Japan's nieuwe politieke structuur DE FUSIE DER architectenvereenigingen Boodschap van prins Konoye Bezorgdheid op de Azoren Duitsch leger- bericht Vergadering van bouwkundig ingenieurs Goederentreinen bij Zwolle in botsing Een normale competitie „Geen eenpartij-stelsel, maar een geheel nieuwe volksbeweging" DE BOM UIT DE KINKERSTRAAT ONSCHADELIJK GEMAAKT DE H.O.V. KRIJGT F 10.000 MEER SUBSIDIE Ned. Roode Kruis- ambulance naar Frankrijk Nadere mededeeling over de kaasregeling Een rapport over de bekerwedstrijden Radio-Programma's Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1940 TOKIO, 28 Aug. (D.N.B.) De Japansche premier Prins Konoye, heeft heden in een vergadering van het voorbereidende comité een boodschap voorgelezen waarin o.a gezegd wordt: Te midden van de verwarring der wereld rukt Japan voorwaarts om de taak van het vestigen eener nieuwe orde in Oost-Azië op te lossen- Wanneer Japan de Chineesche kwestie tot een succesvol einde wil brengen, zich bij den internationalen toe stand wil aanpassen en aan de op richting van een nieuwe wereld ordening actief wil deelnemen, moet het de geheele kracht der natie volkomen op deze zaak con- centreeren- Daarom is het dringend noodig te werken voor den opbouw van een nieu we structuur in de politiek, de economie, het onderwijs, de cultuur en alle levens gebieden \an staat en volk. Deze .ïatio- nale eischen reiken verder dan regee ring, partij of individu. De bloei of de ondergang des lands is er bij betrokken, of het Japan gelukt een overeenkomstg sterke nationale structuur op te bou wen. Het doel der nieuwe nationale struc tuur is de vereeniging van alle krach ten \an staat en volk om aan onze hon derd millioen volksgenonten hestaans- mogeliikheden bieden. De nieuwe na tionale structuur-beweging streeft er naar de oude politieke partijen, die ge grond ziin op het liberalisme, overbodig te. maken. Zii streeft naar de concen- treerine en samenvatting der krachten van het geheele volk. Haar terrein van actie strekt zich ook uit tot het geheele leven der natie. Daar deze beweging een volksbe weging is. kan haar karakter ook niet gelijk zijn aan dat van een po litieke partii in de oude heteekenis. fntegendeel, het zal een nationale be weging zijn. die de oude partijen, fracties, economische en cultureele lidmaten tezamen brengt. Met een een partij-stelsel kunnen wij ons niet vereenigen. Dit politieke stelsel leidt tot een uit oefening van de reeeerende macht door een enkele partij. Afgezien daarvan wel ke schitterende successen dit stelsel in andere landen behaald mag hebben, voor Japan is het onaannemelijk. De regeering treedt aan de spits van de nationale beweging om den troon te steunen. In zijn boodschap aan het voorberei dende comité der nieuwe nationale struc tuurbeweging deelde prins Kono.ve nog mede, dat hij vooraanstaande personen der regeering, van het leger en de mari ne alsmede personen uit verschillende kringen der bevolking verzocht heeft toe te treden tot het voorbereidende comité voor de nationale structuur. Daarop heeft hij de aanwezige leden van het voorbereidende comité verzocht een uit voerend comité te vormen ter verdere verspreiding van de nieuwe" beweging. Bij het bekend worden van de verkla ring van Konoje heeft de minister-presi dent van Mandsjoekwo, Siang-Sjing.-Hoei gezegd: „De verklaring van Konoje, die door het scheppen van een nieuwe poli tieke structuur de Japansche krachts inspanning zal bevorderen, de ontwikke ling van het geheele Aziatische blok zal versterken en zeer zal hiidragen tot de ontwikkeling van Mandsjoekwo. juich ik toe. Ik en het volk van Mandsjoekwo wenschen onzen vriend Japan bij het tot stand brengen van de nieuwe politie ke structuur alle succes toe." HORTA, 28 Aug (D.N.B.). Berichten volgens welke Engeland voornemens is de hand te leggen op de (Portugeesche) Azoren en de (Spaansche) Canansche eilanden, hebben hier de grootste be zorgdheid gewekt. Vooral op de Azoren heerscht ongerustheid, daar men weet, dat Engeland de eilanden reeds lang half en half als Britsch gebied be schouwt. BINNENLAND AZOREN OPORTOL Flor», V V,r,,rQ LISSABOnLS iFANJE Fo/a P, Dc's> S Mi,uel MADEIRA ,.'3 [Ui* Punch. Jencr.U- CANAQISU1E*'* ATLANT. EIL M~ JT OCEAAN K.VERD.EIl. ^V" 3Vincent f*» S NicotdoJx b-Logo Sinds de aanvallen op Gibraltar hevi ger zijn geworden en het verblijf voor grootere Britsche oorlogsschepen daar steeds gevaarlijker is geworden, heeft men in welingelichte kringen aangeno men, dat Engeland naar een vervanging voor Gibraltar zoekt. Volgens de berich ten, die thans binnenkomen, zouden ae Azoren en de Canarische eilanden daar voor dienst moeten doen. De Azoren moeten volgens deze plannen worden veranderd in een moderne vlootbasis, waar ook groote schepen zouden kun lien liggen. AMSTERDAM, 28 Aug. - Het pro jectiel. dat in het perceel 43 van de Kinkerstraat ingeslagen was. is thans verwijderd en onschadelijk gemaakt, Nadat manschappen van den stut; en 'sloopdienst in de och tenduren den door een explosie ka potgeslagen vloer hadden opge ruimd, heeft de Oberfeuerwerker Blomberg het gevaarlijke voorwerp in het begin van den middag uit het huis in één van de nieuwe klei ne wagentjes van de politie overge bracht. Met dezen wagen is de bom naar de grens van Amsterdam ver voerd. Het transport, dat de route Kinker straat-Postjesweg volgde,, werd, langs den circa vier kilometer langen weg be geleid door een groot aantal motors met zijspan van de hoofdstedelijke politie. Dó leiding hierover berustte hij den in specteur J. P. Stolp. Het vervoer naar den Hoofdweg is zeer vlot verloopen. Dp politie had reeds tevoren maatregelen getroffen, op dat de omgeving volledig vrij van nieuwsgierigen was. In ongeveer tien minuten was men dan ook aan den Hoofdweg aanpekomen, waar het pro jectiel op de zandvlakte onschadelijk gemaakt zou worden. Ook hier was de omgeving geheel afgezet. Er was een gat gegraven, waarin de bom werd neergelaten. Het gat werd vervolgens met zand opgevuld. Omstreeks vijf uur in den namiddag werd de lont aangestoken. Vijf mi nuten later volgde een doffe plof. Wolken stof en gruis stegen op. daarna stilte, slechts verbroken door de stemmen der toeschouwers. Direct stroomde het publiek toe, doch naderen van de plaats van ontploffing werd door de motorbrigade van de po litie onder leiding van den heer Mod nerman van hel bureau Admiraal Ruyterweg verhinderd. Desondanks kon de jeugd zich nog in hel bezit, stellen van bomscherven als aandenken aan oen 15-tal spannende dagen. Onder de belangstellende autoriteiten bevonden z-cb van den luchtbeschermingsdienst de heeren Verschoor en van der Most, en de commandant van de brandweer, de heer Gordijn. BERLIJN, 28 Aug. (D.N.B.j. Het op perbevel der weermacht deelt mede: Gisteren heeft de activiteit van de Duitsche luchtmacht zich in verband met bet nevelachtige weer beperkt t< gewapende verkenning, in den loop waarvan bommen werden geworpen op de havenwerken van Gosport. In den nacht van 27 op 28 Augustus hebben sterke formaties gevechtsvliegtuigen aanvallen ondernomen op havenwerken en werven, vliegtuig- en wapenfabrie ken in Engeland en Schotland. Te South ampton, Aberdeen, Dundee. Leeds en Hull, en \ooral in de vliegtuig- en mo- torenfabrieken van Derbv en Birming ham pn op de staatswerf van Chatham toonden omvangrijke branden de uit werking der bombardementen. liet leg gen van mijnen voor Britsche havens door vliegtuigen werd voortgezet.. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht bommen op Duitsch gebied ge worpen zonder noemenswaardige uit werking. Te Kiel werden eenige woon huizen beschadigd. Door het gedisci plineerde optreden van de bewoners bekwam slechts één persoon lichte verwondingen. Drie Britsche vliectui gen werden neergeschoten, waarvan een door het geschut van de marine Een eigen vliecrfuig wordt vermist. Een onderzeeboot heeft 28.600 b.r t vijandelijke koopvaardijscheepsruimte uit krachtig beveiligde convooien tnt zinken gebracht. Voor de Fransche Ka- na al kust heeft Duitsche marine-artille HAARLEM. 28 Aug. In de heden middag gehouden raadsvergadering is het voorstel van B. en W. behandeld, cm het subsidie aan de Ilaarlernsche Orkest Vereeniging van 15.000.— op ƒ25,000.— te brengen, teneinde te voor komen, dat deze instelling, welke voor het Haarlemsche muziekleven van zoo groote heteekenis is, zou moeten ver dwijnen. Het voorstel had de instem ming van den raad. die het met op een na algemeene stemmen goedkeurde, na dat eenige wenschen waren geuit ten aanzien van de salarissen der orkestje 'den en het benoemen van een vertegen woordiger der gemeente in het bestuur. De stichting „Haarlems Bloei" die zeer veel doet ter bevordering van het vreemdelingenverkeer, krijgt eveneens een ho.oger subsidie, n.l van 1500. aangezien het deze instelling door de tijdsomstandigheden niet mogelijk is een loterij te houden, welke andere jaren een belangrijke bron van inkomsten vormde. wederopbouw in gelderland en overijssel 's-GRAVENHAGE, 29 Aug. Men meldt ons van bevoegde zijde, dat het adres van de commissie voor de keuze \an architecten bij den. wederopbouw in Gelderland en Overijssel niet is: ..I-Iuize de Immenkamp", Roekei hij Ede, zooals indertijd werd gemeld, rloch; Provinciale Waterstaat, afd. Volkshuisvesting. Weverstraat 40 Arn hem. plantenziekterundige dienst WAGENINGEN, 29 Aug. Het hoofd van den Plantenziektekundigen dienst deelt aan verbouwers van Iecerf-bloem kool mede, dal de derde vlucht van de koolgalmug van geen heteekenis is en dat daarom de bespuiting van dit ge was ter bestrijding van de draaihartig- heid beëindigd kan worden. de patrijzenjacht geopend Volgens een officieele bekendmaking gaat de patrijzenjacht op Zondag 1 Sep tember open. Daar volgens de jachtwet nes Zondags niet gejaagd mag worden, verzoekt het hoofdbestuur van de. Ne- derlandsche Jachtvereeniging ..Nimrod" en dp Nederlandsche Jagersvereeniging Ons den jagers er op te wijzen, dat dus op Maandag 2 Senfember voor het eerst op hoenders gejaagd mag worden. groepen der parttj van majoor kruyt sluiten zich bij van rappard aan AMSTERDAM. 29 Aug. Namens de leiding der N S.N A.P. lejdpr dr. van Rappard, deelt men ons mede dat tal van groepen van de partii van maioor Kmvt tot de nartii van dr. van Rap pard ziin toegetreden, o.a. die in de pro vincie Limburg, die te 's-Gravenhage Amsterdam. Leiden. Haarlem en Zand voort. rie twee vijandelijke onderzeebooten be schoten. In den Indischen Oceaan hebben Duitsche zeestrijdkrachten het gewa pendp Britsche tankschip ..British Com man der' van 6.901 b.r.t. tot zinken ge bracht. Om zieke en/of gewonde Nederlandsche vluchte lingen te repatrieeren 's-GRAVENHAGE. 28 Aug. He denmorgen is van het gebouw van het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis een ambulan ce, bestaande uit twee groote reis wagens. artsen, verpleegsters en helpsters naar Frankrijk vertrok ken, teneinde zieke en/of gewonde Nederlandsche vluchtelingen te re- patriëëreiv. Dank' zii de krachtige medewerking der Duitsche autoriteiten waren binnen een zeer kort tijdsverloop de noodige passierscheine verkregen. De medische leider dezer Roode Kruis missie, welke zich zoowel tot het bezette als het on bezette deel van Frankrijk zal uitstrek ken, de arts A. D. A. van Overeem. was reeds eenige dagen tevoren naar Frank rijk vertrokken, om de zieke vluchtelin gen op te sporen en in bepaalde plaat sen te verzamelen. Als plaatsvervangster van den leider is hedenmorgen met de twee diesel-reis wagenswaarvan eén geheel uitgerust voor zickcnvervoer. met 8 brandcards voor liggende patiënten en de 4 ver pleegsters en 3 roode Kruis-helpsters, af gereisd, mej. Joh. Maria Reys. artse te s-Gravenhage. De ambulance is uitge rust met verbandmateriaal. chirurgische instrumenten, medicijnen, verplegings- artik.elen enz., terwijl levensmiddelen en kookgereedschap wordt medege voerd. teneinde zoo noodig zichzelf van leeftocht te kunnen voorzien De diesel auto's ziin bovendien van extra brand stof tanks 'voorzien, zoodat de wagens zonder onderweg te tanken, de reis naar het Zuiden van Frankrijk en terug naar Nederland kunnen maken. De leden dezer ambulance werden he denmorgen in het gebouw van het hoofdbestuur, na de laatste instructies te hebben ontvangen van dr. II K Of ferhaus, hoofdcommissaris voor het zie kenhuiswezen. uitgeleide gedaan o.a door den eerste ondervoorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis. mr. W, baron van Lvnden. die de beste wen schen uitsprak voor het welslagen van hun zegenrijk werk ten behoeve van hun zieke landgenooten ir den vreem dn. fusie tusschen centraal tooneel en ruys ensemble AMSTERDAM, 28 Aug. De directie van het Centraal Tooneel X.V. deelt ons mede, dal ér"een fusie tot stand is ge komen tusschen het Centraal Tooneel N A', en het Ruys ensemble met dien verstande, dat het Ruys-ensemble is op genonlen in Het Centraal Tooneel De algghcele directie is. in handen \an Cees Laseur, terwijl deze tezamen met Cor Ruys dé artistieke leiding zal voeren. Alle bestaande overeenkomsten van het Ruys-ensemble worden thans door het Centraal Tooneel overgenomen Mei mevr. Tillv Lus wordt onderhan dejd over een gastcontract. Nadere hij zonderheden over het tableau de la troupe, het begin van het seizoen en het repertoire zullen spoedig worden hekend gemaakt. LEIDEN, 28 Aug. Dezer dagen belegde de afdeeling bouwkundig in genieurs van de Vereeniging. van Delftsche Ingenieurs een ledenver gadering te Leiden. De voorzitter, ir. J. F. van Hoi.jtema, opende deze drukbezochte vergadreing en her dacht allereerst wijlen ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk ,in wien de afdee ling een vooraanstaand lid verloor, wiens nagedachtenis allen in eere zullen houden. Nadat verschillende agendapunten wa ren afgedaan, kwam de fusie der drie a rchif eet en-vak vereen igingen ter spra ke. HoowpI dc afdeeling geen vakver- njging is zij is een standsvereeni- ging heeft zij sinds haar oprichting in 1936 de bescherming van het architec- tenboroep als een van haar belangrijk ste programmapunten gezien, en nage streefd. De ongeordende toestanden in dit beroep en het feit, dat ieder vrij is als architect werkzaam te ziin waar hij beunhazerij hoogtij viert hebben er toe geleid, dat het algemeene peil van vakbekwaamheid steeds gedaald is en thans tot ver heneden het toelaatbare minimum is gedaald. Een ordening van het vak moest ter hand worden geno men en sanctie van de overheid is bij de tenuitvoerlegging daarvan onmis baar. Gqarne heeft het bestuur der afdee- ing dan ook twee barer leden benoemd n een tot stand gebrachte onderhande- lingscönimissie beslaande uit gedele geerden van den Bond van Nederland sche Architecten, het Ned. Instituut van Architecten, de Ned. Rond van Bouw meestersgilden. de Orde van Ned. Raad gevende Ingenieurs en de afdeeling Bouwkundig Ingenieurs en wel de heeren ir. J. F. van Hoijtema en ir. H. an Vreeswijk. Statuten van dén nieu wen bond De besprekingen, die de totstandkoming dezer onderhandelingseommissie heb ben geleid, werden verleden jaar Sep tember aangevangen en leidden in April j.l. tot resultaat. Thans liggen de sta tuten van den nieuwen Bond van Ne derlandsche Architecten die wel de naam van één der fuseerende vakver enigingen draagt, maar die toch be schouwd moet worden als een geheel nieuwe vereeniging gereed en zij zijn reeds door twee van de drie vakvereeni- gingen aanvaard. Allen die thans het vak van ar chitect of bouwkundige uitoefenen, kunnen op de hen toekomende plaats in dc nieuwe vereeniging wor den opgenomen, mits zij voldoen aan de normen, die gesteld zullen wor den aan de vakuitoefening. Men heeft getracht het cultureele en het sociale element in deze statuten te vereenigen, waardoor men niet. in de fouten van de zich thans ophef fende drie oude vakvereenigingen zal vervallen. Voorts is het hegin- sel, dat de hoogst geplaatsten ook de grootste verantwoordelijkheid moe ten aanvaarden in de statuten neer gelegd. De vergadering vereenlgde zich er met algemeene stemmen mede. dat de afdeeling bouwkundig ingenieurs door publicatie in de pers haar instemming betuigt met het tot stand komen van de nieuwe centrale architectenorganisatie en met de beginselen, die aan haar sta tuten ten grondslag liggen. Vervolgens kwam de wederopbouw ter sprake en de wijze waarop de archi tecten hierbij betrokken worden. generaal,, waarnemend hoofd van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten en vereenigden de aanwezigen zich aan een koffiemaaltijd, waarna in de middaguren onder leiding en voor lichting van den architect C. J. Blaauw het in aanbouw zijnde stadhuis te Lei den werd bezocht. Postrijtuig verbrijzeld Wagon met tomaten ernstig vernield Selectie Bij de thans door den regeerings- commissaris voorgestane wijze van werken zullen zeven gewestelijke ar chitecten-commissies lijsten opma ken, bevattende de namen van ar chitecten, die naar de meening der commissies met het werk voor den wederopbouw zullen kunnen worden belast. Er zijn dan twee mogelijkheden: de eerste, dat alleen de allerbekwaamste op de lijst wor den geplaatst en de tweede, dat een groslijst van allen wordt gemaakt In het eerste geval zal een zeer beperkt aantal „corypheeën" onder de architecten alle opdrachten krij gen. In het tweede geval zullen de schoonheidscommissies moeten zor gen, dat er nog iets van den weder opbouw terecht komt. Beide syste men .werden door de vergadering veroordeeld. De bouwkundig ingenieurs meenen, dat do wederopbouw van de verwoeste gebieden dient te geschieden door de daar gevestigde architecten en eventueel bouwkundigen, echter onder leiding van hoogst bekwame en daarvoor geschikte architecten-leiders, die ieder voor een dorp, landstreek, stadswijk of eenig an der afgerond deel van den wederop bouw worden aangewezen. Daar de B. N A. in een twee weken tevoren gehou den vergadering hetzelfde standpunt heeft ingenomen en dit in een motie heeft neergelegd, besloot de vergadering eenstemmig aan de motie adhaesie te betuigen en daarvan te doen blijken aan den regeeringscoinmissaris. den bouwraad, de zeven gewestelijke ar- chitectencommissies en den secretaris SPORI EN SPEL 's-GRAVENHAGE, 28 Aug. Van de zijde van den N.V.B. vernemen wij, dat voor Zondag a.s. in het Oos ten voor de lagere afdeelingcn reeds een programma is vastgesteld. Definitief is nu ook besloten, dat voor de afdeelingcn 1, 2, 3, en 5 een normale competitie gespeeld zal worden. Over dc afdeeling 4 zal nog nader beslist worden. Ook de kwestie van promotie en degradatie zal nog nader bekend gemaakt worden. Het verkeer gestremd, doch thans weer hersteld ZWOLLE, 28 Aug. Tengevolge van onoplettendheid van personeel van het rangeerstation te Zwolle, zijn vanmorgen twee goederentrei nen, één komende van en één gaan de in de richting naar Zwolle, even voor de spoorbrug over den IJssel aan den Zwolschen kant met alkaar in botsing gekomen. Door den schok viel een postrijtuig uit de rails. Deze wagen werd totaal verbrijzeld. Een goederenwagen geladen met toma ten, werd eveneens ernstig vernield. Tienduizenden tomaten werden over den lijn verspreid. Een andere goede renwagen, eveneens geloden met toma ten, word minder ernstig besi hadigd Twee leden van het spoorwegpersoneel, die als passagiers in den trein naar ZwolJe.de reis meemaakten, werden licht gewond. Zij konden, na ter plaatse te zijn verbonden, naar Zwolle worden overgebracht. Door deze botsing werden de heide lijnen van en naar de IJsselbrug ge stremd. Het spoorwegverkeer heeft hier vain eëri gróót deel van den dag ernstig hinder ondervonden. Terstond na de ontsporing ving personeel van het sta tion Zwolie onder leiding van den hoofd stationschef, den heer Dekker, het op- ruimingswerk aan. Na eenige uren zwa- ren arbeid was het zoover gevorderd, dat-het reiizgersverkeer kun worden hervat. De reizigers werden met afzon derlijke treinen tot de plaats van het ongeval gebracht, waar zij moesten overstappen. Hedenmiddag omstreeks twee uur had men beide lijnen weer vrij. De voorraden kaas moeten worden opgegeven 's-GRAVENHAGE. 28 Aug. In aan sluiting op de met ingang van 28 dezer genomen maatregelen ten aanzien van den handel in kaas, maakt het Rijks bureau Voor de voedselvoorziening in oorlogstijd nog het volgende bekend: De op 28 Augustus 1940 aanwezige voorraden kaas, voorzoover deze grootér zijn dan 500 kg., dienen door de houders bij de Nederlandsche Zui velcentrale, afdeeling zuivel, te worden aangemeld op formulieren, welke door haar beschikbaar wor den gesteld. Voor zoover belangheb benden zoodanig formulier op 28 Augustus niet van de centrale heb ben ontvangen, dient dit alsnog bij haar te worden aangevraagd (Laan van Meerdervoort 84 te 's-Graven hage). Reeds thans verleent de Centrale toe stemming, van de kaas, die een houder op 28 dezer in voorraad of voorhanden had, ten hoogste 10 pet. te verhandelen, te vervoeren en af te leveren. Indien 10 pet. van den voorraad minder dan 500 kg. bedraagt, mag desgewcnscht ten hoogste 500 kg. worden verhandeld, ver voerd of afgeleverd. Alvorens kaasproducenten en kaas handelaren tot het verhandelen van kaas overgaan, zullen zij goed doen, de nadere mededeelingen van de Centrale, welke reeds verzonden zijn, af te wach ten, opdat zij volledig kunnen rekenen met de bepalingen en niet het gevaar loo'pen een overtreding te begaan, daar op de naleving van deze bepalingen zeer streng zal worden toegezien en in geval van overtreding streng zal worden op getreden. vierde geldersche noodbeurs te arnhem ARNHEM. 28 Aug. De vierde nood- beiirs Gelderland te Arnhem is heden door den voorzitter van de Midden standscentrale. den heer H. Klompe, of ficieel geopend. De beurs duurt tot Don derdagavond zes uur. Er zijn 140 stands. hij kwam voor de „water leiding"... AMSTERDAM, 28 Aug. Bij twee oude dames, wonende aan het Sarpha tipark, vervoegde zich een man, die voorgaf de waterleiding te moeten con iróleeren. De dames lieten hem het huil doorgaan. Toen de man vertrokken was merkten de dames, dat hii uit de keuken een tasch. waarin een bedrag van 102 zat, had medegenomen. 1 of r hal Met de wedstrijden o»n den Neder- landschen Voctbaibeker is het jarenlang een lijdensgeschiedenis geweest.'De pu- blieke belangstelling was niet groot en ook de clubs klaagden vaak over de be kerwedstrijden, welke ze toch eigenlijk ook weer niet wilden afschaffen. In 1939 kreeg een commissie, bestaan- do uit de heeren Jac. Lamey, N. J. de Groot, A. J. van Leusen en A. J. Staal, opdracht om naar nieuwe wegen te zoe ken. Wel is er thans veel veranderd in de voetbalbeweging, maar ook voor de nieuwe organisatie, den N.V.B.lijkt ons hot thans uitgebrachte rapport be langwekkend. Eenstemmig is de commissie van oor deel, dat de bekerwedstrijden moeten worden gehandhaafd. Buiten de gewone competitie, dat liet zwaartepunt moet blijven, wordt er toch nog wel gevoet bald en ook dat moot georganiseerd blijven. Ontworpen is een schema, waar bij de bekerwedstrijden worden gespeeld op Zondagen vóór en tijdens de compe titie, omdat in het werkelijke voetbal seizoen de lust om te spelen groot er is. 't Zou een systeem moeten worden van selectiewedstrijden, dus niet gelei delijke inschakeling van de 2de en eer ste klassers. Voorronden dus, gevolgd door de eigenlijke bekercompetitie. De commissie stelt voor om den heker winnaar het recht te geven deel te ne men aan de competitie om Jiet lands kampioenschap. Ongetwijfeld zou dit een prikkel ziin om de bekerwedstrijden serieus op te vatten. En een bezwaar brengt het niet mee, met zes clubs kan de kampioens competitie even vlug worden afgewerkt als met vijf. Voorts zouden de spelers van het winnende elftal een onderschei- dingsteeken op hun shirt mogen dra gen. Volgens het schema zouden de twee laatste Zondagen in Augustus en de eerste Zondag in September kunnen worden henut voor de voorronden. De eerste ronde voor den beker volgt dan op den tweeden Zondag in September en voorts moet iedere maand een Zon dag gereserveerd worden voor den be ker. Het einde zou dan ongeveer samen vallen met dat der gewone competitie. Dit jaar kan er van een bekGrcompe- titie volgons het hierboven aangegeven schema natuurlijk niets meer komen. pallada en puncec winnen BRUENN, 28 Aug. In het interna tionale tennistournooi te Bruenn heb ben de Joegoslavische spelers Pallada en Puncec zich zeer onderscheiden. In den eindstrijd van het, heeren-enkelspel moesten de beide landslieden uitmaken, wie van hen de sterkste was. Puneec was in goeden vorm en wist de partij in drie sets te winnen. De uitslag luidde (V—3, 6—1. 62. Het heerenduhbelspel wonnen de Joe- goslaven zeer gemakkelijk van Peitler en Richter met 6—2, 6—1. 60. danzig—schalke 0—5 DANZIG, 28 Aug. De Duitsche voet balkampioen Schalke 'Oi heeft door haar groote technische vaardigheid het. vertegenwoordigend elftal van de stad Danzig met 50 geslagen. VRIJDAG 30 AUGUSTUS JAARSVELD, 414.4 M. VARA-Uitzen- ding. •8.00 Berichten ANP. Hierna: Gram.muziek. 10.15 Declamatie. 10.35 Zang, plano cn gram. muziek. 11.15 Declamatie. 11.35 Piano, kla rinet en cello. 11.55 Gram.muziek. 12.00 Be richten. 12.05 Orgelspel en zang. 12.45 Be richten ANP en gram.muziek. 1.15 Esme ralda en solist. 2 00 VARA-orkcst. 3.00 De clamatie. 3 30 VARA-orkest. 4.00 Gram.mu ziek met toelichting. 4.30 Voor dc kinderen. 5.00 Zang en piano. 5.15 Berichten ANP. 5 30 Gram.muziek. '5.40 Causerie: „Natuur en Kunst". 6,00 De Ramblers. 6.30 VPRO: Cau serie: „Linnaeus, dc-groote bioloog". 6.45 Zang en orgel. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 Felicitaties 7 25 Voor de kinderen. 7.45 Gram.muziek, event, reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Revue programma. 9.15 Toespraak: „Moeilijke da gen". 9.20 Radiotooneel. 9.35 VARA-orkest en soliste. 10.15—10.30 Eerichten ANP, slui ting. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzending 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gram.muziek. 8.00 Berich ten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewjjde muziek (gr.pl 8.45 Gram.- muziek. 9.45 Pianovoordracht. 10.15 Gram.- muziek. 10.30 Zang, piano cn gram.muziek. 11.15 Berichten (Engclseh). 1130 Gram.mu ziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Be richten ANP. 1.00 Quintolia en gramo- foonmu. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Quin tolia en gram.muziek. 3.00 Gram.muziek. 3 iö Berichten (Engelsch). 8 30 Gram.muziek. 4.20 Cello en piano. 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Berichten ANP. 5.30 Stichtsch Salon orkest. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 A|«ol- lo-ersemble. 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Berichten. 7 30 Reportage of muziek. 8.00 Berichten (Duitsch). S.15 Bciich'cn ANP. 8.80 Berichten (Engclsch). 8.45 De Postillons. 9.15 Berichten (Engelsch). 9 30 Orgelconcert (opn 10 00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.30—1'45 Berichten (Engclsch). sluiting. 11.1511.30, 0.150.30 en 1.15—130 Berichten (En gelsch).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3