EEN NIEUWE BOMMENREGEN op de Engelsche hoofdstad trdal doet schoenen langer meegaan! (ba Spin Vele luchtdoelbatterijen uit Wat de bevolking meet doen bij luchtgevaar andere plaatsen gerequireerd Gebouw van Reuter getroffen 33 BRANDEN IN LONDEN Koning Christiaan jubileert Politie zal streng toezien WEER BOMMEN OP HAMBURG EN BREMEN 67 ENGELSCHE TOESTELLEN zijn neergehaald Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1940 Een, tijdens een der raids op Engeland gemaakte foto van een fu 88, een der modernste twecmotorige duik-bommen- werpers van de Duitsche luchtmacht. (Foto Scherl BERLIJN, 12 September (D.N.B.). Duitsche gevechtsformaties hebben laat in den namiddag opnieuw de Zuid-Engelsche afweerver- sperringen doorbroken. Het opgeklaarde weer maakte het mogelijk, over de versperringsballons heen te vliegen. Het Engelsche afweer- vuur trof geen doel. De Duitsche vliegtuigformaties konden boven Londen bijna ongestoord haar bommenlast uitwerpen. Op vele plaat sen verhinderden nog steeds dikke rookwolken het zicht. De Duitsche vliegtuigen ondernamen hun bewapende verkenning niét alleen tegen Londen. Ook andere plaatsen, die de laatste dagen hevig gebombar deerd zijn, werden weer opgezocht. TTÜLGENS Zweedsche berichten uit Londen zijn als gevolg van de zware bescha- digingen, die het Londensche verdedigingsstelsel de laatste vijf nachten onder gaan heeft, uit alle mogelijke deelen van Engeland in allerijl luchtajweerbatterJjen naar .de hoofdstad gebracht. De verdediging van Londen is dus, naar hierbij opgemerkt wordt, ten koste van de rest van het land versterkt, hetgeen meer dan al het andere kenmerkend is voor den waren standvan zaken, die thans na zes dagen ononderbroken strijd rondom Londen bestaat. Bij een luchtaanval in den och tend werden, naar van Engelsche zijde gemeld wordt, bommen in de Midlands uitgeworpen. De Engel sche berichten over de in het ge bied van Londen aangerichte scha de vermelden, dat de vijandelijke vliegtuigen boven een grooter ge bied van geheel Londen optraden dan in de beide voorafgaande nachten. Gisteren te 18.45 uur Greenwich tijd is de directe draadlooze verbinding tus schen Osaka en Londen verbroken, ver moedelijk tengevolge van verwoesting van het Britsche draadlooze station of ziin electricische centrale. Osaka tracht te de verbinding te herstellen over Bom bay en New York. doch tevergeefs. Zoo wel New York als Bombay deelden me de. dat geen verbinding te krijgen was. Gebouw van Reuter beschadigd Volgens de iongste berichten zijn er voltreffers in Fleetstreet gemaakt zoodat de meeste gebouwen der groote Engelsche bladen zwaar ge troffen zijn. Bijzonderheden ziin tot dusver nog niet verkrijgbaar, maar het staat vast, dat het gebouw van Reuter, dat pas verleden jaar gereed is gekomen, beschadigd is. Ook de officieele Engelsche berichten dienst meldt, dat een dynamietbom is gevallen on een tank. staande od het dak van. een groot Londensch daghladge- h'ouw. Men neém't aan. dat het hier het Reutergebouw in Fleetstreet betreft. Het Finsche blad Svenska Pressen be: richt uit Londen, dat een officieele ver-- tegen woord iger van het. Britsche minis terie van luchtvaart Woensdagmiddag verklaard heeft, dat hij iiiet geloofde, dat. de Duitsche vliegers iets anders dan militaire doelen bombardeeren. Deze verklaring was des te pijnlijker, daar het ministerie van luchtvaart vier uur eerder in een officieel communiqué het tegendeel had beweerd. Vlucht uit de stad De correspondent van het Finsche blad uit Uusi Suomi maakt melding van de vlucht der Londensche be volking uit de stad. Alle wegen naar het Noorden en het Noordwesten ziin vol menschen. De regeering heeft vele kasteelen en landgoederen in beslag genomen om de vluchtelingen te herbergen. Daar echter de andere Engelsche steden niet veiliger ziin dan Londen, veroorzaakt het onder dak voor de massa's vluchtelingen geweldige moeilijkheden. Ook uit een bericht van het Spaan- sche dagblad A.B.C. blijkt, dat de bevol king van de Engelsche hoofdstad, on danks het reisverbod reeds in groote massa's probeert uit de gevarenzone te komen. De correspondent schrijft, dat de hevblking uit de rookende en verwoeste stad vluchtte met van ontzetting ver starde gezichten. Hot was eenvoudig een wegrennen uit woningen en uit de werk plaatsen. Door schrik opgejaagd, hadden deze menschen nog slechts een wensch en wel „ver uit de buurt van deze hel" te komen. De correspondent geeft ver volgens een relaas, hoe hii met eigen levensgevaar een taxi heeft genomen, ten einde een reportage te kunnen maken in de buurt van de Theems, waar de Londensche politie geen voertuig en geen voetgangers meer doorlaat. Verkeer staat stil Het havengebied en de industriewijk zijn hermetisch afgesloten, ten einde een juist overzicht van de werkelijke ver woestingen te verhinderen. Het geheele verkeer staat volledig stil. De straten ziin zoowel overdag als des nachts abso luut uitgestorven De Londenaars zijn oververmoeid en geheel terneergeslagen. De menschen kunnen slechts nog enkele minuten slapen. De arbeidskracht van de bevolking is verlamd. De militaire medewerker van de New York Post gelooft zelfs dat de bombarde menten zoo effectief zijn. dat ontruiming van de Britsche hoofdstad binnen afzien- baren tijd overwogen moet worden en constateert dat de Duitsche vliegers in staat ziin hun aanvallen naar believen voort te-zetten, daar geen doortastende afweer mogelijk is. Indien het fnocht gelukken, de ..docks" en fabrieken te verwoesten, waarvan een buitengewoon groot gedeelte in Londen geconcentreerd is. dan heeft men de verlamming van de hoofdstad al voor het grootste deel ver wezenlijk». De organisatie van de Brit sche industrie wordt getorpedeerd, zoo dra haar Londensche centrales bezwij ken. do boeken vernietigd, de kantoren ontruimd, het leidende personeel ver strooid en de arbeiders op de vlucht ziin. Er ziin intusschen, naar het D.N.B. verneemt, bijzonder effectieve aanvallen op industrieinstallaties en docks'' ge daan. Drie Duitsche vliegtuigen, die zich ondanks het krachtige luchtafweer ge sehut en den afweer den jagers strijdend snel een weg baanden tot hun doelen, wierpen welgemikte bommen op een groote. electrische centrale, de Beckton- gasfabrieken en het arsenaal van Wool wich. Ondubbelzinnig konden de treffers door een reusachtigen vuurgloed en ge weldige ontploffingen vastgesteld wor den. Een voltreffer, gekenmerkt door een steekvlam van honderden meters, kwam terecht op een gieterij van het. arsenaal van Woolwich, een der grootste wapen fabrieken van Londen. Een Duitsch gevechtsvliegtuig, dat een zwaren treffer in den motor kreeg, moest op den terugweg in het Kanaal dalen. De bemanning werd door den'reddings dienst in veiligheid gebracht. Verkenners melden: Enkele buitenwijken zijn niet meer te herkennen Voorbereidingen voor de viering van zijn 70sten verjaardag KOPENHAGEN, 12 Sept. Als inlei ding tot de feesten bij den zeventigsten verjaardag van Koning Christiaan wijdt de Kopenhaagsche pers aan de première van de Deensche film „Denemarkens koning" die gisteren gegeven werd, uit voerige beschouwingen. Met talrijke le den van de koninklijke familie hebben de ministère en vele van de hoogste autoriteiten des lands deze opvoering bijgewoond. JAPANSCHE DIPLOMATIE TOKIO. 12 Sept. (D.N.B.). Het mi nisterie van buitenlandsche zaken maakt de benoeming bekend van Kyoe- ma Soezoeki tot gezant in Egypte en van Tadiasji Akitani tot gezant, in Finland. Laatstgenoemde is leider van het archief van'genoemd departement. Silver Town dokken zijn verdwenen BERLIJN, 12 Sept. D.N.B.De Duitsche stations aan de Kanaalkust hadden voor den middag van den twaalfden September een verbetering van den weerstoestand voorspeld. Duit sche verkenningsvliegtuigen zijn daar op vertrokken, ten einde de resultaten van den zwaren Duitschen bomaanval op mililaire doelen in en om Londen in oogenschouw te nemen. De verkenningsvliegtuigen hebben vastgesteld, dat het beeld van enkele buitenwijken en stadsdeelen van Lon den van de lucht uit niet meer te her kennen is. In totaal zijn 33 branden waargenomen, waaronder een brand haard met een doorsnede van ongeveer 500 meter. De door Duitsche vliegtui gen uitgeworpen bommen, met een tot dusver voor onmogelijk gehouden ver nielende kracht, hebben in de olie-op- slagplaatsen van Port Victoria, in de fabrieken, pak- en koelhuizen aan bei de zijden van de Theems vreeselijke verwoestingen aangericht. Van de Sil ver-Town dokken aan den benedenloop van de Theems kan de plaats alleen nog aan de hand van de oriënteerings- kaarten worden nagegaan. De vliegeniers melden verder nieuwe brandhaarden, die vandaag in de vroe ge avonduren in Zuidoost Engeland moeten zijn ontstaan. De vliegtuigen, die van Londen kwamen en boven het wolkendek vlogen, bemerkten een door de wolkenlaag heen schijnenden roo- den gloed. Eenige machines lieten zich zakken en konden duidelijk verscheide ne brandende gebouwen, blijkbaar vliegtuigloodsen zien. Voor het En gelsche afweergeschut het vuur opende zagen zij nog een in de nabijheid woe denden brand op een spoorwegempla cement. DEGENEN, DIE ZICH OP STRAAT BEVINDEN, DIENEN TERSTOND DEKKING TE ZOEKEN 's-GRAVENHAGE. 12 Sept. Van of ficieele zijde wordt gemeld: Den laat.sten tijd is het herhaaldelijk voorgekomen, dat in plaatsen waar „luchtalarm" werd gemaakt, het mee- rencleel der bevolking zich daarvan niets aantrok en het verkeer zónder on derbreking voortgang had. Tevens kwam het nog herhaaldelijk voor, dat nieuwsgierigen op straat of op balkons naar luchtgevechten of het vuren der luchtdoelartillerie bleven kijken. De ge- vólgen hiervan zijn niet uitgebleven. Verscheidene burgers werden daarbij door scherven gewond. Aan dezen onge- wenschten tóestand moet ten spoedigste een einde komen. Aangezien uitsluitend lucht alarm wordt gemaakt, wanneer werkelijk, gevaar bestaat, moeten de straten zoodra dit alarm wordt gegeven, onmiddellijk geheel wor den ofltruimd. Alle aan het ver keer deelnemende voertuigen moe ten rechts van den weg halthou- den, paarden moeten worden vast gebonden, terwijl bestuurders en passagiers dekking zoeken, even als de andere weggebruikers (wiel rijders en voetgangers). Men bege- ve zich dus zoo spoedig mogelijk in huis. Kan men zijn woning niet meer bereiken, dan moet men dek king zoeken in de openbare schuil plaatsen. Zijn deze ook niet te be reiken, dan schuile men in portie ken, garages, onder viaducten, bruggen, enz. Het verkeer mag daarna niet eerder voortgang heb ben dan nadat het signaal „lucht alarm geëindigd" is gegeven. Indien het luchtdoelgeschut vuurt, terwijl overigens geen signaal „lucht alarm" is gpgeven, moeten degenen, die zich op straat, bevinden er op -bedacht zijn. dat de tallooze neerkomende schen HAMBURG. 12 September D.N.B.). —De Engelsche vliegers hebben bij hun aanval op Hamburg en Bremen in den afgeloopen nacht wederom woonwijken gebombardeerd. De vij andelijke vliegtuigen wierpen hun bommen o.a. op een gebouw van een liefdadige instelling in een Noorde lijke voorstad van Hamburg, alsme de meer in de buurt van de stad. In totaal werden in Hamburg 36 wo ningen aanzienlijk beschadigd. Een school werd door dvnamiethom- men bijna verwoest. Slechts enkele kan toren werden getroffen. In Bremen werd een groot aantal brand- en dynamietbommen op de bin nenstad geworpen. Hierbij werden hout opslagplaatsen. kistenfabrieken en der gelijke ondernemingen, doch geerr voor de oorlogvoering belangrijke of militair belangrijke doelwitten getroffen. In Hamburg werden vijf burgers gedood. Bovendien werden drie burgers zwaar en twaalf licht gewond. Onder de ge wonden bevinden zich vier kinderen. De frontpagina's van de Berlijnsche bladen en van de groote dagbladen in het Rijk zijn geheel gevuld met verbit terde protesten togen de nieuwe bomaan vallen van Engelsche vliegers op uit sluitend niet militaire objecten in Ham burg. Bremen en Berlijn. Het waren- de Engelschen. zoo schrijft -de - Frankfurter Zeitung; die- naar Duitschland kwamen-en er mede begon nen zijn dé burgerbevolking tot voor werp van. hun aanvallen te maken. Het waren de Engelschen. die dan weken en maanden lang deze oorlogvoering hebben voortgezet, en het waren weder om de Engelschen, die op dit werk thans de kroon hebben gezet, doordat zij uit sluitend gehouwen tot doel van hun bommen hebben gekozen, waarvan in de geheele wereld de kunstwaarde en het niet-militaire doel bekend is. Dit, zal niet zonder gevolgen blijven en het zal nog veel minder vergeten worden. Het past Engeland zeer slecht te weeklagen over het bombardeeren van Londen, want het is niet de schuld van Duitsch land, wanneer de oorlog thans dezen vorm aanneemt. De Rijksdag, het Brandenburger' Tor, de Siegessaule. de Amerikaansche am bassade, en de academie der kunsten, schijnen voor Churchill militaire doelen te zijn, aldus schrijft het Berliner Zwölf Uhr Blaft. Men weet thans, dat de pilo ten van de Royal Air-Force het bevel hebben gekregen met niets, maar dan ook met niets rekening te houden. Het Eneeland van Churchill geeft hierdoor blijk, aldus het blad. niet te willen ver anderen en moet. derhalve thans met geweld tot inzicht worden gedwongen. In ziin hol opgezocht en met bommen bedekt,.probeert Engeland des nachts nog eenmaal uit zijn hol te komen en wraak te nemen op Dui'sche vrouwen "en kinderen. Ook deze nieuwe moorden, zoo schriiff de Xaehfausgahe. zullen dui- zendvoudie vergolden worden. Deze oor log zal zoolang gevoerd worden, totdat Engeland iedere mogelijkheid om tot log on te hitsen ontnomen zal zijn. ven ernstig letsel kunnen veroorzaken. Ook dan moet een ieder zichzelf veilig stellen door. dekking te zoeken. Wie in huis is, blijft in huis. en zoover moge lijk van de vensters af. Wie op straat is, dekt zich op soortgelijke wijze als bij luchtalarm op een zoodanige plaais, dat men tegen de scherven beveiligd is. Het is de uitdrukkelijke wensch der Xederlandsche autoriteiten, welke ge heel wordt ondersteund door de opvat tingen dienaangaande van de Duitsche overheid, dat de bevolking in beide hier boven genoemde gevallen de strengste luchtbeschermingsdiscipline in acht zal nemen. De, Nederlanclsche politie heeft opdracht op de naleving van een en an der.streng toe te. zien. Duitsch legerbericht BERLIJN, 12 Sept. (D.X.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt be kend: Opnieuw hebben Britsche vliegtuigen in den nacht van 11 op 12 September in Noord-Duitschland de woonwijken van verscheidene steden, waaronder Ham burg, Breinen, en Berlijn, met brisant- en brandbommen bestookt. Er ontstonden talrijke branden en veel schade werd aangericht in woon huizen en arbeiderswijken. Veertien per sonen werden gedood en 41 gewond. Wel gericht afweervuur, gedisciplineerd op treden van de bevolking en doeltreffend ingrijpen van den luchtbeschermings dienst verhinderden in de rijkshoofdstad en in andere plaatsen dat grootere scha de werd aangericht. Duitsche gevechts-,. jacht- en torpedo eskaders hebben dag en nacht hun ver- geldingsaanvallen tegen Londen voort gezet. Inrichtingen van dokken en ha vens, welke door branden hel verlicht waren, gasfabrieken en electrische cen trales, een kru"ür en .een wapenfabriek werden zwaar getroffen. Andere aanval len in den loop van den dag golden een vliegtuigfabriek in Southampton, waar in zes hallen vernield werden, alsmede de petroleumopslagplaatsen van Port -Victoria. Nachtelijke aanvallen warén verder gericht tegen Liverpool en ande re havenwerken' aan de West- eh Zuid kust van Engeland. In .de monding van de Theems hebben .gevechtsvliegtuigen een konvooi aange- vallen. Een torpedojager en vier koop vaardijschepen werden getroffen en ge raakten in brand. Twee. andere koop vaardijschepen kregen treffers. In het verloop van de aanvallen op Londen ontstonden er verscheidene verbitterde luchtgevechten, waarbij 67 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Des nachts werden zes andere Britsche vliegtuigen hoven Duitsch gefi^Ldoor luchtdoelartillerie, omlaag gehaald. De arlillerie der marine heeft zes vij andelijke bombardemenfstoestellen aan de kust van de Noordzee en een ander toestel aan de kust van het Kanaal neer geschoten, zoodat de totaleverliezen, welke de vijand gisteren geleden heeft. SO vliegtuigen bedragen. Twintig eigen toestellen worden vermist. Een duikboot onder het bevel van den luitenant ter zep tweede klasse Jenisch, wiens gedeeltelijke resultaat van 21.000 br. t. reeds c^melri is. hpeft on een tocht in totaal 40.000 hr. t. aan vijandelijke scheepsruimte uit krachtig beschermde konvooien tot zinken gehracht. Epn an dere duikboot heeft een hewapend vijan delijk koopvaardiischin van 7000 br. t. eveneens uit een konvooi tot zinken ge bracht. ALGEMEENE DIENSTPLICHT IN MEXICO MEXICO, 12 Sept. (D.N.B.). - In het staatsblad wordt de invoering van de algemeene dienstplicht aangekondigd, welke betrekking heeft, op alle manlijke inwoners tusschen 18 en 45 jaar. Tevens wordt de wet over de oprichting van den oppersten raad voor de nationale verde diging gepubliceerd. FEUILLETON door Johnston Mc. Culley „Maarhoe vatte ze haar daden zelf op? Heeft ze geen verklaring ge- vraagd?" „Ze meende, dat ik u slechts op een Ietwat ongewone manier te spreken wil- de krijgen. Ze meent, dat ik u een eer zame opdracht zou geven, die echter geheim moest blijven." „Dus u bedriegt haar?" „In zeker opzicht. Maar daarover heb ben we het nu niet. wel? Hoe is uw ant woord op mijn voorstel? We moeten nu meteen een beslissing nemen; het is bij na ochtendcn u bent nog in avond- kleeding." John Warwik liep het vertrek nog een paar maal do<?r en trachtte tot een be sluit te komen. Het avontuurlijke trok hem sterk aan En hij meende, zoo dra hij wilde, uit de klauwen van de 8pin vrij tp kunnen komen. Plotseling bleef hij vlak voor het bu reau van de Spin «taan. „Ik doe mee." zei hij. „Bedenk u gopd. voordat u een be slissing neemt, mijnheer Warwik. Te rugkeer is onmogelijk." „Ik heb u mijn woord gegeven. Ik doe mee" „Uitstekend!" HOOFDSTUK IV Achter de seringen Het liep den volgenden morgen reeds tegen twaalf uur, voordat Warwik aan zijn ontbijt zat. Hij had dien morgen geen paard gereden als gewoonlijk. Hij had zijn gewone gymnastische oefenin gen ook niet gedaan. „U niet goed bent, mijnheer?" vroeg zijn Japansche huisknecht bezorgd. „U ziek?" „Ik ben nooit ziek, Togo!" verklaarde Warwik. „Pardon, mijnheer. Ik dacht u wel ziek." „Ik probeer ernstig te denken," zei Warwik, „is dat geen wonder. Toko? Je hebt me er nog'nooit op betrapt, dat ik nadacht, wel? Ik doe het zelden. Ga eens kijken, wie er zoo hard schelt." De Japanner kwam even later met een brief terug. „Door een kruier gebracht, mijnheer," zei Togo en ging weer aan zijn werk. Het was een onbedrukte enveloppe met onbekende hand beschreven. Ver moedelijk een uitnoodiging tot een ge vaarlijke speculatie. Maar daar k-egrn ze hem niet meer toe... dank zij de Spin! Hij scheurde den brief open. Mijnheer Warwik, Nu u besloten bent. valt er- geen tijd te verliezen. U bent uitgenood =gd voor een bal bij mevrouw Berman Dwight. Vanavond. De man van die dame heeft u voor duizenden besto len. Vanavond zal mevrouw Dwight een prachtstel juweeien diaken be kend als de „Drie Driehoeke" c'eel dat. Het ding kan voor dertizdu:zend dollars verkocht worden. De hel't is voor u. Wees zoo goed, dit als een be vel te beschouwen. U behoeft peen moeite te doen, dit schrijven te ver nietigen, want. binnen eenipen iiid is het schrift totaal verdwenen. Onder in een hoek stond een rood stempel, dat een spin voorstelde „Nou, die laat er ook geen gras over groeien! Bevel? Ik zal dus die juweelen van mevrouw Dwight moeten stelen. Geen tijd tot voorbereidingen. Stelen en naar de Spin brengen! Daar is durf en sluwheid voor noodig, hè? Ik zou Ber man wel willen zien razen, als hij be merkt, dat die juweelen weg zijn. Dat treft hem in zijn zak. wat? Net zooals hij mij gedaan heeft!" Hij bekeek den brief nogmaals. Dat Thrift zou verdwijnen? 'n Grapje van dp Spin. anders niet! Hij liep naar zijn slaapkamer om zich verder te kleeden en legde den brief voor zich. Hij floot een deuntje en z.ei legen Togo. dat hij hem met. rust. moest laten, omdat hij nog aan het denken was. Hij bestelde zijn sportwagen en wilde de kamer verlaten. Toen dacht hij aan den brief en wilde hem veilig opbergen. Je kon zoo'n Japannees nooit vertrouwen!... Hij nam den brfef op en zijn mond viel open van verbazing. Het was niet anders meer dan een stuk volkomen wit papier. Ieder spoor van «rhrift was verdwenen! ..Handige oliwe schurk! Ik zal dus goed moetPn letten, op wat hij me «oh rij ft". Hij gooide papier en enveloppe in een lade en zac. dat ook het adres van de enveloppe verdwenen was. Hij gin? het huls uit en reed naar zijn athletiek Huk Daar bracht hij den middag door «n keerde pas naar huis terug, om zich voor het diner te kleeden. Hij at in een bekend restaurant in de buurt en wan delde op zijn gemak naar de woning van Berman Dwight. Tijd in overvloed. Het was mooi weer om te wandelen... en na te denken. Dit werd geen gevaar voor lijf en le ven, maar voor vrijheid en goeden naam. Hij moést heel voorzichtig zijn. Hij mocht den eersten keer geen fout begaan. Het groote huis was hel verlicht en auto's met, gasten reden af en aan. Hij hoorde een orkest spelen. Hij wist, dat Berman dit feest, wat hem schatten kostte, alleen ter wille van zijn licht zinnige vrouw gaf. Hoeveel van zijn eigen geld stak hierin, vroeg hij zich af. Het was nog vrij vroeg en hij had geen zin, reeds naar binnen te gaan. Lang zaam liep hij over het groote grasperk naar een bank, die hij wist staan. Daar ging hij zitten. Hij haalde een cigaret te voorschijn, maar in plaats van zijn aanstekertje te doen ontvlammen, bleef hij aandachtig zitten luisteren. Dicht bij hem waren twee menschen in ge sprek. Zo moesten achter een seringen struik staan en zijn nadering niet be merkt hebben. Bukkend zag hij even een witte japon. „Je wordt toe* niet bang?" vroeg een man smalend. „Je doet gewoon, wat ik je gezegd heb. Die juweelen pakken, dat is alles. Blijf bedaard, dan komt het best in orde. Je zorgt, dat je die Drie Driehoeken in handen krijgt, anders zul je er spijt van hebben. Ga nu maar in huis terug." Warwik hield ziin adem in. Dat ging ook al over die, juweelen! „Ik... ik zal. mijn best doen."-fluis terde het meisje. „Maar ik ben nog al zenuwachtig." „Waarvoor? Niemand zal ie tusschen al die menschen in de gaten houden. En je hebt immers een introductie van een der bekende gasten? Zelfs een uitnoo diging, niet waar? Jij gapt dus die ju weelen. Vooruit nou maar!" Warwik hoorde het meisje nog iets fluisteren en toen liep ze hem voorbij en ging over het grasveld naar binnen. Het licht in de veranda viel vol op haar gelaat, zoodat Warwik haar goed kon opnemen. Het was een meisje van on geveer vijf 'en twintig jaar met bruine 'naren en vrij knap van uiterlijk. Maak te ze deel uit van een bende dieven, die hun slag bij dergelijke feesten trachtten te slaan? Waarschijnlijk wel. In andere omstandigheden had War wik gehoopt, dat de politie haar zou snappen, maar nu stond hij er anders vóór. Hij had order, zelf die juweelen te stelen. 1-Iet zou op zichzelf al lastig zijn geweest, doch nu moest hij niet alleen stelen, maar ook diefstal door anderen voorkomen. Hij bleef wachten tot het. meisje tusschen andere gasten de veranda was binnengegaan. Toen bedacht hij zich, dat hij vden man niet had zien weggaan. Hij stond bedaard op en liep om den seringenstruik heen. Daar zat een man op een andere bank. Hij droeg gewone kleeren en zag er schooierachtig uit. Warwik nam hem even op cn kwam daarna geruischloos naar hem toe. „Blijf zitten!" zei hij plotseling. „Ik heb je onder schot." Ondanks die waarschuwing draaide de man zich met een ruk om, maar «tond niet. van de bank op. Hij had zijn handen reeds omhooggestoken. „Zoo is het goed," zei Warwik. „Houd je handen omhoog, anders ben je er ge weest. Ik heb je interessante gesprek met die dame gehoord. Heel dom. zoo te. praten, als je niet zeker weet, dat er niemand in de huurt is." „Wie ben je?" vroeg de boef. „Laten we het daarover niet hebben. Ik heb je gesprek gehoord, dat is ge noeg. „En wat wil je nou?' „Jouw plan in de war sturen, beste man. Jij wou'dus mijn gastvrouw van iiaar juweelen berooven? Dat kan ik natuurlijk niet toestaan. Draai je om, maar houd je handen omhoog." „En wat wil je met me doen?" „Wat dacht je? Natuurlijk aan de politie overleveren." „Ik heb niets gedaan. Je hebt geen enkel bewijs tegen me." „Toch niet? Ik .denk anders, dat ze mij eerder zullen gelooven dan jou. Bo vendien bevind jij je op verboden ter rein je hebt hier niets te maken. Dat is genoeg om je in hechtenis te nemen en misschien heeft de politie nog wel een appeltje, met je te schil len. Misschien hebben ze je portret wel op het hoofdbureau Plotseling sprong de man overeind en wierp zich op Warwik. Hij had gezien, dat Warwik geen pistool had. Hij had zich echter in Warwik misrekend. Deze greep hem bij zijn polsen, daarna bij zijn schouders en schudde hem door elkaar als was hij een kwajongen. „Zoo. wou je leelijk tegen me doen? Ze?, ik zou ie nek wel kunnen om draaien. voordat je tot drie kon tellen. Mij aanvallen? Dat. is 'n leelijke vergis sing. Om zoo'n schooier onderhanden te nemen, heeft een man geen revolver noodig. Ik zou je met één hand aan kunnen. Laat eens kijken, wat je znoal bij ie hebt." Warwik fouilleerde hem snel en af doende. Hij vond een lang mes. een ploertendooder en een klein pistool, (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2