Inmaak in het zout Stemming bleef ook deze week vast Eenheid in de wandelsport Fusie tusschen 8 organisaties 125 pond koffie in beslag genomen MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET WILLY PETILLON schrijft voor onze lezeressen over: RECEPTEN NIEUWE ORGANISATIE OPGERICHT KINDERHOEKJE Het publiek wenscht zijn beschikbare middels in aandeelen en obligaties te beleggen VOORKEUR VOOR binnenlandsche fondsen MARKTOVERZICHT BARNEVELD GEKNOEI IN DE BOEKHOUDING ALLEEN EXTRA BROOD RANTSOEN VOOR LANDARBEIDERS UIT DE STAATSCOURANT 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1940 LI ET is pas in den allerlaatsten tijddat de huisvrouwen weer meer belangstelling zijn gaan tuonen voor den ouderwetschen inmaak in het zout en deze belangstel ling bereikt, begrijpelijkerwijze dit laur wel haar hoogtepunt. Nu is er voor deze methode van verduurzamen stellig iets te zeggen. Zij is goedkoop, weinig omslachtig vraagt geen gas. is smakelijk en blijft lang goed. Wij mogen echter niet de oogen sluiten voor de enkele nadeelen die er aan verbonden zijn Het voornaamste bezwaar is dut een deel van de voedingsstoffen verloren gaat doordat het noodzakelijk is de groenten at te koken (uitgezonderd zuurkool) Bij veelvuldig gebruik van met zout geconserveerde levensmiddelen - vleesch behoort daar ook bij kunnen ziektever schijnselen optreden zooals de indertijd zoo gevreesde en op schepen vaak voorko mende scheurbuik. Voor ons behoeft dit bezwaar eehter niet zoo ernstig te tellen Immers wii hebben zelf m de hand om te beslissen hoe vaak ner week wij groenten uit het zout willen eten en een matig gebruik zal heusch onze gezondheid niet bcna- dcrlen des te eerder niet. omdat wij. wetende wat wij door de gezouten groente te kort komen dit bij den maaltijd op andere wijze kunnen aanvullen. Als wij rauw fruit als nagerecht geven is het kwaad al hersteld en appelen ziin er tot ver in den winter Rauw tomatensap, in fleschles verkrijgbaar kan ook goede diensten bewijzen en wij kunnen dat als cocktail met wat zoutjes vóór den maaltijd geven. Dat is een aardige afwisseling en geen luxe: integendeel. ER blijven in de proenten nop ge- noeg voedingsstoffen achter om de gezouten groente tot een nuttige en aangename aanvulling van onzen win tervoorraad te maken. Inmaak in het zout is minder om slachtig dan het verduurzamen door ste riliseeren. Op het platteland, waar uit eraard nog zeer veel in het zout wordt ingemaakt, reserveert men de geweckte groenten voor bijzondere gelegenheden, terwijl de groente uit het vat meer be stemd is om te helpen voorzien in de dagelnksche behoeften. Het inzouten van groenten en het ma ken van zuurkool behoeft geen bijzon dere moeilijkheden te geven, als men nauwkeurig te werk gaat en eenige principieelc voorschriften in acht neemt. Ilier volgen de tien geboden voor den inmaak in het zout. 1o. Zorg dat de groente, die gebruikt wordt frisch en zoo vcrsch mogelijk is. 2o. Maak ze zeer zorgvuldig schoon, wasch ze in veel water, dat alle zand en vuil verwijderd wordt 3o Laat ze zoo droog mogelijk uit druipen daar anders de pekel te slap wordt en de kans op bederf vergroot. 4o. Kook groenten, die erg slinken zooals slakropjcs of die hard zijn. zooals princesseboonen, te voren gedurende vijf tot tien minuten in ruim kokend water. Laat ze uitdruipen en eerst volkomen koud worden voor ze in liet vat gaan. 5o. Maak vaten of inmaakpotten zeer grpndig schoon en zie na of ze geheel gaaf zijn 6o. Druk de groenten en het zout zoo stevig mogelijk aan. 7o. Zorg steeds, dat de bovenste laag zout is. So- Leg bovenop een doekje, daarop een plankje met een zwaren steen en geef vat of pot een zoo koel en droog mogelijke plaats. 9o. Zie de eerste zes weken eenmaal per week na of zich geen zgn. ..Kim" aan de oppervlakte gevormd heeft. Is dit het geval, verwijder het dan zoo voorzichtig mogelijk: spoel het doekje uit. wasch plank en steen af doe bij de groente nog wat zout en sluit weer als te voren. fOo Zie na dezen termijn de inmaak minstens eenmaal in de veertien dagen na- De inmaak van zuurkool verschilt voornamelijk hierin van de 'gezouten groenten, dat er veel minder zout v-"»or gebruikt wordt. Het is immers de be doeling zure en geen zoute kool te krij gen en bij gebruik van veel zout zou het verzuringsproces worden tegenge gaan. Om dit te bespoedigen kneedt men de in dunne reepen gesneden kool met het zout door elkaar tot pekelvor- ming plaats heeft. In Frankrijk leggen de huisvrouwen onder in het vat een groote tros druiven om een fijnen srnnak aan de kool te geven. Als de druiven goedkoop zijn is er eeen reden,-waarom wij dit voorbeeld niet zouden volgen Overigens wordt dit doel hier min of meer bereikt door de handen tijdens het kneden met karnemelk te bevoch tigen. Zij mogen echter niet te nat zijn. Na het kneden wordt de zuurkool in het vat gedaan; er wordt dan geen zout meer toegevoegd; behalve dan in geval van „kim", zooals hierboven werd aan- segevcn. Eierschoteltje (zoet) Benoodigdheden: vier of vijf eieren, een halve liter melk, 75 gram suiker, een pakje vanillesuiker of een half stokje vanille of een paar druppels oranjebloesemwater of laurierkerswater. Bereiding: Breng de melk langzaam aan de kook met de suiker en het 6maakje. Laat ze koud worden en klop intusschen de eieren, wit en dooiers samen tot ze geheel fijn en schuimig zijn. Roer de geklopte eieren door de melk. Doe het mengsel in een vuur vasten schotel en zet het in clen oven om dik te worden en een goudgele kleur van boven te krijgen. SPORT EN SPEL 's-GRAVENHAGE, 23 Aug. De vertegenwoordigers van: 1. De Christelijke Nederlandsche Wandel Organisatie; 2. den Nederlandschen Wandel Bond; 3. de Nederlandsche Wandel Or ganisatie; 4. de Nederlandsche Wandelsport Federatie; 5. de Nieuwe Unie voor de Wan delsport; 6. het Nijmeegsch Wandel Ver band en 7. den Zuidelijken Wandelsport Bond, hebben op 9 Augustus j.l. in een be spreking onder leiding van den heer L. D. E. J. Kramer, lid van het dage- lijksch bestuur van de Nationale Stichting tot bevordering van de lichamelijke opvoeding, ten departe- mente van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in beginsel besloten tot het vormen van een eenheid in de Wandelsport. De Dordtsche Wandelsport Federatie gaf schriftelijk kennis met. de plannen tot unificatie van de wandelsport in te stemmen. Behoudens goedkeuring van de bestu ren der bovengenoemde organisaties werden de navolgende conclusies una niem vastgesteld: 1. de grondslagen der fusie zijn nationaal, met behoud van geeste lijke vrijheid; 2. de fusioneerende organisaties stellen de nieuwe organisatie pri mair ten dienste van de volksop voeding; 3. de samensmelting is gericht op het dragen van een blijvend ka rakter; 4. de samensmelting mag niet het karakter dragen van usurpatie door de sterkste organisatie; 5. aansluiting der nieuwe orga nisatie bij de „Nationale stichting tot bevordering van de Lichame lijke opvoeding" is gewenscht; 6. bij goedkeuring van de bestu ren der afzonderlijke organisaties tot het oprichten van een algemee- ne wandel organisatie, zal een raad van voorbereiding zich belas ten met het vaststellen der alge- meene richtlijnen voor de unifica tie. Schriftelijk hebben alle organisaties aan het bestuur der Nationale stichting tot bevordering van de Lichamelijke Opvoeding bericht, dat de oprichting eener algemeene wandelorganisatie met opheffing van de beslaande bonden wordt goedgekeurd en dat de naam de zer organisatie zal luiden: „Neder landsche Wandelsport Bon d". De Raad van voorbereiding heeft heden, Vrijdag, ten departcmente van Onderwijs, Kunsten en Weienschappen de eerste bespreking gehouden en de richtlijnen vastgesteld voor de unifica tie van de wandelsport. Aan deze be- sprekingen heeft, zoowel op uitnoodi- ging van de Nationale stichting tot be- ordering van de Lichamelijke Opvoe ding. als van de vertegenwoordigers der wandelsportorganisalies, majoor J. N. Breunese, deelgenomen. Majoor Breunese adviseur van den N.W.B. Majoor Breunese werd verzocht het voorzit.!erschap van den nieuwen bond te willen aanvaarden, doch hij kon tot zijn leedwezen hieraan geen gevolg geven, mede in verband met zijn huidi- gen werkkring. Wel verklaarde de hper Breunese zich gaarne bereid als advi seur van den N.W.B. cp te treden en zijn groote ervaring ten dienste van den N.W.B te stellen. In bet hoofdbestuur zullen voor de eerste maal zitting hebben: Namens de gezamenlijke P K. vereeni- gingen de boeren Kool en Senden; namens de Chr. Wandelsport Organi satie de heer Vos; namens de gezamenlijke neutrale ver- eenigingen van de N.W.F. de heeren Visser en Munzert; namens den N.W.B. de heeren Stirler en Groeningen; namens de N W W. de heeren de Jonge en Reinders, en OMTREK BAARN, 23 Aug. Dezer da gen heeft de Baarnsche politie in samenwerking met de Hilversum sche politie een partij koffie van 125 pond, in beslag genomen we gens prijsopdrijving. Deze koffie, die door deskundigen niet meer dan 50 cent per pond waard was bevonden, werd in den omtrek, o.m. te Hilversum, via tusschen personen verkocht tegen den ex- orbitanten prijs van 1.55 per pond. Tegen den eigenaar van de partij koffie is proces-verbaal op gemaakt. 279. Nauwelijks zijn ze het bruggct/c over, of Myra roept: Ja, ja. dit is, mijn bosclt. Hoera, ik ben weer terug." Het is waar. want ze ontmoeten een wachter van den kabouterko ning cn Myra vliegt hem van blijdschap om dc hals. 2S0. Spoedig weet de koning, dat Myra terug is. „Gelukkig" zucht hij. Zoo vlug hij kan stapt hij van zijn troon naar buiten, om haar Ie verwelkomen. Hij is er van builen adem, want zoo hard heeft hij zijn leven lang nog met geloopcn. FINANCIEEL OVERZICHT DE effectenbeurs heeft thans wel een geheel ander aanzien dan gedurende de eerste twee weken na dc heropening. Er had zich toen in kringen van commission- nairs ccn tamelijk pessimistische mcening gevormd over de mogelijkheden, die de ef fectenhandel gedurenden den eerstkomen- den t\jd zou kunnen bieden. Het was im mers gebleken, dat hoewol de koersen moe ren deels niet ver afweken van die welke vóór dc sluiting waren bereikt er niet de minste neiging bestond bji het publiek om tot aankoopen over te gaan. Wjj hebben reeds eerder geschetst hoe daarin geleide lijk verandering is gekomen, n.l. toen door een bijzondere regeling de mogelijkheid was geopend om de koersen onder dc oogen van het publiek te brengen. Er waren echter nog verschillende ande factoren, die er toe geleid hebben dat menige bezitter weer wat meer belangstel ling aan den dag begon te leggen, voor het geen er op de fondsenmarkt voorviel. In het bedrijfsleven z\jn geleidelijk belangr'ykc ka pitalen tengevolge van de liquidatie van goederenvoorraden ter beschikking gekomen en hoewel natuurlijk lang niet al dit ka pitaal voorbestemd is om op langen termijn te worden belegd, gaat daarva i toch wel in vloed uit op den omvang der middelen, dio particulieren ter beschikking hebben en die zij onder de huidige omstandigheden lievei beleggen dan in contanten aanhouden. Ver der hebben er natuurlijk, zooals steeds re gelmatig aflossingen plaats van uitstaande obligaties, pandbrieven enz zonder dat daar tegenover, zooals in normalen tu'd het ge val is, nieuwe uitgiften staan. In plaats, dat dus dit vrijgekomen kapitaal onmiddellijk weder wordt gebruikt om in nieuw gecre- eerde obligaties of nandcelen te worden be legd, trachten de betrokkenen er op de fondsenmarkt effecten voor tc koopen. Daar bij komt dan nog de uitwerking van de voortgezette verknopen van goud van parti culieren aan de Nederlandsche Bank, waar door "deze gelden ter beschikking krijgen. Al deze invloeden tezamen veroorzaken een koopbeweging, die reeds eenigen tijd hot koerspeil gunstig heeft beïnvloed. Hierbij valt nog op te merken, dat in normalen tyd de behoefte aan nieuw beleggingsmateriaal uit een zeer ruime keuze van fondsen kan worden voldaan, terwijl men thnns in zijn bewegingsvrijheid min of meer beperkt is. Er z'iin Immers velen, die er weinig voor voelen om onder de huidige omstandigheden Amerikaansche fondsen te koopen, hoewel dit de eenige buitenlandsche waarden zijn waarin mag worden gehandeld. Het is n.l. onmogelijk om »p buitenlandsch effecten bezit met inbegrip van Amerikaansche waar den rente en dividenden te innen cn er zul len maar weinige beleggers zijn, die zich kunnen permitteeren om de inkomsten te missen. Bovendien heeft men o\cr buiten landsche waarden thans weer een heel an der oordeel dan het geval was vóór het tijd stip waarop de beurs moest worden geslo ten. Want toen werden juist deze fondsen gekocht uit een oogpunt van veiligheid en vooral in verband met de vrees, dat er iets met de valuta zou kunnen gebeuren. Thans zouden velen er de voorkeur aan geven om hun buitenlandsch fondsenbezit van de hand te doen. indien hiertoe de mogelijkheid be stond. In ieder geval worden de beschikba re middelen bij voorkeur niet in Amerikaan sche waarden, maar eerder in binnenland sche fondsen belegd, dus in aandeelen van zulke maatschappijen, die hun fabrieken en andere activa binnen de grenzen hebben Men heeft dan ook kunnen waarnemen, dat de koersstijging vooral in de afdeeling voor binnenlandsche industrieele waarden aan den dag is getreden, met het gevolg, dat deze fondsen in vele gevallen hooger wor den gewaardeerd dan met de dividendbeta- lingen van de laatste jaren overeen is te brengen, vooral als men dan nog rekening houdt met de omstandigheid, dat de toe stand ook voor de binnenlandsch- industrie ën in vele opzichten nog onzeker blijft. DE koersontwikkeling van den laatsten tijd heeft aanleiding gegeven tot het besluit om thans een groot aantal fondsen in de officieele dageliiksche noteering op te nemen. Deze opneming betreft pandbrie ven cn aandeelen van industrieele onderne mingen. Deze maatregel zal er ongetwijfeld toe bijdragen om het beursverkeer in de toekomst weder verder normaal te maken. Reeds geruimen tijd achtereen heeft er goe de kooplust voor pandbrieven bestaan op de overweging, dat deze beleggingswaarden sterk bij de koersstijging van de andere obligaties waren ten achter gebleven. De sceptische beoordecling wat betreft de li quiditeit van dit bezit was aanvankelijk voornamelijk gegrond op de vrees, dat ver schillende hypotheekbanken niet onbelang rijke verliezen zouden hebben te boeken, als gevolg van de oorlogsvernielingen. Inder- namens de N.W.O. de heeren Pos en Beekhof. Tot voorzitter werd op voorstel van den heer Kramer bij acclamatie de heer Stirler aangewezen. daad zal d-it ook met verschillende hypo theekbanken ook wel het geval zijn, maar cn moet in aanmerking nemen, dat de meeste instellingen over vrij behoorlijke rc serves beschikken en dat bovendien dc risi co's over het algemeen sterk verdeeld ziin. Als haussemotief gold den laatsten tyd ook de overweging, dat tengevolge van de stij ging van de waarde der onderpanden de po sitie van de verschillende instellingen moet zijn verbeterd. Dc meeste pandbrieven wa ren zoo sterk gedeprccicerd, dat z'ii een zeer hoog rendement afwierpen. Het bezit van pandbrieven heeft tevens het voordeel, dat men onmiddellijk op de vervaldata der cou pons over de rente kan beschikken, hetgeen van vele andere effecten den laatsten tijd niet meer kan worden gezegd. KORTELINGS heeft er een vrij sterke koersdaling plaats .gehad in aandeelen Koninklijke, doch deze is later weder door ccn vrij krachtig herstel gevolgd. De flauwe stemming was veroorzaakt door het bericht, dat dc winst over 1939 slechts weinig meer dan 25 milliocn heeft bedragen, terwijl over 1938 nog ccn winst van 83 millioen was geboekt. Tevens was bericht, dat er geen slotdividend meer zal worden uitgekeerd, zoodat het dividend beperkt zal blijven tot het intcrimdividend van 5 dat in het begin van het jaar was betaald. Nu moet by een beoordecling van de sterke daling van het winstcijfer wel in aanmerking wor den genomen, dat de Koninklijke nis holding maatschappij haar winst slechts kan putten uit aandeclenbczit, waaruit dus volgt, dat de maatschappijen, waarvan de Koninkliiko de aandeelen in portefeuille heeft, geen slot- dividenden hebben betaald, hetgeen intus schen nog niet wil zeggen, dat de winsten van deze maatschappijen werkelijk zooveel lager zijn geweest dan in de voorafgaande jaren. Het is immers denkbaar, dat men do winsten in verband met dc buitengewone omstandigheden liever in reserve houdt, tot dat de toestand weer overzichtelijker is ge worden. Het zou inderdaad weinig zin heb ben gehad om de gemaakte winst op het aan. dcelcnbczit van de Koninklijke aan dezo maatschappij uit te koeren, omdat de Ko ninklijke op haar beurt de geïncasseerde winst toch niet aan haar aandeelhouders kan uitkceren. Immers die winst berust ge heel in het buitenland en onder de huidige omstandigheden is or natuurlijk geen spra ke van, dat de remise voor de uitbetaling hier te lande kan plaats vinden. Uit het bovenstaande volgt dus, dat do belangrijke daling van het winstcijfer geens zins betcckcnt, dat de winslcapacitcit van het gehecle concern zoo veel is achteruit ge gaan. Dit Hikt ook al hierom onwaarschijn- lifk, omdat dc oorlog eerst in September is ingetreden en derhalve de financieele resul taten slechts gedurende vier maanden kan beïnvloeden. Na de voorafgaande koersdaling zijn aandeelen Koninklijke van 189 tot 20Ö gestegen. Wat dc overige markt betreft, bleek er in dc afgeloopen week mecrendecls een vr'u gunstige stemming te bestaan, hoewel de omvang var den handel geringer was dan eenige weken geleden. Er komt betrekke lijk weinig materiaal aan de niarkt, zoodat de matige kooplust reeds voldoende is om hier en daar hoogcre koersen in het leven te roepen. Van de industrieele soorten wa ren Philips in tegenstelling met dc meeste andere soorten flauw gestemd cn de koers liep daarbü ca. 10 terug. Men verwacht, dat het jaarverslag spoedig zal verschijnen cn zooals meestal geschiedt in den tijd, die aan de publicatie voorafgaat, was er ook thans weer beweging in het fonds. Naar ver luidde zou het dividend tegenvallen, zoodat men de voorafgaande koersstijging min of meer overdreven acht'. Ook aandeelen Uni lever zijn eenige procenten tcruggeloopen. DE meeste handel had nog altijd plaat: ia aandeelen Aku, maar toch was d9 markt niet meer zoo levendig als eenige we ken geleden het geval was. De koers liep per saldo eerder iets terug. Toch blijft men de vooruitzichten van het concern gunstig beoordcelcn. r Tenslotte mag er ook op worden gewezen, dat na den oorlog aan de Aku tevens dc winsten zullen ten goede komen, die 0|i hel oogenblik door de Amerikaansche kunstzijde, maatschappijen, waarvan zu' de aandeelen in haar bezit heeft, worden gemaakt. Ook overigons luiden de berichten over do ontwikkeling van het bedrijfsleven in Ame rika zeer bevredigend. Vooral de productie in de staalindustrie is tot een zeer hoog peil opgevoerd en bij de Bethlehem Steel komen de orders in een dergelijk tempo bin nen, dat de capaciteit aanzienlijk zou moe ten worden uitgebreid, indien men een groo- ten achterstand in de uitvoering zou willen voorkomen. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor bü de vliegtuigindustrie. Bjj deze wor den inderdaad belangrijke bedragen uitgege ven voor uitbreiding van fabrieken en in stallaties. Het blijft natuurlijk de vraag of deze kapitaal-uitgaven ook op den duur ren- dcerend zullen zijn. Men heeft immers ook na den wereldoorlog kunnen ervaren, da' vele uitgaven, die de industrie zich tijdens den oorlog had veroorloofd als „Fehlinves- ticrungen" waren te beschouwen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 4 pet. Nederland 1910 II 97 3'4. 93, 97 3'4 3—3'"$ pet. Nederland 1938 83. 82 7/8, 82 11/16. 3'4 pet. Amsterdam 1937 81. 97 3/4, 80 1/8, 79*< Aku 77 1.4. 78. 74 vt, 77*4, 76 7/8. Lever Bro* 81, 76. Ned. Ford 325, 335, 325. Philips 158, 144*4, 147*4. Koninklijke Petroleum 189, 195, 190*4i 201, 200. Amsterdam Rubber 179, 184*4, 180, 185. H.V A 340, 344, 340, 346. N.I SIT. 200, 197, 197*4. Ver. Vorstcnlandsche Cultuur 85, 90, 88 1/4 Deli Batavia 128, 133. 134. 131, 133. Deli Mij. 197j, 1R8. 19*. 192. Senembah 145, 156, 148. Op de Donderdagmorgen te Barnevcld ge houden eiermarkt gaven do prijzon, verge leken by die van vorige week, wederom ccn aanzienlijke verhooging te zien. Deze prijsstijging is te danken aun het feit, dat Duitschland ziin importprijzen sedert dc vo rige Barnevcldschc eiermarkt, liefst twep- maal verhoogde, en wel eenmaal met 2Q cent en eenmaal met 65 cent per 100 eieren. In totaal zijn dus dc Duitsche pr'iizen in 14 dagen tiids met 1.65 per 100 eieren ver hoogd. Hoewel deze verhooging zeer wordt toegejuicht en met name de provincies aan de Oostgrens hiervan ten zeerste profitce- ren, zoo betwijfelen wij toch of er, voor wat betreft de hier aangevoerde partijen, zelfs op deze verhoogde pru'zen wel export kan plaats hebben, wat natuurlijk niet zeg gen wil, dat ook niet de pluimveehouders uit deze streken van do verhooging der Duitsche prijzen profiteeren. Do prijzen ech ter die op onze markt besteed werden, volg den door do binnenlandsche vraag de ex portprijzen op den voet cn liepen deze zelfs weldra vooruit, zoodat do gchccle aanvoer wei weer in ons land zal worden opgeno men. Het schijnt dat er voorloopig van het vaststellen van maximumprijzen voor den winkelier niet veel zal komen, daar het de bedoeling was deze tegelijk met de ver plichte inventarisatie voor den aanwezigen voorraad geconserveerde eieren af tQ kon digen. Door het laten wegvallen van deze bepaling wordt de ontwikkeling van den eierpr'us dus voorloopig vrijgelaten. Blijk baar heeft men deze maximum winkeliers- prijzen nog niet willen invoeren om de pluimveehouders, die toch al hun inkom sten wekelijks zien afnemen, zooveel mo gelijk tegemoet te komen. Er kan dus waar- schynlu'k voorloopig nog met een stijgenden cicrprïjs rekening gehouden worden. Het gros van de witte eieren werd verkocht te gen 5.50, van do gemengde eieren tegen 5.60, terwijl voor le soort bruine eieren reeds tot aan de 6 per 100 stuks werd be taald. Op dc pluimveemarkt was een flinke aan voer, maar, niettegenstaande het groote aanbod, vertoonden de pryzen van de mees. te soorten pluimvee een stijgende lyn. De oorzaak dat de aanvoeren zoo willig en ongelimiteerd door den handel worden op genomen is momenteel tweeërlei. Ten eer ste blijft Duitschland elk aanbod van oude kippen accepteeren, zoodat blijkbaar alleen reeds door dit land, zoo noodjg, onze gan- sche pluimveestapel zou kunnen worden op genomen. Als tweede oorzaak voor den vluggen pluimvechandel kan de steeds toe nemende vraag van het binnenland aange merkt worden. Ook in ons land consumeert men thans veel meer pluimvee dan in nor male tijden wel het geval was. De handel in jonge hennen begint ook reeds beduidend toe te nemen. Blijkbaar verwachten vele pluimveehouders na 15 Sep tember een inzinking van den prijs cn geven er daarom de voorkeur aan ze thans reeds van de hand to doen. De voorraad jonge hennen op dc bedrijven wordt zeer verschil lend beoordeeld cn het is ook moeilijk er een overzicht van te krijgen. Vast staat ech ter wel dat er dit jaar aanzienlijk minder jonge hennen ziin dan in normale jaren. In de oorlogsdagen ziin de rijen van de toen nog jonge kuikens in deze streken op groote schaal gedund, daar zy de zoo hoog noodigc verzorging moesten missen en het aantal broedeicren en eendags-kuikens, die over stuur ziin gegaan, laat zich niet benaderen. Toch zu'n er nog bedrijven, voornamelijk ten Oosten van Barnevcld, waar stellig, om de gctalssterkte der pluimvcebedrüvcn op het voorgeschreven peil te brengen, het noo- dig zal z'u'n ook een flink percentage der jonge hennen op te ruimen. De meeste han del van deze dieren speelt zich echter, bui ten de markt om, af. Ook valt er bij den tusschenhandel de toenemende neiging te constateeren pluimvee op tusschen de mark ten liggende dagen te verhandelen. Hierdoor worden, door de groote partijen, die hierbij betrokken zjin, flinke bedragen op het marktgcld bespaard. De gemiddelde prjjsver- hooging van oude kippen bedroeg 3 cent per kg. Oude eenden en jonge woerden za gen zelfs 5 cent per kilo aan hun opbrengst -toegevoegd. MARKT TE WIJK BIJ DUURSTEDE WIJK BIJ DUURSTEDE. 23 Aug. Tel veiling besteedde men voor heerepcren 8 16 ct., keswick 5*4—10 ct., *beurré 4—7 ctM zure kruilingen 7*4—15 ct., jutteperen 11— 17 ct., meloenen 3*47 ct., transp. de cron- sel 4—7 ct., honingzoet 5—10 ct., sijsjes 3— 6 ct., per kg reine victoria 3—5 ct., belle louvain 3—6 ct., dubbele witte 4—8 ct., wijnpruimen 4—8 cl blauwe pruimen 3—6 ct., reine claude 9*4—15 ct. per pond. BINNENLAND KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND WERKHOVEN, 23 Aug. Vanavond om kwart voor zeven hrak, waarschijn lijk door hooibroei, brand uit in den hooiberg van den landbouwer A. C. Spithoven alhier. De berg stond in een oogwenk in lichter laaie. De met riet gedekte kapitale boerderij, die op korten afstand van den hooiberg staat, vatte na korten tijd vlam en ging met den gehpelen voorraad hooi en hoven ver loren. Van den inboedel kon een groot ge deelte worden gered. AMSTERDAM. 23 Aug. Een beboe rend diaken van dc Ned. Ilerv. kerk te Westwoud, is vandaag door het gerechts hof te Amsterdam veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstrai van drie maanden met drie jaar proeftijd en tot 60 boete, wegens gebruik maken van een vcrvalscht geschrift. De man had een rekening vcrvalscht om zijn boekhouding kloppend te krij gen. De rechtbank te Alkmaar had den man indertijd tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld. 's-GRAVENHAGE, 23 Aug. Van officieele zijde wordt ons me degedeeld, dat het bericht, dat landarbeiders tot 1 September a.s. aanspraak zouden kunnen maken op een extra boter- of vetrantsoen van 200 onjuist is. Landarbei ders, werkzaam in den hooibouw en landarbeiders die zware oogst- werkzaamheden verrichten, kun nen tot 1 Setembcr a.s. uitsluitend in aanmerking komen voor een extra broodrantsoen van 100 °/o. Financiën 's-GRAVENHAGE, 23 Aug. Met in gang van 1 October is belast met dc tijd. waarneming van de inspectie der Do meinen: te U t r e c h t. L. H. Berdenis van Ber- lekom, ontvanger van het zegel te Am sterdam; te Vcnlo, C. H. W. Stassen, ontvanger der registratie en domeinen te Ensche de; te Maastricht W. H. Bennink, ontvan ger der registratie en domeinen te Zalt- bommel te Goes M. P. Ringelberg. ontvanger der registratie en domeinen tc Zevenher- gen; te Tiel, M. Knol, ontvanger der re gistratie en domeinen te Druten. Landbouwonderwijs Bij beschikking van den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw- en Visschc- rij van 21 Augustus IDiO, directie van den Landbouw no. 6946. afd. 8; is, te re kenen van 1 Augustus 1940 aan ir P T. Winterdijk, op zjjn verzoek eervol ont slag verleend als tijd. lecraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Drachten. p.r.r. Bij beschikking van den direcfeur-ge- neraal der P.T.T. wordt met ingang van 16 September aangewezen als beheerder van het bijpost-, telegraafkantoor te Brunssum de commjes bij den P.T.T.- dienst J. J. M. Baartmans te Sittard. INTREKKING ERKENNING VAN BEDRIJFSVEREENIGINGEN INGEVOLGE DE ZIEKTEWET 's-GRAVENHAGE. 23 Aug. De secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft, overwegende dat de hieronder genoemde erkende be- drijfsvereenigingen sedert geruimen tijd niet meer voldoen aan den in dc Ziekte wet voor erkenning gestelden eisch, dat dooi- de werkgevers, wier arbeiders voor risico der bedrij fsvereóniging zullen zijn verzekerd, ten minste een loonbedrag over een jaar berekend van twee en een halfmillioen gulden wordt uitbetaald, heeft te rekenen van 1 Januari 1941 in getrokken de erkenning als bedrijfsvcr- ecniging ingevolge de Ziektewet van de Bedrijfsverecniging voor Ziekengeldver- zekering voor het Bcurtvaartbedriif te Amsterdam; de Algemeene Kappers-be- driifszickcnkas le Amsterdam; Bedrjjfs- vcreeniging voor Ziekengeldverzekering voor de aardappelmeelindustrie en aan verwante bedrijven te Amsterdam; Be- drijfsvereeniging voor Zickengeldverze- kering voor de aardewerk-, baksteen, chamotte- en dakpannnen-industric te Amsterdam; Bedrijfsvereenieing voor Ziekengeldvcrzekering in de Limburg- sclie kleinindustrie te Maastricht: Be drij fsvereeniging voor Ziekengeldverze- kering voor het groot-baggerbedrijf en aanverwante bedrijven te Wieringen; Bedrijfsvereenigine voor Zi°kengeldver- zekering voor dc industrip der blikbewer- king in den ruimsten zin, te Amster dam.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7