. Stalen geantwoord, dat er in het onderhavige geval geen aanleiding voor een belofte bestaat, daar het vanzcll spreekt, dat Duitsche strijdkrachten een neutraal weermachtschip niet aanvallen. De rijksregeering verklaarde zich echter bereid de bevoegde instanties op de hoogte te stellen van bet vertrek van het schip uit Petsamo en van den voorge nomen koers. Op 14 Augustus beeft de Rijksregeering de Amerikaansche am bassade te Berlijn meegedeeld, dat de be voegde Duitsche instanties na kennis genomen te hebben van den voorgeno- koers erop gewezen hebben, dat de koers van het schip het militaire operatiege bied van Engeland sterk benadert en dat met een dergelijke reis groote gevaren verbonden zijn. Daarom werd de drin gende raad gegeven, dat de American Legion een ongevaarlijke route zou ne men. Deze waarschuwing werd ook in besprekingen met de Amerikaansche ambassade behandeld, waarbij vooral er op gewezen werd. dat het zeegebied rondom Engeland geheel met mijnen versperd is. Op 16 Augustus deelde de Amerikaansche ambassade mede. dat de „American Legion" denzelfden dag uit Petsamo vertrok. Verder werd tegen de Duitsche waarschuwing in meegedeeld dat het schip de oorspronkelijke aange duide route zal nemen. Het departement van buitenlandsche zaken heeft daarop in een mondelinge mededecling aan de Amerikaansche ambassade on 16 Augus tus vastgesteld, dat het schip zich on danks waarschuwingen en met kennis van de gevaren binnen het operatiege bied begeeft. De rijksregeering moet daarom de verantwoording van de hand wijzen, wanneer hieruit eenig na deel aan het schip zou ontstaan. De ver antwoording moet enkel en alleen bij de regeering der Ver. Staten van Amerika liggen. De Rijksregeering heeft overi gens op de omstandigheid gewezen, dat de definitieve mededeeling over het ver trek van de „American Legion" het de partement van buitenlandsche zaken pas des middags op 16 Augustus bereikte, hoewel aan de Amerikaansche ambassa de voordien als uiterste tijdstip voor een mededeeling over den definitieven voor genomen koers nadrukkelijk de 15e Augustus genoemd was. Ook projectielen op een soldatenkerkhof BERLIJN, 18 Augustus (D.N.B.) In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben Engelsche vliegers behalve op vele an dere plaatsen in Thüringen ook een aan val gedaan op Weimar, de hoofdstad van den gouw. Hier probeerden zij niet alleen bommen te werpen op de duide lijk kenbare a/deeling van het Roode Kruis, doch bombardeerden ook het we reldberoemde tuinhuis van Goethe in het park. De bommen sloegen in een kring van twintig tot dertig meter rond om het huis in. Ook tijdbommen werden in groot aantal gevonden. Als door een wonder is het gebouw voor groote scha de behoed gebleven. Daar het terrein in het helle maanlicht duidelijk te onder scheiden viel en het tuinhuis duidelijk herkend kon worden is het niet twijfel achtig, zoo wordt van Duitsche zijde vastgesteld, dat het hier een bewuste po ging gold het wereldvermaarde Duitsche cultuurgedenkteekon te vernielen. De buitenlandsche pers heeft steeds weei erop gewezen hoe de Duitsche treopen hij hun opmarsch in het westen zich vaak strategische moeilijkheden getroost hebben om bouwwerken die van artistie ke en cultureele waarde zijn te sparen. De Britsche vliegers schrikken er blijk- baar uit zuivere vernielzucht niet voor terug een Duit sch nationaal heiligdom aan te vallen. Engeland heeft daarmede, naar van Duitsche zijde tenslotte ver klaard wordt, den .oorlog voor de be schaving" opnieuw in het ware licht ge plaatst. De Royal Air Force heeft in den nacht van 15 op 16 Augustus, naar thans hier bekend wordt, ook het kerkhof te Neuss a.d. Rijn, de rustplaats van gevallen sol daten tot. voorwerp van een luchtaanval gemaakt. Een bom werd in de buurt van het gedenkteeken geworpen. Slechts door een aanplanting van hoornen werd verhinderd, dat schade werd aangericht De.7e nieuwe daad van Engelsche vlie gers heeft onder de bevolking de groot ste verontwaardiging en afschuw ver wekt. Het kerkhof met zijn gelijkmatige witte kruisen is uit de lucht zonder meer als zoodanig te herkennen. Hieruit moet worden geconcludeerd, zoo stelt men van Duitsche zijde vast, dat de bommen ook hier opzettelijk werden uitgewor pen. NEW YORK, IR Au*. (D.N.B.) Mackav Radio meldt, dat het Zweed- sche s.s. Hedrum (2325 b.r.t.) aan de Iersehe kust is getorpedeerd. Het station meldt verder, dat het Britsche vrachtschip Clan Mcphee (6628 b.r.t.) ten Westen van Ierland is getor pedeerd. Het New Yorksche bureau voor de scheepvaart meldt, dat de Grieksche vrachtschepen Thetis (4111 b.r.t.) en Naftilos (3531 b.r.t,) getorpedeerd en tot zinken gebracht zijn. ZUIVERING IN HET LEGIOEN VAN EER GENEVE. 18 Aug. (D.N.B.) Volgens de Petit Parisien zal het Fransche Le gioen van Eer een zuivering ondergaan. Een voorstel van den voorzitter van den bond van houders van het legioen van Eer verlangt n.l. dat een onderzoek wordt ingesteld naar de 650 personen die de orde verkregen hebben wegens beweerde verdiensten bii de internatio nale tentoonstelling te Parijs in 1937. BEZIT VAN AMERIKAANSGHE PETROLEUMMAATSCHAPPIJ ONTEIGEND BOGOTA. 18 Aug. (D.N.B De Co lumbiaansche staatsraad heeft een op zienbarend vonnis geveld tegen de Ame rikaansche „Tropical Oil Company". Het gebeele bezit, van deze onderneming, waarin milioenenbedragen belegd zijn. zal onteigend worden. Aan de maat schappij is misdrijf tegen het staatsbe zit ten laste gelegd. BINNENLAND Slechts mogelijk met verklaring van den secretaris generaal Er is een verordening uitgevaardigd ter voorkoming van opdrijving van pachtprijzen. Het is verboden een pachtovereen komst of een overeenkomst tot wijzi ging of aanvulling van een pachtover eenkomst te sluiten, indien de bedon gen pachtprijs hoogcr is dan die. wel ke voor bet verpachte gold op 1 Sep tember 1939. Dit geldt alleen niet wan neer in een bijzonder geval de Secreta ris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij, in overeen stemming met het bevoegde pachtbu reau. een verklaring heeft afgegeven, dat bij hem tegen de verhooging geen bezwaar bestaat. Sanctie: de pachter behoeft den pacht prijs niet te betalen en is zelfs niet tot eenige vergoeding gehouden, tenzij de partijen hebben toegestemd in door den rechter noodig geoordeelde wijzigingen, Indien het verpachte in oppervlakte niet met het op 1 Sept. 1939 verpachte overeenstemt, berekent de rechter, zoo noodig, den pachtprijs, die geacht moet worden op 1 September 1939 voor het verpachte te hebben gegolden. Het is verboden openbare ver pachtingen te houden. Indien een overeenkomst in strijd hiermee is gesloten, is de pachter niet gehouden den pachtprijs te betalen, terwijl hij ook overigens tot geen enkele ver goeding gehouden is. De pachter is gerechtigd terug te vor deren, hetgeen hij onverschuldigd heefi voldaan. Indien ten gevolge van genoemde regelen geen pachtprijs is verschuldigd, kan de verpachter echter toch den in nachtzaken bevoegden rechter of het pachtbureau verzoeken een lagen pacht prijs vast te stellen. Te rekenen van den dag van vaststelling is deze door den pachter verschuldigd. De pachter moet zijn gehoord, althans behoorlijk zijn op geroepen. Een pachtovereenkomst of een over eenkomst tot wijziging of aanvulling van een pachtovereenkomst, waarvan het pachtbureau de goedkeuring heeft ge weigercl, is van rechtswege nietig. In dien daartoe aanleiding bestaat, regelt het pachtbureau bij de weigering de ge volgen voor beide partijen. Ten slotte is er nog een strafbedrei ging. want wie ter zake van of in ver band met een pachtverhouding eenig ongeoorloofd voordcel bedingt of aan neemt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden. Het strafbare feit geldt als overtreding. Niettegenstaande het uitdrukkelijke verbod naar buitenlandsche radio-uit zendingen te luisteren, waarop in de pers kortelings nog eens uitdrukkelijk is gewezen, schijnen er toch menschep te zijn, die zich willens en wetens moei lijkheden op den hals willen halen. De Schiedainsche politie heeft den 66-jari- gen G. L. G. aangehouden. Hij is op heeterdaad betrapt bij bet luisteren naar een Engelschen zender. Met het in be slag genomen radiotoestel is G. ter be schikking van de Duitsche politie ge steld. Scheepsjongen omgekomen, schipper en matroos gewond VrijdaRnamiddaR is de schokker Sch. 82, schipper G. Spaans, in de haven van Scheveningen binnenge komen met twee gewonden van de Sch. 49, welk visschersvaartuig des middags omstreeks twaalf uur op drie h vier mijl ten W.N.W. van Scheveningen ten gevolge van een mijnontploffing was vergaan en waarbij de zestienjarige scheepsjon gen van de Sch. 49, Wittebol ge naamd, was verdronken. Wij vernamen omtrent dit droevige ongeval de volgende bijzonderheden: De schokker was bezig met de vischvangst, toen hij het ophalen van het net een van de drie opvarenden daarin een mijn ontdekte. Dc man waarschuwde onmid- delink, doch op hetzelfde moment kwam het helsche voorwerp tot explosie. Het vaartuig werd zoo uiteengeslagen, dat het binnen twee minuten zonk. Men zag de mast als een pijl de lucht inschieten. Met behulp van de reddingboei en de drijvend gebleven kap van de stuurhut wisten de ongeveer 40-iarige schipper D Ras en de matroos Tinus Bruin hun leven te redden. De zestienjarige scheepsjongen, een stiefzoon van schip per Ras, was in de golven verdwenen en van hem werd helaas geen spoor meer gevonden. De Sch. S2, die in de omgeving vis- schende was, stevende met achterlating van zijn vischtuig dadelijk naar de plaats van het ongeval, waar de beide gewonden aan boord werden genomen, de matroos Bruin, die er ernstiger aan toe bleek te zijn, had kneuzingen aan de borstkas opgeloopen. Beide gewon den zijn naar een ziekenhuis overge bracht. Mr. Rost van Tonningen eischt aftreden van den procureur- generaal Vrijdagavond heeft de heer Rost van Tonningen in Hotel Luyks te Oss ge sproken voor den kring Nijmegen van de N.S.B. Sprekende over de Ossche kwestie, zeide hij: „Reeds' de arrestatie van den Jood- schcn industrieel had het misnoegen der Staatspartij verwekt, doch toen de Marechaussee zijn handen uitstrekte naar een der schuldige geestelijken en naar den zongenaamden assurantiema kelaar van Oss, maakte het optreden van den toenmaligen minister van jus titie, mr Goseling. tezamen met baron Spevart van Woerden aan de vervol ging een einde en ontstond de volksbe weging, welker kracht het politieke Christendom op zijn grondvesten deed trillen. Anderhalf jaar lang, zoo riep spreker uit, hebben wij gestreden tegen alle politieke partijen, tegen den met de Staatspartij heulenden heer Colijn. Het resultaat van anderhalf jaar moeizamen strijd was, dat de heer Goseling uit het ministerie werd weggezonden. De tra want van den heer Goseling, de heer van Angeren, die op het ministerie van Justitie deze heele actie mee had helpen leiden, zit thans in Londen. Maar de derde verantwoordelijke voor het optreden tegen de Mare- chaussée, voor de gewelddadige ont neming der opsporingsbevoegdheid aan de brigade Oss der Marechaus- sée, baron Speyart van Woerden, zit nog altijd op het kussen. Uit naam van de gerechtigheid, die ook in dit land dient te worden hersteld, verlangen wij het aftreden van ba ron Spevart van Woerden. De eer van de Marechaussée is door de maatregelen, die destijds tegen haar genomen werden, aldus spreker, op gru welijke wijze aangetast. Als zoon van een militair, kan ik medevoelen, hoe de brigade Oss der Marechaussée, die zoo trouw op de bres heeft gestaan voor de eerbaarheid van de jeugd van Oss, zich gegriefd moet hebben gevoeld, toen zij door een schandelijke campagne van de staatspartijpers en door het optreden van de ministers van justitie en van baron Spevart van Woerden, met smaad overladen werd. Wij richten hier in verband met het optreden van een der geestelijken, aldus spreker, in alle openbaarheid een waar schuwing aan het episcopaat, dat wij niet zullen rusten voordat eindelijk in deze zaak orde is geschapen. Als het episcopaat hier niet kan optreden, dan zal de justitie moeten ingrijpen, en de zaak moeten worden heropend. Aflevering slechts tegen een bon, in tweevoud uitgeschreven Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt het vol gende bekend: In het algemeen heeft men kunnen constateeren dat in den laatsten tijd de prijzen in den kaashandel voortdu rend zijn opgeloopen. Een der oorzaken hiervan is, dat het publiek in abnor male hoeveelheden kaas inslaat. Het spreekt vanzelf, dat deze toestand niet langer kan worden geduld, zoodat, het nemen van maatregelen noodzakelijk is. Als voorloopige maatregel is het ingang van gisteren, Zondag 18 Augus tus, het verkoopen, zoomede de afleve ring en het, vervoer van alle soorten kaas tijdelijk verboden, behalve inge val van verkoop en aflevering door winkeliers, melkinrichtingen en melk- slijters rechtstreeks aan verbruikers. Deze mogen echter uitsluitend afleveren in hoeveelheden van ten hoogste Vz kg. per keer en per af nemer en tot 'ten hoogste de in de week van 12 t/m. 17 Augustus 1940 geldende prijzen. Deze afleveringen mogen slechts plaatsvinden tegen afgifte van een bon, welke in tweevoud moet worden uitgeschreven en waarin is vermeld: 1. naam en woonplaats van den leve rancier; 2. naam en woonplaats van den afnemer; 3. geleverde hoeveelheid en prijs; 4 datum. Eén exemplaar moet door den leve rancier worden bewaard en op aanvra ge aan de Nederlandsche Zuivelcen- trale ter beschikking worden gesteld. De Nederlandsche Zuivelcentrale kan in zeer bijzondere gevallen van boven vermelde verbodsbepalingen dispensa tie verleenen. Hiertoe dient men zich schriftelijk tot deze centrale te wen den. Deze maatregel beteekent dus, dat het publiek niet meer dan één pond kaas per keer kan koopen. Op de naleving zal zeer streng worden toegezien. Voorts wordt bekend gemaakt, dat iedere houder van kaas, die op Zater dagavond 17 Aug. een voorraad van meer dan 500 kg. kaas bezit, daarvan uiterlijk Donderdag 22 Augustus met dc eerste post een opgave (stuks, kg. per soort vetgehalte en ouderdom gespeci ficeerd) aan de centrale moet doen. Adres Nederlandsche Zuivelcentrale, Laan van Meerdervoort 84, 's-Grayen- hage. Binnenkort zullen nadere maatrege len ter reguleering van den kaashandel en de kaasprijzen worden afgekondigd. De bemanning, 12 koppen, is gevlucht DE BOUVÏNGNE-MEISJES AANGEKOMEN BREDA, 17 Aug. Vanavond om 10 uur zijn de 83 Bouvigne-meisjes. onder leiding van acht. catechisten en drie leidsters na een voorspoedige reis met drje autobussen aangekomen. Vier dagen geleden vertrokken zij van Tre- sant Herault hij Monfpellier. Wegens het late uur heeft gepp offi- eieele ontvangst plaats gehad. Deze zal morgenvroeg geschieden. NOODBEURS TE V/INSCHOTEN WINSCHOTEN. 18 Aug. In navol ging van andere plaatsen zal ook te Winschoten een noodbeurs worden ge houden. georganiseerd door de „Gro- nob" te Groningen, welke op dit gebied haar sporèn heeft verdiend. De beurs zal worden gehouden op 29 en 30 Augus tus in hotel „Wissemann" en worden geopend door burgemeesttr Romijn, RIJSBERGEN (N.B.), IS Aug. - Gistermorgen om half vijf zooals reeds in een gedeelte van ons Zaterdagavond- blad kon worden gemeld, heeft een zwa re Engelsche bommenwerper op den Tiggeltschenberg een noodlanding ge maakt. De machine verbrandde gedeel telijk. De inzittenden van het toe stel hebben, nadat zM hun uniform had den uitgetrokken, de vlucht genomen. Het publiek wordt verzocht, indien aanwijzingen kunnen worden verstrekt, die tot opsporing van een of meer dezer peisonen kunnen leiden, daarvan ten spoedigste het dichtstbijzijnde Duitsche militaire bureau in kennis te stellen. In aansluiting op het bericht betref fende de landing van een Engelsch vliegtuig op den straatweg bii Rijsber gen kan nog worden medegedeeld, dat de bemanning, die zich verwijderd heeft, uit twaalf koppen bestond. Vermoed wordt ,datr deze bemanning een zooge naamde vernielingsgroep („Sprengkom- mando") vormt. NOORD SCHARWOUDE. 18 Augustus. Gisternacht hebben Engelsche vliegtuigen zeven bom men onder deze gemeente uitge worpen, welke slechts materieele schade aanrichtten aan de te vel de staande gewassen. Eén bom kwam niet tot ontploffing, zoodat bewaking moest worden ingesteld. Er zijn geen militaire doelen in de buurt. Voorts hebben EnRelsche bommen in KoeRras (Noord-Holland) 2 koeien in de wei Redood en nabij Alphen Noord-Bra bant) een bosebbrand veroorzaakt. r>a hommen, die gisterennacht ziin Re- vallen, veroorzaaklen nog minder scha de. Te Menaldumadeel zijn drie koeien gedood en een zwaar gewond. Waarschuwing van politiewege In den nacht van 16 op 17 Augustus 1940 is tusschen Breda en Zundert (N.-Br.) een Engelsch vliegtuig geland. De bemanning, ongeveer 12 man, heeft het vlieg tuig in brand gestoken en is ont vlucht. Deze personen houden zich vermoedelijk in ons land ver borgen. Personen, die mededcelingen kunnen doen, welke er toe leiden, dat een of meer dezer vliegers worden opgespoord en gevangen genomen, kunnen er op rekenen een belooning te ontvangen. Deze mededeeling dient te ge schieden aan de dichtsbijzijnde Nederlandsche of Duitsche po litie. Verder wordt er met grooten nadruk de aandacht op gevestigd dat zij die aan deze vliegers op eenigerlei wijze hulp verleenen zeer streng zullen worden gestraft. In Mahonie en Goud Berken Fabrieken te NIJKERK. BUITENLAND. BERLIJN, 19 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen behaalde, zooals reeds gedeeltelijk in een speciaal bericht werd ge meld, op 18 Augustus nieuwe groote successen. Afdeelingen Duitsche vliegers vielen in Zuid- en Midden- Engeland voor den oorlog belang rijke doelwitten, zooals industrieele fabrieken, spoorwegen, luchtdoel- batterijen en voornamelijk vlieg velden rondom Londen en in de graafschappen Kent en Hamshire met goed gevolg aan. Bij bomaanvallen op scheepsdoelen in het Kanaal gelukte het een koop vaardijschip van 4.000 brt. tot zinken te brengen en een ander schip zwaar te beschadigen. Op verscheidene plaatsen ontwikkel den zich hevige luchtgevechten, in het verloop waarvan onze govechtsvlieg-s tuigen en jagers den vijand zware ver liezen toebrachten. Het gevechtseskader „Horst Wessel". onder leiding van ziin commandant, luitonant-kolonel Huth, schoot alleen op dezen dag 51 vlieg tuigen neer. In den nacht van 18 op 19 Augustus bestookten gevechtsvliegtuigen groote opslagplaatsen voor brandstoffen ten' Oosten van Londen, wapenfabrieken in Norwich en Essex, de haveninstallaties van Mildfordhaven, Bavenmouth, Bour nemouth en Weymouth, alsmede ver scheidene vliegvelden in Zuid-Enge- land en bij Liverpool met bommen. Bii alle aangevallen doelen konden zware branden en ontploffingen worden waar genomen. In de havens werden ver scheidene schepen getroffen. Britsche vliegtuigen wierpen in den nacht van 18 op 19 Augustus in West en Zuid-Duitschland bommen neer, zonder groote materieele schade aan te richten. De verliezen van den vijand bedroe gen gisteren 147 vliegtuigen, hiervan werden er 12-1 in luchtgevechten neerge schoten, en 23 op den beganen grond vernield of door de luchtdoelartillerie omlaag geschoten. Bovendien werden' 33 versperringsballons vernietigd. 36 Duitsche vliegtuigen zijn niet terugge* keerd. ERGENS IN ITALIË, 19 Aug. (Ste- fani). In zijn weermachtsbericht no. 72 deelt het hoofdkwartier van de Italiaansche strijdkrachten het volgende mede: In Britsch-Somali- land zijn onze troepen door de vijan delijke verdedigingslinie gedrongen en na Faruk te hebben veroverd en gepasseerd, achtervolgen zij den vij and, die op den aftocht is naar de schepen, welke op hun beurt voort durend door onze vliegtuigen gebom bardeerd worden. Een vijandelijke aanval op Kassala veroorzaakte noch slachtoffers noch schade. Een andere aanval op het vlieg veld van Addis Abeba veroorzaakte twee dooden en vijf gewonden. Twee hangars waarin oud materiaal was opgeborgen werden getroffen. In Noord-Afrika heeft onze luchtmacht doeltreffend de havenwerken van Sidi- Barrani gebombardeerd, alsmede kam pen en voertuigen in het gebied ten Zuid-Oosten van Solium. Al onze vlieg tuigen zijn op hun basis teruggekeerd. Vijandelijke aanvallen hebben plaats gevonden op Milaan, waar drie bom men zijn neergekomen op een particu lier gebouw. Andere bommen vielen in het open veld, alsmede op Coni en Tu rijn, waar onbeteekenende schade i6 aangericht. Er waren geen slachtoffers te betreuren. Voorts zijn de gebruike lijke strooibiljetten uitgeworpen. BERLIJN, 19 Aug. (D.N.B.) De Hongaarsche minister van landbouw graaf Teleki is Maan dagmorgen in de Rijkshoofdstad aangekomen. ENGELSCHE BOMMEN OP ZWITSER. LAND BERN, 19 Aug. (D.N.B.). Naar de generale staf in verband met de nieuwe schending van het Zwitsersche luchtge bied in den nacht van 18 op 19 Augus tus nader mededeelt, zijn tusschen Diessenhofen cn Schlatt (provincie Thurgau) op 19 Augustus des ochtends tussahen 00.42 en 01.00 uur bommen ge worpen op de spoorlijn. De rails wer den onder het puin bedolven, doch niet beschadigd. Telefoon- en telegraaflijnen werden vernield. Zonder twijfel zijn de ze vliegtuigen, die deze bommen heb ben uitgeworpen', Engelsche machines, die systematisch in de laatste nachten de Zwitsersche neutraliteit hebben ge schonden. DE ZOMERTIJD IN DENEMARKEN KOPENHAGEN. 19 Aug. (D.N.B.). De Deensche rijksdag heeft het inge diende wetsontwerp voor het verlengen van den zomertjjd tot nadere aankon diging aangenomen, met dien verstan de echter, dat het einde van den zomer tijd door een Koninklijk besluit bepaald zal worden. Naar in parlementaire kringen ver luidt, zal de Deensche rijksdag, die na deze bijzondere zitting onmiddellijk weer op recès is gegaan, misschien bin nen acht of veertien dagen opnieuw bij eengeroepen worden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3