De tweede Engelsche verdedigingslinie bezet Collectief contract in de metaalindustrie Het al reizende uitoefenen van een bedrijf Een kabelballon boven Eerste oorlogsphase geëindigd Duitsch geschenk aan Spanje Hooger- en Lagerhuis bijeen De handelsbalans van Zuid-Amerika met de Ver. Staten DE POST IN DE KUSTSTREEK NA TIEN UUR Leerwinkel door brand verwoest Britsch convooi door een kustbatterij beschoten Twee meisjes vermist De bevoegdheden van den direct.-generaal Den Haag Mr. A. BARON VAN HARINXMA THOE SLOOTEN t Reeds deze week in werking getreden Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1940 OP DE WEEKMARKTEN ALLEEN PRODUCTEN, WAARAAN BEHOEFTE IS, TE KOOP Bombardement op het vlieg veld van Mikabba ROME, 18 Sept. (D.N.B.). De bezetting van de tweede Engel sche verdedigingslinie tusschen Sidi el Barrani en de oase van Omar wordt in politieke en mili taire kringen van Rome van beslis sende beteekenis geacht. Met het sluiten van deze oorlogsphase, zoo wordt verklaard, wordt ten eerste de veiligheid van de Lvbische grens gewaarborgd en kan aan den anderen kant vanuit de nieuwe Italiaansche posities een sterken druk uitgeoefend worden op de Engelsche linies. Na de inneming Van Sidi el Barrani waarvan in het Italiaansche weermacht bericht van hedenmiddag melding ge maakt wordt, zijn de Italiaansche troe pen begonnen naar in welingelichte Ita liaansche kringen verluidt, met de on verwijlde organisatie van den aanvoel en met de uitbreiding van de tot dusvei bereikte stellingen. Bij hun opmarsch hebben de Italianen, naar verder vernomen wordt, een reeks van moeilijkheden in de afzonderlijke vestingwerken moeten ovenvinnen, daar het geheele gebied tusschen Soloem en Sidi el Barrani bezaaid was met ver sperringen en mijnen tot aan de oase van Sidi Omar. Een aantal loopgraven en kazematten alsmede goed opgestelde batterijen, moesten bestormd worden alvorens de Italiaansche troepen de tweede verdedi gingslinie van de Engelsche strijdkrach ten doorbreken en volkomen bezetten konden. De Romeinsche avond bladen De verovering van Sidi el Barrani en <!e doorbraak van de tweede Engelsche verdedigingslinie vormen het voornaam ste onderwerp van de Romeinsche avondbladen, die verklaren, dat. hierme de de eerste phase van de Italiaansche operaties is geëindigd. De overwinning van twee sterke ver Öedigingslinies, alsmede de bedreiging van andere Engelsche posities beteekent, naar de Tribuna schrijft, een groote Ita liaansche overwinning. Met de verove ring van Sidi el Barrani hebben, zoo schrijft Lavoro Fascista, de Italianen in een uiterst korten tijd een beslissend voordeel weten te behalen en wel met betrekking tot de beveiliging van Cyre naica alsook met het oog op de moge lijkheid onmiddellijk nieuwe Engelschë posities te kunnen bedreigen. De Itali aansche troepen, zoo schrijft het Gior nale d'Ilalia, nestelen zich thans in de veroverde stellingen en breiden de be zetting naar het Zuiden, nog meer naa het binnenland, uit. waar zich nog ster ke vijandelijke afdelingen pantserwa gens en tanks hebben genesteld. Enge land probeert zijn nieuwe nederlagen met een ongelijke krachtsverhouding te verontschuldigen. In werkelijkheid echter beschikt het over een leger van 350.000 man met een geweldige hoeveelheid oorlogsmateriaal Ook in deze phase van den oorlog zijn de Italiaansche overwinningen niet het gevolg van een superioriteit naar getal doch van een superieure bekwaamheid en van een superieuren strijdgeest. Vliegveld van Mikabba gebombardeerd Het agentschap Stefani verneemt over het bombardeeren van het vliegveld van Mikabba nog de volgende belangrijke bijzonderheden. Het betrof hier den zwaarsten lucht aanval door een formatie duikbommen werpers, die tot dusverre op Malta is on dernomen en waarbij vele tonnen aan bommen van zwaar en middel kaliber op het vliegveld zijn neergekomen. Deze Op den Nieuwe Zijds Voorburgwal te Amsterdam kwam een motorwagen van lijn 2 in botsing met een vrachtauto. Het voorbalcon van den tramwagen werd zwaar beschadigd (Foto Pax-Holland) actie werd volgens een tot in alle bij zonderheden van tevoren vastgesteld operatieplan uitgevoerd en heeft het vliegveld, dat in de afgeloopen weken met moeite was hersteld, totaal onbruik baar gemaakt. O.a. is een bom terecht gekomen op den startbaan, waarop juist drie jachtvliegtuigen startklaar stonden opgesteld. Door een voltreffer werden de drie jachtvliegtuigen volkomen vernield, terwijl door een andere bom van zwaar kaliber de in de nabijheid staande lood sen in de lucht vlogen. Voorwerpen voor den Roomsch- Katholieken eeredienst BERLIJN, 18 September (D.N.B.). De „Dienst aus Deutschland" meldt, dat het Duitsche volk aan de bevriende Spaansche natie een verzameling waar devolle voorwerpen van den Roomsch- Katholiekcn eeredienst ten geschenke gegeven heeft. Deze moeten bijdragen to: vergoeding van de schade, welke de Roomsch-Katholleke parochies in Span je tijdens *ien burgeroorlog geleden heb ben. Dit geschenk is het resultaat van een inzameling, die met bijzondere toe stemming van de rijksregeering in Duitschland gehouden is. Het bestaat uit 86 kandelabers. 75 kelken, 7 kost bare montransen, 29 hostieschalen en 31 kruisen. Voorts omvat het 145 waarde volle misgewaden, meer dan 200 mis boeken en allerlei andere voorwerpen van den Roomsch-Katholieken eere dienst. LONDEN, 18 Sept. (D.N.B.). Het Hoogerhuis en het Lagerhuis zijn heden bijeengekomen. Na een korte openbare zitting gingen beide huizen tot een ge heime zitting over. Over de geheime zitting van het La gerhuis is het volgende communiqué uitgegeven: Het Lagerhuis heeft in een geheime zitting een debat gevoerd over het jong ste luchtbombardement op Engeland. De leden van het Huis, die Londen en yidere getroffen districten vertegen woordigen, hebben de aandacht geves tigd op de talrijke vraagstukken, die zich hebben voorgedaan. De minister van binnenlandsche vei ligheid en de minister voor de open bare gezondheid hebben na de debatten van repliek gediend. De vergadering van Dinsdag In de Dinsdag gehouden zitting van het Lagerhuis, die volgde op de rede van den minister-president, Winston Churchill en die overigens, evenals de voorafgaande openbare zitting wegens luchtalarm moest worden onderbroken, is, volgens hier ontvangen berichten, van verschillende zijden het voorstel gedaan om het parlement in een an dere plaats als Londen bijeen te roepen, daar een ordelijke afwikkeling van de parlementaire werkzaamheden onder de tegenwoordige omstandigheden in Londen niet kan worden* gewaarborgd. De regeering mag, zoo wordt verklaard, den noodtoestand van *het oogenblik niet benutten om het parlement prac- tisch uit te schakelen. Blijvend passief BERLIJN, 18 Sept. (A.D.P.) De Ber- liner Boersen-zeitung meldt: Het ministerie van handel te Washing ton heeft een overzicht van den handel met Zuid-Amerika tijdens de eerste negen oorlogsmaanden (September 1939 tot Mei 1940) gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de Ver. Staten aan Zuid-Ame rika voor 553 millioen dollar aan goede ren hebben verkocht, doch aldaar slechts voor 459 millioen dollar aan goederen hebben gekocht. Tegenover 1938 is het passiefsaldo van de Zuid-Amerikaansche handelsbalans met de Ver. Staten daarmede weer aan zienlijk gestegen, waardoor duidelijk be wezen is, dat men er ondanks alle po gingen niet in geslaagd is de groote moeilijkheden te overwinnen welke een normaal handelsverkeer tusschen Noorn en Zuid in den weg staan. In weerwil van de conferentie van Havana en van alle aldaar genomen besluiten konden de Ver. Staten een reeks van de belang rijkste Zuid-Amerikaansche producten niet in groote hoeveelheid afnemen, om dat zij dezelfde goederen in het eigen land meer dan voldoende maken. De pu blicaties van het ministerie van handel to Washington bevestigen ondubbelzin nig de talrijke stemmen van deskundi gen uit de Zuid-Amerikaansche landen, die steeds weer verklaren, dat alle Zuid- Amerikaansche verwachtingen op een doeltreffende economische hulp van de Ver. Staten nutteloos en doelloos zijn en dat alleen een normaal handelsverkeer met de Europeesche markten een gezon de en gestadige verlichting van de Zuid- Amerikaansche markten kan bewerkstel ligen. BINNENLAND Spoedig weer normaal 's-GRAVENHAGE, 18 Sept. Het ver bod. zich in de kustzone na tien uur op straat te begeven, heeft er aanvankeliik toe geleid, dat, wat de post betreft het vervoer met de laatste treinen moest uitvallen, terwijl de laatste buslichtin gen moesten worden vervroegd. De bestelling van telegrammen kon na negen uur niet meer worden uitge voerd. Inmiddels zijn voor het post- en tele graafpersoneel, dat met deze diensten belast is, nachtvergunningen aange vraagd, en gedeeltelijk reeds verleend. Zoo kunnen thans te 's-Gravenhaee en te Rotterdam telegrammen met een dringenden inhoud reeds weder na 9 uur 's avonds bezorgd worden. Zoodra de noodige vergunningen zijn verkregen, zullen ook de laatste bus lichtingen weder op de tot dusver ge bruikelijke tijdstippen plaatsvinden, ter wijl dan eveneens het postvervoer met de laatste treinen zal worden hersteld. 's-HERTOGENBOSCH, 18 September. Vanochtend om halfclf brak brand uit in den leerwinkel van den heer Doo- mernik in de Hinthamerstraat, alhier. De brand ontstond, doordat een schil der, die daar werkzaamheden verricht te, een bus met benzine omstootte. Door nog onopgehelderde oorzaak raakte de benzine in brand. De vlammen sloegen hoog uit. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, greep het vuur met kracht aan en mocht er in slagen de aangrenzende perceelen te behouden. Zij liepen even wel zware waterschade op. Het geheele pand brandde uit.; ook de lederinventa ris en het bovenhuis werden een prooi der vlammen. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Het drukke verkeer moest worden omgelegd. CONCERTMEESTER DER A.O.V. BENOEMD ARNHEM, 18 September. Tot con certmeester der Arnhemsche Orkestver- eeniging is benoemd de 18-jarige violist Herman Krebbers te Ede. De heer Krebbers is een leerling van Oscar Back te Amsterdam en bezit het einddiploma van het Muzieklyceum te Amsterdam. Meermalen trad hij reeds op als solist bij de concerten der Arn hemsche Orkestvereeniging en elders. Dezen zomer speelde hij met zeer veel succes het vioolconcert van Paganini in het Kurhaus te Scheveningen. De nieuwbenoemde concertmeester is reeds in functie 'getreden. HOOGE ONDERSCHEIDING VOOR GENERAAL MUTI ERGENS IN ITALIë, 18 Sept. (Stefani) De secretaris van de fascistische partij, generaal Muti, heeft den Duitschen am bassadeur, Von Mackensen. ontvan gen, die hem namens den Filhrer het grootkruis van den Duitschen Adelaar heeft overhandigd. GOUVERNEUR VAN ALGIERS IN VICHY GENèVE, 18 Sept. (D.N.B.) Naar uit Vichy gemeld wordt, is de gouver neur-generaal van Algiers, admiraal Abrial. aldaar aangekomen om verslag uit te bréngen. Hij hoeft besprekingen gevoerd met verscheidene leden der re geering en met den gedelegeerde voor Fransch-Afrika, generaal Weygand. BERLIJN. 18 Sept. (D.N.B.) Maan dag trachtte, naar het D.N.B. verneemt, een sterk Britsch convooi, dat. uit tien schepen tusschen de 4 en 5000 ton be stond, met gebruikmaking van het slech te zicht in het Kanaal bli regenachtig weer in Westelijke richting te verdwij nen. Deze poging werd door de luchtver- kenning opgemerkt, waarna aan een kustbatterij verlof werd gegeven om te. vuren. Binnen tien minuten werden ver scheidene schepen getroffen. De lucht- verkenning kon constateeren, dat de schepen van het convooi, die nog in staat waren om te varen, zich terugtrok ken. Reeds bij vroegere beschietingen van Engelsche convooien door vèrdragende Duitsche kustbatterijen waren schepen tot zinken gebracht en treffers op de overige vaartuigen geplaatst. In ver scheidene gevallen zag de tegenstander van zijn voornemen af. De vluchtende schepen begaven zich naar de havens van Dover, Deal en Folkestone. DE FRANSCHE GEZANT VOOR DE INTERNATIONALE TANGERZÓNE TANGER, 18 Sept. (D.N.B.) De nieuwe Fransche gezant voor de interna tionale Tangerzóne. Castellane, is hier aangekomen en onmiddellijk naar Rabat doorgereisd, waar hij een onderhoud heeft gehad met den Franschen resi dent-generaal generaal Nogues. DE BEHANDELING VAN ROE- MEENSCH-BULGAARSCHE KWESTIES BOEKAREST, 18 Sept. (D.N.B.) De bij het verdrag van Krajova bepaalde commissie, die de vraagstukken, die tus schen Roemenië en Bulgarije mochten ontstaan, zal ophelderen en beslissen, is met haar werkzaamheden in Giurgiu be gonnen. 's GRAVENHAGE, 18 SepL De Ver ordening van den Rijkscommissaris be treffende de beperking van het al rei zende uitoefenen van een bedrijf, welke 9 September 1940 verschenen is in Ver ordeningenblad nr. 25. heeft hier en daar tot misverstand aanleiding gege ven. Van officieele zijde wordt met be trekking tot deze verordening daarom de volgende toelichting gegeven: Door de beperking van het al rei zende uitoefenen van een bedrijf worden in feite niet diegenen getrof fen, die op weekmarkten zelfgemaak te of niet bewerkte producten van land-, tuin- en boschbouw. van vee- en bijenteelt, van pluimveefokkerij- bedrijven en van producten van de jacht en visscherij te koop aanbie den, welke producten uitsluitend voor de levensmiddelenverzorging van de bevolking dienen. Dezen voor de levensmiddelen- voorziening, werkzamen handela ren is het ook in de toekomst toe gestaan, de weekmarkten te be zoeken, zooals zij dit tot nu toe deden. Voorwaarde is slechts, dat deze handelaren een vaste plaats op de weekmarkt hebben en hun producten niet door heen en weer te trekken ook buiten de week markten te koop aanbieden. In de eerste plaats moeten deze hande laren zooals tot nu toe, probeeren hun producten op de markten van hun woonplaats van de hand te doen. Slechts waar dit niet mogelijk is, of wanneer op andere weekmarkten een dringende behoefte en een groote vraag naar door hen te koop aangeboden le vensmiddelen bestaat, kunnen de betref fende handelaren ook op andere week markten hun waren te koop aanbieden. Zoo kunnen b.v. de kaashandela ren uit Gouda en Leiden, alsmede de pluimveehandelaren uit de provin cie Gelderland, zooals vroeger de re gelmatige weekmarkten bezoeken. Daarentegen is het niet toegestaan, om in het kader van het al reizende uitoefehen van een bedrijf; andere, niet op de levensmiddelenvoorzie ning betrekking hebbende produc ten, al reizende op weekmarten te koop aan te bieden. Dit geldt in het bijzonder voor d i e producten en voorwerpen, die men tot nu toe op de markten kon krijgen, doch die in geen enkel opzicht noodzakelijk zijn ter dekking van de eerste levensbe hoeften. Artikelen, welke bestemd zijn voor het dagelijksch gebruik, zijn normaal overal te verkrijgen en het verhandelen hiervan op de week markt is bovendien niet noodzake lijk. Het koopen van producten, onverschil lig van welken aard, binnen de verbo den zóne voor een gevestigd bedrijf, is geen reizend beroep in den zin van de verordening. Zoo kan b.v. een slagerij, zooals vroe ger, binnen het verboden gebied het noodige vee koopen. Gevestigde zaken, zooals vooral grootfiliaalbedrijven. die hun afzet tot nu toe in hoofdzaak in de provincie hadden, is het ook in de toe komst veroorloofd, door employe's, die met haar een vaste overeenkomst heb ben en niet voor eigen rekening werken, haar klanten te laten bedienen, wanneer het zwaartepunt ook tegenover den. koo- per uitsluitend bij de centrale en geves tigde handelszaak ligt en geen venten plaats vindt. Dat de genoemde verorde ning een door dé tegenwoordige oorlogs verhoudingen noodzakelijke maatregel beteekent, behoeft geen bijzondere ver melding. Klachten cn buitengewone wenschen van individueelc personen zijn doelloos. Daar waar het noodig is. moet een reorganisatie van de reizende handelszaak plaats hebben of de betref fende personen moeten hun bedrijf bui ten de verboden zóne uitoefenen, waar bij zij dit gebied dus moeten verlaten. Beroeps- en vakorganisaties, die inlich tingen betreffende de beteekenis van deze verordening wenschen. dienen zich uitsluitend in verbinding te stellen met het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, AMSTERDAM, 18 Sept. De com missaris van politie, chef van het bu reau Kinderpolitie verzoekt de opspo ring cn terugbrenging van de minder jarigen Maaike Feenstra, oud 19 jaar en haar zuster Pietertje Feenstra, oud 17 jaar, die sedert 26 Augustus 1940 wor den vermist. Signalement Maaike: lang pl.m. 1.75 m., flink postuur, gezonde kleur, blau we oogen, litteeken op rechter wang, twee slappe vingers aan linkerhand. Kleeding: beige zomermantel, met. z.g. pofmouwen, lichtblauwe japon, licht grijze deukhoed (heerenmodel), lage zwarte schoenen, wit of bruin hand- taschje. Signalement Pietertje: lang pl.m. 1.75 m.. gewoon postuur, blond haar, blauwe oogen. Kleeding: lichtblauwe japon, groene zomermantel met bruine bontkraag, wijnrood vilten hoedje, wit of bruin handtaschje. beige lage schoenen met blauw afgezet. Vermoedelijk zijn zij in eikaars gezel schap. voor de voedselvoorziening 's-GRAVENHAGE, 18 September. Dezer dagen is gepubliceerd een besluit van den secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Visscherij betreffende de bevoegdheden van den directeur-generaal van de Voedselvoor ziening en de instelling van een college voor de voedselvoorziening. Men geeft ons nu de volgende toelich ting op dit besluit: Het is gebleken, dat de op grond van den Landbouwcrisiswet 1933 geschapen organisatie van den landbouw, onder do tegenwoordige verhoudingen in den tot nu toe geldenden vorm niet ten vol le geschikt is voor de vervulling van de taak, waarvoor het landbouwbeheer in Nederland staat. De nieuwe verordening draagt de be voegdheden van de regeeringscommis- sarissen, respectievelijk van het college van regeeringscommissarissen, over aan een directeur-generaal voor de voedsel-" voorziening, naast wien, ter raadple ging, een college voor de voedselvoor ziening ingesteld wordt. De leden van dit college worden benoemd door den secretaris-generaal van het departement van -Landbouw en Visscherij. Door deze nieuwe regeling zijn alle bevoegdheden, welke de diensten met .betrekking tot de voedselvoorziening tot heden bezaten, op straffe wijze ge concentreerd in handen van den direc teur-generaal. Tot directeur-generaal voor de voedselvoorziening heeft de se cretaris-generaal van het ministerie van Landbouw en Visscherij benoemd den ondervoorzitter van het college van re geeringscommissarissen, ir. S. L. Lou- wes. DOOR DE TRAM VERMORZELD WINSCHOTEN. 18 September. Van avond omstreeks zeven uur geraakte de ongeveer zestigjarige vrouw S. te Wed derveen onder een zandtram van de maatschappij Oostelijk Groningen. De vrouw was den rijweg overgesto ken, blijkbaar zonder om te zien en werd verrast door de tram, welke sedert eenige weken dit traject weer berijdt. Zij werd gegrepen en vermorzeld. 's-GRAVENHAGE, 18 Sept. Gisteren heeft een kabelballon, vermoedelijk een losgeraakte Engelsche versperringsbal lon. in Den Haag eenige schade aange richt. In de Van der Vennestraat en aan de Soesidijkschekade werden gedeelten van de lichtleiding van het G.E.B. ver nield. evenals in de Honthorststraat een spandraad van de H.T.M. Bovendien werden eenige antennes in de omgeving van de Van der Vennestraat vernield, alsook eenige ruiten. Voorts werd de top gevel van het perceel Hofwijckstraat 60 beschadigd. In de Van der Vennestraat werd een 46-jarlge man gewond, die een der draden tegen zijn gelaat kreeg, het geen een blessure aan de neus veroor zaakte. De man is verbonden aan het politie bureau-Van der Vennestraat. AMSTERDAM, 18 September. Gis teren is op 68-jarigen leeftijd alhier mr. A. Baron van Harinxma thoe Slooten, oud-procureur-generaal bij het Amster- damsche Gerechtshof, overleden. De overledene werd in 1872 te Beet- sterzwaag in Friesland geboren. Hij stu deerde aan de Leidsche Universiteit rechtswetenschappen, waar hij in 1896 op stellingen promoveerde. Achtereen volgens was hij werkzaam als ambte naar bij het Openbaar Ministerie te Leeuwarden, als substituut-officier van justitie te Winschoten, als officier van justitie te Amsterdam, in welke plaats hij werd benoemd tot advocaat-generaal en ten slotte procureur-generaal bij het Gerechtshof, welke functie hij tot einde 1939 vervulde. In tal van belangrijke zaken is baron Van Harinxma thoe Slooten opgetreden. HOUTHANDEL ZONDER VER GUNNING IS VERBODEN 's GRAVENHAGE. 18 Sept. Het is gebleken, dat in vele gevallen, zonder vergunning van het Rijksbureau voor hout, door personen, die van den handel in hout niet hun normaal bedrijf maken, hout wordt gekocht, dat niet bestemd is voor eigen gebruik. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, vestigt er met, nadruk de aandacht op, dat. een der gelijke handelwijze volgens artikel 5 van de houtbeschikking 1940 no. 1, is verbo den en dat overtreding van deze bepa ling wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. AMSTERDAM, 18 Sept. Blijkens een bericht van den persdienst van het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen, is thans de reeds jaren gekoes terde, doch onder de voormalige om standigheden nimmer bereikte wensch van de Nederlandsche metaalbewerkers, om te komen tot een collectief arbeids contract in werking is getreden. Het N.V.V. heeft te dien aanzien over leg gepleegd en besprekingen gevoerd met de werkgeversorganisaties en de andere werknemersorganisaties. Het re sultaat van dit optreden van den Alge- meenen Nederlandschen Metaalbewer- kersbond van het N.V.V. is geweest, dat deze'Week reeds het collectieve arbeids contract in werking is gestreden. Bij de loonbepaling is men uit gegaan van een onderscheiding in geschoolde en ongeschoolde werk lieden en een indeeling in gemeen teklassen. Door de in het contract vastgestelde loonen is een einde gekomen aan de willekeurige loon bepaling van individueele werkge vers. Den metaalbewerker wordt thans door het collectieve con tract een bepaald inkomen gega randeerd. In het contract is de bepaling op genomen, dat aan arbeiders, die het geheele loopende kalenderjaar in dienst zijn, een vacantie van een werkweek moet worden gegeven. De arbeiders in de metaalindustrie zullen dus van het in werking treden van het collectieve contract af. verze kerd kunnen zijn, dat zij na een jaar van zwaren arbeid een week van rust zullen kunnen vinden, een regeling, welke zeker voor de metaalarbeiders evenzeer noodig is als voor iedere an dere vakgroep. Insielling van fabrieks- commissies Daarnaast vinden wij in het con tract een regeling opgenomen, welke bepaalt, dat in elke onderneming een werkliedenvertegenwoordiging, een z.g. fabriekscommissle. dient te worden ingesteld. Deze commissies hebben tot taak in alle fabrieksaan- gelegenheden de moreele en materi- eele belangen, alsmede de veilig heid der arbeiders te bevorderen en zullen zoowel adviseerend als on derhandelend optreden. Het contract in zijn geheel beteekent dus een belangrijke verbetering in de sociale en economische positie van de metaalbewerkers. Ieder, die bekend is met de moeilijk heden. welke de onderhandelingen tus schen werkgevers en werknemers in de metaalindustrie steeds gekenmerkt heb ben, zal met voldoening dit succes, waarin de A.N.M.B. van het N.V.V. het grootste aandeel heeft, vernemen en zich erover verheugen, dat op zulk een korten termijn reeds voor een grooten groep van Nederlandsche arbeiders in grijpende verbeteringen zijn bereikt. ReRuleering van de arbeidsvoorwaar den, zooals bij dit contract is geschied, beteekent een belangrijke bijdrage tot den socialen en economischen voor uitgang der arbeiders. GEEN VERSCnE VISCH IN SCHEVENINGEN SCHEVENINGEN, 18 Sept. Door de zeer sterke Westelijke wind hedenmor gen, konden de kustvisschersvaartuigen de haven te Scheveningen niet uit, zoo dat er dus Donderdagmorgen wederom geen aanvoer van versche visch uit zee is. Bij eenigszins gunstig weer hopen de schepen morgenochtend naar zee te ver trekken. De Scheveningsche markt is deze week uitsluitend aangewezen op visch uit Denemarken en enkele zendingen snoekbaars en andere zoetwatervisch. De aanvoer van Denemarken was niet groot, zoodat hooge prijzen werden be steed. Versche haring was vrij goed ver tegenwoordigd; de groote soort haring noteerde f 13.30 tot f 13.50 per kist van 25 kg. Versche makreel is deze week in het geheel niet aangevoerd. ONGEHOORZAAM AAN EEN POLITIEAGENT 's-GRAVENHAGE. 18 Sept. In den nacht van Zaterdag op Zondag 3 Maart te twee uur speelde zich in de Nieuw- straat te dezer stede een vechtpartijtje af, waaraan een toevallig passeerend agent van politie in burgerkleeding een einde trachtte te maken, hetgeen echter niet de instemming had van een der beide vechtende partijen, n.I. den on geveer dertiglarigen porfier Van der R., die geen geloof hechtte aan de legimita- tiekaart. welke de agent in burger hem vertoonde en geen gevolg gaf aan diens aanmaning tot doorloopen. De portier werd deswege tot een maand gevange nisstraf veroordeeld en kwam hiervan bij het Gerechtshof in heroep. Het Ge rechtshof heeft heden dit vonnis beves tigd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3