Een vechtpartij met doodelijken afloop Vereenvoudiging van het gemeentewezen Nederlandsche Perskamer opgericht CHATEAUX PALMER J, A, SCHOTERMAN ZN, De visch van het oogenblik Verschillende gemeenten in Noord- Brabant uitgebreid met gedeelten van andere gemeenten Ruim 200 militaire dekens gestolen Een N ederlandsche S.S. opgericht Samenbundeling van de verschillende groepen in het perswezen Dahlia-tentoonstelling op de „Polyantha" SLACHTOFFER IN DE DUISTERNIS NEERGESTOKEN PLUNDERING IN OORLOGSTIJD G. G. VEENENDAAL Mosselen, garnalen en zoetwatervisch 2c BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1940 's-HERTOGESBOSCH. 13 September. Het provinciaal bestuur van Noord- Brabant heeft sedert 'twintig jaren er naar gestreefd de gemeentelijke indeeling van deze provincie te verbeteren en in overeenstemming te brengen met den fei telijken toestand. In dien tijd. zijn 32 ge meenten opgeheven als afzonderlijke ge meenschappen. Deze vereenvoudiging en versterking van het gemeentewezen wordt voortgezet nu de rijkscommissaris voor het bezétte Ne- derlandsche gebied op 1 Augustus jl. den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken gemachtigd heeft, te beslissen inzake veranderingen door het algemeen belang gevorderd, in de begrenzing der gemeenten. Van ambtelijke zijde werd ons mede gedeeld, dat binnenkort de volgende veranderingen te wachten zijn: 1. De gemeente Breda zal worden uit gebreid met de gemeente Ginneken en Princenhage en ee" deel van Teterin- gen. De gemeenten Gilze en Chaam zul len worden uitgebreid met deelen van Ginniken. 2. De gemeente Helmond zal worden uitgebreid met de gemeente Stiphout en met deelen van Mierlo, Bakel. Deurne. Someren en Aarle-Rixel, de gemeente Geldrop met deelen van Mierlo en So meren. 3. De gemeente 's-Hertogenbosch zal worden uitgebreid met de gemeenten Engelen en Vught en het dorp Hintham van de gemeente Rosmalen. Verder zal nog uitbreiding plaats hebben van de gemeenten Grave, Cuvk, Boxmeer en andere. Hieromtrent zullen 6poedig nadere biizonderheden worden verstrekt. Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant hebben aan de gemeentebesturen van 's-Hertogenbosch, Vught, Engelen en Rosmalen het volgende geschreven: Het voornemen tot vereeniging der aangeduide gebiedsdeelen in een gemeen schappelijk kader, steunt op de overtui ging. dat zij tezamen één economisch, cultureel en sociaal geheel vormen, waar van de bewoners door plaatselijke betrek kingen ten nauwste met elkander ver- eenigd zijn en gemeenschappelijk elkan ders lasten te dragen hebben. De tijd is riip om deze plaatselijke verbondenheid ook in de geëigende staatkundige struc tuur tot uiting te brengen. De bedoeling is. dat voor de dagelijk- 6che administratie van de Vughtsche be volking een afzonderlijke dienst wordt gehandhaafd, zoodat het raadhuis te Vught als hulpsecretarie zal kunnen die nen.'Hieruit, is af te leiden, dat een nieu ws gemeente 's Hertogenbosoh wel ge heel met het algemeen beheer belast wordt, maar dat zij voor de ingezetenen van Vught een dienst heeft te onderhou den, waarbij alle dagelijksche aangiften kunnen worden gedaan. Ook zal Vught zijn eigen politiecorps kunnen behouden. In haar nieuwen vorm zal de gemeente 's Hertogenbosch een oppervlakte be slaan van ongeveer 8000 H.A., dus een omvang verkrijgen als de gemeente Til burg. Te^jen een sergeant-fourier en een kellner anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt HAARLEM. 12 SepL Eenigen tijd geleden bezocht een sergeant-fourier, thans ingedeeld bij den opbouwdienst, een café in de binnenstad van Haarlem. De kellner maakte een praatje met den militair en informeerde terloops, of de- ze niet het een of ander te koop had. De sergeant verklaarde, dat hij wel aan dekens kon komen en aangezien de kell ner deze .wel gebruiken kon-, werd afge sproken, dat hi.i de dekens des avonds aan de school, waar de sergeant gehuis vest was. zou komen halen. Een brood bezorger. die ook in het café aanwezig was. zou bij hét vervoer assistentie ver- leenen. Daar de kellner verhinderd was. ging de sergeant- 's avonds met den broodbe zorger naar de school. De laatste, die vroeger in dienst was geweest, had zijn militaire uniform aangetrokken om geen argwaan te wekken. Nadat het tweetal een hangslot van een opslag- Elaats had geforceerd, laadden zij twee onderdtwaalf dekens op een vracht auto en brachten dit vrachtje naar een pakhuis. Tweehonderd dekens waren voor den kellner en de resteerende twaalf zou de broodbezorger krijgen voor zijn moeite. Het liep echter geheel anders, dan de dieven gedacht hadden, aangezien de diefstal reeds kort na hun vertrek was ontdekt. Zij werden achterhaald en ge arresteerd en weldra lagen ook de de kens weer in de opslagplaats van de school. De sergeant, de kellner en de broodbe zorger stonden heden voor de Haarlem- sche rechtbank terecht. Tecen eerstge- noemden eischte de officier van justitie anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en tegen den brood bezorger. die een ondergeschikte rol had gespepld, negen maanden gevangenis straf, eveneens met aftrek van voorar rest. Op 26 September zal de rechtbank uit spraak doen. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES AMSTERDAM. 13 Sept. De alge- meene vergadering van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- Vfer.mfiekolonies. welke was vastges'eld op Zaterdag li September des namid dags te halftv ee in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, zal geen doorgang vinden. Een artikel van ir. A. A. Mussert in Volk en Vaderland naar aanleiding van den dood van den W.A.-man Peter Ton eindigt als volgt: „Mijnerzijds heb ik ook een antwoord op deze misdaad der democratie. Zoo snel en deugdelijk mogelijk zal het W.A.- korps verder worden opgebouwd. Dui zenden zijn reeds in training. „De eerste duizend hebben in Zand- yoort gemarcheerd op Zaterdag 24 Aug j.l.; niemand van ons dacht toen aan de mogelijkheid, dat de tweede marsch in grooter verhand zou geschieden achter de baar van een vermoorden kameraad. „Als aanvullend antwoord besluit ik hierbij tot de oprichting van de „Neder- landsche S.S.". een zustercorps van de Duitsche S.S., die tot uiting zal brengen de bloedverbondenheid van het Neder- landsche volk met het Duitsche volk en de hooge waarde, die wij Nederlandsche nationaal-socialisten toekennen aan de oude ridderlijke deugden van moed en eer en trouw. Zij, die komende uit dit korps, eens zullen toetreden tot de po litiekorpsen, zullen waarborg zijn. dat misdaden als in Den Haag gepleegd, in de toekomst tot de onmogelijkheden zul len behooren." Verder doet Volk en Vaderland mede- deeling van de benoeming van ir. C. J. Huiigen tot secretaris-generaal der Be- eging met opdracht te bevorderen de samenwerking en het doelmatig functio- neeren van de afdeelingen van het Hoofdkwartier. Deze benoeming geldt voor het tijdvak van 16 September 1940 af tot nader or der. Tot persleider der Nationaal-Socialis- tische Beweging, met opdracht te bevor deren de samenwerking en het doelma tig functioneeren van de persorganen der Beweging is benoemd dr. T. Goede- waagen. Deze benoeming geldt eveneens voor het tijdvak van 1 September 1940 tot nader order. Dat restauratie van de "St. Laurenskerk te Alkmaar dringend noodzakelijk is. bewijzen de scheuren, welke zich in de muren vertoonen (Foto Pax-Holland) LJ EDENMIDDAG werd te Den Haag -1 -*■ de stichting „Nederlandsche Pers kamer" opgericht. Hiermede heeft de Raad van Voor lichting der Nederlandsche pers zijn d'oel bereikt. Toen deze, kort na den oorlog, zijn doelstellingen bekend maakte, bestond er bij vele groepen en personen in de pers \\erkzaam aan vankelijk eenige terughoudendheid. Van stap tot stap echter heeft de Raad van Voorlichting het vertrouwen in breede kringen der Nederlandsche pers weten te winnen, zoowel als gevolg van de door den president met nadruk gegeven uiteenzettingen omtrent doel en methode, als door de werkwijze van den raad. Zoo werd begonnen met de oprich ting van een organisatie voor de pro vinciale en periodieke pers onder lei- f.lme cru Margaux) Van het uitmuntende oogstjaar 1934 Per flesch f 1.35 Per anker f 53.- Ao 1878 UTRECHTSCHESTRAAT 17 TELEFOON 3450 bijzondere tijden vragen bijzondere maatregelen. Voor de tentoonstelling, welke' de ^Vereeniging van Beeldende Kunste naars „Naarden Bussum" Zaterdag as. organiseert, is een expositieruimte in den vorm van een groote linnen tent te Bussum gebouwd (Foto Pax Holland) Een schat van prachtige bloemen SCHIEDAM, 13 Sept. Gisteren is in de groote tentoonstellingshal van de „Polyantha" de dahlia-tentoonstelling begonnen welke telkenjare georgani seerd wordt door de Nederlandsche dahliavereeniging in samenwerking met de vaste keuringscommissie van de Ne derlandsche Maatschappij voor tuin bouw en plantkunde. Deze expositie is steeds het hoogte punt van het dahlia-seizoen. De inzen ders zijn slechts die kweekers en par- iiculieren. die op de normale periodieke keuringen van den dahlia-proeftuin te Haarlem de hoogste onderscheidingen behaalden en on grond daarvan waar dig geacht worden déél te nemen aan het groote concours om de hoogste prij zen van het seizoen. Ditmaal wordt dr hal van de „Polvantha" niet alleen ge vuld met de prachtige bloemen, welke de Nederlandsche kweekers hehben in gezonden: er ziin er verscheidene van lipfhebbers welke waarlijk geen slecht figuur slaan tegenover die van de he roenskweekers. Een der grootste groenen is die van de fa. D. Bruidegom te B*arn. ver scheidene soorten bevat. De groote roo de ..scarlett leader" staat naast de en kelbloptniee ..veka". Verder is er de pompon-dahlia, welke dit jaar weei meer aftrek heeft gevonden. De cactus dahlia, „salmon-baby" noemen wij voorts, evenals de favoriet van dit jaar de „Beethoven", een prachtige gele deco ratieve bloem. Een uitstekend verzorgde en fraai uitgevoerde stand is die van de firma J. G. Ballego, te Leiden. Er is zelfs nog een groene bloem in deze stand, welke in 1-S74 door een Duitschen kweeker werd gevonden, die hij de ontdekking zoo zeer verrukt was over zijn vondst, dat hij de plant eeu „Gotteswunder" noemde. Van de particulieren zouden wij ten slotte nog willen wijzen on de inzending van kapelaan Mangus. uit Dongen, die met een prachtige collectie is gekomen voorts op de „Shirlev Temple" van den heer K. Wiersma. uit Den Haag, een dnhlia-kweekproduct. dat hijzonder vee' overeenkomst vertoont met een roos. Gisterochtend hooft de keuring plaats gehad. Gistermiddag te twee uur is de tentoonstelling eeorend door den voor zilter van de Algemeene Nederlandsche Vereenieing voor Vreemdelingenver keer. mr. dr. L. N. Deckers. WERKGEMEENSCHAP DER NEDER LANDSCHE CINEASTEN AMSTERDAM, 13 Sept. De werkge meenschap der Nederlandsche cineasten deelt mee. dat Mannus Franken, wiens film „Pareh. het'lied van den rijst", thans weer in ons land vertoond wordt tot dezen kring van filmers is toegetre den. Ook de cineast Frans Dupont te Blari- cum heeft zich bij de werkgemeenschap aangesloten. ding van den heer H. J. Kerkmeester, welke, zooals het laatst verschenen nummer van het orgaan dezer organi satie bewijst, er in korten tijd in is ge slaagd het overgroote deel van de nieuwsbladen en tijdschriften op ratio- neele wijze te organiseèren. Na dezen eersten stap is de raad overgegaan tot een reorganisatie der journalisten, welke leidde tot het op richten van het Verbond van Neder landsche Journalisten onder leiding van den heer P. J. van Megchelen, dat thans reeds meer dan 600 journalisten onder zijn leden telt. Ook ten aanzien van directeuren en uitgevers van dagbladen werd het door den raad gewenschte resultaat in betrekkelijk korten tijd bereikt. De aansluiting van de vereeniging de Ne derlandsche Dagbladpers onder haar nieuwen voorzitter mr. J. Kars is dezer dagen te verwachten, terwijl heden te Den Haag de oprichting plaats had van het Verbond van Nederlandsche Pers- bureaux. waarvan tot voorzitter de heer A. Meijer-Schwencke werd benoemd. Bovendien zijn de noodige voorbereidin gen getroffen voor een 5e verbond van uitgeverspersoneel, waarmee dan voor- loopig de sluitsteen voor de organisatie der Nederlandsche Perskamer zal zijn gelegd. Deze resultaten door den raad bij zijn voorbereidend werk bereikt, zijn thans de aanleiding geworden over te gaan tot de stichting der eigenlijke Nederland sche Perskamer. Het is een verblijdend teeken, dat, ondanks de moeilijke situatie waarin de Nederlandsche pers zich na de oor logsdagen zag geplaatst, toch in zoo korten tijd vorm gegeven kan worden aan de vele, vaak tegenstrijdige in den Nederlandsche pers werkende en werk zame krachten. In den komenden tijd immers zal het niet meer mogelijk zijn, dat in de samenwerking machten naar voren treden, welke slechts het eigen belang beoogen en zonder oog te hebben voor de volksgemeenschap hun eigen belang boven dat van het vólk stellen. De thans bereikte ordening zal door de samenbundeling van wat vroeger veel al afzonderlijk en tegen elkaar werkte ongetwijfeld in staat zijn de pers op een hooger peil te verheffen. Ook hier is de eer van het beroep alleen dan verzekerd, wanneer het wel zijn der volksgemeenschap op den voorgrond staat en zoowel journalist als uitgever hun dienende taak begrij pen. De leiding van de Nederlandsche perskamer berust bij dr. T. Goedewaa- gen, zijn plaatsvervanger is de heer A. Meijer-Schwencke. Tot algemeen-se cretaris is benoemd drs. W. Goedhuys, naast wien als directeur van het bu reau der Nederlandsche Perskamer is benoemd de heer J. Lehrbuch. Er is een raad van bestuur gevormd, waarin zit ting hebben de heeren L. Arts. drs. W. Goedhuys. mr. J. Kars. H. J. Kerkmees ter. P. .1. van Megchelen, A. Meijer- S hwenck'dr. Alb van de P-ie' f mr. M. M. Rost van Tonningen. (A. N. P.) Negen maanden tegen den dader geëischt ZWOLLE, 13 Sept. In den nacht van 10 op 11 Augustus j.l. had in een auto matiek aan de Nieuwe Haven te Zwolle een steekpartij plaats, waaraan A. Schin kel uit Kampen ten slachtoffer is ge vallen. De aanleiding tot den twist was in den grond van de zaak niet belangrijk: een wrijving in de familie, die onder invloed der omstandigheden op een formeele ruzie is uitgedraaid. De betrokkenen waren de gebr. R. de V. en J. J. de V., hun zwager R. v. d. V. uit Zwolle en A. Schinkel uit Kampen. Na een bezoek aan een dancing was ruzie ontstaan, die in de automatiek werd voortgezet. Het ging om de vrouw, van wie R. de V. gescheiden leefde en die zich nu in gezelschap van Schinkel ophield. De oneenigheid liep zoo hoog, dat beide mannen handgemeen werden. Op het gezicht daarvan is J. J. de V. zijn broer te hulp gekomen. Daar de vecht partij zich in het donker afspeelde zagen de omstanders geen kans tusschenbeide te komen. Op een gegeven oogenblik bemerkte men echter, dat S. naar zijn borst greep en ineen zeeg. Een onmid dellijk te hulp geroepen arts vond den man stervende op het trottoir liggen. Een messteek had zijn hart geraakt en wei nige oogenblikken later stierf hij. De politie greep direct krachtig in en bracht verscheidene personen naar het hoofdbureau. Daar bleek het, dat de 24- jarige schoenmaker J. J. de V., zooals hij bekende, tijdens het gevecht zijn mes had gegrepen en er S. meda gestoken Gisteren stond hij deswege voor de Zwolsche rechtbank terecht. Hem was mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, ten laste gelegd. Daar de man bekende was het verloop der zaak al zeer eenvoudig. Hij zeide tot zijn verontschuldiging, dat hij niet het oog merk had gehad S. te dooden, doch de president mr. M. de Muinck merkte daar tegenover op, dat Verdachte dan ook zijn mes niet had moeten gebruiken. De officier van justitie, mr. A. H. Ser- vatius. laakte het in zijn requisitoir ver dachte, dat hij van de duisternis had gebruik gemaakt om S..met een mes aan te vallen. Het over hem uitgebrachte re- classeeringsrapport luidt gunstig, doch spr. achtte de gevolgen van verd.'s daad te ernstig voor een voorwaardelijke ver oordeeling. Spr. eischte deswege een ge vangenisstraf voor den tijd van negen maanden. Uitspraak heden over veertien dagen. De distributie van tabak en en tabaksproducten s GRAVEXHAGE. 12 Sept. In de staatscourant is opgenomen een beschik king van den secretaris-generaal van Handel. Nijverheid en Scheepvaart inza ke de distributie van tabak en tabaks producten. Hierbij wordt ingesteld een rijksbureau voor tabak en tabaksproduc ten. dat te 's-Gravenhage is gevestigd, Bij dit bureau moeten alle ondernemin gen. betrokken bij de bewerking of han del ih tabak,doch met uitzondering van den detailhandel, zich aanmelden door middel van een door de directie vast te stellen formulier. Na inschrijving ont vangt de aanvrager een inschrijvings- bewiis. aangevende den bedrüfstak. wel ken de aanvracer mag uitoefenen. Hier aan zijn verschillende voorwaarden en beperkingen verhonden Deze beschik king treedt 12 September in werking NEDERLAND IN DEN VREEMDE AMSTERDAM, 13 September. - Het secretariaat der vereeniging „Neder land in den Vreemde" verzoekt on? mede te deelen. dat de jaarvergade ring dezer vereeniging op Zaterdag 21 September a.s. in het Muiderslot niet Vil DOODELIJK ONGEVAL VHERTOGENBOSCH, 13 Sept. He denmorgen omstreeks zes uur is op den Roovschendijk nabij den weg naar Heer- de onder Veghel een ernstige aanrijding gebeurd. De gebroeders van Heeswijk die per rijwiel op weg waren naar hun werk in de Bat'a-fabrieken te Best. zijn door tot nu toe onbekende oorzaak, in botsing gekomen met een autobus. De 20-jarige v. H. is aan de gevolgen onmid dellijk overleden. Zijn broer is in levens gevaarlijken toestand naar het St. Jo- sephziekenhuis te Veghel overgebracht. De gemeentepolitie stelt een onder zoek in. Tweetal zaken berecht ARNHEM, 13 Sept. Op 14 Mei van dit jaar, toen de bevolking van Nij- kerk geëvacueerd was, had de 27 jarige los werkman K. de R. uit Harderwijk aldaar een hoeveelheid goederen weg gehaald. Zijn buit bestond uit overhem den, kinderkleeren. rundvet en andere levensmiddelen, tabak, sigaretten, een regenmantel, een heerenrijwiel enz. In verband met deze plundering was hii door de rechtbank te Zwolle tot ne gen maanden gevangenisstraf veroor deeld met aftrek der preventieve hech tenis. De officier van justitie had een jaar gevangenisstraf geëischt. Hef gerechtshof te Arnhem behandel de deze zaak thans in hooger berqep. De verd. legde een volledige bekentenis af. De advocaat-generaal, mr. Hermans, zeide in zijn requisitoir dat, al was de lijst van gestolen, goederen groot, de opgelegde straf te hoog geacht moet worden, in verhouding tot andere voor dergelijke misdrijven uitgesproken vonnissen. Hij eischte thans zes maan den gevangenisstraf met aftrek dei- preventieve hechtenis. Uitspraak 26 September a.s. ZWOLLE. 13 Sept. Veertien dagen geleden hebben zich voor de Zwolsche rechtbank te verantwoorden gehad W. v. V. en A. H. uit Niikerk, verdacht van diefstal, .tijdens de evacuatie. Zij had den voor het cvacuatiebureau te Erme- lo, waar zij tijdelijk waren onderge bracht, aardappelen uit Rarneveld moeten halen met,, een auto. Onderweg waren zij in Niikerk aangegaan en had den daar uit een winkel, waarvan de deur openstond, 100 pakjes koffie, 10 flesschen cognac, eenige flesschen samos. potten jam en pindakaas weg genomen. Wegens dit feit had het O.M. acht maanden gevangenisstraf tegen hen gevorderd. De rechtbank vandaag uitspraak doende veroordeelde elk der beide mannen tot een maand gevange nisstraf. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN OMMEN, 13 Sept. Op den Stations weg is gisteravond omstreeks zeven uur een auto. waarin een dame en twee heeren zaten, dioor de gladheid geslipt en over den kop geslagen. Alle drie in zittenden werden, nadat zij ter plaatse behandeld waren, ernstig gewond naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Marechaussee, die spoedig ter plaatse was, zorgde voor een. vlot verloop der hulpverleening. Nu 9e avonden zoo erg lang zijn! een leesportefeuille „EIGEN KEUZE" van BOEKHANDEL Langestraat 33 Telef. 3232 Vraagt gratis prospectus. AMSTERDAM. 13 Sept. „De visch van het oogenblik". Onder dezen titel is de commissie ter bevordering van het. vischverbruik in Nederland, in opdracht, van de Nederlandsche Visscherij Cen trale en met medewerking van het Cen traal Verkoopkantoor voor Mosselen, het Verkoopkantoor voor Garnalen en de Nederlandsche Heide Maatschappij, gis teren een grootscheepsche actie begon nen, welke tot doel heeft de Nederlan ders er toe te brengen, nu het vleesch niet meer in die mate voorradig is als vroeger, visch een ruime plaats op het menu te geven. In de eerste plaats mos selen, daarnaast garnalen en zoetwater visch, zullen onder de aandacht van hét publiek worden gebracht. De voedings waarde en het vitaminegehalte van visch zijn vrijwel gelijk aan die van vleesch, terwijl visch in vele gevallen lichter vprteerbaar is. De visch van het oogenblik behoort aan de eischen te vol doen. welke dezen tijd stelt. Het moet groote voedingswaarde bezitten en bo vendien moet de bereiding dusdanig zijn, dat de huisvrouw geen moeilijkheden kriigt met de distributiereeeling. met andere woorden, dat het niet te veel bon nen kost. De mogelijkheden, welke op dit punt de mosselen en garnalen bieden, hebben wij kunnen keuren, daar de commissie ter bevordering van het vischverbruik in Nederland in .hotel Krasnapolskv een bijeenkomst hi'eld. waar deze gerechten werden geserveerd. De heer Th. Meve- rink. voorzitter, hield daarbij een rede. waarin hij de bedoeling der actip uiteen zette en bovendien de hoop uitsprak, dat de zeevisch niet uit het geheugen zal gaan. nu de toestand van dien aard is. dat de visschers niet uit kunnen varen. De geografische liggingv an ons land is zoo, dat Nederland welhaast altijd als het land der visschers zal blijven be staan. Dan werd nog het woord gevoerd door den heer J. C. Heinerikx. directeur van het Centraal Verkoopskantoor van Mosselen, die. het een en ander over deze schelpdieren vertelde. Het mosselzaad men vercete niet. dat ner iaar vijf :g milliopn kilogram in Zeeland gekweekte mosselen, ter waarde van f 1.100.000,— wordt i«-ordt in ondiepe banken in de Ooster-Schelde en Grevelin- gen opgekweekt tot volwassen dieren, welke dan twee a drie jaar oud zijn. Het jaargetijde dat de mosselen het lekkerst zijn, is de winter. De heer J. P. Vrolijk, directeur van het Vérkoopbureau voor Garnalen, sprak hierna over het gebruik van garnalen. De aanvoermoeilijkheden ziin thans groot, doch men hoopt deze spoedig te kunnen overwinnen. Daar de garnalen het lekkerst ziin, wanneer zij levend ge kookt worden, is men thans gedwongen de garnalen aan boord van de schepen te koken. De heer A. J. L. Looyen. visscherijamb- tenaar der Nederlandsche Heidemaat schappij, sprak ten slotte noe over de zoetwatervisch. Vroeger werd deze zeer veel in ons land gegeten, doch langza merhand heeft de zeevisch haar verdron gen. Thans is de zeevisch echter prac- tisch uitgeschakeld en krijgt de zoetwa tervisch dus weer een kans. De Heide maatschappij heeft zich reeds jaren be ijverd, deze visch tot een volksvoedsel te maken. En door haar smaak en door haar voedingswaarde heeft zij daar recht op. Tot besluit van deze propagandabijeen- komst werd een film over den haring vangst vertoond, waarbij de heer A. de Graaf de explicatie verzorgde. Er bestaat een oud rijmpje, dat zegt: Haring in het land. dokters aan de kant. Dit spreekt; voor zich zelf. VERPLAATSING CORRESPONDENTIE BUREAU VAN HET NEDERL. ROODE KRUIS "s-GRAVENHAGE, 13 September. Het correspondentiebureau van het Ne derlandsche Rnode Kruis, thans tijdelijk gevestigd Zwa: te weg 73. zal met inzang van 13 September a.s. zün gevestigd J^n Pietersz. Coenstraat 10. Den Haag. RECTORAATSOVEFDR ACHT VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM, 13 Sept. - Op 18 Sep tember zal om halfvier in het gebouw van de Maatschappij voor den Werken den Stand. dr. A. Siz^o. na vermelding van de lotgevallen der Universiteit in het af~eloopen academie:aa- hef recto raat overdragen aan professor mr. V. H- Rutgers.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8