De Zuid Afrikaansche oppositie in actie Nieuwe phase in den strijd ingetreden De leren sluiten zich vaster aaneen LAATSTE BERICHTEN Motie van Hertzog DE BOMAANVALLEN OP NOORD-ITALIË De verhouding tusschen Amerika en Engeland Concentrische aanvallen Italiaansche ontkenning Waarschuwende artikelen Taifoen in Japan Scherp verzet tegen den oorlog en de nieuwe oorlogslasten Motie-Walsh verworpen Navy eer t-stelsel ook voor Philippijnen Luchtvloten II en III zijn in den strijd gebracht DE VALERA handhaaft zijn zelfstandigheid DE BEVRIJDING VAN SATANDER TORPEDOVLIEGTUIG VALT KRUISER AAN NIEUWE STAD IN TURKIJE DE WILD WEST HERLEEFD? Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1940 LISSABON, 28 Aug. (D.N.B.). De leider van de Zuid-Afri kaansche parlementaire oppositie, Hertzog, heeft verklaard, dat hij in het parlement een motie zou indienen, waarin de oorlogspoli tiek der Engelsche regeering en de methode harer oorlogsvoering wordt veroordeeld. Hertzog doet in zijn motie een oproep onver wijld stappen te ondernemen om met Duitschland en Italië vrede te sluiten. Te Lindlev in den Oranje-Vrijstaat heeft volgens het. A.N.P. de nationalis tische afgevaardigde Strydom in een vergadering waar 10.000 Zuid-Afrika ners aanwezig waren, verklaard, dat op het oogcnblik tusschen Boeren en Brit ten een haat bestaat grooter dan ooit tevoren, een haat. dien de spitsbroeders van generaal Smuts in het leven heb ben geroepen door onschuldigen aan te klagen. Op dezelfde vergadering heeft de vroegere minister van defensie ge zegd. dat de boeren niet, als in 192-i. toen generaal Hertzog, Smuts als minis ter-president opvolgde, mogen vergeten en vergeven. De dag der vrijheid zal ditmaal ook de dag der vergelding zijn. Nieuwe oorlogslasten Naar Reuter uit Kaapstad meldt heeft 'de Engelsche Gouverner-Generaal, Sir Patrick Dungan, bij de opening van de buitengewone zitting van het Zuid-Afri kaansche parlement gezegd, dat na het deelnemen aan den oorlog door Italië en na het vorderen van de militaire operaties de beteekenis van de militaire taak van Zuid-Afrika is toegenomen. Daarom is het noodzakelijk geworden aan het parlement een belangrijke ver hooging van het dcfensiefonds te vra gen. Nog kort geleden had Sir Patrick, zooals reeds gemeld, de Zuid-Afrikaan- sche bevolking opgeroepen uit ruime beurs te storten in bet Britsche oorlogs fonds. De giften moesten belangrijk grooter uitvallen dan in den vorigen oorlog. Blijkbaar heeft zijn beroep op de Zuid-Afrikaansche bevolking, die voor een groot deel. naar hij zelf heeft moeten toegeven, afkeer cn afschuw Voor den oorlog gevóelt, niet het ge- wcnschte gevolg gehad. Het huidige parlement en het beleid van Smuts zijn voor de Britten waarschijnlijk de 'eenige werktuigen om de geldmiddelen biieen te brengen, die zij voor het voeren van hun oorlog dringend noodig hebben. Reeds midden Juli werd bekend, dat op 24 Augustus een bijzondere zitting van het parlement zou worden biieen geroe pen. waarin zooals te voorzien was twintig millioen pond voor het voeren van den oorlog zou worden gevoteerd, terwijl tot een verhooging der belastin gen zou worden besloten. De nieuwe oorlogsschatting, die de Engelsche zaakwaarnemer Smuts voor de Britschen oorlog wil vragen van de Zuid-Afrikaansche bevol king zal. naar de Londensche radio meldt, bijna 32 millioen pond bedra gen. In de afgeloopen maand Juli bedroe gen de dagelijksche oorlogsuitgaven van de Zuid-Afrikaansche Linie 85.000 pond sterling. Het behoeft dan ook niet te verbazen, dat de nationalistisch ge zinde Zuid-Afrikaners, die meer dan 60 procent van de blanke bevolking uitma ken en die het deelnemen aan den imperialistischen oorlog als zinneloos en als gericht tegen de belangen van de Lhiie beschouwen, een diepen haat koes teren tegen Engeland. Op een der Duitsche vliegvelden aan het Westelijk front. Voor den start worden machine en instrumenten be proefd. (Foto Weltbild) De dienstplicht in de V.S. WASHINGTON. 2S Aug (D.N.B.) De Senaat heeft met 54 tegen 29 stemmen het voorstel \an senator Walsh over den hangenden dienst plicht verworpen, waarin werd voorgesteld om alleen na een oor logsverklaring of alleen nadat het congres had geconstateerd, dat de Vereenigde Staten met een invasie bedreigd werden, de wet in wer king te-laten treden. SJANGHAI, 28 Aug. (D.N.B.) De Engelsche consul-generaal in Manilla heeft bekend gemaakt, dat het Engelsche navycert-stelsel tot de Philippijnen is uitgebreid. (Bizondere correspondentie). BERLIJN. 28 Augustus. MET spanning volgt men bier de ontwikkeling van den strijd tegen Engeland in het nieuwe stadium, waar in deze sinds Zaterdag, 24 Augustus getreden is. De legcrberichtcn worden uitgesteld, omdat juist daarin voor den goeden verstaander belangrijke aanwij zingen liggen opgesloten. Het duide lijkste oorbeeld van een dergelijke aanwijzing is de omschrijving van bet naaste geveebtsdoel als „vernieling van voor den oorlog belangrijke inrich tingen van den vijand", terwijl tijdens de vorige fase, waarin de beheersching van het Engelsche luchtruim werd na gestreefd, telkens van „gewapende ver kenning" sprake was. Veelbeteekencnd acht men ook de mededeeling van het opper commando, dat de luchtvloten II en III zijn ingezet. Hiermede heeft het opperbevel ongetwijfeld willen aangeven, dat nog slechts een klein deel van het geheele lucht- wapen in den strijd geworpen is. Deze indruk wordt nog versterkt door de mededeeling, dat ook van de twee genoemde luchtvloten slechts een deel is ingezet. MEN wijst er hier ook op, dat voor de eerste maal in de legerberich- ten nauwkeurige cijfers betreffende de bombardementen worden medegedeeld. In den nacht van 25 Augustus werden 38 plaatsen iri Engeland aangevallen, 1500 bommen met een totaal gewicht van 150.000 kg. zijn uitgeworpen, zoo constateerde het legcrbericht van Maandag. Oók deze mededeeling wordt als veeibelcckcnónd beschouwd. Aan de reactie van Britscbo zijde meent men te. bespeuren, dal. men ook aan de overzijde van de Noordzee zich er van bewust is, dat de strijd in een nieuw stadium is getreden. In de uiteenjoo- pende beschouwingen, die Engelsche bladen en politici o\er het verdere ver loop van don oorlog ten beste geven, ziet men een poging om Duitsche ver klaringen of een dementi uit te lok ken, ten einde daaruit gevolgtrekkin gen omtrent de verdere plannen der Duitschers te kunnen maken. In dit verband vestigt men er de aandacht op, dat de Duitsche legerleiding, op grond van den tegenwoordigen militai ren toestand, over een groot aantal mogelijkheden beschikt. De wisseling in de strijdtakliek moet geenszins worden opgevat als een „experirnentee- ren" van do Duitsche legerleiding, doch komt voort uit een met zorg uit gestippeld plan, dat nochtans vele mo gelijkheden tot variaties openlaat. Men gebruikt hier het volgende beeld- alle Duitsche operaties wer ken concentrisch op Engeland, zoo als de spaken van een wiel con centrisch op het middelpunt ge richt zijn. Een effectieve tegenactie van Engeland is niet mogelijk, daar, in hetzelfde beeld gezien, alle Engelsche aanvallen naar den omtrek van bet v iel uiteen moeten loopen. Naar aanleiding van de klaarblijke lijke pogiiigen van Engelsche zijde om de Duitsche aanvallen met aanvallen op de hoofdstad van het Rijk te beant woorden, beeft men hier met belang stelling kennis genomen van het be richt, volgens hetwelk drie Engelsche vliegtuigen op den terugtocht naar hun bases in volle zee zijn neergestort, we gens gebrek aan brandstof. Op de S.O.S.-scinen van deze vliegers, die een al tc groot-en afstand voor hun reke ning genomen hadden, wist een Duitsch rcddingsvliegtuig dc beman ning van een der toestellen tc redden. (Bizondere correspondentie) DUBLIN. Augustus, leuze „Ierland in gevaar", wordt door de Iersche bevolking opgevat als een soort politiek axio ma, om hot even van welke zijde dit gevaar kan dreigen. De tegen woordige omstandigheden maken het echter noodzakelijk, dat de Ier sche regeering cn het Iersche volk zith goed rekenschap geven van de gevaren, die van verschillende zij den dreigen en van de stroomingen in de binnenlandsche politiek. Dat het neutraal is. beteekent voor Ierland onder de gegeven omstandighe den reeds veel, doch het handhaven van die neutraliteit eisdht moer, dan enkel den wil,-om neutraal te zijn Enkele weken geleden bijvoorbeeld was er een Britscli propaganda-offpn- sief, waarin er bij den Taoiseach bet Iersche woord voor minister president op werd aangedrongen, zich aan te Vannacht zijn opnieuw Engelsche toestellen over Zwitserland gekomen MILAAN, 28 Aug. (D.N.B.) In zake de beweringen van de Engelsche radio over een z.g. succesvol bombardement van Milaan, waarbij 6.000 kilo bommen zijn geworpen en rookwolken 6.000 voet zijn opgestegen, schrijft de „Popoio d' d'Italia": 1.200.000 bewoners van Milaan kunnen de onjuistheid van het Engel sche communiqué bewijzen, alsook het feit, dat er geen verwoestingen zijn aangericht. De „Corriere Delia Sera" schrijft: het loont niet de moeite, de valsche berichten te beantwoorden. Dc Milancezcn kunnen getuigen, tot welke grens van belachelijkheid de valsche berichten op dit gebied gingen. Waar schijnlijk zijn echter de communiqués cn de bommenwerpers uitsluitend voor het Engelsche publiek gemaakt, bij wie men de rnecning wil wekken, dat er uiterst, doeltreffende resultaten behaald zijn. Het blad sluit niet te constatceren. dat noch de leugens noch de nachte lijke pogingen op de Italianen indruk maakten. Uit Bern meldt het D.N.B., dat de MADRID, 28 Augustus (D.N.B.). Te Santander is men, ter gelegenheid \an den derden verjaardag der bevrij ding van de stad uit banden van de tegenstanders van generaal Franco, be gonnen met den bouw voor een nieuw groot station. De Spaansche minister voor openbare werken. Fena. verklaar de bij deze gelegenheid, dat met dit werk een begin gemaakt wordt met een groot program voor den aanleg van verkeers- en spoorwegen, waartoe de Spaansche regeering twaalf millioen peseta's heeft uitgetrokken. HOSPITAALSCHEPEN TE GIBRALTAR UITGELOOPEN ALGECIPAS 2? Aug. (D.N.B.). De beide Engelsche hospitaalschepen, die in de haven van Gibraltar lagen zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag uit- geloopen in de richting van den Atlan- tischen Oceaan. ENGELSCH POND IN CHINA NIET GANGBAAR MEER PEIPING, 27 Aug. (D.N.B.). Hoe wel de Britsche ambassade heeft bekend gemaakt, dat de termijn voor het in wisselen van Engclsch bankpapier tot 29 Augustus verlengd is, weigeren de Chineesche bank- en wisselkantoren be slist, dit bankpapir te koopen. WASHINGTON. 2-S Aug. (D.N.B.). In een hoofdartikel in de „Washington Times Herald" worden de Vereenigde Staten gewaarschuwd voor de Britsche arglistigheid en wordt van de Amori- kaansche regeering gcëiScht, dat zij zich eerst, de overdracht van de steunpunten documentair laat bevestigen, voor zij torpedobootjagers aflevert of andere te genprestaties verricht. ..De Engelschen staan er voor bekend, dat zij in zaken geraffineerd zijn en hun beloften niet altijd nakomen. Men denke aan Law rence van Arabi'ë, die uit schaamte over de Engelsche noordbreuk tegenover emir Fei6al stierf als een gebroken man. Men denke aan Engelands plechtig ge geven, maar niet nagekomen belofte zijn oorlogsschulden aan Amerika te vol doen," aldus het blad. Naar uit Ottawa wordt gemeld, is de permanente Amerikaansch-Cana- deesche verdedigingscommissie, die Maandag voor den eersten keer teOt- tawa is bijeen gekomen, voornemens haar zitting Woensdag te sluiten en later, al naar mate de behoefte daar toe zich doet gevoelen, in de Ver eenigde Staten of in Canada bijeen te komen. De voorzitter van de Amerikaansche groep, Laguardia, heeft in een interview verklaard, dat het er om gaat uit te maken of de strategische punten op bet Westelijke halfrond als steunpunten tot de verdediging van dit werelddeeel be nut zullen worden of dat rijen aan mo gelijke vijanden zal toestaan van deze steunpunten gebruik te maken ..voor agressieve handelingen. Het departement van buitenlandsche zaken heeft een verordening uitgevaar digd, volgens welke burgers van Canada of New-Foundland alsmede Britsche on" derdanen in Canada of New-Foundland noch passen noch visa noodig hebben, wanneer zij .niet vergunning, van immi gratie-autoriteiten van of naar deze lan den door d.e Vereenigde Staten reizen. Hetzelfde geldt voor Mexico. Toenadering tot Duitsch land? De bekende en vaak welingelichte overzichtsschrijvers Peareon en Allen verklaarden Dinsdag in de „Washing ton Times Herald", dat de Amerikaan sche ambassadeur CucLahy in zijn be sprekingen' met het departement van buitenlandsche zaken na zijn terugkeer uit Londen Inderdaad is opgekomen voor een samenwerking met Duitsch land na het sluiten van den vrede. De Duitschers, zoo had Cudahy gezegd, zijn een „prachtig ras" die veel goeds voor Europa doen en waarmede de Vereenig de Staten'in goede betrekkingen moe ten staan. De Engelschen zijn de oor zaak van de meeste onrust in Europa en het is absoluut noodig, dat men de Engelschen er toe brengt hun „toon" te wijzigen. In Londen had Cudahy zijn inzichten .meegedeeld aan den Ameri- kaanscheö ambassadeur Kennedy, met wien hij op alle essentieele punten over eenstemde. Engelsche propaganda Naar de Associated Press uit Was hington meldt, heeft een hooge ambte naar van bet departement van justitie verklaard, dat door een onderzoek zal worden nagegaan, of de Britsche pro pagandist Sir George Paish naar de Ver eenigde.Staten gekomen is om het Ame rikaansche volk in don oorlog te be trekken. Ingeval het onderzoek aan toont dat Paish voor dit doel naar de Vereenigde Staten gekomen is, en ver zuimd. beeft deze taak in zijn aanvrage om verblijfsvergunning te vermelden, zal dit verzuim als voldoende be schouwd worden om zijn verblijfsver gunning in te trekken. TOKIO, 28 Aug. (D.N.B.) Een z.g. „baby-taifoen", van het soort zooals die elk jaar, van de Zuidzee komend, Japan teisteren als voor- lóopers van de grootere taifoen- catastrophes, heeft talrijke men- schenlevens geëischt. De geheele Westkust des lands werd getroffen De storm ging met zware wolkbreuken gepaard. Duizenden hui zen stortten in, talrijke bruggen en spoorwegxverken, in bet bijzonder in de provincie Sjizoeoka, werden vernield*. Aardverschuivingen en geweldige over stroomingen d.°den den omvang van de ramp nog toenemen. Naar van be voegde zijde wordt verklaard, kunnen dit najaar in Japan bijzonder talrijke en hevige wervelstormen verwacht worden. legerstaf het volgende communiqué .heeft verspreid: „In den nacht van 27 op 28 Aug. hebben eenige vreemde vliegtuigen boven bet Zuidwestelijke deel van Zwitserland gevlogen. Zij vlogen "kort na II uur 30 tusschen Le Bras sus de Jura van het kanton Yaud en Genève binnen, om even later na boven het Meer van Genève gevlogen te hebben. Zwitserland te verlaten in de richting van Evian en het gebied van den Moflt Blanc. Vijftig minuten na middernacht keerden de vliegtuigen terug. In ge heel Fransch Zwitserland werd luchtalarm gemaakt. Uit de vlieg richting kan afgeleid worden, dat het weer Engelsche vliegtuigen wa- Italiaansch toestel weet Engelsch oorlogsschip te treffen TRIPOLIS, 28 Aug. (Stefani). De bijzondere correspondent van Stefani in Lybië maakt melding van een aanval van een Itali aansch torpedovliegtuig op een Britschen kruiser, welke met succes door een torpedo werd ge raakt. Het toestel, dat niet heeft kunnen vaststellen of de kruiser is gezonken, is, ondanks het feit, dat het op vele plaatsen was getroflen door het hevige vuur van de kruiser, er toch in ge slaagd op zijn basis terug te keeren. De inzittenden van het torpedovlieg tuig, hebben nader meegedeeld, dat de torpedo bij dc achtersteven van het schip, insloeg ter hoogte van de wa terlijn. 'Het schip was onmiddellijk in een vuurzuil en in witte wolken ge huid pn begon vervolgens slagzij te maken, terwijl het geheel stil lag. Het torpedovliegiuig bad niet in de nabij heid kunnen blijven, daar het getrof fen was door het luchtafweergeschut van de kruiser. Zijn benzinereservoirs waren bijna leeg geloopen en het moest zich haasten om zijn basis te bereiken. JSTANBOEL, 28 Augustus (D.N.B.) De regeering heeft besloten met den bouw van een nieuwe stad ter vervan ging van Ersindsjan in Anatolië, dat verleden jaar December door een aard beving werd verwoest, in September te beginnen. De nieuwe stad zal drie ki lometer ten Noordoosten van de ver- woestè -stad verrijzen. Aan de kust in Noord-Frankrijk. Een Duitsche wachtpost in gesprek met een Franschen krabbenvisscher in Ault(Foto Weltbild ONTPLOFFING IN AMERIKAANSCHE MIJN NEW YORK. 28 Aug. (D.N.B.) Door nog niet opgehelderde oorzaak is in Bates (Arkansas), een ontploffing ont staan. Negen mijnwerkers kwamen om het leven. Eenige andere mijnwerkers worden - vermist. Een deel van de in de buurt gelegen steenkolenmijnen is inge stort. ARGENTIJNSCH KABINET AFGETREDEN BUENOS AIRES, 2S Aug. (D.N.B.) Alle acht ministers zijn afgetreden om den president der republiek, Ortiz, de vrije hand te laten bij de komende reorganisatie van de regeering. Dc Valera sluiten bij de Westelijke mogendheden ter verdediging van de gemeenschap pelijke idealen. Hiermede ging een ge meenschappelijk verdedigingsplan ge paard van rl.cn Noord-Ierschen minister president Craigaven. De Valera weiger de op de voorstellen in te gaan. Had hij dit wel gedaan, dan zou dat hebben betcekend, dat Ierland zou hebben opgehouden te bestaan als vrije, onaf hankelijke staat, om weder niets meer e worden, dan eèn Britsch dominion in den schoot van het Britsche empire. Op de weigering volgde het samen stellen van een verdedigingsraad, ge vormd uit partijen. Dit alles liep glad van stapel, zonder dat hiermede een hervorming van het kabinet ge paard. ging cn zonder dat men zich ge dwongen zag, leden van de oppositie hierin op te nemen. Op deze wijze be reikte de Valera twee voordeden: ten eerste leverde bij daardoor het bewijs, dat Ierland naar buiten een gemeen schappelijk front maakt en ten tweede, dat hij in slaat was. om aan binnen landsche moeilijkheden het hoofd te bie den. Deze houding bezorgde de Valera sympathie in kringen, die voordien als pro-Engelscb bekend stonden. Zelfs on der de radicale nationalisten won hij aanhangers. Beide groepen waardeer den de vastberaden houding dor Iersche regeering, welker positie werd versterkt door het feit, dat zij het hier en daar verloren gegane vertrouwen terugwon ONDER den druk van buiten sloot do Iersche natie zich vaster aaneen. De grootste hervorming vol trok zich op militair gebied. Onder leiding van den uit alle partijen be- staanden raad cn met behulp van een krachtige propaganda wonnen het geregelde iersche leger en de afdeelingen vrijwilligers buitenge woon sterk aan beteekenis. Het Iersche leger, dat pngevèer 65.000 man telt en speciaal is geoefend in de toepassing der strategie, welke het heeft beoefend tijdens den laatsten bur geroorlog, heeft verschillende takticken 'ontwikkeld, die zich aanpassen aan Ier land/? positie als eiland en aan de aardrijkskundige structuur van het land. Het leger is verdeeld in kleine groepen en in plaats van te worden ge drild in massaal optreden wordt er meer aandacht besteed aan het. per soonlijk optreden der soldaten. Voorts steunt het land nog op de plaatselijke vrijwilligers, wier aantal wordt geschat op 135.000 man, die oor spronkelijk bestemd waren om dienst te doen als „ooren en dogen" van het staande leger. Een deel van deze strijd krachten is thans van wapens voorzien en als een soort van burgerwacht bij het leger ingelijfd. Het grootste deel de zer mannon echter blijft, ongewapende patrouillediensten verrichten en houdt een wakend oog over stad en land. Op den achtergrond van dit alles staat het vitale Iersche probleem: de hereeniging. De Valera heeft er reeds menigmaal op gewezen, dat het niet vol doende zou zijn, om dp grenzen tus schen Noord en Zuid uit te wisschen Het probleem is veeleer van psycholo- gischen dan van politieken aard. Zijn parool is „wij moeten eerst bun harten winnen." Geen gemakkelijke taak, wan neer men de koppige houding van Noord-Ierland beschouwt Zoolang er echter geen meer drastische weg open staat, blijft het onafhankelijke Ierland wijzen op de afscheiding en op de on deelbaarheid van Ierland in ethnolo- gisch en geografisch opzicht. Hoe, wan neer en in hoeverre dit. probleem zal worden opgelost ligt nog in de toekomst verborgen. STAKING IN CALCUTTA MOSKOU. 28 Aug. (D.N.B.). Naar Tass uit Kaboel meldt, zijn in Calcutta 14.000 werklieden in staking gegaan. DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN BERLIJN. 28 Aug. (D.N.B.) De Duitsche krijgsgevangenen, die tot dus ver wegens hun zware verwondingen niet vervoerd konden worden.eu nog in bet onbezette gebied van Frankrijk vertoefden, zijn thans naar Duitschland teruggebracht. Thans bevinden zich geen Duitsche soldalen meer in Fransche krijgsgevangenschap. MEXICO. 2S Augustus. (D.NB.) Het verkeersministerle deelt mede," dat een troep bandieten een aanval heeft gedaan op het postkantoor te Santa Anna Maya in den slaat Michoagan, waarbij een regelrechte schietpartij tusschen de ambtenaren en de bandie ten ontstond. De strijd duurde van 9 uur des avonds tot den vroegen mor gen. Troepen moesten te hulp geroe pen worden. De directeur van het postkantoor is gewond en gijn zuster werd gedood. De troepen achtervol gen de voortvluchtige bandieten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3