VOOR HET KIND Reden tot tevredenheid voor Nederlandsche en buitenlandsche bedrijven Hoe Dolf een takshond kreeg RUBRIEK VAN OOM BOB f IN HET PARADIJS VAN DE OOIEVAARS EEN NETTO WINST* sinds VAN 7.411.117 GULDEN De slimme hond BRIEFWISSELING Om zelf te maken Een kaarsenhouder 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1940 Algemeene Kunstzijde Unie in 1939 AMSTERDAM, 6 Sept Aaihet jaarverslag van de Algemeene Kunstzijde Unie over 1939 is het volgende ontleend. De afzet van kunstzijde, die in het jaar 1938 een ernstigen tegenstahad ondervonden, kon zich tegen het einde van dat jaar en in het begin van 1939 herstellen Voor onze fabrieken in de U.S.A. en in Engeland was da; een heugelijke omkeer. Ook voor onze conjunctuur-gevoelige Nederlandsche be drijven die voor zoo'n overwegend deel van hun productie op export zijn aangewezen, gold hetzelfde, fn 1938 waren wij genoodzaakt geweest de productie tot tweemaal toe te beperken Dank zij de bovenvermelde grootere afzet konden wij deze wederom opheffen, zoodat tegen ha midden van 1939 de fabrieken te Ede en Arnhem vol werkten Waar de sterk verminderde productie den kostprijs verhoogde, en dientengevolge de concurrentiekracht verzwakte, beteekende het herstel der productie, dat wij terug kwamen op een voordeclizer grondslag van den kostprijs. Dit was noodig. aangezien ondanks de verbeterde conjunctuur de zeer ernstige val van de prijzen pas na het uitbreken van den wereldoorlog slechts gedeeltelijk werd ingehaald. Het prijzenpeil van 1937 was nog niet volledig bereikt. Alles bij elkaar genomen gaf het jaar 1939 zoowel vooonze buienlandscheals ook voor onze Nederlandsche bedrijven reden tot tevredenheid Dit neemt niet weg. dat zoolang aan den internationalen goederen- ruil zooveel moeilijkheden in den weg worden gelegd als in de laatste jaren en met name thans het geval is. de nosff'e dezer laatstén wisselvallig blijft. ZOOALS in vorige jaarverslagen kon worden medegedeeld, konden de Ne derlandsche fabrieken slechts trachten hun productie zoo goed mogelijk op peil te houden door een ononderbroken stre ven om een verlaging van den kostprijs te doen samengaan met een verbetering van de kwaliteit. Bij eiken conjunctuur opgang. zooals in 1937 en in 1939. bleek uit de snelle verbetering der financieele resultaten, dat wij inderdaad in die richting veel bereikt hebben. Bij eiken neergang van de conjunctuur blijkt echter onmiddellijk het gevaar inhae- rent aan de positie van die bedrijven in Nederland, die. zooals het onze. op uitvoer zijn aangewezen. Bij een voort gezette daling der prijzen en een minderden afzet kan een productiebeper king niet worden vermeden en hierdoor Itreedt onmiddellijk een kostprijsstijging in, die het moeilijk maakt den concur rentiestrijd vol te houden. Het uitbreken van den oorlog in September bracht uiteraard nog ge heel andere moeilijkheden. Hoe zou den wij de invoering van grond- en hulpstoffen kunnen handhaven? Wat zou er overblijven van onzen grootendeels overzeeschen export? Zou de mobilisatie van een deel van ons personeel ons bedrijf niet ont wrichten? Tot aan het eind van het verslagjaar gelukte het de velerlei moeilijkheden te boven te komen. Dat door de oorlogsverhoudingen de verbindingen met onze buitenlandsche fabrieken zouden worden bemoeilijkt, .was niet te ontgaan. Wij hebben dan 'ook daaruit de consequentie getrokken eener volledige bestuursscheiding tus- schen de A.K.U. en de Vereinigte Glanz- stoff-Fabriken A.G., de I. P. Bamberg Akticngesellschaft, de Böhmische Glanz- stoff-Fabrik en de Erste Oesterreichische Glanzstoff-Fabrik A.G.. St. Poelten. Alle. bestuursfuncties in genoemde veniioot- schappen zijn door onze Nederlandsche bestuurders neergelegd. Tegelijkertijd hebben alle niet-N'ederlandsche be stuursleden in onze onderneming het zelfde gedaan, zoodat thans directie en raad van commissarissen uitsluitend 'door Nederlanders zijn bezet. Dit heeft echter niets veranderd in de samenstel ling der deelnemingen onzer vennoot schap. De dochterondernemingen Thans volgt een overzicht van den gang van zaken van de belangrijkste dochterondernemingen. American Corporation: Het boekjaar sloot, na afschrijvingen van 1.608.880 dollar, en reserveering van 710.000 dol lar voor belastingen, met een netto winst van 2.211.942 dollar. Aan aandeel houders werd 5.50 dbllar per aandeel als dividend betaald, waarvoor in totaal 2.049.025 dollar noodig waren. Met uit zondering van het tweede kwartaal, heeft de fabriek het gëheele jaar op volle capaciteit gewerkt (deze is sinds 1937 belangrijk uitgebreid), terwijl de verkoopen zoodanig zijn eeweest. dat de voorraad productie per uit. 1939 mini maal was. Ook in het loopende jaar is de gang van zaken zeer bevredigend ee weest. North American Rayon Corporation: Na afschrijving van 1.090.619 dollar op vaste activa en reserveering van 484.000 dollar, voor belastingen, sloot het boek jaar 1939 met een netto winst van 2.010.251 dollar, waaruit aan aandeel houders 2.50 dollar per aandeel als di vidend werd uitgekeerd. Ook bii deze maatschappij was de gang van zaken zeer goed. De omzet was belangrijk grooter dan over 1938 Het gevolg hier van was, dat ook bij de Narco practisch geen voorraad aanwezig was op 31 De cember 1939. Eveneens is de gang van zaken in.het loopende jaar zeer bevre digend. American Bemberg Corporation. Het boekjaar sloot, nadat voor afschrijving 421.756 dollar was gehoekt en voor be lastingen 337.600 dollar was gereser veerd. met een netto winst van 1.228,981 'dollar. De gang van zaken is in 1939 zeer goed geweest, terwijl ook in het loopende boekjaar tot nu toe practisch de geheele productie verkocht werd. In 1939 werd. behalve het regelmatig dividend op de 7 procent rum. pref. aandeden, het restant achterstallig di vidend op deze aandeelen van 3.50 dol lar per aandeel betaald, zoodat thans geen dividend op deze aandeelen mepr achterstallig is. Zooals hekend is. werd een voorstel gedaan aan de aandeel houders dezer maatschappij, dat een regeling beoogt voor de afdoening van de schuld, die deze maatschappij nog heeft tengevolge van voorgeschoten di videnden over Ae periode van 1 Juli 1925 tot 1 Juli 1929. terwijl dan tevens 'de statutair vastgestelde aflossing van British Enka Ltd.: De gang van za ken bij deze dochteronderneming was belangrijk beter dan in de voorgaande jarën. Tegenover een verlies van 1938 van 70.204 pond sterling, staat in 1939 een netto winst van 97.172 pond sterling, na dat voor afschrijvingen op vaste activa 46.394 pond sterling geboekt is. Hierbij is echter nog geen rekening gehouden met de ..excess profits tax'' die taxeerd wordt od ca. 30.000 pond ster ling. Dit betere resultaat is gedeeltelijk het gevolg van de door de samenwer king met de andere kunstzijdefabrie ken in Engeland verkregen betere prij zen. en gedeeltelijk van de verbeterin gen en vernieuwingen, die gedurende de laatste jaren in de fabriek zijn aan gebracht, waardoor meer efficiente werk methodes konden worden toegepast en zijde werd geproduceerd van een zeer geapprecieerde kwaliteit. N.V. Hollandsdhe Kunstzijde Industrie: Nadat de gebruikelijke afschrijving van ƒ325.000.op de vaste activa heeft plaats gevonden en tot een bedrag van f 168.636 is afgeboekt als koersverlies op de effectenportefeuille sluit het boekjaar af met een winst van 460.166, die toe laat aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een divi dend van 4 procent uit te keeren. S.A. Italo Olandese Enka: Onze oor spronkelijke kunstzijdefabriek te Pa lestro vervaardigt thans op bevredigen de wijze celital (glaspapier), terwijl de fabriek te Pizzighettone is omgebouwd om. in samenwerking met de groep Pi relli, extra sterke zijde te vervaardigen. Het boekjaar 1939 sloot na afschrijvin gen ten bedrage van lir. 447.690.-'- met een netto winst van lir. 217.848, waarvan lir. 21.784 werd gedoteerd aan het reser vefonds en lir. 25.000 aan het fonds per soneel; Uit het restant, vermeerderd met het onverdeeld winstsaldo, werd aan aandeelhouders 6*4 procent dividend uitgekeerd. Vereinigte Glanzstoff Fabrieken A.G., LP. Bemberg-A.G.:* De gang van zaken van deze beide vennootschappen was bevredigend, zoodat een gelijk dividend als het vorige jaar, respectievelijk 6 pro cent en 8 procent kan worden betaald. Erste Oesterreichische Glanzstoff Fa- brik A.G.. Böhmische Glanzstoff-Fabrik: Deze beide fabrieken verkeeren in een overgangsstadium en wij kunnen daar om omtrent de resultaten dier bedrijven nog geen mededeelingen doen» De winstcijfers Blijkens de winst- en verliesrekening werd over 1939 een netto winst van ƒ7.411.177 behaald. Rekening houdende met het onverdeeld saldo van ƒ2.148.251 is dus ƒ9.559.429 als winst ter beschik king. Voorgesteld wordt het winstsaldo ad ƒ9.559.429,21 als volgt te verdeelen: Prioriteitsaandeelen 6 pet. 2.880. Cum. pref. aandeelen 6 pet 107.790. gewone aandeelen 4 pet., met dien ver stande. dat van dit dividend 2 pet di rect betaalbaar gesteld zal worden en de rest eerst opvorderbaar zal zijn. wanneer en naarmate het, hetzij ineens, hetzij in gedeelten, door den raad van commis sarissen zal zijn betaalbaar gesteld f3.328.620— Overboeking op nieuwe rekening 6.120.139.21. DE ELECTRIFICATIE DER SPOORLIJNEN In het najaar 1941 waarschijn lijk reeds electrische dienst in het Gooi Naar wij vernemen zal. behoudens tegenslag, in 't najaar 1941 de electri- ficatie van het Gooi zoover gevor derd zijn, dat de dienst electrisch kan worden gereden. Langs de baan ligt reeds het materieel voor de elec trische leidingen. Thans is men be zig de perrons der stations aan te passen. Zoo moet de overkapping te Bussum verkort worden. Ter be scherming van d/3 reizigers' zullen glazen ramen aan de overkapping worden bevestigd. GEEN EXTRA-RANTSOEENEN VOOR VROUWELIJKE WERKKRACHTEN Het Centraal Distributiekantoor heeft aan alle Distrihutiediensten in den lande medegedeeld, Zulks naar aanlei ding van gestelde vragen met betrek king tot de verstrekking van extra rant soenen aan vrouwelijke werkkrachten, dat deze in geen enkel bedrijf of beroep hiervoor in aanmerking kunnen komen. door WIL BOKHORST Dolfje Erkelens was een aardig jon getje van negen jaar. „Dolfje boft maar!" zeiden z'n vriendjes, als Dolf weer een grote reis ging maken met zijn vader en moeder, of als hij een nieuwe autoped of fiets kreeg. Ja, Dolf je had "t goed. Toch was het jongetje niet tevreden. Hij vond helemaal niet dat hij 't zo goed had. Had hij soms broertjes en zusjes zoals de andere kin deren op school hadden? Nee, hij was altijd maar alleen. Daarom had hij va der al zo dikwijls gevraagd, of hij een hondje mocht kopen. Met een hondje kon je ook spelen en wandelen, mis schien nog wel leuker dan met een broertje of zusje. Want broers en zusjes kregen wel eens ruzie, dat hoorde hij wel van zijn vriendjes. Maar Dolfje wilde een bepaald soort hond hebben en'wel een taks. Een taks met een bruin vel, korte kromme poot- s en lange flaporen, was zijn ideaal. „Eerst je rapport eens afwachten" had vader gezegd. „Als dat goed is, zullen we eens zien." Dolf had daarom extra goed z'n best gedaan. En niet voor niets. Z'n rapport was werkelijk mooi. Alle maal zevens en achten. Alleen voor rekenen had hij een zes, maar dat was zo erg niet. Vader en moeder wisten best dat hij niet beter rekenen kon. De beloning bleef niet uit. Dolf mocht een hond kopen! „Maar kom alsjeblieft niet met zo'n mormel thuis!" riep moe der hem nog achterna, toen Dolf als de wind uit huis vloog, om zijn vriend Peter te gaan halen. Samen zouden ze naar den hondenkoopman gaan, waar Dolf al zo vaak had staan kijken- Onder weg verzonnen de jongerfs allerlei na men voor het beestje. „Karo", 6telde Pe- „Ja jongens", zei de koopman, „het is een mooi beestje, ik kan hem niet voor minder geven." Maar toen hij het teleurgestelde gezicht van Dolf zag, hij: „Hier heb ik een hondje dat haast niets kost", en hij wees op een grijs achtig pindhertje, dat zielig 'alleen in een hoekje zat en treurig uit zijn oogjes keek. Dolf was gauw tevreden. Het was wel hard om de taks weer terug te geven en het pinchertje was lang niet zo mooi, maar het leek een lief beestje en Dolf keek dolgelukkig, toen de koopman de lijn in zijn hand duwde. Vrolijk ging het stel naar huis. Het pinchertje trippelde netjes naast hen. Als ze naar zijn grijs velletje keken, dachten de jongens met, smart aan de mooie taks, maar drie gulden. Ze waren al in de 6tad, toen ze plot seling uit thun dromen werden opge schrikt, doordat het pinchertje jankend en keffend tegen een dame opsprong, die, toen ze even naar hem gekeken had, uitriep: „Poeffi, m'n kleine Poeffi, ben je daar weer!", hem oppakte en te gen zich aan drukte. Heel toevallig hadden Dolf en Peter een hondje meegebracht, dat in hun stad thuishoorde en dat nu zijn eigen vrouwtje teruggevonden had. Het was moeilijk te zeggen, wie het gelukkigst was, Poeffi of zijn vrouwtje. Maar de dame vergat ook de jongens niet. Ze luisterde aandachtig naar het verhaal van Dolf en toen hii uitgesproken was, gaf ze hem twee blanke guldens als be loning! Ze vertelde ook dat ze nog nooit van dien hondenkoopman gehoord had, anders had ze al eens gevraagd, of Poef fi daar niet, gevonden was. Ze had ge dacht dat haar hondje allang dood was, dus de vreugde was nu dubbel groot. Dolf bedankte haar voor het geld en zonder een woord te zeggen, renden de jongens naar den koopman terug. Nu zou hij de taks toch kunnen kopen! De koopman was eerst niet weinig verbaasd toen hij het stel zo gauw te rug zag, maar toen hij alles hoorde, zei hij: „Nu, ik heb ook een goede dag. Twee hondjes verkocht en allebei zijn ze in goede- handen. Want de taks za.1 het bij jou toch goed hebben?" „En of!" zei Dolf. Zijn ogen straalden toen hij d° taks tegen zich aan drukte en over z'n kop aaide. Nu, Das kon dan ook tevreden zijn over z'n nieuwe baas. Als dank was Das heel lief voor Dolf, maar gehoorzaam werd hij nooitdaarvoor was hij een echte taks. (Nadruk verboden). ter voor. Maar dat vond Dolf niet mooi. Toen ze bij den hondenkoopman kwa men, hadden ze besloten de hond, „Das' te noemen. De hondenkoopman was een vriende lijke man. Nadat Dolf hem verteld had, welk soort hond hij wilde hebben, nam hii de jongens mee naar de hondenhok ken. Eerst kwamen ze langs de grote honden, die aan dikke kettingen voor hun. hokken lagen. Hier moesten ze niet zijn. Moeder had uitdrukkelijk gezegd, dat ze geen grote hond in huis wilde hebben. Trouwens. Dolf had zijn zinnen immers op een taks gezet.? Toen kwamen ze bij de kooi,- waar de kleine hondjes door elkaar liepen en hun neusjes tegen het gaas drukten. Zoals ze met hun staartjes kwispelden, leek het wel alsof ze zeggen wilden: „Neem me toch mee!" Hei waren alle maal hondjes die van de straat waren opgepikt en die nu zaten te wachten, tot ze weer een baasje of vrouwtje kre gen. Welke zou hij nemen? Dolf vond allemaal even leuk. Er waren heel wat takshondjes hij. Het dyurde heel lang voordat ze er een uitgezocht hadden. Eindelijk had den ze "een klein, bruin taksje uitgeko zen. Het was het mooiste beestje dat er hij was en een prachtige oogen dat hij had! Vader en moeder zouden hem vast ook mooi vinden. Met zo'n hond kon je je overal vertonen. Maar o jé! Toen Dolf vroeg hoe veel •hii kostte, zei de man: drie gulden". Zo- eel had Dolf lang niet. Goede raad was duur. Jimmy had een hond. een prachtige Newfoundlander. De hond had de on deugende gewoonte om altijd in de leun stoel van Jimmy te gaan zitten. Als Jimmv van zijn werk thuis kwam en het zich gemakkelijk wilde maken, vond hij de stoel meestal bezet door zijn hond. Toen ging Jimmy gebruik maken van een list. Als de hond op de stoel zat, riep zijn baas: ..Poesjes! Poesjes!" Di rect sprong de hond van de stoel, ren de naar het raam en zocht de kat. die er niet was. Jimmy was intussen gauw op de vrije stoel gaan zitten. Helaas, de Newfoundlander was zo stom nog niet. Hii kreeg a! gauw in de gaten dat hij voor de gek gehouden werd. Hij zal wel eedacht hebben: „Daar moet ik iets op vinden," want toen hij op een goede keer do kamer binnen kwam en .zijn" stoel bezet vond. liep hij naar het raam. zette zijn voorpoo- tcn op de vensterbank en begon plotse- line hard te blaffen. „Wat zou die hond hebben?" dacht Jimmy, stond op. liep naar het raam en keek nieuwsgierig naar huiten. waar hij echter niets vreemds kon ontdekken. Maar toen hij zich omdraaide en weer in ziin stoel wilde gaan zitten, zag hij dat de hond er al in was gaan zilten en het zich gemakkelijk had gemaakt. Nu was het. Jimmv die door de hond voor de gek gehouden was. r~ V. Beste nichten en neven, Wat het uitvinden van een lekkernij be treft, zjjn jullie zeer vindingrijk gebleken. Het is wel toevallig, dat niemand van jul lie de juiste oplossing van het tweede raad sel vond. De meesten hebben er bonbon en sommi gen nougat van gemaakt. Het grappige is, dat het alle twee klopt, doch dat het ho ning moet zijn. Aan dat heerlijks dachten jullie geen van allen. Ik heb natuurlijk alles goed gerekend, want jullie hebt er r.aar be horen op gezwoegd en dus zou het al te sneu zijn, als het toch nog fout bleek te zijn. Denken jullie aan de opstellenwedstrijd: Het schiet al op naar 10 September.. Juffrouw Snap. Het klinkt bijna ongelooflijk, dat je na zo'n lange vacantie nog vlug even voor schooltijd wat te kweb belen hebt. Meisjes zijn toch echte babbel kousen, maar ik vind het wel gezellig. Ik wens je een prettig en succesvol school jaar toe. Juffrouw Snip. Met de scholen is alles nog niet in orde, precies als vorig jaar. Het is prettig, dat je nog een paar mooie vacantiedagen hebt gehad. De raad sels leken my juist zo erg gemakkelijk, het tweede is iets anders, doch het is er van te maken, dus reken ik je oplossing goed. Viooltje. De beste raad, die ik je geven kan, is niet achterom te kijken. Je hebt nu nog mooie dagen (misschien wel we ken) voor de boeg en zoals je zegt profiteer je er goed van. Ik geniet ook van Je stra lende zonneschijn. Buitenkind. Dat kan ik my voor stellen neef. Het is een hele tyd geleden, dat je op de schoolbanken zat. Wat fijn, dat je zo dicht by het raam zit. Je zult wel vlug wennen denk ik en het is toch ook weer gezellig,dat je nu weer vriendjes om je heen hebt. Je bofte maar met je mooie boek, lees er plezierig in. Madeliefje. Dat was een flinke fietstocht, nu zou ik hem ook wel eens wil len doen. Dit is het ideale fietsweer, vind ik Ik zal er maar eens een Zondag op uit trek ken. Alleen is het jammer, dat het dan zo druk is. Als ik fiets, zie ik liever geen men sen. Het lykt niet erg hartelijk, maar bet is heus zo. Old Firehand. Dat zijn aardige plaatsjes neef om naar toe te fietsen, had je nogal mooi weer? Vroeger tekende ik ook veel en ik vond altijd wel iets om na te tekenen. Jullie moeten maar eens flink rondkijken. Als ik het goed gelezen heb, heb ben jullie een schepenverzameling. Bestaat die uit allerlei kleine bootjes? Je hebt ook autoverzamelingen, dit zal wel iets derge lijks zijn, vermoed ik.. Poppenmoes. Uit het advies van den dokter maakte ik op, dat je een keelont steking te pakken had. Geen wonder met alle kou van de laatste weken. Je moet nog maar eens extra profiteren van de zon, Poppenmoes. Gelukkig, dat de poppen het niet hebben overgeërfd. Het zou een heel karwy geweest zijn al die ongedurige kin- ders in bed te moeten houden, te laten gor gelen en lelijke drankjes slikken. Het beste er mee nichtje. Speenkruidj.e. Ik moet je eerlijk bekennen, dat ik niet zo één, twee, drie uit bed te jagen ben. De bromvliegen laat ik rustig zoemen. Jou raad ik aan m'n voor beeld te volgen, want dat is geloof ik dé verstandigste manier. Door, al te weinig slaap raakt je gestel en je humeur*in de war. Veel succes in het nieuwe schooljaar. L i 11 i p u 11 e.r. Verkadeplaatjes kan ik heel goed gebruiken nichtje. Je doet nog maar pas mee met de kinderkrant en nu wordt je al ongeduldig Lilliputter. Vrouwe Fortuna houdt niet van ongeduldige meisjes weet je.dat wel? Ze zal denk ik binnenkort wel eens tegen je knipogen. Alles kan niet altjjd even gemakkelijk gaan kleine nicht. Bruinoogje. Dat je het in de va cantie toch zo druk kunt hebben. Maar ik begrijp er alles van zeg. Je had het natuur lijk druk met uitgaan. De laatste mooie da gen maken de vacantie nog goed, Bruinoog. Ik vond het leuk eindelijk weer iets van je te horen, ik begon er al aan te twijfelen of je nog wel mee bleef doen. Pinguin. Wat jammer, dat je niet met je vriendje in dezelfde klas zit. Je no- pelt geloof ik om naar school te gaan, dat is een goed teken Pinguin. Je hebt prettige schooltijden hè? 't Zal een hele verandering voor je zyn, ik wens je veel succes op de nieuwe school. Michael Strogoff. Te elfder re kwam ook jouw brief nog in m'n bezit. Woensdag om 3 uur moet hü er zyn, denk je er in het vervolg aan? Wat jammer, dat de foto's zo slecht uitgevallen zyn. Ze zou den nu beter lukken, denk ik. Ik hoop, dat je een prettig schooljaar zult hebben. DE OPLOSSINGEN I Arbeid adelt, met de woorden: dadel, lei, rat, bel. II Honing, met de woorden: Ommen, noot, Ida, na, g. De prijs is deze week voor Juffrouw Snip. DE RAADSELS Op de kruisjesry komt de naam van een plaats in N.-Brabant. X X - X - heeft de kleermaker nodig een huishoudelijk artikel, heeft men plezier, een jongensnaam, tegenovergestelde van begin, een windrichting. II. Ik ben een spreekwoord van 48 letters en 12 woorden. 45 14 19 42 6 29 10 37 17 is een deel van Joego-Slavië. 45 11 48 17 44 12 is een vrucht. 19 32 33 43 35 24 1 33 28 42 is een bekend schilderij. 16 46 36 45 45 20 12 doen we veel zomerE. 16 46 26 27 42 een kleur. 2 3 45 14 19 40 22 8 een drank. 41 39 25 37 4 een schoen. 15 47 21 5 moet men geven als men iets koopt. 31 30 18 een ander woord voor maal. 34 47 35 een lidwuprd. RUILHANDEL Madeliefje help ik nog aan 5 „Apen en Hoefdieren" Bruinoogje en Pinguin vragen Droste bonnen. Hartelijk gegroet OOM BOB Hier zien jullie een mooie, kandelaar, die je heel gemakkelijk zelf kunt ma ken. Hij bestaat uit de delen: 2, 3 en 4- De maten zie je op de afbeelding. Do verschillende delen worden netjes van eikenhout gezaagd. Dan wordt allea met schuurpapier glad gemaakt en ge polijst. Voor de kaarsen zaag je drie houten ringen, die later op de stan daard gelijmd worden. Hierin zet je drie kaarsen. Probeer eens of je glazen druppelvangers kunt krijgen. Die leg je dan op de houten ringen. Zodoende komt er geen kaarsvet op het hout. Als alles klaar is, dat wil zeggen, de delen uitgezaagd en op elkaar ge schroefd, jreits je de kaarsenhouder in de kleur van mahoniehout. Als je will kun. je hem ook laten zoals hij is, want een kaarsenhouder van licht hout is ook heel mooi. Het hangt er natuurlijk veel vanaf, waar je hem neerzet. Dit is geen sprookje. Er bestaat wer kelijk een paradijs voor ooievaars. Het paradijs is een aardig Balkanstadje in Boelgarije. Op de atlas heet dit plaatsje „Pirdon", maar de Boelgaren zelf, noe men het „de Stad van de ooievaars". Pirdon heeft ongeveer 3000 inwoners. En hoeveel ooievaars denk je? Meer dan 2000! De Pirdonners en de ooie vaars zijn de beste vrienden, die je je kunt voorstellen. Je kunt ze elke dag rustig in de straten zien wandelen, tus sen de wandelaars. Ze zijn heel tam en je kunt ze gewoon beetpakken. De ooievaars van Pirdon onderschei den zich nog door andere dingen van hun soortgenoten. Ze blijven altijd in hun geboortestad. Als de winter komt, gaan ze niet, zoals andere ooievaars, naar het warme Zuiden, maar blijven rustig thuis. Als het echt koud wordt en het gaat. vriezen, dan gaan ze in de warme stallen. Iedere inwoner van Pir don geeft een ooievaarsfamilie graag een warm hoekje van zijn stal en daar woont hij vredig bij de koeien, paarden en schapen. Hij weet dat zijn gastheer hem niet zal laten verhongeren. In normale tijden halen de ooievaars zelf hun voedsel. Dat is een van de grap pigste en tegelijkertijd merkwaardigste bijzonderheden van deze ooievaars. Als 's morgens vroeg de winkels opengaan, zijn de ooievaars bijzonder actief. Dan lopen ze niet meer, nee clan rennen ze door de straten. Iedere ooievaar heeft namelijk een slager, die hij in de vroege morgen een bezoek brengt. Zij zijn de meest vaste klanten van den slager. Voor zijn winkel klinkt dan een druk geklepper, totdat de slager naar buiten komt en hen het afval van de vorige dag toegooit. Nu zijn er kort geleden in Boelgarije vleesloze dagen ingevoerd. Dan krijgen de ooievaars natuurlijk ook niets. Dat konden de vogels vanzelfsprekend niet begrijpen. In 't begin stonden ze dan ook urenlang te klepperen. Maar nu hebben ze zich er in geschikt. Als ze merken dat een winkel, ondanks het la waai dat ze maken, gesloten blijft, ne men ze „ook" met kikkers genoegen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8