Toelichting op de wijziging- der omzetbelasting Kantoortijden in verband met de verduistering Een practisch OPA BOL VAN DE N IJZEREN KNOL SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER Voorzieningen op het gebied van den OOK DISTRIBUTIE van schema Waarneming van het DE LEGITIMATIE BEWIJZEN Inbraak in distributie lokaal VOETBAL- PROGRAMMA A- 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DIKSDAG 10 SEPTEMBER 1940 DE VERHOOGING KAN ALS ZEER MATIG WORDEN BESCHOUWD '«•GRAVEXHAGE, 9 Sept. Van bevoegde zijde wordt de volgende toelichting gegeven betreffende het besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën betreffende wijziging van de Omzet- belastingwet 1933: Door dit besluit wordt de omzetbe- lastingwet 1933 veranderd. Ecnige van tot nu toe van omzet- en bijzon der invoerrecht vrijgestelde waren zijn in de toekomst aan deze belas ting onderworpen, namelijk versche bloemen, boeken, weekbladen en alle andere periodiek verschijnende ge schriften met uitzondering van dag bladen, fruit, versche en gezouten groenten, visch en peulvruchten, de laatste met uitzondering van groene en grauwe erwten, bruine boonen en kapucijners. Verder worden de percentages van de omzetbelasting en het bijzonder invoer recht van vier en tien ten honderd tot 6 en 12 ten honderd verhoogd. Van deze verhooging worden eenige waren, zoo als boter, fruit, gas. groenten, petroleum, visch, oliën en vetten en suiker vrijge steld. Bij de berekening van de omzet belasting wordt een iets hooger accijns in den verkoopsprijs opgenomen. Bij de berekening van het bijzonder in- voorrecht worden alle Nederlandsche be lastingen en heffingen met uitzondering van het bijzonder invoerrecht zelf, onder de waarde van de goederen begrepen. Het bepaalde in de noot. voorkomende aan het slot van de bij de omzetbelas- tingwet 1933 behoorende tabel a., betref fende de belasting der gouden en zilve ren werken, vindt geen toepassing. Een verlichting van deze bepalingen is- mogelijk gemaakt voor hem. die ma chines. werktuigen, gereedschappen of vervoermiddelen voor zijn beroep of be drijf aanschaft. Op verzoek wordt hem n.l. een derde deel van de omzetbelas ting teruggegeven resp. wordt men hier van vrijgesteld. In deze gevallen is dus practisch geen sprake van belastingver- hooging. In. verband met een gelijkmatige be lastingheffing is het vereischt, dat de zich reeds in den handel bevindende wa ren aan een navordering onderworpen worden. Daarvoor moet een verklaring van de warenvoorraden op 1 October worden afgegeven. Eenige waren zijn van deze navordering vrijgesteld. Overi gens is ook in het verleenen van ont heffingen of gedeeltelijke ontheffingen in bepaalde gevallen voorzien. Nadere voorschriften betreffende de uitvoering van dit besluit zullen van wege het departement van financiën ge geven worden. De door de wetsverandering ontstane belastingverhooging moet als zeer matig beschouwd worden. Zij strekt zich met enkele yitzonderingen niet uit tot die belangrijke verbruiksartikelen, welke tot nu toe belastingvrij waren. Utr.str. 17 per kruik f 3.25 bij 6 kr. a f 3.= bij 12 kr. a f 2.85 Tel. Ö2D Ao 187 industrieelen eigendom Verbeterde toelichting •s-GRAVENHAGE, 9 Sept. Hieron- 'der volgt een verbeterde toelichting op het besluit van den secretaris-generaal van het departement van Handel. Nij verheid en Scheepvaart, houdende voor zieningen op het gebied van den indus trieelen eigendom, in verband met de buitengewone omstandigheden, welke is opgenomen in .het Verordeningenblad van 2 September. Deze verbeterde toe lichting luidt als volgt: Dit besluit -houdt rekening met de als gevolg van de buitengewone omstandig heden ontstane moeilijkheden bij de be taling van de in de octrooiwet 1910 en het octrooireglement 1921 vastgestelde kosten. Het sluit aan bij een verorde ning van den Nederlandschen opperbe velhebber van Land- en Zeemacht van Mei 1910. In afzonderlijke punten be- riaalt de nieuwe verordening, dat de nschrijvingskostpn voor de sedert het begin van de buitengewone omstandig heden ingediende aanvragen om octrooi tot uiterlijk 1 November 1940 (i.p.v. zoo als tot nu toe tot uiterlijk 15 Aug. 1940) kunnen worden voldaan. Daarbij gelden aanvragen om een octrooi, die op of na den loden Aug. 1940 zijn ingediend. Eveneens als op het tijdstip van ont vangst te zijn binnengekomen, wanneer niet tegelijkertijd met het overhandigen van de aanvraag de betaling van het Inschrijvingsgeld wordt aangetoond. Deze bepaling is voor de prioriteit van de aanmelding van belang. De inschrij- vingskosfen voor zulke aanvragen om octrooi moofen echter uiterlijk vóór 15 November 1940 worden gestort. De ove rige termijnen hij de behandeling van een octrooi, die door de genoemde ver ordening van den Nederlandsche opper bevelhebber van Land- en Zeemacht ver lengd of opnieuw zijn ingesteld, worden wederom met drie maanden verlengd voor zoover zij reeds op 10 Mei liepen. Toeslagen tot de jaarkosten moeten in de toekomst niet reeds hij betaling na den vervaldatum, onderscheidenlijk na een maand daarna, doch pas bij nabeta ling na resp. drie en vier maanden na den vervaldatum worden betaald. Ook de kosten voor de publicatie van een aanvraag om octrooi kunnen in de«toe- komst binnen vier maanden na het des betreffende besluit van de afdeeling van beroep van den octrooiraad worden na betaald. ENGELSCHE BOMMEN OP NEDERLAND 'sGRAVENHAGE. 9 Sept. En- gelsche vliegtuigen hehben geduren de de laatste dagen in veel geringer aantal dan tot dusver boven on3 land gevlogen. Op enkele plaatsen werden lukraak bommen geworpen. Zoo o.m. in de omgeving van 's-Her- togenbosch. waardoor verscheidene ruiten van burgerwoningen spron gen, nabij Apeldoorn, waar de pro jectielen in het vrije veld explodeer den. Bij Heer Hugowaard werden vier schapen door hom-splinters ge troffen en gedood. In den nacht van Zaterdag on Zondag zijn in een weiland bij de Bruggelerhrug aan het kanaal tus- schen Apeldoorn en Beekbergen drie bommen van zwaar kaliber geval len. Een tweetal koeien werd ge wond. Enkele boerderijen in de om geving werden licht beschadigd. snelscheercrême Op bon nr. 116 'sGRAVENHAGE, 9 Sept. Ter vermijding van misverstand vestigt de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart er de aandacht op, dat ook de z.g. snelscheercrême onder de zeepdistributiebeschikking 1940 valt, zoodat het koopen, verkoo- pen en afleveren hiervan uitsluitend is toegestaan tegen inlevering van bon no. 116. In verband met de verschillende merken en verpakkingen, waarin de snelscheercrême in den handel ver krijgbaar is, is niet aangegeven hoe veel gram snelscheercrême op een bon kan worden betrokken, doch is be paald, dat een bon recht geeft op het koopen van een tube snelscheercrême. Hiermede is bedoeld een tube van de gebruikelijke afmeting, hetgeen uiter aard medebrengt, dat van de kleine tube's, die ongeveer de helft inhou den, twee stuks op een bon mogen worden afgeleverd. De overgang der telefoon netten naar het Rijk 's-GRAVENHAGE. 9 Sept. Van be- voegde zijde wordt de volgende toelich ting gegeven op de verordening van den Rijkscommissaris en de beschikking van de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Za ken en van Financiën betreffende de gemeentelijke telefoonnetten van Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. Door deze beide besluiten wordt de overgang van het openbare stedelijke telefoonnet in Amsterdam, Rbtterdam en Den Haag naar den Nederlandschen staat geregeld. Deze maatregel is in het belang van een uniforme leiding van het Nederlandsche telefoonverkeer. Bij de uitvoeringsbeschikking is er in voqr- zien, dat het bij de stedelijke telefoon- tewerkgestelde personeel van de ge meenten overgaat naar den staatsdienst, waarbij ter vermijding van onbillijkhe den uitdrukkelijk een overgangsregeling is opgesteld. Tenslotte bevat de beschik king in groote lijnen de voorschriften die de vermogensrechten regelen tus schen staat en gemeenten, voortvloeien de uit de overdracht van de telefoon netten. In verband met de beschikking van de secretarissen-generaal van de departe menten van Binnenlandsche Zaken en van Financiën over de gemeentelijke te lefoonnetten te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. kan nog worden me degedeeld. dat deze netten indertijd door de betreffende gemeenten zijn gean nexeerd en.wel dat te Amsterdam op 1 November 1899. te Rotterdam op 1 Oc tober 1896 en dat te 's-Gravenhage op 1 Juli 1903. DANKBETUIGING COFRESPON- DENTIEBUREAU ROODS KRUIS 's-GRAVENHAGE. 9 Sept. Het eor respondentiehureau van het Nederland sche Roode Kmis ziet zich verplicht dit in verband met de te verrichten ar beid af te zien van het zenden van persoonlijke bedankbrieven voor de ve ie. vaak belangrijke giften, welke zoo wel per brief als per giro werden toege zonden. Dat de getoonde belangstelling in het door het bureau verrichte werk hoogelijk wordt op prijs gesteld, spreekt wel van zelf. Het bureau dankt dan ook de velen, die het een blijk van hun in stemming deden toekomen, ten zeerste Het resultaat van een der Duitsche bom aanvallen op Southampton: een der groo te magazijnen aan de haven is totaal vernield. (Foto Scherl) A CTUEELER probleem is nauwelijks 1L denkbaar: dat van de kantoortijden in verband met de verduistering in den ko menden winter. Menigeen zal wel aan het passen en meten zijn gegaan, om met be houd van den bestaanden arbeidstijd zoo veel mogelijk terecht te komen in de veili ge zóne tusschen zonsopgang en zonson dergang, waardoor in de eerste plaats op de electriciteitsrekening wordt bespaard, en bovendien de noodzaak van verduiste ring van het gebouw vervalt. Het centraal bureau van de yereeni- ging van directeuren van electriciteits- bedrijven in Nedreland heeft nu als overdruk uit het maandblad „Electro- techniek" een publicatie verspreid, waarin de kwestie van de verschuiving van werktijden gedurende de winter maanden als middel ter vermijding of beperking van maatregelen, noodig voor het verduisteren van dienstgebouwen, grondig wordt bekeken. Door deze verschuiving boekt men te vens het voordeel, dat het personeel zich naar en van het werk kan bege ven op tijden, dat nog genoeg^ daglicht voorhanden is. Bovendien zal in de tij den, waarin luchtbeschermingsverlich ting noodzakelijk is, beperking van het energieverbruik noodzakelijk kunnen zijn. Men heeft nu enkele schema's uit gewerkt, waarbij men zooveel moge lijk, onder behoud van den totalen normalen arbeidstijd, in hoofdzaak door beperking van de middagpau ze tot een half uur, den aanvang van den werktijd op of na zonsop gang, het einde van den werktijd voor of op zonsondergang heeft ge steld. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat na het begin en vóór het einde van den werktijd toch kunstlicht gebruikt zal moeten wor den, in verband met de geringe hoe veelheid licht gedurende de winter maanden vlak na zonsopgang en vóór zonsondergang. De hoeveelheid daglicht is dan echter wel zóó groot, dat door het gebruik van kunst licht op deze tijdstippen de doel stelling van de verduisteringsmaat regelen niet in gevaar wordt ge bracht. Bij de dan reeds of nog aanwezige hoeveelheid daglicht zal n.l. ook zonder de aanwezigheid van kunstlicht vanuit een vliegtuig alles op aarde kunnen worden waargenomen. Uitgewerkt is een schema voor kantoorpersoneel, dat ~y2 uur per dag werkt. n.l. van 8.30 12, van 1^30—17.30. Deze normale werktijd zal aangehouden kunnen wor den tot 20 October en na 8 Februari. Vóór 8 December en na 18 Januari zal geen verkorting van den werktijd be hoeven plaats te vinden, alleen een ver korting van de middagpauze tot een half uur. Tusschen 7 December en 19 Januari ontstaat, doordat des morgens een kwartier later wordt begonnen een verkorting van den arbeidstijd, welke, indien des Zaterdags niet korter dan onder normale omstandigheden wordt gewerkt, over de geheele periode niet meer dan 7Vz uur in totaal bedraagt Dit verlies kan zoo noodig op twee Za terdagmiddagen worden ingehaald. Voor kantoorpersoneel, dat per dag 8 uur werkt, en dat des morgens om acht uur begint, geldt behoudens enkele wij zigingen, hetzelfde schema. Verkorting van den werktijd treedt thans in tus schen 9 November en 19 Januari, en wel in totaal 33 uur. Indien vanaf Zaterdag 9 November tot en met Zaterdag 18 Ja nuari ook des Zaterdagsmiddags wordt gewerkt, zal dit verlies nagenoeg geheel worden ingehaald. Voorts treft men in deze nublicatie nog schema's aan voor werklieden mpt een arbeidstijd van SVg uur, en wel voor hen die om half acht. en voor hen die om 8 uur beginnen. Ook de werkzaamheden, te verrichten in verband met het onderhoud der gebouwen kunnen door een eenvoudige i er-chuiving dér werktijden van de schoon nckers en werksters vallen buiten de uren, waarop het nemen van verduisteringsmaatregelen noodig is. Eventueel kan een regeling wor den getroffen, zoodanig, dat telkens een ander gedeelte der gebouwen overdag wordt schoongemaakt, en het personeel, dat normaal in het betrokken deel van het gebouw werkzaam is. tijdelijk zijn werk zaamheden in een andere lokaliteit ver richt. Is dit voor enkele lokalen niet moge lijk, dan kunnen de schoonmaaktijden voor den winter op Zaterdagmiddagen gesteld worden. secretariaat - generaal van O.K. en W. Mr. H. J. Reimink met de functie belast 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. Met de voorloopige waarneming van de werkzaamheden van den secretaris-generaal van het depar tement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de rijkscom missaris voor het bezette Neder- landsch gebied, rijksministers Seyss-Inquart, den administrateur aan dat departement mr. H. J. Rei mink belast. Weldra nadere regeling te verwachten A7AARaanleiding van vragen van I v onze lezers omtrent de van 1 Oc tober a.s. af verplicht gestelde legiti matie-bewijzen voor Nederlanders bo ven de 15 jaar kunnen wij mededee- len, dat binnenkort een nadere rege ling zal worden bekend gemaakt. Reeds thans kan echter worden me degedeeld, dat een bewijs van Neder landerschap niet als identiteitskaart zal kunnen gelden. Als zoodanig kun nen behalve de te verstrekken legiti matie-bewijzen alleen de paspoorten worden beschouwd, en dan natuurlijk alleen voor den tijd, dat ze geldig zijn. Waarschuwing aan het publiek AMSTERDAM, 9 Sept. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn uit een lokaal van den gemeente lijken distributiedienst aan den Laansweg in Amsterdam-Noord een zeer groot aantal distributiebeschei den ontvreemd. De dader heeft zich vermoedelijk Za terdag laten insluiten. Hij heeft toen het gebouw leeg en verlaten was. een kast opengebroken en daaruit een groote hoe veelheid distributie-kaarten weggeno men. Hieronder bevindt zich tevens een belangrijk aantal rantsoenkaartén wel ke afgestempeld, bestemd zijn voor bak kers, caféhouders, kappers, petroleum- maatschappijen. enz. Het publiek wordt dringend aangera den zich te onthouden van een overne men eventueel tegen betaling van hun aangeboden kaarten aangezien deze van diefstal afkomstig kunnen zijn. Bij aanbieding wordt verzocht, ten spoedigste het dichtstbijzijnde politiebu reau ervan in kennis te stellen. Een telegrafisch overgebrachte foto van een bom-krater, die door een der Duit sche luchtaanvallen op het Engelsche vliegveld Croydon veroorzaakt werd. (Foto Scherl) De diefstallen van koffie en thee te Amsterdam AMSTERDAM. 9 Sept. Eenige we ken geleden hebben zich in de hoofd stad talrijke diefstallen van koffie en thee voorgedaan. Een man, die zeide te komen voor den Opbouwdienst. bestelde in diverse kruidenierswinkels groote hoeveelheden levensmiddelen en nam dan bij voorbaat kleine hoeveelheden thee en koffie mede. Hij verzocht de resteerende goederen aan een bepaald adres, waarin dan de Opbouwdienst gevestigd zou zijn, af te geven. De politie zocht tevergeefs naar den dader, doch langzamerhand ver kreeg zij een vrij volledig signalement. Bij nader onderzoek bleek haar, dat hot spoor leiden moest naar Amersfoort. Zij verzocht den Opbouwdienst aldaar op gave van de afwezige manschappen Het bleek, dat men hier te doen had met een deserteur, namelijk den 22-ja- rigen A. J. W.. geboren te Amsterdam. De commissaris van politie van de centrale recherche te Amsterdam heeft thans opsporing van dezen man, die wordt verdacht van oplichting van par tijen koffie, en thee verzocht. HET BETALINGSVERKEER MET ZUIDSLA VIE 's-GRAVENHAGE. 9 Sept. Van be voegde zijde wordt de volgende toelich ting gegeven op het besluit van den secre taris-generaal van de departementen van handel, nyverheid en scheepvaart, van financiën, van landbouw en visschèrij en van koloniën betreffende het beta lingsverkeer met Zuid-Slavië. Door dit besluit wordt de betaling ter zake van verplichtingen, die ontstaan door den invoer van waren uit Zuid-Slavië naar Nederland, langs den weg van het veref feningsinstituut mogeliik gemaakt. Daar door wordt het clearingverkeer, dat in SPORl EN SPEL De indeeling van afdeeling V luidt: GVAV Be Quick Velocitas HSC WW Achilles Veendam GRC BRC Woltersum B Leeuwardén Heerenveen Sneek Friesland Frisia FVC LSC Black Boys De Kooi 4e klasse J: BPC overgeplaatst naar 4e klasse I. Afdeeling II 2e klasse B. HBC overge plaatst naar afdeeling I, 2e klasse B. Wedstrljdprogramraa voor Zondag 15 September Het oorspronkelijk voor 8 September vastgestelde wedstrijdprogramma voor Afdeeling I en II geldt thans voor Zon dag 15 September. Afdeeling III le klasse NECWageningen Heracles—AGOW Enschedesche BoysHengelo Tubantia—Enschede Go-AheadQuick 3e klasse E Arnhemsche BoysLobitsche Boys ESCA—Veenendaal WAWVDZ EdeOosterbeek Res. 2e klasse C Theole 2—Ede 2 Veenéndaal 2TEC 2 Arnh. Boys 2Rheden 2 Afdeeling IV le klasse JulianaBW MVV-NAC NO ADLimburgia PSV—LONGA HelmondEindhoven Willem IIRoermond KAMPIOENSCHAP OEFËNMEESTERS AMSTERDAM, 9 September. Onder vrij gunstige weersomstandigheden zijn gistermiddag de eindstrijden van de Nederlandsche kampioenschappen voor oefenmeesters gespeeld. De uitslagen van de eindstrijden lui den als volgt: Enkelspel: W. Hemmes sl. J. de Mos 6—4, 4—6, 6—1, 6—3. Dubbelspel: W. Hemmes en J. Goed- raad sl. M. Goedraad en A. Waasdorp 6—2, 6-2. 6-4. Na afloop is de volgende ploeg sa mengesteld, welke op Vrijdag. Zaterdag en Zondag a.s. tegen de ploeg ven de amateurs zal spelen: Enkelspel: W. Hemmes, Waasdorp en J. de Mos. -Dubbelspel: J. de Mos—W. Hemmes T. en J. Goedraad. HONGARIJE—DUITSCHLAND 8—8 BOEDAPEST. De elfde landen- ontmoeting tusschen Hongarije en Duitschland is onbeslist geëindigd. De groote verrassing was de nederlaag van den Europeeschen kampioen Nürnberg tegen den Hongaarschèn wel tergewicht- kampioen Csontos. OM DEN GOLFBEKER 's-GRAVENHAGE. De jaarlijk- sche nationale goldwedstrijd om den Golfbeker, op vijftien banen in ons land gespeeld, is gewonnen door dr. D. G. W. van Voorthuysen van de Haagsche Golf- clug. Zijn resultaat was zes up. een reeks gelijksoortige besluiten reeds weder ingevoerd was met het Duitsche Rijk, Zweden. Zwitserland en met het bezette Belgische gebied, ook ten aan zien van Zuid-Slavië ingevoerd, hetgeen van belang is voor de handelsbetrekkin gen met dit land. Het Nederlandsch clearing-instituut deelt nog het volgende mede: Naar aanleiding van het in het veror deningenblad verschenen besluit betref fende het betalingsverkeer met Zuid- Slavië wordt erop gewezen, dat dit be sluit slechts de strekking heeft aan den bestaanden toestand een wettelijken grondslag te geven. Verwezen wordt naar de mededeeling in de ochtendbla den van 15 Augustus. Een leidraad voor deze clearing is over enkele dagen bij het clearinginstituut verkrijgbaar. KINDERHOEKJE 7. Tippie Bol, het eenigst achtjarig zoontje van vader en moeder Bol, had zijn vriend. Toppie Wipneus, opgezocht, die vlak naast hem woonde. Tippie en Toppie zaten treu rig onder den eenen grooten appelenboom, die precies tus schen hun huisjes instond. 8. t De eene helft van den appelenboom hoorde van Tip pie's vader, de andere helft van Toppie's papa. Ze zaten daar maar stil en wisten niets anders te doen. dan naar de appeltjes te kijken. Die appeltjes -wilden maar niet naar beneden vallenWat was dat jammer.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6