Spanje en de opbouw van een nieuw Europa Suner door Hitier ontvangen Gevluchte Belgische regeering ontbonden Het tuighuis te Woolwich Antonescu in actieven dienst Tweeduizend dooden in Engeland Engelsche bommen op een kerkhof DE SCHADE IN LONDEN Hulp aan Finland Duitsche pers hekelt de Engelsche berichtgeving INLICHTINGEN VERSTREKT over opstelling van de Grebbelinie Vijf jaar opgelegd Zijn post verlaten ECHTELIJK DRAMA BERECHT Zij kón het niet laten TEWERKSTELLING VAN WERKLOOZE HOOFDARBEIDERS Acht maanden geëischt wegens poging tot inbraak lc BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940 „Aan Spanje komt een voorname plaats toe in de gemeenschap der Europeesche volkeren" BERLIJN. 1? September (D.N.B.) - TAE Beriijnsche bladen begroeten in den Spaanschen minister van bin- m-nlandsche zaken, Serrano Suner. niet alleen een overtuigd vriend van het nationaal socialistische Duitschland en van de as. rnaar ook den leidenden \cr- togenwoordiger van de nieuwe Spaan- sche politiek. waarmede generaal Franco begonnen is. De bladen wijzen erop hoe het Spanje van de Phalanx te zamen met het fascistische Italic en het nationaal socialistische Duitsch land den laatsten striid voert tegen het wegzinkende bewind van de Westelijke democratieën en meewerkt aan don op houw van een nieuw Europa. Nu Ser rano Suner den Duitsrhen bodem als vriend betreedt, zon schrijft dc Deutsche Diplomatisch Politischc Korres- pondenz. is dit hot duidelijkste bewijs, dat de tijden waarin Spanje door an- deren slechts „geduld" werd. thans de finitief voorbij zijn. Duitschland. dat evenals zijn Ilaliaansche bondgenoot den vrijheidsstrijd van Franco en zijn getrouwen heeft meebeleefd, koestert geen anderen wcnsch dan dat het stre ven van dit Land, zijn hinncnlandsche cn buitenlafuische kracht terug te vin den, moge gelukken. De nsmogcndhedeu zijn nl. van meening. dat dit Spanje voor het vernieuwde continent onont beerlijk is. Aan Spanje komt een voor aanstaande plaats Ine in de gemeen schap der Europeesche volkeren. In den persoon van den Spaanschen gast be groet het Duitsche volk een oprechten voorvechter van deze nieuwe Europee sche solidariteit VAN semi-officieele zijde wordt ge meld: Hedenmorgen 11.30 uur is de Spaan sche minister van binnen la ndsche za ken Serrano Suner in de rijkskansela rij in tegenwoordigheid van den rijks minister van huitenlandsche zaken Von Bihbcntrop door don Fiihrer ontvan gen. De afgezant van den Caudillo. werd door don chef van het protocol, gezant Ereiherr von Doernberg van ho tel Adlon naar dc nieuwe rijkskanse larij begeleid, in de Wilhclmstrasse cn op den Wilhelmplntz werden den Spaanschen gast door een groote men- schenmenigte geestdriftige ovaties ge bracht. Toen do auto van den minister het binnenplein van dc rijkskanselarij binnenreed stond een ecreafdeeling van de lijfwacht opgesteld. Aan den ingang werd Serrano Suner door den minister van staat. T)r. Meissner en door den persoonlijken adjudant van den Führer Obergruppen führer Brückner ontvan gen. Daarna hadden besprekingen plaats in do werkkamer van den Führer, waaraan de rijksminister van huitenlandsche zaken deelnam. De Spaansche minister heeft ander half uur bij den Führer in de nieuwe Rijkskanselarij doorgebracht. Bij het verlaten van het gebouw werden den vertegenwoordiger van de met Duitsch land bevriende Spaansche natie door een groote menschcnmenigte hartelijke ovaties bereid. Teruzzi bij den Fiihrer DE Führer heeft vanmiddag om één uur in de nieuwe Rijkskanselarij in gezelschapvan den minister van hui tenlandsche zaken. Von Ribbentrop. den Italiaanschen minister van koloniën. Teruzzi, ontvangen, die in Duitschland vertoeft op uitnoodiging van rijksstad- houder generaal Ritter von Epp. De Italiaanschc minister vormde hii zijn vertrek het voorwerp van levendige ovaties. Kransen van Suner en Teruzzi DE Spaansche minister van binnen- landschc zaken Serrano Suner en de Ilaliaansche minister van koloniën generaal Teruzzi. die beiden op het oogenhlik in de rijkshoofdstad vertoe ven. hebben hedenmorgen elk afzonder lijk een krans neergelegd aan het mili taire eeregedenkteeken Unter den Lin den. Voor het gedenkteeken stond een eerecompagnic opgesteld. GENEVE. 17 September (D.N.B.). Naar uit Vichy gemeld wordt, is de naar Fransch gebied gevluchte Bel- gische emigrantenregeering ontbon den. FRANKRIJK ZOEKT ERSATZ GENEVE. 17 Sept. (D.N.B). Hel door de Engelsche blokkade ingetreden gebrek aan levensmiddelen en grond stoffen heeft Frankrijk gedwongen hei oog op de productie van ersatz te rich ten. Naar uit Vichy gemeld wordt, is men ijverig aan het zoeken naar ver vangingsproductcn voor benzine. Men wint reeds suiker cn olie uit wijndrui ven en doet pogingen om dc sojaboon aan te planten VERANDERINGEN IN HET LAGERHUIS LONDEN, 17 September (D.N.B.). Toen het Lagerhuis vanmiddag voor het eerst na 5 September bijeenkwam, kon men bepaalde veranderingen in de in richting van het huis bemerken. Het grootste deel van dc kostbare ramen is verwijderd en door gewoon glas vervan gen. De tegels, waarmede de eleclrische verlichting aan het plafond was omlijst, zijn thans ook verwijderd. Van groote beteekenis voor de Engelsche wapenproductie BERLIJN. 17 Sept. (D.N.B.) - Naar uit het weermacht bericht van gisteren blijkt, zijn door het Duitsche luchtwa- pen weer doelen in Engeland aangeval len. dia voor de oorlogsindustrie van belang zijn. Zoo zijn de industrieele installaties en tuighuizen te Woohvich een Ooste lijke stad van Londen, van groote be teekenis voor dc Engelsche wapenpro- ductic. In deze voorstad bevinden zich talrijke rijkswapenfabrieken, die in een groot complex geconcentreerd zijn, dat als „Woolwich Arsenal" bekend staat. O.a. bevinden zich in dit complex fa brieken voor de vervaardiging van zwaar cn het zwaarste geschut alsmede inrichtingen, waar de daarbij behoo- rende munitie van zwaar kaliber aan gemaakt wordt. De concentratie van tal rijke wapensmidsen op een zoo beperkt gebied heeft meermalen geleid tot dis cussies in het openhaar en ook in het parlement met het doel deze fabrieken te decentraliseércn. Deze decentralisatie kon evenwel tot dusver niet op de noodzakelijke schaal ten uitvoer gelegd worden. Te Birmingham bevinden zich de grootste particuliere fabrieken voor handvuurwapencn in Engeland. dc „Birmingham Small Arms" die be kend staan als vervaardigers op groote schaal van geweren en mitrailleurs van elk kaliher. Daarenboven, bevinden zich Ie Birmingham talrijke andere fabrie ken van de wapenindustrie. BOEKAREST. 17 Sept. (D.N.B.) Bij Koninklijk Besluit is de minister-presi dent divisie-generaal Antonescu weer in actieven dienst getreden en tot corps commandant. bevorderd. Generaal Antonescu heeft aan Rijks maarschalk Hermann Goering het vol gende telegram gezonden: „Nu er uit de onvergankelijke hoeda nigheden van het volk en uit de offers van zijn jeugd een nieuw Roemenië ont staat, gaan mijn gedachten als vriend en soldaat naar den roemvollen Rijksmaar schalk. vol dank voor de gevoelens van sympathie, welke hij steeds voor mijn vaderland gekoesterd heeft." ROME'S INWONERTAL ROME. 17 Sept. (Stefani). De bladen melden, dat eind Augustus j.l. het aantal inwoners van Rome 1.355.300 bedroeg. De verliezen in de eerste helft van September Churchill in het Lagerhuis LONDEN, 17 September. (D.N.B.). - Churchill heeft vanmiddag in het La gerhuis een verklaring afgelegd. Hij gaf toe. dat de opmarsch van het ïtaliaan- sche leger in Noord-Afrika voortduurde en dat de Britsche soldaten Solloem heb ben opgegeven. De ontwikkeling moet afgewacht worden. Churchill herhaalde daarna de reeds in ziin laatste toespraak in het Lagerhuis afgelegde verklaring, dat Engeland er op voorbereid moet zijn. dat de vijand een landingspoging zal ondernemen. De huidige Duitsche aanvallen conccntreercn zich hoofdzake lijk op Londen. Voor de in de eerste helft van September geleden verliezen, gaf Churchill de volgende cijfers: on geveer 2.000 dooden en ongeveer 8.000 gewonden. Viervijfde gedeel te hiervan is veroorzaakt door de aanvallen op Londen. Tenslotte zeide Churchill: Engeland moet erop voorbereid ziin in de toe komst nog heviger luchtgevechten te zullen zien. KIEL, 17 September (D.N.B.). Het kerkhof van een plaatsje in het district Rendsburg is volgens een door het D.N.B. ontvangen ooggetuigebericht in den nacht van Zondag op Maandag door Engelsche bommen totaal vernield. Het plaatsje, aldus schrijft de oogge tuige, ligt ver van het groote verkeer. Een kanaal of rivier is hier evenmin. Ook ligt hier geen enkele fabriek. In den geheelen omtrek ligt dus geen mi litair of ook maar een voor de oorlogs economie waardevol object Stom verbaasd staan wij op het kerk hof, zoo gaat de ooggetuige voort. Waar eens de graven lagen, zijn thans bom- trechters. Grafkruisen, declen van graf zerken, uit den grond gerukte rozen struiken en hoornen liggen door de kracht der ontploffing her en der op het kerkhof verspreid. Naar de bewoners van het dorp ver tellen, vloog het Engelsche vliegtuig zeer laag, Het geronk der motoren was niet alleen duidelijk te hooren, doch de vlieger had kort te voren ook een licht- kogel uitgeworpen. ROEMENIë RUIM 13 MILLIOEN INWONERS BOEKAREST. 17 Sept. (D.N.B.) Een statistiek van het ministerie van land bouw geeft als aantal inwoners van Roe menië op na den jongsten gebiedsaf- stand 13.291.000 zielen. FRANSCH DEMENTI VAN AMERI- KAANSCH PERSBERICHT WASHINGTON, 17 Sept. (D.N.B.). De Fransche ambassadeur, Henry Haye, heeft een Amerikaansch persbericht ge dementeerd, dat Duitschland de uitleve ring van 85 pet, der_ levensmiddelen- voorraden van het onbezette deel van Frankrijk geëischt zou hebben. Tweeduizend gebouwen vernield, 3000 zwaar en 10.000 licht beschadigd BERLIJN, 17 September (D.N.B.). Volgens Amerikaansche berichten zijn in Londen 2.000 gehouwen van allerlei soort vernield, 3.000 zwaar cn 10.000 licht beschadigd. Ieder deel van de stad, zoo wordt in deze berichten gezegd, is getroffen, liet zwaarste zijn de haven installaties. alsmede de in de buurt van de haven liggende zakenwijk getroffen, liet spoorweg-, ondergrondsche spoor weg- en autobusverkeer is gestremd. De electriciteits- en gastoevoer is tijdelijk gestaakt. Het leven van iederen burger in deze stad van S niilliocn inwoners heeft de invloed van dc jongste gebeur tenissen gevoeld, deels door het verlies van dc vernielde arbeidsgelegenheid cn op zijn minst door een gebrek aau slaap. Deze berichten van neutrale zijde staan in tegenstelling tot de stereotiepe opga ven van Churchill van „eenige schade", „enkele vernielingen" of „een aantal branden". Zij vormen een goede verkla ring voor dc vermenigvuldigde verlies cijfers, die Churchill van het Duitsche luchtwapen opgeeft. HELSINKI. 17 Sept. (D.N.B.). Het uit de V. S. teruggekeerde lid van den Finschen rijksdag, mevrouw Kylikki Pohjala, heeft medegedeeld dat binnen kort een nieuwe gift van hot hulpcomi- té-Hoovor, namelijk geneesmiddelen, le vensmiddelen c.d., Ier waarde van een millioen dollar te verwachten is. Het ministerie van volksvoorziening deelt voorts mede. dat van Zwoedsche zijde 2200 varkens geschonken zijn aan de emigranten uit dc afgestane gebie den. DE IN ENGELAND WONENDE AMERIKANEN LONDEN. 17 September (D.N.B.). - De Daily Telegraph meldt dat ongeveer 200 in Engeland levende Amerikanen oen wensch hebben geuit naar Amerika terug te koeren. Er bestaat echter, zoo schrijft het blad. voor de Amerikanen geen mogelijkheid naar huis te kunnen tcrugkcercn. BERLIJN, 17 September. (D.N.B.). De Beriijnsche avondbladen komen nog eenmaal terug op de valsche berichten van liet Britsche ministerie van lucht vaart. De Deutsche Allgemcine Zcitung schrijft: Het Londensche ministerie van luchtvaart heeft liet An halter- en Pots- dammerstation in puin gelegd. Geen en kele reiziger heeft hiervan iets bemerkt. Ten einde de leugenberichten geloof waardiger te maken, wordt liet zooge naamde bravourstukje van een Brit- schen vlieger in het officieel bericht ver werkt. Deze vertelt, dat hii in den nacht van Zondag op Maandag boven Berlijn in oen onweder is geraakt. Daar de in woners van Berlijn niets van een on weer hebben gemerkt, zal het wel de Duitsche luchtdoelartillerie geweest zijn. De Britsche vlieger vertelt dan verder, dat een motor niet meer werke en hij desondanks ziin bommen op het vlieg veld van Berlijn, Tempelhof, heeft ge worpen. Het is hem zelfs gelukt op een enkelen motor 45 minuten lang hoogte te houden tot de tweede motor weer be gon te werken. Dit bericht is ons welkom, zoo schrijft het blad verder. Door onwaarheden, die ieder oogenhlik door tallooze menschen gecontroleerd kunnen worden, heeft dc Engelsche leugentcchniek zich zelf over troffen. zoodat niemand in de wereld haar nog gelooft. Al deze berichten zijn er op gericht de eigen bevolking zand in de oogen te strooien. Klaarblijkelijk is de Britsche regeering -van meening. dat zij hii do verwoestende uitwerking van het Duitsche bombardement aan de algemeen slechter wordende stemming alleen nog bet hoofd kan bieden door onverstoorbaar te liegen en te looche nen. Wij gelooven niet, aldus schrijft de Lokai Anzeigor. dat het de Engelsche piloten ziin. die zulke enorme zwende- larijen uithalen, want tenslotte zijn er onder hen soldatenkaraktèrs en hef kan hun niet onverschillig ziin. dat de Royal Air Force het algemeen gelach der we reld onwekt. Neen. behalve enkele pilo ten. ziin het de officieele bureaux in Londen, die liegen en wij weten ook waarom. SLOVAAKSCIIE STAATSRAAD BIJEENGEROEPEN PRESSBl'RG. 17 Sept. (D.N.B.) Tegen den 10en September zijn het pre sidium en het plenum van den staats raad ter vergadering bijeengeroepen. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF s-GRAVENHAGE. 17 September. Wegens het als militair opzettelijk be kendmaken van dc opstelling der Greb belinie. in Januari j.l. aan een bezoe ker van een restaurant te Utrecht, wel ke gegevens, naar hij meende, aan En geland zouden worden doorgegeven, werd de dienstplichtige soldaat M. A. P. heden door het Hoog Militair Gerechts hof veroordeeld tot v ij. f jaargeva n- genisstraf met ontslag uit den dienst cn met ontzetting van de be voegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De advocaat-fiscaal had bevestiging van het vonnis van den Krijgsraad te "s-Gravenhage (drie jaar gevangenis straf met ontslag en ontzetting) ge- eischt. Het Hoog Militair Gerechtshof veroor deelde voorts den 26-jarigcn soldaat- ziekenverpleger J. K.. die in den nacht van 19 op 20 November j.l. den bios coopdirecteur van der W. in diens wo ning te Tilburg op hoogst ernstige wijze met een zware ijzeren staaf had gesla gen, wegen'poging tot moord tot drie jaar gevangenisstraf, met af trek van preventief en met ontslag uit den militairen dienst, overeenkomstig het vonnis van den Krijgsraad te 's-Gra venhage. De advocaat-fiscaal had verhooging van de straf tot vijf jaar gevorderd. Twee jaar gevangenisstraf geëischt In een militaire stelling bij Wouden berg had de 25-jarige dienstplichtige soldaat J. B., op 13 Mei j".!., terwijl hij heiast was met. het aandragen van mu nitie, tijdens liet gevecht zijn post ver laten, omdat hij zijn voet had bezeerd. De jongeman was op de vlucht gegaan en had een kilometer geloopen, toen hij een Roode Kruis-auto ontmoette. Deze brach hem naar een verplegingspost te Houten, waar zijn voet werd behandeld. Intusschen waren zijn kameraden in de stelling zeer verontwaardigd, dat B. zonder toestemming was wcggeloopen. Toen bleek, dat B. aldus zijn plicht in oorlogsgevaar had verzaakt, werd een vervolging tegen hem ingesteld. Dc Krijgsraad veroordeelde hem tot ZV2 jaar gevangenisstraf. Heden had de man zich in hooger be roep voor het Hoog Militair Gerechts hof te verantwoorden. De president, mr. E. Jellinghaus, keur de liet gepleegde feit scherp af en gaf te kennen, dat beklaagde die van plan was een wandeling van twee kilo meter te ondernemen om zich onder medische behandeling te stellen zeer goed op zijn post had kunnen blijven, hetzij om munitie aan tc dragen, hetzij om ander werk te doen. Blijkbaar be greep beklaagde niet, dat zijn ernstig plichtsverzuim met den dood had kun nen worden gestraft. Beklaagde verontschuldigde zich met de medcdceling, dat hij zenuwachtig was geweest en dat hij wel het plan had. na behandeld te zijn, naar zijn post terug te koeren. De auditeur-militair, mr. Polman, achtte het gepleegde feit zeer ernstig cn noemde don beklaagde een slecht soldaat. In tijden van gevecht, wordt van den man liet uiterste gevorderd, doch deze man ging ervan door en liet zijn kameraden in den steek. Spr. zag geen aanleiding voor een aanmerkelijke vermindering van de door den Krijgsraad opgelegde straf en requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. Mr. W. Ch. H. van Dillen pleitte cle mentie. De uitspraak van het Hof volgt later. DIENSTPLICHT VOOR WEERMACHT EN ARBEIDSDIENST VOOR DUIT SCHE STAATSBURGERS s-GRAVENHAGE, 17 Sept. De kor telings in de pers gepubliceerde bekend making van den Duitschen weermachts- bevelhcbber in Nederland is, in vele ge vallen door dc in aanmerking komende mannelijke Duitsche staatsburgers ten onrechte aldus uitgelegd, dat volgens punt C alle lichtingen, ook als zij niet gediend hebben, zich moeten aanmelden. Deze uitlegging is verkeerd, daar onder punt C van de bekendmaking uitdruk kelijk alleen dc gediend hebbende dienstplichtigen van alle lichtingen wor den genoemd. Wie niet gediend hebben, moeten zich slechts melden, indien naar punt A van de bekendmaking ver meldt zij in 1921 geboren zijn en niet reeds vrijwillig dienen, zoomede indien zij overeenkomstig punt B hoewel behoorende tot de dienstplichtige lich tingen 1914 tot 1920 tot nu toe ontheffing van dienstplicht hebben gehad of nog niet gediend hebben. Alle betrokken Duitschers, die inge volge punt C. reeds meldingen verricht hebben bij den bevoegden stafofficier dor Ordnungspolizei, moeten hun mel dingen terstond herhalen en daarbij uitdrukkelijk verklaren, dat zij gedienn hebben; bij welk onderdeel zij gediend hebben, is van peen belang. Ook andere bijkomstige nicdedeelingcn moeten als overbodig achterwege worden gelaten. SCHEEPVAART OP DEN DNJESTR KIEV, 17 Sept. (D.N.B.) Na een onderbreking van twintig jaar is de scheepvaart op den Dnjestr hervat. Man schoot op zijn vrouw en hoort nu twee jaar tegen zich eischen ROTTERDAM, 17 September. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft heden terecht gestaan de 39- jarige straat maker J. S. te Rotter dam, die op 25 Maart tegen midder nacht op Katendrecht eenige scho ten uit een revolver op zijn vrouw had gelost, waardoor deze in de buik getroffen en ernstig gewond werd. Verdachte verklaarde, zich niets meer te kunnen herinneren. De 33-jarige vrouw van verdachte verklaarde, dat zij tegen den zin van haar man een dancing had bezocht. Op den hewusten avond bevond zij zich weer in de dan cing, toen haar man binnen kwam. Zij liep onmiddellijk naar buiten en haar man volgde haar. Onder de woorden: „Het zit er bij je in en het zal er wel in blijven", schoot hij haar vervolgens in den buik. Zij kon de vlucht nemen en terwijl zij wegliep vuurde de man nog twee maal op haar. Getuige ontkende, dat haar man de bedoeling zou hebben ge had haar Ie dooden, doch uit het ver hoor bleek, dat hij haar eenige malen heeft bedreigd. De officier van justitie, mr. Reu- mer, requisitoir nemende, zei, dat verdachte uit jaloerschheid heeft gehandeld. De man houdt zich van den domme, maar hij had wel de gelijk het plan haar te dooden, zoo dat. hier van doodslag kan worden gesproken. Volgens een psychia trisch rapport is de man niet geheel toerekenbaar. Hiervan is evenwel nooit iets gebleken. In aanmerking nemende, dat de vrede tusschen man en vrouw is.hersteld, eischte spr. twee jaren gevangenis straf. Mr. H. Verheul meende, dat de vrouw feitelijk als verdachte had moeten voor komen, omdat zij de schuld van alles draagt. Dat de man vroeger nooit dom me dingen heeft uitgehaald achtte spr. geen reden om aan het psychiatrisch rapport te twijfelen. Vrouw uit Soest stal een worst 1 AMSTERDAM. 17 Sept. - Voor het Gerechtshof stond hedenmiddag een 38- jarige vrouw uit Soest terecht, die zich te verantwoorden had wegens diefstal van een worst uit een winkel. Bij aan houding was gebleken, dat zij ook al •eens leverpastei cn een ui had weggeno men. Door den politierechter te Utrecht was zij veroordeeld tot een gevangenis straf van een maand, terwijl zij een voorwaardelijke veroordeeling had loo- pen van een maand wegens diefstal van sigaretten in het jaar 1938. Nadat de procureur-generaal in zijn requisitoir bevestiging van het vonnis van den politierechter had verlangd, ves tigde de verdediger, mr. B. W. C. Dwars, er de aandacht op dat men hier te doen had niet een psychische afwijking. De vrouw had voldoende geld hij zich om de worst te koopen, haar man verdiende genoeg geld, doch in den winkel zijnde, kon zij den aandrang om de worst te nemen, niet weerstaan. Haar getuig schriften uit betrekkingen spreken van ecu volkomen eerlijk optreden, al was dc huisarts de meening toegedaan, dat er den laatsten tiid niet haar iets mis was. Mr. Dwars drong aan op genees kundig onderzoek en. indien mogelijk, nogmaals een voorwaardelijke veroor deeling. deze maal dan met toezicht van een reclasseeringsinstelling. Vonis 1 October a.s TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN DELFT. 17 Sept. Vanochtend werd door een dochter van den melkboer van V. bij de politie meegedeeld, dat haar vader, die al vroeg naar de melkfabriek aan het Zuideinde was gegaan, niet was teruggekeerd. Dc politie stelde een onderzoek in. tijdens hetwelk men in de Schie een drijvende melkbus vond. Men ging op deze plaats aan het dreg gen met het resultaat, dat na eenige uren het lijk van v. V. kon worden op gehaald. Men vermoedt dat de man, die aan vallende ziekte leed, onwel is ge worden en daardoor Ie water geraakt. INMAKERIJ DOOR BRAND VERNIELD ROELOFARENDSVEEN, 17 Sept. In den afgeloopcn nacht is de groote inmakerij van den lieer J. van der We reld alhier een prooi der vlammen ge worden. Eon groote partij ingemaakte groenten ging daarbij verloren. Het vuur werd om halfdrie ontdekt. De mo- forspuif, die spoedig (er plaatse was, bestreed bet vuur met vier stralen. Om halfzeven was men den toestand mees ter. Omtrent de norzaak van den brand tast men in het duister. Een poging van de Leidsche Kamer van Koophandel Onderzoek naar klei voor de Rijnlandsche industrie LEIDEN. 17 Sept. In de heden middag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland, kwam een schrijven ter sprake van het college van B. en W. van Leiden naar aan leiding van de circulaire van het departement van Sociale Zaken aan gaande het te werksteden van werk looze hoofdarbeiders. Gelijk bekend, wordt in deze circulaire aangedrongen op de uitvoering van die werkzaamheden, waarvan de uitvoering op het oogenhlik in verband met de al lerwegen geboden zuinigheid achterwe ge blijft, doch waarvan de ten uitvoer legging uit een oogpunt van werkverrui ming voor intcllectueele arbeiders aan beveling zou verdienen. B. en W. van Leiden roepen in het be geleidend schrijven de medewerking der Kamer in. teneinde binnen het district der Kamer zoodanige objecten op te'spo ren. waardoor het gestelde doel ware te bereiken, hetzij dat deze gelegen zijn bij overheidsinstellingen dan wel bij parti culiere bedrijven. De Kamer heeft deze circulaire onder de bijzondere aandacht gebracht van enkele particuliere bedrijven, die h.i. daarvoor in aanmerking komen en ook verder overwogen wat haar in dezen te doen stond. De voorzitter, de heer D. ten Cate Brouwer, wees in dit verband op de beplanting in het gebied der Kamer, welke veelal ^rsteemloos en slecht geschiedt. Een uitzondering op dien regel vormt de gmeente Alphen aan den Rijn. Wanneer aan dit vraag stuk eens meer aandacht werd be steed. vanzelfsprekend in overleg met de landbouwconsulenten en der gelijke instanties, zou niet alleen het algemeen aspect er in belangrijke mate bij winnen, doch zou ook. bij een juiste keuze van de houtsoorten, aanzienlijk economisch voordeel kunnen worden behaald. Bij de uit werking van dit plan ware clan ge bruik te maken van werkloozo hoofdarbeiders. Op advies van dr. L. P. Krantz werd besloten, dat de Kamer zich terzake in verbinding zal stellen met de vereeni- ging „De weg in het landschap", een onderafdeeling van den Bond Heem schut. Voorts vestigde de voorzitter de aandacht op de belangrijke dakpannen- en draineerbuizenin- dustrie in de Rijnstreek, die aan vele honderden arbeiders werk verschaft. In de laatste jaren zijn de fabrikanten gedwongen de daarvoor benoodigde klei steeds verder weg te halen. In dit ver band bepleitte spr. het instellen van een uitgebreid onderzoek naar de ligging en den omvang v^n voor de Rijnlandsche industrie in aanmerking komende kleivoorra- den. Het bureau der Kamer werd gemachtigd, daartoe in overleg te treden met het Rijksproefstation voor klei te Gouda. AMSTERDAM, 17 Sept. Voor het Gerechtshof stond vandaag een man te recht wegens een poging tot inbraak in een sigaren- en sigarcttemvinkel te Baarn. Hij zeide op de fiets op weg te zijn geweest van Utrecht via Baarn naar Amsterdam en dien Zaterdagavond sigaretten te hebben willen koopen. Volgens getuigenverklaring was hij den winkel binnengedrongen, doch bij het verplaatsen van een doosje sigaren was een stapel sigarettendoosje omgevallen. De vrouw van den winkelier was uit do woonkamer, waar zij niet haar man naar de radio zat. te luisteren (het was reeds na sluitingstijd), op het geluid naar vo ren gekomen. Zij gaf bij het ontdekken van een aanwezige een gil van schrik, waarop haar man het ganglicht aan deed en toesnelde. In den gang zag hii verd. De procureur-generaal mr. A. A. L. F. van Dullemen, achtte net, ten Jaste ge legde bewezen en vorderde tegen ver-J. een gevangenisstraf van acht maanden, waartoe hij ook door de Utrechtschc rechtbank veroordeeld was. Mr. van Dullemen wees daarbij op het uitgebrei de strafregister van dezen man, die zijn tijd sedert 1925 vrijwel uitsluitend in arrest heeft doorgebracht. Van de tien veroordeelingen, welke hij in dien tijd tegen zich hoorde Uitspreken, waren er negen wegens diefstal, waaronder een van drie jaar en twee van ruim een jaar. Het Gerechtshof zal op 1 October uit spraak doen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2