(De Spin DE BRANDEN IN LONDEN ZIJN NOG NIET GEBLUSCHT Haveninstallaties zijn zwaar getroffen Engelsche bommen op Hamburg geworpen Aanvallen zullen blijven voortduren Ooggetuigen vertellen van Duitsche aanvallen DE ROEMEENSCHE KOERS PERSOONLIJKE LEIDING VAN GOERING WOONWIJKEN GERAAKT 306 DOODEN IN LONDEN Johnston Mc. Culley 1» BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940 BERLIJN, 9 Sept. (D.N.B.). Duitsche vliegtuigen, die vanmid dag boven Londen zijn geweest, hebben nog sterke brandhaarden aan de Theems waargenomen, en in het bijzonder bij het Victoria- dock, dat dicht bij het West-India dock ligt, in het Commercial doek en in de installaties ten Zuiden daarvan. In de gasfabriek van Brom ley werd een begin van brand waargenomen. Het gebied bij de bocht in de Theems was nog altijd in een vuurzee gehuld. Op verschillende andere punten stonden strategische objecten in vlammen, zoo bij voorbeeld in het stadsdeel ten Zuiden van de Londen-bridge in iWapping. In een officieel Engelsch communiqué wordt medegedeeld, dat bij den luchtaanval van Zaterdag te Londen 306 menschen om het leven zijn gekomen en 1337 zwaar gewond. Dat het aantal slachtoffers niet grooter is, wordt beschouwd als een bewijs voor het feit, dat de Duitsche aanval op strategische objecten gericht was. TTAXTnnnnr^XT rin* d0 kracht van dp Duitsche aanval HUINUrjKlJrjJN len heben leeren kennen. De Londensche correspondent van VT TFftTTTTttFN Stockholms Tidningen schrijft o.a.: in UJLJUl UlVJAJli fjen nacht van Zaterdag op Zondag bra t-*t "rvrp t TTr^XJT^ ken ,ionclerfi0n Duitsche bommenwer- 1JN UjCj Li UUrll pers door en deden in een groot deel van de Engelsche hoofdstad branden uitbreken. De vlammen waren kilome ters ver te zien. De rook stond in dikke, zwarte, witte en gele wolken boven Lon den. Nooit heeft de geschiedenis een zoo vreeseli.jken luchtstrijd beleefd als dien ik Zaterdagavond boven de Lon densche havens gadegeslagen heb. Vliegtuigen raasden naar de aarde, ver sperringsballons suisden brandend te gen den grond, zwarte rookmassa's wen telden in golven naderbij. Telkens en telkens weer stegen dichte rookwolken op. Toen de strijd boven ons een einde nam. rpden wij naar het brandende ge bied. Op vele plaatsen waren de brand weermanschappen in het geheel nog niet met hun werk begonnen, toen wij kwamen. De weg er heen voerde door opengereten straten. Het heftigst woed den de branden op den Zuidelijken oever van de Theems. Honderden vliegtuigen De correspondent schildert zijn ervaringen bij het vijftigste lucht alarm te Londen sedert het .begin van het groote offensief in de vol gende bewoordingen: De kanonnen begonnen in het Oosten te donde ren. In den zonneschijn zagen we twee Duitsche eskaders van elk om streeks tien machines, die juist met donderend lawaai naar het Noord- Westen vlogen. Rondom hen explodeerden granaten als witte balen, maar de Duitsche toe stellen zetten onverstoorbaar hun weg voort. Twee minuten later leek het wel cf de vliegtuigen werkelijk uit alle he melstreken op de stad neersuisden. Wij hoorden het fantastische motorgchuil der toestellen, die tot den duikaanval op de versperringsballons overgingen. Ik heb vijf ballons geteld, die in vlam men opgingen en neerstortten, omgeven door een vettige zwarte rookwolk. Terwijl deze strijd zich nog afspeelde, naderden nieuwe eskaders met donde rende motbren. Met een oorverdoovend lawaai, dat de lucht om ons heen aan flarden leek te scheuren, stortten zij zich op de haven. Deze aanval heeft al les in de schaduw gesteld, wat tot dus ver in den luchtoorlog voorgevallen is. Wij voelden hoe de lucht om ons heen trilde. Men kreeg den indruk van een aardbeving bij den heldersten zonne schijn en toen stegea overal rookmassa's op. Vlammen-muur Ik geloof, dat de strijd maar twintig tot dertig minuten duurde, maar men vergeet den tijd, als men zelf aan dcr- „De Duitsche aanval deed denken aan een aardbeving" schrijft een correspondent DE Duitsche bommen hebben in de getroffen wijken van Londen buitengewoon groote scha de aangericht, aldus meldt de spe ciale correspondent van het Ame- rikaansche telegraaf agentschap United Press uit Londen. Het le ven in Londen is, zoo wordt ver der in dit bericht gezegd, na de Duitsche aanvallen van Zaterdag rog stiller geworden dan op ge wone Zondagen. De vernielingen zijn bijzonder ernstig in de stads wijken aan de Theems, waar tij dens de aanvallen van de laatste dagen meer dan duizend bommen zijn gevallen. „Ik begon", aldus meldt de Ameri- kaansche correspondent verder, „mijn tocht door do stad uit een spoorwegsta tion. dat in het algemeen door de Lon denaars als uitgangspunt voor de Zon- dagsuitstapjes wordt gebruikt. In het geheple station was bijna geen mensch te zien en reeds na enkele kilometers kon ik aanzienlijke schade aan de spoor- weglijn constateeren. Men mag echter niet vergeten, dat hier in de omgeving van do spoorlijn de groote dokken en haveninstallaties liggen. Nog steeds stij gen rookwolken op van in brand ge raakte opslagplaatsen en graanpakhui- zen. Enkele gebouwen waren tot den grond toe afgebrand, terwijl uit andere gehouwen nog steeds vuur en rook te .voorschijn kwam. Klaarblijkelijk had men de hoop op gegeven, deze gebouwen nog te kunnen behouden. Een groot aantal kaden en laadpieren schijnt volledig vernield te zijn. Men zag overal zwarte brandmu ren. Brandweerlieden waren nog steeds ijverig bezig met het opruimings- en blusschingswerk. Vreeselijke luchtstrijd Een zelfde beeld geven de Londensche correspondenten van verscheidene Zweedsche hladen, die uit eigen erva- gelijke gebeurtenissen deelneemt. Ik volgde de groote meerderheid van de brandweerauto's naar het Oosten. Wel dra stuitten wij op de eerste bomkra ters. Toen wij iets verder naar het Oos ten gekomen waren, leek het vuur een reusachtige muur, die alles voor ons af sloot. De vlammen begonnen langs de straat op te laaien en toen doorrijden te gevaarlijk werd, sprongen wij letterlijk door muren van vuur. De houten pak huizen brandden knetterend. Uit de Theems pompte men onophoudelijk wa ter want de waterleidingen zelf waren al beschadigd. Van den Zuidelijken oever van de Theems zag ik hoe het vuur zich aan den Noordelijken oever uitbreidde. De zon stond bleek en on werkelijk achter een dikken rooksluier. Hier kent men dag noch nacht, slechts reusachtige branden, die als een prairie- vuur steeds verder om zich heen vreten. Het is wel duidelijk, zoo besluit de Zweedsche journalist, dat het vuur niet alleen terwijl ik dit schrijf in de haven is ontstaan, maar dat do Duit sche aanval tegelijkertijd ook tegen in- dustrieele installaties langs de Theems en in het Oosten van Londen gericht was. De electrische centrale en andere installaties van openbare diensten zijn beschadigd. Wij bevinden ons in het slotoffensief en Engeland strijd voor zijn leven. Duitsch legerbericht BRANDEN IN LONDEN ZIJN VAN VERRE TE ZIEN BERLIJN. 9 Sept. (D.N.B.). Het op- perbevel van de weermacht maakt be kend: afdeelingen gevechtsvliegers heb ben ondanks het slechte weder ook op 8 September en in den nacht van 8 op 9 September de vergeldingsaanvallen te gen Londen voortgezet. Het fotografi sche materiaal bevestigt de sterke uit werking van de tot dusver ondernomen aanvallen. Bii de nachtelijke vluchten konden de aanvallende formaties haar doelen reeds van grooten afstand waar nemen als gevolg van de steeds nog voortdurende branden. Voorts werden dok- en haveninstallaties, petroleumop- slagplaatsen, gasfabrieken, electrische centrales en waterleidingen, alsmede, pakhuizen aan beide zijden van de Theems met bommen van allerlei kali ber bestookt. Ook verscheidene vlieg velden in de omgeving van Lincoln werden aangevallen. In de Firth of Forth gelukte het een koopvaardijschip van S.000 registerton door bomtreffers te beschadigen. Britsche vliegers hebben vannacht aanvallen gedaan op woonwijken in Hamburg. Verscheidene woningen wer den beschadigd. Eenige burgers werden gewond. De totale aangerichte schade is echter ook hier gering. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren 22 vliegtuigen. Daar van werden er twee door luchtdoelartil lerie, de overigen in luchtgevechten neergeschoten. Vier eigen vliegtuigen worden vermist. MAATREGEL VOOR DE BEWONERS DER GETROFFEN LONDENSCHE GEBIEDEN LONDEN, 9 September (D.N.B.), De minister voor de voedselvoorziening deelt mede, dat voor die bewoners van Londen, wier woningen door de lucht aanvallen zoo ernstig zijn beschadigd, dat zij niet meer kunnen koken, vleesch in blik beschikbaar zal worden gesteld. Deze speciale regeling geldt uitsluitend voor getroffen gezinnen. Andere perso nen mogen geen vleesch in blik koopen. POSTZAKKEN VAN AMERIKAANSCH SCHIP GEHAALD NEW YORK, 9 Sept. (D.N.B.). In de haven van Hamilton hebben Engelsche censoren van het Amerikaansehe stoom schip Exochorda, dat op regelmatige wij ze ondenveg naar Europa de Bermuda eilanden had aangedaan, 334 pestzaxken verwijderd. Het programma van Antonescu BOEKAREST, 9 Sept. (A.N.P.). In een bijeenkomst van den ministerraad heeft de staatsleider. Antonescu. een uit eenzetting gegeven van het programma der regeering en de vraagstukken, waaraan zij haar bijzondere aandacht zal besteden. Deze punten zijn: 1. Opheffing van den boerenstand door economische, administratieve en hygiënische maatregelen. Overheidsor ganisatie van den landhou$ en van den afzet der landbouwproducten. De orga nisatie van „vliegende" gezondheidspos- ten in de dorpen. 2. Opheffing van de arbeidersklasse door maatschappelijke hervormingen en reorganisatie der industrieele onder nemingen. 3. Reorganisatie van het bestuursap paraat en het ambtenarencorps, waar borging van een bestaansminimum voor de ambtenaren, voor iederen ambtenaar slechts één salaris, gezinstoeslag naar gelang van het aantal kinderen, sala- risverhooging voor verdienstelijke amb tenaren. 4. Organisatie van het Roemeensche gezin. Hervormingen op hygiënisch ge bied ter bestrijding van kindersterfte, sociale ziekten en alcoholisme. Antonescu heeft verder in groote trek ken de vraagstukken van school, kerk, justitie en leger en de wijze, waarop tot volledige reorganisatie daarvan zal worden gekomen, uiteengezet. PRESIDENT KALLIO NIET OVERLEDEN? HELSINKI, 9 Sept. De berichten omtrent den Finschen president spre ken elkaar tegen. Werd gisteren mede gedeeld. dat de staatspresident aan zijn zware ziekte was overleden, thans blijkt uit een later bericht, dat hij nog in le ven zou zijn. Het D.N.B. meldt namelijk, dat Zondagavond laat een communiqué is uitgegeven, waarin gemeld wordt: „Er is geen merkbare verandering ge komen in den toestand van den presi dent. Direct levensgevaar is er niet". BERLIJN, 9 Sept. (D.N.B.). In bevoegde militaire kringen te Berlijn legt men den nadruk op het feit, dat rijksmaarschalk Goering persoonlijk de operaties der lucht- machtafdeelingen teg«n Engeland leidt. Daaruit kon met zekerheid worden opgemaakt, aldus zegt men, dat het de Duitsche oorlogs leiding ernst is met de aangekon digde vergelding voor de nog steeds voortdurende Britsche nachtvluchten en bombardemen ten op de burgerbevolking in ver schillende deelen van Duitschland. Men verklaart tevens, dat uit de persoonlijke leiding van Goering blijkt, dat men vastbesloten is de actie tegen militaire en strategi sche objecten in Londen en geheel Engeland niet met een of twee groote aanvallen te laten afloopen. De persoonlijkheid van den maar schalk staat er borg voor, dat de actie van de luchtmacht even krachtig als aanhoudend zal zijn. Naar aanleiding van het zwakker wor den van de Britsche afweer zégt men te Berlijn dat het opvalt, hoezeer het optreden van de Engelsche jagers af neemt.. Opmerkelijk is ook, dat de En gelsche jagers ernstige gevechten steeds meer trachten te vermijden. In de Reu- terberichten van den laatsten tijd wordt zeer veel gesproken van het in het vuur brengen van Poolsche en Tsjechische vliegers. Aan Duitsche zijde ziet men HAMBURG, 9 Sept. (D.N.B.) Naar de Hamburgsche bladen be richten, wierpen Engelsche vliegtui gen in den afgeloopen nacht weder om hun bommen lukraak boven Hamburg neer. Hierdoor werd in woonwijken, die ver van militaire objecten verwijderd liggen, schade aangericht. Behalve woonwijken wer den op een begraafplaats verschei dene dynamietbommen geworpen terwijl op een andere begraafplaats tien graven door een bom werden vernield. Militaire doelen werden niet getroffen. Talrijke brand- en dynamietbommen vielen in straten en op woonhuizen, in den omtrek waarvan geen militaire ob jecten of industriegebouwen te vinden zijn. Verscheidene particuliere huizen en villa's stortten in. Ook werd o.a. de ga rage van een groentenhandelaar getrof fen, een kantoorgebouw en een veerboot vernield. Drie zwaar en acht licht ge wonden werden naar de ziekenhuizen vervoerd. De reactie van de bevolking van Hamburg op deze oorlogsdaad tegen de burgerbevolking is buitengewoon scherp. De op het oogenblik aan den gang zijnde vergeldingsactie tegen Lon den wordt daarom in Hamburg bijzonder levendig toegejuicht Officieele Britsche mededee- lingen over de Duitsche aanvallen LONDEN, 9 Sept (Reuter). Offi cieel wordt medegedeeld, dat tijdens de aanvallen op Zaterdag 306 personen ge dood en 1.337 personen zwaar gewond zijn. Men'"gelooft niet, dat het aantal slachtoffers, dat gisteren is gevallen, dat van Zaterdag overtreft. In het communiqué van het ministe rie van luchtvaart en bet ministerie van binnenlandsche veiligheid wordt ge zegd: bijzonderheden over de door de luchtaanvallen op Londen in den afge loopen nacht aangerichte schade zijn nog niet bekend, doch enkele cijfers kunnen thans reeds worden gegeven. De aanvallen waren zeer hevig en zij heb ben geduurd zoolang het duister was. Er werd ernstige schade aangericht. Het aantal slachtoffers kan thans nog niet geschat worden, ofschoon volgens tot dusver ontvangen berichten het cijfer van Zaterdag niet zou zijn Overschre den. De havenwerken aan beide oevers van de Theems zijn opnieuw gebombardeerd en brisant- en brandbommen hebben talrijke branden doen ontstaan. Vele dezer branden werden reeds gebluscht. de overige zal men spoedig meester zijn Londen was opnieuw het voornaamste doel van den vijand. daarin niet zoozeer een opwekking voor de vliegers van die volken als wel een laatste bittere noodzaak. Het staat vast, dat de Royal Air Force zich genoopt heeft gezien, velschillende scholen voor jachtvliegers te sluiten. Het half-geoeien de personeel werd in den strijd gebracht, waardoor de minderpjarige qualiteit van eenige Engelsche jachtvliegers ver klaard wordt. Ook zijn bestuurders van gevechtsvliegtuigen voor jachtvliegtui gen gereed gemaakt, hetgeen een nieuw teeken van zwakheid is. De Duitsche luchtmacht heeft bL de gevechten van Zaterdag in totaai 26 vliegtuigen verloren, waarvan slechts vier gevechtsvliegtuigen, dus bommenwerpers waren. Hieruit blijkt duidelijk, dat de Duitsche ja gers met groot succes tegen de Brit sche jachtvliegtuigen zijn opgetre den. De Duitsche gevechtsvliegtuigen, al dus verklaart men tenslotte, hebben over dag en bij het beste zicht hun doel on bestreden kunnen bereiken. Het lucht ruim boven Londen behoort den Duit- schers zoovaak zij dat willen en de Duit sche leiding het noodig acht. Ooggetuigenverslagen Een deelnemer aan een Duitschen bomaanval op Londen schildert in een verslag, dat het D.N.B. ontvangen heeft, zijn ervaringen boven de zwaar getrof fen hoofdstad van, Groot-Brittannjë. „Sedert dagen heeft onze gevechts groep op haar oogenblik gewacht., name lijk den aanval op de Engelsche metro pool Londen. In sobere bewoordingen had 's middags de commandant zijn be manningen ingelicht over de situatie, de te volgen tactiek en de aan te vallen doelen. Nog nooit waren de bommen zoo snel geladen, nog nooit waren de vlieg tuigen vlugger aan den start geweest. De ecne machine na de andere geladen met .zware en nog zwaarder bommen, verheft zich van het grastapijt van het reuzenvliegveld. Uit de verte wenkt, de Engelsche kust, het begeerde doel. Do ver blijft links liggen. „Ongehinderd vliegt de sterke forma tie het Engelsche gebied binnen aan de monding van de Theems treedt, voor de eerste maal zwak luchtafweergeschut op. Geen jager stoort den koers van de Duitsche aanvallers. Het afweergeschut wordt vermeden. Daar vertoont, zich be neden een ontza'glijke rookwolk. Het ts alsof de atmosfeer onder de toestellen verduisterd wordt: de groote petroleum- opslagplaatsen aan de Theems, die sinds dagen branden en niet meer gebluscht kunnen worden. Bommen van een for- fnatie, die hier vroeger geweest is, heb ben dezen arbeid voltooid. „Een angstwekkenden en tegelijkertijd grootschen aanblik biedt de enorme brandende stad: dokinstallaties, werven, pakhuizen,.electrische centrales, munitie fabrieken. Voor het doel: de eerste ern stige tegenstand, Engelsche luchtafweer. Rondom de Duitsche vliegtuigen, erbo ven en eronder, ontploffen de zware pro jectielen. Menige bemanning wordt door den luchtdruk door elkaar gegooid, me nig toestel dreigt af te glijden. Maar de superieure Duitsche vliegkunst weet de vliegtuigen steeds weer in haar macht te krijgen. Onverstoorbaar glijden de toe stellen door het vuur. „Men kan zich geen voorstelling vor men van wat .zich daar beneden ver toont. Nieuwe bommen vallen, steeds weer bommen. Verwoestend is de uit werking: ontzettende ontploffingen en branden. Dageheele stad schijnt in vlam men te staan. Zoo slaan de Duitsche vliegers toe. Superieur weten onze jagers en torpedovliegtuigen den afweer der Engelsche jagers boven Londen zelf !e breken. Menige Hurricane en Spitfire stort als een brandende fakkel in de hui zenzee van de reuzenstad neer. Door vaardige leiding komt de formatie na het werpen der bommen door het vuur van het luchtafweergeschut, zonder eigen verliezen. Weldra landen alle weer in de thuishaven." DE AMERIKAANSCHE TORPEDO JAGERS VOOR ENGELAND LONDEN, 9 September (D.N.B.). Een groep van de door Amerika aan En geland geleverde torpedojagers is van daag, volgens de Britsche radio, in een Oost-Canadeesche haven aan Britsche matrozen overgedragen. Hiermede zijn deze schepen in dienst gesteld. FEUILLETON door 2) „Jawel, mijnheer Warwik." „Heb je soms een automatisch pis tool?" „U zegt?" „Zoo'n ding om kogels mee af te schieten, begrijp je?" „Is dat een grapje, mijnheer War wik?" „Om kwart over twaalf, als ik dood- nuchtcr ben? Ik dacht dat ie me beter kende." „Maareen pistool, meneer?" „Ja. Heb je er een? Ik zou het graag leenen." „Maar ziet ude weten.." „Ja. dat weet ik allemaal wel. Geen verboden wapens dragen en zoomeer. Beste kerel, ik heb alle mogelijke soor ten wapens gedragen, van oen schijf- pistooltje met ruhber halletjes af. tot een olifantengeweer. De wet is er om misdadigers in bedwang te. houden: ik ben een fatsoenliik burger." „Zeker, mijnheer. Ja ik heb hier nog wel een ouden revolver liggen, al maanden. Achter het buffet. Geladen ook. U wilt hem geladen hebben?" „Om met cenig succes ten revolver af te schieten, moeten er patronen in zitten, niet waar? Zeg, verteuten we niet heel wat kostbaren tijd?" „Ik zal er een stuk papier omheen doen, mijnheer. Weet u zeker, dat het heelemaal in orde is, mijnheer?'' „Ongetwijfeld. Ik zal mezelf niet voor mijn kop schieten en ook geen moord bedrijven en het wapen l'aten liggen, zoodat de politie jou zou kun nen verdenken. Ik ga een taxiritje ma ken en ik wil graag een wapen hij me hebben, omdat ik ervan overtuigd ben, dat de chaufieur een bandiet is- Haai dat ding nou maar voor me. Hier, dit is voor je moeite. Ik zal je dat ding terugbr'engon en anders kun je een nieuwen koopen. En schiet nou op, met die taxi''. Drie minuten later overhandigde do bediende met een buiging den revolver in een stuk papier aan John Warwik. Vijf minuten later zat John Warwik in een taxi op weg naai het adres op de American Boulevard. In zijn zak had hij het gouden taschie. HOOFDSTUK II Het donkere huis. De chauffeur stopte op den aangewe zen straathoek, waar John Warwik uit stapte en hem een bankbiljet overhan digde met de noodige orders. „Je blijft hier een uur wachten," zei hij. „Ben ik dan nog niet terug, dan kun je heengaan. Je kunt de rest van het geld houden." Warwik zette zijn hoed achterop zijn hoofd, zwaaide met ijn stok en wandel de de avenue op. Do maan scheen hel der. maar langs den weg stonden de bonmen reeds in blad en wierpen don kere schaduwen op het plaveisel. War* wik wist, dat het door h-m gezochte huis aan de overzijde lag en vond het nummer spoedig. Hij liep zonder zijn schreden in te houden door, maar nam lipt huis aandachtig op. Het lag een eindje van de straat af en was een im posant, ietwat door ouderdom verval len gebouw, omgeven door grasperken, waardoorheen een oprijlaan tusschen 3truiken en hoornen liep. Bij den volgenden hoek stak hij de straat over en liep met vasten tred op het huis toe. De inrijpoort stond open. Hij bleef even staan om een cigaret aan te steken. Intusschen bekeek hij het huis nog eens goed. Hij voelde zich avontuurlijk gestemd. Het was onzin. Iets, wat hij beter gedaan kon hebben, toen hij twintig was! Dwaasheid voor 'n man van vijf en dertig! Hij deed be- tei naar zijn taxi terug te keeren en naar huis te gaan. En op hetzelfde oogenblik bi-sloot hij dat niet te doen. llij wilde doorzetten en zien, wat er van kwam. Hij vergewiste zich ervan dat de re volver voor onmiddellijk gebruik in or de was. In zijn linkerzak had hij het taschjo. Toen hij dat goed wist, liep hij de oprijlaan in. Hij kon zoodoende vrij dicht hij hei huis komen, zonder in hot maanlicht te loopen. Hij liep geruisch. loos en hield zich voor alles gereed. Tp genover de breede veranda gekomen, bleef hij achter een boschje staan wach ten. Er scheen nergens in huis, noch in de groote garage, licht, te branden. Het huis leek wel uitgestorven. Hm! Misschien een valseh adres schoolmeisjes-gril.... of iets dergelijks! Doch op-ens zag hij iets wits achter een venster Hij keek nauwkeuriger toe en zag. dat het raam, laag bij den grond, open was. En nu zag hij ook, dat het geen wit gordijn was, dat in den tocht wapper de, maar een witte japon. Hij wandelde een paar passen verder. Er viel niet aan te twijfelendaar stond een vrouw voor liet raam en naderbij gekomen zag hij in het maanlicht, dat zij hef meisje was, dat hij in het theater had gezien. Hij tring in het maanlicht staan, zoodat ze hem zien kon en zag, hoe ze hem wenkte „Nu zullen we zien, wat het is," mom pelde hij: „Ik wed, het oude liedje!" Hij liep niet vluggen tred het gras perk over. Hij werd niet aangevallen. Er blafte zelfs geen hond. Hij sloop langs he^ huis heen naar het venster. Hij keek omhoog naar het meisje, dat zich uit hei raam naar hem toeboog. „Ik ben uw gouden taschje komen te rugbrengen,'' zei hij, zijn hoed afne mend. „O! Ik ik wist wel, dat u komen zouU zag er uit als iemand.die me wel zou helpen!" „Op welke manier kan ik u van dienst zijn?" vroeg hij. „Wilt u me dus helpen?" „Dat ligt er aan," antwoordde War wik zakelijk. „Wat. schpelt. er aan?" „Ik... Maar u moet daar niet blijven staan! Iemand mocht u eens zien. En dan „Weet u er iets beters op?" „Als u binnen wilde „Goed, ik zal naar de voordeur „Nee, dat niet. Dan zouden ze het be merken! Als.... u door dit raam „Door dit raam?" „Ja." „En wat zal ik aantreffen, als ik dat doe? Een woedenden echtgenoot? Of iemand, die me een revolver voor houdt? Dieven, die me willen plun deren?" „U..j u moet me vertrouwen," zei ze. „Ik vertrouw u ook. Ik zag u in den schouwburg... en u leek me een man, dien een vrouw vertrouwen kan. Er is hier in dé kamer niemand, dan ik alleenheusch!" „Hm!" bromde Warwik. „Als u dan een eindje teruggaat Het meisje ging opzij.. Warwik keek rond, of niemand hem zag. Hij wilde niet graag in een val loopen. Hij nam den revolver in zijn rechterhand. Mei zijn linker greep hij de vensterbank beet en klom langzaam omhoog. Op ge lijke hoogte met het raam gekomen, tuurde hij naar binnen. In het maan licht kon hij zien, dat er niemand an ders dan het meisje in de kamer was. Met een sprong was hij binnen en ging tegen den wand staan. „Ik heb u verzekerdbegon het meisje. „Voorzichtigheid kan nooit kwaad," antwoordde hij. „U moet beseffen, dat deze manier van doen een beetje.... vreemd is. Hier i3 uw taschje. Ik heb erin gezocht naar een adres en dat pa piertje gevonden. Waarom hebt u dat geschreven?" „Omdat ik in gevaar verkeer," fluis terde zij gejaagd. „Ik moest iemands hulp inroepen en u leek me een eer lijk mensch." „Dank u. En wat voor moeilijkheden hebt u? Heeft die man, dien ik in uw gezelschap zag, er iets mee te ma ken?" „Ja. Hebt u dat al geraden? O. als u maar wilt helpen!" „Als u me eens wat meer vertelde, en wét u van me verlangt?" „Ik woon hier met mijn oom. Hij Is nok in gevaar. Ik wist er geen andere manier op, om hulp te vragen. Als u me helpen wilten niet bang bent „Bang hen ik in geen gevalEn als u iets weet, wat de saaiheid van mijn alledaagsche leven kan breken, zal ik u dankbaar zijn." „Dus u wilt eens met oom praten?" „Kunt u me de zaak niet uitleggen?" „Hij kan het veel beter dan ik en er valt geen tijd te verliezen." „Waar is uw oom?" „Op zijn kamer... boven. Ik zal u voorgaan. Maar zachtjes, alstublieft!" „U bedoelt, dat die andere man ook in huis is? Dien ik. in den schouwburg heb gefcien?" „Ja. Hij en nog een paar anderen. Ze mogen ons niet hooren." „Ik wed. dat ze u met iemand, van wien u niets hebben moet, willen laten trouwen, om uw geld in handen te krij gen. Is dat zoo?... Niet? Zoo, dan is het ten minste iets nieuws!" „Toe, komt u nu mee," zei ze, dichter bij hem komend. „Ofals u me niet wilt helpen gaat u dan dadelijk weg. Bedankt voor het taschje." Hij kon haar gezicht in het maanlicht duidelijk zien. Ze had niets weg van een avonturierster. Ze scheen geen he el ri eest er „Gaat u voor, juffrouw Rodney", zei hij. „Zoo heet u immers? Dank u." Geruischloos verlieten ze de kamer en gingen de gang op. Warwik had, zoodra hij gezien had, dat ze alleen in de kamer was. den revolver in zijn zak gestoken, maar nu haalde hij hem te voorschijn en hield zijn vinger om den trekker. Ze sloot ie deur achter zich. Daarna greep ze hem Dij zijn lin kerhand en trok hem .nee Bij haar aan'-akine voelde hii weer_een rilling. „Voorzichtig", fluisterde ze. „We zijn bij de trap". (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2