Caféhouder had slecht verduisterd STADSNIEUWS CHATEAUX PALMER J. A, SCHOTERMAN ZN. Groote brand te Middelburg Dertienjarige ging liever niet naar school Evacuatie 1940 Voorden gewonden soldaat Toelatingsexamen TIEN PERCEELEN Jongen door hand granaat gewond Voor hen, die vielen Bakhuys weer amateur? nu Bonnen, die geldig zijn GLASTRA'S VISCHHANDEL Voorwaarts uit competitie-verband 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1940 kantongerecht Een papa, die niet wist hoe oud zijn zoon is Dronken op de fiets EEN caféhouder te dezer stede was al herhaalde malen door den luchtbeschermingsdienst ge waarschuwd, dat de afscherming te gen uitstralend licht niet voldoende was. De waarschuwingen kwamen niet tot hun recht, op een Juli-avond was het weer mis, doordat gr veel licht door een tuimelraam naar buiten straalde. Verdachte had zich hiervoor hedenmorgen te verant woorden. Hij schoof de schuld op het naar buiten gaan van cafébezoe kers. Als getuigen werden twee leden van den luchtbeschermings dienst gehoord, die beiden verklaar den, dat het licht van verre te zien was en een gevolg was van onvol doende afscherming, dus niet van het naar buiten gaan van bezoe kers. Omdat verdachte reeds meerdere malen gewaarschuwd was, werd procesverbaal opgemaakt. Het OM. waargenomen door mr. Loaet Feig ner, zag in dit feit onwil en eischte 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. Verdachte beloofde blijvende beter schap en verzocht een minder hoo- ge straf. De kantonrechter halveer de bij zijn uitspraak den eisch. Spijbelaar De glazenwasscher J. v. d. K. moest het opnemen voor zijn dertienjarig zoontje, dat van school weggebleven was. Hij zeide. dat hij daaraan weinig doen kon. Hij stuurde den knaap naar school, maar doordat hij zelf naar zijn werk moest, kon hij niet steeds nagaan of de jongen inderdaad de schoolban ken opzocht. In April was hij reeds eerder tot f 5 boete veroordeeld. Die boete had hij nog niet betaald en hij wist ook niet hoe hij aan geld moest komen. Op een desbetreffende vraag verklaarde de vader, dat ook de moe der weinig controle op den jongen had doordat zij veel ziek te bed lag. Uit het rapport van den onderwijzer kon op gemaakt worden, dat de ouders nogal onverschillig stonden ten aanzien van het al of niet naar schoolgaan van den jongen. De uitspraak werd f 6 subs. 2 dagen hechtenis. Nog eert schoolkwestie Er kwam nog een schoolkwestie aan de orde. Het betrof hier het zoontje van een veehouder uit Hoogland. Pa wist niet precies of de knaap dertien of veer tien jaar was. Hij tastte in zijn binnen zak en haaéle er het geboortebewijs uit. Na eenig rPKenen bleek zoonlief dertien jaar te zijn. Hoeveel kinders heeft u, vroeg de kan tonrechter. Tien meneer, luidde het antwoord, ge volgd door de woorden: Ja, dan weet je het niet zoo precies meer. De kanton rechter zuchtte beamend mede. De knaap was naar de „landbouw school" op den Leusderwog gagaan. Dat mocht van den hoofdonderwijzer van die sch^l, zei de vader. Zoo kreeg de jon gen maar twee dagen in de week les. Dat beviel hem natuurlijk wel. Toen ontspon zich een dispuut over, het ai of niet geoorloofd zijn van dit school gaan. De jong- u was. volgens zijn va der, zeven klasven door geweest, dus mocht het. Maar ook wilde hij de hoeren nog iets an i«*s ze* -eni t w..« een i.e- moedeiijke baas). Ja. dat mocht. Nou die meester zat 'rn verkeert. Hij had nooit lest, gehad met meesters, maar met de zen boterde het niet En nu zat hij in moeilijkheden, vvani hij nart moeien ver huizen, omdat zijn boerderij onder wa ter gezet was tijdens de mobilisatie. Een en ander was nog al ingewikkeld, zoo dat besloten werd. om deze zaak een week aan te houden. Kom dan zelf nog maar eens samen met den hoofdonder wijzerzei de kantonrechter. Over een week zullen we dus het rechte hoo- ren. Dronken fietser V. d. K. had in dep nacht van 15 op 16 Juni door de Langestraat gefietst. De kantonrechter las zijn zonden van dien nacht voor en constateerde, dat ver dachte zeker te lang in een koffiehuis gezeten had. Dat was waar. v.d.K. was uit geweest met cenige vrijgezellen en had een paar biertjes gehad. Zelf had hij geen geld, hij had alles voor niets gekregen. De kantonrechter begreep dat niet. Steeds, wanneer er dronken men- schen ter rechtzitting kwamen, ver klaarden zij, dat zij geen geld hadden en consumpties voor niets kregen Verdachte vond die Opmerking niet prettig, al kon hij d«e bewijzen van zijn Waarheidsgetrouwe woorden leveren. De uitspraak luidde 10 subs. 5 dagen. De eisch was-.fl5 subs. 8 dagen. Allerlei De heer K. had met zijn echtger.ooic zonder brandend achterlicht gefietst. Toch waren een paar dagen te voren bun rijwielen goed nagekeken en in orde bevonden. Maar de hobbelpartij over den overweg aan den Soesterweg had blijkbaar te veel invloed gehad op het aanpassingsvermogen van de ach terlichten. Verdachte had een schikking kunnen krijgen van tweemaal een gul den, maar hij vond dat te veel. Vandaar dat hij eens kwam praten. Van zichzelf kon hij verklaren, dat hij altijd een van de eersten was, die zich aan de voor schriften hield. Met zijn pleidooi wist hij tenslotte in totaal een gulden te winnen. Een bewoner van de Krankeleden- straat, die in ziin tuin een vuurtje, dat minder aangenaam voor de buren was geweest, had gestookt, kreeg 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Een Baarnsche iongen was aangere den door een wiel rijdster, die links in de bocht reed. De juffrouw had eerst van geen schuld willen weten, maar toen het slachtoffer haar was nageloopen en had ingehaald, had zij gezegd: Als het maar niet. te veel kost, want dan betaal ik niet. Mooier bewijs van schuld kon zij niet leveren. Nu moet zii f 5 betalen. Herinnering aan bewogen Meidagen „Uw ftnd is ruim en wijd. Uw harten waren het ook." Beter dan de heer L. Keemink het doet in een boekje, gewijd aa"n de evacuatie van Amersfoort's bur gerij naar Noord-Holland in de bewogen Meidagen, kan men zijn gevoelens van erkentelijkheid jegens de brave Noord- Hollanders niet uitspreken. Het hoekje, dat te danken is aan 't initiatief van den teekenaar Jan Wilmink, geeft nog eens het verhaal van wat de Amersfoorter beleefde tijdens deze georganiseerde vlucht. Het is opvallend hoezeer bij dézen massalen uittocht ook de erva ringen massaal, dus gelijkvormig waren en zoo is deze kroniek een goede door snede van ons aller leven als uitge wekenen. Achteraf bezien waren deze gebeur- nissen niet heel belangrijk, er is meer en grooter leed geleden dan op dezen tocht. Wij hebben het best gehad en als wij iets moesten ontberen of ons erg moesten aanpassen, dan waren het toch maar kleinigheden, vergeleken bij het leed, dat de oorlog aan velen gebracht heeft. Toch zal bij velen de behoefte bestaan een herinnering te bewaren aan dezen uittocht van duizenden. Dit boek je geeft daarvan een onopgesmukt beeld in de kroniek van den heer Keemink en in de vele teekeningen van Jan Wilmink. Het beste slaagde de laatste als hij de oude gebouwen van N. Holland in beeld brengt, figuurteeke- nen is niet zijn sterkste kant. Onze hurgemeester schreef een voorwoord ter inleiding, aan het slot vindt men de af- hceldingcn van de geteisterde steden Botterdam, Middelburg en Rhenen, die als briefkaart reeds in den handel wer den gebracht. Drukkerij Eijmann Zoon zorgde voor een smakelijke uitgave. Het comité voor den gewonden er» zie ken soldaat bericht ons het volgende: Twee dames voorzagen de militairen van een tafelbiljart, dat zeer op prijs werd gesteld. Een trio (piano en 2 vio len) zorgde voor een middag van ont spanning. Zaterdagmiddag werden de veertig militairen, die niet met bewegingsvrij heid konden vertrekken, verrast, door dat op iedere zaal een heerlijke taart werd binnengebracht. Ook werd in het Hospitaal een film vertoond. De volgende bedragen werden ont vangen: E*»nfge bewoners van Banka -en Celebesstr. 8.75 Van een ouden hoefsmid uit Eist 4.— H. S.» ƒ10.— Giften kunnen worden gestort op gi rorekening 250-17 ten name van H. A. Fischer Luit. kol. b.d. Mauritslaan 4 Amersfoort. ZONNESTRAAL COMMISSIE In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. Ploeg, is tot secretaris van de plaatselijke Zonne straal Commissie benoemd de heer W. C Oosterman. De jaarlijksche collecte ten bate van Zonnestraal zal. bii verkregen toestem ming. worden gehouden Zaterdag 28 September a.s. EXTRA ZEEPBONNEN Personen, die werkzaamheden ver richten, waarhij zij in sterke mate aan verontreiniging zijn blootgesteld, kun nen, blijkens een publicatie van den distributiediensf op de advertentiepa gina, extra bonnen voor zeep ontvan gen. Men leze de desbetreffende publi catie. TEMPERATTUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pe- sie's Bad bedroeg hedenmorgen 671/» gr. F. is 19Yz gr. C. Septembermaand, Artismaand. Het fraaie weer en de lage toegangsprijzen lokken velen tot een bezoek aan Amsterdams fraaien dierentuin. Een ritje op den kameel Is een ongewone attractie, vooral voor de jeugd (Foto Pax-Holland) Üqsunda GRAND THéaTRE. Van Vrijdag 30 t. Donderdag 5 Sept. vertooning van de film „Nacht der beslissing". Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4, 6.15 en 8.15. Zaterdag doorloopend om 2.30, 6 en 8.15. Overige dagen matinee om 2.30 en 'sav. om 8.15 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag SO Aug. t.m. Donderdag 5 Sept. vertooning van de film „Hoera, ik ben Papa." Zondag doorl., aanvangend om 1.45, 4, 6.15 en 8.15. - Zaterdag om 2.30, 6 en 8.15 uur. Overige dagen om 2.30 en 8.15 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Centraal Rio". STERHTJIS, Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zondags van 2 uur. GILDEHUIS A.K.G. 7 Sept.—18 Sept. Ten toonstelling van den Bond van Nederl. Tuin architecten. Opening: 7 Sept., 3 uur nam. OPENBARE? LEESZAAL MET J^UGDLEES ZAAL, Muurhuigen 9., MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopeno dagelükB van 10—12 en 14 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang).. BOSCHTHEATER BIRKHOVEN. 7 Sept. Opvoering van het openluchtspel „Elcker- lyc". 3 uur n.m. DE VALK. 7 Sept. Bal o.l.v. den heer Kamperman. 9 uur. Voor de handelsavondschool met 3 jarigen cursus Bij het toelatingsexamen tot de ge meentelijke Handelsavondschool met 3 j. c. alhier zijn geslaagd: Voor de le klasse: Maria A. C. Bak- kenes, W. Blanken, F. A. Bosman, Eli sabeth E. J. M. Brok, W. Brugman, W. G. van Daatselaar, A. J. van Dijken, J. van Eist. Johanna Engel, Hildegard R. Frieling. Johanna J. van Heugten, Gildegard Jansen. Thea A. Jansen, A. W. Koning, Anna Koops, S. M. Krop- veld. F. G. Kruyt, Sytske R. Labree, Jan netje Lammers, G. Laseur, J. Meester, Geertruida P. Nagelmakers. M. W. van Nieuwkerk, Anna C. M. van Nijkerk, Marcelline F. Roben. W. Ruitenheek, G. H. Scheerder. A. van Slooten, J. P. Spa, J. W. F. de Vaal, Hendrika M. Verhoe ven. J. W. M. van Wandelen, W. E. v. d. Wetering. G. Wijnands. Voor de 2e klasse: R. J. Sterenburg. Voor de 3e klasee: E. M. H. Moors, J. H. v. d. Zande. Nationaal Hulpcomité De opbrengst der briefkaarten van Jan Wilmink bedroeg over de maand Augustus ruim f 4. In totaal heeft de verkoop dezer kaarten nu reeds bijna f 50.opge bracht ten bate van de door den oorloé getroffen personen. EXAMEN Bij de op 3 en 4 September j.l." te Amsterdam onder medische leiding ge houden examens slaagde voorChropo- dist. (algeiheele voetverzorging) en Pedi cure, onze 6tadgenoot de heer A. Faber. 1 BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Peter, z. van Willem Kloppen burg en Jkvr. Willemine Jacobs Beelaerts van Blokland; Johannes Lucas, z. van Johan nes de Jager en Cornelia Willemina van den Boom; Adriana, d. van Evert van Duinkerken en Heintje van de Pol. GEHUWD: Johannes Groenewoud en Geer tje Niemevier; Pieter Willem v. Duin cn An na Gertrudis van Eek; Jan Valk en Maar- tje van de Pol; Jan Ockeloen en Willemina Hendrika Maria van Doorn. OVERLEDEN: Hendrik Pavre, oud 69 jaar, echtgenoot van Dirkje Bosch. FRUIT- EN GROENTENVEILING AMERSFOORT, 4 Sept. Pruimen 30—140. peren 516. appelen 520, tomaten 5080, druiven 1115, meloenen 817, perziken 38 110, snpboonen 1027, stamboonen 79. andjjvie 1222. stokboonen 79, groene kool 3580, roode kool 6265, sla 2240, komkommers 3046, spinazie 913. pronkers bieten 2331, wortelen 510, postelein 511. (3me cru Margaux) Van het uitmuntende oogstjaar. 1934 Per flesch f 1.35 Per anker f 53.- TELEFOON 3450 Ao 1878 UTRECHTSCHESTRAAT 17 BINNENLAND EEN - PROOI DER VLAMMEN MIDDELBURG, 5 Sept. He dennacht omstreeks halfvijf werd de brandweer te Middelburg ge waarschuwd, dat door onbekende oorzaak brand was uitgebroken in een der groote houtloodsen van de N.V. Houthandel v. d. G. Al berts en Zn., staande aan den Looierssingel. Toen de brandweer met veel materiaal ter plaatse was, stond niet alleen de ongeveer 100 meter lange loods geheel in lichte laaie, maar ook de zeven arbeiderswo ningen, twee garages en een pak huis, gelegen aan den Singel te genover de loods. Op èèn na zijn al deze perceelen en ook het grootste deel van den inboedel een prooi der vlammen gewor den. Door krachtig optreden van de brandweer, later geassisteerd door de brandweer uit Vlissin- gen en Souburg heeft men mede dank zij de hulp van Duitsche militairen den brand beperkt en de zagerij, de schaverij, de kan toren en de verdere loodsen op het uitgestrekte terrein weten te behouden. Het grootste gedeelte wordt door de verzekering ge dekt. „Onbekend voorwerp" onderzocht WIJK BIJ DUURSTEDE, 5 Sept. Twee jongens, K. Z. en van D., vonden gisteren een vreemd voor werp, dat zij thuis aan een nauwge zet onderzoek onderwierpen. Het „onbekende voorwerp" bleek echter een handgranaat te zijn. Het onder zoek had dan ook een verschrikke lijke ontploffing ten gevolge, waar bij een der jongens K.Z. ernstig werd gewond. Een hand werd hem afge rukt, terwijl hij ook een oog zal moeten missen. Hij werd ter behan deling naar Utrecht overgebracht. Van D. kreeg geen letsel. Monument van 8 R.I. bij den Grebbeberg Ter nagedachtenis van hen, die op den Grebbeberg hun leven voor het vaderland lieten, zal over eeni- gen tijd in de nabijheid van de plaats, waar zij vielen, een monu ment worden onthuld, me"èr speciaal voor hen, die ingedeeld waren bij het achtste regiment infanterie. Het monument, dat belangeloos doot den heer W. Chr. Jens, architect te Arn hem, is ontworpen, wordt vervaardigd in de steenhouwerij van den heer J. H. Hofhuis te J^nschede, waar de heer An- neveld meer speciaal met de afwer king is belast. Zoowel de heer Hofhuis als de heer Anneveld zijn Grebbestrij ders. Het monument is uitgevoerd in Ober- kirchner zandsteen en vermeldt op de zes kanten de namen van 160 -gesneu velden. Aan den voet van het monument ligt een steen, waarop vermeld staat: „8 R.I. Onze onbekende kameraden". De ronde steen boven op het monu ment, waarop een helm is geplaatst draagt het opschrift: „Den Vaderlant ghe trouwe". Om het monument zal een muurtje worden geplaatst, waarvoor dé steenen ter beschikking zijn gesteld door „de blauwe Kamer" te Rhenen. Getuigd mag worden dat hpt monu mentaal en sierlijk gedenkteeken op waardige wijze de herinnering aan onze dappere gevallen militairen zal leven dig houden, aldus De Tijd. sport en spel De oud-internationaal Bakhuys, die na een geruchtmakende affaire door den K.N.V.B. tot prof werd verklaard en daarna twee seizoenen lang voor de Fransche eerste klasse club F. C. Metz uitkwam, heeft tot het bestuur van den nieuwen N.V.B. een verzoek gericht om weer als amateur te worden erkend. Dit verzoek is op de laatste bestuurs vergadering in behandeling genomen, doch een besluit is nog niet gevallen. De bestuursleden wenschen zich over deze zaak nog te beraden en in een der eerstvolgende bijeenkomsten zal de be slissing vallen. Bakhuys baseert zijn verzoek op het feit, dat de fusie in de Nederlanrlsehe voetbalwereld wellicht, voor het N.V.B. bestuur aanleiding kan zijn om een streep te halen door het verleden en daarbij de roemvolle dagen zwaarder te doen wegen dan de feiten, waaraan hij zijn verbanning heeft te danken. Tevens meent hij in zijn recht te staan, daar hij het laatste jaar in de voetbalsport geen geld heeft verdiend. (Telegraaf). ZW. VOORUIT—AMERSF. BOYS UITGESTELD De voor Zondag te Utrecht vastgestel de wedstrijd Zwaluwen VooruitAmers- foort.sehe Boys iö uitgesteld. r~ Van 2 Sept. t.e.m.8 Sept. ziin de met ,.4" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe bruodbonboekje eeldig- De bonnen, welke 8 September nog niet gebruikt zün. blijven nog geldig t.m. 12 September. Bons 05 t.e.m. 12 (boterkaarl) 21/» ons boter. Bons 05. 06. 07 (veikaart) 2*/t ons margarine of 2*/j ons boter. Bon 08 vetkaart2ll* ons gesmolten vet of 2f/> ons boter. Bons 09. 10. 11 en 12 vetkaart2l't ons boter met reductie. Alles geldig van 24 Aug. tot en met 18 October. Bon 72 een kilo suiker tot en met 27 September. Bon 73 '/i pond koffie of l/t ons thee tot en met 27 September. Bon 40: pond tarwebloem, of tarwemeel of boekweitmeel of rogge meel. of roggebloem, of zelfrijzend bakmeel tot en met 6 Sept. Bon 14: pond rijst of rijstemeel tot en met 6 Sept. Bon 27: pond havermout of ha vervlokken of gort of grutten tot en met 6 September. Bon 105: 1 ons maïzena of gries- meel of puddingpoeder tot en met 8 September. Bon 110: 1 ons macaroni of vermi celli of spaghetti tot en met 8 Sep tember. Pelrolenmzcgel. Periode 5. Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 8 September (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). Bon 115: 150 gram toiletzeep (nieu we samenstelling) óf 120 gram huis houdzeep. óf 200 gram zachte zeep. óf 250 gram zeeppoeder, óf 125 gram zeepvlokken, óf 250 gram zelfwerken de waschmiddelen, óf 200 gram vloei bare zeep, tot en met 24 September. No. 116 van de bonnen welke tege lijk met de textielkaart aan mannelijke personen boven 15 jaar werden ver strekt: 50 gram scheerzeep of een tube scheercrème of een pot scheerzeep tot en met 31 December. Wij vestigen er de aandacht op dat de bons 105 en 110 niet tot 11 Sep tember. zooals dezer dagen abusieve lijk in ons blad vermeld, maar tot 8 September geldig zijn- Voorts zijn in omloop voor kinde ren beneden 4 jaar: halve broodkaar ten. Naast de halve broodkaart ont vingen de kinderen een toeslügkaart, waarop 6 rantsoenen havermout en 6 rantsoenen rijst of kindermeel verstrekt worden. Met deze toeslagkaart moe ten de betrokkenen even lang rond komen als de broodkaart geldig is. Verder worden voor kinderen bene den 2 jaar 6 rantsoenen zeep en 6 rantsoenen toiletzeep beschikbaar ge steld. Voor kinderen van 2 tot 8 jaar al leen 6 rantsoenen zeep. Deze rantsoe nen moeten verdeeld worden over 6 distributieperioden voor zeep en men moet er mee doen tot 24 Januari 1941. 4UITKNIPPEN EN BEWAREN 11 V RECEPTEN Garnalen met roomsaus en tomaten Benoodigdheden: 3 ons garnalen; een sukje boter ter grootte van een noot; een halve liter melk; een paar eetlepels maizena; peper en zout; eenige mooie, rijpe tomaten, waarbij gerekend wordt een tomaat per persoon. Bereiding: Wasch de garnalen in warm water met zout, houd ze dan in wat schoon warm water met zout flink warm. Breng de melk met de boter aan de kook. roer er de met wat koude melk aangemengde maizena door als de melk kookt. Wordt, de saus te dik, voeg er dan nog wat melk en boter bij, zo mag ech ter goed gebonden wezen. Voeg peper en zout toe naar smaak. Laat de gar nalen op een zeef uitlekken en roer ze door de saus. Houd deze zoo warm mo gelijk, doch zorg, dat zij niet meer kookt, daar anders de garnalen hard worden. Snijd de tomaten doormidden, bestrooi ze met wat peper en zout en bak de helften met wat boter in de koe- kepan. Zorg, dat zij hun vorm niet ver liezen. Doe de garnalen met de saus in een verwarmden schotel en garneer den rand met de gebakken tomaten. De benoodlgde vlsch even bestellon Alleen gevestigd Utr.straat 40, TeL 4092 Naar wij vernemen heeft Voor waarts (Utrecht) zich uit de compe titie van den N.V.B. teruggetrokken en zal zij voorloopig niet meer in het veld verschijnen. Gebrek aan epelers is hiervan oorzaak. De vereeniging zal niet worden opgeheven. Reeds enkele seizoenen heeft de oude club een ernstig tekort aan leden en kwam zij slechts met één elftal in de vierde klasse van den K.N.V.B. uit. Daar bij was de vereeniging erg ongelukkig met velden en kwam tenslotte na veel omzwervingen op het Raven terrein in Jutphaas terecht. Helaas bleef de animo dalen en het bleek zelf» niet mogelijk voor de ko mende competitie een elftal in het veld te brengen, waarmede de eertijds zoo bekende club roemloos uit het competi tieverband verdwijnt, al blijft zij be staan.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5