Beter duur dan niet te koo Doelmatige samenstelling van onze voeding in den komenden winter DISTRIBUTIE VAN VERF EN VERFGRONDSTOFFEN Voor aflevering of verwerking Voorlichting in het huishouden r is vergunning noodig Commandant van een hulp-mij nenlegger verdacht van verduistering EENENGELSCHE BOMMENWERPER NEERGEHAALD WILLY PÉTILLON schrijft voor onze lezeressen over: J Stormvogels wint den wisselprijs Radio-Programma's AUEU WSBERICHTEN: RECEPTEN 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 20 AUGUSTUS 19* Practische voorlichting door den Voedingsraad ■s-GRAVENHAGE. 19 Aug. In de dagelijksche Dersconferentie heeft rnej. E. Mesdag, voorzitster van de commissie voor huishoudeliike voor lichting en lid van de voorlichtings commissie van den voedingsraad 'n uiteenzetting gehouden over het voedingsvraagstuk in deze bijzon dere tijdsomstandigheden. Het voedingsvraagstuk aldus mej. Mesdag is niet alleen een vraagstuk van dezen tijd. het heeft sedert onheu gelijke tijden de economen en de me dici bezig gehouden, wanneer we hier van den etappedienst van leger en vloot nog zullen zwijgen. Wetenschappelijk is het van alle zijden aangevat en bestu deerd. Medici en kookleeraressen heli- ben sedert jaren getracht van de resul taten van het wetenschappelijk onder zoek te profiteeren ten behoeve van de voeding van gezonde en zieke menschen door inlichtingen te geven betreffende doelmatige samenstelling van de voe ding en bereiding van de spijzen. In de jaren 1914191S kwam het vraagstuk in een accuut stadium omdat de aanvoer van tallooze, hier geregeld ingevoerde voedingsmiddelen en grond stoffen, haperde. Het huishoudonderwijs had in die jaren nog lang niet den om vang. welke het nu heeft, maar toch hebben de. kookleeraressen reeds in dien tijd zeer belangrijk kunnen helpen, eenerzuds door praktische proeven te nemen, o.a. met gedroogde aardappelen en gedroogde groenten, door het zoeken naar doelmatige bereidingswijzen en het samenstellen van goede recepten, ander zijds door het houden van voordrachten met kookdemonstratie en het geven van z.g. crisis-kookcursussen. Toen in 1034 ten gevolge van werk loosheid, bittere nood ontstond in ge zinnen. werden de commissie in zake huishoudelijke voorlichting en gezins leiding en de stichting voor huishoude lijke voorlichting ten plattelande in het leven geroepen. Beide instellingen heb ben in de afgeloopcn jaren duizenden huisvrouwen kunnen helpen en voor lichten, niet alleen op het gebied van de voeding en spijsbereiding, maar ook op dat van waschbehandeling, huishou delijk beheer, naaien en kinderverzor ging. Lang voor het uitbreken van dezen oorlog hebben de Nederlandsche autori teiten maatregelen genomen om Neder land van het meest noodige te voorzien, voor het geval het weer door oorlog in omringende landen van zijn natuur lijke aanvoerbronnen gescheiden zou worden. Economen en medici werkten samen met veel andere deskundigen in den gezondheidsraad, welke weldra een speciale sub-commissie voor de voeding vormde, de voedingsraad. Deze voedingsraad zocht contact met de op voedingsgebied voorlich ting gevende instanties, n.l.: De stichting voor wetenschappelijke voorlichting op voedingsgebied; het nijverheidsonderwijs voor meisjes; de commissie inzake huishoudeliike voorlichting en gezinsleiding; de stichting voor huishoudelijke voor lichting ten plattelande. Een voorlichtingscommissie uit den voedingsraad werd in het leven geroe pen. waarin de vier bovengenoemde in stanties vertegenwoordigd werden. Deze commissie tracht alle voorlich ting op het terrein van do voeding te coórdineeren, ook de voorlichting, ver strekt door de dagblad- en tijdschrift- pers. In dezen tijd is het zeer gewenscht, dat er eenheid is op dit gebied, waarop door veel huisvrouwen en koks zoo dik wijls wordt geliefhebberd. Op het oogenblik worden door steeds uitgebreide distributiemaatregelen, de in Nederland aanwezige voedselvoorra den zoo eerlijk mogelijk verdeeld onder alle vaste en tijdeliike bewoners van ons land. Maar ook wanneer de aanwezige hoeveelheden theoretisch groot genoeg zijn om ieder te geven. wat hij noodig heeft om gezond te blijven en zijn ar beidsvermogen te behouden, zijn de moeilijkheden, waarvoor de huisvrou wen geplaatst worden, niet gering. Allereerst is daar het feit, dat het in dividueel verbruik der verschillende voedingsmiddelen in zeer veel gevallen sterk afwijkt van het gemiddeld ver bruik. Denken wij b.v aan het brood. Het broodrantsoen is voor de een groo- ter dan hetgeen hij (zij) gewend was te bruiken, voor de ander kleiner. Ook met het boterrantsoen merken wij dat op. Wie gewend was zoowel in de keuken als op het brood uitsluitend boter te gebruiken, krijgt ongeveer de helft van wat hij vroeger noodig had, want men rekende van ouds op pond boter voor de keuken en Vi pond voor ontbijt- en koffiemaaltijd per week. Maar in vele gezinnen gebruikt men in hoofdzaak of uitsluitend margarine, plantenvet en slaolie, terwijl men op het platteland bijna alleen reuzel en spek gebruikt, rnaar dan in veel grooter hoeveelheden. Het gebruik van de grutterswaren var- toont eenzelfde beeld. Er zijn gezinnen, waar men aan het ontbijt pap gebruikt en het middagmaal met een melkspijs besluit. Daar heeft men lang niet ge noeg aan het beschikbaar gestelde rantsoen. Tn andere gezinnen, waar men zelden meelspijzen gebruikt heeft men het niet ten volle noodig. Nu kan men niet eenvoudig zeg gen: Pas u aan, eet wat u niet ge wend was en vraag niet naar wat u niet kunt krijgen Het moreel van de. bevolking, maar ook de gezondheid van velen zou daardoor ernstig wor den geschaad. Het is geen willekeu rige speling van de natuur, dat voedingsgewoonten zoo hardnekkig vastgehouden worden. Prof. Jansen deelde mee, dat bevolkingsgroepen, welke sedert eenige generaties in Amerika wonen, de taal van het moederland niet meer kennen, maar de typische gerechten nog geregeld gebruiken. Het is gewenscht, dat men zich in ieder gezin zoover aanpast als in ver band met de omstandigheden noodig is, maar dat men niet verder gaat. Men moet dan toch reeds met veel kleine ge woonten afrekenen, veel kleine voor oordeel en overwinnen. Men hoede zich echter voor overdrij ving. Wij zouden nu allen willen toe roepen: voedt u goed, want het kan. Gaat niet door zorg voor de toekomst of door misplaatste zuinigheid verande ren in de voedingsgewoonten in uw gezin, zoodat de voeding daardoor slechter wordt. Wie op het oogenblik. terwijl rauw vet en spek vrij verkrijg baar zijn, zijn gezin een te vetarme voeding voorzet, schiet te kort. Maar de huisvrouwen, die met deze, haar niet be kende velbronnen niet kunnen werken, moeten daaromtrent ingelicht worden. Daarvoor staan allen, die samenwerken in de voorlichtingscommissie van den voedingsraad klaar. In den vorigen herfst en winter heeft de commissie in zake huishoudelijke voorlichting voor zeer veel leeraressen cursussen doen geven op het gebied van voedingsleer, om te bevorderen, dat alle leeraressen nog eens goed or> de hoogte gesteld werden van de resultaten van de nieuwste wetenschappelijke onderzoe kingen. De commissie inzake huishoudelijke voorlichting is bovendien bezig met de voorbereiding van cursussen in voe dingsleer en koken voor personen, die in kinderhuizen, gestichten, ziekenhui zen en andere inrichtingen belast zijn rnet de voedselbereiding of met het toe zicht daarop. Een van de belangrijkste kwes ties, waarvoor wij staan is nl. niet de vraag of er voor ieder genoeg is, bet is niet aan ons om dat te be- oordeelen, maar of er van hetgeen aanwezig is, wel voldoende wordt geprofiteerd. Door on juiste behandeling en bereiding wordt nl. van veel levensmiddelen slechts zeer ten deele geprofiteerd. Moge dat in tijd van overvloed niet tot al te ernstige gevolgen leiden, in dezen winter kunnen we ons dat niet veroorloven. Bovendien hopen en verwachten wij, dat velen de zui vere smaak van de doelmatig be reide voedingsmiddelen zoo gaan waardeeren. dat zij ook wanneer een nieuwen tijd van overvloed zal zijn aangebroken, de betere berei dingswijze van verschillende voe dingsmiddelen zullen volhouden, omdat hetgeen verloren gaat bij on doelmatige behandeling, dikwijls zeer belangrijk voor de voeding en uiterst moeilijk te vervangen is. Onze voorlichting wil: 1. Inlichtingen verstrekken betreffen de de wijze, waarop men voor een goe de voeding kan zorgen, zooveel mogelijk in overeenstemming met de wenschen en verlangens van het gezin; 2. inlichtingen verstrekken betreffen de de waarde van de aanwezige voe dingsmiddelen en de wijze, waarop men van de waardevolle bestanddee'.en er van zoo goed mogelijk kan profiteeren. Dit houdt tevens in, dat duidelijk ge maakt moet worden, wat verloren gaat bij ondoelmatige behandeling, want bij na niemand zal bereid zijn, haar eigen bereidingswijze te veranderen, wanneer zij niet gefrappeerd wordt door een on- omstootelijk bewijs voor de onjuistheid van haar methode (ervaringen niet ouderwetsch en nieuwerwetsch koken op de scholen). Wij willen zooveel mogelijk huis vrouwen, leerlingen van huishoud scholen, huishoudsters, dienstmeis jes, kooksters en anderen, die zich heiasten met spijsbereiding, leeren, hoe gekookt kan worden op zeer smakelijke wijze en met zoo weinig mogelijk verlies van waardevolle voedingsbestanddeelcn. Wij stellen zonder twijfel hooge eischen aan de smakelijkheid van de gerechten en zijn overtuigd dat ook de mannen tevreden gesteld zullen wor den, wanneer de vrouwen op kundige wijze verbeterde bereidingswijzen toe passen en dat daar veel gevaren voor de gezondheid voorkomen kunnen wor den. Al zal men bij een eerste kennisma king misschien neiging hebben te be weren, dat de van ouds bekende smaak beter bevalt, de overweging, dat op het oogenblik nut boven genoegen gesteld moet worden, zal tot doorzetten van de proef doen besluiten. En als het een maal zoover is, zijn wij niet bezorgd voor het resultaat In het begin van September zal overal in het land voor iedere huisvrouw gelegenheid zijn, in een cursus van 4 lessen de gewenschte voorlichting te krijgen. Men kan zich melden bij de Nijverheids school voor meisjes of bij de com missie van huishoudelijke voor lichting. Bovendien zullen, zoodra dat noodig blijkt, demonstraties gegeven worden, desgewenscht consultatie-spreekuren gehouden worden. Wij zijn paraat om ieder, die wij daarmede van dienst kun nen zijn, voorlichting te geven en daarmede ons deel bij te dragen tot het bevorderen van de zoo gunstig mogelijke voeding voor iederen Nederlander, ook in den komenden winter. 's GRAVENHAGE, 19 Aug. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart deelt mede, dat bij beschik king van heden het Rijksbureau voor chemische producten is uit gebreid met een nieuwe sectie, te weten de sectie verf en verfgrond- stoffen. Tot directeur van deze sectie is benoemd ir. P. M. van Doormaal. De sectie is gevestigd te 's-Gravenhage, Koningskade 15. Bij bedoelde beschikking worden verf en verfgrondstoffen aangewezen als dis tributie-goederen in den zin der Distri butie wet 1939. Onder verf worden verstaan, alle soor ten gereede verven, verf, dik in olie, lak verven, lakken, vernissen en druk inkten. Onder verfgrondstoffen worden begre pen, alle soorten droge verfstoffen (pig menten), benevens hun waterige pasta's (waartoe niet behooren de in de textiel industrie toegepaste kleurstoffen) bene vens chloorrubber en alle voor de verf industrie vervaardigde celluloseverbin- dingen. Ingevolge genoemde beschikking is het. verboden verf of verfgrondstoffen. zooals hoven omschreven, te koopen, te verkoopen of af te leveren; alsmede verfgrondstoffen te venverken, zonder toestemming van den directeur der sec tie. Van deze verboden geldt echter gedurende 14 dagen na het in wer king treden der beschikking een al- gemeene dispensatie en wel tot 70% van de hoeveelheden, welke In de overeenkomstige periode van 1939 zijn gekocht, verkocht, afgeleverd of verwerkt. Deze dispensatie geldt echter niet voor loodmenie en meng sels van droge verstoffen, welke méér dan 50% loodmenie bevatten en evenmin voor verf, welke uit loodmenie en mengsels van droge verfstoffen bevattende méér dan 50% loodmenie is vervaardigd. Ten aanzien van de hierbedoelde produc ten treden de verboden derhalve terstond in werking. Plicht tot inschrijving Ieder, die verf of verfgrondstof fen fabriceert, importeert of ver handelt, alsmede ieder die verf grondstoffen verwerkt, voor wel ke doeleinden dan ook (dus ook voor niet-verftechnische doelein den), is verplicht zich bij de sectie verf en verfgrondstoffen te laten inschrijven en wel uiterlijk binnen 10 dagen na het in werking treden der beschikking. Deze inschrijvingsplicht geldt echter niet voor verbruikers van verven (con sumenten-niet handelaars); deze vallen geheel buiten de werkingsfeer dezer be schikking, evenals de meeste schilders, schildersbedrijven en kleinhandelaren, zooals drogisten. Alleen die schilders bedrijven en drogisterijen, welke méér dan 10.000 kg. verf per jaar vervaardi gen, benevens die handelaren welke in totaal méér dan 25.000 kg. verf of verf grondstoffen per jaar omzetten, moeten zich laten inschrijven. Na het verstrijken van de bovenge noemde dispensatietermijn van li da gen zullen vergunningen uitsluitend worden verleend aan ingeschreven on dernemingen. Voor de beoordeeling van de vraag of een belanghebbende voor inschrijving bij de sectie verf en verfgrondstoffen van het Rijksbureau voor chemische producten in aanmerking komt, moet de belanghebbende enquête-formulieren invullen, welke hem door de sectie zul len worden toegstuurd. Zij die verplicht zijn de sectie verf en verfgrondstoffen schriftelijk om in schrijving te verzoeken, zijn van deze verplichting niet ontheven door het niet ontvangen d<*r enquête-formulieren. Uiteraard zullen zekere geïnteresseer den door het bureau niet rechtstreeks bereikt, kunnen worden en on hen rust derhalve de verplichting zich met de sectie verf en verfgrondstoffen in ver binding te stellen en om toezending der formulieren te verzoeken. In het heele land zullen cursussen worden gehouden 's-GRAVENHAGE, 19 Aug. „De wijze van bereiden van de spijzen is belangrij ker dan de daarvoor gebruikte grond stoffen". Met deze behartenswaardige woorden beval een man. het was Landwirtschaftsrat dr. Schoenbeck aan een mannelijk gezelschap (een ge zelschap van journalisten namelijk) de studie van de moderne keukengeheimen aan. Dr. Schoenbeck sprak ter inleiding van het referaat van mej. Mesdag over de voorlichtig van de Nederlandsche huisvrouwen in dezen tijd Hij wees er op. dat men in Duitschland sinds lang doende is het verbruik van het publiek af te leiden naar die artikelen, waarvan voldoende, voorraden bestaan. Het ver bruik van schaarsche goederen echter wordt er tegen gegaan. In Nederland zal men ook moeten leeren met de voorhan den voorraden spaarzaam om te gaan. Wij leven in dezen tijd als het. ware op een groote boerderij en moeten huishou den zooals een boer dat doet: wat schaarsch is of ontbreekt, kan nu een maal niet dagelijks op tafel komen. Het is zeer moeilijk de levens gewoonten van een volk, zeker voor zoover deze door de vrouwen in stand worden gehouden, te verande ren. De vrouw is in haar huishou ding conservatief. Daarom vroeg dr. Schoenbeck bijzondere aandacht voor de speciale cursussen, die van 3 September af in heel het land zul len worden gegeven en waar de vrouwen-veel nuttige wijsheid zul len kunnen opdoen. Van belang achtte deze deskundige het ook, dat de huisvrouwen haar krant bijhouden en uitknippen, wat haar te pas komt Als ieder tracht de gegeven voorlichting zoo goed mogelijk in prac- tijk te brengen, zal ons heele volk er wel bij varen. Bij overdracht van de kas kon hij 136 niet verantwoorden 's GRAVENHAGE, 19 Aug. Voor den zeekrijgsraad alhier, had zich te verantwoorden de luitenant ter zee 2e kl. J. J. W, terzake van verduis tering in dienstbetrekking als amb tenaar. Beklaagde had als commandant van de hulp-mijnenlegger 1 en 2 te Vlissingen 200 gulden ontvangen om daarmede dienstuitgaven ten behoe ve van de mijnenleggers te doen. Bij de overdracht van de kas kon hij 136 gulden niet verantwoorden. Tijdens het vooronderzoek heeft W. bekend, het geld voor persoonlijke doeleinden te hebben besteed, doch ter terechtzitting trok hij dit in. Echter kon hij nu even min het zoekgeraakte bedrag verant woorden. De fiscaal vond de zaak. door de hou ding van beklaagde, die geen spoor van berouw of eergevoel toont, onsmakelijk. De mentaliteit van dezen man is bene den critiek. Hij eischte 2 maanden ge vangenisstraf met ontslag uit den mili tairen dienst en aftrek van preventief. Voorts eischte spr. staande de zitting, den beklaagde in arrest te stellen. Dit laatste werd door den Krijgsraad gewei gerd. Nader zal de beklaagde gelegen heid hebben zich te verdedigen. AMSTERDAM, 19 Aug. Van ochtend heeft een Duitsche jager boven den polder de Beemster een Engelschen bommenwerper neer gehaald. Een der inzittenden wist zich met een parachute in veilig heid te stellen. Hij kwam op een weiland terecht en is door de plaatselijke politie op transport gesteld. De overige inzittenden vonden den dood in het vliegtuig, dat in een boomgaard terecht kwam en in vlammen opging. SPORT EN SPEI DE PROTESTEN VAN DE NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN AFGEWEZEN AMSTERDAM, 19 Aug Van de zijde van de Nederlandsche Athletiekunie vernemen wij, dat de protesten, betref fende de finale 100 meter en de 4 X 100 meter estafette afgewezen zijn. Deze beslissing is na lang beraad ge nomen; ook de film kon aan de daartoe hevoegde personen geen andere meening geven. Nota blijft dus kampioen op de 100 meter en de A.V. 1923 op de 4 X 100 meter. K rjtZE oude zegswijze hooren wij den laatsten tijd al heel vaak gebruiken in n schillend verband. Zij ligt menigeen voortdurend op de lippen. Er is zeker y waars in Het ongelukkige is alleen, dat zij ook van toepassing kan zijn op oni oorloofd* praktijken. Als er weinig vee aan de markt is en het rauwe vet, wq naar voortdurend nogal heel veel vraag is, wordt daardoor hooger geprijsd heeft het weinig zin om vergelijkingen te maken met die en die periode, toen led een bi] den slager vet kon krijgen ..voor een bang gezicht" (Een jaar of tien k den kosttb een pond mager rookspek vijfendertig cent!); dan moeten wc alleen zijn als we een stukje vet kunnen bemachtigen, met een opgewekt gezicht het neertellen en luid of in stilte, overwegen, dat het beter duur is dan niet te ho> Datzelfde geldt voor verschillende artikelen waarvan wij lang niet zoo veel krij kunnen als wij wel zouden wenschen, ook al ziin zij nog niet in de distributie op nomen ook al zijn de prijzen hooger dan voorheen, hetzij in verband met schaars te. hetzij tengevolge van bemoeilijkten aanvoer hetzij om nog een andere reden. Wij hebben de laatste maanden voldoende ondervonden hoe dringend wij mei iets noodig te hebben juist als wij welen, dat het niet te krijgen is, voor geld n goede woorden om niet van harte te onderschrijven: beter duur dan niet te kot ER is echter nog een ander terrein, waarop dit gezegde wordt toegepast en dan Is het aanzienlijk minder waar. Dat betreft de ongeoorloofde aankoopen van artikelen, die onder de Distributie- wet vallen en die dus niet in den vrijen handel zijn. Dat daarin toch clandestien wordt ge handeld, wordt gesjacherd is misschien een nog juister term. het is een voldoena bekend feit; wij hoeven daar geen doek jes om te winden. Telkens verschijnen in de bladen berichten over personen, die tegen hooge prijzen distributiearti kelen stiekem verhandelden. Koffie en thee, slaolie en suiker. Zeker, het zijn VOETBAL H.V.C. door de IJmuidensche club met 21 geklopt Zondag werd op het. terrein van „De Spartaan" te Amsterdam het tournooi om de Zilveren Westerkerk voortgezet waaraan o.m. H.V.C. deelnam. Onze stadgenooten die de vorige weck De Spartaan" met 3-1 klopten, doch de meerderheid moesten erkennen van Watergraafsmeer (40), honden giste ren den strijd aan tegen den winnaar van het vorige jaar „Stormvogels". Met do rust leidde H.V.C. met 1—0, een doelpunt, gescoord uit een penalty door den doelman Brits. In de tweede helft wisten de IJmuidenaren met twee doel punten de leiding te nemen en deze tot het einde toe te behouden. Zii won dus met 21. Tegen de Spartaan speelde de IJmuidensche club gelijk. Door deze resultaten legde „Stormvogels" wederom beslag op den wisselprijs. R.K. WANDELSPORTVEREENIGING St. HUBERTUS" De R.K. wandelsportvereeniging „St. Hubertus" organiseert op Zaterdag en Zondag 8 September a.s. een tweedaag- sche afstandsmarsch over 30 en 20 K.M. WOENSDAG 21 AUGUSTUS JAARSVELD. 414 M. VARA-uitzendir.g. S.00 Berichten ANP., gram.muziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 VPRO.: Morgenwij ding. 10.15 Pianovoordracht. 10.45 Declama tie. 11.00 Zang en orgel. 11.30 Declamatie. 11.50 Gram.muziek. 12.00 Berichten. 12.05 Esmeralda en solisten. 12.45 Berichten ANP, gram.muziek. 1.15 VARA-orkcst. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 VARA-orkest. 3.00 Zang en or gel. 3.30 Voor de kinderen. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Esmeralda. 6.15 Reportage. S 35 Volkszang. 7.00 Vragen van den dag (ANP.*,. 7.15 Berichten. 7.20 Felicitaties. 7.30 Lezing. 7.50 Gram.muziek. 8.00 Berichten ANP. S.15 Puzzle-uitzending. 8.30 VARA-orkest en so liste. 9.15 Radiotooneel. 9.40 VARA-orkest en soliste. 10.15 Berichten ANP. cn sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO-uitzending 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gram.muziek (om 8.00 Be richten ANP.). 10.00 Morgenwijding. 10.lo Gram.muziek. 10.30 Ensemble Jonny Kroon (11.1511.30 Berichten Engelsch). 12.30 Be richten (Dyitsch). 12.45 Berichten ANP. gram.muziek. 1.00 Muziekkorps van het Duit sche luchtwapen. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Concertgebouw-orkest, Toonkunstkoor en solisten. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 AVRO-Amusementsorkest cn gram.muziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 Omroeporkest. 6.15 Berichten (En gelsch). 6.30 Onderwijsfonds Scheepvaart: Taalles en causerie „De vaarwegen in West- Europa". 7.00 'Vragen van den dag (ANP',. 7.15 Altviool, piano en zang. 8-.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berich ten (Engelsch). 8.45 Puszta-orkest. 9.15 Be richten (Engelsch). 9.30 Gram.muziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.3010.45 Berichten (Engelsch). en slui ting. 11.1511.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Be richten (Engelsch). De uitzendtijden va„ de nieuwsberichten in het Nederlandsch. Fransch en Engelsch op den zender Kootwijk 1875 M. zijn als volgt: 8.008.15 nieuwsberichten van het A-N.P 9.00— 9 15 berichten in het Fransch. 11.1511.30 berichten in het Engelsch 12.30—12.45 berichten in het Duitsch 12.4513 00 nieuwsberichten van het A N.P 13 4514.00 berichten in het Fransch .14.0014.15 berichten in het Duitsch 15.1515 30 berichten in hel Fransch 17.0017.15 berichten in het Duitsch 18.1518.30 berichten in het Engelsch 20.0020 15 berichten in het Duitsch '20 15—20 30 berichten in het Engelsch 20.3020.45 nieuwsberichten van het A N.P 21 1521 30 berichten in het Engelsch 22.00—22.15 berichten in het Duitsch 22.1522.3(1 nieuwsberichten van het A.N.P 22 30—23 15 geen uitzending. 73 1523-30 berichten id het Fransch Tot nader order zullen de zenders Jaars veld en Kootwijk om 22.30 na de nieuwsbe richten van het A N P. sluiten, behalve dat zooals uit bovenstaande opgave blijkt, de zander Kootwyik om 23.15 terugkomt met be richten in het Fransch. alle zaken. die zeer begeerensw? zijn, maar hier mogen wij toch zeggen, dat het beter duur is dan te koop. De meesten van on*. zullen op de of andere manier wel eens een wc hebben gekregen, een vriendelijk doelde tip van een bekende of een a wijzing, die zuiver uit winstbejag daan werd; in ieder geval, een wi dat hier of daar, langs het een nf dere duistere kanaal, mogelijkheid om iets te koopen. Koffie, thee, rij suiker, het doet er niet toe wat. Natuurlijk, het is voor den onder mer een riskant zaakje, dut- er m wel een zoet winstje aan verbonden zj nietwaar? Maar och. beter duur <u niet te koop Neen. In zulke gevallen is het bet veel beter, dat het verboden artikel te koop is. Het is oneerlijk, het is juist in meer dan één opzicht. Aan die goederen, die clandestien verba deld worden, die buiten de officie* voorraden staan, die feitelijk hun plai van bestemming al bereikt moe*! hebben, maar die op geheimzinnige u ze, na eerst aan de circulatie ontlrc kén te zijn geweest, weer ergens opd ken om van hand tot hand te gaan aan al die goederen is een duistere, zeer duistere kant. Of zij worden a de rechthebbenden onthouden, óf zijn achterbaks gehouden, óf... Och. ten we alle mogelijkheden maar r. uitpluizen, zoo mooi is het niet. Nu moet uit de oneerlijkheid geld slagen worden. Al fluisterende gaat bericht van mond tot mond. Niemi weet waar de boel feitelijk vandi moet komen. Dat mag niet, dat is v te gevaarlijk. Maar er is ergens een trouwensman en die zorgt er wel vc Al wat we hebben te doen is naar opgegeven adres gaan of, nog gemak lijker, we hoeven het geld maar te ven en we krijgen een seintje waar goederen gehaaid kunnen worden. D gaat, weer vol geheimzinnigheid pakje van hand tot handDe eei maal zullen er wel hartkloppingen te pas komen, maar niets went zoo als het bewandelen van verboden den, letterlijk en figuurlijk. Ook omdat in het geheimzinnige gedoe zichzelf een soort romantische attrai zit. Net een spannende film, maar écht. Jawel. Zoo echt, dat wij midden de narigheid en verwikkelingen zit voor wij er erg in hebben. Laten we toch verstandig zijn en niet inlaten met dit duistere gei Vroeg of laat hebben wij meer spijt van, dat we voor de verleiding bez ken zijn, dan we ooit pleizier heb gehad van de verboden zaken. Dan het kunnen zijn, dat we wel terug len, maar er geen kans toe zien., mers, wij zijn dan zelf ook schuldig een strafbaar feit. We loopen rond den angst; als het toch eens uitkw. In deze gevallen is het werkelijk ter, dat iets niet te koop is, niet and dan in de hoeveelheden, die op de b worden gegeven, dan dat wij duur den betalen voor wat langs duis paden te koop wordt geboden. Groenienschotel schapenvleesch Benoodigdheden: een pond niet te schapenvleesch, aan kleine stukjes sneden; vier of vijf worteltjes (hf van de grootte af) een paar uien. paar aardappelen, een half pond p ceoseboonen, een paar tomaten, paar struikjes bloemkool; anderhalf bruine boonen, die een nacht in w geweekt moeten hebben. Een paar rierblaadjes, een half theelepeltje th; peterselie. Peper en zout naar 6nia^ als men er van houdt wat paprika r helf ons boter of vet. Bereiding: snipper een van de in kleine stukjes; laat de boter in diepe stoofpan smelten; fruit er de lichtgeel in en voeg er het vleeech Laat dit zoo vlug mogelijk bruin den. Voeg er met kleine scheutjes k lijk zoo veel water bij, dat er vol do de vocht is. Schil en wasch de aardap len snijd ze in stukken en doe ze het vleesch. Voeg er de geweekte b ne boonen hij met het weekwater. H uit volgt, dan men met het bijcrie van heet water, terwijl het' vlee braadt, niet te royaal moet zijn. moeten de boonen als zij in het w i-ezet worden den vorigen avond ffl juist onderstaan. Blijkt later, dat er weinicr vocht is, dan kan men altijd wat bij gieten. Voeg nu dp uien. de schilde tomaten en de andere scho gemaakte en gewaeschen groenten lnj. ook de kruiden Zorg, dat alles j' onderstaat. Voeg peper en zout hij b smaak, misschien ook een snuifje prika en laat alles op een zacht vi tje gaar stoven, ongeveer anderl uur. De saus wordt vanzelf eenig gebonden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6