0. 0. HUIS GAAT DEN GOEDEN KANT UIT Postverdrag van Buenos Aires in werking getreden snr nip en Snap op bezoek in Grand Théatre De revue liep gesmeerd De moord te VER DRIE WEKEN HOOPT MEN GEREED TE ZIJN Voor steun houdt men zich aanbevolen Charme en routine RUIMERE OPVATTINGEN INZAKE DRUK WERKEN EN MONSTERS Enkele buitenlandsche posttarieven gewijzigd Scherpenzeel Onbetrouwbare knecht veroordeeld Üqswda VER KOOPINQEN Baarn r Bonnen, die nu geldig zijn VJ ie BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940 AN MORGEN brachten we een bezoek aan het O. en O.- ns aan het Plantsoen. Er werd nd gewerkt aan de restauratie m dit negentien kamers tellende bouw. Over een week of drie \\de laatste kwast verf gestreken in en de laatste rol behang op de uren geplakt worden. Dan zal iar we mogen aannemenin onze ad n gebouw verrezen zijnwaar Opbouwdienst zich thuis zal >elen. Dat mag ook welwant de ak, waar een dergelijke instel- ig zich voor geplaatst ziet, is: n bezoekers een werkelijk ehuis" te bieden. Zooiets lijkt makkelijker dan i is. Er is dan ook heel wat werk )odig, alvorens men het interieur iIkomen aan de te stellen eischen eft aangepast. Een kazernesfeer ag er vooral niet heerschen. Die nu eenmaal niet gezellig. Die is kelijk en koudom dit woord eens te gebruiken. En dat is ecies het tegenovergestelde van 'iselijk. Maar gelukkig gaat het den goeden nt uit. Ongeveer een maand geleden atstcn wij een oproep in ons blad, arin om steun in geld of natura r<1 gevraagd. Onder de „afdeeling ura" werden verstaan meubelen, ken, vloerbedekking, muurversie- g etc. Hei resultaat was niet onbe- digend. Doch het kan natuifrlijk ijd beter. Een gezellige stoel hier en n aardig kleedje daardat zijn attributen, waarmee van een zake- gebouw een prettig huis gemaakt n worden! Ve zeiden, dat het nog beter zou nncnlaten'we bijvoorbeeld eens n de bibliotheek denken. In vergelij- ig met ervaringen, die we elders op- den, kunnen we meedeelen, dat het ons hier wel meeviel. Maar al te vaak schijnt men van meening te zijn, dat men naar een soldaten-tehuis bij voor keur die boeken meet zenden, waar nierrtand meer wat aan heeft,We herinne ren ons zoo n soort „bibliotheek", die vol stond met monsterachtige boekwer ken uit de periode van vóór 1880. Een lorrenhandelaar zou er wel wat voor bieden, missrhien drie cent per kilo. Maar meer toch ook niet. ELUKKIG staat het er met de boe kerij in ons O. en O.-huis niet zoo voor. Er waren heel behoorlijke werken bij, van Brusse, van Werumeus Buning. van Feith, van Borel, Dickens en Tol stov, om nu maar eens kriskras wat schrijvers te noemen. Er was zelfs ook nog een heel aardig bibliotheekje van buitenlandsche literatuur. Maar het gros bestond toch uit drie stuivers-prul letjes. Die mogen er best bij zijn Maar ze dienen niet het hoofdbestanddeel te vormen. Er is wel betere amusements lectuur. Laat men dit eens bedenken en dan eens even den inhoud van zijn boekenkast controleeren... Nu zijn de avonden nog lang genoeg en vinden de gasten van het O. en O.-huis hun ver tier wel buiten. Maar straks is het om een uur of vijf al donker. En dan be staat er speciaal behoefte aan een fat soenlijk bibliotheekje. Dit wat de boekerij betreft. Het O. O.-huis is er niet alleen om te lezen. Er worden ook gezelschapsspelen beoefend (a propos: heeft iemand speelgereed- schap te veel...?). En uitteraard wordt er ook gewerkt aan studie. We zagen in een der vertrekken een complete Ford-motor staan voor studie-doelein den. Als al de leermiddelen zoo dik in orde zijn. komt men er wel Nu we het toch over studie heb ben:'De leiding van dit tehuis heeft groote plannen voor den winter. Men zal trachten zooveel mogelijk populaire lezingen over cultureele onderwerpen te doen houden. We hoorden iets mompelen over een ge zellig praatje over televisie en over Hollandsche film en ook ving ons oor op, dat men wel iets voelde voor een klein referaat over de vraag: „Hoe ontstaat een krant!" Dit zijn inderdaad interessante on derwerpen. Het blijkt, dat het Amers- foortsche O. O.-huis, dat op het oogen- blik het. eenige in den lande moet zijn naar wij vernamen, zijn werk met de noodige toewijding hoopt te vervullen! Dit geeft redenen tot blijdschap voor alle betrokkenen, temeer nog, daar het zeker niet onmogelijk is. dat, op den duur de „militaire huizen" zullen ver dwijnen. De leden van het stafmuziek corps varen ook wèl bij het bestaan van dit O. O.-huis. Zoolang zij nog in Amersfoort vertoeven eerlang ver huizen zij waarschijnlijk naar Apel doorn gebruiken zij een der vertrek ken van dit gebouw als repetitielokaal. Iedereen kan meedoen aan een spelletje joker. ET is mei een Snip en Snap-re- vue als met een spelletje joker: edereen kan er aan meedoen. Veel raffinement komt er dus aan leze revue, die den titel „Kop op" Iraagt, niet te pas. Maar dat blijkt >ok heelemaal niet noodig. De hu- nor van het populaire gezelschap s aan de huiskamer aangepast e zijn dus opzettelijk eenvoudig ^houden, die grapjes van Snip en nap, alsmede die hunner njetge- :ellen. let zit dan ook niet in de ingewik- dheid. Ook bii deze Nederlandsche ue van René Sleeswijk gaat het, als alle revue's, slechts om de wijze, Barop de humor verkocht wordt. En wijze is prima. tijk maar eens naar de proloog, hoe neerd en hoe „van zelf" dat gaat. Er even wal grapjes door de zaal, die -enlijk niets meer zijn dan een paar loopsche opmerkingen, maar men eft het publiek toch al direct te pak- n: er wordt gewillig genoeg gelachen. 1 dan kan Piet Muyselaar op z'n ge- 'k z'n openingsredevoering naar het *chte auditorium doen kabbelen. Berry Kievits geefi. naar men wel zal ?en, den vrouwelijken toon aan in ze revue. Zij beschikt precies over die ahteiten, waarover het gansche ge- schap beschikt. Dus heeft ze routine, aakt ze het den toeschouwers vooral et te moeilijk en doet ze haar werk tegenzeggelijk met gemakkelijke ehar- e* En dus valt ze in den smaak. Trou- ns: de manier, waarop zij haar foto's 0 en passant aan den man brengt, •raadt het goede plankenbloed. Charme, routine en het. goede plan- nbloed hebben al deze artisten wel. at zouden we er eigenlijk meer van SgenIn ieder geval weten ze 'ed. hoe graag iedereen op z'n tijd eens "i zoo'n hoogst eenvoudig spelletje ioker mee doet. En dat er om goed te jokeren heusch nog wel het noodige over leg gevraagd wordt, is hun ook bekend. Daarom loopt deze revue zoo vlot naar de finale, onder veel gelach en talrijke bijvalsbetuigingen. Dit finale is, tusschen twee haakjes, een klein beetje ontroerend, want het is: ,,'t Lied van de oude piano." Er foon gespeeld en men lette goed op de loon gespeeld en men lette goed op de langste van de vier. Het lijkt wel, alsof hij slagroom staat te kloppen, maar dit is juist zoo aardig. Voor het doek voor de laatste maal zakt, zijn er echter genoeg aardige sketches vertoond. We noemen bijvoor beeld het nummertje „Mag ik mr. Spruit even spreken", waarin een niet al te snuggere huisknecht een schoonvader in spé letterlijk onder den hamer neemt. En dan De Politierechter, waarin Willy Walden als luitenant van Lum melen een openbaar tête a tête ensce neert met Berry Kievits, onder het aan vankelijk straffend oog van Piet Muy selaar als de commissaris. Wanneer er een bank vanwege het rumoer omvalt en er bovendien van de schrikt nog een revolver afgaat, begrijpt men wel, dat hier van een knalsucces gesproken moet worden. Natuurlijk komen ook de dames Snip en Snap voor het voetlicht. Vermake lijke burgeressen, die als gewoonlijk ruzie maken en zich weer hecht aan eensluiten. Maar dan hebben we ze eerst nog op 't witte doek gezien, hetgeen een aardige truc is. Het film-projectie apparaat wordt na de pauze weer ge bruikt. Want dan is de revue teneinde en wordt de avond besloten met een ver tooning van Profilti-nieuws en een kor te komische film. Snip en Snap blpven nog tot en met Donderdagavond in het Grand Théétre Woensdagmiddag is er bovendien een familic-matinée. Met jeugdig enthousiasme heelt Neerlands jeugd zich bereid verklaard, om bij den landbouw te helpen. In den Bathpolder in Zeeland, waar de eerste groep is ondergebracht, werken de jongens mede bij den bouw van de eigen badgelegenheid, xij zich na het dagelijksch werk kunnen verfrisschen (Foto Pax-Holland) MARKTBERICHT AMERSFOORT, 19 Aug. Druiven 1521. peren 714, appelen 424, prui men 3—14, perzik 20—90, meloenen S— 22, tomaten 58S3, aardbeien 2936. selderij 69, groenekool 4661, bieten 2430, peterselie 79, andijvie 1420. sla 10—17, roodekool 5265, pronkers 11 —14, stokboonen 1521, wortelen 59, stamboonen 7—12, komkommers 30—,45. «nijboonen 1321, spinazie 89. spits kool 41—49, doppert 22, bloemkool 9— 16, postelein 3—5. binnenland uitspraken rechtbank 's-GRAVENHAGE, 20 Augustus. De bepalingen van het op 23 Mei 1939 te Buenos Aires gesloten alge meen postverdrag en de gelijktijdig aldaar gesloten overeenkomsten, zijn thans in werking getreden. Als gevolg daarvan zijn de volgende wijzigingen in de P. T. T.-verzen- dings-voorwaarden en tarieven van kracht geworden: Binnenlandsch verkeer In liet binnenlandsch verkeer worden allereerst eenige faciliteiten van het gedachtenverkcer met en voor blin den ingevoerd. Zoo is het maximum gewicht voor Braille-drukwerken ver hoogd van 5 tot 7 kg. Voorts mogen cliché's met teekens in blindcnschrift op den voet van en tegen het. zeer lage tarief voor Braille-drukwerken worden verzonden. Hetzelfde geldt voor gramo- foonplaten (z.g. sprekende boeken), uit sluitend ten behoeve van blinden, mits verzonden door of gericht, aan een offi cieel erkend blindeninstituut. In de tweede plaats worden inzake de verzending van drukwerken eeni ge ruimere bepalingen van kracht en wel ten aanzien van formulieren in ge bruik bij bibliotheken voor liet aanvra gen of uitleenen van boeken. Deze for mulieren kunnen voortaan als druk werk worden verzonden, mits zij geen andere vermeldingen bevatten dan de titels der werken, het aantal gevraagde, resp. verzonden exemplaren, de namen der schrijvers en uitgevers, de nummers an den catalogus, het aantal leesdagen. de naam van den aanvrager en andere korte aanwijzingen, betrekking hebben de op de betreffende boekwerken. Op als drukwerk verzonden platen zijn voortaan evenals thans reeds op foto's een zeer beknopte, toelichtende beschrijving en andere korte aanduidin gen, op deze betrekking hebbende, toe gelaten. Voor monsters zijn er de volgende nieuwe bepalingen. Hierop mag een korte aanwnzing voorkomen betreffen de den fabrikant en den leverancier of betreffende den persoon, voor wien het monster is bestemd. Voor verzending an monsters in luchtdichte verpakking zijn, zoowel voor het binnenland als het nternationaal verkeer, thans eenvormi ge regels vastgesteld. Onder luchtdichte gesloten verpakking mogen worden ver zonden monsters, bevattende industriee- VAN DE POLITIE De politie heeft hier gisteren een min derjarig meisje zwervend aangetroffen. Zij i6 teruggebracht naar haar woon plaats, Alteveer, bij Stadskanaal. Aangifte werd gedaan van diefstal van twee rijwielen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Riek, d. v. Simon Bolmeijer en Ilendnka Willemina Martens. Overleden: Albertus Hendrikus Tol- huisen, oud 78 jaar, weduwnaar van M-a- ria van Dongen. Maria van de Worp, oud 54 jaar, echtgenoote van Teunis Kiffers. UITREIKING VAN TOESLAGKAAR- TEN OP TEXTIELKAARTEN Ingezetenen, die recht hebben op een toeslagkaart op hun ontvangen texti^l- kaart, kunnen ter verkrijging daarvan een aanvraagformulier afhalen op het distributiekantoor aan Plantsoen West 2. Bijzonderheden omtrent bovenstaan de kan men lezen in de desbetreffende advertentie in dit blad. Ie of landbouwproducten, die in een door de fabriek gesloten verpakking worden ter post bezorgd of zijn verze geld door een in het land van herkomst gevestigde controle-instantie. Ook voor verrekenzendingen is, zoo wel in het binnenlandsch als in het in ternationaal verkeer (dat voorloopig voor deze zendingen nog is opgeschort) 'n nieuwe faciliteit vastgesteld. De afzen ders van zulke zendingen kunnen voort aan verhooging van het verrekenbedrag verzoeken. Zijn hierdoor hoogere rech ten verschuldigd, dan worden deze als nog berekend. Tenslotte is, alleen voor het bin nenlandsch verkeer, de mogelijk heid van kostelooze navraag naar verzonden pakketten, geopend. Ver zoeken hiertoe dienen uiterlijk 9 maanden na den dag van terpost bezorging te worden ingediend. Buitenlandsch verkeer Als meest opvallende noviteit zij hier genoemd, dat mededeeling van adres wijziging voortaan ook in het interna tionaal verkeer door middel van een, in de Fransche en Nederlandsche taal gesteld formulier zal kunnen geschie den. Deze formulieren kunnen voorloo pig alleen naar Duitschland worden ge zonden. De prijs der internationale adreswijzigingsformulieren zal 2Yz cent per stuk bedragen. Inzake de verzending van drukwerk worden de hierboven onder „binnen landsch verkeer" vermelde bepalingen ook voor het verkeer met (het buiten land voorloopig alleen Duitschland van kracht. Tevens mogen in dit ver keer de thans reeds op de bestel- en inteekcnbiljetten van boekwerken toege laten hij voegingen ook op biljetten tot aanbiedingen van boekwerken enz. wor den gebruikt Schoolcorrespondentie met het buiten land kan, ook indien de inhoud actueel en persoonliik is, en mits deze corres pondentie wordt verzonden door en aan hoofden van onderwijsinrichtingen, te gen het goedkoope tarief voor akten worden verzonden, mits deze zendingen overigens aan de voor akten gestelde bepalingen voldoen. Echter voorloopig alleen naar Duitschland. omdat alleen naar dit land verzending van akten is toegelaten. Op, als akten verzonden corresponden tie van ouden datum, mogen, behalve postzegels, die oorspronkelijk voor de frankeering hebben gediend, ook af drukken van frankeermachines voor komen. Als briefkaarten zijn voortaan in het internationaal verkeer evenals thans reeds in het binnenlandsche verkeer toegelaten door de particuliere nijver heid vervaardigde formulieren, bestaan de uit bladen papier, waarvan de twee helften over de. geheele oppervlakte te gen elkaar geplakt. Eveneens mag voortaan ook bij ver zending van monsters naar het buiten land voorloopig alleen Duitschland) daarop voorkomen een index- of con trole-nummer resp: letter of lettergroep, op het stuk zelve betrekking hebbende, terwijl ook afzonderlijk te verzenden ge knipte patronen als monster worden aangemerkt. Verder zie men i.z. mon sters onder „binnenlandsch verkeer", evenals i.z. verrekenbedragen en -pak ketten. Voor pakketten (voorloopig alleen naar Duitschland) zonder aangegeven waarde is de verplichting tot verzege ling welke reeds voor de meeste lan den om. Duitschland. was opgeheven, thans algemeen vervallen. In elk pak ket mag hetzij een factuur hetzij een borderel, bericht van verzending of be wijs van aflevering worden opgenomen, mits deze bijlagen open worden bijge sloten uitsluitend op den inhoud be trekking hebben en alleen gewone op- gaven van een dergelijk stuk bevatten. Het bedrag der schadevergoeding, be taalbaar in geval van verlies berooving of beschadiging van een pakket in de Krantenbezorger tot vijf jaar veroordeeld Heden heeft 'de arrondissementsrecht bank uitspraak gedaan in de zaak te gen den krantenbezorger uit Scherpen zeel, die op den 24sten April van dit jaar zijn negen en veertig jarige vrien din, moeder van acht kinderen, op gru welijke wijze had vermoord. Op den middag van den 24sten April had hij zich, gewapend met een revolver, die hij van een in Scherpenzeel gelegerden soldaat had geleend, naar de woning van zijn vriendin begeven, waar hij haar slapende te bed aantrof. Hij loste van zeer korten afstand een schot op de vrouw, die zeer spoedig daarop aan de gevolgen van de ernstige wonde overleed. Bij zijn arrestatie gaf 'de dader als motief voor zijn misdrijf op dat hij met de vrouw oneenigheid had gekregen over den eigendom van een pruimen- boompje. Veertien dagen geleden werd tegen den krantenbezorger een gevangenis straf van zeven jaar geëischt. De rechtbank heeft hem heden we gens zware mishandeling met voorbe dachten rade, den dood tengevolge heb bend tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Onaangename ervaringen deed een groentenhandelaar uit Amersfoort met een knecht op. dien hij in Juni van dit jaar in dienst had genomen. De knecht werd er op uit gestuurd om in Wou denberg een quitantie te gaan innen en hoewel hij zich keurig van zijn in casso-taak kweet, liet hij na het bedrag, ruim honderd gulden, af te dragen. Hij stalde paard en groentckar in Wouden berg en ging zelf naar Amsterdam waar hij van het geld goede sier maak te. Wegens verduistering requireerde de officier van justitie bij 'de behande ling van deze zaak veertien dagen ge leden voor dc rechtbank, acht maanden gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. De rechtbank heeft den oneerlijken knecht heden conform de zen eisch veroordeeld. gevvichtsklasse van 1 tot en met 3 kg bedraagt ten hoogste 7.50. De bedragen, voorkomende op momenteel nog niet toegelaten in te vorderen waarden (quitanties en handelspapier) behoeven niet voluit in letters te zijn vermeld. Vermelding in cijfers is voldoende. Voluit geschreven bedragen moeten in Latijnsche letters zijn gesteld. Op de waarden moet plaats en datum van uitgifte zijn vermeld, ter wijl op vvisselberieven, cheques en or derbriefjes steeds de handteekening van den trekker of ondertcekenaar moet voorkomen. Tarief wijzigingen De andere tariefwijzigingen betreffen alle het internationaal verkeer. Identi teitskaarten kosten voortaan 30 cent. Antwoordcoupons zullen voortaan 15 cent per stuk kosten. Het expresse- recht wordt voor briefpostzendingen, ook voor doosjes met aangegeven waar de (momenteel niet toegelaten), ver laagd tot 20 cent. (Momenteel alleen naar Duitschland). Het minimum recht voor doosjes met aangegeven waarde (momenteel niet toegelaten) wordt ge bracht op 40 cent (tot en met 200 gram) en voorts 10 cent voor elke 50 gram meer. Voor postpakketten is de bestaande tariefssohaal van 1 t.m. 5 kg in het bui tenlandsch verkeer gesplitst in tweeën, n.l. van 1 t.m. 3 kg en 3 t.m. 5 kg. De nieuwe tarieven zullen gaandeweg wor den bekend gemaakt. Het invorderings- resp. aanbiedings- recht betreffende de in te vorderen waarden (momenteel niet toegelaten) is op 10 cent gebracht Couranten, tijdschriften en landkaar- GRAND THéaTRE. Des avonds van Maan dag tot en met Donderdag de revue „Kop op", met Snip en Snap, eveneens Woensdag om 2.30 uur. Dinsdag- en Woensdagmiddag om 2.30 uur aanvang van jeugdmatinée met de film „Assehcpoetster". CITY THEATER. Van Maandagavond tot en met Donderdag vertooning van „Ma ria Uona". 's Middags om 2.30 uur en 's avonds om 8.15 uur. REMBRANDT-THEATER Vertooning van de film „Union Pacific". STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor ai'i© meisjes iederen avond geopend des Zondags van 2 uur. GILDEHUIS A.K.G. Zomertentoonstellin*. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurbuizen 9., MUSEUM FLEHITE. Westsingel. - Geopond dage'.'óks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag 's Zaterdags 10—12 cn 1.303 uur (Stadgcnootcn hebben 's Zatordags vrfjen toegang) BOSCHTHEATER BIRKHOVEN. 20 Aug. Opvoering van „Elckerlyc". 7 uur n.m. „De la Promenad e". Donder dag 22 Aug. 8 uur n.m. veiling verga derlokaal korte Schoolstraat 7, met roerende goederen. Verkooping van villa Cantonlaan 10, Heemstralaan 35. 27 Augus tus. Verkooping inboedel, 10 uur v.m. Van 19 t.m25 Aug. ziin de met „2" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekje geldig. De bonnen, welke 25 Aug. nog niet ge bruikt zijn. blijven nog geldig t.m. 29 Augustus. Bons 01 t.m. 04 (boterkaart): 2l/a ons boter Bons 01 en 02 vetkaart): 2*/s ons margarine, gesmolten vet of boter Bons 03 cn 04 (vetkaart): 2xh ons boter tegen reductie van 10 cent ver 21/* ons. Alles t.m. 23 Augustus a.s. Bon 66: een kilo suiker tot en met 30 Augustus. Bon 74: extra-rantsoen van 1XA k.g suiker tot en met 30 Augustus. Bon 53 pond koffie of l/i ons thee tot en met 30 Augustus. Bon 40: */i pond tarwebloem, of tarwemeel, of bockweitmeel of rogge meel. of roggebloem of zelfrijzend bakmeel tot en met 6 Sept. a.s. Bon 14: '/s pond rijst of rijstemeel tot en met 6 Sept. a.s. Bon 27: lh pond havermout of ha vervlokken of gort of grutten tot en met 6 September. Bon 105: 1 ons maïzena of gries- meel of puddingpoeder tot en met 11 September. Bon 110: 1 ons macaroni of vermi celli of spaghetti tot en met 11 Sep tember. Petroleumzegel. Periode 5Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 8 September (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). UITKNIPPEN EN BEWAREN ten kunnen, ook door anderen dan de uitgevers of hun lasthebbers in het ver keer met sommige landen thans al leen Duitschland worden verzon den tegen het verlaagd drukwerktarief van V/2 cent per 50 gram Een recht van 20 cent is voortaan in het internationaal verkeer verschuldigd voor: navragen en verzoeken om inlich tingen i. zm. een aangeteekend stuk. Doosjes met aangegeven vaarde, post wissel of postpakket, bericht van ont* vangst, gevraagd na de terpostbezor- ging van een aangeteekend stuk, doos jes met aangegeven waaide of postpak ket, inzage machtiging tot uitbetaling van een postwissel, waarvan de geldig heidsduur is verstreken, alsmede voor een duplicaat van een in het ongereedo geraakte postwissel; een bericht, van uit betaling, gevraagd na de storting van een postwissel: navragen naar over schrijvingen door tusschenkomst van den postgirodienst, naar het buitenland; inzage van een adreskaart en inklaring en vrijmaking van briefpostzendingen. Het recht wegens inklaring en vrijma king van een postpakket blijft echter 25 cent. .Feliciteer me! Ik heb me met een meis je verloofd, dat Rosa heet en ik heb altijd veel geluk met rozen gehad!" Gutierrez)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5