Nobel werk van het Int. Roode Kruis %uxl£& DUITSCH KAPITAAL IN HET BUITENLAND Van Bulgarije en Roemenië Geconcentreerde Duitsche aanval op geheel Engeland Het „Huis der Hulpvaardigheid" te Qenève D GEEN TOLGRENS MEER Engeland en de werkelijkheid Herstel der situatie van voor V/ersailles AANVALLEN IN STIJGENDE LIJN Argentijnsch crediet voor Engeland? DONAUCOMMISSIE EXIT Militair bestuur in Zevenburgen Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1940 Duizenden brieven spreken van wanhoop en vertwijfeling Van ónzen correspondent) GENEVE. Sept. „Wir dannenher aus gerechter Mit- leiden bewogen werden werden, deneh- selben eine sichere vnd freye Retraite in alle unsere Lande und Provinciën in Gnaden zu Ötferierem" EZE woorden .,van het Edict van Potsdam van loS5, dat den om-hu n- geloof-vervolgden een asyl beloofde, brachten de inwoners van Geneve aan op hun Hervonnings-standbeeld ter her innering aan den grooten Brandenburg- te hen Keurvorst Weinige schreden daarvan verwijderd biedt do Calvijnstad de: thans wederom bedreigde menschheid opnieuw een wijkplaats in de gedaante van het Inter nationale Comité van h^j, Roode Kruis. De pompeuze fassade van het „Palais Electoral" verbergt een enorme zaal, die ec-ns diende voor politieke bijeenkom sten en sport-évenementen, kiezers-ver garleringen en - boks-matches. Ook de Volkenhond kwam hier enkele malen tezamen en van deze zaal uit rechtte de Negus zijn laatste appèl tot de volkeren De vlag van het Roode Kruis, die van het balcon hangt, brengt het eenige kleu rige accent in de groote ruimte. Geen schilderijl geen plakaat versiert de wan den, noch een manend „Nooit meer oor log" of een portret van den grijzen Hen ri Dunant. Slechts zakelijkheid regeert hier: enkele landkaarten, zooals de geschiede nis der laatste maanden die heeft ge vormd; statistieken over den gepresteer- den arbeid, over ontvangen en verzon den correspondentie. Ruw getimmerd zijn de houten wan den aan heide zijden der zaal, waardoor afgescheiden bureauruimten ontstaan. Primitief zijnde .rijen tafels in (het mid den, waaraan de assistenten hun werk plaats hebben. Én men denkt, onwille keurig aan den schepper van het Roode Kruis: Henri Dunant, die op het slag veld van Solfdrino zijn reddings werk organiseerde en daarbij ook gei bruik maakte van de onmiddellijk aan wezige, zeer primitieve hulpmiddelen.... Roerende hulpvaardigheid RGANISATIE is het „Leitmotiv" in een reusachtig bedrijf als dit, waar men reeds meer dan een millioen adres sen heeft verzameld en gerangschikt. Doch ook de meest verrégaande mecha niseering ontslaat iiiet v«rï den plicht, ieder geval volkomen individueel te be handelen en daar, waar misschien de dood van een gezochten soldaat aan de achterblijvenden moet worden mede gedeeld. zoo nauwkeurig mogelijk de omstandigheden, waaronder het overlij den plaats vond, de namen der mede strijdende kameraden en de getuigen van zijn laatste minuten té vermelden, den naam van dengene, die aan het graf sprak cn 'de' nauwkeurige plaats, waar de zoo plotseling uit het leven weg gerukte zijn laatste rustplaats vond. Zonder de roerende hulpvaardigheid der tallooze vrijwilligers zou het Inter nationale Comité van het Roode Krui6 onmogelijk zijn liefdeswerk kunnen vol brengen. Naast 180 betaalde, zijn 1400 volkomen gratis werkende krachten, uitsluitend Zwitsers, in het gebouw werkzaam. Talrijke mannelijke en vrou welijke studenten hebben hun vacantie- plannen gewijzigd om hier te komen helpen. Oudere dames en heeren heb ben hun leven door dezen arbeid een nieuwen inhoud kunnen geven. Een fabrikant uit het Kanton Graubünden brengt zijn vacantiedagen door met het 6orteeren van buitenlandsche brieven, „omdat ik geen militairen dienst kan verrichten". Een grijze, gepensionneerde onderwijzeres uit Zurich geeft op vrien delijke en rustige wijze inlichtingen over de hoeveelheden levensmiddelen, tabak en ondergoederen, die men den krijgsgevangenen mag zenden. Uit ieder paar oogen schittert en uit iedei1 ant woord bespeurt men de eerlijke en waarachtige hulpvaardigheid, waarvan ieder hier bezield is Niet-eindigende stroom Gisteravond, toen de zaai om 6 uur leegliep, heeft de oude heer aan den ingang met krijt op het bord de balans van dezen dag geschreven: 12347 brieven ontvangen, 8475 brieven verzonden. Vanmorgen is weer een do zijn zakken met brieven aangekomen, die allereerst, nader worden uitgezocht. Een blik op ieder couvert: welke brie ven moeten apart worden gehouden? Welke zijn de brieven aan het bestuur en aan de leden van het Comité, welke zijn de regeeringsbrieven, die regelma tig de namen der gevonden gesneuvelde vijanden en die der gemaakte gevange nen mcdedcelen? Al deze corresponden tie moet allereerst uit don niet-eindi- genden stroom van brieven worden ge sorteerd. Dan worden de sluizen ge opend en stroomt de papiervlocd verder door de verschillende bureaux. Tek! Tek! Tek! doet de machine, die van 's morgens tot 's avonds onafgebro- ken de duizenden binnengekomen brie ven opent. Padvinders stempelen datum van aankomst en nummer op de brieven en dan gaan de papierstapels naar de volgende ruimte voor een eerste inspec tie. Twee dozijn lezers, stapels aflegdoo- zen! Vonrlnnpig wordt de corresponden tie in vier groepen verdeeld: Franschen: militaire gevangenen in Duitschland en Engeland; vermisten; civiele vluchtelin gen. Hoop en vertwijfeling \T ROUWEN, moeders en doch- ters smeeken het Internatio nale Roode Kruis om een nader onderzoek: „Je suis sans nouvel- les de mon fils depuis le 14 juin". Hoeveel slapelooze nachten, hoe veel hoop en vrees verbergen zich achter deze paar woorden 1 Welk een machteloos rukken aan de tra lies der wanhoop Aangrijpend zijn deze. meestal door een ongeoefende vrouwenhand geschre ven, smeekbeden. „Mijn zoon stond als artillerist aan de Somme. Sedert 8 Juni heb ik geen teeken van leven meer van hem vernomen" Of het Roode Kruis alsjeblieft wil helpen, om hem te vin den Een kaart uit Marseille: „Jacques P., onder-officier in het 24. Detachement, se dert. begin Juni in de omgeving van Vi- trv-le-Francois vermist". Een Duitsche vrouw schrijft.: „Mijn man is gevangen in Engeland. Hij schreef mij een briefje, doch vergat zijn adres te vermelden. Kunt U het voor mij te weten komen?" De regeeringen der oorlogvoerende sta ten zenden de lijsten der gevonden ge sneuvelde vijanden en der gevangenen naar Genève. Telegraphisch geeft het Roode Kruis deze lijsten aan de betref fende.regeeringen door en per post volgt ter controle de phofocopie der ontvangen lijsten, waarvan het origineel in het ar chief te Genève wordt bewaard. Voortdurend wordt het van alle zijden toestroomende adressen-materiaal groo- ter. De kans, dat vecmisten wörden ge vonden, wordt steeds grooter. Dagelijks kan gemiddeld de verblijfplaats van 1500 vermisten aan de familieleden wor den medegedeeld. Millioenen vrouwen, kinderen en ouden van dagen vluchtten voor de oor logsverschrikkingen naar het Zuiden: van Nederland, België, van de oevers den Seine en der Loire. Aisne en Oisne, van Parijs en de omliggende plaatsen. Hun woonsteden liggen eenzaam en ver laten; de mannen, de zoons, de vaders, weten niets over het lot van hun naas ten. Hou zouden deze uit-elkaar-geruk- ten elkaar ooit terug kunnen vinden zonder de mensehlievende bemiddeling van het-Internationale Roode Kruis in Genève? Wanneer het Roode Kruis gevraagd^ adressen heeft kunnen uitvinden, mo gen de krijgsgevangenen met hun fa milie en ook de bewoners van met elkaar-in-oorlog-zijnde-landen via Genè ve korte, hoogstens 25 woorden tellende, briefjes van strikt persoonlijken inhoud aan elkaar schrijven. Het hierboven geschetste is een be langrijk onderdeel van het werk van het Internationale Comité van het Roo de Kruis. Doch het is nog lang niet alles. Van zeer veel belang is bijv. ook de organisatie en uitrusting van 1 e- vensmid de lent rein en naar ge bieden, waar de bevolking met een groot gebrek aan levensmiddelen heeft te kampen, het zenden van lectuur aan krijgsgevangenen, enz., enz. Tn alle landen is men algemeen over tuigd van het nobele, onzelfzuchtige en zegenrijke werk. dat hier in Genève wordt verricht! FRED. K. A. ROMBACH. JUOOOOOOOOUOOOOOOOOC AfdBonneterie o o O O O O O O O O O o Wollen en Zijden Shawls o o o o o o o o O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O oooooooooooooooooooo Peignoirs Wollen Arm-Shawls Vesten en Pull-overs Handschoenen in wol en in leder GEEN CVERHEERSCHING VAN DUITSCH KAPITAAL IN NEDERLAND TE VREEZEN BERLIJN, 13 Sept. Onze V.P.B. correspondent meldt: Naar te Berlijn verluidt zal binnen korten tijd de tot dusver nog bestaande tolgrens tusschen Duitschland en het protectoraat defini tief worden opgeheven. Deze maatregel lag reeds lang in de bedoeling, maar was uitgesteld, om een zekere aanpas sing van de economische verhoudingen in het Protectoraat aan die van het ove rige rijksgebied af tè wachten. Inmid dels is deze aanpassing, met name wat het prijsniveau betreft, zoover tot stand gekomen, dat de tolgrens kan worden opgeheven, zonder dat de economische cn sociale verhoudingen in het protec- totaal daardoor worden geschaad; In handelsovereenkomsten met andere lan den is reeds met den nieuwen toestand, ontstaan door het vervallen van de tol grens, rekening gehouden. Amerikaansch - Canadeesche verdedigingsovereenkomst WASHINGTON, 13 Sept. (D.N.B.). Canada en de Vereenigde Staten zullen gemeenschappelijk het uitbreiden van steunpunten voor de luchtvloot ter hand nemén, niet alleen aan de Atlantische Oceaarikust, doch ook aan de Stille Oceaankust van Canada. .Naar goed ingelichte kringen in Was hington. mededeelen, i3 in verband met de Amerikaansch-Canadeesche inspec tie van de Westkust van Canada over eengekomen, de Canadeesche steunpun ten voor de luchtvloot op het eiland Vancouver en op het Koningin, Charlot te eiland gemeenschappelijk te vergroo- ten. HET BEDRIJFSLEVEN IN ROEMENIE BOEKAREST, 14 Sept. (D.N.B.). Bij decreet is het ministerie van economi sche zaken gemachtigd, voor indus trieel© en (handelsondernemingen een regeeringscommissaris te benoemen. Men wil hiermede bereiken, dat de aanpassing van de werkzaamheden de zer ondernemingen aan de algemeene politiek van den staat gewaarborgd wordt en dat elke sabotage wordt voor komen;. BERLIJN, 13 September(V.P.B.) Onze correspondent meldt: De Duitsche vergeldingsactie tegen Engeland is even krachtig als aanhoudend. Het rhythme van de opeenvolgende Duitsche aanvallen kent nauwelijks een onderbreking; slechts on gunstige weersomstandigheden leggen bij tijd en wijle een zekere beperking op- Men merkt hier echter op. dat iedere ver betering van den weerstoesland onmid dellijk een overeenkomstige uitbreiding en intenslveering van de Duitsche aanvallen ten gevolge heeft. In het ononderbroken voortduren van deze geweldige luchtope- raties kan men een bewijs zien van den ernst en de beteekenis van de huidige oorlogsfase; zij wijzen tevens op de mo gelijkheden van verdere strategische ont wikkelingen. Men vestigt er onze aandacht op dal, terwijl de Duitsche aanvallen o'p Londen gericht zijn, tegelijkertijd andere belang rijke centra van de Zuidkust tot in Schot land voortdurend het voorwerp van Duit sche, bombardementen zijn. De 'actie van Duitsche kustbatterijen en het lange af- standsgesrhut aan de kust van het Ka naal rondt het beeld van den geconccn- freerden Duitschen aanval op het Brit- sche eiland af. Tegenover deze feiten toont de radio rede, die Churchill gehouden heeft, een ontstellend gebrek aan werkelijkheids zin. al is het aan Duitsche kringen niet ontgaan, dat de Engelsche premier met meer ernst dan ooit te voren het Brit- sche publiek de mogelijkheid van een Duitschen inval voor oogen heeft gesteld. De bewering, als zou de actie tegen Lon den een „barbaarsche aanval op burgers" zijn, wordt hier ten stelligste van de hand gewezen. Nog steeds, zoo verklaren politieke en militaire kringen te Berlijn, is de Duitsche vergeldingsactie tot de voor den oorlog belangrijke objecten in het stadsgebied van Londen beperkt. Dat de bevolking mede door deze aanvallen wordt getroffen, komt uilsluitend voort uit de omstandigheid, dat deze in de on middellijke nabijheid van militaire ob jecten haar woonwijken heeft. Overigens wordt er op gewezen, dat Engeland zelf een dergelijken oorlog heeft gewild, ge tuige zijn maandenlang herhaalde aan vallen op Duitsche 'burgers, in de laat ste nachten wederom op Hamburg, Bre men en Berlijn. Het lot. dat Engeland an deren had toegedacht, ondergaat het thans zelf. Iemand als Duff Cooper, die in de .gegeven omstandigheden op te ver wachten Duitsche vredesvoorstellen zin speelt, moet wel van iederen zin voor realiteit gespeend zijn. zoo merkt men hier op. En gelijksoortige geruchten, die weer in Amerika de ronde doen, noemt men te Berlijn dwaas en onbegrijpelijk. Eenzelfde gebrek aan werkelijkheids zin ziet men hier in de verslagen, die de Britsche vliegers over hun aanvallen op Duitsohe steden uitbrengen. Zoo beweer de het Britsche ministerie van luchtvaart gisteren, in een officieele mededecling. dat het Potsdnmmer BahnhOf 'en het An- halter Bahnhof alsmede een lucljtafwecr- batterij in den Tiergarten door Britsche bommen getroffen zijn. Men moet zelf te Rerlijn vertoeven en dagelijks de ge noemde stations met. hun ononderbroken levendigheid van aankomende en ver trekkende reizigers zien, alsook de situa tie in den Tiergarten kennen, om de ver bazing van de Berliinors over dergelijke Rritsche berichten te kunnen begrijpen. Hetzelfde geldt voor de Britsche bewe ringen over voltreffers op het vliegveld Tempélhoff. (Bijzondere correspondentie) r\ E ontwikkeling van den oor- LZ log heeft tot gevolg gehad, dat Groot-Brittannië als afne mer en als leverancier van het vasteland van Europa verdwenen is en men laat er hier geen twijfel over bestaan, dat Engeland na een eventueele Duitsche overwinning zijn betrekkingen met de landen van Europa slechts in beperkte mate zal kunnen herstellen. Het Britsche kapitaal heeft zich in tal rijke Europeesche landen, in het bijzon- I der ten Noorden, ten Zuid-Oosten en ten Westen van het Duitsche Rijk, machts posities verschaft, die ook in dezen oor log weer ziin aangewend om Duitsch land het betrekken van-belangrijke pro ducten, levensmiddelen en grondstoffen te bemoeilijken. De Duitsche politiek, die zich ten doel heeft gesteld den Brit- schen invloed op het vasteland van Europa te breken, zal deze kapitaalbe leggingen zeker niet in den ouden om vang en in den vroegeren vorm kunnen laten bestaan. Het. misbruik dat de westelijke mogendheden- van hun machtsposities in het Donau-gebied ge maakt hébben, heeft de landen in dit ge bied er toe gebracht maatregelen tot be scherming van de nationale economie te nemen eh de bevoegdheden van de kapitaalbezitters in te perken. Nimjner is de deelneming van de westelijke mo gendheden aan de economie van de nog weinig ontwikkelde landen een echte, vooruitziende hulp bij den nationalen opbouw geweest. Duitschland zal de vroegere rol der Westersche mogend heden niet Overnemen TN Nederland en België is den laalsten 1 tijd de bezorgdhéid tot uitdrukking ge komen, dat Duitschland de rel van Frank rijk en Engeland zou overnemen cn door kapitalen in eerstgenoemde landen le be leggen, sleutel-posities zou gaan innemen, waardoor aan deze landen zelf de beschik king over belangrijke deelen van hun eco nomie zou. wordenontnomen. Naar aan leiding van deze vrees wordt te. Berliin verklaard,' dat het met de D'uitsche poli tiek in strijd is, zich thans van dezelfde middelen te bedienen die zij vroeger in. de kapitaalkrachtige westelijke mogendheden veroordeeld heeft. Dat beteekent natuurlijk niet, dak de voortschrijdende economische samenwer king van de staten van het vasteland haar invloed niet op den financieelen grondslag van belangrijke, ondernemin gen zou doen gelden. Het zou echter tegen den geest van deze samenwerking indruisèhen indien de kapitaal-deelname eenzijdig bleef. Duitschland heeft zijner zijds aan de deelname van buitert- landsch kapitaal aan Duitsche onderne mingen. wanneer daar geen hëersch- zuchtige bedoelingen mee gepaard gingen, geen moeilijkheden in den weg gelegd en er is geen reden om aan te ne men, dat Duitschland in dit opzicht in de toekomst een andere houding zal aan nemen. Van den anderen kant zal Duitschlands deelname aan de econo mie van andere landen uitgebouwd moeten worden, opdat een zeker over wicht wordt verkregen. Geert misbruik van invloed op economisch gebied "V/r EN. mag immers niet vergeten; dat iV1 Duitschland op dit gebied iets in te halen heeft, waarvan het twintig jaar lang verstoken is gebleven. Het ver drag van Versailles beroofde Duitsch land geheel van zijn aandeel in de voor malige vijandelijke landen. Van zijn aan deel in de economie der neutrale landen ging als indirect gevolg van het ver drag van Versailles veel verloren daar Duitschland zich gedwongen zae tot dekking van zijn dringendste behoef ten aan voedingsmiddelen en grondstof fen deviezen te verwerven. Duitschland zal ongetwijfeld de mogelijkheid aanvat ten om zijn economisch aandeel in bui tenlandsche ondernemingen op de hoog te te brengen, welke met de politieke en economische beteekenis van Duitsch land overeenkomt. Men verklaart hier echter; dat de hier en daar opgedoken bewering, als zou Duitschland in de toe komst zijn invloed op dit gebied willen misbruiken om groote buitenlandsche werken stop te zetten en de daardoor vrij komende belangen op Duitsche on dernemingen over te brengen, in ieder opzicht volkomen onjuist is. Vlamingen zal recht geschieden F)E instelling van een ambtelijke com- missie onder voorzitterschap van dr. Borms voor de vaststelling van de schadevergoeding, uit te keeren aan Vlaamsche oud-activisten, wien in 1918 hun burgerrechten, betrekkingen en pen sioenen werden ontnomen, heeft bii de naar het buitenland uitgeweken activis ten een buitengewoon goeden indruk ge maakt. Het feit. dat dr. Borms met de leiding is belast, beteekent dat allen Vlamingen, die voor de Vlaamsche zaak hebben geleden en gestreden, thans wecht zal geschieden. Het in Duitschland bestaande comité voor recht en herstel der Vlamingen zal zich ej- thans toe bepalen de ambtelijke commissie te Brussel met raad en daad terzijde te staan, in de eerste plaats ten behoeve van de in Duitschland woon achtige Vlaamsche uitgewekenen. Duitsch oordeel over den oorlog tegen Engeland BERLIJN, 13 Sept. (A.N.P.). De te genwoordige phaze van den luchtoor- log tegen Engeland wordt op grond van waarnemingen tijdens de jongste ge vechten en op grond van de bekende Duitsche maatregelen, waarvan in de Duitsche officieele berichten gesproken wordt, gekenmerkt als een strijd op groote schaal, die niet tot een paar grootscheépsche aanvallen beperkt blijft. Als beslissend beschouwt men in welingelichte Duitsche kringen de vol gende feiten: 1) De leiding van de grootscheep- sche aanvallen door Rijksmaarschalk Goering bewijst, dat "het hier niet gaat om op zichzelf staande acties, doch om aanvallen, die even krachtig als van langen duur zijn. Zoo wordt in het weermachtsbericht van Maandag ge zegd. dat de aanvallen ondanks het slechte weer zijn voortgezet. Men houdt derhalve -te Berlijn rekening met een stelselmatige voortzetting van deze aan vallen, waarvan men weet, dat zij zich in een stijgende lijn kunnen bewegen. 2) Het luchtruim boven Londen wordt, naar uit de Duitsche waarne mingen gebleken is, hoe langer hoe meer door de Duitsche luchtmacht be- heerscht. Er is b.v. geconstateerd, dat dé Duitsche jachtvliegtuigen in ruime mate er in. geslaagd zijn, de Engelsche jagers van de Duitsche gevechtsvlieg tuigen verre te houden. Bij de 26 Duit sche vliegtuigen, die Zaterdag verloren zijn gegaan, waren ondanks het groote aantal der deelnemende vliegtuigeii slechts vier gevechtsvliegtuigen. Het gebruik van jachtvliegtuigen voor de bescherming der bommenwer pers heeft weliswaar tot. verliezen on der de Duitsche jachtvliegtuigen ge leid, doch het beoogde doel, de bom menwerpers te beschermen, werd be reikt. 3) De Engelsche afweer, vooral door jachtvliegers, werd in toenemende mate zwakker. Volgens de Duitsche waarne mingen moesten de Engelschen reeds niet volledig opgeleide vliegtuigheman- ningen naar het front zenden. Ook is herscholing van gevechtsvliegers tot jachtvliegers geconstateerd. Daarbij komt de afmatting van het Engelsche personeel. Men heeft van Duitsche zijde sterk den ïndruk. dat de Engelsche ja gers trachten, ernstige gevechten uit den weg te gaan. In hoeverre het gebruik van Poolsche en Tsjechische vliegers, waarop van Engelsche zijde in het bij zonder gewezen is, een gevolg is van zwakke plekken in de Engelsche lucht macht, kan van Duitsche zijde moeilijk beoordeeld worden. BUENOS AIRES, 13 Sept. (D.N.B.). De Argentijnsche pers meent te weten, dat in kringen, die nauwe betrekkingen met de regeering onderhouden, het ge rucht de ronde doet omtrent verleening van een crediet aan Engeland voor den aankoop van levensmiddelen. Het tota le bedrag, dat overwogen wordt, zou rond vierhonderd milliowi pond sterling bedragen. Daar deze som onder de te genwoordige omstandigheden in het ge heel niet of slechts moeilijk vol gens het clearing-procedé door een uitbreiding van den uitvoer van Engelsche goederen naar Argentinië ge compenseerd kan worden, zou als tegen prestatie de schrapping van de in En geland opgenomen argentijnsche leenin gen in het voornemen liggen. Londen moet noodgedwongen den eenig mogelij ken wee gaan, daar het zijn deviezen en goud uitsluitend voor de Amerikaan- sche leveranties van oorlogsmateriaal noodig heeft. Naar verluidt, vormt het Engelsch verzoek om crediet voor het financieren van levensmiddelenaankoopen in Ar gentinië het onderwerp van diepgaande besprekingen door de bevoegde instan ties. De bladen spreken van een bedrag van 500 millioen pesos en schrijven, dat een zoo vérstrekkend crediet niet zonder voldoende waarborgen mag wor den verstrekt Enkele bladen zijn van meening, dat de in Londen opgenomen Argentijnsche leeningen en ook de En- getsche spoorwegbedrijven en bevroren vleesch-industrieën in Argentinië als onderpand zouden kunnen gelden. ROEMEENSCHE REGEERING BOEKAREST, 14 September. (D.N.B.). In politieke kringen verwacht men, dat generaal Antpnescu vandaag zijn nieuwe kabinet zal vormen. Hij is over deze regeeringsvorming reeds tot prin- cipieele overeenstemming met de lei ding dér IJzeren Garde gekomen. DE ONDERGANG VAN DE IVANHOE LONDEN. 13 Sept. (D.N.B.). De Britsche admiraliteit maakt via de Lort densche radio een lijst bekend, van de genen die bii den ondergane van de „ïvanhoe" zijn omgekomen. Een officier en dertig manschappen hebben hierbij het leven verloren. Drie leden der be manning zijn gewond. Sofia wenscht vriendschaps betrekkingen met Boekarest SOFIA, 14 Sept. (D.N.B.) Naar aan leiding van de ratificatie van het Bul- gaarschRoemeensche verdrag van Krajowa geven de bladen opnieuw uiting aan den oprechten wensch van Bulgarije, dat de betrekkingen tusschen de beide buurvolken zich zullen ontwik kelen in een geest van duurzame vriendschap. De technische kwesties zijn geregeld, zoo schrijft b.v. het blad Mir, thans be gint de psychologische zijde van de ontwikkeling, die Moor de begroetings telegrammen is ingeleid. Door de ratificatie van het verdrag is niet slechts een politieke aangelegen heid tusschen twee staten geregeld, daarmede is ook de vriendschap tus schen de beide volken vernieuwd. In dit verband veroordeelt de Slovo de po litieke methoden van Engeland. De voorzitter van de Sobranje, Logo- fetoff, verklaarde, dat de buitengewone zitting van het parlement geopend zal worden op 21 September om negen uur 's morgens, dus op het uur, waarop de Bulgaarsche troepen de zuidelijke Dobroedsja binnentrekken. Het ligt in de-bedoeling begin volgend jaar in de teruggekeerde provincie verkiezingen voor de Sobranje te houden. Al naar ge lang van het aantal stemmen zullen negen of tien afgevaardigden worden gekozen. Naar van betrouwbare zijde verluidt, zal vandaag te Boekarest de uitwisse^ ling geschieden van de ratificatie-oor konden betreffende het Bulgaarech- Roemeensche verdrag van Krajowa. De leden van de Bulgaarsche commissie voor de overname begeven zich in den loop van den dag naar Warna, om vol gens het verdrag Zaterdag om 6 uur na middags de Roemeensche grens te over schrijden en met de werkzaamheden in de zuidelijke Dobroedsja te beginnen. Deskundigen zullen de veilig heid der scheepvaart waarborgen BERLIJN, 14 Sept. (D.N.B.) De In ternationale Donaucommissie heeft op gehouden te bestaan. De Deutsche Di ploma tisch-Politische Korrespondenz schrijft over dit door Versailles in het leven geroepen instituut., dat de regu leering van den Donau stroomopwaarts van Braila de zaak van de oeverstaten was. Het toezicht op de- stroomversnel lingen aan de IJzeren Poort berustte in hoofdzaak 'bif de Oosfenriiksrh—Hon- gaarsche monarchie. Nai haar uiteenval len maakten de westelijke moegendhe- den van de gelegenheid gebruik om zich kunstmatig in deze aangelegenhe den in te dringen. De oorspronkelijk zuiver-kapitalistisché motieven kregen later een politiek tintje: de westelijke mogendheden wilden in dit gebied vas ten voet krijgen. Sedert het uitbreken van den tegenwoordigen oorlog deden zii alles om de Dnnauscheepvaart te be moeilijken en zelfs door sabotage in ge vaar te brengen. Door de besluiten van Weenen is voor goed een einde gekomen aan het gevaar van misbruik. De Wes telijke mogendheden hebben voortaan over de Donau niets te zeggen. Zoolang het Donauvraagstuk niet definitief ge regeld is. zal natuurlijk alles gedaan worden om de veiligheid der internatio nale scheepvaart te waarborgen. Dat zal echter niet de taak van politieke afge zanten zijn. maar van deskundigen, wier vakkennis een garantie voor de handhaving van een ongehinderd ver keer op den levensader van geheel mid den-Europa zal zijn. BOEDAPEST, 13 Sept. (D.N.B.). In de door de Hongaarsche troepen bezet te streken van Zevenburgen treedt het militaire bestuur in werking. Het is de bedoeling, dat met vermijding van bu reaucratische vormen zoo snel mogelijk maatregelen worden genomen om het gebied nieuw leven in te blazen. Spoor wegen, post. autobussen en politie heb ben den dienst hen-at. De hoogste in stantie voor het militair bestuur is de chef van den generalen staf, onder wien drie generaals, drie vertegenwoordigers der regeering en een reeks deskundigen staan. De rijksbestuurder Horthv, zal Zon dag zijn plêchtigen intocht in Kolozsvar houden. Engelsche luchtaanvallen op burgerbevolking BERLIJN'. 13 Sept. (D.N.B.). De Brüsche luchtmacht heeft ook in den nacht van 12 op 13 September haar bomaanvallen op de Duitsche burgerbe volking gericht. In de nabijheid van een West-Duitsche stal viel een brandbom op een boerenhuis, dat volkomen in asch werd gelegd. Personen werden niet getroffen. In een ander geval deden En gelsche vliegers een aanval op een ge heel alleenstaande boerenhofstede. De schuur en de stal van de boerderij gin gen in vlammen op. Het vee. uitgezon derd het kleine vee. kon nog gered wor den. Ook hier werden geen personen ge troffen In het Roergebied werd een woonhuis door verschillende Engelsche vliegt uie- bommen ernstig beschadigd. Bovendien wierpen de Engelsche vliegers een aan tal bommen op het open veld. Hiermede heeft de Britsche luchtmacht eens te meer de gebruikelijke systeemloosheid an haar nachtelijke bomaanvallen ba- wezen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3