Het gelaat gekeerd Üqsunjdla Op bezoek bij den kweeker van de Pioendahlia naar den nieuwen tijd PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN In 1886 de eerste kruisingen Weefgetouwen wachten Hulpactie's vooi Nederland en België - Japanners brengen Engelsch schip op Vroeger ontbrak eendrachtig streven 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1940 GE AND THéATRE. Van Vrjjd»* 20 t.m. Donderdag 26 September vertooninz van de film „Discretie verzekerd". Zondaif doorloopend. aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag doorloopend om 2.30, 6.00 an 8.15 uur. Overige dagen 2.30 en 8-00 uur. Maan dag en Dinsdag geen matinde. CITY THEATER. Van Vrijdag 20 t.m. Donderdag 26 September vertooning van ..Boefje". Zondag doorloopend. aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30. Zaterdag om 2.30. 6.15 en 8.30 uur. Ove rige dagen om 2.30 en 8.00 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Sejenka Rassin". STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor aïie meisjes iederen avond geopend des Zondags van 2 uur. 'GILDEHUIS A.K.G. 19 Sept. t.m. 1 Oct. Expositie van Indische landschappen van Adolfs. OPENBARE LEESZAAL MET JEÜGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9., MUSEUM FLEHITE, Westsingel. - Geopeno dagelijks van 10—12 en 14 nor, uitge zonderd Zondag '«Zaterdags 10—12 en 1.303 uur (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vTijen toegang) AMICITIA. 26 Sept. Optreden van „De Ramblers". 8 uur n.m. v BAARN BAARN'S LYCEUM. 16 Sept. t.m. 6 Oet. Tentoonstelling van etBen en aquarellen door Jan Poortenaar. Geopend van 10—4, 's Zondags van 1.304. ZONDAG 22 SEPTEMBER St. Jorlskerk 10 uur v.m. ds. Dönszelmann. 6 uur n.m. ds. Gerritsen. Nieuwe Kerk 10 uur v.m. ds. Blok. 6 uur n.m. ds. r. d. Berg. Emmakerk 10 uur v.m. ds. Kievit, Baarn. 6 uur n.m. ds. Pannebakker, Jeugddienst. Kapel „Zon en Schild" 10 uur v.m. ds. Nauta. Gasthuiskerk 10 uur v.m. de heer v. d. Heide. Wijkgebouw Laurens Costerplein 10 uur v.m. Kinderkerk. Aula Gymnasium (B.W. laan) Geen dienst. Gebonw „Het Sluisje" 10 uur v.ra. Kindarkerk. Evang. Luth. Kerk 10.30 uur v.m. ds. de Jongh. Vriiz. Hervormden Amicitla (foyer) 10.30 uur: ds. van Rossura. Reraonstr. Gemeente 10.30 uur: dr. R. Miedema. Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur: ds. Golterman. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur v.m. cand. J. v. Butrren. 5.30 uur n.m. ds. Popma. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur v.m. ds. Holwerda. 5.30 uur n.m. cand. J. v. Buuren. Westerkerk 10 uur v.m. ds. Popma. 8.30 uur n.m. ds. Holwerda. Gebouw „Bethel" (Eemstraat) 10 uur Irinderkerk. Vrije Evang. Gemeente (Gab. Concordia, Langestraat 118). 10 uur Br. B. Prattenburg, Driebergen. 5ta uur: geen dienst. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 en 5.30 uur: ds. Herngreen. Chr. Geref. Gemeente 10 uur v.m. en 5.80 nam. ds. Drenth. Vrije Geref. Gemeente (Muurhuizen 53) 9.80 nur v.m. en 5.80 n.m. Godsdienstoefening Geref. Gemeente (Stoovestraat 11) 10 en 5.30 uur: Godsdienstoefening. Oud Katholieke Kerk 't Zand 13 10 uur v.m. H. Dienst. 6.30 uur n.m. Vesper. Vrije Katholieke Gemeente 10.30 uur: H. Mis. Leger des Heili (Havik 25) 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur n.m. open luchtsamenkomst bij de Kei; n.m. 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Christian Science Society Arnhemscheweg 7 10 uur: Hollandsdhe dienst; ll.lo English service. Onderwerp: Stof. Nieasiusstraat 4 Evangelisatie-samenkomst 5.30 uur. Amersfoortsehe Bergkapel Theosofische Loge 10.30 uur ds. G. W. C. Vunderink, Zeist. On derwerp: Bezwaren tegen God. Deutscher Gottesdienst Gasthuiskerk Westsingel 47 Geen dienst. Jeziël Stoovestraat 14 Donderdag 8 uur n.m. en Zondag 6 uur a.m. Evangelisatiezending N. Vetter. HOOGLAND 10 uur v.m. ds. Posthumus Meyjas. LEUSDEN '10 uur v.m'. ds. Hofstede. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. H. Franciscua Xaverlu* 1 Zand 31 KR. Missen om 8 uur, 9.15 en 10.45 gezon gen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie O.L. Vrouwe Hemelvaart Langegraoht 36 B4I. Missen om 7.30, 9 en 10.30 uur gezon gen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Henricus P. Borstraat 41 B H- Missen om 7.30 en 9 uur. Halfelf Hoog mis. Om 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catslaan 28 H.H. Missen om 7.30 en 9 uur. Hoogmis te 10.30 uur, 6 uur Lof. Zal Horns veld ons ook nog eens met een blauwe dahlia verrassen? BAARN, 21 Sept. r\ AHL1AKWEEKEN is altijd een werk vol verrassingen geweest, dit heeft de cactusdahlia geleerd en dit is ook gebleken bij de pioendahlia, die, nu 40 jaar geleden werd ontdekt door den heer H. Hornsveld te Baarn, en zulke geheel nieuwe perspectieven open de voor de dahliaculfuur. Werd de cactusdahlia in 1874 bij toeval op de kweekerij van den heer v. d. Berg te Jutphaas ontdekt, met de geboorte van de pioendahlia ging het niet zoo voor spoedig en 7 jaren heeft het den heer Hornsveld gekost aleer hij op eenig resultaat kon wijzen. Dezer dagen heeft de 78-jarige Horns veld op zijn eenvoudige onopgesmukte wijze voor een beslotén gezelschap zijn wederwaardigheden met de dahliacul tuur verteld, een geschiedenis van val len en opstaan, maar waaruit overdui delijk bleek over welk een doorzettings vermogen en wilskracht deze man van de oude garde beschikt. Getuigt het b.v. niet van zijn energie dat hij. mét den heer Copijn uit Groenekan, nog op ruim 40-jarigen leeftijd naar de Berlitz-school ging omdat zijn zaak kennis van de Duitsche en Engelsche taal eischte en hij deze in zijn jeugd nooit had kunnen leeren omdat, zijn geheele jeugd slechts uit werken, werken en nog eens werken in zijn vaders tuin, bestond? De aanleiding dat Hornsveld in 1886 begon met dahliakruisingen was een prijscourant van een Duitsche firma die de dahlia „Anton Grünwald" een lila- ros© bloem, aanbood. Tot dusver be stond het dahliamateriaal uit bloemen met korte stelen. Hornsveld wilde de Anton Grünwald nieuwe kleuren bren gen maar hqe dat te doen? Stuifmeel was er alleen voorhanden van de kleine lage soorten maar gelukkig. Hornsveld ontdekte bij de cactusdahlia eenige ab normaal bloeniigen, waarbij het stuif meel gemakkelijk te vergaren was. Hij paste een kruising toe van de Anton Grünwald met de bonte cactus. Het_ re sultaat. was dat er het volgend jaar iets rommeligs te voorschijn kwam, een re sultaat dat menigeen- wat wist men toen cn wat wist Hornsveld in het -bij zonder van erfelijkheidsleer? voor goed zou hebben genezen verdere proe ven te doen! Hornsveld zette evenwel door en eindelijk na 7 jaar verkreeg hij een goede bloem, hoewel het hem leek, dat als er slechts een blaadje van de bloem brak. de geheele bloem geschon den zou zijn. Hij ging toen verder zoe ken naar drierijige bloembladen. Het resultaat van die 7 jaren was, dat hij over een collectie zaailingen van de meest typische en grillige vormen en kleuren beschikte, soor ten die de jaren door, bewaard zijn gebleven. Het gevolg was kruising tusschen de ze zaailingen, de beste zaailingen uit deze kruisingen verkregen kwamen als nieuwigheden in den handel, o.a. Ko ningin Wilhelmina, Prins Hendrik. Ko ningin Emma, Roem van Baarn enz. Als bijzonderheid merkte de heer-Horns veld op. dat het grondtype van den Anton Grünwald uit 1S86, de oorspron kelijke kruising, telkens weer sterk naar voren kwam d.a. bij de kruisingen in 190 i. 1907. 1908, 1914, 1915, 1916 enz. Inmiddels was men in Engeland ge porteerd voor cactusdahlia's met lange stengels. Opnieuw werd een kruising gedaan van een enkelbloemige dahlia met een cactusdahlia, waarvan het re sultaat was: de cactusdahlia in chry- santhemumvorm. Doorgaande kruisin gen van deze cactusdahlia met den pioendahlia leverde den Tuincactus- dahlia, de Mrs. J. L. Vaughan. die de kroon zette op het werk in Engeland en daar den zilveren cup benevens een award of merit verwierf. Acht jaar lang had Hornsveld getracht om in Enge land vasten voet te krijgen, maar men had vooroordeel tegen alles, wat uit het buitenland kwam en alleen als het eti ket „made in England" getoond kon worden, kreeg het dahliamateriaal af trek. Hornsveld heeft volgehouden en tenslotte kon men in Er^eland de oogen niet langer sluiten voor het steeds nieuwe dat hij uit Holland meebracht. Hij werd uitgenoodigd met 103 Engelsche concurrenten op te planten in den proeftuin; het re sultaat was verrassend, reeds 't eer ste jaar legde hij beslag op den cup. Later heeft de Engelsche dahlia- vereeniging de verdienste van Honsveld erkend door hem tot eere lid te benoemen. Tenslotte ontstonden uit de willekeurige kruisingen van pioendahlïa's onderling weer de schoone decoratieve dahlia's, totdat hij dit jaar aan de markt kwam met de „Pride of Burbankia". de bloem die met haar witte kleur en prachtig open hart. van geel, algemeen de aan dacht trekt. Hornsveld zelf neemt dezen „Pride of Burbankia" min of meer vreemd; de bloem gelijkt, op een chry santhemum. Reeds is Honsveld bezig deze Pride of Burbankia te verkleuren en dit schijnt'hem wel te gelukken ook. Een ding is hem niet gelukt, het winnen van de blauwe dahlia. Thans beweert hij, dat de blauwe dahlia tot de onmogelijkhe den behoort, doch we weten dat hij in zijn hart hoopt, ook hiermede de wereld nog eens te verrassen, gelijk hij dit 40 jaar ge leden met de pioendahlia deed. Gobelins voor 't Leidsche stadhuis fpDMOND DE CNEUDT, de bekende 4-s kunstwever uit Soest, heeft van den heer Blaauw, architect van het nieuwe Leid sche stadhuis, de opdracht gekregen om de door Christiaan de Moor ontworpen gobelins te vervaardigen. Hieraan zal de niet onbelangrijke oppervlakte van ruim honderd vierkante meter weefwerk be steed moeten worden. En bovendien be hoort het tot de Cneudfs taak. de met de hand te weven wand- en mcubelbeklee- ding te leveren. De Cneudt is een der zeer weinige, mis schien wel de eenige wever in ons land, die zijn motieven ook zelf ontwerpt- Nu echter een specialist op het gebied van gobelins als Christiaan de Moor voor de ontwerpen zorgt, is een samenwerking ge schapen. waarvan men de beste verwach tingen mag koesteren. Er spreekt in ieder geval uit. dat de aandacht voor het edele ambacht in ons land nog niet gestorven is. En dat is goed. Met de gobelins kan op het oogenblik nog niet opgeschoten worden, daar Ed- mond de Cneudt nog op het meerendecl der-ontwerpen wacht. Voorloopig houdj, hij zich dus bij het ontwerpen van de be- klcedingsstoffen. die hij maakt naar eigen ontwerp en van handgesponnen wol. Eeni ge stukken staan reeds in het weelge touw: men ziet de adel van het ambacht er zich in spiegelenrustig cn be schaafd in lijnen, kleuren en vlakken. Zoodra de ontwerpen voor de gobelins gereed zijn, worden groote teekeningen gemaakt. Deze zullen tot stand komen in voortdurend overleg met den wever. Ook de gobelins zullen uit handgesponnen wol groeien, hetgeen het typisch-levcndige ka rakter van dit historische werk zeker ten goede zal komen. In de orangerie van het oude landgoed .Middelwijek"waar den ganschen dag een helder licht binnenstroomt door hoo- ge ramen, zullen weefgetouwen geplaatst worden en tegen den grooten wand zul len de Moor's teekeningen als model staan. ENGELSCHE HULPKRUISER BIJ RIO DE JANEIRO RIO DE JANEIRO. 21 Sept. (D.N-B.) In de baai van Rio de Janeiro heeft de Engelsche hulpkruiser Asturias het anker uitgeworpen om proviand in te nemen. De bodem heeft, een convooi van vijf schepen naar Rio vergezeld. BUITENLAND Georganiseerd door de katho lieke kerken in Duitsch- land (Speciale correspondentie) BERLIJN, 21 September. Na dat de katholieke kerk in Duitsch- land eerst eenige weken geleden een inzameling van kerkelijke voorwerpen voor de Spaansche kerken gehouden heeft, koesteren de Duitsche bisschoppen thans het voornemen, een omvangrijke hulp actie voor België en' Neder land te organiseeren. Met toestemming van de Duitsche re- ring zal een geldinzameling in alle katholieke kerken gehouden worden, waarvan de opbrengst als een soort win terhulp aan de Duitsche autoriteiten ter verdeeling in de beide genoemde landen ter beschikking zal worden ge steld. Daarnaast zal een bijzondere kin- der-hulpactie worden georganiseerd. In dezen vorm zal aan de Hollandsche en Belgische kinderen voor eenige maan den verblijf worden aangeboden op de landgoederen en andere bezittingen van de Katholieke kerk iri Duitschland. Naar wij in Duitsche Katholieke krin gen vernemen, heeft de Paus zich tot den president der Vereenigde Staten ge wend, met het voorstel gemeenschappe lijk een hulp-actie ten bate van de door den 'oorlog getroffen landen op touw te zetten en gedurende de wintermaanden te blijven voeren. In de eerste plaats is hierbij aan de verschaffing van levens middelen van eiken aard en ook aan kleedingstukken gedacht. In kerkelijke kringen neemt men aan, dat president Roosevelt het voorstel van den Paus zal aannemen. Naar wij verder vernemen, zal de Berlijnsche vertegenwoordiger van den H. Stoel zich met de Rijksregee ring over de uitvoering van de hulp maatregelen in verbinding stellen, zoo- dra de noodigp ridhtliinen voor de ge heele actie zijn opgesteld. BULGAREN TREKKEN DE DOBROEDSJA BINNEN In een speciale parlementszitting wordt dank gebracht aan Führer en Duce SOFIA, 21 September. (D.N.B.). De Bulgaarsche troepen, die de Zuidelijke Dobroedsja binnen zullen marcheeren, hebben hun posten langs de oude grens betrokken. Voor een soepel verloop van de bezetting is de Zuidelijke Dobroedsja verdeeld in vier zones, welke, de troepen achtereenvolgens zullen binnenmarchee- ren. De bezetting van de eerste zone, waarin de steden Baltsjik en Tut- rakan liggen, is vanochtend vroeg om negen uur begonnen en was om 14 uur geëindigd. De termijnen voor de bezetting van de drie vol gende zones zullen nog precies worden vastgesteld. Telkens zal echter op één dag slechts één zóne bezet worden. In de tweede zone ligt de grootste stad der Dobroed sja, Sobritsj, die het bestuurscen trum der provincie en zetel van den gouverneur-generaal zal zijn. Een buitengewone zitting van het Bul gaarsche parlement is geopend. Als eeni ge. spreker voerde de voorzitter van de kamer, Logofetoff, het woord. Hij drukte er namens het huis zijn blijdschap over uit, dat dank zij de politiek van koning Boris en van dc rogeering het vraagstuk der Dobroedsja is opgelost. Bulgarije was echter ook verheugd er over, dat twee groote staatslieden, de Führer en de Duce. niet alleen ten volle begrip had den getoond voor den nood van het Bul gaarsche volk, doch ook metterdaad voor de verwezenlijking van de Bulgaarsche vvenschen hadden gezorgd. Het Bulgaar sche volk voelde zich derhalve jegens de groote volken Duitschland en Italië, hun leiders en hun ministers van bui ten landsche zaken tot onuitsprekelijken dank verplicht. Toen Logofetoff uiting gaf aan de dank baarheid van het Bulgaarsche volk je gens den Führer en den Duce stonden alle aanwezigen op en braken ovaties los voor den Führer, den Duce, den Duit- schen minister van buitenlandsche za ken, von Ri'bbentrop, en zijn Italiaan- schen ambtgenoot. Ciano, en voor de ge zanten van Duitschland en Italië. Proclamatie van Korting Boris Ter gelegenheid* van den opmarsch 'der Bulgaarsche troepen in de Dobroedsja heeft Koning Boris een proclamatie ge richt tot het. Bulgaarsche volk. Hierin wordt, gesproken over den triomf der ge rechtigheid en het herstel der traditio neels vriendschap der beide nabuurvol ken. De proclamatie eindigt met een op roep tot eenheid van 'het Bulgaarsche volk. OOK GUY LA CHAMBRE GEARRESTEERD GENEVE, 21 September (D.N.B.) De vroegere Fransche minister van luchtvaart, Guy la Chambre, is uit Spanje aan de Fransche grens bij Perthus aangekomen en heeft zich ter beschikking gesteld van de Fran sche autoriteiten. Guy la Chambre, tegen wien, zoo als bekend, door den advocaat-gene raal van het opperste gerechtshof in Riom. een bevel tot arrestatie was uitgevaardigd, is gearresteerd. De ex-minister was vergezeld van zijn vrouw, SJANGHAI, 21 Sept. (D.N.B.). Het Engelsche s.s. Marie Moller is Vrijdag in Haimoenn in de Yangtse-deita be schoten door een Japansch oorlogsschip. Het schip werd door een granaat getrof fen. Later werd de Marie Moller door de Japanneezen opgebracht. Bijzonder heden zijn nog niet bekend. Van Japan- sche zijde wordt, verklaard, dat de ge beurtenis in verband staat met de blok kade van de Chineesche kust. Niet al het oude heeft afgedaan, maar we moeten eensgezind bouwen aan het nieuwe TEMIDDEN van vele toekomstwenschen en verwachtingen ten gunste van ons land en volk, overheerscht toch wel één gemeenschappelijk verlangen, namelijk dat de toestand van vóór 10 Mei in geen geval en onder geen voorwaarde weerkeertHet voor ons land eindigen van den vijf-da- gen-krijg is tegelijk geweest een keer punt, een tijdwende in ons staatkundig, economisch en maatschappelijk leven. Deze nuchtere, eerlijke bekentenis be hoeft. en zal voor velen ook niet inpli- ceeren, dat al „het oude" plotseling dient te worden veroordeeld. Dat in ons goede vaderland eigenlijk nooit iets respectabels is tot stand gebracht, dat we eigenlijk en uitsluitend in een chaos leefden, enzoo- voorts. Niemand zal een dergelijke beken tenis verwachten en evenmin zal iemand, die rustig en eerlijk oordeelt, een derge lijke verklaring künnen geven. Ze zou een onnoodige, ongewenschte en onverdiende zelfbeschuldiging inhouden en een misken ning zijn van veel dat tot stand kwam en dat wij wenschen te behouden. Niet alleen in de geschiedenis heeft het Nederlandsche volk telkens weer be wezen tot welke groote en grootsche prestaties het in staat is, maar in menig opzicht stond ons land aan de spits van het. Europa van deze eeuw, waar het be trof den arbeid door de besten uit ons volk, met name ten aanzien van volks- hygiëne, woningtoestanden, sociale voor zieningen. enz. In dat opzicht is in den loop der laatste veertig jaren veel tot stand gebracht, dat tot ver over onze landsgrenzen, ten voorbeeld werd ge steld. LPR zijn evenwel twee belang- rijke factoren welke hierbij niet uit het oog mogen worden verloren. Ten eerste de vraag hoe dit alles werd bereikt en ten tweede in welke mate hierbij tot uiting kwam de werkzaamheid van alle lagen van het Nederlandsche volk. Immers, de laatste is van groot principieel belang bij de be oordeeling van wat tot stand kwam. Was al het gegroeide in de laatste veertig jaren een natuur lijk gevolg van een gemeen schappelijk willen en een drachtig streven van alle stroomingen der bevolking? Om het wat, duidelijker te formulee ren: was het de vrucht van het gemeen schappelijk willen van alle groepen uit ons volk: werkgevers en werk nemers, de „gezeten burgers", de „beter gesitueerden", de middenstand, de „kleine luyden", de arbeidersklasse, het proletariaat tot meer welvaart van het geheele Nederlandsche volk? Geen sprake van! Wat bereikt werd ten gunste van heti tot voor ruim veertig jaar nog volkomen „ontrechte" deel van ons volk, werd door eensgezind en oflvermoeid streven van dat volksdeel, overwonnen op de kleine groep, welke het staatkundig-, het eco nomisch-, het maatschappelijk- en het geestelijk leven van ons land, ons volk, goeddeels beheerschte. Domela Nieuwenhuis '"POT dat tegen het einde van de A vorige eeuw een predikant op stond die de nooden van zijn volk zag en begreep. Een man, die niet langer kon aanzien hoé h^t meeren- deel van zijn landgenooten werd be- In het St. Vitus-gebouw te Bussum is een begin gemaakt met het uitreiken der identiteitskaarten aan de bewoners der gemeente. (Foto Pax-Holland) handeld. Het was F. Domela Nieuwenhuis, die in 1879 zijn „Recht voor Allen" oprichtte, het eerste Nederlandsche socialistische weekblad. Hij stelde zich in 1888 can- didaat voor de Volksvertegenwoordi ging en werd tot lid der Tweede Kamer gekozen. Mét hem deed een nieuw geluid, een revolutionair geluid, zijn intrede in de zalen van het Binnenhof. Op pleinen en straten, in woord en geschrift verkon digde hij de boodschap van het. socia lisme, verwierf een grooter wordende groep medestanders, waaronder eenige jonge intellectueelen. om zich heen, stichtte de socialistische partij, waaruit hij zich evenwel later terugtrok en waarna Pieter Jelle Troelstra dit werk voortzette. Deze stichtte in 1894 met Van Kol en Schaper de Sociaal De mocratische Arbeiders Partij, de S.D.A.P. Van deze beweging ging de wekroep uit tot alle hand- en hoofdarbeiders van Nederland, om tezamen te ijveren voor lotsverbetering, voor verhooging van het levens- en welvaartspeil voor allen, die deel hebben aan het productie-proces in den breeden zin van het woord. De wekroep verstaan DE wekroep werd verstaan. Eerst schuchter, zonder dat de meesten den moed hadden zich openlijk te scha ren achter de pioniers die de richting van een nieuwen tijd aangaven. Maar ze kwamen. Eerst langzaam, maar sterker en sterker werd de groep van menschen die voor een groot deel niet in staat waren om het gehoorde met de hersens te verwerken, doch die gev o el.de n, hoe zij slechts door een drachtig streven, verbetering van hun lot deelachtig konden worden. Het waren zuiver materieele verlan gens die om bevrediging vroegen. Aan geestelijke behoeften was het onontwik kelde, slechts aan lange arbeidsdagen ge wende volk niet toe. En is hen dit ten kwade te duiden? Neen, want de „ont wikkeling" der meeste arbeiders in die dagen ging niet verder dan een paar jaar lagere school, welke vele anderen dikwijls zelfs heelemaal niet of maar ten deele hadden bezocht. Aan dat alles is in den loop van deze eeuw wel ontzaggelijk veel veranderdl Jonge en oudere intellectueelen, vooruit strevende handwerkslieden, wisten de nieuwe beweging en haar aanhangers leiding te geven. En zoo werd de S.D.A.P. en de daarnaast ontstane vak beweging een organisatie waarin dui zenden Nederlanders zich verzamelden. Wat bereikt werd "C*R kwamen een sociale wetgeving, een wet op de volksgezondheid, betere toestanden en grootere veilig heid in werkplaatsen en fabrieken, gunstiger arbeidsvoorwaarden, beter onderwijs, openstelling van middel baar- en hooger onderwijs voor het arbeiderskind. - Er werd in het kader der socialistische beweging grootsch werk verricht tot ont wikkeling en meerdere scholing der oudere en jongere arbeiders. Zelf sticht ten zij hun Instituut voor Arbeidersont wikkeling, hun cultureel® instellingen, hun radio-omroep, hun vacantie-oorden, hun jeugdbeweging met eigen terreinen en tehuizen, enz. Een soortgelijk streven werd later merkbaar in het Roomsch Katholieke en protesiantsch-christelijke kamp, waar men binnen eigen kader aan de sterker wordende behoeften der arbeiders tege moet kwam. Maaren daarmee komen we terug op ons punt van uitgang: hoe werd dit alles bereikt en in hoeverre kwam hierbij tot uiting de werkzaam heid van alle lagen van het Neder landsche volk? A L waf bereikt werd, ging ten koste van taai volharden van hen die voor dit alles hardnekkig streden. Menigmaal kwam het tot stand tegen den wil van een kleine groep, welker belangen tegenge steld waren aan die van de hand en hoofdarbeiders. Van een eens gezind streven van het heele Nederlandsche volk was geen sprake. Het waren de jongeren het waren de ouderen met jonge frissche denkbeelden, die waar achtig willen paarden aan onver moeid ijveren tot de gestelde doel einden waren'verwezenlijkt. Zij zullen ook nu en in de toekomst van die zelfde gezindheid moeten en kunnen blijk geven. Het gaat thans, meer dan ooit, om het be lang van het geheele Neder landsche volk. Opvallend evenwel, is, hoe bepaalde conservatieve elementen en groepen, b 1 ij v e n denken in de vroegere sfeer, hoe zij niet kunnen toekomen aan de ge dachte dat aan een bevoorrechte positie, voor wie dan ook, een einde dient te komen en dat de nieuwe tijd welke ons land cn volk tegemoet gaan, eischt: nieuwe menschen. frissche denkbeelden en grenzenloozen energie. Slechts zóó zal ons volk het best kunnen woren gediend. Met. een helder hoofd, een open oog, het gelaat gekeerd naar den nieuwen tijd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6