De Opbouwdienst zingt Voorwaarden, waaraan de identiteitsbewijzen moeten voldoen SCHÖTERMAN'S per kruik f 3.25 OUDE GENE VER Eischen voor de foto's Duitsche burgers in Nederland Fröbel-herdenking uitgesteld De melkvoorziening in den a.s. winter Examen voor zangleider De wederopbouw van Rotterdam Meisje ernstig verbrand COMMENTAAR UIT ITALIË N. V.B.-wedstri j den afgelast Gen.Antonescü's oproep tot de Roemenen Brand te Harderwijk Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1940 bij 6 kr. a f 3.—' FTT1R Aw bij 12 kr. k f 2.85 JL JT\xa. IJtr.str. 17 Tel. E 2SE Ao 1878 Ieder moet zich kunnen legitimeren 's-GRAVENHAGE, 12 Sept. IN een circulaire aan de burgemees ters schrijft de secretaris-generaal, \vd. hoofd van het dep. van binnen- landsche zaken o.a.: Als identiteitsbewijs in den zin der .verordening wordt beschouwd: a. Een geldig Nederlandsch paspoort, afgegeven door de bevoegde Nederland sche autoriteiten. b. Een niet langer dan een jaar ge leden, door de bevoegde Nederlandsche autoriteiten uitgereikt geldig bewijs van Nederlanderschap, voorzien van een goedgelijkend met den gemeentestem pel gewaarmerkt portret. c. Een distributiestamkaart voor een Nederlander, voorzien van een met den gemeentestempel gewaarmerkt goed ge lijkend portret; d. Een door of namens den burge meester voor den duur van ten hoogste een jaar afgegeven identiteitsbewijs. e. Een door of namens den comman dant van den'Nederlandschen opbouw dienst uitsluitend aan personeel van dien dienst afgegeven identiteitsbewijs; voorzien van een met den dienststem- pel gewaarmerkt goed gelijkend portret. f. Een door of namens den directeur- generaal der Posterijen. Telegrafie en Telefonie, uitsluitend aan het personeel der P.T.T. afgegeven identiteitsbewijs, voorzien van een met den dienststem- pel gewaarmerkt goed gelijkend portret. g. Een door of namens het hoofd der rijksinspectie van de bevolkingsregisters bij het departement van binnenlandsche zaken afgeegven identiteitsbewijs, voor zien van een met den dienststempel ge waarmerkt goed gelijkend portret. Een en ander op voorwaarde, dat het paspoort, het bewijs of de kaart ook overigens voldoet aan de in de verorde ning gestelde eischen. Personen, die in het bezit zijn van een te hunnen name gesteld(e) gel- oig(e) bewijs van Nederlanderschap of distributiestamkaart, kunnen dat be wijs of die stamkaart persoonlijk aan bieden, hetzij bij de plaatselijke politie, hetzij ter secretarie (afdeeling bevol king), teneinde het noodige voor het als identiteitsbewijs geldend maken, te doen iverrichten. Alvorens over te gaan tot het geldend Diaken van een bewijs van Nederlander schap of een distributiestamkaart of tot het afgeven van een identiteitsbe wijs, overtuigt de ambtenaar zich door ondervraging aan de hand van de ge gevens van -de persoonskaart, door raadpleging van over te leggen legiti matiebewijzen en desnoods door middel van getuigen, dat de op het bewijs of Op de distributiestamkaart beschreven persoon inderdaad identiek is aan den verschenen persoon, wiens portret en wiens beroep moeten worden aange bracht en gewaarmerkt. Met nadruk wordt gewezen op de ver antwoordelijkheid van den ambtenaar en op de ernstige gevolgen, welke voor hem uit de ontdekking van een ver- valsching, mystificatie of onrechtmatig gebruik van een aan een ander toebe- hoorend(e) bewijs of kaart, kunnen .voortvloeien. Voorwaarden, waaraan foto's moeten voldoen Onder: „goedgelijkend portret" is te Verstaan elke (pas)foto, welke den per- eoon duidelijk kenbaar weergeeft. Het is de bedoeling, dat de bevolking, met het oog op de korte spannu tijds, zoo weinig mogelijk moeilijkheden in den weg worden gelegd met betrekking tot de eischen. waaraan een foto eigenlijk behoort te voldoen. Niettemin verdient het aanbeveling, tfat zij, die voor het onderhavige doel toch z.g. pasfoto's moeten doen maken, reeds than3 rekening houden met de eischen welke bij invoering te zijner tijd van eenvormige identiteitsbewijzen, aan een' goed gelijkend portret zullen worden gesteld, te weten: a. Afmetingen 3V* cm. breed, bij W2 cm. hoog. b: De foto mag uitsluitend het hoofd rn eventueel het bovendeel van de borst van den afgebeelden persoon weergeven. c. De foto moet den afgebeelden per soon zonder hoofdbedekking weergeven. d. De afbeelding van het. hoofd moet ongeveer 2 cm. in doorsnede of grooter zijn. e. De foto moet den afgebeelden per soon „en face" en half „en profil" naar rechts toonen, zoodanig dat het linker oor duidelijk zichtbaar, is. f. De beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd zijn (geen wazige of zgn. kunstfoto's). g. Da loto moet den afgebeelden per- foon duidelijk kenbaar weergeven. h. gelijkmatige (zgn. egale kleur; witte of grijze achtergrond. i. De foto mag geen nevenafbeeldin gen bevatten (geen andere personen, geen huis, geen landschap, geen hond. enz. enz.). j. De foto mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevat ten. k. De achterzijde der foto's moet zijn van wit panier, zonder eenigen stempel afdruk, opdruk of anderszins. DE DIEFSTALLEN BIJ DEN 0P30UWDIENST TE EDE NIJMEGEN 12 Sept. In verband met de diefstal'en van levensmiddelen hij den opbouwdienst te Ede. is on ver zoek van de politie te Ede. te Nijmegen door de recherche aangehouden de 29- jarige L. Hii te ter beschikking gesteld van d*n commissaris van noli'ie te Ede, Verschillende winke'lers te Nijmegen hadden te Ede gestolen goederen in ver koop. x 's-GRAVENHAGE, 12 Sept. In over eenstemming met den bevelhebber van de Ordeningspolitie bij den rijkscom missaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, wordt door mij het volgende bepaald: Mannelijke Rijksduitschers in de be zette Nederlandsche gebieden, die zich hier blijvende hebben gevestigd of reeds langer dan één jaar hier verblijf hou den, en wel: a) Alle Duitsche staatsburgers die in het jaar 1921 zijn geboren, voor zoover zij niet reeds in vrij willigen dienst staan. b) De aan de dienstplichtige geboor tejaren 19141920 toebehoorenden, die tot heden van den wapendienst waren vrijgesteld of nog niet in dienst zijn ge weest. c.) De oud-gedienden wapenplichti- gen van alle geboortejaren, moeten zich onmiddellijk, uiterlijk echter tot en met met 20 September a.s. schriftelijk aan melden volgens hieronder aangegeven model-lijst, bij den voor hun woonplaats bevoegden stafofficier van de ordenings politie bii den afgevaardigde van den Rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden. Deze hebben hun ze tel in de volgende plaatsen: Voor de provincie: Zuid-Holland, Major Krüger, Den Haag. Sophialaan 4. Noord-Holland, Major Pfeiffer. Haar- lem. Kenaupark 19. Friesland. Major Kuhn, Leeuwarden, Zuiderstraat 13. Groningen, Major Werner, Gronin gen, Groote Markt 27. Overijssel, Major Zutz, Zwolle, Bei- Ierstraat 11. Drenthe, Major Görhadt, Assen, Bur* gem. van Royensingel 13. Utrecht, Major Lelssner, Utrecht, Ma liebaan 10. Gelderland, Major Hanisch, Arnhem, Huis Angerenstein aan den Velperweg. Noord-Brabant, Major Lueg, 's-Herto- genbosch, Paleis van justitie. Limburg, Major Burkart, Maastricht, Graaf van Waldeckstraat 8. Zeeland, Hauptman Wiese, Middel burg, Dam 6. Bij niet-nakoming, worden dwang maatregelen genomen. Model. Naam en familienaam: dag van ge boorte; plaats van geboorte; woonplaats; straat. Den Haag, 10 September 1940. De bevelhebber v. d. weermacht in Nederland. De chef van den generalen staf, get. SCHWABEDISSEN. AMSTERDAM, 12 Sept. Het Fröbel-herdenkings-comité deelt aan alle belangstellenden mede, dat zoowel het congres voor voor bereidend onderwijs als de tentoon stelling „Honderd jaar kleuteron derwijs" tot nader bericht zijn uit gesteld. Welke distributieregeling? Voor en na kan men hooren, zoo schrijft G. in het offieel orgaan van den Algemeenen Nederlandschen Zuivel- bond, dat er zeker een distributierege ling voor de consumptiemelk zal ko men. Zelfs weet melkboer A. aan me vrouw B. al te vertellen, hoeveel tiende liter melk per persoon er binnenkort nog verkocht zü mogen worden. Elders hoort men weer, dat het nu toch beslist tot sterke verlaging van het vetgehalte der consumptiemelk zai komen. Eeni gen tijd geleden deelde „men" al mede, dat het beslist tot- verkoop van melk niec 1 pCt. vet zou komen, ja ons is al gevraagd of er binnenkort alleen nog ondermelk verkocht zou mogen worden. De melk met 1 pCt. vet kreeg vooral geloof, toen er een bepaling verscheen, dat „op melk gelijkende waar" met niet meer dan 1 pCt. vet verkocht mocht worden. Er ls een soort anget-distribu- tie-psychose in de menschen gevaren, die natuurlijk wel te verklaren is. maar die men toch moet trachten te onder drukken. Wit nu de distributie van con sumptiemelk betreft, meenen wij met zekerheid te kunnen mededee- len, dat daaromtrent nog nieta vast staat. Gezien de tegenwoordige maatregelen op zuivelgebied behoeft men echter geen erg verzienden blik te hebben om te begrijpen, dat het dezen winter wel tot «enigerlei maatregel op dit gebied zal komen. Wij hebben echter reden om aan te nemen, dit men ook in de bureaux, waar men het hoogste gezag in de zen uitoefent, nog niet uitgemaakt heeft, hoe deze maatregel zal moe ten zijn. Naar onze opvatting zou men er goed aan doen geen distributieregeling voor melk in den gewonen zin in te voeren. De huisvrouwen sen de detaillisten 'hebben werkelijk al distributie- en bon nen-administratie genoeg. Laat men hieraan die voor melk niet toevoegen. Voor dit artikel ie het heusch niet noo- dig en beslist ongewenseht. In de eerste pla/ite kan melk niet als hamsterartikel dienst doen, omdat het niet houdbaar is. Ten tweede is het gebruik van melk in het eene gezin zelfs afgezien, van den welstand altijd al veel grooter ge weest dan in het andere. Dit gait men met distributie zonder noodzaak egali- seeren. Wij kunnen ons voorstellen, dat er ge durende de maanden van de kleinste productie en gezien de krapte aan km oh t voer, tijdelijk in het Westelijk consumptiemelkgebied een tekort iian melk komt. Dit ie gemakkelijk op te heffen en de beperking der me'lkcon- sumptie kan dan alleen nog maar de bevordering der boterproductie geduren de de wintermaanden ten doel hebben. Dit kan men het beste bereiken door een standaardisatie-voorschrift, waarbij men b.v. voor het gcheele land het vet gehalte der consumptiemelk op 3 pCt. ©telt Ook in de streken met het laagste vetgehalte zal men hieraan gedurende de wintermaanden wel kunnen voldoen, terwijl men dan in vele streken van ons land het vetgehalte der melk flink kan verlagen. Het is toch niet noodig dat men b.v. in het Noorden des lande melk met. 4 pCt. vet op straat brengt! Alle andere voordeelen eener wettelijk geregelde standaardisatie laten wij nu maar buiten beschouwing. Die zijn vol doende bekend. Het motief, dat men hiermede een melkdistributie volgens de hoeveelheid en tegen inname van bonnen kan ontgaan en tevens tege moetkomt aan de behoefte om vooral ge durende de wintermaanden meer boter te produceeren, is naar onze opvatting doorslaggevend genoeg om de oplossing ii' deze richting te zoeken. Vijftig leden nemen er aan deel 's-GRAVENHAGE. 12 Sept. Kapitein Piet Tiggers leidt het Centraal Muziek instituut van den Nederlandschen Op- bouwdienst en hii doet dat od onnavolg bare wijze: 50 leden van de voormalige Nederlandsche weermacht, die overgin gen naar den Opbouwdienst zijn in nau welijks AVz week „klaar-gestoomd" voor zangleider. Vanmiddag hebben zij zich aan een examen moeten onderwerpen en eerstdaags gaan zij naar de troep, gaan zij de provincie in en zullen zii de tal- looze jonge landgenooten. die in den Op bouwdienst. zijn ondergebracht. Jeeren zingen en behoorlijk leeren zingen. 4 Aan den vooravond van dit examen heeft Piet Tiggers een openbare les ge geven. Een aantal belangstellenden was voor deze bijzondere bijeenkomst uitge- noodied en tot hen behoorde ook de commandant van den Opbouwdienst, majoor Breuncse. Een oud plan zoo merkte knpitein Tiggers in een korte in leiding op een plan. dat reeds bij de voormalige Nederlandsche weermacht op program stond, is thans verwezen lijkt. Een soldaat moet zingen, moet be hoorlijk zingen. Aan den eersten oproep waarbij adspirant-zaneleiders werden gevraagd voor het deelnemen aan een spoedcursus gaven 50 leden gehoor. Nog geen 5 weken geleden oo 12 Augus tus nam deze cursus een aanvang en thans reeds zijn deze 50 jonge mannen gereed om den Opbouwdienst te.leeren zingen en behoorlijk te leeren zingen. Op dit laatste vooral komt het aan; geen liedjes als „Blonde Mientje" en hoe der gelijke „composities" meer mogen hee- ten, die niet gezongen, maar ge schreeuwd worden, maar goede, onver- valschte Nederlandsche liederen, zooals wij er zoovele hebben en kennen. Een uitgebreide staf van deskundigen heeft kapitein Tiggers bii de opleiding van deze 50 jongemannen terzijde ge staan: eerste luitenant E. Witsen leidde solfège-oefeningen, eerste luitenant W. Kohier bracht, zijn leerlingen gevoel voor rhythme bij en doceerde muziekdie- taat, eerste luitenant drs. J. van der Griend stond voor de klas bii practijk- oefeningen, eerste luitenant R. Gevers vormde stemmen in klasse-verband en tenslotte ontwikkelde eerste-luitenant R. van Yperen het muzikaal begrip. De hulpmiddelen, welke den docenten ter beschikking stonden, waren eenvoudig, doch doeltreffend. Het animo, waarmede de jongeman nen den cursus hebben gevolgd, heeft er toe geleld, dat de spoedopleiding de stoutste verwachting heeft overtroffen. De demonstratie, welke aan den voor avond van het examen werd gegeven, deed het warm kloppend hart van den waa rachtigen Nederlander goed. Vooral de kooroefening en het zingen onder leiding van Piet Tiggers was een demon stratie van den eersten rang en zij be wees mett roeveel liefde cn enthousias me .docenten en leerlingen zich aan de hun toebedeelde taak in het kider van den möterieelen en geestelijken op houw van ons vaderland hebben gege ven. Daarvan gewaagde ook majoor Breunese, toen hij in een slotwoord lee raren en leerlingen dankte voor den in teressanten en leerzamen middag en hij er op wees. dat. zineen meewerkt aan saamhoorigheid en het als een bindend middel voor ons volk kan worden be schouwd. De gevel van het Rijksmuseum te Amsterdam wordt grondig schoon- Semaakt. Steigers vergemakkelijken et werk, dat op groote hoogte moet geschieden (Foto Pax-Holland) Maasstation en Ceintuurbaan verdwijnen ROTTERDAM. Ir. W. G. Witteveen, de stadsbouwmeester, heeft aan den ver tegenwoordiger van de Deutsche Zeitung in den Niederlanden te Rotterdam een onderhoud toegestaan, ten einde dezen in te lichten over het plan tot wederop bouw van de stad. Nadat de heer Witteveen'verteld had van zijn pogingen tot saneering van de binnenstad, constateerde hij, dat de oude binnenstad haar wezen terug zal krijgen. Zulks echtor op een zoodanige wijze, dat de stad in haar nieuwen vorm aan alle moderne eisohen, in het bijzonder die van het verkeer, voldoet. Bij het ontwerpen van het plan is het eerst het mes gezet in de Ceintuurbaan, die in 1899 is aangelegd en die in het Westen, Noorden en Oosten de stad om spant. Ze is aangelegd in het belang van het goederenverkeer in de richting Gouda.Utrecht, maar heeft van het-be gin af moeilijkheden opgeleverd. Jaren- lang is zelfs door staatscommissies ge zocht naar een oplossing van deze moei lijkheden, maar eerst nu bestaat de mo gelijkheid daartoe. Die moeilijkheden, die de Rotterdammer alle kent, waren hét gebrek aan verbinding tusschen het Maasstation en het D.P.s'tation. Dan hin derde de Ceintuurbaan da stad in haar uitleg in verschillende richtingen en ten slotte ontsierde het oude Maasstation een van de schoonste deelen der stad. In de toekomst nu zal een geheel nieu we spoorlijn tot stand komen, die aan sluit op de lijn Gouda en van Nieuwer- kerk af in Westelijke ricthing naar het D.P.-station loopt, dat centraalstation in den volston zin des woords wordt. Door de nieuwe lijn wordt de afstand tusschen Gouda en het Centraal Station Rotterdam 5 km korter. De Ceintuurbaan en het Maasstation kunnen daardoor verdwij nen. Het terrein van het Maasstation wordt, zoo schrijft de interviewer verder op ge zag van den Rotterdamschen stadsbouw meester, een ideale plaats voor een cen traal ziekenhuis, voor eenige hotels en voor eenige villa's. Ir. Witteveen rekent, dat er vier jaren gemoeid zullen zijn met den aanleg van de spoorbaan, zoodat met de nieuwe be bouwing van het terrein, waarop nu nog het. Mnasstation staat, geen haast is. Bij den Boezem wordt een nieuw hulp- station gebouwd, dat o.a. het verkeer uit de richting Hillegersberg opne.emt. Van daar loopt, de spoorbaan over een viaduct voor de begraafplaats Crooswijk links van de Rotte recht op het centraal sta tion aan. Van het centraal station gaat een lijn naar het Zuiden over de brug naar Dordrecht, verder een lijn in Ooste lijke richting over een viaduct naar Gou da en een baan in pal Westelijke richting naar Den Haag en een lijn naar Hoek van Holland. SAMENWERKING VAN ZIEKEN HUIZEN 's-GRAVENHAGE, 12 Sept. Naar wij vernemen hebben de vereeniging van Katholieke ziekenhuizen, de vereeniging van ziekenhuizen in Nederland en de vereeniging van Protestantsche zieken- inrichtingen in Nederland besloten tot vorming van een „Federatie der Zieken- huisvorecnigingen in Nederland (F.Z. N.)". welke zich ten doel stelt de ont wikkeling van het ziekenhuiswezen te bevorderen en do gemeenschappelijke be langen harer leden te dienen door het opstellen van algemeene richtlijnen en het verstrekken van adviezen, welke o.a. betrekking zullen hebben op het voldoen aan redelijke eischen van doelmatig zie- kenhuisbeheer. on een regionaal plegen van overleg tusschen groepen van zie kenhuizen en op een rationeele distribu tie en uitbreiding van ziekenhuisbedden. LANDDAG VAN DE AGRARISCHE JEUGDBEWEGING RUÏNERWÓLD, 12 Sent. De natio nale landdag van de agrarische jeugd beweging uit den Nationalen Bond „Landbouw en Maatschappij" die op U September in de Rolder Boerdennen gehouden zou worden, is uitgesteld tot Zaterdag 5 October. Voor dezen landdag zijn reeds 7000 toe gangskaarten verkocht. VREEMDE OPBOUWERS! AMSTERDAM. 12 Sept. De politie van het bureau Linnaeusstraat heeft in verband met den diefstal van overalls in een school in de Pontanusstraat, waar een afdeeling van den opbouw dienst was gelegerd, vandaag wederom twee militairen gearresteerd. Het onder zoek wtffdt nog voortgezet. In aanraking gekomen met een kaars GILSE, 12 Sept. Het dochtertje van den heer Donders is gisteren in een kerk met een brandende kaars in aanraking gekomen, waardoor haar kleeren vlam vatten. Het meisje holde verschrikt naar buiten, waai* haar vader trachtte de vlammen te dooven. hetgeen echter niet direct gelukte. Een voorbijkomend Duitsch militair trok zijn jas uit en wik kelde de kleine hierin. In zorgwekkenden toestand ls het meisje vervolgens naar het Ignatius zie kenhuis te Breda vervoerd. DE ZAAK VAN DE VERWISSELDE BABY 's-GRAVENHAGE, 12 Sept. De in verband met het arrest in de procedure tusschen de families S. en Van d*r W. ten overstaan van den raadsheer-com missaris rar. Aé L. M. van Berckel ge houden enquête is thans geëindigd. De procureurs van partijen zullen opnieuw voor het hof pleiten. Deze pleidooien zullen Zaterdagmiddag a.s. te 2 uur worden gehouden. VERLICHTING OVERWEGEN In verband met het feit, dat tusschen zonsondergang en zonsopgang de over wegen niet meer verlicht zijn dreigen de afslliltboomen der spoorwegovergan gen gevaar op te leveren. Daarom zullen deze overwegen ken baar gemaakt worden met rood licht, dat vóór het sluiten der hoornen op de wegen zal worden geplaatst en dat daar dan na het openen der boomen weer wordt weggenomen. Men laat het van de plaatselijke om standigheden afhangen of men voor het beoogde doel met één of twee lantaarns kan volstaan. Zooals men weet. Is voor de mecha nisch beveiligde overwegen die met zg. flikkerlichten een aparte regeling getroffen, waarover dezer dagen reeds is bericht. BUITENLAND „Alleen al door het betalen van zijn defensiekosten zal het Britsche imperium ineenstorten" ROME. II Sept. (D.N.B.). Het ze- heele leven in de Engelsche hoofdstad is gedesorganiseerd, schrijft de „Popo io di Roma" en daarbij hebben de Duit sche bommenwerpers, hoewel 't vergel dingsmaatregelen betrof voor de laffe aanvallen der Engelsche luchtpiraten op open Duitsche steden en dorpen, alleen doelen van militaire beteekenis aang* vallen. Bij den geweldigen omvang tan de schade moet zelfs de Britsche propa ganda de vernietigende uitwerking toe geven en erkennen, dat de Duitsche luchtmacht thans onbetwist meester is van het luchtruim boven Londen. Te vens heeft echter ook het ver-dragende Duitsche geschut aanvallen gedaan. Ook van de tegenovergelegen kust dreigt Engeeland dus een rechtstreskscb gevaar van nog niet te overziene gevol gen. Opgemerkt moet worden, aldus schrijft het Giomale d'Italia, dat het bombardeeren van Londen door het Duitsche luchtwapen niet alleen een vergeldingsmaatregel vormt, doch tege lijk een belangrijk militair doel beoogt niet alleen omdat Londen het verstand en het hart van Engeland en zijn im perium is, doch omdat zich daar ook het grootste centrum, van de oorlogsin dustrie en van den Êngelschen handel en verkeer bevindt, die de belangrijkste taken hebben te vervullen voor de ver dediging en den aanval. Londen te treffen beteekent dus het middelpunt van de Engelsche oorlogs- machinerie te treffen. De slag om Lon den vormt een belangrijke étappe van den oorlog tegen Engeland en zijn im perium, aldus schrijft het blad verder, want langzaam maar gestadig wordt thans de Engelsche weerstandskracht gebroken- Met de vernieling van Lon den ondervinden niet alleen de zenu wen, doch ook de financiën van Enge land hiervan den zeer nadeeligen in vloed. Indien men zich afvraagt, hoe Engeland in het algemeen de kosten van dezen oorlog kan dragen, komt men tot de conclusie, dat dit slechte mo gelijk is door het afstaan van een ge deelte van zijn imperium. Het Britsche imperium zal alleen al door het betalen van zijn verdedigingskosten uiteenval lon. Intusschen kan men echter consta- teereri, dat de Engelsche verdediging zich reeds in dalende lijn beweegt. De vernieling van Engelsche fabrieken maakt het niet mogelijk het verlies aan materiaal weer te herstellen, ook al zegt Churchill brutaal, dat het Engel sche luchtwapen sterker is dan bij het uitbreken van den oorlog. SPORT EN SPEL Het bestuur van den N.V.B. heeft opnieuw tot nader bericht alle com petitie- en seriewedstrijden, zoowel van den N.V.B. als van de onder- afdeelingen, vastgesteld op Zaterdag 14 en Zondag 15 September, afgelast Tevens kan het bestuur voor het spelen van vriendschappelijke wed strijden geen toestemming verlee- BOEKAREST, 12 Sept. (D.N.B.). De Staatsleider, generaal Antonescu, heeft zich in een oproep gewend tot het Roe meesche volk en in het bijzonder tot de legionnairs en de nationale jeugd. Hij verklaart de vreugde van legionnairs en jeugd over de omwenteling volkomen te begrijpen, daar hijzelf voor hetzelfde ideaal heeft gevochten en geleden heeft Thans zijn er echter genoeg vreugdebe- toogingen geweest, thans moet elk zich weer aan het werk begeven en zich mét geduld wapenen, met hef 00e op de groote moeilijkheden, die Antonescu heeft aangetroffen. Ieder behoort de geheele week vlijtig voor zich en het volk te werken. Zeer be- langrüke maatregelen ziin getroffen om de verandering overal te doen doordrin gen. Antonescu vefklaart in zijn oproep, dat hij hoopt binnen enkele dagen met een definitieve regeering. aan den op bouw te kunnen beginnen. Hij heeft geen organisatie achter zich. maar staat alleen. Als er eén ander wordt gevon den, die meer bekwaam is om den staat te leiden, is hij bereid af te treden, in dien men dat van hem zou verlangen. Horla Sima, de leider der legionnairs- beweging, maant in een circulaire de legionnairs aan. zich niet te mengen in de bevoegdheden van staat en regeering en een begrijpende houding jegens de regeering aan te nemen. Zekere dreige menten en provocaties van de laatste da gen zijn, aldus de circulaire, het werk v.an meeloopers. die zich thans, nu de legionnairsbeweglng haar voltooiing na dert, een onbehoorlijke houding veroor loven. De beweging moet al deze geval len onderzoeken. Zonder toestemming van Horia Sima mogen geen betoogingen georganiseerd worden. De beweging heeft nog geen eigen krant, zoodat slechts officieels mededeelingen der be weging haar standpunt weergeven. OMTREK HARDERWIJK, 12 September. Gisteren is het woonhuis van den heer C. Klaassen, voorzitter der vis- scherijvereeniging, totaal uitgebrand. De zolder met netten en zeilen, ter ge zamenlijke gaarde van f 3000.— gin? verloren. Eenig huisraad kon worden geborgen. Huis noch inboedel van K., welke de Christelijk Gereformeerde Kerk toebehooren, waren verzekerd. MOTORRIJDER VERONGELUKT HARDERWIJK, 11 Sept. Gistermid dag is een motorrijder op den hoek Leu- venumscheweg-Boekhorstlaan tegen een 'vrachtauto met aanhangwagen, die ge laden was met steenen, opgereden. Met zeer zware verwondingen werd hij naar het Piusgesticht te Harderwijk vervoerd, waar hij bij aankomst is overleden. MARKTBERICHTEN f MARKTBERICHT 'SCHERPENZEEL, 11 Sept. Eieren. Aan voer 270.000. Prijs: witte ƒ66.10, gemengd 6.10—6.30, bruine 1 6.20—6.40, heneierea ƒ3.80—4, eendeneieren ƒ4.80. Handel traag. MARKT BARNEVELD BARNEVELD. Jonge woerden 2565, oude hanen 0.70—1.28, jonge banen 0.58—0.75 per kg, patrijnen 4060, N.H. blauwen per kg 65—86. jong# hennen 0.4Ö—1.15, duiven, per paar 2025, tamme eenden 20—35, gen- ren 1.80—2.20, kelkoenen per kg. 60—75, tam me konijnen 1 002.50, wilde konijnen 35—45, aanvoer 36.000, handel kalm. Eiermarkt. Witte 6.206.30, gemengde 6.2Q—6.40, brüine 6.306.60, eendeneieren 4.785.1Ó, jonge henneneieren 3.804.20. Aanvoer 140.000, handel Walm. Veemarkt. Zeugen 3045, drachtige reugen 50—80, schrammen 22—24, biggen ƒ815, vette kalveren 40—42 ct. per pond; nuchtere kalveren ƒ7—9; raestkalveren 19 tot 4. Handel redelijk. MARKT GOUDA GOUDA, 12 Sept. Veemarkt. Aange voerd 896 stuks. 229 magere varkens, ƒ25 40 per stuk; 314 biggen ƒ810 per stuk, 1 rund, J9 nuchtere kalveren ƒ816 per stuk, 2 schapen, 29 bokken en geiten 39 per stuk. Alle soorten stug. Algemeene markt. 174 partjjen kaas, le kwal. met rjjksmerk 39—40.50, 2t kw. 37 38, zware tot 40.50. Handel vlug. 42 ponden boter. Weibotar 8085 ct. per pond. Handel vlug. 70.600 partijen eieren. Kipeieren 6 6.20, eendeieren 4.755.26 per 100 atuk3. Handel vlug. Co#p. Zuld-HoMandeche Elerveillng g. a. Kipeieren. Prijzen; 56-70 kg. ƒ6,80. bruir.e 88-72 kg 67, kleine eieren 8.50—8.75, heneieren 3.75—4 per 100 stuke.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3