SCHAPENVLEESCH OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL 4000 (b&Spm WILLY PÉTILLON schrijft voor onze lezeressen over: Nationale wedstrijden van 't Y Zondag voetbal? Geldig of ongeldig? Handbal - competitie belangrijk uitgebreid Terrein Sopla op Birkhoven UIT DEN U.P.V.B. Radio-Programma's 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940 /N het algemeen zijn xvij hij het gebruik van vleesch vrij beperkt in onze verlan gens- Rund-, kalis- en varkensvleesch zijn de variëteiten, die regelmatig ter tafel verschijnen een enkele maal misschien een lamsbout. Dat is de uiterste con cessie. die we aan het schapenvleesch willen doen. En passant zij opgemerkt, dat er niet zoo veel lammeren in Nederland zijn als er lamsbouten besteld worden, zoo betrekkelijk gering als het verbruik steeds geweest is. Lamsvleesch is eenvoudig een euphemisme voor schapenvleesch. Omdat de doorsneevleeschgebruiker(ster) nu eenmaal iets tegen schapenvleesch heeft. Overigens niet uit antipathie tegen het schaap op zichzelf, maar alleen omdat het geen rund of geen kalf of geen varken is. Bijna zou men het een vooroordeel kunnen noemen. In den vorigen oorlog toen er vele geïnterneerde Engelschen in ons land waren, die anders tegenover schapenvleesch staan, leek het of dit vooroordeel afnam. Toen werd er. onder Engelsche benamingen, meer schapenvleesch geserveerd, voorna melijk in de restaurants en vandaar vond het zijn weg naar de burgertafels. Nauwe lijks was echter weer het traditioncele rund- en varkensvleesch beschikbaar of het schaap verdween opnieuw bescheiden naar den achtergrond. aanzehraden in wat vet. Daarna wordt kooi en aardappelen toegevoegd, met zout. peper, wat kruiden of paprika en zooveel water, dat het geheel juist on der staat. Men laat dit stoven tot alles gaar is en dient het op. zonder het door elkaar te stampen. Zoo zijn er tallooze schotels, waarin het schapenvleesch een rol speelt en die een aangename afwisseling in het me nu kunnen vormen, zonder dat de huis- genooten den indruk hoeven te krij gen, dat het eigenlijk maar gedwongen fraaiigheid is. RECEPTEN Gemarineerde schapen bout op Fr arische wijze Benoodigdheden: een schapenbout of een gedeelte daarvan, zoo zwaar als men meent noodig te hebben. Een ge- heele bout is voordeeliger en de resten kunnen op verschillende wijzen worden op tafel gebracht. Wij rekenen het ge wicht van het vleesch op vier pond, neemt men dus minder, dan moeten de overige benoodiedheden naar verhou ding gewijzigd worden. Voor een scha penbout van vier pond heeft men noo- dig een marinade bestaande uit: azijn of kruidenazijn, 20 gram zout, 3 d.L. vocht, tien zwarte peperkorrels, een tak je peterselie, twee laurierbladeren, een snuifje thvm, drie of vier kruidnagelen, twee in schijven gesneden uien en vier eetlepels olie. In plaats van kruidnage len kan men een lepeltje paprika ne men. De schapenbout moet drie dagen in de marinade blijven liggen en twee of driemaal per dag bedropen worden met het vocht. Maak in de vleeschpan een stukje boter bruin en bak er een half ons of een ons spek aan dobbel steentjes in mee. Braad het vleesch op de gebruikelijke wijze, maar gebruik in plaats van water om de jus of te ma ken het vocht van de marinade, dat tij dens het braden met kleine scheutjes tegelijk wordt bijgevoegd. Het vleesch moet geheel gaar gehraden worden. Men rekent als braadtijd een half uur per pond en een kwartier toe. SPORT EN SPEL NU de vleeschdistributie die en passant gezegd, voorloopig ook wel weer meevalt, zooals het met andere ar tikelen ook gegaan is het schapen vleesch naast geiten- en paardenvlecsch vrij laat. zal dit laatste waarschijnlijk ook weer populairder worden. Naarmate de kennismaking cr mee vordert, zal het vooroordeel wel verdwijnen. Een van de bezwaren, die men er nogal eens tegen hoort opperen is. dat het sterk zou sma ken. Ook wordt in het algemeen het vet onaangenaam van smaak gevonden. Dit 'laatste is inderdaad niet overdreven. Schapenvet is weinig smakelijk en zoo dra het niet meer zeer heet is, positief onaangenaam van smaak. Nu zijn er verschillende stukken, die weinig vet hebben, terwijl de gedeelten die meer vet bevatten, zooals schouder- en borst- vleesch, heel goed in ragoflts verwerkt kunnen worden, die heet geserveerd be- hooren te worden. Dan merkt men van den specialen smaak bijna niets. Overi gens kan men ook dan het te veel aan vet betrekkelijk gemakkelijk verwijde ren. Wat nu den sterken smaak betreft, juister zou het misschien zijn om te spre ken van den eigenaardigen, specialen smaak. In zooverre valt daar weinig te gen te berde te brengen, dat schanen- vleesch, of als ge dat liever hoort, lams vleesch. inderdaad een eigen smaak heeft. Een schaap of een meer of minder volwassen lam heeft nu eenmaal een an deren smaak dan een rund of een var ken. Toch het is meer dan eens ge beurd, dat we van gasten een compli mentje kregen over het heerlijke „kalfs- vleesch",.terwijl er in werkelijkheid een stukje schapenrug op tafel was ge bracht. Het is een kwestie van wennen en leeren met het vleesch om te gaan. VERSCHILLENDE groote sukken, zoo als schapenbout, schapenrug en za del worden buitengewoon smakelijk en verliezen hun eigenaardigen smaak, -ais men ze voor het braden behalve met zout inwrijft met mosterd. Ook de mos- terdsmaak gaat, tijdens het braden ver loren en het resultaat van de bewerking is een malsch stuk vleesch. dat voor kalfsvleesch niet behoeft onder te doen. Borst en schouder zijn op verschillende manieren te behandelen. Men kan ze zoowel als groot vleesch dan wel in ra- goóts en in combinatie met verschillen de groenten als één schotel ge bruiken. Wil men ze als groot vleesch nemen, dan worden ze gevuld met het een of andere mengsel, hetzij gehakt met kruiden, hetzij gekookte rijst met verschillende toevoegsels. Na de vulling wordt het vleesch dichtgebonden of vast- gestoken met vleesehpennen. In stukjes gesneden leent het zich voor verschillen de bewerkingen. Ook kan men een stuk van der» schouder of de borst in zijn ge heel genruiken ter vervanging vin rund- vleesch bijvoorbeeld bij hutspot. De smaak wordt er niet minder om. Dan zijn er natuurlijk verschillende schotels, die vraeen tim schapenvleesch. zooals de bekende irish stew. Deze kan zoo eenvoudig en zoo ge compliceerd mogelijk bereid worden, met en zonder verschillende groenten, met en zonder kruiden. De meest primi tieve vorm van de irish stew bestaat uit een snort stamppot van aardappe len, uien en schapenvleesch, alles teza men met zout gekookt, zooals wij onzen hutspot koken. Soms eenige groenten toegevoegd en wat kruiden. Er is een Duitsche versie van dezen schotel, die heel smakelijk is. De stukjes vleesch. horst of schouder, worden eerst even GEORGIA COLEMAN OVERLEDEN LOS ANGELES (A.N.P.). De schoonspringster en Olympisch kam pioene in het schoonspringen in de Olympische Spelen te Los Angeles in 1932, Georgia Coleman, overleed een de zer dagen in een ziekenhuis te Los An geles, waar zij ter verpleging was op genomen. De 29 jaar oud geworden kam pioene leed reeds twee jaar aan een le verziekte. Twee weken geleden werd haar toestand zoo ernstig, dat opneming in een ziekenhuis noodzakelijk werd ge acht. W. K. VAN ROSSUM 3 KORTE BERGSTRAAT Damesconfectie Kleeding naar maat Kubler Kleeding KINDERHOEKJE Waterpolo om het kampioen schap van Nederland AMSTERDAM, 17 Sept. Zondag a.s. vindt in het Sportfondsenbad te Am sterdam de waterpolowedstrijd plaats om het kampioenschap van Nederland tusschen de eerste zeventallen van 't Y en H.Z. en P.C. In verband met deze belangrijke ontmoeting heeft het be stuur van 't Y op dezen Zondagmiddag nationale wedstrijden georganiseerd. Voor deze wedstrijden heeft men zich bepaald tot die nummers, welke in Zaandam bij de nationale kampioen schappen tot de meest spannende be hoorden. Zoo zullen op de 200 meter schoolslag dames starten: Jo Waalberg. Tony Byland en Coby Koster, terwijl voor de 100 meter rugslag p.m. Cor Ivint i3 uilgenoodigd. Op de 100 meter borst- crawl heeren zullen starten o.a. van Merkesteyn, Ramack. Hoving, Molenaar en Geerling, terwijl op de 100 meter rugslag Metman, van Schouwen en Scheffer elkander zullen bestrijden. Vervolgens vermeldt het programma nog een 5>'" x 50 meter estafette heeren tusschen de vereenigingen 't Y, D.J.K.. Dolfijn. A.Z. en H.Z. en P.C.; 3 x 50 meter estafette dames, met de vereeni gingen A.D.Z., H.D.Z.. Rotterdam, H.Z.C. en 't Y. Onze nationale kampioenen Rie Muytjens en Lotgering zullen een de monstratie geven in het schoonsprin gen. AMSTERDAM, 17 September. Hoe wel thans nog niet is komen vast te staan, of het bestuur van den N.V.B. het verbod voor het spelen van competitie- en vriendschappelijke wedstrijden ook nog voor a.s. Zondag zal moeten laten voortduren, verneemt het A.N.P., dat stappen worden ondernomen om zoo spoedig mogelijk te komen tot opheffing van dit verbod. Van de zijde van den N.V.B. heeft men het als een onbillijk heid aangevoeld, dat de voetbalwedstrij den moesten worden afgelast, terwijl an dere takken van sport rustig hun pro gramma's hebben mogen afwerken. Het ligt in de bedoeling van de wed strijdleiding om voor den komenden Zondag, indien mag worden gespeeld, het programma van Zondag 15 Septem ber vast te stellen, behoudens enkele kleine wijzigingen, afhankelijk van hei al of niet doorgaan van seriewedstrij den. Niettegenstaande alle wedstrijden voor de competitie van den Nederland- schen Voetbalbond waren afgelast, werd Zondag in afdeeling A voor de tweede klas één wedstrijd gespeeld. Het is evenwel nog lang niét zeker, dat de strijd tusschen Emma en Vios, te Dordrecht gestreden, geldig zal wor den verklaard, want, naar wij verna men, heeft Vios tegen de vaststelling van deze ontmoeting bezwaar gemaakt en zal de Nederlandsche Voetbalbond dus dienen uit te maken, of Vios in werkelijkheid de nederlaag van 10—0, welke zij te slikken kreeg, op het rang- lijstje te noteeren krijgt. I-Iet begin van de Hagenaars was dus verre van fraai, tenzijde N.V.B. haar nog een kans geeft om het seizoen beter te openen, aldus de Goudsche Crt. ZESDAAGSCHE TE BUENOS AIRES BUENOS AIRES, 17 Sept. Ook aan de tweede Zesdaagsche, welke in de Ar- gentijnsche hoofdstad gehouden werd, namen verschillende Europcesche ren ners deel. Onze landgenoot Van den Broek was gekoppeld aan den Argen tijn Stefani, en eindigde met vijf ron den achterstand op de vierde plaats. Het. DuitschItaliaansche koppel HürtgenDipaco was verreweg het beste uit het heele veld? met niet min der dan drie ronden voorsprong op het Decnsch—Argentynsche koppel Chris- tensenMathieu en op het Belgische Deneef—Huys, legden zij beslag op de eerste plaats. 21. Dat lijfje wilde maar niet groeien en zijn hoofd groeide wel Dus had hij een heel groot hoofd, dat een beetje wiebelde op het dunne halsje. Hij was heel ouder- wetsch gekleed met witte kuitkousen en een rood pandjes jasje. En daaronder een blauw vest. 22. Dat stond gespannen op zijn dikke buikje. Hij droeg een hooge-zijde. Zoo'n hoogen hoed heb je nog nooit gezien. Gisteravond kwam de afdeeling Utrecht van de Bonds Handbal Commis sie in jaarvergadering hijeen onder voor zitterschap van den heer W. Voorbey- tel. De vergadering was goed bezocht, daar verscheidene pas kort toegetreden vereenigingen van hun belangstelling blijk gaven. De afdeelinge-commissie bestaande uit de heeren W. Voorheytel (afdeelings-lei- der), H. Punter, L. van Ochten en H, W. G. Munzert werd met algemeens stemmen herkozen. Als plaatsvervan gend lid werd toegevoegd de heer Van der Werf uit Zeist en als consul te Amersfoort zal de heer Schmidt blijven optreden. Het bleek dat de competitie een groote uitbreiding zal ondergaan. Werd het vo rig seizoen met slechts zes elftallen be ëindigd, thans ie dit aantal verdriedub beld en voor de eerste maal zal de twee de klasse in dit rayon worden inge voerd. De voorloopige indeeling luidt als volgt: Eerste klasse: Sport Vereent, Atilla, Achilles, Utrecht Amersfoort en A.A.V. Tweede klasse: Sport Vereent 2, Attila 2, Zeist, Amers foort 2 en Achilles 2. Dames klasse: Sport Vereent 1, Sport Vereent 2, At tila 1, Atilla 2, U.D.A., Amersfoort en A.A.V. Vooral voor de dames, die tot op he den weinig speelgelegenheid hadden, is deze uitbreiding buitengewoon aange naam. De competitie zal den eersten Zondag in October aanvangen. Er werd een nieuwe elftalcommissie gekozen, bestaande uit de heeren H. W. G. Munzert (voorzitter), Van Dongen en Van der Hoef. Deze commissie zal het Utrechtsch elftal samenstellen, dat Zon dag 20 September tegen Eindhoven zal uitkomen. „De kamer bevalt ons wel, maar de wanden zijn zoo dun, dal de buur man alles kan hooren wat we zeggen." „Dan zal ik een sierlijk doek te gen den wand laten aanbrengen." „Dan kunnen we niet meer hoo ren, wat de buurman zegt!" Nu het terrein van Sopla voor andere doeleinden in beslag genomen is, zullen de groen-witten hun thuiswedstrijden \oortaan spelen op "Birkhoven" (terrein A.P.W.C.). Wedstrijdprogramma Zondag 22 September le klasse A: Gooische BoysNijenrodes, Maarssen Minerva. StichtenarenVYOG, Utr. BoysRUC. le klasse B: WA—CDN, Oranje-WitIJFC, Wijk bij DuurstedeFAK, VreeswijkHD-S, DEVSoest erberg. 2e klasse D: KW ADOSV, GooivogelsAvance, Boys. Reserve le klasse A: HJV'C 3Hilversum 5, Sopla 2EMM 2, APWC 2Quick 2, Donar 2Laren 2. RodaSpoorvogels, NaaxdenHilv. WANDELMARSCHEN „ST. HUBERTUS" Behoudens toestemming van den procureur-generaal zullen de uitgestel de marschen van St. Hubertus nu plaats vinden op 21 en 22 Sept. a.s. De wandeltocht van Z.U.T. naar de A.V.R.O. studio te Hilversum, zal. wan neer er toestemming verleend wordt, gehouden worden op Zaterdag, 12 Oc tober. KUN SI NIEUWE NEDERLANDSCHE MUZIEK AMSTERDAM, 17 September. Piet Ketting heeft in de laatste maanden eenige composities voltooid. Het eerste, het mannenkoor „Het daghet in den Oosten", is reeds door Fred. Roeske in studie genomen. Voorts omvat zijn oeuvre thans P. C. Hoofts' „Deuntien". gecomponeerd voor gemengd koor en piano en opgedragen aan het Neder- landsch Kamerkoor van Felix de Nobel, benevens de eerste drie praeludia en fuga's voor piano-solo, behoorende tot een groot meerdeelig contrapuntisch pianowerk. Ketting werkt thans aan de voltooiing van zijn derde strijkkwartet. BEGRAFENIS VAN DICK KET BENNEKOM, 17 September. Het stoffelijk overschot van den overleden kunstschilder Dick Ket zal, naar wij vernemen, Donderdagmiddag om 1 uur te Bennekom ter aarde worden besteld. DONDERDAG 19 SEPTEMBER JAARSVELD. 414.4 M. AVRO-Uitzen- ding. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gram.muzïek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muzïek. 10.30 Voor dé vrouw. 10.35 Ensemble „De Aether-Virtuozen" (li.0011.20 Huishoude lijke wenken). 12.00 Berichten, Gram.mu- ziek. 12.45 Nieuws- en economische berich ten ANP, Gram.muziek. 1.00 AVRO-Amuse- mentsorkest en solist. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest (opn.). 3.15 Cyclus „In de schijnwerper". 3.30 Ensemble Jonny Kroon en gram.muziek. 5.15 Nieuws- en economi sche berichten ANP. 5.30 De Vagebonden solisten. 6.30 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bü'oel". 6.45 Berichten. 6.50 Gram.muziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gram. muziek. 7.20 Pianosoli. 7.35 Reportage. 8.00 Nieuwsberichten ANP, eventueel gram.pla- ten. 8.15 Omroeporkest en soliste. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP. KOOTWIJK. 1875 M. VAR A-Uitzen ding. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws berichten ANP. 10.00 Zang, piano- en gram. muziek. 10.30 Orgelspel. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Grarti.muziek. 12.00 Esme ralda en solist. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 le, 2e en 3e acte. van de opera „La damnation de Faust" (gr.pl.). 3.15 Gram.muzïek. 3.30 Berichten (Engelsch). 3,45 Voor de vrouw. 4.15 Gram.muziek, 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gram.muziek. 5.00 Be richten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en econo mische berichten ANP. 5.30 Esmeralda. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Orgelspel. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 VARA- orkest. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten Duitsch. 8.15 Nieuwsberichten ANP (even tueel gram.platen). 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Gram.muziek. 8.559.00 Nieuwsberich ten A.N.P. Het Amersioortsch Dagblad is aangesloten bij de Vereeniging voor Publiciteitswaardn (Bureau i Tournooiveld 4, 's-Gravenhage)„ welke op aanvraag aan adverteerden volledige, door accountants gecontroleer de, gegevens omtrent de verspreiding van ens blad verstrekt. Dit blad heefteen dagelijk- sche oplaag van EXEMPLAREN FEUILLETON door Johnston Mc. Culley 9> „Geef maar hier." „Eerst de centen," zei een der drie mannen. „U heht ons tienduizend dollar beloofd." „Warwik zag het meisje een van haar schoentjes uitdoen en op den neus ervan duwen. De zool liet los en de schitte rende Driehoeken lagen op haar hand. „Dat is het! Dat is het!" riep de man uit „Jullie krijgt je geld!" „Dat is niet alles," zei het meisje. „We moeten cok beschermd worden." „Natuurlijk. Hier ia het andere na maaksel." Hij haalde het uit zijn zak en wierp het op tafel. „We mogen elkaar niet misverstaan," zei hij. „Jullie weten, hoe ik met hem heb afgesproken Ik zou hem heel wat meer betalen, dan ik jullie geef... Doch op eigen houtje hadden jullie nooit zooveel gekregen. Nu kunnen jullie die tienduizend net zoo verdeelen. als je zelf wilt. Jullie kunnen dit namaaksel krijgen en als ontdekt wordt, dat het een namaaksel is, dan rijst de verden king wel. dat mevrouw Dwight het ech te stuk niet droeg en daarmee is de zaak dan uit." „Ik denk, dat het wel lukken zal," zei het meisje. De man overhandigde een stapeltje bankbiljetten aan een der medeplichti gen van het meisje, die ze vlug telde. „Keurigtienduizend in papiertjes van honderd. Geef hem de juweelen en laten we hier dan vandaan zien te ko men. Het is al over éénen. Het speet John Warwik, dat hij geen wapen bij zich had. Wel had hij den pioertendooder nog in zijn zak, dien hij van een der boeven afgenomen had, maar hij had er afschuw van, zoo'n ding te gebruiken. En bovendien moest hij oppassen, dat die lui hem niet zagen en herkenden. „Hier zijn de juweelen", hoorde hij het meisje zeggen. Ze schoof de Driehoeken over tafel naar den welvarenden man toe. Op het zelfde oogenblik klonk er een schril fluitje; en er werd op de voordeur ge bonsd. „Dat is het signaal van Bert; de po litie komt eraan!" zei het meisje. HOOFDSTUK VII. Snel optreden. Warwik had op groot wild gejaagd en daardoor snel leeren besluiten. Dat deed bij nu ook. Hij moest die Drie Driehoekën hebben. Hij moest zorgen, dat niemand in de kamer hem herken de en dat hij verdwenen was voordat de politie kwam. Hij smeet de deur open en stormde naar binnen. De zware pioertendooder vloog door de lucht en op hetzelfde oogenblik sprong de eeni ge lamp in het vertrek aan gruizels. voordat iemand nog goed begreep, wat er voorviel. Op hetzelfde oogenblik greep Warwik naar het juweel dat op tafel lag, griste den stapel geld mee en rende naar de deur terug. „Stil! Ik ben het, Bert!" fluisterde hij hee6ch. „Hierheen... Gauw' Opschie ten!" „De juweelenhoorde (hij den wel- gedanen man zeggen „Ik heb het geld en de juweelen... Kom gauw mee! Dezen kant op. De gang in. Willen jullie gepakt worden?" Hij ging wat opzij en hoorde hoe ze hem voorbijliepen naar de gang. Er werd nog steeds op de voordeur ge bonsd en iemand eisehte toegang in naam der wet. Warwik sloot de kamerdeur en draaide den sleutel om. De anderen bevonden zich nu in de gang. Als ze bemerkten hoe ze erin geloopen waren, zouden ze de deur moeten intrappen om in de kamer te komen, en door dat lawaai aan de politie hun aanwezig heid verraden. Hij stak het juweel in zijn eenen schoen en het geld in zijn zak. Daarop trok hij het raamgordijn een weinig omhoog en tuurde naar buiten. Het was zoo donker, dat hij geen drie meter ver kon zien. Hij wist niet, of er iemand op de loer lag, die hem grijpen kon, als hij het raam open schoof en eruit sprong. Hii bleef wach ten. In de gang hoorde hij razen en vloeken; hij begreep dat er licht ge maakt was. „Blijf stil staan," zei een gezagheb bende stem. „Wat is hier te doen?" De welvarende man schraapte zijn keel. Warwik herkende zijn stem. „U hebf ons verschrikkelijk over stuur gebracht, brigadier," zei hij. „Mijn naam is Richard Saxburv. Ik heb dit huisje een poosje geleden ge huurd om er een rustkuur te doen. Ik ben bankier in Philadelphia. U kunt u met de autoriteiten daar in verbin ding stellen en dan zult u hooren, dat ik de waarheid spreek. Waarom bent u mijn huis binnengedrongen?" „We hebben hier al een poosje op wacht gestaan," antwoordde iemand. „We hebben dit meisje en die mannen hier zien rondsluipen „Het zijn vrienden van me." „Best mogelijk. Maar ze gedroegen zich dan toch wel vreemd." „Ik zei u reeds, dat ik groote zaken doe. Deze jonge dame is mijn secreta resse en deze heeren winnen inlich tingen voor me in. Ze komen hier zoo heimelijk, omdat mijn concurrenten niet te ^eten mogen komen, wat ik van plan ben." „We hoorden iemand een fluitsig naal geven, toen we daareven naar het huis toekwamen." „Daar weet ik niets van." „Als u zoo fatsoenlijk bent, waarom is al het. licht dan uitgedraaid?" vroeg de politiebeambte. „Waar hield u dan dat. zakengesprek?" „We waren in de keuken bezig met wat eten klaar te maken." „Ik heb daar geen licht gezien." „Er hangen donkere gordijnen voor de ramen. U hebt u werkelijk vergist en ons een doodschrik op het lijf ge jaagd. Wees nu zoo vriendelijk heen te gaan en uw mannen mee te nemen, dan zal ik geen werk maken van dit indringen. Als u echter toch tegen mijn vrienden - verdenking koestert, dan sta ik u toe. huiszoeking te doen.' Dat was brutaal! John Warwik be wonderde den man zelfs een oogenblik^ „U zegt, dat dit meisje uw secreta resse is?" vroeg de beambte. „Eén mijner secretaressen. Ik heb er terschillende." „Goed, maar ze is hierheen, gekomen van het hal bij de familie Dwight. Ik kan me niet voorstellen, dat mevrouw Dwight secretaressen op haar bal noo- digt." „O, maar ze is daarheen gegaan om met iemand over zaken te spreken." „Juist. Ik moest eenige inlichtingen vragen aan een zekeren mijnheer John Warwik," viel het meisje hem bij. „Goed, mijnheer Saxbury, ik zal dat morgen wel verder onderzoeken," zei de brigadier. „U moet het ons niet al te kwalijk nemen. We hadden een wenk gekregen, dat er vermoedelijk juweelen dieven op dat bal zouden ko men om hun slag te slaan. Mijnheer Dwight zelf had ons gewaarschuwd. En u hebt uzelf in elk geval vrij ver dacht gedragen „Ja, dat begrijp ik, brigadier," zei Saxbury. „U behoeft geen verontschul digingen te maken. Ik zou er prijs op stellen, dat u morgen terugkwam om u te overtuigen, dat ik degene ben, voor wien ik me uitgeef. Daar heb ik recht op." „Ik zal ervoor zorgen, mijnheer," zei de brigadier. Warwik hoorde hen door de gang Ioopen, Hij sloop naar de deur en deed die van het slot. Geen van allen had getracht, die deur open te doen en ze wisten dus niet. dat ze op slot gezeten had. Hij had een ander plan gemaakt. Ze zouden natuurlijk denken, dat de geheimzinnige Bert de juweelen en het geld had. Ze vermoedden waar schijnlijk geen oogenblik. dat er een vreemde in huis was geweest. Hij durfde het huis echter niet verla ten. Vermoedelijk zou de politie het huis nog wel een poosje bewaken en aan de ramen luisteren, of ze iets kon den hooren. En hij durfde het vertrek ook niet verlaten, nu het licht in de gang brandde. Er bevond zich een kast in de kamer. Hij trok de deur ervan open. Hij voelde eenige kleeren han gen. Voor de rest was de kast leeg. Hij stapte naar binnen en trok de deur zachtjes dicht. Even later hoorde hij de anderen in de kamer terugkeeren. „Die stommerik heeft de lamp ka potgemaakt," zei Saxbury. „Waar is hij voor den drommel gebleven?" „Ervandoor gegaan", zei een der mannen. „Hoe kon hij dat doen? Hij zei toch, dat. we met hem mee moesten gaan?" „Er was zooveel lawaai, dat we den kelijk hem niet heelemaal verstaan hebhen," zei het meisje. „Hij heeft de Driehoeken en het geld mee!" „U kunt Bert wel vertrouwen, mijn heer Saxbury," zei het meisje. „Zoodra hij in veiligheid is, zal hij u die juwee len en ons het geld terugbezorgen." „Ik zal hem wel moeten vertrou wen!" bromde Saxbury. „Beroerde ge schiedenis!" „Uw eigen schuld, omdat u geld wil de sparen." zei. het meisje smalend. „Ik beklaag me nietals ik die juweelen maar in handen krijg. Is dat niet het geval, dan zal die kerel zijn straf niet ontgaan, al moest het me mijn heele vermogen kosten. Die geschiede nis met de politie is anders lam ge noeg Jullie 'hadden voorzichtiger moeten zijn." „Wat zullen we nu doen?" vroeg een der mannen. „Als we hier vandaan gaan, volgen ze ons natuurlijk en dat moeten we niet hebben." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6