Schoolartikelen Duitsche boerenstand op de Jaarbeurs fS&EX Geen betoogingen toegelaten op 31 Augustus tZgsmda Politie-varia NIEUW PARIJS Bijzondere maatregelen op economisch gebied iTfofeay Brigadier Klein nam afscheid Middenstands- offer 1940 G. G. VEENENDAAL Informatieve afdeeling Verordening van den rij kscommissaris BURGERLIJKE STAND GECOMPLICEERD ONGEVAL Achterlicht was uit NU de schoolboeken besteld Schooltasschen - etuis - cahiers - vulpennen - potlooden LANGESTRAAT 35 TEL. 4501 Niet-ingezetenen moeten TexeJ verlaten 2e BLAD PAG. -1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1940 /N opdracht van den Ruksconuritssaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bekend gemaakt' Met het oog op dc in de komende weken vallende gedenkdagen van leden van het huis van Oranje, wordt de bevolking opmerkzaam gemaakt, dat ieder demonstratief optreden in het algemeen en elke betooging van afzonderlijke of vereenigde personen welke rechtstreeks of onrechtstreeks op welke wijze dan ook tegen de bezettende macht is gericht met gestrengheid zal worden vervolgdAls demonstraties en be toogingen tegen de bezettende macht zijn ook demonstraties en betoogingen voor de Koningin of andere leden van het huis van Oranje, dat den oorlog tegen het Groot- duitsche rijk hardnekkig voortzet, te beschouwen Het dragen van insignes, bloemen strikjes of andere voorwerpen, waardoor men zijn gezindheid voor het huis van Oranje tot uitdrukking brengtkan evenmin worden geduld als het uitsteken van vlaggen of het aanbrengen van andere versierselen aan gebouwen ter eere van een lid van het huis van Oranje Hetzelfde geldt voor alle andere handelingen, welke de strekking hebben aanhankelijkheid aan het huis van Oranje te betuigen. Degene, die den inhoud van deze verordening overtreedtzal zonder pardon worden gestraft en vooral dan biizonder zwaar, indien hij demonstraties en betoo gingen in den zin van deze bekendmaking uitlokt, doet plegen of begunstigt. De be paling van paragraaf 2 van verordening nr. 52/1940 van den rijkscommissaris over de Duilsche rechtspleging in strafzaken wordt in het bijzonder in herinnering gebracht. Al naar gelang van het geval zal de verordening nr. 33/1940 over inbeslagneming van vermogens in toepassing worden gebracht. De Duitsche en Nederlandsche politie zijn aangewezen, om de naleving van deze bekendmaking te handhaven. Hartelijke woorden en mooie geschenken in de commis sariskamer Brigadier h. klein, die met ingang van 1 September a.s. den dienst, met pensioen verlaat, heeft he denmorgen in de kamer van den Commissaris van Politie afscheid ge nomen. Bij deze plechtigheid was het voltallig politiepersoneel, voorzoover niet verhinderd door dienstaangele genheden, aanwezig. Commissaris Goorhuis heeft den brigadier allereerst toegesproken en daarbij gewezen op zpn uitstekenden staat van dienst. Verschillende hoedanig heden, aldus spreker, deden u kenmer ken als een goed politieman. Uw welspre kendheid, waarop menigeen jaloersch zou kunnen zijn, üw vlugheid te voet en verder ook de eigenschap om met een vriendelijkheid of een kwinkslag het pleit in uw voordeel te beslechten. Spre ker kon slechts de wijze van omgang van brigadier Klein met het personeel, colle ga's en superieuren roemen. Ook door zijn opgewektheid heeft hij er immer toe medegewerkt om den prettigen geest, welke er in het politiekorps heerscht te handhaven. De heer Goorhuis besloot zijn toe spraak met een woord van hartelijken dank voor dc ondervonden medewerking en den wensch, dat het brigadier Klein ook in de toekomst naar wcnsch mag gaan. Namens het korps werd daarop een rooktafel met rookstel en sigaren aangeboden. Inspecteur H. E. Overbeek richtte zich vervolgens als voorzitter van de plaatselijke afdeeling van den A.N-P B tot den brigadier. Hij herinnerde er aan, dat de heer Klein 18 jaren lid is ge weest van de afdeeling, waarvan eenige jaren als voorzitter. In al dien tijd heeft hij medegewerkt aan den groei van de afdeeling, waardoor deze geworden is, wat zij nu is. Spreker hoopte dat briga dier Klein het bestuur ook in de toe komst van advies zou blijven dienen. Namens den bond bood hij als erkente lijkheid voor het vele door hem gedane werk een barometer aan. In welgekozen bewoordingen heeft tenslotte de heer Klein dank gezegd voor de geschenken en hartelijke woor den van beide sprekers. In het. bijzondei uitte hij zijn erkentelijkheid jegens den commissaris, die niet alleen voor hem zelf. maar ook voor zijn familie veel ge daan heeft. Alle aanwezigen dankte spreker voor hun medewerking en steun, ook de af deeling van den A.N.P.B., waaraan hij zich zoo gaarne geheel gaf. In zijn dank woord betrok spreker tevens de mare chaussee. die de brigade Leusden verte genwoordigde. Geboren: Jan, z. van Theodorus Johannes van Effrink en Johanna Hoksbergcn: Aartje Evertje, d. van Jacobus Veenendaal en Aaltje Knoppers: Antonius, z. van Antonius Smeeing en Elisabeth Antonia Verschuur; Johanna Hendrika Maria, d van Gosling Eelkus de Vries en Nelly Hendrika Marie Lammerts. Ondertrouwd: Gerard Johan Kamerbeek en I'endnka Lammertje Kroon; Pieter Willem Schuin en Hendrika Middelman: Pieter Theodorus Constantius van Locnen en Woutertje Dasselaar; Dirk van Geutse- laar en Narda Agnes van Doorn; Hendrik Willem Johan Hassinf, en Adriana van Mun ster; Peter Wijnands en Cornelia \an Eijkelenburg: Aris Versteeg en Aaltje Vet- kamp; Jan Evert van de Fliert en Brande- lina Betsie \an 't Net. Gehuwd: Gerrit Wcntink en Kornelia Kuit. Rectificatie: In de opgave van 27 Aug. stond onder geboren Bernardus z. van Hen- drikus de Wit en Louise Engelina de Vink. Dit moet zyn: Bernardus, z. van Hendrikus Ever sen en Louise Engelina de Vink. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van bel water in Pe sie's Bad bedroeg hedenmorgen 64 gr. F. is IS gr. C. De lotgevallen van een groen- tenkar en een aantal vrachtauto's Gisterochtend omstreeks 6 uur, toen het nog vrij duister was, heeft zich op den Hoogeweg nabij de Tweede Steeg een merkwaardig gecompliceerd verkeersongeval voorgedaan. Er liep een 63-jarige man achter een beladen groentekar. De wagen voerde geen achterlicht en hieraan zal het wel te danken zijn geweest, dat de man van achteren werd aan gereden door een vrachtauto, die niet op tijd wiet te stoppen. Het slachtoffer werd door den schok te gen den grond geslagen, doch naar we vernomen hebben, schijnen de gevolgen niet ernstig te zijn. Achter de genoemde auto reden nog een paar vrachtwagens. En ook deze botsten op elkaar. Het resultaat was een flinke beschadiging van motorkap en bumpers. Een der inzittenden liep een hoofdwond op, die vrij ernstig bloedde. Desondanks kon ook deze man zijn weg vervolgen. Tenslotte zat er op de laatste vracht auto nog een man. die door de aanrij ding van zijn zitplaats tuimelde. Uit wendige verwondingen liep hij niet op, maar hij klaagde over onpasselijkheid en is door een arts onderzocht. DOOR de Federatie Amersfoortsche Middenstan dsvereenigingen (de F.A.M.) is besloten om ook in Amers foort een flinke en hopelijk doeltreffen de actie te voeren voor het landelijk zgn. „Middenstandsoffer-1940". Onder de talrijke getroffenen door oorlogsschade bevinden zich ook vele handeldrijvende en industrieel? mid denstanders. Voor hen beteekende het ernstig beschadigen of verlies van have en goed, tevens in de meeste ge vallen het ophouden van hun bron van ■n komen. Gelukkig konden er weer, zij het gehrekkig soms, op gang gebracht v orden, maar velen wachten, wachten, nog steeds op hulp. De drie landelijke Middenstandsbonden zijn onmiddellijk een actie begonnen om onder de leden- middenstanders gelden in te zamelen voor de gedupeerde standeenooten. Het te.t, dat reeds ruim f 80.000 opgehaald werd, geluigt van een echt Hollandsch solidariteitsgevoel. Ook hier ter plaatse zal nu een F.A M -Comité onder de leden der drie Mid- denstandsvereenigingen een inzameling houden voor dit groote en goede doel Door huisbezoek zal ieder lid in de ge legenheid gesteld worden ziin deel hij te dragen en waar juist de Amersf. Middenstanders zoo van dichtbij de ge- \olgen van den oorlog kennen, ie bet F A M.-Comité er van overtuigd, dat ieder zich naar behooren en vermogen van dien solidariteit6plicht zal kwijten. Medewerkers, voor huisbezoek en an derszin, ziin nog noodig. Zij kunnen zirh opgeven bij het secretariaat dezer actie P J. v. Helsdingen. Kamp 18. Tel. 3776. MARKTBERICHT AMERSFOORT, 30 Aug. Appelen ƒ4— 6, peren 56 per H.L.. hoendereieren f 6.SIJ 7.60, eendeneieren 5fi per 100 stuks, kippen 0.60—1.20, hanen 0.70—1.00, tamme koniinen 2—2.50 per stuk, jonge konijnen 0.80—1.00. magere varkens 40—60, biggen 1419, zeugen guste 70—90 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 10 H.L. ap pelen. 10 H.L. peren. 180.000 stuks hoender- eieren. 500 stuks eendeneieren. 4 magere var kens, 60 biggen, 3 zeugen guste. ".RAND THé&TRE. Van Vrijdag 30 t. m. Donderdag 5 Sept. vertooning van de film „Nacht der beslissing". Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45. 4, 6.15 en 8.15. Zaterdag doorloopend om 2.30. 6 en 8.15. Overige dagen matinëe om 2.30 en 's av om 8.15 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag 30 Aug. t.m. Donderdag 5 Sept. vertooning van de film „Hoera, ik ben Papa." Zondag doorl., aanvangend om 1.45, 6 15 en 8.15. Zaterdag om 2.30. 6 en 8.15 uur Overige dagen om 2.30 en 8.15 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Centraal Rio". STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor a.ic meisjes iederen avond geopend de^ Zondags van 2 uur GILDEHUIS A.K.G. Zomertentoonstclling BOSCHTHEATER BIRKHOVEN. 7 $ept. Opvoering van het openluchtspel „Elckei- lyc". 3 uur n.m. b:j BOEKHANDEL LANGESTRAAT 33 Nabij de Kamperbinnenpoort zijn gis teren twee fietsers op elkaar ingereden Een der rijwielen liep averij op. Een mannetje, dat nog iels met de justitie ie verrekenen had, ie gearres teerd. Hij betaalde zoet zijn boete en mocht daarna zijns weegs gaan. Er zijn processen-verhaal uitgedeeld aan lieden, wier licht niet straalde in rif duisternis en aan collega's, die hun rijwiel ergens ongesloten lieten staan „Ordening van de markt is een instrument van het economisch beleid" In de gisteren gehouden perscon ferentie heeft de Reichshauptabtei- lungleiter des Reichsnaehrstands, Freiherr de Marees van Swinderen een overzicht gegeven van de bij zondere inzending van den Rijks boerenstand op de komende Jaar beurs te Utrecht. Hij sprak als volgt: In de overtuiging, dat het werk van den rijksboerenstand („Reichsnaehr- stand") ook voor dc Nederlandsche landbouwers van groot belang is. zal de rijksboerenstand met een bijzondere inzending, in samenwerking met den Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden, groep Voedsel voorziening en Landhuishoudkunde, op de Jaarbeurs in Utrecht een deel van zijn arbeid toonen. De rijksboeren leider R. Walther Darre heeft in 1933 in den rijksboerenstand den geheelen Duitschen boerenstand en alle bij de bewerking en verdeeling van land bouwproducten betrokken instanties onder leiding van boeren bijeenge bracht door twee fundamenteele wet ten, de „Reichserbhof'-wet en de wet over de marktordening, een begin ge maakt met de opheffing van den Duit schen boer uit den grootsten nood. Drie arbeidsgebieden Ik zou op deze plaats een kort over zicht willen geven over de taak van den rijksboerenstand. De rijksboeren stand is verdeeld in drie groote ar beidsgebieden: 1) De eerste hoofdafdeeling „de mensch" houdt zich bezig met de cul- tureele en met de wereldbeschouwing samenhangende opvoeding van en de zorg voor de boeren en landarbeiders. In de overtuiging, dat een volk slechts gezond kan blijven, als aanwezig is een kinderrijk, van vader op zoon be kwaam en te allen tijde met den grond verbonden boerengeslacht, riep de rijksboerenleider om dit doel te berei ken de „Reichserbhof'-wet in het le ven. die het boerenbedrijf ondeelbaar, onven reemdbaar en onbezwaarbaar maakt. 2) Het tweede groote arbeidsgebied houdt zich bezig met de boerderij. Hier onder zijn te verslaan alle vraagstuk ken betreffende de voortbrengselen van landbouw en veeteelt. In 1934 heeft de rijksboerenleider R. Walther Darre een oproep gedaan voor den productieveld slag. De boeren hebben aan dien op roep van den rijksboerenleider tot ver hooging \an de productie zoo grif ge hoor gegeven, dat men er in slaagde, het aandeel van de zelfvoorziening met voedingsmiddelen van 65% in 1928 tot 84% in 1939 te verhoogen. De aankoop van landbouwmachines stepg hierbij van 136 millioen R.M. in 1933 tot 693 millioen R.M 1939. Het verbruik van kunstmest rees in die pe riode \an 2,4 millioen tot 4,7 millioen ton. 3) De derde hoofdafdeeling houdt zich bezig met de marktregeling. De rijksboerenstand omvat niet alleen de producenten, doch ook de verwerkers en verdeelers van voedingsmiddelen. Deze samenvoeging was dp voorwaar de voor een geordende productie en distributie. De middelen der marktordening waren de vastgestelde prijs, de or dening van de marktdistricten en de beheersching \an de geheele productie, de voorraad vorming in begrepen. Van dit werk van den rijksboerenstand vindt u slechts een klein deel op de Utrechtsche Jaarbeurs, en wel uit de arbeids gebieden van afdeeling. 2 en 3 van den productieveldslag en de markt ordening. Zoo zal den Nederlandschen boeren in het bijzonder interesseeren de re portage over de vervanging \an bui- tenlandsche voedingsmiddelen door de gestegen binnenlandsche productie. 45% van den invoer van de gezamen lijke voedingsmiddelen en 67% van den invoer van voedingsgranen heeft Duitschland in zes jaren door een ver hoogde productie van de eigen voe dingsmiddelen, door uitbreiding van den verbouw van hakvruchten en be tere oogst- en conserveeringsmethoden bespaard. Daarbij is de veestapel nog vermeerderd en is de productie van melk, boter en vleesch verhoogd. De „Reichsnaehrstand" heeft in sa menwerking met Nederlandsche tak ken van dienst een informatieve af deeling ingericht op het gebied van moderne Duitsche en Nederlandsche landbouwmachines. In Duitschland zijn juist op dit terrein de laatste ja ren belangrijke vorderingen gemaakt. Ordening van de markt De ordening van de markt is een instrument van het economisch beleid, dat niet slechts den Duit schen boer ten goede komt, maar den landbouwers van alle landen waarmede Duitschland goederen ruilt. De Rijks-boerenleider heeft er \an het begin van den arbeid van den „Reichsnaehrstand" af naar gestreefd, met den Europee- schen boerenstand een nauwe werkgemeenschap aan te gaan. Pas de ordening van de Duitsche markt met haar vastgestelde prijzen en het beleid, ten aanzien van de voorraden versohaften de mogelijkheid om aan te nemen, dat ook de producenten van de buitenlandsche boeren in stijgende mate zouden kunnen worden afgenomen le gen prijzen, welke voor die boeren loo- nend zijn en een gestadige voortzetting van hun bedrijven mogelijk makan. Duitschland is bereid, deze samenwer king met den Nederlandschen boer in nauwer verhand voort te zetten. Het succes dat het samengaan van ordening der markt en den productieveldslag had, blijkt wel uit het feit. dat de op brengst van den totalen verkoop der Duitsche landbouwproducten van 6.3 milliard R.M. in 19392 tot 10,8 milliard R.M. in 1939 is gestegen. Het opvoeren der productie van voe dingsmiddelen is een taak, welke den geheelen Europceschen boerenstand sa menbrengt in een gemeenschappelijke!) arbeid. De Duitsche en de Nederland sche boer zijn daarbij in de gelegenheid, dit steven door vvederzijdsche uitwis seling van ervaring sterk te bevorderen en bij te dragen aan de welvaart der beide volken. ITet stimuleeren van deze samenwerking is de taak van de bij zondere inzending van den „Reichs naehrstand" op de Utrechtsche Jaar beurs. UTR STRAAT 14 TEL. 5294 DU WERKLOOSHEID IN BELGIE BRUSSEL. 30 Aug. D.N.B.) Het werkloozencijfer in België is in den loop van een week gedaald van 491.213 tot 183 453. Ondanks het terugstroomen der vluchtelingen en krijgsgevangenen is liet aantal werkloozen dus met 7.760 verminderd. De Duitsche autoriteiten streven er naar bij alle ophruwwerk zaamheden zooveel mogelijk Belgische arbeiders aan het werk te zetten. 's GRAVENHAGE. 29 Aug Het Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende bij zondere maatregelen op econo misch gebied. Hierin wordt het volgende bepaald: ARTIKEL 1. - VERPLAATSING VAN DEN ZF.TEL (1) De wet van 26 April 1940, hou lende bijzondere voorzieningen met be trekking tot de in gebiedsdeelen van het Koninkrijk der Nederlanden geves tigde naamlooze vennootschappen en andere rechtspersonen alsmede met be trekking tot zePéchepen, die gerechtigd zijn tot het voeren van dc Nederland sche vlag (Staatsblad no. 200), treedt buiten werking. (2) Verplaatsingen van den zetel, dip op grond van de in lid 1 genoemde wet vóór het in kracht treden van deze ver ordening hebben plaats gehad, moeten vóór 15 September 1940 bij den 6ecre- "iris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart wor den opgegeven. Hij, die a-an zulk een verplaatsing van den zetel in overwe gende mate heeft medegewerkt, is ver plicht de opgave te doen of te laten doen. (3) Een op grond van de in lid 1 ge noemde wet verrichte verplaatsing van den zelel of een op laatstgenoemde han deling berustende maatregel of daaruit voortvloeiend rechtsgevolg kan geheel of ten deele nietig verklaard of opge heven worden. Deze beslissingen gaan uit van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart Deze kan tevens die maat regelen treffen, die in dit verhand ver der noodig blijken te zijn (4) De wettelijke vertegenwoordigers van ondernemingen zijn verplicht de veranderingen op grond van lid 3 ten aanzien van den zelel in de Nederland •sche Staatscourant bekend te maken. Deze veranderingen moeten ambtshalve kosteloof. in het handelsregister worden ingeschreven, indien de verplaatsing van den zetel, welke op grond van de in lid 1 genoemde wet is geschied, daarin is ingeschreven. ARTIKEL 2. - RECHTEN UIT AAN- DEELEN IN ONDERNEMINGEN (1) Zijn effecten, waarin aandeelen in binnen- en buitenlandsche privaat rechtelijke rechtspersonen of vereenigin- gen van personen tot uitdrukking ko men, naar een gebied buiten het rijk in Europa gebracht, dan kan hij. die recht op het aandeel heeft, de uit dit aandeel voortvloeiende rechten ook dan uitoefe nen, indien hij ten gevolge van den oor log niet in staat is de aandeelbewijzen tot zich te nemen of aan te bieden. Dit geldt slechts ten behoeve van die na tuurlijke of rechtspersonen, vereenigin- gen van personen, instellingen, stichtin gen en andere doelvermogens en han delszaken, die door één persoon worden gedreven (ondernemingen), die zich in het bezette Nederlandsche gebied op houden of aldaar hun zetel hebben. (2) De bepalingen van lid 1 gelden ook ten aanzien van pen rechtspersoon, die op grond van de in art. 1, lid 1, van genoemde wet ha«ar zetel verplaatst heeft. In een dusdanig geval kunnen de uit het effect voortvloeiende rechten slechts door de(n) zich binnen het be zette Nederlandsche gebied bevindende bestuurder(s) geldend gemaakt worden. Als bestuurder is ook aan te zien een ingevolge de verordening no. 26/1940 aangestelde beheerder. (3) Indien door een ander dan den in de leden 1 en 2 aangewezen gerech tigde rechtshandelingen zijn verricht of worden verricht, die door het feite lijke bezit der aandeelbewijzen mogelijk zijn geworden, ziin deze van onwaarde, tenzij de secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart anders mocht bepalen. ARTIKEL 3 AFSTEMPELING VAN AANDEELEN De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied kan bepalen, dat de effecten, waarin de aandeelen en het vermogen eener naamlooze vennoot schap of van een andere privaatrechte lijke rechtspersoon of vereeniging van personen tot uitdrukking zijn gebracht, binnen een door hem bepaalden ter mijn Ier afstempeling worden aangebo den. Hij kan tegelijkertijd bepalen, welke de rechtsgevolgen zullen zijn. voor het geval de bedoelde aanhieding niet binnen den aangegeven termijn pleats vindt ARTIKEL 4 -STRAFFEN (1) Hij die niet voldoet aan de ver plichting tot aanmelding, als bedoelo n art 1, lid 2, of die opzettelijk in strijd handelt met een op grond van artikel 8 gegeven voorschrift wordt, \oor zoo ver op grond van een andere bepaling geen zwaarder straf tegen de handeling is bedreigd, gestraft md rrevangenis straf van ten hoogste vijf jaar en met geldboete van ten hoogste honderddui zend gulden of met een \an deze straf fen. (2) Hij die door zijn schuld in strijd met een der in lid 1 gegeven voor schriften handelt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of met een geldboete van ten hoogste tienduizend gulden (3) Handelingen, als bedoeld in lid 1, ?ijn misdrijven (Verbreehen)hande lingen, als bedoeld in lid 2, zijn over tredingen (Ubertretungen). ARTIKEL 5 - STRAFVERVOLGING Handelingen, in strijd niet artikel 1, lid 2, of met een op grond van artikel 6 gegeven voorschrift, worden slechts op vordering van den secretarisgene raal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vervolgd. Deze vordering kan ingetrokken wor den. ARTIKEL 6 - VERDERE MAAT- RFGFJ EN (1) De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied treft de voor de uitvoering van deze verorde ning noodigp maatregelen en geeft de voor haar uitvoering of aanvulling noodigp voorschriften Hij oordeelt over twijfelgevallen die zich hij de toepas sing van de voorschriften dezer veror dening voordoen. Zijn beslissingen heb ben algemeene rechtskracht. 2De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied kan de hem ingevolge lid 1 toekomende be voegdheden overdragen ARTIKEL 7 - INWERKING TREDING Deze verordening treedt onmiddellijk in werking. TöUayEdcv Ssaniorodni '3o n4o*L.fi.. "Tökay As 1 putt *23 jTl6Ö4Lfl. 1 Tókay aiiu.5 putt '24 T f g5 HL.fl. Al A CC A HAVIK41 MA9 «A Tel. 4 5 23 Verblijfsvergunningen voor bezoekers ALKMAAR Op last der bevoeg de autoriteiten hebben, naar uit een mededeeling van den burgemeester van Texel blijkt, alle niet-ingezete nen het eiland Dinsdag per eerste gelegenheid moeten verlaten. De personen uit Den Helder, die zich tiidelijk op Texel gevestigd hebben en wier verhuisbiljet op 26 Augustus nog niet op Texel aanwezig was. zijn ver plicht uiterlijk op Vrijdag 30 Augustus met de boot van 14 uur van Texel te vertrekken. Zeer binnenkort, aldus de Alkm. Ct. zijn maatregelen van regeerings- wege te verwachten, waarbij iedere ondersteuning of andere hulp aan elders verblijvende inwoners uit Den Helder wordt ingetrokken. Tengevolge van deze maatregelen mag verwacht worden, dat de terugkeer naar Den Helder algemeen zal worden. "N oor verder verblijf op Texel wordt geen ver gunning verleend. Bi| eventueele moei- lijkheden bij vestiging in den Helder is aangeraden zich met de autoriteiten al daar in verbinding te stellen. Ingevolge deze nieuwe regeling inza ke het verblijf \an niet-ingezetenen is voorts het volgende bekend gemaakt: Bezoek aan Texel wordt tot nader order slechts toegestaan: a. bij fa miliebezoek van dringenden aard of waarvan de noodzakelijkheid kan worden aangetoond; b. zaken bezoe- ken, mils aangetoond kan worden, dat betrokkenen reeds eerder op Texel kwamen Hieronder vallen ook bezoeken voor ambtelijke doelein den. Zij, die Texel wenschcn te bezoeken, dienen zulks schriftelijk tevoren ten raadhuize aan te vragen, bij voorkeur door bemiddeling van het op Texel woonachtige familielid of dc aldaar ge vestigde zakenrelatie. Ingezetenen van TexeJ moeten zich te allen tijde bij den overtocht kunnen legitimeeren, waartoe tol nader bericht de distributiestam kaart voldoende is Tot Maandag 2 Sep tember 1940 zal deze regeling, indien de omstandigheden zulks toelaten, zoo mo gelijk soepel worden toegepast. Aanvragen moeten vermelden: doel der reis. verblijfplaats op Texel, duur van het verblijf en voorts alle bijzonder heden. die dienstig zijn om het gevraag de te beoordcelen. VOORDEELIG" GEMEENTELIJKE BEDRIJVEN HILVERSUM, 30 Aug. - B. en W. he- ichten den gemeenteraad dat de baten >n lasten van hei era «bedrijf over 1039 on- lerscheidenlijk f 894 846 en f714 450 heb- icn bedragen: Wat het electrieiteitsbedrijf betreft, hier zijn de cijfers f 1.200,147 en f 948,162. De radio-centrale had aan baten f 109.149, aan lasten f73 978. Uit een en ander blijkt dat de winst over 1939 resp f 34 393. f 10.986 en f 20.171 hooger is dan op de begrooting voor dat jaar wegens uit keuring van de drie bo- d rij ven is geraamd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5