LAATSTE BERICHTLin Strengere verduisterings bepalingen STADSNIEUWS EEN KLEINE SCHERF IS GROOT GENOEG Geert koplampen in bebouwde kom Extra toewijzing- van zeep Maximumprijs voor eieren: De beperking van het motorverkeer Rijkscommissaris bezoekt Drente 6è en 7\ cent MOTORRIJDER GEDOOD Ontrouwe brievenbesteller vëroordeeld Blijft binnenshuis als de luchtafweer werkt Afscheid van J. Tieks Koening „Het Nederlandsche Lied" Water in plaats van slaolie r Bonnen, die nu geldig zijn J Uir DE STAATSCOURANT Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1940 Het strand bij duisternis verboden 's-GRAVENHAGE. 31 Aug. In de vandaag gehouden persconferentie heeft Hauptmann Schoenlewe van den luchtbeschermingsdienst hij het Rijks commissariaat een voordracht gehou den. waarin hij een uiteenzetting heeft gegeven van do nieuwe en strengere verduisteringsbepalingen. Donderdag zoo zeide hij is in het Verordeningenblad voor de bezette Nederlandsche gebieden een hijzonder belangrijke verordening van den Rijks commissaris inzake bijzondere maatre gelen ten dienste van de luchtbescher ming verschenen die in het belang van de beveiliging der bevolking tegen luchtaanvallen door iedereen stipt moe ten worden nageleefd. Deze nieuwe verordening, die eenige scherpe bepalingen bevat, is noodzakelijk geworden, daar niet tegenstaande de reeds uitgevaardig de duidelijke voorschriften en on danks de altijd weer nadrukkelijk herhaalde waarschuwingen d? ver- duisteringsbcpalingcn door velen op grove wijze lichtvaardig werden genegeerd en overtreden. Er bestaat alle aanleiding om nog maals op de reeds bestaande verduiste ringsvoorschriften in te gaan. De ver ordening van den Rijkscommissaris in zake de verduistering van den 6en Juli 1940 schrijft voor. dat alle gebouwen en woningen zoo verduisterd moeten wor den. dat geen lichtschijnsel naar buiten dringt. Verder moeten alle lichtpunten, die gemist kunnen worden, buiten wer king worden gesteld, terwijl iedere licht reclame en etalageverlichting achter wege moet worden, gelaten. Bii alle verkeersmiddelen moet de in wendige verlichting naar buiten volko men afgeschermd worden. Bijzonder belangrijk is. dat alle verkeersmiddelen, ook de fietsen, van afgeschermde ver lichting voorzien moeten zijn. Men heeft in den laatsten tiid steeds weer kunnen constateeren. dat vooral auto's met zeer slecht afgeschermde lampen rijden; daarom wordt er in dit verhand nogmaals op gewezen, dat voor voertuigen alleen de door de rijksin spectie voor rle luchtbescherming on derzochte en goedgekeurde afscher mingsmaterialen in den handel ge bracht mogen worden. Geen koplampen in bebouwde kom Ofschoon in de verduisteringsver ordening voorgesohreven is, dat binnen de bebouwde kom van ge meenten slechts met stadslicht mag worden gereden, kan men steeds weer vaststellen, dat ook in de ste den de koplampen worden gebruikt. Ook het verbod gekleurd licht (blauw, rood, groen, enz.) te gebruiken als voor licht van voertuigen wordt vaak over treden, doordat b.v. getracht wordt de lampen met blauw papier of blauwe verf af te schermen. Er wordt nogmaals op gewezen, dat men voor de voorlich ten van voertuigen slechts wit of geel achtig licht mag gebruiken. Deze kort samengevatte bepalingen zoo ging spr. verder zijn zeker dui delijk en slechts voor een uitleg vat baar. Zij zijn uitsluitend ter beveiliging van leven en eigendom van de burger bevolking uitgevaardigd Wanneer nu desondanks de verduisteringsyöorsdhrif ten steeds opnieuw onvoldoende in acht genomen en overtreden worden, zoo ligt het voor de hand, dat voor een betere naleving scherpere maatregelen moeten worden getroffen. Op dezen grond nu is de verordening van den Rijkscommissaris inzake bijzondere maatregelen ten dienste van de luebtbe 6cherming van 29 Augustus 1940 ver schenen. De verordening is een uitbreiding van die van 6 Juli 1940 en bevat bijzonder belangrijke voorschriften. Beperking motorverkeer Volgens deze nieuwe verordening mo gen tot nader order geen auto's meer in het openbaar verkeer gebruikt worden in den tijd van 22 tot 4 uur. Van deze bepaling zijn slechts uitge zonderd 1. De motorvoertuigen van de Dun sche weermacht, do bureaux van den Rijkscommissaris de gewapendb S.S., de Duitsrhe politie, den Duitschen mens controledienst, de „Technische Nothilfe den Rijksarbeidsdienst, zoomede van de Rijksduitsrhe instanties, die van een officieel Duitsch onderscheidingeteeken voorzien zijn; 2 De motorvoertuigen van de Neder landsche nolitie en brandweer, de Nf derlandsche grenscontrole en den offi- cieelen luchtbeschermingsdienst, als mede ziekenauto's, kraan- en ongeval lenwagens en voertuigen voor artsen welke als zoodanig kenbaar zijn en welker cebruik in den tiid van 22—4 uur dienst en niet uit te stellen beroeps plichten noodzakelijk is; 3. Bestelwagens van de Nederlandsche Posterijen in plaatselijk verkeer. 4. Taxi's indien het gebruik daarvan voor officieele opdrachten op spoed eischende dienstbelangen in den zin der bepalingen onder D en 2) beslist nood zakelijk is of voor vervoer van zieken of gehrekkigen. of voor ritten van en naar een stafion in plaatselijk verkeer Voertuigen met bijzondere machtiging Onderc-taande motorvoertuigen mogen, met bijzondere machtiging van den Rijkscommissaris, eveneens onbeperkt in het openbare verkeer worden ge bruikt: 1. Vrachtauto's voor beslist noodza kelijk Ie vensmid delen transport. 2. Autobussen voor beslist noodzake lijk vervoer van bedrijfsper6oneel. De machtiging voor het verkeer met deze motorvoertuigen tusschen 22 en 4 uur moet schriftelijk worden aange vraagd bij de stafofficieren der Duitsche „Ordnungspolizei". gedetacheerd hij den gevolmachtigde van den Rijkscommis saris voor iedere provincie, en wordt door hen schriftelijk verstrekt. De bevoegde stafofficieren der Duit sche „Ordnungspolizei" hebben de vol gende standplaatsen: 1. Voor de provincie Groningen: Gro ningen. Groote Markt 27. 2. Voor de provincie Overijsel: Zwolle. Burg. van Rovensingel 13 3. Voor de provincie Gelderland: Arnhem, Huize Angerenstein. 4. Voor de provincie Utrecht: Utrecht. Maliebaan 10. Voor de provincie Noord Holland: Haarlem. Kenaupark 19. 6. Voor de provincie Zuid Holland- Den Haag. Sophialaan 4. 7. Voor de provincie Noord-Brabant: s-Hertogenbosch. Paleis van Justitie. 8. Voor de provincie Friesland: Leeuwarden, Zuiderstraat 13. 9. Voor de provincie Drente: Assen. Beilerstraat 11. 10. Voor de provincie Limburg: Maastricht. Graaf van Waldeckstraat S 11. Voor de provincie Zeeland: Mid delburg. Dam 6. Deze schriftelijke vergunning van de stafofficieren der Duitsche Ordnungspo lizei dient de bestuurder bii het gebruik van het motorvoertuig in het openbaar verkeer in den tiid van 22 uur tot 4 uur bij zich te hebben en bij contróle te toonen. Waarom beperking van nachtelijk verkeer nood zakelijk is De beperking van het motorverkeer is gebleken noodzakelijk te zijn. omdat in den tiid van 22 tot 4 uur de meeste vijandelijke luchtaanvallen op Neder landsch gebied plaats hebben. Vele auto's en motorrijwielen hebben steeds weer met te fel licht gereden en zoo rloendp orienteeringspuntcn aan de vijandelijke vliegers verschaft, en zijn zoo voor een deel zelfs de rechtstreek- sche aanleiding tot het werpen van bommeh geworden. Om deze reden moest het vprkeer met motorvoertuigen in den nacht wel tot den beslist nood- zakelijken omvang worden beperkt. In dit verband moet er met bij zonderen nadruk op worden gewe zen, dat, wanneer men een motor voertuig in strijd met de nieuwe ver ordening gebruikt, dit voor den be stuurder en den eigenaar ernstige gevolgen kan hebben, nog afgezien van de daaraan verbonden gerech telijke straf. Motorvoertuigen, die verder onbe perkt in gebruik mogen blijven, moeten vanzelfsprekend geheel volgens de voor schriften verduisterd en afgeschermd zijn. Hot is in het belang van den be stuurder en den eigenaar zelf, stipt voor de voorgeschreven verduistering van zijn voertuig zorg te dragen, daar volgens de nieuwe verordening niet slechts een boete tot een maximum van 1000 gulden of een gevangenisstraf tot een maximum van 6 maanden in aan merking komt, doch ook die motorvoer tuigen, die niet aan de verduisterings voorschriften voldoen of die in strijd met het verbod in het verkeer worden gebracht, voortaan voor onbeperkten tijd in beslag genomen en de bestuu ders tijdelijk in hechtenis gesteld kun nen worden. Bij de verordening betreffende de ver duistering van 6 Juli 1910 zijn destijds de in Duitschland geldende veerluiste- ringsbepalingcn ook voor Nederland in gevoerd. Tntusschen is echter gebleken, dat in Nederland voor de lichten van motorvoertuigen lampen van aanmerke lijk hoogere lichtsterkte worden ge bruikt dan in Duitschland. Daar het ge bruik van sterkere lampen, dan die in Duitschland voorgeschreven zijn. rle ver duisteringhepalingen evenwel practisch te niet doet. is in de nieuwe verordening van den Rijkscommissaris voorgeschre ven. rlat voor de lichten van alle motor voertuigen nog slechts gloeilampen tot een maximum van 35 watt mogen wor den gebruikt en rlat de lichtsterkte der buitenwaartsche parkeerlichten 10 watt niet te hoven mag gaan. Om nu iederen eigenaar van een motorvoertuig in de gelegenheid te stellen, de lichten van z'n voertuig dienovereenkomstig te laten veranderen, treedt deze bepaling eerst 8 dagen na de publicatie dezer verorde ning. dus op 6 September 1940, in wer king. Deze bepaling geldt natuurlijk voor alle. motorvoertuigen, die in het verkeer zijn. en l».y niet alleen voor die. welke volgens de nieuwe verordening in den tijd van 22 uur tot 4 uur in het Belangstelling voor woning probleem te Emmen 's-GRAVENHAGE. 31 Aug. - Nadat de Rijkscommissaris» Rijksminister Seyss- Inquart bij de voortzetting van zijn in spectietocht door ons land Donderdag Twenthe had bezocht, heeft hu gisteren, na te Boekelo tc hebben overnacht, een bezoek gebracht aan Drente. Via Almelo en Goevorden werd gisterochtend naar Emmen gereden. Aan de grens der pro vincie werd de Rijkscommissaris begroet door zijn gevolmachtigde voor deze pro vincie. Gau-Amtsleiter Thiel. In Emmen werd de Rnkscommissaris door den Burgemeester, mr. J. L. Bouma, begroet, die een korte uiteenzetting over de positie der stad gaf, waarbij hij spe ciaal op den te Emmen bestaanden wo ningnood wees en den Rijkscommissaris om medewerking verzocht. De Rijkscom missaris dankte den burgemeester in een korte toespraak, tijdens welke hij er op wees, dat de taken en vraagstukken door hem erkend werden en dat het wo ningprobleem een uitermate belangrijk probleem is en naar zijn meening door middel van een plan wel op te lossen was. Daarover moest gemeenschappelijk beraden worden. Een plan te maken voor de toekomst is de taak der gemeen te Emmen. Hierbij wilde de Rijkscom missaris gaarne helpen. Nadat vervolgens de oudheidskamer bezocht was. bezichtigde het gezelschap de veenontginningen in Drente, hierbij voorgelicht door ir. Mesu. De Rijks commissaris bezichtigde voorts eenige woningen en hofsteden. Nadat de hunnebedden bij Emmen bezocht waren, werd aldaar het mid dagmaal genuttigd Na het middageten werd de tocht door Drente voortgezet, waarbij enkele groote boerenhofsteden werden bezich tigd, evenals het vuilst ortingsbedrijf van do V.AM. De Rijkscommissaris begaf zich voorts n.aar Vollenhove, waar hii de Zuiderzee werken kort bezichtigde. Tevoren werd nog een wandeling door Giethoorn ge maakt. Vervolgens reed het gezelschap naar Lemmer, waar de Zuiderzeewerken nauwkeurig in oogcnschouw werden ge nomen. Van Lemmer werd via Sneek en den afsluitdijk de terugtocht aanvaard. De Rijkscommissaris is op deze reis vergezeld geweest van de commissaris sen-generaal Schmidt, Fischbopck en Ranter, Landes Bauernführer Graf Grote. Reichsamtlciter dr. Hellwig en Obcrre- gierungsrat Hushhahn. Een gedeelte van de inspectiereis heeft bijgewoond de Rijksstadhouder en Gouwleider dr. Mever uit Munster (Westfalen), die zich te Hengelo bii het gezelschap gevoegd had. openbare verkeer niet meer gebruikt mogen worden. Bij donker niet op het strand Van buitengewoon belang is par. 4 van de nieuwe verordening. Volgens de ze paragraaf is het van zonsondergang tot zonsopgang verboden het strand, alsmede bouwwerken, die zich zee waarts ten opzichte van verharde we gen (promenaden, boulevards), onver harde wegen of gebouwencomplexen be vinden. zooals aanlegsteigers, haven hoofden. pieren, darmvanden en derge lijke, alsmede de duinen te betreden. Zoo moet dus b.v. in Scheveningen het bekende poviljoen op rle Pier tijdens de duisternis ontruimd zijn. Afgezien van het feit. dat overtredingen van deze be palingen bestraft zulten worden, wordt er met bijzonderen nadruk op gewezen, dat het betreden van bet strand en wat daar op- of aangebouwd is onder bepaal- de omstandigheden met. levensgevaar verbonden is. De dagelijks veranderende tijden van zonsopgang en zonsondergang kan men te allen tijde in de dagbladen vinden. Om nu in het vervolg overtredingen van de verduisteringebepalingen en van de overige 1 uch these liprmings voor schriften te verhinderen, bepaalt de nieuwe verordening van den Rijks- commissaris, dat voortaan ook organen van de Duitsche Ordnungspolizei in Ne- deland, tezamen met pu naast de Ne derlandsche politie, de tenuitvoerleg ging van de verduistering en van de overige in de verordening genoemde luchtboechermingsmaat regelen zullen controleeren. Ten slotte wordt erop gewezen, dat thans het toezicht op de verduis tering en alle overige luchtbescher mingsmaatregelen, zoowel door de Duitsche Ordnungspolizei alsook door de Nederlandsche politie op de meest strenge wijze zal worden uit geoefend. Ieder, die de voorschrif ten overtreedt, zal in het vervolg de hiervoor aangekondigde straf moe ten ondergaan. Daarbij worclt er spe ciaal de aandacht op gevestigd, dat gevallen, waarbij een begunstiging van den vijand <ioor grove nalatig heid of door opzettelijke negatie der luchtbeschermings- en verduisto- ringsvoorschriften als bewezen kan worden beschouwd, niet als over treding van deze voorschriften, maar volgen?» de strengste geldende wetten en bepalingen, die eventu eel ook doodstraf mogelijk maken, zullen worden bestraft. Nogmaals zoo eindigde spr. wordt nadrukkelijk onder het oog ge bracht, dat alle verduisterings- en luchtbeschermingsmaatregelen in de eerste plaats ter bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen worden uitgevaardigd. Het is daarom in een ieders belang, de vastgestelde bepalin gen nauwkeurig in acht te nemen, en men verwacht derhalve, dat de bevol king hef noodige begrip voor de getrof fen maatregelen zal toonen. Zij die bij uitoefening van hun beroep aan bijzondere ver ontreiniging zijn blootge steld kunnen in aan merking komen 's-GRAVENHAGE. 31 Aug. In aansluiting aan hetgeen reeds gepu bliceerd is betreffende de distribu tie van zeep, maakt de secretaris generaal. waarnemend hoofd van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart hekend, dat per sonen. die ten gevolge van de uit oefening van hun beroep zijn bloot gesteld aan bijzondere verontreini ging van lichaam en of kleeding in aanmerking kunnen komen voor een extra toewijzing voor zeep. In 't algemeen komen alleen zij. die voort durend onder nooge temperaturen moe ten werken en zij. die hun werkzaam heden moeten verrichten in fabrieken of werkplaatsen, waar groote stof- ol vuilontw ik keling plaats vindt, hiervoor in aanmerking. Niet de arbeiders zelf, doch de direc ties van de bedrijven, waarin zij werk zaam zijn, kunnen een aanvraag Ier ver krijging van extra zeep indienen bij de plaatselijke distributie-diensten. Zij, die nipt in een bedrijf werkzaam zijn, doch zelfstandig een beroep uit oefenen kunnen eveneens een desbetref fend verzoek indienen bij de plaatselij ke distributiediensten. Alle aanvragen moeten geschieden op tniforme aanvraagformulieren, welke vanaf Woensdag 4 September a s. bij de plaatselijke distributiediensten ver- krugbaar zijn. V6or den goeden gang van zaken wordt er op gewezen, dat de beoordee ling of men al dan niet in aanmerking komt voor een extra toewijzing, in het Igemeen ligt bij de arbeidsinspecties Én dat deze beslissingen bindend zijn, zoo dat bet geen zin beeft van een derge lijke beslissing in beroep te komen bij het centraal distributiekantoor. 's-GRAVENHAGE, 31 Aug. De se cretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en vissche- rij maakt het volgende bekend: In den laatsten tijd zijn de winkel prijzen voor eieren zeer aanzienlijk op- geloopen. Wel treedt steeds in het na jaar en ook reeds in dezen tijds des jaars een prijsverhooging op, maar de stijging was thans wel zeer sterk. Daar om zijn thans maximum winkelprijzen voor eieren vastgesteld. Voor groote versche eieren bedraagt deze maximum prijs 7'/« cent per 6tuk en voor kleine versche eieren bedraagt deze maximum prijs 6Vfc cent per stuk, terwijl de maximum prijs voor kalk- eieren op 5 cent is gesteld. Het is dus verboden eieren boven dezen prijs aan verbruikers te verkoopen of ten verkoop aan te biecU?n. De prijs voor den pluimveehouder ligt onder dezen winkelprijs aangezien daarvan bij verkoop aan den handel de op 9 Mei j.l geldende prijsmarges van groot- en kleinhandel moeten worden afgetrokken. 9 Door dezen maatregel is thans aan de stijging van den zomerprijs voor eieren een einde gekomen. ILPENDAM, 31 Aug. Gisteravond om kwart over acht is de dertigjarige ongehuwde D. Visser met zijn motor ge vallen en gedood. Het slachtoffer reed op den weg langs het Noord -Hollandse!) kanaal en kwam uit de richting Pur- merend. Vermoedelijk is hij in de ge vaarlijke bocht, welke zich in den weg even voorbij Ilpendam bevindt, geslipt of heeft hij deze met te groote vaart gc nomen. Hij sloeg tegen den grond en bleef bewusteloos liggen. Een langs ko mende automobilist waarschuwde een dokter, die een zware hersenschudding constateerde, waaraan het slachtoffer tien minuten later overleed. Het stof felijk overschot is onder politietoezicht naar Ilpendam gebracht. AMSTERDAM. 31 Aur. De recht- bank veroordeeldee een hulpbesteller van de posterijen wegens drie verduistc ringen in dienstbetrekking tot ach» maanden gevangenisstraf, waarvan viei maanden voorwaardelijk werden opge legd. Voorts bracht de rechtbank de v'oorloopige hechtenis in mindering. Op 3 Juni werd de hulpbesteller op heeterdaad betrapt, toen hij een pakje openmaakte en zich den inhoud toe eigende Hit het in zijn woning ingestel de onderzoek bleek, dat hij reeds eerder pakjes had geopend. Het O.M. had de zelfde straf gerequireerd. VERKOOP VAN DUITSCHE LEGER- PAARDEN AMSTERDAM. 30 Augustus. Don derdag 5 September om 10 uur zullen op de veemarkt te Amsterdam vijftig a zestig paarden door de Duitsche leger autoriteiten in het openbaar worden ver kocht. NIETTEGENSTAANDE den herhaalden raad in de dag bladen om wanneer het afweergeschut in werking is binnens huis te blijven, vertoonden zich in den afgcloopcn nacht nog verschillende personen tijdens het bulderen van het geschut vol komen onnoodig op den openbaren weg. Men zal nu toch zoo langzamerhand wel weten, dat dit groote gevaren met zich brengt. Vannacht zijn er in onze stad scherven van het afweervuur gevallen, en was daar iemand door getrof fen, dan zou dit waarlijk niet de eerste maal geweest zijn. Het is zaak, te bedenken, dat een kleine scherf altijd groot genoeg is om ernstige verwondingen teweeg te brengen. Voorbeelden zijn er genoeg. Ieder is daarvan op de hoogte. Nochtans schijnt het noodzake lijk, wederom een waarschuwend geluid te doen hooren. Op ver zoek van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst geven wij daarom nogmaals den raad: Blijf bij voorkeur binnenshuis wan neer het afweergeschut in werking is. Het aantal van hen, die noodgedwongen op straat vertoeven, is waarlijk groot genoeg! In den loop van dezen dag heeft de heer J. Tieks Koening, die als directeur van de P.T.T. den dienst gaat verlaten, afscheid genomen van het personeel. Op zijn verzoek droeg dit afscheid geen feestelijk karakter. FRUIT- EN GROENTEN VEILING AMERSFOORT, 30 Aug. Appelen 7 19, peren 515, pruimen 3094, drui ven 12—15, tomaten 50—84, meloenen 10—12, perziken 20—90, groenekool 31— 60, andijvie 1120, wortelen 610, sla 1030, stamboonen S—12, selderij 511, spinazie 012, snijhoonen 162.3, pron kers 1013, peterselie 9—13. 6tokboonen 11—16, komkommers 2141, postelein 1011, roodekool 6673, prei 10. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pe- sie's Bad bedroeg hedenmorgen 63 gr. F. ie 17 M gr. C. Voor de komende maanden een vol programma AMSTERDAM, 31 Aug. Men ver zoekt ons te willen raededeelen, dat de cursusleiding van de vereeniging ..Het Nederlandsche Lied" 'hoewel dankbaar voor de overstelpende belangstelling, aan verdere aanvragen voor cursussen e.d. gedurende de resteerende maanden van 1910 niet meer zal kunnen voldoen, liet programma over de maanden Sep tember l m, December is geheel gevuld: wil de actie tot herstel van den Ned er- la ndschen Volkszang niet in oppervlak kigheid verloopen dan mag men ook in volksliedzaken niet meer hooi op den vork nemen dan mogelijk is. Alleen do reeds aangenomen acties zullen tot een goed einde gebracht kunnen worden. Aan aanvragen betreffende den tijd tusschen Nieuwjaar en beloken Paschen zal zooveel mogelijk nog worden vol daan. Men wende zich daarmede tot het secretariaat: Verhulststraat 14. Den Haag. Nadere bijzonderheden omtrent tijd en plaats van de cursussen, welke nog in den loop van 1940 zullen worden georganiseerd, zullen binnen afzienba ren tiid in de bladen gepubliceerd wor den. Door 'het zenden van een briefkaart aan het secretariaat kan men zich van de toezending der prospectussen verze keren. HAARLEM, 31 Aug. Een inwoner van Haarlem is de dupe geworden van twee mannen, die hem voor f 50.— een bus met vijfentwintig liter slaolie had den verkocht, welke bij nader onderzoek water met een dun laagje slaolie bleek te bevatten. De bedrogen kooper deed aangifte bii de politie, die de, bpide mannen weldra had opgespoord. Het waren de 35-jarige L. en de 49-jarige R uit Haarlem. Beiden zijn in bewaring gesteld. BIJSLAG OP ONDERSTEUNING IN VERBAND MET LUCHT BESCHERMING 's-GRAVENHAGE. 31 Aug. B. en W. stellen den raad voor aan onder steunden, wier medewerking de burge meester heeft gevorderd voor het ver richten van diensten ten behoeve van den gemeentelijken luchtbeschermings dienst, als tegemoetkoming in extra kosten voor voedsel, kleeding en schooi sel een bijslag op de ondersteuning toe te kennen van 10 cent per uur per man. De kosten hiervan worden voor het tijd vak van 1 September 1940 tot 1 Januari 1941 geraamd op f 150 000,welk be drag B. en W. voorstellen te putten uit het reservefonds van de productiebedrij Van 2 Sept. t.e.m. 8 Sept. zijn de met „4" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonbockle geldig- De bonnen, welke 8 September nog niet gebruikt zijn. blijven nog geldig t.m. 12 September. Bons 05 t.c.m. 12 (boterkaart) 2XI ons boter. Bons 05. 06. 07 (vetkaart) 2*/a ons margarine of 2'/» ons boter. Bon 08 (vetkaart) 2xl* ons gesmolten vet of 2xh ons boter. Bons 09. 10. 11 en 12 (vetkaart) 2!/« ons boter met reductie. Alles geldig van 24 Aug. tot en met IS October. Bon 72 een kilo suiker tot en met 27 September. Bon 73 xl* pond kpllic of ll* ons thee tot en met 27 September. Bon 40: l/« pond tarwebloem, of tarwemeel of bockweitmecl of rogge meel. ol roggebloem, of zelfrijzend bakmeel tot cn met 6 Sept. Bon 14: pond rijst of rijstemecl tot en met 6 Sept. Bon 27: '/i pond havermout of ha vervlokken of gort of grutten tot en met 6 September. Bon 105: 1 ons maïzena of gries- meel of puddingpoeder tot en met 11 September. Bon 110: 1 ons macaroni of vermi celli of spaghetti tot cn met 11 Sep tember. Petroleumzegel. Periode 5Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 8 September (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). Bon 115 150 gram toiletzeep (nieu we samenstelling) óf 120 gram huis houdzeep. óf 200 gram zachte zeep. óf 250 gram zeeppoeder, óf 125 gram zeepvlokken, óf 250 gram zelfwerken de waschmiddelcn. óf 200 gram vloei bare zeep. tot en met 24 September No. 116 van de bonnen welke tege lijk met de t^xtielkaart aan mannelijke personen hotyn 15 jaar werden ver strekt: 50 gram scheerzeep of een tube scheercrcme of een pot scheerzeep tot en met 31 December. UITKNIPPEN EN BEWAREN!! 's-GRAVENHAGE, 31 Aug. Bij be sluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is, in overeenstemming met para graaf 4 van de verordening no. 10S 1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, waarin is bepaald, dat voor een ontslag op grond van artikel 97b van het alge meen rijksambtenarenreglement de daar genoemde commissie niet behoeft te worden gehoord aan: Jhr. mr. Rh. Feith, oud-president van den Hoogen Raad der Nederlanden, te 's Gravenhage, lid levens voorzitter. Mr. dr. J. Ponner, raadsheer van den Hoogen Raad der Nederlanden te s-Gravenhage. lid, tevens plaatsver vangend voorzitter. Jhr. mr. B. C. de Savornin. Lohman, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit t3 Utrecht, lid. Prof. mr. dr. G. van den Bergh, hoogleeraar aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, lid. Mr. A. baron van Wijnbergen, oud voorzitter van den Ccntralen Raad van Beroep, te Utrecht, lid; prof. mr. R. Kranenburg, hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Leiden, plaatsvervangend lid; mr. J. Terpstra, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal te 's-Gra- venh«ge; mr. J. A. de Visser, procureur-gene raal bij het gerechtshof, te Arnhem, plaatsvervangend Jid; Jhr. mr. M. van der TGoes van Na- ters, lid van de Tweede Kamer der staten generaal, te Wassenaar, plaats vervangend lid. Prof. mr. P. W. Kamphuisen, hoog leeraar aan de roomsch-katholieke universiteit, te Nijmegen, plaatsver vangend lid. Mr. dr. S. Wierda, griffier hij den raad van beroep (S.V.), tevens hij het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage, plaatsvervangend secretaris \an be doelde comjnissie; eervol ontslag als zoodanig verleend onder dankbetuiging voor de bewezen diensten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3