Nuchtere werkelijkheid moet aanvaard worden Nieuwe beperking van het benzine-verbruik Collegegeld verhoogd tot 325 gulden per jaar Rede van dr. Colijn Alle autovervoer wordt sterk ingekrompen Regeling voor de Geen bomtreffers te Berlijn De reguleering van den kaashandel Verlaging van loonen en salarissen verboden MUTATIES IN HOOFD BESTUREN VAN VAKBONDEN Universiteiten en de Teclin. Hoogeschool De verlichting van motorrijtuigen AARTSOPLICHTER voor den rechter Na een borrel stalen zij rieten stoelen 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1940 BINNENLAND LEEUWARDEN, 29 Aug. Gistermid dag werd op het terrein van de IJsclub een landdag gehouden, georganiseerd door de Anti-Revolutionnairen en Chris- telijk-Historischen in Friesland. Meer dan 10.000 mannen en vrouwen woonden deze bijeenkomst bij. De eerste spreker was mr. R. Pollema uit Leeuwarden, die er op wees, dat zij, die tevoren in de genoemde partijen hun vertrouwen schonken, recht hebben ook thans te hooren, waarheen zij moeten gaan. Nadat de menigte uit Valerius' Ge- 'denck-clanck had gezongen: „O Heer, die daer des hemels tente spreyt" yvas het woord aan dr. H. Colijn. DR. HCOLIJN Spreker begon met op te merken, dat Wanneer een eenheidsbeweging thans in schitterende kleuren ons wordt afge schilderd. dit niet natuurlijk is. Uit de beduchtheid voor de N.S.B. verklaarde spr, den drang van velen om zich bij de Neder! andsche Unie aan te sluiten. Toch zijn wij van oordeel volgens dr. Colijn dat er behoefte is aan hechte re samenhinding in het Nederlandsche volk, om gezamenlijk ons volksleven te stutten De weg, dien wij daarvoor aanprijzen, is evenwel een andere: niet datgene wat bestaat, versmelten en vermengen om dan een illusie na te jagen: de illusie van een volkomen eenheid, maar ons opmaken om in eensgezindheid geza menlijk te arbeiden voor een welom schreven gemeenschappelijk doel. De huidige, dat is de tweede Neder landsche Unie, mist juist de grondsla gen, die door allen aanvaard kunnen worden. Er zijn er onder, die zeer be paaldelijk moeten worden teruggewezen. Maar juist daarom kan deze Nederland sche Unie geen werkelijke Unie worden. Ook kan men door toetreding in geen enkel opzicht invloed uitoefenen op de denkbeelden, die door de Unie gepro pageerd zijn. In haar methodologie heeft zij het N.S.B.-principe gein trod u- ceerd. En tot het orthodox-protestantis me is nu liet verwijt gericht, dat het zich afzijdig houdt hij den roep om ver antwoord el ij kheid te dragen. Intusschen stelt spreker er prijs op, te verklaren, dat hij nog altijd bereid is mede te werken aan de bevordering van de eensgezindheid onder ons volk. Hij vreest echter, gelet op de uitingen van de leidende personen der Unie, dat die samenwerking door hen uitgesloten wordt geacht. Er blijft ons dus geen an dere \veg. dan dat wij onze eigen inzich ten in het openbaar tot uiting brengen. Negatief zoowel als positief door ons te plaatsen op het standpunt dat neer gelegd is in de redevoeringen van den Rijkscommisaris Seyss Inquart van 29 Mei en 27 Juli. Het is onze plicht dit te doen. Bij den positieven arbeid zal men niets kunnen bereiken, tenzij men de nuchtere werkelijkheid bereid is te aan vaarden: dat Duitschland op het vaste land een overhccrschende positie zal in nemen, dat wij ons niet moeten inbeel den vruchtbaar werk te kunnen verrich ten voor de wijzigingen in ons staats bestel gedurende den bezettingstijd, dat de sociale en economische wijzigingen uit dezen oorlog voortvloeiende van zeer groote beleekenis zullen zijn. Er is zoo ontzaglijk veel practische ar beid te verrichten, dat men het philoso- feeren over den corporatieven staat beter naar de toekomst kan verschuiven. De handen ineenslaan tot versterking van het gemeenschapsgevoel, saambundeling van alle krachten die het welzijn van het Nederlandsche volk beoogen, die oog, oor en hart hebben voor onze beste volkstradities, waaronder de vrijheid van geestesuiting en verzekering van volksinvloed op wetgeving en bestuur de voornaamste plaats innemen, dat al les geeft ons waarlijk werk genoeg. Engelsche bommen geworpen op een ziekenhuis in Bad Hom burg in de Taunus NEW YORK. 29 Aug. (D.N.B.). Bij een onderzoek aan alle belang rijke punten van Berlijn kon geen enkele Engelsche bomtreffer worden vastgesteld, zoo meldt de New York Herald Tribune uit Berlijn. Ook uit de fabrieksvoorsteden van Berlijn kon niemand over ontploffingen of branden berichten. De geringe scha de, die in werkelijkheid aangericht is, komt op rekening van neerko mende scherven van Duitsche lucht doelgranaten. De Berlijnsche avondbladen veroor- deelen eenstenimig de Engelsche bom aanvallen op de burgei bevolking van Berlijn als „moord", „laffe schanddaad" en vooropgezette manoeuvre van Chur chill om de Duitsche bevolking te ter- roriseeren. De Engelsche vliegers, aldus de Berliner Nachtausgabe, zijn op bevel van Churchill boven Berlijn verschenen om op de burgerbevolking op kleingees tige wijze wraak te nemen voor het feit, dat het oorlogsplan der Britsche pluto cratie mislukt en het Britsche eiland het tooneel van den krijg is geworden. In de Londensche pers zijn steeds meer artikelen verschenen, waarin ver langd werd, dat de Britsche luchtmacht nu eindelijk „de burgerbevolking van Berlijn zou afslachten". De Engelschen hebben 111 den afgeloopen nacht den Berlijners nogmaals een bewijs gegeven voor de juistheid van de steeds weer door het Duitsche publiek verdedigde stelling, dat liet voor hen niet aankomt op het bereiken van militaire doelwit ten. Zij willen eerder schrik onder de burgerbevolking verspreiden. Want daar. waar de bommen vielen, aldus de Berliner Boersen Zeitune, is in geen velden of wegen een object te vin den, dat ook maar bij benadering mili tair genoemd kan worden. Zooals in dergelijke gevallen, waarbij bommen boven groote Duitsche steden zijn uitge worpen, is de bedoeling overduidelijk. De burgerbevolking moet geterroriseerd worden, haar zenuwen moeten murw gemaakt worden laatste en laagste middel van een Engeland, dat nog wan hopig tracht te ontkomen aan de straf fende gerechtigheid, die het zelf heeft opgeroepen. In den nacht van 26 op 27 Augustus hebben Britsche vliegers een aanval on demomen op de bekende badplaats Homburg in de Taunus. waar in wij den omtrek geen militaire doelen lig gen. Verscheidene hommen werden daar on een ziekenhuis neergeworpen F.r zijn maatregelen genomen om de ge vaarlijke. niet-ontplofte projectielen waarschijnlijk zijn het zelfs tijdbommen onschadelijk te maken, v, PRESIDENT VAN ROEMEENSCHE NATIONALE BANK NAAR WEENEN BOEKAREST. 29 \ug. (ReuterV - De president van de. Roe.meensche nationa le bank Constantinescu begeeft zich he den naar Wrenen, waar hij minister Funk zal ontmeefea. 's-GRAVENHAGE, 29 Augustus. In het dezer dagen gepubliceerde communiqué inzake de nadere maat regelen ter regulcering van den kaas handel, waarbij o.m. aan handela ren en handelaren-producenten met vergunning een aanmeldingsver plichting wordt opgelegd, kwam de volgende zinsnede voor: „Na ont vangst van de opgave zal de centra le wekelijks aan de hand van de hoeveelheden kaas, noodig voor uit voer, zoomede voor gebruik en evcn- tueelen opslag in het buiten- 1 a 11 d, vaststellen, welk percentage van de aangemelde hoeveelheid bij haar moet worden ingeleverd". In dezen zin moet in plaats van „in het buitenland" worden gelezen: „in het bi n n e 111 an d". UIT DE STAATSCOURANT 's-GRAVENHAGE, 29 Aug. Bij be schikking van den secretarisgeneraal, wnd. hoofd van bet departement van landbouw en visscherij is voor het tijd vak van 1 September 1940 tot 1 Septem ber 1941 weder benoemd tot assistente aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen mej. ir. E. Knjthe aldaar. 's-GRAVENHAGE, 29 Aug. In het heden verschenen Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied betreffende het ver bod van verlaging van loonen en sala rissen. Hierin wordt het volgende bepaald: Verlaging van den ten aanzien van de arbeidsverhoudingen in land bouw-, industrie- en handelsbedrij ven, alsmede in de vrije beroepen geldende loonen en salarissen is zon der ergunning verboden. Geen toestemming is noodig. wanneer bij een collectieve arbeidsovereenkomst de desbetreffende partijen, in andere ge vallen de partijen bij een arbeidsover eenkomst het over de verlaging eens zijn. Onder de geldende loonen en sa larissen worden de voor een bepaald werk werkelijk uitbetaalde tijd- en stukloonen, alsmede salarissen, met inbegrip- van regelmatig terugkee- rende toeslagen en andere vergoedin gen, verstaan. De voor de uitvoering van deze ver ordening noodige voorschriften worden door den secretaris-generaal van het de partement van Sociale Zaken uitgevaar digd en in de Nederlandsche Staatscou rant bekend gemaakt. Deze voorschriften mogen strafbedrei gingen bevatten. Deze verordening treedt onmiddellijk in werking, terwijl tegelijkertijd het be sluit van den operbevelhebber van Land en Zeemacht van 24 Mei 1940 (Staatsblad no. S00) buiten werking treedt. Ingevolge een besluit van den commis saris van het N.V.V., den heer H. J Woudenberg, zijn, naar Vooruit meldt, mutaties aangebracht in de hoofdbestu ren van eenige vakbonden. De secretaris van den Alg. Ned. Me- taalbewerkersbond. G. van der Houven, is vervangen door H. C. Ebeling; de voorzitter van den Meubelmakers- bond, C. Lammers. is vervangen door K. A. Wentink; bij den Ned. Bond van Mannelijke en Vrouwelijke Arbeiders in de -Kleeding industrie zijn ontslagen de voorzitter. T. van der Heeg, en de hoofdbestuurster Alida de Jong. In de plaats van Van der Heeg is gekomen L. H. Mesker; in de plaats van E. Sinoo, secretaris van den Bouwarbeidersbond, die met pensioen is gegaan, is gekomen S. C. Smit; de tweede voorzitter, J. W. van Achterbergh. is vervangen door J. de Vries; De voorzitter van den Centralen Bond van Transportarbeiders, A. Kievit, is vervangen door Norbert van Hest, de tweede secretaris, J. van der Meulen, door II. J. van der Laan; de hoofdbe stuurder T. W. Brandsteder is ontslagen; W. J. Fijlstra, penningmeester van den Textielarbeidersbond, is vervangen door E. Verbeek; in de plaats van D. Preso, penning meester van den Sigarenmakershond. is gekomen G. Muntjewerff; de hoofdbe stuurder T. Blog is ontslagen. GOUDEN EN ZILVEREN VOORWER PEN IN PUIN VAN ROTTERDAM GEVONDEN DELFT. 29 Augustus. De politie al hier heeft den 59-jangen L. uit Rotter dam gearresteerd, die bii een Delftschen goudsmid een aantal gouden en zilveren voorwerpen wilde laten taxeeren. Hij bleek deze voorwerpen gevonden te heb ben in het puin te Rotterdam en zich deze te hebben toegeëigend. Hij en zijn medeplichtige B. zijn ter beschikking van de politie te Rotterdam gesteld. 's-GRAVENHAGE. 29 Aug. In on-, vorig avondblad hebben wij melding ge maakt van de persconferentie waarin dr. Pini, adviseur van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied inzake verkeersaangelegenheden een voordracht heeft gehouden over de nieuwe maatregelen tot beperking van het verbruik \an autobrandstoffen in Nederland. Dr. Pini zette in den aan vang van zijn voordracht uiteen, dat de benzincschaarschtc. die in geheel Euro pa heerscht, in alle landen heeft geleid tot een beperking van autoverkeer. Ook dus in Nederland. Er dient voor ge zorgd te worden, dat de beschikbare voorraad voor een lange periode zoo productief mogcliik word verdeeld en verbruikt. IIij herinnerde verder aan de beper kende bepalingen betreffende het auto verkeer, die 1 Juli i.l. zijn ingevoerd en merkte in dit verband op, dat het niet mogelijk was geweest de duizenden aanvragen met de noodige nauwkeurig heid te onderzoeken, omdat de tijd daar voor ontbrak. Ten aanzien van de maat regelen, die thans worden genomen zei- de dr. Pini, dat uitsluitend economische overwegingen hiertoe hebben geleid. Van nu af aan zullen allen indivi dueel worden onderzocht. Dit onderzoek geschiedt door de Nederlandsche rijks verkeersinspectie. Beroep is mogelijk bij het departement van Waterstaat. Personenauto's Personenauto^ zullen in de toe komst uitsluitend mogen worden gebruikt door artsen, zieken, ge brekkigen en dergelijken, personen dus, die niet zonder auto kunnen. Onder deze artsen wordt verstaan medici, die op groote schaal huis bezoek moeten doen of regelmatig den afstand tusschen woning en ziekenhuis moeten afleggen. Voor lesdoeleinden mogen alleen in die gevallen auto's worden gebruikt, in dien de betrokken leerling op vracht auto's te werk zal worden gesteld en in dien het heslist zeker is. dat de adspi rantchauffeur een rij vergunning voor een personenauto zal krijgen. Groote, personenauto's wagens, welke 15 liter of meer per 100 K.M. ver bruiken, zullen worden stopgezet; zij mogen niet meer rijden. Hetzelfde geldt voor motorrijwielen met een grooteren inhoud dan 500 c.c. Vanzelsprekend zal deze maatregel niet onmiddelijk van kracht worden. De genen, die een dergelijke wagen of mo tor hebben zijn hierop aangewezen en worden in de gelegenheid gesteld hun vervoermiddel tegen kleine wagens of motoren in te ruilen. In zeer speciale gevallen kan. van de zen maatregel worden afgeweken. Hier over beslist het departement van Wa terstaat. In dit verband merkte spr. nog op, dat. de prijzen' van kleine wagens zoowel nieuwe als gebruikte niet mogen worden verhoogd. De bestuurders en bezitters van vrachtwagens zullen in de toekomst al tijd in staat moeten zijn de dwingende noodzakelijkheid van een rit aan te too- nen. Geen enkel voertuig zal gebruikt mogen worden voor plezierntjes en voor bezoeken aan vermakelijkheden. T axi's Het taxiverkeer zal op veel gerin ger schaal worden beperkt. De hoe veelheid benzine, die voor iedere ta xi tot nu toe beschikbaar was, wordt uitgebreid. Tegen misbruik zal ech ter streng worden gewaakt. Ritten naar of van theaters, bioscopen of andere vermakelijkheden is niet toe- 's-GRAVENHAGE, 29 Aug. Het heden verschenen Verordeningen blad bevat een besluit van den se cretaris-generaal van het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen betreffendé de gel den, verschuldigd wegens het bijwo nen der lessen aan de Rijksuniversi teiten en de Technische Hoogeschool te Delft. Hierbij wordt, in afwijking met het bepaalde in de Hoogerondenvijswet, o.m. het volgende bepaald: Terzake van het onderwijs der hoogleeraren en lectoren aan de Rijksuniversiteiten en de Techni sche Hoogeschool is, voor elk stu diejaar door hem, die dit onder wijs eens of meermalen bijwoont, een som verschuldigd van 325. die in 's Rijks schatkist gestort zal worden. Wonen uit een zelfde gezin twee of meer kinderen in hetzelfde stu diejaar eens of meermalen het on derwijs bij der hoogleeraren en lec toren van een in Nederland geves tigde universiteit of hoogeschool, welke voor het onderwijs der hoog leeraren en andere docenten een be drag, ten minste gelijkstaande met dat, verschuldigd aan de Rijksuni versiteit en de Technische Hooge school, vordert, dan is door een hun ner een som van 325, door een an der hunner een som van 275 en door elk ander hunner een som van 225, verschuldigd. De secretaris-generaal behoudt zich voor, om in bijzondere tijdsomstandighe den, te zijner beoordeeling, de over een bepaald studiejaar verschuldigde colle gegelden vast te stellen op bedragen, welke lager zijn. De secretaris-generaal behoudt zich voor, onder nader vast te stellen voor waarden toe te staan, dat het college geld in twee gelijke termijnen wordt be taald. Vrijstelling van betaling wordt geno ten door hem. die voor het aan de Rijksuniversiteiten of aan de Techni sche Hoogeschool genoten onderwijs een aantal achtereenvolgende studiejaren, dat ten minste drie en ten hoogste vijf bedraagt en dat voor iedere faculteit en studierichting aan de Rijksuniversitei ten en voor de Technische Hoogeschool door den secretaris-generaal nader wordt vastgesteld, de verschuldigde gel den heeft betaald. Hem, die ter voorbereiding tot. een examen, dat niet aan één der Rijksuni versiteiten of aan de Technische Hooge school wordt afgelegd, lessen van hoog leeraren en lectoren wenscht te volgen, kan daartoe door curatoren der betrok ken rijksuniversiteit of der Technische Hoogeschool telkens voor één studie jaar toestemming worden verleend; in dat geval is voor dit onderwijs een som verschuldigd van 225, die in 's Rijks schatkist gestort wordt. Aan hem, die slechts enkele les sen van hoogleeraren en lectoren wenscht te volgen, kan daartoe door curatoren telkens voor één studie jaar toestemming wrorden verleend; in dat geval is voor dit onderwijs verschuldigd, indien de lesuren ge geven worden: eenmaal per w eek 20 tweemaal per week 35, driemaal per week 55, viermaal of meerma len per week 70. Aan hem, die na het in werking treden van dit besluit vrijsteling van verdere betaling van collegegelden verzoekt op grond van de omstandigheid, dat hij even zoovele of meer studiejaren voor volledig onderwijs is ingeschreven ge weest als voor zijn faculteit of studiein richting van de Rijksuniversiteiten ol voor de Technische Hoogeschool door den secretaris-generaal nader wordt vastgesteld, wordt die vrijstelling ver leend. ook wanneer de studiejaren, ge durende welke hij bij het in working treden van dit besluit voor volledig on dcrwijs was ingeschreven, geen aaneen gesloten reeks vormen of niet bij het in werking treden van dit besluit aans1 ui ten. Dit besluit treedt heden in werking. gestaan. Alleen in dringende geval len mag men van een taxi gebruik maken. Ook het. verkeer met taxi's, die meer dan 15 liter per 100 K.M. verbruiken, wordt stilgelegd, even als de taxi's die van dieselmotoren zijn voorzien. Onder misbruik wordt verstaan, in dien men van een taxi gebruik maakt indien een ander openbaar vervoermid del aanwezig is. De passagiers zullen ten allen tijde moeten aantoonen, dat de rit verantwoord is. De chauffeur is in dit opzicht niet aansprakelijk. Er bestaan geen bezwaren, dat. wan neer iemand met zware bagage uit den trein komt, een taxi neemt. Er zal steeds voor worden gezorgd, dat aan de stations en de centra der grootere ste den een voldoend aantal taxi's ter be schikking staat. «Ook het. vervoer van artsen, zieken enz. des nachts zal ten al len tijde mogelijk zijn. Een eigenmachtige verhooging van de prijzen voor het autogoederenver- voer en taxitarieven is niet toegestaan Autobussen Het autobusverkeer zal eveneens beoordeeld worden in het kader van het algemeen belang. In gevallen, waarbij arbeiders en andere perso nen, wier beroep dit noodzakelijk maakt, naar hun werk moeten wor den gebracht, blijft het autobusver keer gehandhaafd. In gevallen, waarhij ook een verbinding per rail of over het water bestaat, zal het autobusverkeer vervallen. Voor ple ziertochten en reizen naar vergade ringen en dergelijke zullen als regel geen autobussen beschikbaar wor den gesteld. Door deze beperking van bet perso nenverkeer zal een belangrijke hervor ming van het goederenverkeer bereikt kunnen worden. Het verkeer met vrachtauto's met een gewicht van meer dan twee ton, zal niet worden stilgelegd, indien zij gebruikt worden voor de levensmiddelenvoorzie ning. Indien een vrachtauto zich lan ger dan 5 dagen van zijn standplaats moet verwijderen, is daarvoor een bij zondere vergunning noodig. Er dient ook rekening mee te worden ge houden, dat geen goederenvervoer van de eene plaats naar de andere mag plaats hebben, indien het gaat 0111 goe deren, die in de plaats, waarheen wordt gereden, reeds voorhanden zijn (brood, bier enz.). Er zal ook worden gestreefd naar een- combinatie van vrachten. Lee ge of gedeeltelijk eevulde wagens zijn uit den booze. In bepaalde centra zul len transportbureaux worden opgericht. Officieel zullen in de toekomst slechts twee organisaties op het terrein van vrachtautoverkeer worden erkend en wel de N.O.B. en de B.B.N. Autogoederenvcrkeer naar het buiten land zal alleen in die gevallen worden toegelaten, wanneer er geen andere ver voermiddelen voorhanden zijn. Voor verre tochten is een siieciale vergun ning noodig en wel in de eerste plaats voor zware vrachtauto's. Ieder goede ren transport over verren afstand moet na inlading bij den Rijksverkeersinspec- teur worden aangegeven. Gasgeneratoren Een verdere hesparing op auto brandstoffen kan worden bereikt door het ombouwen van benzine motoren in gasgeneratoren. Deze omhouw kan natuurlijk slechts zeer geleidelijk gebeuren. Eerst komen de vrachtauto's en tractors aan de beurt, echter geen vrachtwagens on der de 1.5 ton. Ook zullen de moto ren van personenauto's en van taxi's niet worden omgebouwd. De beste brandstof voor gasgeneratoren in Nederland is anthraciet. Turf is in mindere mate geschikt, hout is niet in voldoende hoeveelheid voorra dig. Om ombouw te bevorderen zal den af nemers van gasgeneratoren de zeker heid worden gegeven, dat zij langen tijd zullen kunnen rijden en bij voorkomen de gelegenheid voorrang zullen hebben. Verder is te verwachten, dat vrachtwa gens. die uitsluitend door gasgenerato ren worden voortbewogen, niet meer de dubbele, doch cle enkelvoudige wegen belasting zullen hebben op te brengen, zoodat er ook in dit opzicht geen bezwa ren tegen bestaan reeds nu de groote vrachtauto's van een gasgenerator te voorzien. 's-GRAVENHAGE, 29 Augustus. Het Verordeningenblad bevat thans een ver ordening van den Rijkscommissaris be treffende bijzondere maatregelen ten be hoeve van de luchtbescherming, waar in zijn opgenomen de reeds bekend ge maakte verboden om tusschen 22 uur en 4 uur motorrijtuigen in het openbaar verkeer te gebruiken en tot het betreden van het strand tusschen zonsondergang en zonsopgang. Verder is bepaald, dat met ingang van 5 September het vermogen van in mo torrijtuigen gebruikte gloeilampen niet te boven mag gaan: 35 watt voor koplich ten en 10 watt voor spatbonllampjcs of torpedo-front lampjes. Op overtreding van bovenstaande be palingen is een hechtenisstraf van ten hoogste 6 maanden gesteld en een geld boete van ten hoogste duizend gulden of een van deze straffen. Tenslotte is bepaald, dat motorrijtui gen, waarmede de genoemde bepalingen worden overtreden, voor onbepaalden ijd in beslag kunnen worden genomen, terwijl dp bestuurders van zoodanige nio orrij tuigen in voorloopige hechtenis kunnen worden genomen. Per telefoon brengt een Duitsche oorlogscorrespondent de jongste be richten van een luchtaanval op vijandelijk gebied aan zijn staf over. (Foto Weltbild) Twee en een half jaar ge vangenisstraf geëischt ROTTERDAM, 29 Aug. Voor de Rot- terdamsche Rechtbank heeft gistermid dag terechtgestaan de vertegenwoordi ger F. C. A. B., verdacht van gebruik te hebben gemaakt van geld, dat gestolen was door zijn vriendin, de onderwijzeres A. B. G. H., die 's morgens was veroor deeld. Voorts zou B. een geleende schrijfmachine hebben heleend en een kapelaan 60.afhandig gemaakt heb ben, door in strijd roet de waarheid, te vertellen dat dit geld noodig was voor een operatie welke zijn vader moest on dergaan. De zaak diende op 15 Augustus doch wegens het niet verschijnen van den be nadeelden kapelaan kon zij niet worden afgehandeld. Thans stond B. opnieuw terecht. Hij ontkende het ten laste ge legde en wist met groote welbespraakt heid steeds nieuwe uitvluchten te verzin nen. Ilij had geen plan gehad, zoo ver telde hij. de beleende schrijfmachine niet terug te geven, terwijl hij verklaarde niet te hebben geweten, dat het geld, het welk hij van zijn vriendin ontving en dat in totaal 100.zou hebben bedra gen, van diefstal afkomstig was. Voorts zeide hij, de 60.die hij van den ka pelaan had geleend, reeds te hebben te rug betaald. De kapelaan verklaarde niet met ze kerheid te kunnen zeggen of hij in het bijzonder die 60 had terugontvangen. Verd. had hem eens 78 betaald, maar die konden evengoed als afbetaling van andere schulden hebben gediend, omdat verdachte hem nog meer geld schuldig was geweest. Het O.M., waargenomen door mr. ba ron van Dedem, achtte de ten laste ge legde feiten bewezen en eischte verdach- te's veroordeeling tot een gevangenis straf van twee jaar en zes maanden. Ver dachte heeft reeds meer veroordeelingen achter den rug en hij maakt den indruk een aartsoplichter te zijn. De verdediger, mr. van den Berg, meende dat de laatste twee ten laste ge legde feiten niet bewezen waren. Wan neer men een schrijfmachine, welke men in leen heeft, beleent, dan wil dat nog niet zeggen, dat rrien deze wil verduiste ren. Pleiter vroeg voor het eerste te* laste gelegde een zoo clement mogelijke straf. Uitspraak 10 September a.s. AMSTERDAM, 29 Augustus. In de afgeloopen zes weken is verscheidene malen melding gemaakt van het ver dwijnen van rieten stoelen van de Am- sterdamsrhe terrassen, in het bijzonder op het Remhrandtsplein. Thans blijkt, dat hieraan sehuldig zijn een kapper e^ een suikerwerker, mannen van 52 en 27 jaar, die er een gewoonte van gemaakt hadden, laat in den avond, na 'n borrel zich tot eigenaar van een rieten stoel te verheffen, hoewel zij volgens hon eigen verklaring deze menhels in het ge heel niet noodig hadden. Bij huiszoeking zyn drie rieten stoelen teruggevonden. Twee worden er nog vermist. De aange houden mannen verklaren daarvan niets af te weten. VOOR DE MICROFOON ..Ilallo. Ik spreek thans over het onderwerp: Hoe krijet men een slanke lijn.'"

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6