DE BEHANDELING DER DUITSCHERS in Nederlandsch-Indië Het faillissement van Mannheimer EEN VERGEEFSCH BEROEP OP DEN GOUVERNEUR - GENERA AL Nieuwe Duitsche vergeldings maatregelen Overtreding van de auteurswet Bommen op Wissekerke IN WAARHEID BLIJKT DE STAND VAN ZAKEN NOG ONGUNSTIGER DAN HET SCHEEN Het rapport van den curator IEDERE MINUUT WAS ER EEN!... Luchtaanvallen op Engeland voortgezet 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1940 's GRAVENHAGE, 20 Sept. - Offi cieel wordt medegedeeld: Nadat vroeger, meermalen zoowel langs diplomatieken weg als ook door particuliere Nederlandsche kringen on dernomen stappen om de Nederland sche autoriteiten in Nederlandsch-Indië ten aanzien van de kwestie betreffende de onwaardige behandeling van de zich daar bevindende Duitschers tot andere gedachten te brengen, geen re sultaat hadden gehad, heeft §en voor aanstaande Nederlandsche instantie ongeveer vier weken geleden met toe stemming van de Duitsche autoriteiten een zeer dringenden oproep tot Wijzi ging van zijn tot nu toe aangenomen houding, gericht aan den gouverneur- generaal, jlir. Tjarda van Starken borgh Stachouwer. Deze oproep werd door het college van secretarissen-gene raal opgesteld en in een door ihr. Snouck Hurgronje en jhr. Six onderteekend tele gram via Tokio naar Batavia geseind. In dit telegram werd er op gewe zen, dat als vergelding voor de arrestatie van de Rijks-Duitschers in Nederlandsch-Indië van Duit sche zijde eenige honderden Ne derlanders naar Duitschland over gebracht en daar geïnterneerd wa ren en dat op een vrijlating van deze geïnterneerden niet te reke nen was, zoolang niet een veran dering in de behandeling van Duit schers in Nederlandsch-Indië zou plaats hebben. Voorts werd er na drukkelijk voor gewaarschuwd, dat de toestand wel eens erger zou kunnen worden en dat met een verscherping van de Duitsche re presailles ernstig rekening zou moeten worden gehouden. Een be vredigende regeling zou slechts kunnen worden bereikt op den grondslag, dat de in Nederlandsch Indië verblijf houdende Duit schers in beginsel hun bewegings vrijheid zou worden teruggegeven en dat hun toegestaan zou worden zich weer naar hun woningen te begeven en hun normale werk zaamheden aan te vatten. Duitschers, die geen vaste woonplaats in Ned.-Indië hadden, of wier terugkeer in hun woning niet mogelijk is, zou/3en óf naar Duitschland terug moeten kun nen reizen óf moeten worden onderge bracht in een gezonde plaats in de ber gen. Voorts moest de gelegenheid wor den geschapen tot hulp- en ondersteu ningsactie voor de noodlijdend geworden Duitschers. Aan den anderen kant zou den de Duitschers in Ned.-Tndië van de Duitsche Riiksregeering de strenge op dracht krijgen, op geen enkele wijze iets tegen het Nederlandsche bestuur of tegen de veiligheid des lands te onder nemen. Ten slotte werd den gouverneur- generaal verzocht, het telefoonverkeer met Nederland weer vrij te geven, zij het ook slechts ter nadere bespreking ter re geling van bovenvermelde aangelegen heid. Ofschoon het geen twijfel kan lijden, dat de gouverneur-generaal in het bezit van. dit telegram is gekomen, heeft het college van secretarissen-generaal tot heden geen mkel antwoord van hem, ontvangen, terwijl het telefoonverkeer mot Nederland niet hersteld is. De be voegde Duitsche instanties hebben voorts berichten ontvangen, volgens welke in het lót der Duitschers in Nederlandsch- Indië intusschen geen noemenswaardige vérlichting is aangebracht Aangezien dus aangenomen moet worden, dat de regeering van Ne- dcrlandsch-Indië niet tot inbinden bereid is, ziet men zich aan Duit- sché zijde gedwongen, hieruit de noodigê conclusies té trekken. De verantwoordelijkheid voor de on aangename gevolgen, welke uit dezen stand van zaken voor tal rijke Nedërlanders moeten voort vloeien, treft uitsluitend den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indic en diens raadgevers. DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN EN GEDOOD ALMELO. 20 Sept. De ongeveer 40- iarige Almélosche landbouwer A. J. iluiskes is hedenmorgen tijdens de duis ternis liet s'achtoffer geworden van een ongeluk Ilii werd. toen hij zich met 7i?n driewieler, waarop hii een lading melkbussen voorttrok, in de richting V.'ierdep begaf, van achteren aangere den dror een vrachtauto. bestuurd do«r don ..Mmeloschen fruithandelaar R I.. H. werd zwaar gewond en i« spoedig aan de gevolgen van het ongèluk over leden. Hoofdartikel uit een courant - zonder bronvermelding overgenomen ZWOLLE, 20 September, Voor den Zwolschen politierechter, mr. J. Mulders, heeft zich te verantwoor den gehad J. V. te Harderwijk, uit gever van de Harderwijksche Cou rant,' wegens overtreding van de auteurswet. De heer V. had uit de Barneveldsche Courant een hoofd artikel getiteld „trouw moet blij ken" en geschreven door L. 'E. Mok- veld, overgenomen zonder bronver melding. Verdachte beweerde dat er tusschen de Harderwijksche en Barneveldsche Courant een ruilovereenkomst bestond. De beide couranten namen geregeld ar tikelen van elkaar over. Door den uit gever varv de Barneveldsche Courant werd dit evenwel ontkend. Er bestaat een ruilovereenkomst, maar deze heeft alleen betrekking op nieuwsberichten uit de omgeving en in geen geval op hoofdartikelen. Mr. Bouman uit Zwolle trad op als vertegenwoordiger der civiele partij. De heer Mokveld heeft door de overname van zijn artikel een indirecte schade geleden, die hij schat op honderd gul den. De officier van justitie, mr. A. H. Servatius, wees verdachte, op het onbe hoorlijke van dezen „intellectueelen diefstal" en eischte een geldboete van 75 gulden, subs. 25 dagen hechtenis. Verdachte vond het onsympathiek van dgn heer Mokveld. dat hij voor dit geval een vervolging had ingesteld. De officier zeide echten niet te weten wat onsympathieker was. De politierechter veroordeelde V. tot 25 gulden boete. subs. 10 dagen hechte nis en een schadevergoeding van 25 gul den. WISSEKERKE. 20 Sept. Vanoch tend zijn in een polder onder deze ge meente zes bommen geworpen. Drie schapen werden gedood. Er zijn geen militaire doelen in deze omgeving. OPNEMING IN DEN OPBOUWDIENST VOOR GEDEMOBILISEERDEN STOPGEZET 's-GRAVENHAGE, 20 Sept Met in gang van heden is de opneming in den Opbouwdienst voor gedemobiliseerde mi litairen voor onbepaalden tijd opge schort. In verhand hiermede is zoowel de ver plichte als de vrijwillige inschrijving voor den Opbouwdienst tot nader order gestaakt. De strijd in Egypte. Italiaansche troepenafdeelingen op weg naar de Egyptische grensplaats Solium, welke inmiddels door hen is bezet (Foto Weltbild) AMSTERDAM, 20 Sept. In de .verificatievergadering heeft mr. E. J. Korthals Altes, curator in het faillissement van de nalatenschap van wijlen dr. Fritz Mannheimer, gistermiddag ten overstaan van den rechtercommissaris, mr. dr. P. H. Smits, verslag uitgebracht. Het eer ste gedeelte van dit uitvoerig rap port publiceerden wij reeds in ons vorig avondblad. Thans laten wij het overige deel volgen van de be schouwingen van den curator. Het valt buiten de bevoegdheid van den curator, zich té begeven in een be oordeeling van de omstandigheden, die tot den financieelen ondergang van de firma Mendelssohn en Co. te Amster dam hebben geleid. Te dezer plaatse echter dient wél aandacht te worden geschonken aan het verband tusschen den vermogenstoestand van wijlen dr. Mannheimer als beheerend vennoot en de financieele structuur der vennoot schap. Er is opgemerkt, dat de verplichtin gen der firma jegens derden in wanver houding stonden tot het eigen kapitaal, waarmede eventueele verliezen konden worden opgevangen, daar de eigen mid delen, buiten moeilijk te beoordeelen re serves. slechts bestonden uit het com manditaire kapitaal van f 6.2 millioen, De druivenpluk In Elzas Loth >i ngen is in vollen gang Een cbaimante plukster in haar fraaie kleederdracht aan den arbeid voor den wijnoogst (Foto Weltbild) en eventueel particulier vermogen van beheerende vennooten. In waarheid blijkt echter de stand van zaken veel ongunstiger te zijn ge weest. Geen der beheerende vennooten heeft, in welken vorm ook, kapitaal aan den vennootschap verstrekt! En de eenige beheerende vennoot, aan wie op grond van uiterlijke omstandigheden en ongestaafde geruchten een groot per soonlijk fortuin werd toegeschreven, heeft in feite over meer dan het twee voud van het geheele commanditaire kapitaal uit de kas der vennootschap beschikt. Hierbij wordt dan het op de kunstverzameling van de „artistic" ver strekte crediet nog buiten beschouwing gelaten. Relaties en reputatie Niet alleen de zaken der com manditaire vennootschap zijn in feite met het geld harer crediteu ren gefinancierd, maar ook de par ticuliere uitgaven van haar leiden den beheerenden vennoot. Voor een vennootschapsvorm, waar mede hier te lande reeds eerder teleur stellende ervaringen zijn opgedaan, die mede in onbekendheid met de werke lijke draagkracht van beheerende ven nooten haar oorzaak vonden, levert, het geen hier is geschied, stellig geen aan beveling op. De voortreffelijke relaties, waarover de commanditaire vennoot schap beschikte, zoowel dank zij repu tatie, welke zij reeds aan haar stamhuis ontleende, alsmede de ervaring en on dernemingsgeest, waarmede haar lei ding was toegerust, konden haar de wegén openen tot belangrijke en winst gevende zaken. Dit zijn positieve facto ren van niet te onderschatten beteeke- nis. Toch konden zij het ontbreken of nagenoeg ontbreken van tastbare mid delen niet goedmaken. Het is tegelijk de kracht en de tekortkoming geweest van den man, die ,de firma Mendelssohn en Co. te Amsterdam terecht beschouwde als zijn persoonlijke ondernemine, dat hij gemeend heeft het bankbedrijf zon der die tastbare middelen te kunnen uit oefenen. Met behulp van eigenschappen, die zich onttrekken aan het oordeel van een ieder, die dr. Mannheimer niet per soonlijk heeft gekend, heeft hij voor zich en zijn firma een crediet gescha pen en gehandhaafd, dat bijna onaan tastbaar scheen, ook toen de feitelijke grondslag was komen te ontbreken. Het persoonlijk vermogen van Mannheimer Een onderzoek naar het verloop van het persoonlijk vermogen van dr. Mannheimer tijdens den gan- schen duur van zijn verblijf hier te lande leert, dat dit vermogen na de aanvankelijke deficitaire jaren, ge durende zekeren tijd wel eenigen omvang heeft gehad, maar dat het nimmer ook maar in de verste verte heeft beantwoord aan het fortuin, dat hem vrij algemeen werd toege schreven. Naarmate voor de ven nootschap grootere zaken werden ondernomen en aan snel wassende risico's het Hoofd moest worden ge boden. werd de schijn van persoon lijken rijkdom van den man, op wieri het crediet voornamelijk steun de, tot steeds onwaarschijnlijker af metingen opgedreven. Zijn disposities ziin juist het buiten- sporiest geweest in de laatste maanden, die vooraf gingen aan den val van de firma, terwijl deze tegenover een toe- nemenden argwaan op steeds hezwaren- der voorwaarden gelden moest, opne men, om aan haar verplichtingen het Op bon van uw dokter hoofd te kunnen bieden. Een dergelijke kringloop moest op den duur noodlot tig worden. Naast de mislukking van groote en riskante zaken, die de vennootschap in 1939 heeft ondernomen, en naast den ongunstigen invloed v. d. toen naderen den Europeeschen oorlog op het crediet en op den gang van zaken, heeft hierbij naar de overtuiging van den curator, ook de snelle lichamelijke en geestelijke achteruitgang van dr. Mannheimer, als gevolg van zijn ziekte, een verderfelij- ken invloed gehad. Gemis aan werkelijk heidsbesef De verbeeldingskracht, waarmede zijn vroegere successen waren tot stand ge bracht, moge voor een bankier een eigenschap zijn, waartegenover in alle omstandigheden terughouding en zelf beperking van pas komen, bij wijlen dr. Mannheimer is zij in de laatste maan den, die aan zijn overlijden voprafgin- gen, ontaard tot een ontstellend gemis aan werkelijkheidsbesef. De tekortko mingen in den opzet, die zich vroeg of later moesten wreken, worden er niet minder om, de verblinding en de bui tensporigheden in de uitvoering vinden er een zekere mate van verklaring in. Jegens de nagedachtenis van een man, die zelf zich niet meer kan rechtvaar digen, en voor wien de feiten oogen- schijnlijk geen verontschuldiging bevat ten, gaf het pas te dezer plaatse de aan dacht te vestigen op een feitelijk ele ment, dat slechts zijdelings verband houdt met den toestand van het.vermo-^ gen. Het bedrag, waarvoor crediteuren van Mendelssohn en Co. Amsterdam verifi catie in het faillissement der nalaten schap hebben verzocht, bedroeg op 15 September 1940 f 84.939 629.69. Een belangrijk gedeelte van dit be drag is gedekt door onderpand, ver strekt door Mendelssohn en Co. Ander zijds is een groot gedeelte der vorderin gen op Mendelssohn en Co. waarvoor de nalatenschap mede aansprakelijk is, niet of althans nog niet ingediend. Bewindvoerders van Mendelssohn en Co. hebben in hun laatste verslag het. deficit der commanditaire vennootschap gesteld op f 27.437.835.99. Neemt men dit saldo als het bedrag, waarvoor de na latenschap uiteindelijk tegenover credi teuren van Mendelssohn en Co. aan sprakelijk zal zijn, dan komt men op een totaal van schulden der nalaten schap van f 42.003.882.38. Blijkens de faillissementsstatistiek, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, laatstelijk over 1938, bedroeg het totaal der schulden van alle in 1938 afgedane faillissementen in Ne derland ruim 73 millioen gulden pn van die. afgedaan in 1937, ruim 83 millioen gulden. Weliswaar zijn over de drie voorafgaande jaren de totalen aanmer kelijk hooger geweest, het hoogst over 1930 met, ruim 160 millioen gulden, tórb blijkt uit deze cijfers, hoezeer deze de confiture valt buiten het hier te lande gebruikelijke kader. Te dezer plaatse kan met de vermelding dezer feiten worden volstaan en zijn gevolgtrekkin gen overbodig. AMSTERDAM, 20 Sept. Op 20 No vember van het vorig jaar hield de ge meente Uithoorn een luchtbeschermings oefening. Om niet in overtreding te ko men, had een ingenieur, de directeur van een aannemingsmaatschappii de lampen van zijn auto perfeot afgeschermd. Toen de oefening pas was begonnen, meldde zich een ordonnans bij hem aan, die hem namens den majoor der genie van het district verzocht onmiddellijk nrjir een bedreigde plek in een der pol- f'a*»!ijken bij Abcoude te komen. Het water stond zeer hoog en er was een ge rechtvaardigde, vrees, dat de dijk het zou begeven. Iedere minuut was er een; de ingenieur reeds zoo snel mogelijk over de smalle en gladde wegen om 'nog op tijd te komen. Om beter op te schieten verwijderde hij de afscherming van zijn lampen. Prompt hield een veldwachter hem aan en maakte proces-verbaal op. Aanvankelijk was de strafzaak aange bracht voor den politierechter, doch deze verwees haar naar de meervoudige Kamer. De officier van justitie - was van oor deel, dat verd. evengoed met afge schermde lichten had kunnen rijden, al had de reis dan ook wat langer geduurd. Eisch gezien de bijzondere omstandig heden 2 boete. De ingenieur was het met den open baren aanklager niet eens: om een ramp te voorkomen, moest snel gehandeld worden. Het algemeen belang eischte dit en iedere minuut was er een. De rechtbank zal 3 October vonnis wij zen. Uir DE STAATSCOURANT p.r.r. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Bin- nenlandsche Zaken is met ingang van 16 December 1940 aan den commies bij den P. T. T.-dienst H. van Meel, aangewezen als beheerder van het bij P.T.T.-kantoor te 's Gravenhage. van Alkemadelaan, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Is met ingang van 1 November 1940 aan den referendaris der P.T.T., Ch. A. Otten, aangewezen als directeur van het post- en telegraafkantoor te Bus- sum, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. BERLIJN, 20 Sept. (D.N.B.). Het op perbevel van de weermacht maakt be kend: Onder voortdurend moeilijke weersomstandigheden heeft het lucht dopen gisteren gewapende verkennings vluchten uitgevoerd. In het verloop daarvan werden Londen alsmede vlieg velden en haveninstallaties in Zuid- Engel and met bommen bestookt. 's Nachts hebben gevechtsvliegtuigen de vergeldingsaanvallen op Londen on op voor den oorlog belangrijke doelen in West- en Midden-Engeland voortge zet. Talrijke nieuwe branden verbreid den zich, inzonderheid ook te Liver pool. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen 's nachts bommen op woonwijken :n West- en Zuid-West-Duitsche 6teden. Een Britsch vliegtuig wérd neergescho ten. Dne Duitsche vliegtuigen worden vermist. Staat van baten en schulden (verkort) Baten Contanten in kas 28 Augustus 1939 f ex Huis en erve Van Eeghenstraat 57 Amsterdam f Hypothecaire vordering rentende 5 pet. "s iaars f Loopende renten 14 Mei—28 Augustus 1939 f Automobielen volgens taxaties K.N.A.C. en H. G. IJzerman te Am sterdam j Roerende inboedelgoederen volgens taxatie J. Carels te Amsterdam f Porselein en kristal volgens taxatie N. F, van Gelder en Co f Gouden voorwerpen en jüweelen volgens taxatie J, Carels te Am sterdam j Wijnen, gedeeltelijk niet meer in goeden -staat f Schilderijen, kunstvoorwerpen, antieke meubelen en kostbaarheden volgens taxatie van verschillende deskundigen (geschat voor de brand- en inbraak verzekering f 2.877.0&3. Effecten in onderpand bij de commanditaire vennootschap op aan- 3Ó000.— 140 000.— 2022.— 5.550.— 6 049.02 606. 2.528.10 1.000- deelen Mendelssohn en Co. Amsterdam Cheque U.S. dollar 2 364.16. berustende te New York k i 1.90 500 aandeelen E. Chade, berustende te Brussel Diverse door curator geïnde kleine vorderingen 546.916.— 4.491.90 50.000 1.129.76 Totaal f 3.667.882.7 Schubden Saldo verschuldigde directe belastingen Diverse preferente schulden Diverse concurrente particuliere schulden Saldo rekeningen met Mendelssohn en Co. Amsterdam Saldo baten en schulden der commanditaire vennootschap op aan deelen Mendelssohn en Co, Amsterdam, waarvoor de nalatenschap hoofdelijk aansprakelijk is. volgens verslag van bewindvoerders in de surseance van betaling der beheerende vennooten per 31 Me- 1940 3 921 75 l 76758 52.740.13 14.507.567.23 f 27.137.885.99 Totaal f 42.003.8S2.38

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8