Oude piano moest het ontgelden LAATSTE BERICHTEIN Invloedrijke Britten zouden een compromis nastreven Engeland's wanhopige strijd zou slechts de belangen der Ver. Staten dienen Torpedojagers te duur betaald Massavlucht der Londensche bevolking Het seizoen in Scheveningen Krijgt Texel een tram? Schapenfokdag op Texel Tweemaal twee weken gevangenisstraf Toenadering van R.K. kerk en staat in Duitschland Neutrale balans van den oorlog ter zee G.U.K.B. - competitie begint 21 Sept. Radio-Programma's Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940 BERLIJN, 10 Sept. - Naar Transozean meldt, verklaren de bekende Amerikaansche commu nisten Drew Pearson en Robert Allen in een opzienbarend be richt uit "Washington in de New York Daily Mirror, dat het depar tement van oorlog en dat van ma rine den laatsten tijd betrouwbare berichten uit Londen hebben ont vangen, volgens welke een kleine, maar invloedrijke kring in de Britsche firiancieele wereld en bij de Brifsche Admiraliteit streeft naar een compromisvrede meft Duitschland. Aan deze beweging, waaraan ook de Amerikaansche ambassadeur, Kennedy, deel 7.ou hebben, zouden de volgende fei ten ten .grondslag liggen: (1.) In kringen van Britsche ma rine-officieren vraagt men zich af, of Engelands wanhopige strijd te gen Duitschland niet in laatste In stantie de belangen der Ver. Staten dient Voorts vraagt men zich af, of Engelan<L zelfs wanneer het aan een Duitsche invasie mocht ontko men, niet na den slag om Engeland zoozeer leeggebloed zal zijn. dat de geheele economische'er. strategische oogst van denmaoorlogotijd door de ongedeerde Amerikaansche vloot zal worden thuisgebracht. (2.) Verder betwijfelt men in Brit sche marinekringen, of de Ver. Staten bereid zullen zijn in het a.s. voorjaar bommenwerpers .en .gevechtsvliegtuigen ter beschikking van Engeland te stellen. De vernielingen,, door bommen aange richt in de Britscheindustrie, zouden aanzienlijk ernstiger zijn dan-in de pers wordt toegegeven.De- dagelij kache stij ging van de door de Duitsche" bomfnen- werpers veroorzaakte millioen en-verlie zen doet thans ree.ds met zekerheid voorspellen, dat het herstel van de eco nomische verliezen jaren zal ko9ten. De overeenkomst tusschen Roosevelt én Churchill zou in Londen aanzienlijke critiek ontmoeten, welke culmineert in 'de verdenking dat Engeland door den afstand der waardevolle steunpunten op het Westelijke halfrond een al te hoo- gen prijs heeft betaald. De ervaring toont, dat een kleine, maar hoogge plaatste-groep in Engeiqnd onder be paalde omstandigheden een beslissen ten invloed verwerven op de politieke orienteering. Het is derhalve raadzaam met aandacht deze vredesbeweging ga de te slaan, in het. bijzonder wanneer het vernietigende Duitsche bombarde ment aanhoudt. cing zeer gezocht was en aan het Kur- haus Cabaret, alwaar Cor Ruys ware triomfen heeft gevierd. Ook over het Kurzaalbezoek mogen wij, alles in aanmerking genomen, niet klagen. Het bleek, dat de belangstelling voor «ie concerten, aldaar gegeven, ze ker niet minder geworden was, al wa ren de omstandigheden er oorzaak van, dat met belangrijk vereenvoudigde pro gramma's moest worden volstaan. Al met al is de indruk van de direc tie, dat het afgeloopen seizoen bij langi- na niet de resultaten heeft afgewor pen, die onder normale omstandigheden vooral voor het jaar 1940 te verwachten waren geweest, maar dat aan den an deren kant de gang van zaken de op 15 Mei zeer somber gestelde vooruit zichten heeft overtroffen. ROME, 10 Sept. (D.N.B.). iVolgens hier aangekomen berich ten is de Londensche bevolking reeds bij tienduizenden vluchtend üit de Engelsche hoofdstad ver trokken. De massavlucht naar het Noorden des lands neemt steeds grooteren omvang aan. De haven installaties worden vaak zonder verder ingrijpen van de brand weer aan haar lot overgelaten en branden met al haar voorraden grondstoffen en levensmiddelen uit. De verdeeling der levensmiddelen in de Engelsche hoofdstad stuit op bijna onoverkomelijke moeilijkhe den. Aangezien dezelfde vernieti gende effecten der Duitsche lucht aanvallen ook in alle andere mili tair belangrijke steden en havenin stallaties in Zuid-Engeland waar genomen kunnen worden, kan reeds in de eerstvolgende dagen een volledige verlamming van een groot deel van het Engelsche distri butie-apparaat verwacht worden. AUTOMATISCH LUCHTALARM VOOR TELEFOONABONNÉ'S TE STOCKHOLM STOCKHOLM. 10 Sept. (A.N.P.) In Stockholm is onlangs de inrichting ter hand Renomen van installaties in de telefooncentrales, waardoor het moge lijk is om aan alle aangeslotenen op het stedelijke telpfoonnet automatisch luchtalarm te geven. Daar er onder de 600.000 bewoners der stad 150.000 tele- foonabonnéVs ziin. heteekent dit, dat practisch de eeheele Zwcedsche hoofd stad door zulk een alarm bereikt kan worden. BINNENLAND Het slechte weer was een belangrijke ongunstige factor Nu wij wederom September schrijven en daarmecte dus (hét eigenlijke hoofd seizoen van de Scheveningsche bad plaats is afgeloopen, hebben wij bij de directie van de N.V. Exploitatie Maat schappij Scheveningen eens geïnfor meerd naar haar indrukken omtrent de resultaten, die de exploitatie heeft af geworpen. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de tijdsomstandigheden een drukkenden invloed op de exploitatie hebben uitge oefend, maar dit. zou minder voelbaar zijn geweest, indien het weer ons in de maanden Juli en Augustus niet zoo in den steek gelaten had. Dat zelfs onder de huidige omstan digheden een behoorlijke exploitatie mogelijk zou zijn geweest, werd bewe zen door de enkele fraaie zomersche dagen, toen drommen bezoekers Boule vard, strand en cafébedrijven vulden. Het hotelbezoek heeft wel het meeste nadeel van den toestand ondervonden, hoewel in de eigenlijke vacantiemaand Augustus het aantal gasten der hotels behoorlijk medeviel. Wat de Pier-, café en strandexploita- tie aangaat, ook hier was de inzet in d.e maand Juni zeer aarzelend om be vredigend te worden, toen de zomer ons op enkele mooie dagen vergastte. De exploitatie der zeebaden heeft, spe ciaal in de maand Augustus, zeer van de slechte weersomstandigheden te lij den gehad. Zeer bevredigend was- het bezoek aan het Palais de Danse, hetwelk als dan- DE COCKSDORP, 10 Sept. De rijksverkeersinspectie stelt een on derzoek in of op Texel een tram- dienst (smalspoor) kan worden in gesteld, om, nu de benzinedistributie zich doet gevoelen, in de behoefte aan een vervoermiddel te voorzien, vooral met het oog op het vervoer van kunstmest en landbouwproduc ten van Eierland naar Oudenschild. Nieuwe schenkingen voor den wederopbouw •«-GRAVENHAGE, 10 Sept. Het voor- beeld van de stichting gresbuizen-con ventie en de Nederlandsche dakpannen- conventie heeft navolging gevonden. Den regeeringscommissaris voor den weder opbouw bereikte van de firma W. Was- sink te Amersfoort do aanbieding, de door laatstgenoemde instelling aangebo den 100.000 dakpannen gratis te vervoe ren, terwijl voorts de vereeniging van Nederlandsche fabrikanten van houtwol platen kosteloos 10.000 kg. houtwolplaten ten behoeve van den wederonbouw heeft aangeboden. Beide aanbiedingen zijn door den regeeringscommissaris met groote erkentelijkheid aanvaard. BUITENLAND TEXEL, 10 September. De gisteren gehouden schapenfokveedag is zeer goed geslaagd. Het aantal inzendingen was groot n.l. 146 stuks. Er ontwikkelde zich een levendigen handel. Een 2-jarige ram werd verkocht voor 125 gld., verder no teerden ramiammeren van 80100 en zeer vele ramiammeren van 4565. In de aan deze tentoonstelling voorafgega ne vergadering, welke o.m. werd bezocht door burgemeester A. F. Kamp, kwam duidelijk aan het licht, dat de Texelsche schapenboer den moed niet heeft verlo ren. EENHEID IN HET HOTEL-, CAFE- EN RESTAURANTBEDRIJF Door de verschillende bonden van be langhebbenden in het hotel-, café- en restaurantbedrijf zijn reeds vérgaande besprekingen gevoerd om tot eenheid te komen. In een voorloopig gevormd co mité hebben Zitting genomen: de heer Alta, voorzitter, Lambert, secretaris, en Van Haar, penningmeester. Het secre tariaat* is gevestigd: Semarangstraat 18 le et., Amsterdam-Oost. UTRECHTSCHE POLITIERECHTER UTRECHT, 10 September. /N Soest staat een aardige, ruime vil la, voolijk weggescholen onder het groen. Maar wij kunnen niet zeggen, dat het in de afgeloopen maanden een rus tige villa was, omdat er geruimen tijd een afdeeling van den Opbouwdienst gelegerd was. En zooals dit gewoonlijk bij jonge lieden het geval is: zij weten hun mond je te roeren. Zoo werd de rust op dit vredige plekje vaak verstoord door de pratende en zingende jongensstemmen, te meer waar in deze villa een militaire con fine was ondergebracht, waar de jeugdige opbouwers zich op gepaste wijze konden ontspannen wanneer hun dagtaak ten einde was. Dat was alles goed, maar in die can- tine stond een oude piano. En ook dat was aanvankelijk goed, want bij de eenigszins valsche klanken van het af geleefde instrument, hadden de jongens vaak hun soldatenliederen de wereld ingezonden. Nu kwam de dag, dat de Opbouwdienst verhuizen ging. Men had een ander onderdak gevonden en enkele soldaten werden aangewezen om de pia no naar het nieuwe gebouw over t brengen. Helaas, voor de piano helaas ook voor de jongens. Het lot wilde, dat de hersenen van de 20-jarigen W. P. v. H. en J. C. H. op 18 Juli blijkbaar niet al te best werkten, want zoodra had men de piano bui tenshuis gebracht of de opbouwers werden afbrekers. Zij waren in een niet al te beste stemming en de piano moest het ontgelden. Het scha mcle beetje zwarte verf, dat zij nog bezat werd er af geschopt; de toet sen werden er uitgerukt, terwijl men het snarenbord al te hardhandig als harp liet functionneeren. Het gevolg was, dat er niet veel van die oude piano overbleef. Gistermiddag moesten de soldaten van den Opbouwdienst zich voor den po litierechter verantwoorden over hun wangedrag. Het waren twee bleeke jon gens, die nu erg veel spijt hadden van hun daad. Maaj- dat gaf niet veel, want het gepleegde feit was ernstig. Zoo dacht de politierechter er ook over. Hij beti telde de houding van de jongelui als: „ergerlijk"; „een misselijke manier van doen"; „een ernstig geval, dat ernstig gestraft moet worden". En wanneer de heeren van het gerecht zoo spreken, weet dan, dat het mis is. „Hoe kwamen jullie tot je daad?", zoo vroeg de politierechter. Dat wisten ze niet; ze waren in een slechte bui ge weest, maar nu hadden ze erg veel spijt. Daar kwam nog bij, dat zij niet alleen de piano vernield hadden. Vol gens een van de verdachten hadden ook anderen zich hiermede bezig gehouden en waarom zij nu juist terecht moesten staan? Daar wist de politierechter ook zoo gauw geen antwoord op te ge ven. Het deed trouwens aan hun schuld niets af, meende hij en het slot van het klagelijke pianolied was, dat beide verdachten, over eenkomstig den eisch van den of ficier van justitie tot twee weken gevangenisstraf werden veroor deeld. Partij hout gestolen OP een terrein van het „Utrechtsch Landschap" te Leusden, had in de maand Juni een partij afgezaagd hout gelegen. Een fabrieksarbeider uit Amers foort wist dit en hij droomde van den komenden winter en een kachel die toch gestookt moest worden. Nu stond de man voor den politierechter, want hij had zijn booze droomen niet den baas kunnen blijven. Een flinke partij hout was in oen zak verdwenen en die zak was mee naar huis genomen. Dat heet diefstal. „U is toch oud en wijs genoeg om te weten aldus de politierechter dat hout, dat daar keurig afgezaagd in het bosch ligt, niet zonder meer kan wor den weggenomen. Bovendien heeft u nog eenige andere personen, o.w. een minderjarige, verleid om ook hout weg te nemen". Daar kon verdachte niét veel op ant woorden. Hij dacht, dat hij het weg mocht nemen, omdat anderen het ook deden, maar hij erkende nu wel, dai zulks niet te pas kwam. Yerdachte's raadsman zeide nadat de officier van justitie een gevangenis straf van één maand geëischt had dat verdachte niet ongunstig hekend staat en bovendien zou hij door een ge vangenisstraf zijn werk kwijt raken. Pleiter drong aan op uiterste clementie. De politierechter vond het, gepleeg de feit te ernstig om op het betoog van den advocaat te kunnen ingaan. De veroordeeling luidde: één ma-and gevangenisstraf. Een tweede verdachte, die voor het zelfde feit terecht stond, zeide, dat hij het hout, had weggenomen omdat v. d. B. gezegd had. dat het mocht. Hij zou nog tegen v. d. B. gezegd hebben: „Doe hei niet, je krijgt er last mee." Maar ze had den het wel gedaan en nu werd deze verdachte veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf voor den tijd van één maand, met bovendien een geldboete van 15.— subs. 15 dagen hechtenis. BERLIJN, 10 Sept.. (V.P.B.). Naar wij uit zeer goede bron vernemen, heb ben leden van het presidium van het Duitsche Episcopaat een schrijven ge richt aan de Rijkskanselarij, waarin zij verzoeken, bij den Führer te worden toegelaten. Wanneer hiervoor een tijd stip is bepaald, zullen waarschijnlijk drie Duitsche bisschoppen: kard. Faul- haber van München, graf von Preysing van Berlijn en staatsraad Berning van Osnabrück als gedelegeerden van het Episcopaat in de Rijkskanselarij hun opwachting maken. Bijzonder opmerkelijk is, dat kard. Faulhober tot de delegatie zal bchoo- ren, daar juist hij in het buitenland als een van de leidende figuren van de R. Katholieke kerk in Duitschland werd beschouwd, in den tijd van wrij- vingen met de N.S.D.A.P. Kard. Faul- haber is een -man van groot formaat, zooals men hier in R. Katholieke krin gen verklaart, en een der grootste strij ders in de rijen der Duitsche bisschop pen. I-Iij is een man, die op 'den een maal ingeslagen weg voortgaat zonder op of om te zien. Daarom juist zijn zijn stappen naar aanleiding van de laatste bisschoppen-conferentie te Ful- da van bijzondere heteekenis. Ook de laatste preeken van de zen kerkvorst, in de O.L. Vrouwe- kerk te München gehouden, be schouwt men hier als duidelijke bewijzen, dat, Michael Faulhaber geenszins negatief tegenover de huidige ontwikkeling in Duitsch land staat- doch dat hij veeleer een positieve houding aanneemt en be reid is het goede te erkennen, op welk gebied het ook ligt. Dat hij de rechten der kerk onge schonden behouden wil zien, acht men begrijpelijk, daar men zich er rekening van geeft, dat. deze leiden'de figuur in het R. Katholieke Duitschland bijna een menschenleeftijd van arbeid eri op bouw aan den bloei en de ontwikke ling van de kerk in Duitschland ach ter zich heeft. Het woord en de hou ding van dezen ouden bisschop zijn dan ook thans van bijzonder belang. STOCKHOLM, 10 Sept. (V.P.B.). De marinemedewerker van „Dagens Nyhe- ter" «houdt zich in een lang artikel* be zig met het verschil tusschen de En gelsche wijze van oorlogvoeren ter zee in den wereldoorlog en thans. Zijn con clusies vat hij als volgt, samen: (1) Duitsch lands weerstand tegen een blokkade is oneindig veel grooter dan tijdens tien Wereldoorlog. (2) Duitschland beheersclu de ge heele Atlantische kust van de Noorde lijke IJszee tot de golf van Biskaje en kan deze als operatiebasis tegen Enge land gebruiken, zoowel voor de vloot als voor Ihet luchtwapen, waardoor Duitschlands kracht om toe te slaan enorm is toegenomen. Engeland heeft slechts één voordeel, namelijk dat alle transporten naar Frankrijk, die in den Wereldoorlog veel van de Engelsche vloot vergden, zijn weggevallen. (3) Het krachtige Duitsche luchtvv pen werkt mede in den strijd tegen de Engelsche koopvaarders en een groot deel van het vijandelijk tonnageverlies moet aan dit wapen worden toegeschre ven. De door Duitschland ingevoerde combinaties van zee- en luchtoorlog le veren de mogelijkheid om den Engel- schen toevoer geheel af te snijden. Het Duitsche luchwtapen is een goede ver dediging tegen Engelsdhe anti-onderzee booteskaders en levert daardoor een bij drage om het verlies aan Duitsche onder zeeers te reducecrcn. (4) De Duitsche onderzeeërs hebben in vergelijking met den Wereldoorlog een veel grootere actieradius en zijn beter toegerust. (5) Door de onophoudelijke Duitsche luchtaanvallen op Engelsche havens worden de mogelijkheden om de Engel sche handelsvloot te herstel Ion ten zeer ste verkleind. (6) Volgens Duitsche opgaven wor den de nieuwe Duitsche onderzeebooten in een sneller tempo gebouwd dan vroe ger, zoodat eerder met een verhooging dan met een vermindering van de vijan delijke verliescijfers valt te rekenen. (7) Duitschland is er in geslaagd om de veiligheid van het in convooi varen aanzienlijk te verkleinen, zoodat deze methode niet meer als afdoende tegen de gevaren van een zeeoorlog kan worden beschouwd. Daarenboven beschikt En geland slechts over de helft van het aantal daarvoor benoodigde ooriogs schepen, in vergelijking met den weretd oorlog. (8). Volgens Engelsche opgaven be schikte Groot-Brittannië in September 1939 over een millioen ton scheepsruim te minder dan bij het uitbreken van den Wereldoorlog, De tegenwoordige oorlog begon derhalve, voor wat de aanvoermogelijkheden van Engeland betreft, onder ongunstiger omstandig heden dan in 1914. ZWEEDSCH-RUSSISCH HANDELSACCOORD STOCKHOLM. 10 Sept. (D.N.B.) Hel Zwcedsche ministerie van buitenland- sche zaken deelt mede, dat Zaterdag in Moskou een overeenkomst over den goc- derenruil, een betalingsaccoord en een credietovereenkomst tusschen Zweden en de Sovjet-Unie zijn onderteekend. In het eerste jaar der overeenkomst zal de wederzijdsche goederenruil de waarde van 150 millioen kronen bereiken. Zweden levert aan de Sovjet-Unie wie len voor spoorwagens en ander spoor wegmateriaal, werktuigmachines, kwali- teitsstaal, kogellagers en andere uitrus- tingsvoorwerpen. De Sovjet-Unie ievert olieproducten, graan, veevoer, mangaan enz. Zweden verleent de Sovjet-Unie voor den tijd van 5 jaar een crediet van 100 millioen kronen tegen een rente van per jaar. SPOR'I EN SPEL KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Aangenomen naar Harkstede-Schar- mer: cand. J. D. Smids, hulpprediker te Dokkum. .Aangenomen naar Nieuw veen ds. J H. C. Kater, oud-predikant te 's-Gravcn- hage. Beroepen te Drogeham c.a. (toez.): ds. D. Kramer te Oosternieland; te Oppen huizen (Fr.) ds. A. M. Knottnerus Brzn. te Ee (Fr.). Beroepen te 's-Heer Abtskerke (2) cand. C. A. Evelein, hulpprediker te Spaarndam. Toegelaten. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland zijn toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk H. R. Elzinga te Gouda, J. T. Wiersma te Rijs en na col loquium doctum ds. L. Nieuwpoort te 'e-Gnavenhage, voormalig predikant van de Indische kerken. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Wommels: ds. W. J. Meister te Rhenen. Drietal te Baarland candidaat G. J. Graefe, hulpprediker te Roosendaal, cand. L. van der Linde te Wemeldinge, cand. W. J. de Ruiter, hulpprediker te Axel. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE De bevestiging en intrede van cand. Joh. van der Velden te Utrecht in de Ned. Herv. Ge«m. te Nieuwland bij Leer dam zal plaats vinden op Zondag 20 October,; bevestiger is ds. Van der Vel den te Nijega-Elahuizen (Fr.). Het afscheid van ds. J. Lekkerkerker te Oldebroek en zijn intrede in de Ned. Herv. gemeente te Oud-Beyerland, die bepaald waren dp 6 en 13 October, zijn voorloopig uitgesteld, Ds. G. J. Hoenderdaal te Rotterdam, die het beroep naar de Remonstrantsch Geref. Gemeente te Arnhem aannam, zal op 29 September ven de Rem. Geref. Gem. te Rotterdam afscheid nemen. R.-K. KERK Benoemingen. In het bisdom-Haar lem zijn benoemd: tot kapelaan te Haar lem C. M. Broers, te Alphen a. d. Rijn P. W. van Leeuwen, te Achthuizen H. Beek, tot assistent te Wieringen H. L. Nedemtigt, tot kapelaan te Amsterdam C. de Mooy. EMERITAAT Aan ds. W. H. A. Scholte, Ned. Herv. Predikant te Hijlaard, is door het pro vinciaal kerkbestuur van Friesland met ingang van 1 October, eervol emeritaat verleend. Ds. Scholte stond te Eenigen- burg (N.-H.), Loppersum, Scherpenzeel (Fr.), Schalsum en sinds 1929 le Hij laard. MARKTBERICHTEN VEEMARKT GRONINGEN GRONINGEN, 10 Sept. Kalf- en melk koeien le srt i 290—310, 2e srt f 230—250. 3e srt f 160190; kalfvaarzen le srt f 230 260, 2e srt f 170200; vroegm. koeien 180—200, 130—160; vare koeien 160—180, 110 —150; vaarzen 110—145; stieren 7276 ct. 6870 ct. per kg.; kalveren en pinken f 75 130; slachtvee 8486 ct., 65—70 ct., 4650 ct.; vette kalveren 1.00—1.05, 8086 ct. per kg.; melkschapen f 2028; weideschapen 2231; vette lammeren 1725; vette scha pen 44—50, 32—38; biggen 5—9. 1.00—1.30 de week. Aanvoer: 1079 runderen, 270 kalveren, 694 schapen, 14 varkens, 192 biggen. Overzicht: Kalf- en melkvee bü niet grooten aanvoer handel zeer langzaam. Slachtvee bü overgrooten aanvoer prezen on veranderd, doch de handel niet lvug. Stieren prüshoudend. Vette kalveren minder goed te plaatsen en nauwelüks prijshoudend. Nuch tere kalveren werden met uitzondering van de zware soorten verhandeld van 9—14. Vette en weideschapen duur. Vette lammeren minder goed te plaatsen. Biggen nauwelüks prüshoudend. PURMERENDER MARKTBERICHT PURMEREND, 10 Sept. Gemeentelyke Kaasbeurs. Verhandeld 15 partyen, wegende 75.000 K.G. Kaasmarkt: Aanvoer 1863 K.G., handel vlug. 5 kleine boerenkaas 32.35 per 50 kilo. Boter, aanvoer 818 K.G., 1.51— I.59 per kilo Runderen, aanvoer 1063 stuk3. Vette koeien 8096 ct. per wilo, handel goed. Gelde- koeien 140—230, melkkoeien 240—3.40 per stuk, handel matig. Stieren 160250 per stuk, handel stug. Vette kalveren 60—95 ct. per kilo, handel matig. Graskalveren 40— 85 per stuk, handel matig. Nuchtere kalveren voor de slacht 1018 en nuchtere kalveren voor de fokkerü' 16—24 per stuk, handel matig. Magere varkens 2545 per stuk. handel matig. Biggen 8—16 per Btuk, han del matig. Vor de slacht 86—55, voor den handel 3032 p.er stuk, handel goed. Bok ken 416 per stuk, handel matig. Lamme ren voor de slacht 22—38, voor den handel 7—14 per stuk, handel goed. Kipeieren 66.50 per 100 stuks, Noord- Hollnndsche Blauwen (kuikens) 80—90 ct. per kilo; oude kippen en hanen (wit en io'.d) 5060 ct. per kilo.; oude kippen en hanen (blauw) 6065 ct. per kilo. Konijnen O.50— 2.25 per stuk. Oude eenden 3547^ ct.. uit- zonderingsprü» 5° ct. per stuk. Jonge eenden 6580 ct. per Stuk. Duiven 40 ct. per paar. Jonge hanen (wit en rood) 83—90 ct. per kilo. Co8p. Centr. Eierveiling. Kleine eenden eieren 44.80, 60.000 kippeneieren 5 5' 6.20. MARKT BODEGRAVEN BODEGRAVEN. 10 Sept. Aangevoerd 282 partijen Goudsdhe kaas. waaronder 12690 met r'üksmerk. wegende 114210 kg. Prü's met R.M, le srt f 4040.50, idem 2e srt f 3839, met rüksmer-k zwaarder tot f 40.50. Handel vlug. Het bondsbestuur van den Goóischen en Utrechtschen Korfbalbond heeft, den aanvangsdatum van de competitie vast gesteld op 21 en 22 September. De competitie-indeeling van de tweede klasse laat nog op zich wachten, daar hiervoor alle gegevens nog niet binnen zijn. Voor de eerste, klasse is een voorloo- pige indeeling gemaakt, hierin zal wel geen verandering komen. Aangezien de adspiranten-afdeeling nog al uitgebreid is. zal een "halve competitie gespeeld worden. De indeeling van de eerste klasse is: Altius I. Soesterkwartier Bilthoven II. Olvmpia II, Samos III, S.K.V. I. To- vers IT. Baerne I en Zwaluwen II. Het Utrechtsche S.K.V. en Baerne zijn nieu welingen in deze klasse en kwamen het vorige jaar in de derde klasse van den X.K.B. uit. De Tovers (Zeist) en Zwalu wen (Hilversum) zijn kampioen van hun afdeelingen geworden, promoveerden dus naar de eerste klasse. In deze com petitie zijn niet teruggekeerd Amersf. comb, en S.K.V. II. De adspiranten afdeeling luidt: Olym- pia a en b, Soesterkwartier a. Zwaluwen a, Samos a. S-K.V. a. De Tovers a en Ex celsior a. Excelsior, Olvmpia en de Tovers zul len waarschijnlijk nog een twaalftal op de been brengen. VOF.TRAL PROGRAMMA VOOR AMERSF. BOYS EN SOPLA Het programma voor onze plaatselijke derde klassers, Amersf. Boys en Sopla luidt van 22 September tot en met 17 November als volgt: 22 September H.M.S.Amersf. Boys. Zwaluwen Vooruit—Sopla. 29 September Amersf. BoysZeist, SoplaB.V.C. 6 October Amersf. BoysFortitudo. II. M.S.—Sopla. 13 October Donar—Amersf, Boys. SoplaZeist. 20 October Amersf. BoysSopla. 27 October SoplaDonar. ElinckwijkAmersf. Boys. 3 November SoplaFortitudo. Amersf. BoysZ.N.C. 10 November Elinckwijk—Sopla. Ba ara—Amersf. Boys. 17 November SoplaZ.N.C. WOENSDAG 11 SEPTEMBER JAARSVELD, 414.4 M. KRO-Uitzending 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wü be ginnen den dag. 8.30 Gram.muziek. 10.00 VP RO: Morgenwüding. 10.15 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten. 12.05 Gram.muziek. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, gram.muziek. 1.15 Musiquette. 2.00 Vrou wenuurtje. 3.00 KRO-Melodisten en solist. 3.30 Gram.muziek. 3.45 KRO-Melodisten. 4.30 Kinderuurtje. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Gram.muziek. 5.45 KRO- Nachtegaaltjes. 6.05 Gram.muziek. 6.15 KRO- orkest. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 KRO-orkest. 7.45 „Be scherming van het Nederlandsche Handels merk", vraaggesprek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 KRO-orkest en gram.muziek. 9.30 Gram.muziek. 9.40 Cyclus „Uitingen van Nationale cultuur". 9.55 Gemengd koor „Laetare". 10.10 Wjj sluiten den dag. 10.15 10.30 Nieuwsberichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP, gr.- muziek. 9.00 Concertgebouworkest en solist (opn.). 10.00 Morgenwüding. 10.15 Orgelspel (gr.pl.). 10.30 AVRO-Amusementsorkest. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Omroep orkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, gr.- muziek. 1.00 Sylvestre-trio. 1.45 Gram.-mu- ziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gram. muziek. 3.10 Zang en pianq. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Gram.muziek. 3.50 Trompet en orgel. 4.15 De Romancers en soliste (opn.). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws en economische berichten ANP. 5.30 Omroep orkest en solist. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Causerie „Stoomketels en stoommachines aan boord van binnenschepen". 7.00 Vra gen van den dag (ANP). 7.iö AVRO-Amu»»- mentsorkest. 8.00 Berichten 'Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.30 Berichten (En gelsch). 8.45 Fluit en piano. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gram.muziek. 10.00 Berich ten (Duitsch). 10.15 Nieuwsberichten ANP. 10.3010.45 Berichten (Engelsch). sluiting. 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Berich ten (Engelsch). NIEUWSBERICHTEN: De uitzendtijden van de nieuwsberichten in het Nederlandseh, Fransch en Engelsch op den zender Kootwijk, 1875 M. zü'n als volgt: 8.008.15 nieuwsberichten van het A.N.P. 9.00— 9.15 berichten in het Fransch. 11-1511.30 berichten in het Engelsch. 12.3012.45 berichten in het Duitsch. 12.45—13.00 nieuwsberichten van het A.N.P. 13.4514.00 berichten in het Fransdh. 14.0014.15 berichten in het Duitsch. 15.1515.30 berichten in het Fransch. 17.0017.15 berichten in het Duitsch. 18.lo18.30 berichten in het Engelsch. 2G.0020.15 berichten in het Duitsch. 20.1520.30 berichten in het Engeisch. 20.30—20.45 nieuwsberichten van het A.N.P. 21-1521.30 berichten in het Engelsch. 22.0022.15 berichten in het Duitsch. 22.1522.80 nieuwsberichten van het A.N.P. 22.3023.15 geen uitzending. 23.1523.80 berichten in het Fransch. Tot nader order zullen de zenders Jaars veld en Kootwü'k om 22.30, na de nieuwsbe richten van het A.N.P., sluiten, behalve dat, zooals uit bovenstaande opgave blijkt, de zender Kóotwyk om 23.15 terugkomt met be richten in het Fransch,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3