Het dagelijksche lever in Londen is ernstig gedesorganiseerd De ambassade der V.S. is ook getroffen Een ongeregelde massale vlucht uit de stad Telegraaf en spoorwegen zijn gestoord jHernieuwde aanvallen Bulgaarsche dank aan Duitschland ZWITSERLAND IS NIET TEVREDEN Duitsch leger- bericht Redevoering van Churchill Brandplaatjes zijn opnieuw gebruikt OOK BOMMEN OP BRUSSEL DEMOBILISATIE IN ROEMENIE CRITIEK OP ROOSEVELT Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1940 ONDANKS de strenge censuur verneemt men uit de berichten der correspondenten te Londen welken omvang de desorganisatie van het burgerlijke leven in de Engelsche hoofdstad reeds heeft aan genomen. Millioenen menschen brengen practisch den meesten tijd in de schuilkelders door zonder eenige mogelijkheid om te koken, in- koopen te doen, te werken of in een bed te slapen. De toevoer van levensmiddelen is grootendeels gestagneerd, groote pakhuizen aan de Theems staan in brand. Melk en groente zijn nauwelijks te krijgen en de prijzen voor vleesch eri visch zijn enorm gestegen. Talrijke wijken in oostelijk Londen zitten al dagen lang zonder gas, water en electri- citeit. De banken betalen particulieren nog slechtsutot tien pond ster ling der persoon uit, pasmunt is schaarsch geworden en voor dollar biljetten worden fantasieprijzen betaald. tcARCLAY'S bank heeft Maandag als gevolg van den „run" op de loketten de beta- lingeit tijdelijk volkomen gestaakt. In de stadswijken waar sinds Vrijdag onafge broken branden woeden, is practisch geen verkeer. De bewoners van deze buurten, bijna een kwart milltoen, zijn dakloos en hebben een onderdak gezocht in de tunnels van den ondergrondsehen spoorweg. In de geteisterde wijken heeft de politie verscheidene per sonen doodgeschoten die op plundering uit waren. De bevolking schijnt teleurgesteld te zijn, dat ondanks de berichten van radio en pers over het enorme aantal z.g. neer geschoten vijandelijke vliegtuigen, de Duitsche aanvallen in hevigheid toenemen. T N toonaangevende Londensche regeeringskringen wordt, naar men van betrouwbare zijde uit Londen verneemt, onder den in druk van de steeds meer toene mende Duitsche vergeldingsaan- vallen, overwogen, Londen door de burgerbevolking te doen ontrui men. Men zou hiermede een einde willen maken aan de reeds begon nen ongeregelde massale vlucht, die thans reeds de belangrijke toe gangswegen dreigt te verstoppen. Militaire kringen hebben de regee ring er nadrukkelijk op gewezen, wel ke gevolgen een dergelijke verstopping van de belangrijkste wegen tijdens den veldtocht in Frankrijk op de militaire acties heeft gehad. De belangrijkste kruispunten der wegen konden toen niet voor militaire doeleinden worden ge bruikt, omdat het den troepen niet mo gelijk was, snel genoeg door de hen te- gemoetstroomende vluchtelingen heen te komen. In regeeringskringen heeft men er weinig hoop op, dat een dergelijke eva cuatie van do Engelsche wereldhoofd stad practisch door te voeren is. daar er voor de acht millioen inwoners van Groot-Londen in het beperkte gebied van het Brifsche eiland geenerlei voldoende mogelijkheden bestaan om uit te wij ken. Het industriegebied in Midden-En- geland is reeds dermate overbevolkt, dat het niet nog eens enkele millioenen men schen zou kunnen opnemen. Hierbij komt. dat het niet voldoende is de menschen te evacueeren, doch dat men ook de fabrieken, waarin deze men schen werken, moet evacueeren. Een dergelijke evacuatie kan echter niet ge ïmproviseerd worden. Een toonaange vend terzake deskundige verklaarde vol gens een bericht uit Londen: „Engeland zonder Londen is een mensch zonder hoofd". De stroom van Londensche vluchte lingen naar de provincie, zoo melden de Amerikaansche bladen, zwelt intus- schen voortdurend aan. Sedert Dinsdagmorgen zijn tenge volge hiervan de uit Londen ver trekkende treinen overvol. Eveneens heerscht op de wegen groote drukte van personen, die Londen verlaten willen en al het huisraad, dat zij kunnen vervoeren, met zich mee- sleepen. Hoofdzakelijk zou de eva cuatie zich tot vrouwen en kinde ren beperken. Wegens de door bommen veroorzaak te schade aan de Londensche waterlei ding is van officieele zijde dringend ver zoet h. het waterverbruik zooveel moge lijk te beperken. In verband hiermede is. naar de New Yorksche bladen uit Londen melden, zelfs het traditioneele theedrinken in de restaurants en café's tot een kop per persoon beperkt. De oor zaak van <Je waterschaarschte zou voor al een gevolg zijn van de vernieling der waterreservoirs en pompinstallaties bij llford en Westham. De Londensche correspondent van „Stockholm» Tidningen meldt, dat het voortdurende luchtalarm, afge zien van de deprimeerende uitwer king, zware storingen in het indus trieels leven van Londen teweeg brengt. Men weet in Londen nauw keurig. dat alles tot nog toe slechts een begin, slechts voorpostengevech ten zijn en vraagt zich af, of het mo reel van de Londenaars zal stand houden. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is het luchtalarm in Londen begon nen nog voordat de duisternis was in getreden. Kort daarop reeds werd het bombardement zoo hevig, dat niemand zich buiten de schuilplaatsen waagde. Zelfs de telegraafverbindingen had men moeten verbreken. Men leed onder een gevoel van onmacht. In het Oosten van Londen zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag vele der vroegere brand Zoodra het weer gunstiger werd BERLIJN, 11 Sept. (D.N.B.). Vroeg in den middag was het weer zoo veel beter geworden, dat een groot aantal Duitsche vliegerfor maties opsteeg. Van de kust van het Kanaal werd gemeld, dat de sterke af deelingen door de versper ring aan de Engelsche zuidkust waren gebroken en in den loop van den middag Boven Londen ver schenen. Daar kwam het tot talrij ke luchtgevechten. De Duitsche bommenwerpers slaagden er in, een reeks objecten van strategisch belang met succes aan te vallen. Een formatie heeft groote tankinsfalta- ties van Port Victoria met talrijke bommen aangevalen. Uit verscheidene tanks schoten geweldige vlamen omhoog. Dikke zwarte rookwolken kenmerkten van ver af de plaats der vernieling. Bovendien werd een tossend tankschip door een bom in brand gestoken. Nieuwe branden Er zijn nieuwe branden in industrie- en havenbedrijven ontstaan. Bijzonder om vangrijk zijn de brandhaarden aan de mon- - ding van 'de Theems. Engelsche jagers trachtten de Duitsche gevechtsvliegtuigen tegen te houden. Zonder zich hiervan echter iets aan te trekken, zetten de Heinkel-hom- menwerpers hun vernietigingswerk voort. Ook verscheidene hallen van de Spitfire- vliegtuigfabrieken te Southampton zijn be schadigd. Bij verbitterde luchtgevechten, die in het Zuidoosten van Engeland zijn geleverd, werden tot dusver 54 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Achttien Duitsche vliegtui gen worden vermist. De Duitsche gevechtsformaties hebben bij het invallen der duis- tèrnis den vergeldingsslag tegen Engeland voortgezet, Vèr-dragend geschut in werking Het Britsche persbureau Reuter meldt: Laat in den voormiddag zijn aan de Z.O. kust duidelijk hevige ontploffingen ge hoord. Men heeft tot dusver niet kunnen vaststellen, of deze ontploffingen veroor zaakt werden door bommen of door grana ten, die aan de Fransche kust werden afge schoten. Aan de kust zijn nog meer ont ploffingen gehoord. Uit een bericht, dat het D.N.B. van de Fransche Kanaal kust ontving, blijkt, dat daar inderdaad het ver-dragende Duitsche geschut tegen de Engelsche kust in wer king is getreden. Britsche mededeelingen over bombardementen LONDEN. 11 Sept. (Reuter). Het ministerie van luchtvaart deelt mede: Gisteravond zijn opnieuw talrijke vij andelijke vliegtuigen Londen genaderd. Enkele hommen werden op Zuid-Londen geworpen. Tot dusver zijn de bijzonder heden nog niet hekend. Verscheidene vijandelijke vliegtuigen hebben hommen geworpen op een stad in het graafschap Kent. Een aantal huizen werd ver woest en verscheidene personen werden gedood. In den nacht van gisteren heeft de vijand wederom een aantal bomaanval len op Londen ondernomen Te Londen brak in verscheidene depots en fabrie ken aan den oever van de Theems brand uit. Te Londen zelf werd schade aange richt. Te zijner tijd rullen nadere me dedeelingen worden gedaan Op Wales, in het gebied van het Rristol-kanaal. alsmede is het Westen van Engeland werden eveneens bommen geworpen. haarden opnieuw opgelaaid. De schade is zeer groot, maar het is verboden haar bekend te maken, opdat de Duitsche vliegers daaruit geen gevolgtrekkingen kunnen maken. De Londensche correspondent van „Dagens Nvheter" schrijft: In bevoegde Londsche kringen geeft men toe. dat de Duitsche bomaanvallen in den nacht van Maandag op Dinsdag op de verkeersknooppunten gericht wa ren. Het spoorwegverkeer heeft eenige beperking ondergaan. Het verkeersmi nisterie heeft de bevolking verzocht niet onnoodig naar en uit Londen te reizen. Het verkeer van de ondergrondsche trei nen is gedeeltelvk gestaakt. Ook het autobus- en tramverkeer is gedesorgani seerd. De marine-attaché van een in Lon den geaccrediteerde mogendheid heeft bij een bezoek aan zijn vader land verteld, dat de Duitsche vlie gers een verwonderlijke koelbloedig heid toonen. Zoo is eenigen tijd ge leden een Duitsche formatie in den vorm van een hakenkruis over Lon den gevlogen, zonder zich door hel Engelsche luchtafweergeschut ook maar in het minste van de wijs te laten brengen. Herhaaldelijk zijn, aldus dit verhaal, verschenen, die daar met rookstrepen ook z.g. luchtschrijvers boven Londen groote hakenkruisen hebben geteekend. De Londensche correspondent van het Zweedsche blad Nya Dagligt Allehanda meldt dat bij de laatste Duitsche aan vallen niet alleen, zooals de Engelsche minister voor de voedselvoorziening. Wool ton, toegegeven heeft, meel en sui- kervoorraden vernietigd, doch ook groo te hoeveelheden kaas en varkensvleesch. Bovendien zijn een groote maalderij en een silo beschadigd en voorraden cacao en koffie verbrand. Omvangrijke branden Een Duitsche verkenner meldt over de uitwerking van de Duitsche aanval len op Londen, het volgende: Hij nader de boven de monding van de Theenis kon ondanks den bedekten hemel nauwkeurige waarnemingei>-doen. In de petroleuminstallaties van Theemshaven woeden nog altijd hevige branden. Het grootste deel is reeds verwoest en uit gebrand. Felle branden konden ook ge constateerd worden in de Millwall Docks de Surrey Commercial Docks en de West India Docks. In het stadsdeel Kensington, in de na bijheid van Hydepark en Regent Park, waren eveneens hevige en omvangrijke branden te zien. Telegramwisseling tusschen koning Boris en Rijks kanselier Hitier BERLIJN, 11 Sept. (D.N.B.)Koning Boris van Bulgarije heeft den Führer een telegram gezonden van den volgen den inhoud: „Na het gelukkige einde van de onder handelingen van Krajova voel ik mij gedrongen in de eerste plaats u, mijn heer de Rijkskanselier, mijn hartelijken dank te doen geworden voor den wei willenden steun, dien Bulgarije van den kant van Uwe Excellentie in deze te berde gebrachte aangelegenheid heeft ervaren. Het geheele Bulgaarsche volk deelt d« gevoelens van vreugde en dank baarheid, die ik daar prijs ik mij ge lukkig om Uwe Excellentie en het groote Duitsche volk kan doen toeko men". De Führer heeft hierop geantwoord met een telegram, luidende: „Uwe Majesteit verzoek ik mijn har telijken dank te willen aanvaarden voor uw vriendelijk telegram. Met mij juicht het geheele Duitsche volk de in Krajova bereikte overeenstemming tusschen Bul garije en Roemenië toe, overtuigd, dat daarmede een nieuw hoofdstuk van vreedzame ontwikkeling in het Donau- gehied begint". Bij dezelfde gelegenheid zijn telegram men gewisseld tusschen den Bulgaar- schen premier, Filoff. en den Führer. Na de Engelsche verzekeringen inzake de schendingen der Zwitsersche grens BERN, 11 Sept. (D.N.B.). Het gis teren bekend gemaakte Engelsche ant woord op de hernieuwde Zwitsersche protesten tegen het vliegen over Zwit- sersch gebied heeft hier blijkbaar niet bevredigd. Dat de Zwitsersche regeering de zaak niet als afgedaan beschouwt, blijkt uit de mededeeling van gisteren, dat de gezant te Londen opdracht ge kregen heeft aan te dringen op zeer strenge uitvoering van de instructies aan het Britsche luchtwapen. De „Neue Zuercher Zeitung" wijst er op. dat hier door in zekeren zin een beroep gedaan wordt op het gezag van de Britsche re geering tegenover ondergeschikte in stanties. Een bevredigende afdoening van deze aangelegenheid, aldus het blad. die Zwitserland niet slechts als „incident" beschouwt, kan slechts be staan in het definitief en voor goed op houden van het vliegen over Zwitsersch gebied. Nog onbevredigder betoont zich „Suisse", dat er op wijst, dat het En gelsche antwoord op alle punten klopt met hetgeen reeds bijna vier weken ge leden door dezelfde regeering geant woord werd. Derhalve kan men te Bern hiermede geen genoegen nemen, zoo lang de feiten niet de welwillende be doelingen hevestigen. waarop de Engel sche regeering tegenover Zwitserland den nadruk legt. De gebeurtenissen na het eerste Engelsche antwoord zijn zoo teleurstellend geweest, dat een voorzich tige, afwachtende houding geboden is. Convooischip geraakt BERLIJN. 11 Sept. (D.N.B.). Het hoofdkwartier van de weermacht maakt bekend: De vijand heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag op verscheidene plaatsen in Noord-Frankrijk, België en Noord-Duitschland bommen geworpen, die echter slechts geringe schade aan richtten. Eenige vijandelijke vliegtuigen slaagden er in tot Berlijn door te drin gen en daar bommen uit te werpen. Op tal van plaatsen ontstonden branden in woon- en zakenwijken. In de binnenstad werden 2 ziekenhuizen getroffen. In de diplomatenwijk moesten eenige straten wegens het dreigende gevaar van in storting tijdelijk ontruimd worden. Een bom viel op het gebouw van den Rijksdag, een andere op de kunstacade mie. Vijf burgers werden gedood, ver scheidene gewond. Het krachtige ingrij pen van de veiligheids- en hulpdiensten alsmede van den eigen beschermings- dienst der Berlijnsche bevolking verhin derde, dat de talrijke brandbommen grootere schade konden aanrichten. In de stad en de haven van Londen bleven ook gisteren de Installaties voor de oorlogvoering het belangrijkste doel van de Duitsche vergeldingsaahvallen. Er ontstonden talrijke nieuwe branden. Bovendien werden nog andere belang rijke militaire doelen vooral havenwer ken, vliegvelden en fabrieken in het Zuid-Oosten van het Britsche eiland met bommen bestookt. Ten Zuiden van de Hebriden bracht een gevechtsvliegtuig een tot een Britsch convooi behoorend koopvaardij schip van 8.000 bruto ton tot zinken. Bij de gevechtshandelingen boven En geland gingen drie eigen vliegtuigen verloren. Luchtdoelartillerie en .nacht jagers hebben van de vliegtuigen, welke Ber lijn aanvielen, elk een toestel neerge haald, terwijl de marine artillerie aan de kust van het kanaal bovendien vier vijandelijke machines omlaag geschoten heeft. BOSCHBRAND IN SPANJE MADRID, 11 Sept. (D.N.B.). Door onvoorzichtigheid van boscharbeiders is bij Jean een groote boschbrand uitgebro ken, waaraan 250 hectaren waardevolle beplantingen ten offer gevallen zijn. De schuldigen zijn gearresteerd. De inval in Engeland kan zijns inziens elk oogenblik verwacht worden LONDEN, 11 September (D.N.B.). Minister-president Churchill heeft he denavond een radiorede gehouden, waar in hij verklaarde: „Elk oogenblik van gunstig weer duiken hoven het Britsche eiland heele golven van Duitsche bom menwerpers onder* bescherming van ja gers op. Menigmaal zyn het drie tot vier honderd Duitsche machines in een keer. Zij komen in het bijzonder van den kant van het graafschap Kent. Wij hebben hier te doen met. pogingen van de Duit- schers, de luchtheerschappij over Enge land overdag te winnen. Dit is natuur lijk een beslissende factor voor het ge heele verloop van den oorlog. Tot dus ver zijn deze pogingen, zoo beweerde Churchill, niet gelukt. Engeland kan zich zelfs veel sterker voelen dan des- ijds in Juli bij het begin van den strijd in de lucht, want door de voortdurende actie wordt van de Duitsche gcvechts vliegers veel gevergd en ze zullen, als dit nog talrijke weken zoo doorgaat, uit- erput raken. Dit verschaft Engeland een zeer groot voordeel. Vervolgens wees Churchill op het drei gende gevaar van een Duitschen inval, dien hij ..een zeer doldrieste onderne ming" noemde. De Duitsche voorherei dingen strekken zich langs de Europec- scho kust tot Brest uit. Niemand weet weliswaar, of de Duitschers ook maar zullen trachten te komen, doch niemand mag zijn oogen sluiten voor het feit, dat met alle Duitsche zorgvuldigheid een krachtige inval voorbereid wordt, en dat hij elk oogenblik tegen Engeland kan beginnen. Churchill spoorde vervolgens de be volking aan, haar plicht te doen. Ter ge ruststelling verklaarde hij, dat de En gelsche vloot sterk was, hoewel de En gelsche luchtmacht numeriek in de min derheid was. Hij herhaalde, hetgeen hij reeds in vroegere redevoeringen over de paraatheid van de Britsche land strijdkrachten had gezegd en wees er opnieuw op, dat geen civiele overwegin gen zullen gelden. Hij verklaarde hier woordelijk: .Iedere duimbreed gronds in elk dorp en in elke straat zal den vij and duur verkocht worden". De leden van de vrijwillige burgerwachten voor de plaatselijke verdediging waren volgens de opvatting van Churchill evenzeer soldaten als de manschappen van het staande leger". De bombardementen op Londen, zoo vervolgde Churchill, zijn een deel van het Duitsche invalsplan. Churchill stel de.de Duitsche luchtaanvallen op mili taire doelen in Londen zoo voor, alsof de Duitsche vliegers „gruwelijk op goed ge luk" hun bommen uitwierpen. Na las tering van Adolf Hitler en lof aan het adres van de Vereenigde Staten besloot Churchill zi.in rede met de Engelschen nogmaals tot eenheid aan te sporen. DE SUEZKANAALMAATSCHAPPIJ VAN DE EGYPTISCHE GRENS, 11 Sept. (D.N.B.). De Suezkanaal-Maatschap- pij heeft besloten tot een nieuwe verla ging der salarissen van employe's en arbeiders. De uitbetaling van de divi denden en de betaling van zekere an dere verplichtingen wordt tot nader or der niet verricht. DE ENGELSCHE AANVAL OP BERLIJN Een bom is vlak bij het ministerie voor propa ganda gevallen Groote verontwaardiging BERLIJN, 11 Sept. (D.N.B.). Het D.N.B. verneemt over den Engelschen vliegeraanval op Ber lijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag die voornamelijk ge richt was op de diplomatenwijk, de volgende bijzonderheden: Op drie meter afstand van de woning van den minister voor propagan da, dr. Goebbels, gelegen in de Hermann Goeringstraat viel een zeven kilogram zware brandbom. Zij veroorzaakte in den tuin van den minister een groot gat en be schadigde een groot rozenpark. Tijdens de aanvallen, die het be roemde Brandenburger Tor, den Rijksdag, en talrijke woonhuizen beschadigden, is ook een aantal bommen uitgeworpen, die dicht bij het ambassadegebouw van de V.S. neerkwamen. Verscheidene bommen, die tot dusver niet ontploft ziin, zijn in den tuin van deze ambassade eevallen. Men gelooft, dat het defecte bommen zijn. doch men moet eveneens vreezen. dat het hier tijd bommen betreft. De Amerikaansche am bassade verkeert, hierdoor in ernstig ge vaar. Od grond hiervan ziin omvangrij ke maatregelen genomen om het waar devolle gebouw, een oud Pruisisch pa leis. te redden. In totaal zijn op het terrein van de Amerikaansche ambassade zes sporen van bommen gevonden. Dat hier geen vergissing in het spel is blijkt daaruit, dat de Britsche vliegers vlak tevoren verscheidene lichtpijlen boven het am bassadegebouw hadden afgeschoten, die het terrein zoo helder als de dag ver lichtten. Slechts aan een gelukkig toe val is het te danken, dat geen personen gewond werden. Een zware scherf is echter door de ruit der werkkamer van den zaakgelastigde geslagen en in de te genovergelegen muur terecht gekomen. De zaagelastiade.'had tot voor kort in l}et ambassadegebouw zelf gewoond. Groote verontwaardiging Dit bombardement heeft in Berlijn in alle lagen der bevolking een hevige ver bittering eewekt. Daar bii het nachtelijk neerwer pen van de Engelsche dynamiet- en brandbommen tevens ook turnloka- len. het katholieke Hedwigs-zieken- huis. het huis der Duitsche inge nieurs. dus over het geheel geno men niet-milltaire doelen, ziin ge troffen, blijkt aan iedereen duidelijk de militaire zinloosheid van deze aanvallen der Royal Air Force en lokken zij dezelfde verbittering te gen Engeland uit als het massaal neerwerpen van zelfontbrandende brandplaatjes, géricht tegen de Duitsche oogstvoorraden en bos- schen. en tegen boerenhofsteden. Deze plaatjes worden alleen uitgewor pen in plattelandsstreken en nooit op militaire doelen. Deze soort oorlogsvoe ring tegen de vreedzame boerenbevol king van Duitschland wordt in Berlijn zoo arglistig en misdadig geacht, dat al gemeen de wensch naar een nieuwe uit breiding van de vergeldingsactie van het Duitsche luchtwapen hoorbaar wordt Scherpe reactie der pers Het is duidelijk, zoo schrijft de „Ber liner Boersenzeitung" dat het de Brit sche luchtpiraten er slechts om te doen was. nationale heiligdommen van het Duitsche volk te vernielen. Zij nemen daarbij zelfs de mogelijkheid op den BRUSSEL. 11 Sept. (D.N.B.). En gelsche vliegers hebben ook in den af- geloopen nacht weder op niet-milltaire doelen en vooral woonhuizen lukraak bommen geworpen. Zoo hebben zij in de omgeving van Brussel in soheervlucht 8 bommen op woonhuizen laten vallen, waarbij vijf burgers om het leven geko men zijn. waaronder een gezin bestaan de uit vader, moeder en twee dochters van 12 en 16 jaar. De bommen hebben bovendien aanzienlijke schade aan hui zen aangericht. Tot ver in den omtrek van het Britsche aanvalsdoel bevinden zich geen objecten van militairen aard- Groote ontstemming heeft het onder de bevolking gewekt, dat de Engelschen ook nog de woonwijken onder mitrail- leurvuur genomen hebben. Dinsdagmorgen hebben de Britsche vligers hun hommen laten vallen op de gemeente Herstal bii Luik. waarbij ech ter geen schade werd aangericht. koop toe. het eigendom van hun Ame rikaansche vrienden te beschadigen. Dezelfde Engelschen. in wier leugen achtige berichten van tiid tot tiid steeds weer de zoogenaamde Duitsche bombar dementen in de omgeving van de ge bouwen ot landhuizen der Amerikaan sche diplomaten verschijnen, bekomme ren zich niet om Amerikaansch bezit wanneer zij bezig ziin met hun barhaar- sche acties tegpn het Duitsche volk en zijn nationale plaatsen. Een gebrekkige oriën'eeringsmogeliikheid kan hier niet als uitvlucht worden benut, daar de hel dere maan- en sterrennacht het den aanvallers mogelijk maakte, hun doelen zonder moeite te vinden. De ..Berliner Lokal Anzeiger" schrijft: „Wanneer er werkelijk hier en daar nog twijfel over de genienieheid van de En gelsche vliegers heeft bestaan, dan is deze twijfel in den afgeloonen nacht to taal verdwenen. In deze aanvallen, zoo als wij die in de eerste morgenuren van vandaag hebben medegemaakt, zit een systeem en wel een systeem dat zich er op beroepen kan typisch Engelsch te ziin. De „Berliner Nachtausgabe" schrijft boven zijn artikel „Nacht van den mis daad" en eindigt het met de woorden: Het Engelsche volk kan slechts door ge bruik te maken van de zwaarste strijd middelen tot de bekentenis gedwongen worden, dat het met den oorlog tegen Duitschland een gemeenen misdaad be gaat tegen de geheele menschheid en dat de oorlogvoering door Engeland de gemeenste vormen heeft aangenomen, die de wereldgeschiedenis ooit gezien heeft. De weg van de Engelsche bommen van het nationale gedenkteeken af toont duidelijk aan. aldus de „Deutsche Allge- meine Zeitune", dat hier een actie vol gens een bepaald plan ten uitvoer werd gelegd. Antonescu roept de bevolking op tot rust en orde BOEKAREST, 11 September (D.N. B.) Het bureau van den minis ter-president deelt mede, dat alle maatregelen zijn genomen voor de demobilisatie der legers. De vorde ringen zullen tot een minimum be perkt worden. De staatsleider, generaal Antonescu, heeft een oproep tot het land gericht waarin hij het volk aanmaant zich niet door anarchistische stroomingen te la ten beinvloeden. Het land heeft orde, rust en een vastbesloten leiding noodig. Horia Sima, de leider der Legionairs beweging heeft bepaald dat de 13de Sep tember als dag van Codreanu in het ge- heële land gevierd zal worden. De vroegere minister van luchtvaart Paul Theodorescu heeft zijn ontslag uit het leger genomen. De Amerikaansche Sena'af voelt zich gepasseerd door het sluiten van de over* eenkomst met Engeland WASHINGTON. 11 Sept. (A.N.P.). Van democratische, zoowel als van re- publikeinschc zijde is Dinsdag in den senaat en het Huis van Afgevaardigden opnieuw critiek geleverd op het tus schen Roosevelt en Churchill*' gesloten accoord over de levering van 50 torpe dojagers in ruil voor het afstaan van steunpunten op de in Engelsch bezit zijnde eilanden op het Westelijk half rond. In de senaatsvergadering laakte de democratische senator Walter George (Georgia) in het bijzonder het feit, dat Roosevelt bij het sluiten van dit ac coord den Senaat uitgeschakeld hoeft* Ofschoon het een der belangrijkste en meest verstrekkende verdragen betreft, die de V.S. met een vreemde mogend heid gesloten hebben, is het eenige lichaam, dat krachtens de grondwet tot het sluiten van internationale verdra gen bevoegd is. de senaat daarbij gepas seerd. In het Huis van Afgevaardigden heeft de republikeinsche afgevaardigde Earl Lewis (Ohio) een ontwerp resolutie in gediend. waarin een onderzoek naar „alle phazen" van de Amerikaansch- Brltsche transactie door het congres ge- eischt wordt In parlementskringen wordt aangenomen, dat de republikein sche ontwerp-resolutie ondanks de po gingen van het regecringsblok om een debat over de buitonlandsche politiek te voorkomen, zal leiden tot een bespre king van het. geheele complex van' vraagstukken, verband houdende niet da betrekkingen tusschen de V.S. en Enge land. OOK MANOEUVRES IN HET GEBIED VAN LENINCBAD MOSKOU, 11 September (D.N.B.). De „Prawda" meldt, dat in kleinere for maties ook trocpenoefeningen gehouden zijn in het militaire district Leningrad. DE HONGARSCHE TROEPEN IN KOLOZSVAR BOEDAPEST, 11 September (D.N.B.)'. - Hongaarsclte troepen zijn te 14 uur onder het gejubel der bevolking Koloz3- - ar binnen getrokken. BELGISCHE „REGEERING" IN FRANKRIJK ONTBONDEN GENEVE. 11 September (D.N.B.). De Belgische schijnregeering in Frank rijk heeft tot ontbinding besloten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2