Amersfoort in de vierde klasse? STADSNIEUWS r Üqsmda KLEINE ZAKEN WERDEN BERECHT B W ontraden het Elckerlyc" komt terug De personeele belasting DE WEDEROPBOUW van boerderijen Parade van de S.S. Bonnen, die nu geldig zijn v. GEEN HOOGE STRAFFEN Dubbele cijfers voor A.Z. P.C. dames Opbouwers doen aan athletiek KLEINERE AUTO S EN MINDER BUSSEN MINDER BENZINE IN SEPTEMBER voor particuliere auto's 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1940 „Een doorslaggevende verlaging der huurwaarde is er niet" B W zijn het niet eens met den secretaris generaal B. en W. schrijven aan clen raad: T NGEVOLGE uw besluit van 6 Juni A 1930, goedgekeurd bij K. B. van 31 December 1930 no. 32 is de gemeente Amersfoort met ingang van het belas tingjaar 1931 voor de heffing der perso neele belasting naar de eerste twee grondslagen ingedeeld in de derde klasöe. Deze indeeling gevolg van de tot standkoming der wet financieele ver houding was door het rijk reeds lang voorbereid, aangezien onze gemeente voordien was gerangschikt in de vierde klasse en voor een klein gedeelte in de achtste klasse en deze indeeling als ver ouderd moest worden beschouwd. Reeds in den loop van 1936 is van wege het departement van financiën een onderzoek ingesleld naar de vraag ot niet een aantal gemeenten voor de per soneele belasting in een lagere (in nummer hoogere) klasse zou moeten worden ingedeeld, zulks in vergelijking met andere gemeenten en door te letten op de klasse waarin de gemeente voor de gemeentefondsbelasting was gerang schikt. Wij hebben toen deze verandering in rangschikking voor de personeele belas ting ontraden, omdat de huurwaarden, vooral van de perceelen tusschen 175 en 250 niet in die mate zijn verlaagd of in het geheel niet ziin verlaagd dat op dien grond een verandering in rangschikking gerechtvaardigd zou zijn Bovendien bleek ons bii informatie bij de inspectie van de belastingen, dat bij rangschikking in dc 4e klasse naar schatting 65 van de nieuwe aanslagen oninbaar zou moeten worden verklaard (Volgens art. 12 der Wet op dc perso neele belasting wordt de belasting naar den eersten grondslag (huurwaarde) niet geheven, wanneer de belastbare huur waarde van het perceel in gemeenten behoorende tot de 3e klasse niet meer bdraagt dan f 200 en in gemeenten be hoorende tot de 4e klasse niet meer be draagt dan 175, terwijl de aftrek vol gens artikel 13, 1 bedraagt voor de 3e klasse 195 en voor de 4e klasse 170). Bij den ter lezing gelcgden brief van 24 Augustus 1940 le afd. no. 2343/1477 van den voorzitter van het College van Gedeputeerde Staten van Utrecht wordt ons medegedeeld, dat de secretaris-generaal op het standpunt staat, dat in elk geval de gemeente Amersfoort naar de ge bruikelijke maatstaven voor de hef fing der personeele belasting veel eer in de vierde dan in de derde klasse behoort te worden gerang schikt. De secretaris-generaal roept daar om de lusschenkomst van Gedepu teerde Staten in een verzoek, dat spoedshalve met het oog op den da tum van 1 September 1940 vóór wel ken uw raad terzake zal moeten be slissen, door den voorzitter van het College van Gedeputeerde Staten wordt overgebracht om te bevor deren, dat daartoe wordt besloten. Bij de beoordeeling van de goedkeu ring van het raadsbesluit tot indeeling van de gemeente Amersfoort met in gang van 1 Mei 1940 voor de gemeente fondsbelasting in de 3e klasse heeft het in 1036 ingesteld onderzoek weder ge golden. Bij een nogmaals ingesteld onder zoek bleek den secretaris-generaal dat de thans onbelaste woningen, welke tengevolge van een rangschik king in de vierde klasse boven de grens van belastbaarheid zouden ko men, voor ongeveer 86 bewoond zijn door personen, voor wie het be talen van personeele belasting (na kinderaftrek) niet onredelijk geacht moet worden. Wat de overige 14 betreft, deze zijn, zoo deed het onderzoek kennen, bewoond door personen, voor wie in derdaad het betalen van eenige per soonlijke directe belasting te zwaar moet worden geacht. Aan hen zou ter tegemoetkoming eventueel afschrijving kunnen wor den verleend. Wij zijn van meaning, dat een heffing, waarvan reeds van te voren wordt aange nomen. dat een vrij belangrijk deel der aangeslagenen onmachtig zal zijn om te betalen, niet moet worden ingevoerd. Daar ons de „gebruikelijke maatstaven" voor de heffing der personeele belasting op grond waarvan de secretaris-generaal zijn standpunt heeft bepaald, niet bekend ziin kunnen wij ook op dien grond ons stand puntniet veranderen. Wij stellen u daarom voor te besluiten er niet toe over te gaan om de gemeente, voor de heffing der personeele belasting, in te deelcn in de vierde klasse. Bureau verplaatst naar onze stad Naar wij vernemen zal met ingang van Maandag 2 September het bureau voor den wederopbouw van boerderijen verplaatst, worden van Utrecht naar Amersfoort, Barchman Wuytiers- Jaan 16. Hier zal dan ook de algemeen leider van dien dienst, ir. van Eek, zit ting nemen. Het ligt in de bedoeling, dat binnen zeer korten tijd ook het plaatselijk dis trictsbureau. dat geleid wordt door den heer G. de Vries en thans nog gevestigd is aan den Heiligenbergerweg 93. aldaar onder dak gebracht zal worden. Het zal in de benedenvertrekken kantoor hou den. In verband met de afwikkeling van loopende aangelegenheden vergt de ver plaatsing van ihet districtsbureau nog eenigen. zij het korten tijd. BURGERLIJKE STAND Gehuwd: Cornelis van Hoeden en Eliza beth Tesson; Aarianus Johannes Haneveer en Catrina Petronella van Ballingen: Jo hannes van Voorst en Johanna St\intje Reintje HeHdcma; Cornells van der Mejj en Johanna Geertruida Fitskie; Willem Bouw man en Petronella Veldman. Overleden: Niesje Bcttha Hardeman, oud 45 jaar: Gerrit Hielkema, oud 63 jaar, "weduwnaar van Tietje Hielkema. POLITIE-V ARIA De politie heeft vannacht pen vrouw en een man wegens dronkenschap, ter ontnuchtering opgesloten. Tegen een zekeren S. D. I. is proces verbaal opgemaakt voor het opgeven van een valsehen naam. Een slagersgezel kreeg een proces verbaal, omdat hij vlecsch vervoerde In een smerig stuk papier. FRUIT- EN GROENTENVEILING AMERSFOORT, 28 Aug. Appelen 6—22. pruimen 39. druiven 1117, pprziken 20— 100, peren 5IS, tomaten 5676, meloenen 715, seldery 56, ando"\ie 1017, kom kommers 20—16, groenekool 5056, sla 10 25, bieten 22—41, spinazie 5—10. wortelen 4—8, stokboonen 10—17. pronkers 8—13, snü'ooonen 1223. stamboonen 611, roode- kool 6068, postelein 79. Op Zaterdag 7 September AANGEZIEN de opvoering van „Elckerlyc" op 20 Augustus onder zulke ongunstige weersomstandigheden plaats vond, z-al er op Zaterdag 7 Sep tember een tweede voorstelling van dit stuk gegeven worden, welke om 3 uur in het Boschtheater zal aanvangen. De baten zullen wederom ten goede komen aan de Amersfoortsche oorlogsslacht offers. Mede in verband met dit goede doel is aan het tooneclgezelschap. dat onder leiding staat van Henri Menning, vrijstelling van vermakeliikheidsbelas ting verleend, terwijl het Boschtheatef gratis ter beschikking wordt gesteld. Zij, die op 20 Augustus wegens den regen niet konden komen, doch wel een plaatsbiljet hadden gekocht, hebben recht op vrijen toegang. Maar ook de genen, die den regen getrotseerd heb ben, mogen als blijk van waardeering voor hun sportiviteit zoo vernamen we van TTenri Menning deze tweede voorstelling gratis bijwonen. Gistermiddag hebben de beide afdee lingen artillerie van de in Amersfoort gehuisveste S.S.-troepen geparadeerd voor den regimentscommandant, Oberst Hansen. Met dreunenden pas trokken de manschappen voorbij den comman dant. die, staande in zijn auto op be Plantsoen tegenover d.e Kei, de parade afnam. De marschmuziek werd verzorgd door hot corps van kapelmeester Ober-Leut nant Nickel, wiens mannen zich opstel den tegenover den regimentscomman dant onder bet spelen van pittige mar- scHen. Aan de parade ging een rondgan; door de stad vooraf Hier werd veel he langstelling voor getoond, maar de giootste drukte concentreerde zich toch rond de plaats, waar voorheen de Kei te vinden was. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pe sie's Bad bedroeg hedenmorgen 64 gr. F. is 18 gr. C, "N Van 2b Aug t.e.m. I Sept. zijn de met 3genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekfe geldig- De bonnen, welke 1 September nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig t.m. 5 September Bons 05 t.e.m. 12 (boterkaart) 21/' ons boter. Bons 05 06 07 (vetkaart) 2lf» ons margarine of 2*/i ons boter. Bon OS (vetkaart) 2iD ons gesmolten vet of 2xfs ons boter Bons 09. 10. II en 12 (vetkaart) 2*/j ons boter met reductie Alles geldig van 24 Aug. tot en met IS October. Bon 66: een kilo suiker tot en met 30 Augustus. Bon 74: extra-rantsoen van /K kg. suiker tot en met 30 Augustus. Bon 53 lIi pond koffie of ons thee tot en met 30 Augustus Bon 40: V« pond tarwebloem, of tarwemeel of boekweitmeel of rogge meel. of roggebloem, of zelfrijzend bakmeel tot en met 6 Sept. a.s. Bon 14: pond rijst of rijstemcel tot en met 6 Sept. a s. Bon 27: l/t pond havermout of ha vervlokken of gort of grutten tot en met 6 September. Bon 105: 1 ons maizena of gries- mecl of puddingpoeder tot en met II September. Bon 110: 1 ons macaroni of vermi celli of spaghetti tot en met 11 Sep tember. Petroleumzegel. Periode 5Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 8 September (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). UITKNIPPEN EN BEWAREN!! GRAND THéSTRE. Van Vrijdag 23 t/m Donderdap 29 Aug. vertooning van de film „Bal-Paré". Zondag rloorloopend, aanvangend om 1.45, 4, 6.15 en 8.15. Zaterdag doorloopend om 2.30, 6 en 8.15. Overige dagen matinée om 2.30 en 's av. om 8.15 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag 23 t/m Donderdag 29 Aug. vertooning van de film „De jantjes". Zondag doorl., aanvangend om 1.43, 4, 6.15 en 8.15. Zaterdag om 2.30, 6 en 8.15 uur. Overige dagen om 2.30 en 8.15 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film Sherlock Holmes. STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor a lie meisjes iederen avond geopend des Zondags van 2 uur. GILDEHUIS A.K.G. Zomertentoonstelling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9., MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopeno dagelijks van 10—12 en 14 uur, uitge zonderd Zondag 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur, (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrtfen toegang) DE VALK. 27 Aug. t/m 29 Aug. Tentoon stelling van Floralia. Geopend van 2.30 uur tot 9 uur. GRAND THéaTRE. 30 Aug. Prijsuitrei king n. a. v. dc Floralia-tentoonstelling. 4.45 uur. UIT DE STAATSCOURANT 's-GRAVENHAGE, 28 Aug. Dc ont vanger der directe belastingen enz. A. Koot is verplaatst van het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Har derwijk naar het kantoor der directe belastingen te Roermond. kantongerecht binnenland LT ET kantongerechtsprogramma bevatte vanmorgen in hoofd zaak klein goed. dat berecht moest worden, omdat het verkeerd, was ge weest. De Soestenaar van R. maakte al dadelijk bij zijn opkomen een goe de beurt bij do heeren achter do groene tafel: een flinke figuur met een vriendelijk gezicht en een iel wat verlegen lachje. Het type dus van een man, die voor de waarheid, wel durft uit te komen en voor ver betering vatbaar is. Hij had in hel duister van een Augustusavond ge fietst met blauw licht. Dat mag niet en dat wist verdachte nu ook. Maar ja, toen de eerste verduisterings voorschriften het licht zagen, werd het goccl gevonden dat men met blauw licht reed. Dus offerde hij een kwartje en kreeg hij een blauw licht uitstralend lampje daarvoor in ruil. Toen kyvamen er nieu we bepalingen. Verdachte dacht toen met zijn tijd mee te gaan door op zijn lampeglas een donker papier met een gleuf te plakken. Hij bleef dus blauw licht verspreiden en kreeg een proce verbaal omdat het wit licht moest zijn. Zijn achterlicht deugde iheelcmaal niet. Verdachte had, naar hij zeide, een „chè- que" gekregen ter waarde van 1.50. De brave Socstenaar bedoelde natuur lijk een schikking en die naievitcit ver beterde zijn posiiie op het. beklaagden- podium. Hij vond die verduisleringsbe- palingen ook ietwat duister, elke week veranderden ze, beweerde hij. De kan tonrechter vroeg, of hij wel eens een krant las. Dat deed onze Soestenaar heel weinig. Waarop de kantonrechter ietwat meelijdend naar de sterk verte genwoordigde scnbentenafdeeling in de zaal keck. Het O.M., waargenomen door mr, Alberda, bekeek het geval nuchter der, zooals dat een ambtenaar betaamt en oisclite tweemaal zooveel als de „chè- que". De kantonrechter deed er een schepje af en veroordeelde tot. tweemaal een halve gulden plus een wenk, om voortaan beter op te passen. Verheugd verliet van R. de zaal van het gevecht. MEJ. H. was eveneens een verdach te van het goede hout. Zij had, bij het nemen van een bocht, haar hand niet uitgestoken. En waarom zij dat niet gedaan had, verklaarde zij heel openhartig. Zij fietste n.l. niet alleen, er reed iemand naast haar en die had beslag gelegd op de hand. die de rich tingverandering moest aangeven. Zeker een manspersoon, informeerde de kantonrechter listig. En toen een beamend knikje aan edelachtbare volg de, kwam het oordeel: „Daar heb je 't al". Ook zij had een „chèque" gekre gen. Eentje van 3. Maar hoe kwam het nu, dat hij (de man, die naast haar fietste) maar 2 kreeg? Dc kantonrechter schoof het op de draagkracht van haar belastingbiljet. Ilii gaf haar den raad. om niet meer met heeren te fietsen, of in de bocht los te laten. De uitspraak werd maar 1 subs. 1 dag. Allerlei DE heer D. had zich te verantwoor den voor het feit. dat. einde April zijn arbeidslijst en arbeidsregister niet in 'de fabriek aanwezig waren geweest. Verdachte zeide, dat zij wel aanwezig waren geweest, maar onvolledig inge vuld Doordat kort tevpren brand in zijn fabriek was geweest, was niet vol doende zorg aan het administratie we zen besteed. Eisch tweemaal 6. Uit spraak tweemaal 4. Een jeugdig Soestenaar had zich op den Hilversumschen straatweg door een auto laten voorttrekken. Toen een agent hem wilde aanhouden, had hij neigingen vertoond om door te rijden, daar eerstgenoemde toch maar loopen de was. Hij- vergat echter den politie hond, die hem op bevel volgens de re gelen der kunst stelde. Verdachte wist zich er niet uit te praten en hoorde zich daarom tot 4 boete veroordeelen. Een verpleegde van de Rudolphstich- ting, die elders hetzelfde deed, maar niet gesteld behoefde te worden, kreeg een gulden minder te betalen. Fine hij aan het geld moest komen, wist hij niet. Een motorrijder uit Baarn. zekere P J. S., reed bij het passeeren van den spoorwegovergang aan de Nijverheids straat over het gedeelte, dat voor voet gangers bestemd is. De kosten daarvan werden eveneens 3 subs. 2 dagen. Dronken op de fiets A. v. S., uit Nijkerk, stond op 12 Aug. te onvast op zijn beenen en rook naar alcohol, Wkrtaal sloeg hij ook ;ii uit. Op dien gedenkwaardigén dag werd hij in onze stad geverbaliseerd wegens fietsen, terwijl hij onder den invloed van „vuurwater" verkeerde. Hij stond nu te vertellen, dat hij hee- lemaal niet op z'n tweewieler gezeten had... „ik liep er naast, en mooi recht ook", zei hij. De kantonrechter geloofde er niet veel van. Tn het ambtseedig proces-ver baal stond, dat A. v. S. op een rare manier over den weg zigzagde. Om zoo te zeggen: levensgevaarlijk. Dc ambtenaar van het O.M. hield er rekening mede, dat verdachte wel eens eerder last. van dronkenschap getoond heeft. I-Iij eischte f 20,of 10 dagen, waarop v. R. tegensputterde, dat hij dit als werklooze onmogelijk betalen kon. „Dat maakt de zaak er voor U niet mooier op", zei mr. Muller Massis, „het is heelemaal niet verstandig om als werklooze zooveel geld naar de kroeg te brengen". De uitspraak luidde: f 12,of 6 da gen. Overtreding IJkwet Voorts stond er een schoenmaker uit Baarn, de heer P., terecht. Hij had op z'n zaak een weegschaal staan, die hij gebruikte om een kostenberekening te maken van het zoolleer, dat hij noodig had voor reparatie-werkzaamheden. Tevens hing daar een gewicht bij, dat afgekeurd was. Formeel was dit een strafbaar feit, ook al heeft P. er nooit iemand door benadeeld. Het O.M. hield daar rekening mee en eischte het luttele bedrag van twee kwartjes. „Accoord", zei de verdachte. Mr. Muller Massis vond het. ook best „goed", zei hij, „vijftig cent. dan zijn we tenminste alle drie accoord." Maar het afgekeurde gewicht moet toch in beslag worden genomen. Om te worden „uitgeroeid". KERKNIEUWS VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN Beroepen als hulpprediker te Frane- ker de heer J. Breet, zendeling met ver lof te Apeldoorn. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Middelburg-Goes mej. da. A. H. A. Bakker te Amsterdam. WATERPOLO D.K.R. II gaf zwak partij en verloor met 100 T~\ E 100 overwinning, welke de A.Z. en P.C. dames gisteravond in Pesie's bad behaalden op het Utrechtsche D.K.R.kan men aller minst geflatteerd noemen. De Utrechtsche dames, die slechts met zes speelsters verschenen A.Z. P.C. liet een speelster uitvallen speelden zóó zwak, dat onze stadgenooten weinig moeite had den om de score tot 'dubbele cijfers te brengen. Bovendien lag er een keepster in het doel, die er weinig van terecht bracht en houdbare schoten liet glippen. Onder leiding van den heer Unkraut gingen beide zestallen te water. De temperatuur \an het water was niet erg aanlokkelijk. Na den uitworp was het. direct merkbaar, dat de thuisclub de sterkste was. Mej. van Berkcl haal de den bal, doch de eerste aanval ein digde in een vrijen worp. Zij nam de zen worp, plaatste den bal naar Fran- kie Steenbeek, die het leder op tac tische ijze weer terug speelde naar haar middenvoor, die de score opende (10). 22 seconden waren gespeeld. Spoedig daarop vergrootte zij den voorsprong tot 20. De A.Z. en P.C.- achtcrhoedc, bestaande uit de dames van Hoogevest en Goedhart, had tot dusver weinig te doen gehad. Terecht ging zij aanvallend spelen, zoodat D.K.R. geheel voor eigen doel bleef. Mej. Goedhart had al spoedig succes met een ver schot, waarna mej. van Berkel met twee treffers den stand op 50 bracht. Hef vijfde doelpunt ont stond uit een goed geplaatsten bal van mej. Goedhart. De doelptintenhongor van mej. van Berkel was hiermede niet gestild. Na een afgeslagen aanval van D.K.R. was zij vrij komen te lig gen, wat een doelpunt tot gevolg had. Daarmede was het halve dozijn vol gemaakt. Nog voor de rust scoorde 'de zelfde speelster het zevende doelpunt. I-Ioe sterk het overwicht der ontvan gende vereeniging was, blijkt wel hier uit. dat de keepster, mej. T. Mosterd, slechts één bal te houden kreeg. De tweede helft was, een getrouwe copie van het eerste getleelte. Mevr. Meijer, d.ie in de eerste helft opviel door goed aangeven, smaakte het genoegen het achtste doelpunt voor haar rekening te nemen. Ook de andere aehterspeelster Mej. G. van Hoogevest bracht een doel punt op haar naam (90). D.K.R trachtte, door een wijziging in haar opstelling aan te brengen, een te- genpunt te forceeren om de eer te red den. Het werd evenwel een mislukking. Een der D.K.R.-speelsters beging binnen den 2 Meter een overtreding waarvoor zij hef water uit moest. De numerieke meerderheid, der thuisclub leverde een doelpunt op van Mej. van Berkel, die daarmede haar zevende doelpunt maak te. Pogingen van Frankie Steenbeek om ook een goal te maken, mislukten. Met een 100 zege voor de groen-witte da mes kondigde de heer Unkraut, die een gemakkelijke taak had, het einde aan. De stand is nu: Woest duin I 7 6 0 1 12 20— 4 A.Z. P.C. I 7 5 1 1 11 25— 9 IJ.ZC. Ill 7 3 2 2 8 14— 8 D.K.R. II 8 2 1 5 5 8—27 Brandenburg 7 0 0 7 0 423 DE UTRECHTSCHE SPORTWEEK Tn het kader van de Utrechtsche Sportweek werd gisteren een athletiek- driekamp voor jongens en meisjes ge houden Een kleine tweehonderd jeug dige deelnemers nam hieraan deei. De resultaten vielen tenslotte niet mee, on danks dat de minimum eischen aan den lagen kant gehouden waren. Des avonds werd een wandeltocht gehouden over een afstand van 15 K.M., terwijl in het Stadion de „Ioop"jongens gelegenheid kregen met transportfietsen elkanders krachten te melen. De handbalwedstrijd tusschen het Utrechtsch elftal en Sport Vereent ein digde in een S4 overwinning voor S.V. ATHLETIEK Wedstrijden op Donderdag 5 September op het A.B. v. L.O. terrein (Rubens straat) en Amersf. Boys terrein Het 77e korps van den Opbouwdienst organiseert Donderdag 5 Sept. op de terreinen van den A B.v LO. aan 'da Ru bensstraat en Amersf. Boys, Gasihuis- laan athletiekwedstrijden. Het programma omvat 100 meter hard- loopen. hoog- en verspringen, touwtrek ken, kogclstooten, 4 x 100 n eter esta fette en een veldloop over em afstand van 3|A K M. Tevens wordt een Yijf- kamp gehouden, welke bestaat uit 100 meter hardloopen, 2 K.M. veldloop, hoog- en verspringen en kogelstooten. Tegelqkertiid wordt een vetbaltour- nooi gehouden, waarvan dc voor wed strijden op 3 en 4 September ulaats vinden. Dinsdag, 3 September speelt de eerste afdeeling tegen de derde afdee- ling en op Woensdag, 4 Septcmlv r de tweede- tegen de vierde afdeeling. Don derdag wordt de finale gespeeld, waar voor als prijs een beker is uLgel.xhl. De afdeeling. welke op de atletiekwed strijden het hoogste aantal punten be haalt, komt in het bezit van den korps beker. ZWEMMEN Brandenburg Zaterdag open De werkzaamheden voor uitbrei ding en vernieuwing van de Bilt- sche Zweminrichting Brandenburg zijn thans zoover gevorderd, dat Zaterdag 31 Augustus het publiek weer gebruik kan maken van de bassins. 's-GRAVENHAGE, 29 Aug. In een vanmiddag gehouden, dagelij ksche persconferentie beeft dc öberregie- rungsrat dr. Pini, adviseur van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied inzake verkeers- aangelegcnheden, een voordracht ge houden. waarin hij maatregelen aan kondigde ter beperking van het ver bruik van autobrandstoffen in Neder land. Deze maatregelen komen in bet kort hierop neer: 1. Het aantal personenauto's en taxi's wordt niet verminderd. Door het stil leggen echter van het verkeer van groo- te personenauto's en taxi's en door bet inwisselen hiervan tegen kleine wagens zal een geringer verbruik van brandstof worden verkregen. 2. Het autobusverkeer moet met on geveer 10 worden verminderd. Daar waar verkeer met andore openbare ver voermiddelen mogelijk is, zal het auto busverkeer worden stop gezet. 3. Op bet gebied van hot goederen verkeer zal er naar worden gestreefd diverse transporten te combineeren. 4. Het verkeer langs den weg over de grens over verre afstanden dus zal zeer beperkt worden. 5. Er zal worden overgegaan tot het ombouwen van vrachtwagens mot ben zinemotoren tot wagens met gasgene rators. Wanneer deze maatregelen op de juis te wijze worden doorgevoerd zoo zei de dr. Pini mag worden verwacht, dat geen verdere beperkende maatrege len in uitzicht behoeven to worden ge steld. Bezitters van auto's, houders van ben zinevergunningen, zullen er zich op moeten voorbereiden, dat de vergunnin gen in de maand September nog minder talrijk dan tot nu toe'het geval was, zul len worden uitgereikt. Er is n.l. voor September weer minder benzine be schikbaar gesteld dan voor de vooraf gaande maanden. Ten minste zal nog 5 pet. minder benzine ter beschikking worden gesteld. Terwijl vroeger het gemiddelde maandgebruik over het geheele land 44 millioen liter was, zal het in September slechts 8 mihoen liter mogen bedragen, dus iets meer dan 18 procent van het vroegere gebruik. Voor Juli was nog 2S procent beschikbaar gesteld, voor Augustus 20. Aldus vernam het Vad. bij de Rijksverkeersinspectie 1-Iet zal vooral het particuliere perso nenvervoer zijn, dat in de komende maand nog verder zal worden ingekrom pen. Want wat het goederenvervoer en het personenvervoer met openbare dien sten betreft, waren de benzinevergun ningen reeds zoo krap verstrekt, dat het niet mogelijk blijkt, daarop nog meer beperkingen aan te brengen. Het goede renvervoer is ook daarom van zooveel belang, omdat dit tevens inhoudt het vervoer van de levensmiddelen. Wellicht zullen geen vergunning meer krijgen verscheidene handelsreizigers, verzeke ringsagenten, enz. De vergunningen voor dokters zullen, voor zoover dat nog- kan, eveneens nader beperkt worden* De dokters ontvingen overigens maar 2060 liter per maand, hetgeen afhan kelijk is van de uitgestrektheid van hun praktijk. De Rijksinspecteurs voor de verschil lende districten hebben ter beoordee ling van de ingediende aanvragen naast zich een commissie van advies, zoowel uit kringen van beroepsvervoer, als uit kringen van particulier vervoer. Deze commissies bestaan uit ten minste drie personen, zoodat het vrijwel uitgesloten is, dat een commissie nog persoonlijke belangen kan laten gelden. Tevens kan de Rijksinspecteur advies inwinnen bij een daartoe aangewezen lid van de Ka mer van Koophandel. Zoowel door de richtlijnen als door de commissie van advies hoopt men de verdeeling van de behzinevergunnin- gen zoo dicht mogelijk bij het ideaal: vergunning naar behoefte en zonder on derscheid des persoons, te brengen. Volgens het blad zijn voor de inspec teurs. die de aanvragen om benzine in behandeling nemen, een aantal richtlij nen opgesteld ter beoordeeling van de aanvragen. Deze richtlijnen dragen thans nog een voorloopig karkter. Ten departemente zijn de definitieve richtlij nen nog in bespreking; men hoopt ze nog in September gereed te hebben. Het blad vermeldt dit, omdat het steeds berichten bereikten, dat de verstrekking van benzine vergunningen wat billijk heid betreft, nog wel eens iets le wen- schen overliet. Voorts verneemt het blad van be voegde zijd.?, dat steeds getracht is, de vergunningen zonder onderscheid des persoons te verleenen. Dc organisatie was echter zoo ingewikkeld en uitge strekt, dal het ondoenlijk was, dadelijk een algerneene eenheid in de vergunnin gen te verkrijgen. Dat „men" het ook niet altijd eens was .met de verstrekte vergunningen blijkt wel uit het feit, dat over de vorige maand niet minder dan ongeveer 4000 beroepschriften zijn binnengekomen. De inspectie wees er nog met nadruk op. dat pas de controle op het rijden volledig zal zijn, wanneer ook de con trole op den weg goed geregeld is. Het schijnt, dat hieraan nog wei eens wat ontbreekt: de controle op den weg is ten minste niet effeclief. De Rijks ver- keersinspectie kan dat. niet. doen, want aan iederen inspecteur is slechts een controleur toegevoegd. Daarom juist ligt hier nog een taak voor de gemeentelijke en rijkspolitie. De Haagsche politie treft in dezen geen verwijt, voegde onze zegs man er aan toe.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5