De zeep-distributie De ïnterneeringen tijdens de oorlogsdagen LAATSTE BERICHTEN NA 10 UUR 'S AVONDS GEEN AUTO'S MEER Vliegvelden en havens gebombardeerd De Japanners bezetten Een verklaring van den burgemeester WINSTON CHURCHILL OP INSPECTIE, EENHEID IN DE BIJENTEELT WILLY PÉTILLON schrijft voor onze lezeressen over: RECEPTEN H.J.v. BRAAMBEEK POSTPAKKETTEN voor geïnterneerden Fusie N.V.V. en N.V.C. De Engelsche bommen op ons land Een Engelsch convooi bestookt Luchtalarm in Zwitserland de stad Kitsjich MARKTBERICHTEN Ie BLAD PAG 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 27 AUGUSTUS 1940 RAAD VAN NOti/ SOEST Maandagmiddag kwam de Baad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester mr. A. L. des Tombe De heer v d. Ven was afwezig. Bij den aanvang dezer zitting memo reerde do voorzitter de annexatie van Soestcr grondgebeid die na jarenlange pogingen eenigen tijd terug haar beslag had gekregen. Het speet spr. dat Soes ter grond en Soestcr inwoners naar Amersfoort overgaan en wenschte den geannexeerden bewoners veel goeds toe. Spreker wees op de correcte behande ling van deze annexatie. Bij een voorstel tot wijziging der be grooting 1040 was een der aanleidende oorzaken van deze wijziging het aan stellen van den heer A. A. Fortuyn Har reman als de vertegenwoordiger van den Burgemeester te Soesterberg. die op 16 Mei 1.1. reeds als zoodanig is aange steld. De heer Nood er (s.d.) bepleitte een hoogere salarieering dan 25 per week, terwijl de heer Dwars (Algem. Bel.) verschillende bezwaern uitte. De voorzitter zeide dat wegens de be Setting in Soesterberg vele zaken ter sprake kwamen, waarvan het voor den voorzitter ondoenlijk was die alle af te doen. De heer F. H. is toen aangesteld en spr. sprak een woord van bewon dering uit voor het werk van den „on der-burgemeester". Ook spr. vond de salarieering waarvan het gebruik van eigen auto nog afgaat te laag. Het besluit van de benoeming van den heer Fortuyn werd tenslotte met algemeene stemmen bekrachtigd. Voor extra hulp aan werkloozen steun B. werd een crediet. van f 562 gevoleerd De ambtswoning van den gemeente bode verkreeg herstellingen waarvoor 722 geraamd was. Een nieuw contract met de stichting Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrpcht inzake opneming van lijders aan besmettelijke ziekten werd voor 5 jaar aangegaan. Het voorstel tot het opnieuw vaststel len van het besluit tot het verleencn van eervol ontslag aan mej. P. Blok als gemeentevroedvrouw werd in geheime zitting besproken en na opening met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. De voordracht tot benoeming van een lid van den Raad van Commissarissen der N.V. Centrale Slachtplaats wegens periodieke aftreding van den heer J. Noodcr, luidde als volgt: J. Nooder, J. Stroband, P. Beekman. Op het verzoek van de afd. Baarn van den Ned. Bond van Hotel-koffiehuizen en restauranthouders en Slijters om de Kroon voor te stellen het maximum aan tal vergunningen van 21 op 22 te bren gen werd door B. en W. afwijzend ge adviseerd. De heer Nooder (s.d.) achtte de ar gumentatie van B. en W. te zwak. Het verheugde spr. dat de gemeente zich zoo uitbreidt en het aantal vergunnin gen moet hiermede gelijken tred hou den. De heer Dwars was het hiermede geenendeele eens. Hier dient men geen ander belang dan dat van den exploi tant. Noch de noodzakelijkheid, noch het algemeen belang hiervan kon spr. inzien. De heer Stro band (lib.) wees er op dat 5 jaar geleden 1/3 van de dooi de wet toegestane vergunningen in Soest was uitgereikt, zoodat op elke 773 inwoners pen vergunning bestond. Nu zijn er 1700 inwoners meer en mogen de vergunningen wel met 2 worden ver meerderd. Met 7 tegen 6 stemmen werd het voor stel aangenomen. Een rediet van 2300.werd gevo teerd ten behoeve van den aanleg van schuilloopgraven te Soesterberg, terwijl de rest van de agenda bestond uit grond overdracht en grond verpachting. Voor de rondvraag leede burgemeester des Tombe de volgende verklaring af: „De taak van de politie kan door de burgerij worden vergemakkeliikt eij be moeilijkt. Er is onrust gewekt door de vraag wie of er verantwoordelijk moet worden gesteld voor de interneeringen gedurende de oorlogsdagen, liet ant woord is kort en duidelijk: De internee ringen zijn geschied op last van het Mi litaire Gezag en op grond van art. 33 der oorlogswet. Hieruit blijkt reeds voldoende dat het niet betreft een order van een plaat selijke autoriteit of commandant doch van een centrale instantie. Ingevolge de oorlogswet moeten Burgemeester en Politie onder den staat van beleg niet als zelfstandige organen worden be schouwd doch als uitvoerende organen ondergeschikt aan Militair gezag. Het spreekt van zelf dat een ondergeschikt orgaan zich over de wenschelijkheid en doelmatigheid van de bevelen van zijn superieuren niet kan uitlaten. Als hoofd van het Gemeentebestuur kan ik echter wel verklaren dat ik het oprecht be treur indien inwoners dezer gemeente veel leed hebben moeten ondervinden. Een tweede bron van onrust wordt ge vormd door hen die nog steeds verhalen rond strooien over handelingen van meestal met name genoemde personen, die geïnterneerd zijn geweest. Waar deze verhalen niet door eenige bewijzen gestaafd kunnen worden, mooi ik er uitdrukkelijk op wijzen dat die personen zich aan beleediging schuldig maken. Voor een goeden gang van zaken en een goede samenleving is het noodie dat dergelijke geruchten en praatjes achterwege blijven. Goedgekeurd werd tenslotte het huren van het perceel Steenhoffstraat o voor huisvesting van gemeentediensten, waar door de politie over de ontruimde ver trekken in het gemeentehuis beschik king krijgt. De heer Nooder wijdde woorden van dank aan het adres van den heer T. Beu zel. den gemeentebode die met pensioen is vertrokken. Winston Churchill, dc Brifschc premier (in het midden in burger), bezichtigt een der versterkingswerken aan de Britschekust in de z.$. „ChurchiU-linic" welke een Duitsehe landing zou moeten verijdelen. (Foto Sclicrt Bijeenkomst van vijf bonden Op initiatief en onder voorzitterschap van mr. L. R. J. Ridder van Rappard te Gorinchcm, voorzitter van de vereeni ging tot bevordering dor bijenteelt in Nederland, kwamen op gisteren de ver tegenwoordigers van de volgende Ne- derlandsche hijcmteeltorganisaties te Utrecht bijeen. Ie. De vereeniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland. 2e. De R.K. bond van bijenhouders van de N.C.B. 3e. De bijenhouderöbond van de L.L. T.B. 4e. De Nederlandsche imkersbond. 5e. De algemeene Nederlandsche im kers vereen iging. Deze organisaties tellen tezamen plm. 26000 leden. De vergadering werd belegd teneinde zich nader te beraden over den vorm van coöperatie welke vanaf heden op het gebied van het organisatiewazen der bijenteelt behoort te worden geko zen. De vergadering sprak de wenschelijk heid uit ecner zeer nauwe samenwer king, daarbij de keus open latende tus schen een z g. federatief verband en een algeheel© fuoie! De definitieve beslissing daaromtrent zal, nadat de betreffende besturen ieder afzonderlijk in hunne organisaties hun standpunt hebben bepaald, in een na der te houden vergadering vallen. A fpEN groote verrassing, dut dc zeep nu ook in de distributie wordt opgenomen, zal het wel voor niemand geweest zün. Feiteliik wachtten wij al weken op de bekend making van het besluit. Wel zal het waarschijnlijk velen, van alle distributiemaatre gelen. het zwaarste treffen. Heel vaak hoort men een vrouw zeggen: „Ik wil met alles zuinig zijn, ik kan mij op bijna alle gebied behelpen, als het noodig is, maar ik kan me niet behelpen met zeep. Nu zullen wij ons moeten behelpenZelfs al wordt ons nog een redelijk kwantum toegestaan te veel is het niet Een lichtpunt is, dat er voor kleine kinderen extra rant soenen en, naa- bericht wordt, ook extra zeep beschikbaar wordt gesteld. Want de vele soorten toiletzeep, waarvan ieder kiezen kon wat haar het beste aanstond en wat het meest voor haar geschikt was, die zeen zullen we moeten missen. Er komt binnenkort anders samengestelde zeep. Dc pessimisten onder ons zien nu natuurlijk in gedachten de kleizeep uit dc vorige oorlogsperiode al voor oog enhetzu uit c/gen herinnering, hetzij van hoor en zeggenEn ze zien die waarschijnlijk als een schrik beeld. Nu ja blizonder aangenaam in het gebruik was ze niet. maar je kreeg er de handen mee schoon. De waarheid dwingt me te zeggen, dat daarmee dan ook alle lof was uitgezongen. Laten we ons voorloopig nog niet ongerust maken, het valt mis schien nog wel mee. hn valt het niet mee. dan is het altijd nog vroeg genoeg om er ons ongelukkig over te voelen. Niet dat dit overigens helpt. WIJ zijn de laatste tien jaren op het Icrlaatstc Ie benutten. Voor wie hel niet cehiert van zppd wel heel ere ver- kent volei hier de gebruiksaanwttzmg Alle stukjes zeen die te klein worden om JIJ zijn de laatste tien jaren op het gebied van zeep wel heel erg ver wend. Bij de hooge vlucht, die de schoonheidsverzorging genomen had een van de meest ongezonde uitwas sen van het na-oorlogsc.he tijdperk kon dit ook haast niet anders. Zeep is en was altijd een der voornaamste en belangriikste noodzakelijkheden voor het toilet. Of het nu echter heslist noo dig' was de vrouwen wijs te maken, dat* ieder gezicht zijn eigen zeepsoort behoefde, zullen we vriendelijkheids- halve maar in het midden laten. Wie het geloofd heeft, zal nu moeten zien in zoo kort mogelijkon tiid die overtui ging kwijt te raken. Omdat wij ons zullen moeten behelpen met wat \vii krijgen kunnen en niet kieskeurig meer kunnen zijn. Het zal een van de offers wezen, die \an ons gevraagd worden en dan nog maar een heel klein offer. Moeilijker is, dat wij niet de hoeveel heid zeep zullen kunnpn gebruiken, die we gewend waren. Van de opvat ting, dat de graad der beschaving van de volkpn wordt afgemeten naar de hoeveelheid zepp. die per iaar gebruikt W'ordt. moeten we maar even afstap pen. Die kunnen we later wel weer eens ter hand nemen Nu zal het zaak zijn om met minder zeep niet minder schoon te wezen Natuurlijk moeten wij spaarzaam te werk gaan. Geen stukjes zeep meer door het fonteintje of de uitlaat van de vastp waschtafol Geen zeep. die wegdrijft en wregsmclt in een onprac- tisch zeepbakje. Woekeren met wat wij hebben en zoo verstandig mogelijk om gaan met wat wij krijgen is ook hier het parool. Zuinige huisvrouwen kennen natuurlijk het middeltje om stukjes zeep tot het al le gebruiken bijeenzamelen, in een deksel van een cacaobus of jampotje doen en la ten smelten. Bijvoorbeeld door ze boven op een hcete pan of ketel water te zetten De zeep smelt en wordt vloeibaar. Nu la ten we het deksel koud worden, de zeep stolt weer en we hebben nog een heel ge schikt stukjeDe kleur kan misschien wat wonderlijk geworden zijn, maar daar let ten we niet op. DAAR het niet de bonnen een óf dit óf dat is, zullen wij natuurlijk ook hij huishoudelijk gebruik het uiterste doen om zeep te sparen. Van het ge liefde sopje voor het wasschen \an kopjes en vaatwerk moeien we maar zoo gauw mogelijk afzien. In plaats van zeep doen we een klein heel je soda in het water: het is lang zoo ere niet als we ons wel graag verbeelden Ook gaan de handen er niet van kapot, in de eerste plaats, omdat we toch een vatenkwast hanteeren. in de tweede, omdat soda het water zacht maakt. Badzout wordt ook gemaakt van soda en daar heeft nog nooit iemand een kapotte huid van gekregen. Een feit is echter, dat aluminium geen soda verdraagt; daar kunnen wij er dus niet mee heginnen. Het beste is om geen aluminiumpannen te gebruiken voor spijzen of vloeistoffen, die er niet ge makkelijk uitgaan. We kunnen er eie ren in koken, groenten, die in ruim wa- ter moeten koken, maar niets wat ge makkelijk aanzet of vettig of kleverig is. Er wordt gezegd, dat aaniappelwater dezelfde diensten kan doen voor den af- wasch als water met soda. Maar als wij de aardappelen koken op de moderne manier en ze opzetten met een bodemp je water of ze op stoom koken, dan (heb ben we geen aardappelwater ter be schikking. Van hoogerhand is er al op gewezen, dat schuurmiddelen het ge bruik van zeep zullen moeten vervan gen. Dat geldt ook voor het reinigen van aangezette pannen. Het werk word1 daarbij aanzienlijk vergemakkelijkt, als wij de pannen onmiddellijk nadat de spijzen er uit zijn, met warm water weg zetten tot het oogenblik van afwasschen De huisvrowen, die hun wascit naar een wasscherij zenden, hebben nu een zorg minder dan degenen, die de wasch aan huis deden. Dc eersten komen er af met een zeepbon af te staan. De ande ren zullen waarschijnlijk min of meer moeten goochelen en wonderen verrich- tne met het ter beschikking staande kwantum. En allen hebben we natuurlijk wel iéts, dat niet naar de wasscherij gaat. Zijden kousen, zakdoeken, kraagjes, al die kleinigheden, die wij graag in eigen hand houden. Zijden kousen kunnen gewasschen worden in water met zout, als zij ten minste niet. bepaald vuil zijn en dat zijn zijden kousen zelden. Voor de ander; kleinigheden moeten wij wel zeep ge bruiken. Hier is dan het beste ook het goedkoopste, want er is dan minder van noodig, zoodat we langer met het be schikbare kwantum toe komen. En wat dc toiletzeep betreft, er is bij de grootste zuinigheid altijd nóg een kleine bezuiniging mogelijk en wel de ze: na het gebruik het stuk zeep zorg vuldig afdrogen en in een volkomen droog hakje leggen. I-Iet is verbluffend hoe deze kleine zorg den levensduur van een stuk goede zeep verlengt. Gevulde uien Benoodigdhcden: zes groote uien; een half pond gehakt; een paar 6neetjes oud brood of zoo dat niet beschikbaar is een paar beschuiten, pepier, zout, nootmus kaat of wat kerrie of kokskruiden, een half ons boter of margarine. Bereiding: Maak de uien schoon, wasch ze en kook ze gaar in ruim ko kend water met zout. Meng intusschen het gehakt aan met de kruiden en peper en zout naar smaak. Mocht het bij ge brink- van beschuit wat stijf worden, doe et dan wat melk bij; geen ei, want het moet los blijven. Smelt een stukje hoter in de koekepan en laat hierin onder voortdurend roeren het gehakt gaar, doch niet bruin worden. Neem de uien, als ze gaar zijn uit het water. T.aat zp wat bekoelen en hol ze voorzichtig uit met. een houten, beenen, geémail- leerden of zilveren lepel. Vul ze met het gehakt en Iaat dit iets boven den rand van de uien uitsteken, op de manier als bij gevulde tomaten. Leg op iodpren ui een klontje boter en zet ze in een vuur vasten schotel een kwartier in den oven om bruin te worden. Bii gebrek aan den oven laat rnen den schotel op het gas door en door heet worden en strooit er, als de boter gesmolten is, wat paneer meel over. Verlaat de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel De heer H. J. van Braamheek, die reeds lang zijn voornemen had te kennen gegeven wegens leeftijd af te treden als secretaris van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegperso neel, doch in verband met den oor log nog gebleven was, om niet in moeilijke tijden de organisatie te verlaten, zal nu, ingaande 1 Sep tember a.s. definitief treden uit de leiding der N.V. H. J. van Braambeek, geboren te Warffum op 22 Januari 1SS0, trad 3 Oct. 1000, als asp. adj. commies in dienst van de toenmalige S.S. Na verschillen de functies te hebben doorloopen, werd hij 1 Nov. 1910 benoemd tot chef de bu reau te den Bosch. Zijn lidmaatschap van de Ned. Ver. dateert van 1903, terwijl zijn ijver in het stre ven voor de N.V. en zijn be kwaamheid voor Ihet leiderschap hem reeds in 1910 in het Hoofdbestuur brachten. Tot heden bekleedde hij op loffelijke wijze de functie H. J. van Braambeek van secretaris der N.V. en re dacteur van het Orgaan. In October 1921 werd hem d/)or de S.S. verlof verleend voor het aanvaarden van het lidmaat schap der Tweede Kamer. Op 1 Nov. 192-6 volgde, op zijn verzoek, zijn eervol ontslag bij de S.S. Als kamerlid had de heer van Braambeek zitting in tal van Commissies, o.m. de Commissies Patijn, de Vries Beumer en Muisken. Ook had hij zitting in de Commissie voor het Beheer van het Pensioenfonds der N.S. Sedert 1926 lid van den Personeel- raad der N.S., nam hij bij het, vertrek van den heer Holtmaker in Maart van dit jaar, het voorzitterschap van dien Raad waar. De heer van Braambeek kan op een welbesteed maatschappelijk leven te rugzien. Voor de N.V. is zijn heengaan een groot verlies. BINNENLAND 's GRAVENHAGE, 27 Aug. In aansluitine op een vroeger gepubli ceerd communiqué vestigt het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roo- de Kruis er de aandacht op dat: 1. De z.g. eenheidspakketten welke verzorgd worden door het Roode Kruis. Zwarteweg 75, 's-Gra- venhage. slechts dan verzonden kunnen worden, wanneer officieel het kampadres van de z.g. represail le-geïnterneerden hekend zal zijn. Hiervan zal onmiddellijk langs den weg van pers en radio kennis wor den gegeven. 2. De pakketten welke men voor eigen rekening ep risico kan ver zenden, uitsluitend dienen te wor den aangeboden aan de postkanto ren. Op uitdrukkelijk verzoek van het hoofdbestuur van P.T.T. heeft het Roode Kruis de verzending daar van niet op zich genomen. In verband met het besluit van den bestuursraad van de Nederlandsche Vakcentrale, de fusie tusschen het N.V.V. en de bovengenoemde Centrale voor te bereiden en tot stand te bren gen, werd op 26 dezer te Arnhem in een daartoe speciaal belegde algemee ne \ergadering van den Centralen Bond van Spoor- Tram- A.T.O. en v. Gend en Loospersoneel, deze aangele genheid aan eene uitvoerige bespre king onderworpen. Met algemeene instemming werd het besluit van den Bestuursraad van de WC. onderschre\en en dientengevol ge het voorstel van het Hoofdbestuur van bovengenoemden Bond om de uit een fusie van N.V.V. en N.V.C. voort vloeiende consequenties ten volle te aanvaarden, aangenomen. 's-GRAVENHAGE, 27 Aug. Op or der van den Duitschen militairen be velhebber in Nederland én op bevel van den rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebiden, wordt het volgende bepaald: 1) Van 27 Augustus 1940 af moet tot nadere aankondiging tusschen 22.00 en 04 00 uur alle verkeer van Nederland sche auto's worden stopgezet. Onbeperkt wat den tijd betreft is het autoverkeer toegelalen voor auto's: a. Van de Duitsehe weermacht, van de Waffen-S.S. en van de Duitsehe poli tie, van de bureaux van den Rijkscom missaris, van den douanedienst, van de ..technische Nothilfe' 'en van de Rijks- Duitsche bureaux met officieele Duit sehe onderscheidingsteekenen. b. Van de Nederlandsche politie en brandweer, van den ambtelijken lucht beschermingsdienst, evenals van ambu lance-auto's, kraan wagens, auto's van artsen en vroedvrouwen hij de uitoefe ning van den desbetreffend en dienst. c. Taxi's, voorzoover zij rijden voor artsen, vroedvrouwen of zieken. Het in strijd handelen met deze be paling leidt tot dwangmaatregelen van de zijde der politie en tot inbeslagne ming van het voertuig. 2) Van 27 Augustus 1940 af is het be treden van het strand in geheel Neder land tusschen het invallen van de duisternis on het aanbreken van den dag tot nadere aankondiging verboden. De Duitsehe kustwacht heeft hiertoe bijzondere aanwijzingen van den Duit schen militairen bevelhebber ontvan gen. wg. RAUTER, S.S.-Brigadefuehrer. 's-GRAVENHAGE, 27 Augustus. Tengevolge van de Duitsehe aan vallen op Engeland is de Engelsche luchtmacht vannacht blijkbaar zoo danig in het eigen land bezig ge houden, dat het aantal bomaanval len op ons land daardoor vrij ge ring was. Hoofdzakelijk de kust streken zijn het doelwit geweest. Het binnenland bleef gespaard. Zoo zijn. zooals reeds gemeld, bommen gevallen op Middelburg, waar in de buitenwijken ruiten vernield wer den, Westkapelle, waar bijna geen schade werd aangericht. Texel, waar akkerland werd getroffen en geen schade aangericht, en Yerseke, waar eveneens geen schade ont stond. Persoonlijke ongelukken deden zich nergens voor. BUITENLAND Italiaansch legerbericht Britsche luchtaanval op Noord-Italië had weinig succes ERGENS IN ITALIË. 27 Aug. (Stefa- n0- Het 81ste legerberidht luidt als volgt: In Noord Afrika heeft onze lucht macht gemechaniseerde strijdkrachten te Bir Sceferzn en barakken te Sidi Bar- rani gebombardeerd. Een door oorlogs schepen begeleid vijandelijk convooi in het Oostelijk deel van de Middelland se!) e Zee is verscheidene malen door on ze vliegtuigformaties gebombardeerd. In Oost Afrika is een luchtaanval op Asmara dank zij het snelle optreden van onze verdediging mislukt: de vijan delijke vliegtuigen lieten hun bommen in het veld. vallen zonder dat schade aangericht werd. Onze jagers hebben een vliegtuig neergehaald. De vijand, die wederom uit Zwitserland kwam, heeft boven verschillende Noord-Ita- liaansche provincies gevlogen. Dank zij den krachtigen afweer in de lucht en van het luchtdoelgeschut kon hij slechts enkele bommen op Turijn werpen, waar een gebouw,Van de Fiat-fabrieken en het sanatorium van St. Louis zijn ge troffen, alsmede in de provincie Pavia, waar twee midden in het veld staande boerderijen zijn beschadigd, een boer gedood en een andere boer zwaar ge wond is. Een door het vuur van de 27ste luchtdoelbatterij van Milaan ge troffen vijandelijk vliegtuig stortte brandend neer nabij Valera (gemeente Aresse). De vijf leden der bemanning zijn om het leven gekomen. GENEVE, 27 Aug. (D.N'.B.) In den afgeloopen nacht is verscheidene ma len het Zwiteersche rechtsgebied in de lucht geschonden. Naar uit Bern gemeld wordt, is daar tweemaal luchtalarm ge maakt. Bij het tweede alarm zijn de Britsche vliegtuigen in vier achter el kaar volgende golven over de stad ge- logen. Te Genève is vannacht even eens driemaal luchtalarm gemaakt. Ook uit andere, plaatsen van Westelijk Zwit serland komen berichten over nachte lijk luchtalarm binnen. Duitsch legerbericht BERLIJN, 27 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Afdeelingen Duitsehe vliegers hebben opnieuw aanvallen gedaan op vliegvel den en troepenkampen in Zuid-Enge- land en op de oorlogshaven Portsmouth. Een radiostation op de Scilly-eilanden werd vernield. Drie in konvooi varend© koopvaardij schepen kregen ten noorden van Fraser burgh zware bomtreffers. In het verloop der gevechtshandelingen ontstonden er vereciieideno voor de Duitsehe vliegers succesvolle luchtgevechten. In den nacht van 26 op 27 Augustus ondernamen ster ke afdeelingen gcvechtsvliegers aanval len op de oorlogshaven Plymouth, op een vliegveld in Cornwall op vliegtuig fabrieken in Coventry en by Birming ham alsmede op cl© havenwerken van Hull en Newcastle. Na het werpen van talrijk© bommen ontstonden er op vele plaatsen branden en ontploffingen, vooral in Plymouth en Huil. Britsche zeehavens werden verder uit de lucht met mijnen versperd. In den nacht van 26 op 27 Augustus wierpen Britsche vliegtuigen in het rijksgebied op verscheidene plaatsen bommen uit* De aangerichte materieele schade is niet van beteekenis. Er werden twee burgers gedood en acht gewond. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren zeventig vliegtuigen. Daarvan werden er 61 in luchtgevech ten neergeschoten en negen op den be- ganen grond vernield; 21 eigen vlieg tuigen worden vermist. Strijd ten Oosten van Hongkong TOKIO, 27 Aug. (D.N.B.) Naar Domei meldt maakt de Japaneche vloot in China den ring om de Chi- neesche kust en de havens die als steunpunten van invoer en verzor ging e i toevoer van munitie voor Tsjoenking dienen st.eed9 nauwer. Zoo hebben Japansche vlootstrijd- krachten thans ook Kitöjich, hon derd mijl ten Oosten van Hongkong aan de kust van Kwantoeng bezet. Gesteund door marinevliegtuigen braken de landingstroepen het zwakke verzet van de plaatselijke strijdkrachten en bezetten zij de ommuurde stad Kitsjich. Inmiddels vernielde de vloot de militaire in richtingen en verkeerswerken van Kitsjich, waarbij groote hoeveelhe den proviand voor de soldaten in brand geraakten. GRONINGEN, 27 Aug. Kalf- en melk koeien le srt. ƒ29031(f, 2e srt. ƒ280250, 3e srt. 160190; kalfvaarzen le srt. 230 260, 2e srt. ƒ170200; vroegm. koeien ƒ180 —200, 2e srt. 120150; vare koeien ƒ160 180, 2e srt. 110130; vaarzen le srt. 1 10— 140; stieren le srt. 7276, 2e srt. 6670 ct. per kg.; kalveren en pinken le srt. ƒ70— 125; slachtvee le srt. 8486 ct., 2e srt. 65 70 ct., 3e srt. 4650 ct. p. kg.; vette kalve. ren le srt. 100110 Ct., 2e srt. 8086 ct. p. kg.; melkschapen lc srt. ƒ1825; weide- schapen le srt. ƒ1928; vette lammeren le srt. 1725; vette schapen le srt. 4648, 2© art. ƒ3036; biggen le srt. 610, 2e srt. ƒ1.10—1.50 de week. Aanvoer; Runderen 1176, kalveren 295, schapen 802, Varkens 17, biggen 248, paarden 11. Overzicht: Kalf- en melkvee goed te plaatsen, prijzen iets hooger. Eerste kwali teit goed te plaatsen, vastere prijzen, ove rigens had de handel bjj overgrootcn aan voer een prijshoudend verloop. Stieren duur. PURMERENDER MARKTBERICHT PURMEREND, 27 Aug. Boter aanvoer 791 K.G. 1.60—1.66 per K.G. Runderen, totaal 1067 stuks. Vette koeien 8096 ct. per kilo, handel matig. Gclde- koeien 140230 per stuk. handel matig. Melkkoeien 240350 per stuk, handel matig. Stieren 65—80 ct. per kilo, handel matig. Paarden 160250 per stuk, handel stug. Vette kalveren 6095 ct. per kilo, handel stug. Glaskalveren 4000 per stuk, handel stug. Nuchtere kalveren voor de slacht 1018, nuchtere kalveren voor de fokkerij 16—24 per stuk, handel stug. Magere varkens 20—32, biggen 8—16 per stuk, handel matig. Schapen, voor de slacht 4055, voor den handel 2032 per stuk. handel goed. Bokken 416, per stuk, handel matig. Lammeren 711 per stuk, handel matig. Kipeieren 66.50. eendeneieren 3.75 per 100 stuks. Noord-Holl. Blauwen (kui kens) 70SO ct., oude kippen en hanen (wit en rood) 5055 ct.. oude kippen en hanen (blauw) 5562 ct. per kilo. Konijnen 0.502, eenden, oud 30—45 ct., idem jong 5560 ct. per stuk. Coop. Centr. Eierveiling: Aanvoer 50 000 kippeneieren 6—6.75 per 100 stuks.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3