Voetbal (De Spin DE BAL LIGT KLAAR VOOR DEN AFTRAP Bezoek aan slot Traunsee Geen volledig programma Heeft iemand? Opstelling der elftallen UIT MODI AMtRSCGDRT GEKNOEI MET DISTRIBUTIE- STROOKEN 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1940 SPOR1 EN SPEL MET meer dan gewone belangstelling is dit jaar door het „voetbal- leger" de indeeling van het competitie-seizoen 19401941 tege moet gezien. Oorzaken hiervoor zijn vele. Eerstens, of er dit jaar weer het woordje „nood" voor de cbmpetitie zou komen te staan en twee-' dens, in welke klasse de katholieke clubs, na samensmelting met den N.V.B., uit zouden komen. Vopr een noodcompetitie blijven wij, uit gezonderd het Noorden, gelukkig behoed, een besluit, dat bij alle clubs warm ontvangen is. Imnlers een noodcompetitie voor het ko mende seizoen zou voor vele clubs den ondergang beteekenen. Hier voor blijft men nu gespaard. Wat de indeeling van de katholieke clubs betreft, heeft men reeds bemerkt, dat geen enkele eerste klasser, uitkomende in de R.K.F. in de eerste klasse van den N.V.B. speelt. De sterksten heeft men onder gebracht in de tweede klasse. Of zij in deze klasse thuis behooren, zullen wij binnenkort uit de resultaten kunnen zien. H.V.C. en Amsvorde spelen thuis resp tegen De Kenné- mers en S.E.C. TT ET groote doek voor het eucces- stuk „De Competitie" gaat na eenige weken van gedwongen rust op. Niet alle clubs komen dezen eersten dag in actie, desondanks zijn er eenige interessante wedstrij den vastgesteld. Duizenden kunnen hun hart op de groene velden weer ophalen. Gelukkig, want ontspan ning is dringend noodig. Te lang hebben we de bijzondere sfeer, welke de competitievorm nu eenmaal met. zich brengt, moeten ontberen. Te lang hebben we naar halfbakken wed strijden gekeken. Te lang hebben we ge speeld zonder den onontbeerlijken drang van hooger kunnen en moeten. Over een enkele week leven we weer in den strijd van de punten. Punten, welke kostbaar zijn, die beslissen over het wel en wee van de vereenigingen. Immers een vereeniging, die de punten behaalt, kan de belangstelling van het publiek opwekken, dat bij voorkeur de club aanhangt, die succes heeft. Be langstellend zijn wij natuurlijk in de eerste plaats naar wat onze plaatselijke clubs zullen prestee-ren. Men verwachte van ons geen voorspellingen, want uit de resultaten van vriendschappelijke wedstrijden', zelfs van tournooien, mag men geen conclusies trekken. Vele vriendschappelijke wedstrijden hebben onze vereenigingen niet gespeeld. De wedstrijden om het kampioenschap van 'Amersfoort, dat H.V.C. ongeslagen won, .waren een goede manier om de spieren wat lenig te houden. Zoover ons be kend is, heeft H.V.C. de laatste weken onderling geoefend. Daarvoor heeft zij deelgenomen aan het tournooi van de Spartaan, waar zij sterke tegenstanders ontmoette en aan de seriewedstrijden van Soesterberg, welke zij won. De ver wachtingen omtrent succes der rood- witten zijn hoog gespannen. H.V.C., dat in de noodcompetitie met. een jong elf tal in het veld verscheen, zal vrijwel in dezelfde samenstelling ook deze com petitie iügaan. Zondag openen de röod-witten hun reeks wedstrijden met een wedstrijd op „Birkhoven"" tegen „De Kennemers". De club uit Beverwijk behoort tot één van dé nieuwe gezichten in deze klasse. De overigens, zooals Velox. R.C.II., TI.F.C., Hilversum, Spartaan, Hercules, Water graafsmeer e.a. zijn alle oude hekenden, waaraan wij prettige herinneringen hebben. De andere nieuwe gezichten in deze klasse, zijn de katholieke clubs H.B.C., de club van Kick Smit uit Heem stede en „Volendam". Vooral naar de resultaten van deze club zijn wij be nieuwd. Morgen speelt, laatstgenoemde vereeniging in Amsterdam tegen „De Spartaan". De overige wedstrijden in deze klasse zijn: HerculesE.D.Ö.; VeloxWater graafsmeer; R.C.H.H.F.C. Derde en vierde klasse T N de derde klasse zijn Amersf. Boys L en Sopla. nog een week vrij. De groen- witten ihebben bijtijds een speelveld weten te krijgen, zoodat het voortbe staan, dank zij de medewerking van „A.P.W.C." gewaarborgd is. Behalve Zwaluwen Vooruit zijn in de ze klasse nog twee clubs uit de R.K.F. ondergebracht n.l. H.M.S. en Fortitudo. Overigens zijn het vrijwel dezelfde clubs van het vorige 6eizoen. Het programma voor a.s. Zondag luidt: H.M.S.Fortitudo; B.V.C.Zeist; Z.N.C.—Elinckwijk; V.V.IJ.—Donar. ONZE plaatselijke vierde klassers zijn alle weer in één klasse ingedeeld. Over plaatselijke wedstrijden krijgen wc dus geen klagen. Quick en A. P. W. C. zijn morgen vrij. Vooral Quick zal men dit. jaar in liet .oog moeten houden. Eenige goede krachten hebben haar ge lederen versterkt, zoodat de rood-zwar- ten wel eens voor prettige verrassingen kunnen zorgen. Met welk elftal A. P. W. C. uitkomen zal, is ons niet bekend. Amsvorde dat voorloopig den steun moet missen van P. Hannessen, opent de com petitie tegen het sterke S.E.C. Lezen wij de namen van de andere clubs, die ook nog rust hebben dan valt onmiddellijk op, dat in deze klasse heftig gestreden zal worden, zoowel tusschen de oude be kenden als tusschen de nieuwe clubs. Tenslottelaat allen er toe meewer ken, dat. het volgend jaar na afloop van. het seizoen de vereenigingen kunnen zeggen: de achterstand is ingehaald. Zoo juist vernamen wij, dat Quick gis teravond een schrijven heeft gekregen van den N.V.B. met de mededeeling, dat alsnog de wedstrijd QuickKampong vastgesteld is. De N.V.B. 'huldigt, ^blijk baar nog altijd het principe: ibeter laat dan nooit.. Wij voor ons verwonderen ons over dergelijke, veel te laat gegeven, orders. Men moest hét eens met, een eerste klas ser probeeren, die het veelal van tijdige reclame en ook van spelers huiten de( stad nwet hebben. Blijkbaar neemt, men het voor de lagere regionen niet zoo nauw rpet het. vaststellen van wedstrij den. Toch heeft- iedere club, o.i. ook een vierde klasser, zijn eigen, evenzeer groo- te'belangen. Hot is te hopen, dat de N.V.B. voortaan „tijdiger" wordt. last van. verstopping, slechte spijsvertering, overmatige vetvorming of de schadelijke gevolgen er van: aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzoul De betrouwbare en aangename werking hiervan is een weldaad voor het geheele organisme. Flacon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. ji/fORGEN weer de eerste slingers Van het competitie-rad. Morgen weer de eerste vragers: Eten wij wat vroeger, schat? Morgen weer de béste paardjes Uit den grooten voetbal-stal En 't gesprek van duizendtallen Op: bal-voetbal-voetbal-bal. Morgen officieele „aftrap" Van het nieuwe trap-seizoen: Morgen trekken kijkers veldwaarts En de spelers in hun schoen! Wat het leven geeft te leven, Wélke zorgen ook bestaan: 't Voetbal van de „twee-en-twintig" Zal door duizend hoofden gaan. Alle distributie-zorgen Van den hedendaagschen tijd Raakt men Zondags tegen tweeën Voor tenminste twéé uur kwijt. Twee-en-twintig snelle beenen En een fluitende fluitist Brengen (thuis) pantoffelhelden Weer tot... Zondagsuitgangslist. Morgen weer de eerste kijkers „Ergens" aan de voetbal-lijn, Morgen weer de eerste vrouwen, Die (terecht?) humeurig zijn! PHI LI A (Nadruk verboden) H.V.C. heeft voor den strijd tegen „De Kennemers" het volgende elftal samenge steld: H. Brits, H. W. Groenevelt, H. Malenstein, B. W. Bakker, G. Brandsen, W. Kraak, A. v. Appeldoorn, A. v. d. Pol, J v. 't Prinsenhof, H. Schriever, A. Groothuis. Amsvorde speelt in de volgende opstel ling tegen S.E.C.: Alb. Kraak, 'H. v. d. Kooij, R. Pietérs, II. Zwaaf, 'H. v. d. Berg, A. v. d. Kooij. L. te Kulve, W. Hannessen, E. Poort, 'H. J. v. d. Pol, F. Barbillion. Doordat o.a. Arie de Jong nog niet ge rechtigd is om reeds 'morgen te spelen, zal Quick tegen Kampong op Dorrestein niet op volledige sjerkte uitkomen. De rood-zwarten brengen het volgende team in het veld: J. Kortbeek, J. Visser, W. Wijk, J. v. IJken, J. Catoën, H. v. d. Biezenbos, Nijenhuis, B. Hienekamp, von Zeppelin, Obermüller, P. Cesar. D. Valkhoff. BINNENLAND LUCHTBESCHERMING IN GRONINGEN GRONINGEN, 20 Sept. In een pers conferentie van de afdeeling Groningen der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming is o.m. medegedeeld, dat de wnd. rijksinspecteur Luchtbe scherming de vorige week de instructie leiders der N.V.L. heeft bijeengeroepen om hen in te lichten omtrent de taak, welke thans op de N.V.L. rust. Over de nieuwe centrale leiding dezer vereeni ging zouden binnenkort nadere mede- deelingen van 's-Gravenhage uit wor den gedaan. Verder werd in de confe rentie aangekondigd, dat met ingang van Zaterdag 21 September a.s. een permanent informatiebureau door de Groninger afdeeling wordt ingesteld. Het bureau, is gevestigd in het oude Prinsenhof. Het ligt voorts in de bedoeling om bij goedkeuring van het gemeentebe stuur eiken Vrijdagavond over de ra dio-distributie een lezing, te doen' hou den niet betrekking tot de luchtbescher mingsvraagstukken. DE VLAAMSCHE GAAI \A7ANNF.ER de val van eikels en beu- FF kenoten den herfst inluidt, dan kun- neh in sommige jaren duizenden gaaien doortrekken. Men kan nu nog niet be paald spreken van een invasie van gaaien, zooals in 1937, maar er zijn toch teeke nen, dal het aantal doortrekkende gaaien niet gering zal zijn. fn ieder geval kan men geen bosch in gaan waar eike- en beukeboomen staan of men ontmoet er de kleurrijke meerkol len, die ongeveer zoo groot zijn als een kauw. En dit is geen wonder, want. de Eichclhaher, zooals de Duitschers hem noemen, is verzot op eikels en beukenoot- jes, die er dit jaar in overvloed zijn. Onder het uiten van schrille en scherpe geluiden, een langgerekt „schraal:" vlie gen ze voor u uit, sommigen met een eikel in hun bek. Ze steken open plaatsen in het bosch over met een onzekere vlucht en een kenmerkenden onregelmatigen vleu gelslag. Trouwens de Marrikolftrekt niet haastig, zooals vink en spreeuw, maar zij vliegt slechts korte einden van bosch tot bosch. Het blijft altijd een boeiende gebeurte nis Garrulus glandarius te ontmoeten, hetzij in Lookhorst, Nimmerdor, bij Oud- Leusden. iri de Treek en in Birkhoven, hetzij op den Berg, in Randenbroek, Heili genberg. Dor.restein en Schothorst. Vooral langs den Arnhemschen en Utrechtschen weg zijn ze niet zeldzaam. Zijn hun vocale prestaties over het al gemeen niet zoo mooi, de gaaien maken evenwel veel goed door hun prachtige ve derkleed. Bij hun vlucht laten ze hun smet- teloozen witten rug zien, die prachtig op blinkt tusschen de warmbruine herfsttinten- Maar als men het geluk heeft en dit is nu in hei geheel geen zeldzaamheid, den rusteloozen vogel eens van dichtbij te zieti, dan kan men zijn wijnkleurig veerenpak bewonderen. Telkens steekt hij zijn grijs zwarte kuif in de hoogte. Zijn zwarte staart en vleugeltoppen steken mooi af te gen de witte stuit. Ongewoon fraai is de beroemde hemel blauwe zwart geblokte vleugelspicgel, die weer afgezet is met een witte vleugelvlek- Met zijn krijschend geschreeuw waar schuwt de wakkere, levendigeen sluwe vogel, die zoo wild met zün grijze oogen kan kijken, de geheele hem omringende dierenwereld, dat er een tnensch in aan tocht is. Hü weet wel, dat de jachtschut hem geen goed hart toedraagt. Zeker, de gaai heeft het er ook naar gemaakt, want hij rooft in den broeitijd de jongenuit het nest van nuttige zangvogels. Vandaar, dat zanglijster haar zoo wild kan aan vallen. De vogelvrij verklaarde en in de ban gedane vogel weet zich toch goed staande te houden. Wanneer de hier gebleven gaaien door middel van den aangelegden voorraad eikels en beukenootjes, die zij in den krop vervoeren, goed den winter zün doorgekomen en de andere in Maart en April zijn teruggekeerd dan zün ze op z'n gezelligst, 's Morgens vroeg in het voorjaar zün ze dan bezig met het zoeken haar wormen, rupsen, kevers en jonge muizen- Ze zün dan niet zoo argwanend. Soms kan dan een zoo angstige vogel rustig zün liedje afdraaien. Allerlei geluiden bootst de gaai na, niet alleen van zangvogels', het gekraai van hanen en het kakelen van kippen, maar ook het geluid bü het scher pen van een zaag. de pikkende toon van een specht en zelfs het miauwen van een kat. Een nest vol jonge gaaien is een leutig gezicht. De uitgevlogen jonge gaaien worden nog een tiid door hun ouders ver gezeld en gevoerd. En het kan gebeuren, zooals het ons dezen zomer overkwam, dat er plotseling een jonge gaai op u aan komt vliegen, bedelend om voedsel We hebben hem met sprinkhanen en water verzadigd. VIRIDIS EEN REIS DOOR DE OOSTMARK In de ruime zalen en kamers waren 85 Nederlandsche kinderen onder gebracht Voetgangers, bij 't oversteken naar links en dan naar rechts gekeken Vereeniging voor Veilig Verkeer ZIJ HEBBEN TWEE MAANDEN GENOTEN LINZ, September. Linz, de stad van waaruit wij onze reis floor de Oostmark aanvingen is bezig een der grootste industriecentra van Duitschland te worden. Het is ver bijsterend, hoe de stad, die toch ge heel haar eigen karakter bewaard heeft, bezig is te veranderen. Overal in de omgeving en ook in de plaats zelf verrijzen nieuwe blokken hui zen. De arbeiderswoningbouw is daar anders dan hij ons. Vlak buiten Linz zagen wij een complex in aan bouw: hoog en strak van lijn, zooals de arbeiderswijken in de groote ste den vrijwel overal zijn. Den tweeden dag van onze reis door de Oostmark was het weer vroeg dag. Het weer liet zich aanvankelijk slecht aan zien, maar een paar uur later, we waren toen in het schilderachtige Gmunden aangekomen, koesterden wij ons op de promenade voor hotel Austria, in het zonnetje. Gmunden is een stadje om lang te blijven. Helaas vertoefden wij cr slechts een paar uur. Het is zoo prach tig gelegen, deze poort van het Salz- kammergut, aan de Traunsee, het bree- de bergmeer, omzoomd door machtige, begroeide bergruggen. We slenterden wat door het schilderachtige stadje en vertoefden een oogenblik aan het meer om door een prima lunch gesterkt, de reis voort te zetten naar bad Ischl. In bad Ischl geldt een van onze eerste bezoeken het slot Traunsee. een prachtig gelegen buitengoed van den hertog van Wurtemberg, op den top van een heu vel, voor weljt buiten zich bet meer uit strekt. Historisch heeft. het. slot geen be- teekenis en uit architectonisch oogpunt is het niet bijzonder fraai. Maar in de ruime zalen en kamers waren 85 Neder landsche kinderen ondergebracht, die twee maanden in dit vorstelijke verblijf, temidden van een heerlijke natuur heb ben genoten. Zij stonden ons al op te wachten, de jeugdige Nederlanders, want zij wisten, dat er bezoek uit het va derland zou komen. Zij raakten niet gauw uitgepraat over hun ondervindin gen, in het vreemde land. waar ze zoo veel moois gezien hadden en zoo'n onbe zorgde vacantie hadden gehad. Aan het eten moesten ze eerst nog^vat wennen, maar cr was volop en de Hollandsche jongens zijn op dat punt niet gauw vol-, daan, „Maar die soep smaakt zoo heer lijk, ik heb aan de juffrouw gevraagd hoe die gemaakt wordt' en ik zal mijn moeder vragen, of ze zoo iets lekkers ook kan maken," vertrouwde een klein Rotterdammertje van een jaar of acht ons toe. Hij had blijkbaar volop genoten, want hij zag ér patent uit en met gerechtvaar digden trots wist hij té vertellen, dat hij zes pond was aangekomen. Hij zag er keurig uit en hejt bleek, dat hij een paar dagen geleden een spiksplinternieuw pak had gekregen, waar hij over een paar dagen in Rotterdam mee rond zal slappen, terwijl hij als wijlen bereisde Roel zijn vriendjes zal vertellen over zijn ervaringen in het verre en vreemde land, dat hem nu zoo volop vertrouwd is ge worden. Hij had zich geen oogenblik verveeld, er waren uitstapjes in de om geving gemaakt onder do goede leiding van de verzorgers en verzorgsters, er was gezwommen, er werden hij slecht weer binnenshuis in de ruime speelka mers spelletjes gedaan en de juffrouw, getuigde het kleine Rotterdammertje. kon prachtig vertellen. Verstond je dan Duitsch? Ja, dat had} hij in korten tijd heel aardig geleerd en hij had met de andere kinderen les gehad. Ook de filmvoorstellingen sprookjes en natuurfilms hadden hem prachtig bezig gehouden. Het zijn echt kinderen uit de groote stad vertelde ons een der verzorg sters levendig, dikwijls niet gemak kelijk onder appèl te houden, maar aar dig. „Sehr lebhaft", zoo drukte zij het uit. Wij hebben het slot bezichtigd om te zien, hoe de kinderen waren gelegerd. Het heele kasteel is in gebruik voor de jeugdige. Hollanders en zij hebben een vorstelijk onderkomen gekregen. De slaapzalen zijn num. de bedden en het beddegoed van prima kwaliteit, kortom, in een modern hotel kon de verzorging niet beter zijn. Natuurlijk \vas er een vaste dagindee- ling: om halfzeven ging de wekker, om 8.20 was er vóór het slot vlaggenparade, het ontbijt werd om half negen gebruikt, het middageten om halféén, om vier uur thee, om zeven uur verzamelden de kin deren zich voor het avondeten en om acht uur was het bedtijd. Een gezonde maatregel: vroeg naar bed en vroeg op. Zieken zijn er vrijwel niet geweest. Die enkele gevallen zijn natuurlijk uitste kend behandeld en een paar jongens hebben zelfs in het „Kurmittelhaus" van bad Ischl „gekuurd". We hebben ook aan deze zeer moderne inrichting een bezoek gebracht, een be zoek. dat toont dat de Oostmark niet slechts een dorado is voor de gezonden, maar ook voor de zieken, die genezing zoeken in het land van de met sneeuw bedekte bergen en de vriendelijke dalen. AMSTERDAM, 20 Sept. Voor den president van de rechtbank, mr. J. Boon, verschenen Vrijdagmiddag twee perso nen, die zich in Juni- 1940 schuldig ge maakt hadden aan onwettige handelin gen met distributietoewijzingen. De eerste verdachte was werkzaam op een Amsterdamsch distributiebureau en had te maken met de toewijzingsstroo- ken vod5- caféhouders enz. ten behoeve van koffie. Door het uitgeven van een beperkt aantal toewijzingen, werden strooken overgehouden. Deze nu had verdachte aan zijn zwager overhandigd, die zou trachten, de strooken te gelde te maken. Deze poging slaagde echter niet en na korten tijd bracht, de zwager de strooken terug, waarop de verdachte ze vernietigde. De zwager stond thans terecht wegens heling. Zijn zondenregis- ter was niet groot, eenmaal tevoren, in oorlogstijd was hij wegens smokkelarij veroordeeld. Mr. Boon merkte dan ook op. dat de man klaarblijkelijk niet tegen oorlogstoestand bestand is. De officier van justitie, mr. dr. P< Kleene, achtte do feiten van zeer ernsti- gen'aard. Tegen den ambtenaar, die mis bruik gemaakt had van zijn positie in deh distnibutiedienst, vorderde hij. eert gevangenisstraf van zes maanden, even als tegen den heler, die profijt had wil len trekken van de positie van zijn zwager. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEAR IN GINSTITUUT R ei chsma x-ken 75,36. Bel ga s 30,14. Zwitsersche francs 42,77. Lires 9,87. Deensche kronen 36,40. Noorsche kronen 42,80. Zweedsche kronen 44,85. Tsjechische kronen (oude schulden) >,42. Tsjechische kronen (nieuwe schulden) ',54. Dinar (oude schulden) 3,43. Dinar (nieuwe schulden) 4,23. Turksche ponden l,45Vi. FEUILLETON door Johnston Mc. Culley 12) „Wat moet dit allemaal?" vroeg hij. „Het wil zeggen, antwoordde War wik, „dat ik geslaagd ben in de eerste opdracht, mij door u gegeven, en dat ik die vijftienduizend dollar graag wil opstrijken. Het beteekent verder, dat ze u cr tusschen gehad hebben, waarde heer!" „Er tusschen gehad0 Alsof iemand het wagen zou „Nou, iemand heeft dat toch gedaan en ik geloof, dat ik u er voor behoed heb, voor gek te komen staan tegenover die lui." „Verklaar u nader, mijnheer!" schreeuwde de Spin woedend. „Dat gaat doodgemakkelijk. Toen ik gisteravond op.weg was naar het buis van Dwight. boorde ik een gesprek tus schen een meisje en een boef. Ze spra ken over het stelen van de Drie Drie hoeken. Stom. om je zoo te laten af luisteren, niet waar?" „Ja, heel stom." beaamde de Spin droogweg. „Ik nam dien boef onderhanden, ging naar binnen en vond het meisje. En daar ik opdracht had, de Driehoeken te bemachtigen moest ik er wel voor zorgen, dat zij ze niet in handen kreeg. Ik danste met haar en discuteerde met haar. Ik werd door haar drie mede plichtigen aangevallen, maar bleef hun gelukkig de baas. Daarna kwam die geschiedenis met. dat. licht. Toen het meisje in een limousine wegreed, volg de ik haar in een andere auto. Ze reed naar een kleine villa, waar die drie mannen ook waren en een samenkomst hadden met een zekeren Richard Sax- bury". f „Wat is dat nou? Heeft Saxbury hen in een villa ontmoet?" riep de Spin. „En Saxbury was de man „Die u opdracht, had gegeven, de Drie hoeken voor hem terug te krijgen... Ik zei immers al. dat ze u er tusschen hadden? Ik ben die villa binnengegaan en heb mijn oogen ooren goed den kost gegeven, waarde heer. F.n wat denkt u dat ik gehoord en gezien heb?" „Ja, ga maar door!" riep de Spin. „Saxbury is iemand, die graag zijn geld in zijn zak houdt. Hij had afgé- sproken, u dertigduizend voor dat. ju weel te geven. Hij maakte een andere afspraak met. die keurige schurken van u, om hem tienduizend te geven. Van u zouden ze maar vijfduizend krij gen ze konden dus bij hem meer verdienen". „Maar... Hoe zat dat verder in el kaar?" „Het meisje gaf hem de Driehoeken en hij overhandigde hun de tienduizend dollars. Dat alles lag op de tafel waar omheen ze zaten. Daarop gaf Saxbury aan het meisje nog een namaaksel van de Drie Driehoeken. Dat moesten ze aan u brengen en van u vijf duizend dol lar opstrijken.... vijftienduizend bij el kaar. Daarna zou Saxbury ten tooneele verschijnen, het ding, hem door u aan geboden, bekijken, en verklaren, dat het riiet het origineel was. Hij zou weigeren zeken met u te doen. U zoudt het aan alle kanten verloren hebben." „Ga toch verder", drong de Spin aan. „Saxbury zou dan weggaan. Ilij zou de Drie Driehoeken voor tien, in plaats van voor dertigduizend dollars in han den hebben gekregenen die lui van u zouden vijftienduizend hebben, of ten minste tien, als u die vijf v-an hen te rugvorderde. Goed begrepen? Keurig op gezet... wat?" „Ze zullen er gauw genoeg achter ko men dat het zoo keurig niet i6l" zei de Spin, zijn lippen bevochtigend en woe dend voor zich uit starend. „Hun bedoeling is natuurlijk, u in den waan te brengen, dat mevrouw Dwight. dien avond nagemaakte juwee- len gedragen bad, omdat ze de echte niet durfde dragen, sedert ze wist, dat. iemand het erop begrepenhad. Uw monschen waren dus veilig voor u; u kon niet gissen, dat zij verraad gepleegd hadden". „Maarmaarhoe ben jij dan aan dit "ding gekomen?" „Wel, de politie overviel die villa, waarde heer. Uw menschen hadden zich verdacht gedragen. Ik rende de kanier. binnen, deed, nadat ik het licht, stuk gegooid had, of ik hun medeplichtige was, greep de Driehoeken en het geld van tafel weg en slaagde erin te ont snappen. Ze dachten niet anders, dan dat hun medeplichtige het zaakje in handen had. Handig of niet? Zoodoen de heb ik tienduizend dollar als on verwacht buitenkansje, en ik krijg vijf tienduizend van u en u hebt dc echte Driehoeken. En als Saxbury verschijnt zal hij niet anders dan de nagemaakte Driehoeken venvachten en van u at trachten te komen; terwijl „Terwijl ik hem, als hij komt, de ech te zal laten zien en hem noodzaken, mij dertigduizend te betalen, nadat ik de code overgenomen heb. Ik kan hèm wel dwingen, Warwik! Het zal hem veertigduizend kosten in plaats van tien. Dat heeft hij ervan, als hij een beetje geld wil uitsparen en daarom zijn woord breekt." „Dat is prachtig bedacht!" zei War wik. „En jij krijgt je vijftienduizend, zoo als ik je heb toegezegd. Je bent een handige kerel. Als je zoo doorgaat, zal ik je schatrijk maken; We zullen sa men succes hebben., Ik zou van ver driet gestorven zijn, als me dit overko men was!" En die verraders?" vroeg Warwik. „Daar weet ik wel weg mee!" „Ik voel me een beetje verantwoor delijk", vervolgde Warwik. „Ik zou niet graag zien, dat. zij gestraft werden, ten gevolge van wat ik u verteld heb. U moet rekenen, ik heb die tienduizend van hen in mijn bezit." „En ze zullen de vijfduizend, die ik hun beloofd heb, moeten teruggeven", zei de Spin. „Ik zal hun vertellen, dat de Driehoeken, die ze mij gegeven heb ben, niet echt, warén, wat zoo is, en dat een van mijn andere medewerkers me de echte bezorgd heeft. Ze mogen natuurlijk niet te weten komen, dat jij voor me werkt. We moeten je bescher men, Warwik. De lui, die je vannacht ontmoet hebt, komen hier nooit. Ik ge bruik een tusschenpersoon. Voorloopig zal ik hen laten bewaken en niets meer opdragen. Later neem ik wel een defi nitief besluit." „Dat komt me uitstekend voor," zei Warwik. ,.Ga nu naar heneden een praatje, niet mijn nichtje maken. En als ik je laat. roepen, kom dan hier, dan krijg je het geld van me." Warwik ging de trap af en vond Syl via. in de groote woonkamer. „Ik heb opdracht, een poosje met u te babbelen", zei hij. „Dat. vind ik prettig", antwoordde ze en het 6cheen Warwik toe, dat ze bloosde. Ze stond bij het raam en had geke ken naar het verkeer der enkele auto's in de overigens stille avenue. Nu kwam ze naar. hem toe met een uitgestoken hand, die Warwik warm drukte. Met haar groote oogen keek zij hem vol openhartigheid aan. Neen, dit meisje weet niets van wat er in dit huis om gaat, dacht Warwik. „Zullen we niet. gaan zitten?" verbrak Sylvia de stilte, die dadelijk na hun be groeting tusschen de beide jonge men schen gevallen was. Zwijgend gaf Wanvik aan haar uit- noodiging gevolg. „Rookt u?" „Ja, graag". Hij nam een cigaret uit de zilveren doos die zij hem voorhield, en stak die aan. „Rookt u zelf niet?" vroeg hij en hij kon zichzelf wel verwenschen om zulk een banale voor de hand liggeride vraag. Het scheen wel, alsof in de te genwoordigheid van dit eenvoudige meisje \an al zijn bedrevenheid in den omgang met andere menschen niets meer overbleef dan een domme vraag. „Neen, maar heel zelden", antwoord de Sylvia. „Vroeger, op kostschool in Frankrijk, 'deed ik het nog wel eens. als we met andere meisjes een pretje uit haalden. maar de directrice mocht dat natuurlijk niet zien. Mijn oom vindt het niet. prettig en daarom doe ik het hier in huis nooit. Het is geen groote overwinning voor me, het te laten" voegde ze eraan toe. „Bent u in Frankrijk op kostschool geweest?" vroeg Warwik. „Vertel u me er eens iets van! Ik zou veel van uWj leven willen weten". „Ik geloof, da», het uwe veel interes santer is geweest", antwoordde het meisje. „U heeft veel gereisd en ik hoorde, dat u op allerlei soort van wild gejaagd heeft. Is dat niet reuze-gezellig, zooveel te zien?" „Nu. voor de gezelligheid heb ik het niet gedaan. Meer uit verveling, omdat ik niets anders te doen had". „Zoudt u niet weer op reis willen gaan? Het lijkt me hier in New York voor iemand als u zoo saai. Er Joópen hier geen wilde olifanten rond en do huizen lijken hier allemaal eender, om van de menschen nog maar te zwijgen" „O. neen, dat moet ik u beslist tegen spreken". viel Wanvik haar met eeni ge heftigheid in de rede. „Ik Tieb het hier tegenwoordig verre van saai. In de eerste, plaats heb ik nu drukke bezig heden. als gevolg van de kennismaking met uw oom, en clan verder Ze dééd, of zc hem niet begreep. Mis schien was dat ook inderdaad het. ge- vaK Ze scheen hem een volmaakt on schuldig kind toe en telkens, als hij naar haar keek, verbaasde hij er zich weer over, hoe zulk een lieftallig meis je zich in dit huis der misdaad kon handhaven. „Heeff u geen oudPrs meer?" vroeg hij, de stilte verbrekend. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7