Britsche kabelballons boven ons land „EXTRA" bij 12 kr. a f 2.8S Veel schade aangericht BETALING ABONNEMENT LAATSTE BERICHTEN Engelsche berichten over Duitsche luchtaanvallen Üqswda Duitsche R.K. bisschoppen zullen Hitier bezoeken Een brief van den Paus aan kard. Bertram SCHOTERMAN'S pe, kruik f 3.2g OUDE GENE VER. bij 6 kr. Af .3.= Nog steeds worden brandplaatjes gevonden IN V ALIDITEITS- EN OUDERDOMS RENTE AMERSFOORTSCH DAGBLAD Celluloidplaatjes in den Haag gevonden De uniformenzaak Londen had in den afgeloopen nacht een zwaar bombardement te doorstaan Zwermen Engelsche kabelballons boven Luchtalarm te Cairo en Alexandrië Mislukte aanvallen op Duitsch gebied Zwitsersch-Fransche handel stagneert Ie BLAD PAG. 3 amersfoortsch DAGBLAD WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940 Utr.str. 17 Tel. Kfektfl Ao 1878 Spoorwegnet Amsterdam- Alkmaar vernield AMSTERDAM, 17 Sept. Door den straffen wind uit Westelijke richtingen, zijn vandaag verschei dene Engelsche kabelballons, die van hun bases waren losgerukt, naar Nederland afgedreven en heb ben op verschillende plaatsen aan hoogspanningsnetten, telefoondra den enz. schade aangericht. In de Zaanstreek hebben twee losgeslagen ballons eenige draden van de electrische boven leiding der spoorlijn Amsterdam- Alkmaar vernield. Gedurende 2Vz uur was het treinverkeer met Alk maar gedeeltelijk gestagneerd en moest over enkel spoor worden geleid. Een dak van een woonhuis aan den Beukenweg te Wormer- yeer werd eveneens beschadigd. De tweede ballon rukte op den hoek van den Hoogendijkprovincialen weg een bordje uit den grond, terwijl in de buurt van de Czaar Peterstraat, ver scheidene antennes het moesten ontgel den. Ook het telegraaf- en telefQpnver- keer langs de spoorwegen tusschen Zaandam en Purmerend werd gestoord. Om kwart voor tien is het gevaarte in de Midden-Beemster nabij Spijkerboor neergekomen en onschadelijk gemaakt- Om elf uur-hedenmorgen kwam een Engelsche kabelballon over het IJsel- meer uit de richting Volendam op het stadje Hoorn aangedreven. De ballon, welke zeer laag was en af en toe het water raakte, rukte, boven land geko men, een paal van het electrische net uit den grond en kwam vervolgens bij het veilinggebouw in de gemeente Blok ker neer. Het omhulsel werd naar Hoorn overgebracht. Ook de dienst der N.Z.H.T.M. tus schen Monnikendam en Edam is hedenmorgen gestremd geweest en moest tijdelijk met bussen worden onderhouden. Een Engelsche ballon had namelijk eenige draden van het bovennet vernield, waardoor kort sluiting ontstond; het gevaarte vloog in brand en ging geheel in vlammen op. Schade in Friesland Behalve in Noord-Holland heeft ook Friesland van verscheidene hallons bezoek gehad. Om halftwaalf kwam er een uit de richting van het IJselmeer gedreven, die enkele telefoonpalen uit den grond rukte, het pas herstelde elec trische net opnieuw ontredderde, om vervolgens bij Spannenburg zijn tocht te beëindigen. Om 12.05 werd er op nieuw een gesignaleerd, die recht op de haven aandreef. Deze was gelukkig zoo laag, dat hij achter den Nieuwen Moer dijk bleef haken. Vervolgens gleed hij over den dijk heen en kwam terecht op een Rijnaak, die in de werkhaven lag. Daar is men er in geslaagd den ballon onschadelijk te maken. Te Leeuwarden werden door eenige ballons pannen van de daken gerukt, antennes vernield, lichtleidin- gen beschadigd en vensterruiten ver brijzeld. In het Diaconessenhuis sneu velde een tiental ramen. Aan den Noor- dersingol slingerde de kabel van een der ballons zich rond een scheepsmast, waardoor deze in drie stukken knapte. Ook werden in dit gedeelte van de stad draden van de Radio Dis tributiecentrales vernield, waar door een deel der luisteraars van uitzendingen verstoken werd. Tus schen Heerenveen en Akkrum werd een kabel van het hoogspan ningsnet van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf beschadigd, tenge volge waarvan het Zuidelijk deel van de provincie Friesland zonder stroom kwam. Door omzetting slaagde men er na eenigen tijd in, de stroomlevering gedeeltelijk te herstellen. Boven Drente en Den Haag Uit Roden in Drenthe wordt gemeld, dat een kabelballon eenige schade aan het electrische net heeft aangericht, ter wijl te Wijhe er een is neergekomen in een boomgaard langs den weg Zwolle— Deventer, waarbij aan eenige fruitboo- men" schade werd aangericht. Tenslotte vertoonde zich ook boven Den Haag een kabelballon, welke door een vliegtuig werd neergeschoten. DEDEMSVAART, 18 September. In de omgeving van Dedemsvaart en Balkbrug worden nog steeds brand plaatjes gevonden. die vorige week door Engelsche vliegtuigen zijn uit geworpen. Te Balkbrug lag zoo'n plaatje vlak bij een boerderij. Het had groot onheil kunnen stichten als de bewoners een begin van brand niet terstond ontdekt, hadden en ge- bluscht. Nu werd er slechts geringe sdhade aangericht. In den Hulst bij Dedemsvaart lie pen verschillende personen die een plaatje hadden gevonden, uit onwe tendheid brandwonden en schade aan hun kleeding op. BRAND OP EEN STOOMBOOT BIJ NIJMEGEN NIJMEGEN, 16 Sept. Gisternacht is door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in de stoomboot „Concordia 1" van de maatschappij Kramer en Dijkstra. De baat was op weg van Arnhem via Nij megen naar den Bosch en was volge laden met stukgoederen. Bij Nijmegen ontstond brand op de boot. De brand weer, onder leiding van commandant de Rooy, greep onmiddellijk in en wist het vuur binnen korten tijd te blusschen. Niettemin werden de kajuit en de goe derenruimte grootendeels vernield. De goederen kregen veel waterschade. Ver zekering dekt de schade, die op een paar duizend gulden wordt geraamd. 's-GRAVENHAGE, IS Sept. Op 1 Augustus 1940 werden 46.437 we duwen-renten en 11831 weezenren- ten krachtens de invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden da tum krachtens artikel 373 dier wet 110367 personen'in het genot waren van een als vrucht, hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gulden pfer week. Voorts genoten 80.990 personen een invaliditeitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der ouder domswet 1919 waren op vorenge noemden datum 9t'.091 personen in liet genot, van een als vrucht hun ner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. De gemakkelijkste vorm van betaling van het kwartaal abonnement op het „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" is per automatische giro. Op aanvraag zendt onze Administratie (Tel. 4620) U een machtiging ter teekenlng, de girodienst zorgt dan automatisch voor overschrijving van Uwe rekening op de onze. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnementsgel den voor het vierde kwartaal 1940 reeds automatisch overgeschreven worden. DE ADMINISTRATIE. De politie heeft ze onscha delijk gemaakt 's-GRAVENHAGE. 18 September. Gisterochtend tussOhen 10 en 12 uur zijn in het Bezuidenhoutkwartier hier ter stede vier celluloidplaatjes gevonden elk beplakt met een lapje linnen. Hot eerste is gevonden op den hoek van den Bezuidenhoutscheweg en de Laan van Nieuw Oost-Indië, waar het terecht was gekomen, nadat het van een dak van een helendend hoekhuis was gewaaid Het tweede exemplaar werd aangetrof fen op de trede van een portiektrap ccner woning aan de Theresiastraat. Het derde exemplaar is gevonden op de deurmat van een visdluvinkel in deze straat, achter de buitendeur. Het vierde plaatje is eveneens achter de buitendeur van een sigarenwinkel in de Theresia straat gevonden. De plaatjes zijn in beslag genomen door de politie, die ze later onschadelijk heeft gemaakt. De rijksinspecteur van de luchtbescherming heeft aan het bu reau Louise Hcnriettestraat de plaatjes in beslag genomen. SLUITINGSTIJDEN RIJ KSSLUIZEN 's-GRAVENHAGE, 18 September. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van water staat, brengt ter kennis van belangheb benden, dat le. In de beschikking van 9 Mei 1939 no. 471 (1) ,afd. waterstaatsrecht, be treffende Zondagssluiting van bij den rijkswaterstaat of de diensten van de Zuiderzeewerken of van de Wie- ringermeer in beheer zijnde sluizen en bruggen, welke beschikking is opgeno men in de Staatscourant van 9 Mei 1939, no. 90, zoóals die beschikking se dert is gewijzigd, achter „Veeht-ophaal- brug in rijksweg no. 1 te Muiden" in de derde kolom in plaats van: „Tusschen 1 October en 1 April van Zaterdag 10 uur n.rn. tot Maandag 6 uur v.m." zal worden gelezen: „Tusschen 1 October en 1 April van Zaterdag een half uur na zonsondergang tot Maandag een half uur voor zonsopkomst." 2e. In de beschikking van 9 Mei 1939 no. 471 (2), afd. waterstaatsrecht, be treffende nachtsluiting van bij den rijkswaterstaat of de diensten van de Zuiderzeewerken of van de Wierin- gcrmcer in beheer zijnde sluizen cn bruggen, welke beschikking is opgeno men in de Staatscourant van 9 Mei 1939 no. 90, zooals die beschikking sedert is gewijzigd, achter „Vechl-ophaalbrug in rijksweg no. 1 te Muiden" in de derde kolom in plaats van: „Tusschen 1 Octo ber en 1 April van 10 uur n.m. tot 6 uur v.m." zal worden gelezen: van een half uur na zonsondergang tot een half uur v o o r zonsopkomst." 3e. In dé beschikking van 9 Mei 1939 no. -171 (3), afd. waterstaatsrecht betref fende sluiting op christelijke feestdagen van bij den rijkswater staat in beheer zijnde sluizen en brug gen, welke beschikking is opgenomen in de Staatscourant van 9 Mei 1939 no. 90, zooals die beschikking sedert is ge wijzigd. achter „Vecht-ophaalbrug in rijksweg no. 1 te Muiden" in de vierde kolom in plaats van: „van den aan den feestdag voorafgaanden dag 10 u. n.m. tot den op den feestdag volgenden dag 6 uur v.m.2)", zal wordeh gelezen: „Van den aan den feestdag voorafgaanden dag een half uur na zonsondergang tot de zonsopkomst2)." Druiven naar de koelhuizen DE LIER, IS Sept. Door enkele ondernemers worden in het Westland druiven ingekocht om deze in de koel huizen op te slaan. Men hoopt hierdoor, zooals gewoonlijk, liet aanbod van druiven op de markten over een lang durig tijdvak te vcrdcelen. Toch zullen er dit jaar niet zooveel druiven in de koelhuizen terecht komen als voor gaande jaren en wel door het feit, dal de vcilïngprijzen thans hoog zijn, waar door het risico van bewaren grooter wordt. Aan de Westlandsche veilin gen worden thans' dagelijks enorme groole hoeveelheden druiven afgele verd voor export naar Duitschland. Voor de blauwe druiven wordt meestal de prijs van 0.40 per kg. besteed. Wat •thans voor de koelhuizen wordt ver handeld, wordt betaald met circa 0.42 per kg. De heer Van O. buiten ver volging gesteld ALMELO, 18 September. De Of ficier van Justitie bij de arrondisse mentsrechtbank deelt mede, dat de heer Van O., verdacht in de z.g. uni formenzaak. door hem buiten ver volging is gesteld, omdat is geble ken, dat hij geen schuld heeft, aan eenig landsverraderlijk misdrijf. De officier vertrouwt, dat door deze me- dedeeling de heer Van O. volkomen gerehabiliteerd is. OMTREK DRIE SERGEANTS VALLEN VAN BALCON BAARN, 17 Sept. Drie sergeants van den opbouwdienst, die gistermiddag op bet balcon van een villa aan de Park straat te Baarn aan het stoeien waren, zijn van dit. balcon naar beneden geval len, en in den tuin terecht gekomen. Een brak een pols, een tweede zijn dijbeen en kreeg nog enkele lichte verwondingen, terwijl de derde over inwendige pijnen klaagde. Alle drie zijn naar bet zieken huis overgebracht. Bij het stoeien zijn de sergeants tegen het ijzeren hekwerk, dat het balcon omgeeft, terecht gekomen, waardoor het hekwerk afbrak. NAAR uit Reuterberichten van hedenmorgen blijkt, is het ge bied van Londen in den afgeloo pen nacht weer het doel van Duit sche luchtaanvallen geweest. Reu ter spreekt van een „snelle opeen volging" van de aanvallen en het „uitwerpen van talrijke lichtont- plofbare bommen." Naar Reuter voorts toegeeft, is weer een reeks industrieele objec ten, die derhalve voor de oorlogs economie van belang zijn, in den aanval betrokken. Zelfs wordt de vrees uitgesproken, dat het aantal slachtoffers hooger is dan in de laatste nachten. Uit een ander Reuterhericht blijkt, hoe weinig.het vuur van het Engelsche luchtafweergeschut in staat is om de Duitsche aanvallen doeltreffend af te slaan. Hierin wordt n.I. gezegd, dat 's nachts „een stad aan de Noord-West kust" tot dusverre haar hevigsten lucht aanval „ondanks intensief vuur van het luchtafweergeschut" beleefd heeft. I-Iet D.N.B. meldt voorts: Van nacht hebben de sirenes in Londen weer herhaaldelijk voor aanvallen de Duitsche gevechtsvliegtuigen ge waarschuwd, 'die hun bommenlast met goed resultaat op alle belang rijke militaire doelen uitwierpen. In het havengebied ontstonden nieuwe groote branden, o.a. in de Victoria-, de Londen- cn de West-India Docks. Branden ontstonden voorts in Bow- station en op het verkeersknoop punt van Thurstenroad. Bij Grave- send en Tilbury werden eenige vliegtuigen op den beganen grond vernield. Vanochtend te 8.15 uur is te Londen het eerste luchtalarm ge maakt. Het tweede luchtalarm van heden is vanmorgen om 9.20 te Londen gegeven, het dqrde om 10.38. Naar de Londensche radio bekend maakt, heeft het gebied van Londen van gisteravond acht uur tot vanmorgen zes uur lucht alarm gehad. Militaire kringen in de Vereenigde Staten hebben, zoo schrijft Mallon in het New York Journal, geen groot ver trouwen in het. nieuwe Londensche luchtafweersysteem. Deze z.g. nieuwe methode bestond klaarblijkelijk uit het concentrecren van liet. beste luchtdoel geschut van het geheele lan'd voor de uitsluitende verdediging van den Lon denschen sector. Koning George heeft zich Maandag naar de Admiraliteit ^begeven. Er werd juist luchtalarm gemaakt. De koning werd ontvangen door den eersten Lord der Admiraliteit, alsmede door vloot- admiraal Sir Dudley Pound. Hij be zocht de oorlogszaal en bestudeerde de kaarten, waarop de jongste wijzigingen in de situatie ter zee waren aangegeven. Zweden en Denemarken STOCKHOLM, 18 Sept. (D.N.B.) Naar Stockholms Tidningen meldt, is niet minder dan een zwerm losgesla gen Engelsche versperringsballon? door den sterken wind over Zuid- en Zuid- West. Zweden gedreven. Deze ballons richtten door bun kabels groote schade aan de bovengrondsche en spoorweg- sterkstroomgeleidingen aan, waardoor niet alleen onderbrekingen in den stroomtoevoer, maar ook vertraging in het treinverkeer veroorzaakt werd. Zoo is de hoofdstroomgeleiding van de rivier de Lagan op verscheidene pun ten gebroken cn de Zuid-Zu eedsche electriciteitsmaatschappij heeft een groote colonne arbeiders uitgezonden om do schade te herstellen. Op enkele plaatsen hebben de sleepkabels van do versperringsballons omheiningen van prikkeldraad meegenomen, die dan in de electrische leidingen bleven hangen. In omstreeks tien Zuid-Zwecdsche steden zijn herhaaldelijk storingen in de stroomvoorziening opgetreden. Te Golenburg werd zelfs liet tramverkeer gestagneerd. Uit Malmoe wordt gemeld, dat de trein uit Golenburg, die des aconds om acht uur moest aankomen, te middernacht nog niet binnen was. Gisteren heeft men boven Jutland 35 tot 40 Engelsche versperringsballons gezien, die over Fuenen en Seeland ver der dreven. De lange staalkabels, dip aan de ballons bevestigd zijn. hebben op vele plaatsen electrische leidingen en telefoondraden vernield en hier en daar gebouwen beschadigd. Zeven bal lons zijn neergeschoten. CAIRO, 18 September (Reuter). Sedert twee maanden is gisteren weer voor het eerst luchtalarm ge maakt in Cairo. Het duurde 45 mi nuten. Er heeft geen enkel vijande lijk vliegtuig boven de stad gevlo gen. Dinsdagochtend vroeg is te Alex andrië luchtalarm gemaakt, dat dertig minuten duurde. Een aanval is echter niet ondernomen. BERLIJN, 18 Sept. (D.N.B.)Al- leenvliegende Britsche toestellen heb ben in den afgeloopen nacht getracht met gebruikmaking van de weersge steldheid op groote hoogte boven Duitsch gebied door te dringen. Drie vliegtuigen vlogen in Zuid-Oostelijke, twee in Zuid-Westelijke ridhting. Nacht- jagers, d,ie zich reeds in de lucht be vonden, vielen de Engelschen aan. Zij haalden één toestel neer en dwongen de andere terug te keeren. Vier millioen Berlijners en vele hon derden diplomaten en neutrale buiten- landsche journalisten te Berlijn zijn getuigen voor de onwaarheid, van de mededeelingen van een officieel En- gelsch communiqué geworden. Een pu blicatie van het Engelsche ministerie van luchtvaart maakt namelijk be kend, dat,Engel6che vliegtuigen in den nacht van Zondag op Maandag j.l. mi litaire doelen in het Noord-Westen van Berlijn, cle luchthaven van Tempelhof en een electrische centrale met bommen aangevallen hebben. Zooals iedere Bevlijner weet, hebben in bedoelden nacht de Engelsche vlieg tuigen niet eens den rand van Groot- Berlijn gehaald. In dezen nacht is noch het Noord-Westen van de stad noch welk doel in Berlijn ook aangevallen. Overigens is het sedert het begin van den oorlog nog geen vijandelijk vlieg tuig gelukt ook maar één enkele bom op de luchthaven Tempelhof te laten vallen. Bevoegde instanties te Berlijn zien in dit geval een nieuw voorbeeld van de waarde, die aan officieele Engel sche communiqué's toegekend moet worden. GRAND THé&TRE. Van Vrijdag 13 t.m. Donderdag 19 Sept. vertooning van de film „Mijn zoon de minister." Zondag doorloopend. aanvangend om 1.45. 4.00. 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag doorloopend om 2.30, 6.00 en 8.15 uur. Overige dagen 2.30 en 8.00 uur. Maan dag géén matinee. CITY THEATER. Van Vriidag 13 t.m. Donderdag 19 Sept. vertooning van de film „Drie dolle dagen". Zondag doorloopend. aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30. Zaterdag om 2.30. 6.15 en 8.30 uur. Ove rige dagen om 2.30 en 8.00 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Wjj zijn gezworen kame raden". STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor aiie meisjes lederen avond geopend des Zondags van 2 uur. GILDEHUIS A.K.G. 7 Sept.—18 Sept. Ten toonstelling van den .Bond van Nederl. Tuinarchitecten. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9., MUSEUM FLEHITE, Westsingel. - Geopend dagelijks van 10—12 en 1—4 uur, uitge zonderd Zondag 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur (Startgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang) AMICITIA. 26 Sept. Optreden van „De Ramblers". 8 uur n.m. BAARN BAARN'S LYCEUM. 16 Sept. t.m. 6 Oct. Tentoonstelling van etsen en aquarellen door Jan Poortenaar. Geopend van 10—4, 's Zondags van 1.304. BERLIJN. 18 SepL (A.N.P.). De Deutsche Bergwerks-Zeitung meldt: In zake de handelsbetrekkingen tusschen Frankrijk en Zwitserland na de ineen storting van Frankrijk constateert de Neue Zuercher Zeitung, dat het goede renverkeer tusschen deze landen vrij wel is stilgelegd. De in de havens ach tergebleven zendingen hebben vanuit het onbezette Fransche gebied voornamelijk Marseille met uitzonde ring van de katoen haar bestemming kunnen bereiken. Voor een regelmatigen in- en uitvoer in het onbezette gebied moet het. herstel van de spoorlijnen afgewacht worden. Tot dusver komt alleen de lijn Lyon Aix-1 es-Bain6Annecy in aanmerking. De lijn LyonBellegradeGenève zou voor het midden van de volgende maand weer voor het gebruik gereed zijn. De vóór den wapenstilstand geldende in- en uitvoervergunningen zijn door nieuwe decreten beperkt zonder dat daarover een nauwkeurig overzicht, is. In Juli schijnt Zwitserland niets naar Frankijk te hebben uitgevoerd, terwijl de Fransche invoer (levensmiddelen) eve nee no uiterst gering was. Ongetwij feld is de tegenwoordige modus van be taling tusschen de beide landen mede een oorzdfik van het stagneerende han delsverkeer. De bondsraad heeft op 6 Juli het tot dusver vrije kapitaal- en geldverkeer opgeheven, hetgeen van Fransche zijde op 14 Juli tot tegen maat regel en heeft ge leid. De Zwitsersche gezant, in Vicby stelt pogingen in het werk om voor in gevoerde Zwitsersche goederen machti ging te krijgen tot betaling door de ge blokkeerde Zwitsersche gelden bij Fran sche banken. SPIONNAGE IN HONGARIJE BOEDAPEST. 18 Sept. (D.N.B.) Het militaire gerechtshof heeft twaalf per sonen wegens spionnage ten behoeve van buitenlandsche mogendheden ver oordeeld tot tuchthuisstraffen van 3X tot 15 jaar. BERLIJN, 18 Sept. (V.P.B.). Vrij dag 13 September hebben leden van het Duitsche episcopaat te Muenchen ver gaderd. Ter vergadering waren de bis schoppen kardinaal Faulliaber, kardi naal Schutc, Graf von Galen en Graf vbn Preysing aanwezig. Bij deze gele genheid is de delegatie aangewezen, die binnenkort namens het Duitsche epis copaat aan den Fuehrer zal brengen. Deze delegatie zal bestaan uit Konrad Graf von Preysing, bisschop van Ber lijn, staatsraad dr. Wilhelm Berning. bisschop van Osnabrueck, en kardinaal Joseph Schulte, aartsbisschop van Keu len. De datum van het bezoek staat nog niet vasE In den zelfden bijeenkomst, is een brief voorgelezen, die de Paus eenige. dagen geleden aan kardinaal Bertram, aartsbisschop van Breslau gericht heeft. Omtrent den inhoud van dezen brief is nog niets bekend. R.K. geestelijken, leden der N.S.D.A.P. Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, heeft Woensdag 11 Septem ber te Berlijn de eerste bijeenkomst plaats gehad van R. Katholieke geeste lijken, die actief lid zijn van de N.S. D.A.P. Er waren 26 geestelijken versche nen, volgens onze inlichtingen voor het meerendeel jongere leden van den clerus. Een der aanwezigen, die reeds sinds 1932 lid van de partij is, hield een toe spraak, waarin hij betoogde, dat, juist de geestelijken binnen het kader van de partij veel nuttig werk kunnen doen. Voorts zeide hij, dat er over het wezen en het werk der partij onder do geeste lijken nog veel misverstanden heer- schen en dat het noodig en mogelijk was deze op te helderen. Hij besloot met een oproep om onder de ambtsbroe ders propaganda te maken voor het lid maatschap der partij. Beschadigde kerken en ziekenhuizen Het Berlijnsche Domkapittel heeft vergaderd onder voorzitterschap van den bisschop van Berlijn. Z. F.xc. Kon rad Graf von Preysing. ter bespreking van de1 schade door Engelsche bomaan vallen aan kerken, ziekenhuizen en an dere instellingen van kerkdijken aard aangericht. Van'zeven beschadigde ker ken waren foto's voorhanden. De vica ris-generaal van het bisdom Berlijn maakte bekend, dat vrijwillige liescher- mingskommando's gevormd zijn, die bij eventuecle verdere bomhardementen als brandweercolonnes dienst zullen doen. Voor deze commando's hebben zich ook tal van zusters aangemeld, die bovendien ter beschikking van de bur gerlijke luchtbeschermingsorganisaties slaan. De uitrusting, zooals verhand- trommels, worden door de R. Katholieke ziekenhuizen ter beschikking gesteld. Bovendien hebben alle R. Katholieke ziekenhuizen besloten om menschen, die tengevolge van bombardementen dakloos geworden zijn, onderdak te ver leen en en wel zoolang, totdat de over heid nieuwe woningenvoor hen ge bouwd heeft. Verpleging en verzorging van deze menschen geschiedt, geheel kosteloos. Daarnaast wordt iederen dag een middagmaal uitgereikt aan slachtoffers van bombardementen, die elders zijn ondergehracht. Tot welken godsdienst men behoort; speelt, hierbij geen enkele rol. Ook is er in sommige ziekenhuizen een kinderverblijf inge richt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3