Verkenningsvluchten boven Engeland Winterjas of wintermantel op de bonnen A en AA Geen sprake van distributie van aardappelen Fabriek bij Bristol met talrijke bommen bestookt De toestand te Londen Bombardement van Gibraltar De ingeleverde tntte geschieden vóór 13 Ooto" kleedingstukken voor behoeftigen De maatregelen voor het rijwielverkeer Geen distributiè van rookartikelen Diefstal van een schijnwerper Opvoedersgilde der N.S.B. Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940 BERLIJN, 25 September. (D.N.B.a Het Duitsche luchtwapen voert sinds vanochtend in betrekkelijk kleine formaties alsmede met afzonderlijke vliegtuigen verkenningsvluchten boven Zuid-Engeland uit. Daarbij zijn ook bommen uitgeworpen op doelen, die voor den oorlog van bijzonder belang zijn, te weten vliegtuig- en wapenfabrie ken. Hier en daar kwam het tot luchtgevechten. Eenheden van het Duitsche luchtwapen zijn vroeg in den middag opgeste gen en hebben de vliegtuigmotorenfabriek Filton bij Bristol met talrijke bommen bestookt. De aanval geschiedde in verscheidene golven. De bommenwerpers die begeleid werden door jagers, wisten voltreffers in het hoofdgebouw te plaatsen. Bij den aanval kwam het tot verscheidene luchtgevechten. Het nauwkeurige aan tal der neergeschoten vijandelijke vliegtuigen is nog niet bekend. De vliegtuigen van de laatste afdeeling konden onomstootelijk de vernielende uitwerking van de Duitsche bommen vaststellen. Bij hun terugtocht lagen dichte rookwolken over deze belangrijke Engelsche bewaperfingsindustrie. Een locaal verslaggever van den Daily Herald schrijft over zijn in drukken bij een bezoek aan de ver nielde stadsgedeelten in het Zuiden van Londen het volgende: De tusschen de puinhoopen leven de menschen vormen één enkele aanklacht tegen White Hall. Deze menschen hooren van de regeering alleen de woorden „Gij zult van ons hooren". Steeds opnieuw eischen de legaties hulp van de regeering. Maar men troost hen en verklaart hun, dat men het geval reeds in be handeling heeft. Dagen verloopen echter en niets gebeurt er. De lokale autoriteiten weten niet meer waar zij de menschen uit de vernielde huizen moeten onderbrengen. Het eeni- ge waarmede men de menschen kan helpen, is het uitgeven van vrije reisbil jetten om naar bekenden in de provin cie te gaan. Eenige vrije huizen zijn nu ter beschikking gesteld van de dakloo- zen, maar niet door de regeering, doch door particulieren. Voortgaande merkt de verslaggever op, dat hij eerst het Londensche Oosten als „hoogte 60" beschouwd heeft, het Zuiden is echter „Londen's "Yperen". De bewoners van die wijken klagen vooral over het volkomen ontbreken van le vensmiddelen, want er komt geen leve rantiewagen meer naar dit „Niemands land". In een hoofdartikel stelt de Daily Herald de regeering de volgende ge wetensvraag: „Zijt gij voor den win ter gereed?" Wanneer vorst en mist komen, willen wij niet de patheti sche verklaring hooren van eenige ministers, dat de thermometer hen verrast heeft. Wij willen de ontoe reikende halfheden vermijden, waar aan zekere ministers zich geduren de de twee eerste weken der lucht aanvallen op Londen hebben schul dig gemaakt. Wij leven thans een fantastisch abnormaal leven. Wat denkt de regering te doen?" Meening der Duitsche pers BERLIJN, 25 Sept. (D.N.B.). „Al is de schade, aangericht bij den jongsten nachtelijken aanval, gemeten naar de grootte van de stad en het onbelemmer de dagelijksche leven nog zoo gering, toch staan de F.ngelschen hiervoor bij ons in het krijt. Hadden zij nog stations getroffen of fabrieken of openbare be drijven, dan zouden wij dat geaccep teerd hebben, omdat het oorlog is. Doch opnieuw hebben de Engelsche hommen uitsluitend woonhuizen getroffen en weer zijn de slachtoffers geen soldaten, doch burgers, en weer zijn de gewon den geen arbeiders in de bewapenings industrie, doch huisvrouwen en kleine kinderen. Waren zij getroffen omdat zij dicht bij voor den oorlog belangrijke ob jecten woonden, dan zou het vreeselijk voor de getroffenen zijn, doch dan zou de laagheid, die aan onze verbolgenheid over iederpn nieuwen Engelschen aan val voedsel geeft, niet aanwezig zijn". Met deze woorden kenschetst de An- griff de houding van de geheele pers ten aanzien van de herhaalde Britsche bombardementen op woonwijken van de rijkshoofdstad. De Lokal Anzeiger wijst op het alter- nief: Of de Engelschen hebben de woon wijken, koloniën en nationale gedenk- fpekens voor de door hen gemelde mili taire ohiecten gehouden en dan zouden zij slechtere vliegers zijn dan zij zijn, of zij hebben, beteren juist is. het bevel hun bommen uit 1p werpen onverschil lig waar ze terechtkomen, indien ze maar iets. dat leeft, treffen. F.n dan zijn wij, aldus het bind. weer gekomen aan het punt. waar alle waarnemingen en overwegingen op uit draaien, nl. de En gelschen willen het Duitsche volk tref fen, niet alleen de soldaten, doch meer nog de ongewapende volksdeelen. om dat zij krachtens hun opvatting van den oorlog hiervan snellere en meer resulta ten verwachten. De Nnchtausgabe schrijft:- Men geeft zich zelfs niet eens de moeite om de Duitsche en neutrale, berichten over de vernielingen aan woningen, buitenhuis jes en kolonies op de een of andere ma nier te bestrijden Hooghartig constateert men, dat de militaire doelen „vernield zijn, al hof overige is dan niet waar. En met eon krasse huichelarij wijst men iedere mogelijkheid ..per vergissing" ci viele doelen <-ebombardeerd te hebben, van de hand. Door Fransche vliegtuigen GENEVE, 25 Sept. (D.N.B.). Woens, dag is in een officieeïe mededeeling van de Fransche regeering bevestigd, dat Fransche vliegtuigen Dinsdagavond Gi braltar met bommen hebben bestookt. In totaal zijn vele duizenden kg. ontplof fingsmiddelen op het. arsenaal en het zuidelijke havenhoofd geworpen. Over het bombardement van gis teren wordt- nog bekend, dat tien bommen op de scheepswerven ge vallen zijn. Zij richtten daar groote schade aan. De electrische centrale werd gedeeltelijk vernield. Een bom ontplofte op het dek van een klein koopvaardijschip. Het schip werd vernietigd. Een andere bom viel op een luchtdoelbatterij en stelde twee stukken geschut buiten werking. Drie bommen ontploften op de z.g. landtong van Europa, twee op het vliegveld, en twee op het open veld. Vijf bommen vielen in het bosch van Gibraltar. Drie bommen ont ploften ter hoogte van de rots bij een luisterpost. Alle bommen zijn op militaire doelen geworpen. In den nacht van Dinsdag op Woens dag werd van 8 uur des avonds af ka nongebulder uit de richting van de straat van Gibraltar vernomen. Over den aanval op Gibraltar is van- voncl officieel medegedeeld, dat sterke afdeelingen Fransche bommenwerpers, begeleid door jagers, op 24 September' honderd ton bommen boven Gibraltar hebben laten vallen. Het tuighuis, de pieren en de op de reede liggende sche pen zijn gebombardeerd. De Britsche slagkruiser Renown werd getroffen en moest de haven verlaten. Alle Fransche toestellen zijn op hun bases terugge keerd. Voorts wordt officieel verklaard, dat ex-generaal de Gaulle zich heeft terug getrokken en de leiding der operaties aan de Britsche strijdkrachten heeft overgelaten. Zwaar beladen wagens worden met paardenkrachten uit de bietenvelden van de Haarlemmermeer gereden op transport naar de suikerfabrieken, waar weer millioenen kilo's verwerkt zullen worden (foto Pax-Holland) WINTERKLEEDINGHULP Tegen inlevering, voor 13 October, van costuum, deken, winterjas of wintermantel 's-GRAVENHAGE, 25 Septem ber. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend: iedere houder of houdster van een textielkaart kan tegen inleve ring van een heerencostuum, een wollen deken, een wintermantel of een winterjas (dames, heeren- of kinder-) bij een daarvoor ter plaat se aan te wijzen kleeding-comité onder overgave van bon a der tex tielkaart een bewijs in ontvangst nemen, waarop de winkelier ge rechtigd is een winterjas, winter mantel of de stof daarvoor be stemd, af te leveren, terwijl de win kelier bij deze levering, behalve het inleveringsbewijs, tevens de bon aa van den textielkaart in ont vangst moet nemen. De inlevering van de genoemde textielgoederen Verscherpt politie toezicht op de naleving der regels door de wielrijders Bij overtreding: DE LUCHT UIT DE BANDEN s-GRAVENHAGE25 Sept. DE commissaris-generaal voor openba re veiligheid voor het bezette Neder- landsche gebied maakt in opdracht van den rijkscommissaris bekend: Zooals in de couranten reeds is mede- fedeeld, kan een nieuwe ordening voor et wegverkeer in Nederland tegemoet worden gezien. Talrijke ongevallen, welke zich in dm laatsten lijd hebben voorge daan en die zeker voor het meerendeel door wielrijders veroorzaakt werden, ma ken het nondig, voor het rijwielverkeer nu reeds eenige dringende maatregelen te ne men in afwachting van de definitieve wet telijke regeling, maatregelen welker stren ge nakoming gewaarborgd is doordat de politieorganen verscherpte bepalingen ih acht zullen hemen. 1. Dg wielrijder heeft zich, zooals ieder, die deelneemt aan het openbaar verkeer op den weg, zoo te gedragen, dat het verkeer niet in gevaar kan wor den gebracht. Hij moet verder ervoor zorg dragen, dat een ander niet. bena deeld of meer dan de omstandigheden onvermijdelijk maken gehinderd wordt. 2. Wielrijders moeten steeds de uiter ste rechterzijde van den weg berijden. De politie heeft in 't bijzonder te letten op de meest strikte nakoming van deze bepaling. 3. Wielrijders mogen in beginsel, zooals dit in gemeentelijke politieveror deningen van de meeste grontere steden in Nederland reeds is voorgeschreven, slechts met tweeën naast elkaar rijden. Bij inhalen echter mag slechts afzonder lijk gereden worden. Bestendig rijden naast een voertuig, in 't bijzonder naast een tram, zoomede het zich vasthouden aan voertuigen is verboden. 4. Wielrijders, die van richting veran deren of die in dezelfde richting verder willen gaan, moeten dit aan andere deelnemers aan het verkeer tijdig en duidelijk kenbaar maken. Dit ontslaat niet van de geboden zorgvuldigheid. Wanneer wielrijders van rijwielpaden of langs den weg loopende strooken de richting van den rijweg inslaan, dienen zij in 't bijzonder op het overige verkeer te letten. 5. Wielrijders moeten van rijwielpa den wanneer deze in goed berijdbaren toestand verkeeren, ook gebruik maken. Wielrijders, die deze algemeene richtlijnen, welke aan het reeds gel dende Nederlandsche recht ontleend zijn, niet volgen, worden aan een strenge bestraffing onderworpen. Bij wielrijders, van wie de leider der groep tegen de verkeerstucht en discipline zondigt, kan op bevel dér politiebeambten in daartoe aange wezen gevallen op den weg de lucht uit de banden genomen worden. Verwacht wordt, dat. de wielrijders, door de bepalingen van het wegverkeer goed in acht nemen, rekening houden met. het feit. dat dat verkeer door den oorlogstoestand reeds bijzonder gespan nen is. Bijzonder oplettend dient men te zijn tegenover de voertuigen en voer- fuigcollones der Duitsche weermacht. Speciaal zii er de aandacht op gevestigd, dat aan colonnes voertuigen der weer macht vanzelfsprekend in ieder geval voorrang moet worden verleend. Het in te leveren kleedingstuk moet in goeden staat verkeeren ter beoordeeling van het kleeding-comité, hetwelk de eisch kan stellen, dat het kleedingstuk chemisch gereinigd is. Meerdere bedrij ven zijn bereid gevonden deze bewer king tot dit doel tegen speciale tarieven uit te voeren. Bovenbedoeld comité zal onverwijld worden benoemd door den leider van den plaatselijken distributiedienst even tueel in overleg met het gemeentebe stuur. Van dit comité zullen één of meer textielhandelaren lid moeten zijn om deskundig advies te geven. In de grootere plaatsen kan de leider van den plaatselijken distributiedienst in overleg met den burgemeester een vereeniging. stichting of comité aanwij zen, welke voor dit werk het meest ge schikt is. Wanneer de goederen bij het kleeding-comité ter plaatse ingele verd zijn, zal dit comité de be schikbare kleeding gratis uitreiken na 13 October a.s. aan dat deel der bevolking, dat hieraan de meeste behoefte heeft. Degene, die een gebruikt kleedingstuk ontvangt, moet daarvoor de bonnen a en aa van den textielkaart inleveren bij dit comité. De geheele regeling staat onder con trole van den leider van den plaatselij ken distributiedienst, die van het cen traal distributiekantoor hierover nog na dere instructies heeft ontvangen. Naar het Vaderland verneemt heeft 'het bij de betrokken instanties een punt van ernstige overweging gemaakt, om in ons land .te komen tot een distributie van rookartikelen. Men is hierbij echter op een reeks van dusdanige moeilijkhe den gestuit, dat distributie niet mogelijk moest worden geacht. Dit is geheel ana loog aan de ondervindingen, welke men in Duitschland heeft opgedaan. Ook daar heeft de tabaksdistributie een punt van ernstige overweging uitgemaakt, doch ook daar is men teruggeschrokken voor de groote moeilijkheden, die er aan zijn verhonden. Dit betreft, wel in de eerste plaats het feit, dat er vele niet-rookers zijn, terwijl men ook niet goed weet, hoe men met het zwakke geslacht aan moet. Er zou den, door de invoering van een distribu tie-systeem. tal van onbillijkheden ont staan, terwijl een levendige handel in bonnen wel haast onvermijdelijk zou zijn. Een en ander heeft tot de conclusie geleid om maar liever geen distributie van rookartikelen in te voeren. UIT DE STAATSCOURANT 's-GRAVENIIAGE, 25 September. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche za ken van 24 September is aan mr. dr. E. J. Beumer te Utrecht op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als lid en voorzitter van liet centraal stembureau, bedoeld in artikel 32 des kieswet, met dankbetui ging voor de door hem als zoodanig be wezen diensten. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenland sche zaken van 24 September is V. W. Ruypers. met ingang van 26 September 1940, opnieuw benoemd tot burgemeester van de gemeente Urmond. Scholier door het Kriegsgericht te Arnhem tot twee jaar veroordeeld ARNHEM, 25 Sept. Voor het Duit sche krijgs^ericht heeft terecht gestaan de 19-jarige scholier C. K. uit Nijmegen, wegens diefstal van een schijnwerper ten nadeele van de Duitsche weermacht. In Augustus kampeerde K. op de Hoo- ge Vel uwe. Tijdens een voettocht, dien hij door een heideveld maakte, vond hij een schijnwerper met toebehooren. Vol gens zijn verklaring, dacht hij, dat het apparaat tijdens den oorlog door de Ne derlandsche troepen achtergelaten was. Hij verborg den schijnwerper in een dennebosch, met de bedoeling, dezen na den oorlog te gebruiken voor het be schijnen van wild. Bij het getuigenver- lioor bleek, dat verdachte met den park wachter W. over zijn vondst gesproken 'had. De parkwachter had hem gewezen op de mogelijkheid, dat de schijnwer per weliswaar van Nederlandschen oor sprong, doch hij de Duitsche weermacht in gebruik kon zijn. Verdachte had'zich hieraan evenwel niet gestoox'd. De president van het gerecht wees den verdachte er op, dat hij zich be halve aan diefstal ook aan overtre ding van een verordening van den rijkscommissaris had schuldig ge maakt. aangezien hij gevonden mili-. faire voorwerpen te allen tijde bij de autoriteiten had in moeten leveren. De openbare aanklager eischte we gens beide delicten een gevangenis straf van tezamen drie jaar. Het kri.jgsgerecht veroordeelde den jongenman tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek van vier weken voor-arrest. Voor toetreding behoeft men geen lid der N.S.B. te zijn Opvoeding in den nieuwen geest 's-GRAVENHAGE, 25 Sept. De persdienst der N.S.B. meldt: Zater dag j.l. is te Utrecht in. een samen komst van oixgeveer tweehonderd personen uit de kringen van hoo- gex\ middelbaar en lager onderwijs en enkele leiders van jeugd vereeni- gingen het „Opvoedei'sgilde" opge richt. Het doel is, zooals de leider, mx\ dr. R. van Genechten in zijn openingswoord uiteenzette, te ko- mexi tot een corporatie van allen, die opvoeding der jeugd in den nieu wen geest willen opbouwen en uit bouwen. Daartoe worden allen op- gex'oepen, die onmiddellijk hij het onderwijs zijn betrokken, zoowel als zij die werkzaam zijn in de jeugdbeweging, opvoedingsgestich ten enz. Het lidmaatschap der N.S.B. wordt niet. vereisclit om tot dit gilde toe te treden. De voorloopige leider der afdeeling „hooger onderwijs" dr. T. Goedewaagen gaf een uiteenzetting over de plaats welke het hooger onderwijs in ons volk dient in te nemen en het doel, waaraan het dient te beantwoorden. Teekenend noemde spr. het onder meer, dat mexi nog steeds spreekt van hooger ondex*- wijs, nooit daarentegen van hoogere op voeding, daar waar dit laatste toch minstens zoo belangrijk is als het eer ste. Ten opzichte van het „middelbaar on- derwijs" gaf drs. P. Dijkema aan, wel ke lichtlijnen' gevolgd zullen worden bij den opbouw van dit zeer vertakte ondex'deel der opvoeding. De hedeii- daagsche jeugd, aldus spr., mist ieder begrip van de stroomingen des tijds, tengevolge van volslagen onkunde. Naast verdieping in taalwording, de ge schiedenis der letteren, volksche letter kunde enz., teneinde te komen tot juis ter en meer zinvol -gebruik der taal, zal een' belangrijke plaats worden gegeven aan de lichamelijke opvoeding. De leeraar zal meer dan vooi'heen in zijn volk moeten staan en goede bezol diging, bexxevens een volledige dagtaak tot zijne rechten behoox'en te rekenen. De laatste spreker was de heer W. Terpstra, inspecteur van het lager on- dex'wijs te Utrecht., leider der afdeeling „lager onderwijs". De opvoeding (onder wijs) in de volksschool moet beslist volksch zijn. Zij moet gericht zijn op het aankweeken van liefde voor volk en vaderland. De opleiding der leex'ki'achten zal zoo danig moeien worden gewijzigd, dat aan de practische zijde meer aandacht wordt besteed. De hooge leeiiingenschaal, de- ver doorgevoelde schoolversnippering en het stelsel van „de kweekeling met acte" moeten zoo snel mogelijk verdwij nen. Vrijwel alle aanwezige gaven zich op als lid van het gestichte opvoedersgil de. Aanmeldingen bij den secretaris van het opvoedei'sgilde. di*. F. Breed- velt, Jos. Israelslaan 46 te Den Haag, telefoon 776018. VOOR ONGERUSTHEID GEEN ENKELE REDEN 's-GRAVENHAGE, 25 Septem ber. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt het volgende mede: Het is gebleken, dat ondanks de herhaalde geruststellende mede- deelingen door de overheid inzake de aardappelvoorziening gedaan, er toch weer steeds opnieuw onge rustheid bij de bevolking ontstaat. Er wordt daarom nogmaals met nadruk verklaard, dat de overheid volstrekt geen plannen heeft om tot distributie van aardappelen over te gaan. Inmiddels heeft"deze ongerustheid be langrijke nadeelen ten gevolge. Door de groote vraag van het publiek wordt de handel ernsti? ontwricht en kan af en toe in sommige plaatsen niet dagelijks voldoende aan de vraag worden voldaan. Dit heeft dan weer toenemende ongerust heid bij de bevolking ten gevolge. Verder worden op het pogen blik door particu lieren op onoordeelkundige wijze en op volstrekt, ongeschikte plaatsen aardap pelen opgeslagen. Het gevaar is zeer groot, dat een groot deel van deze voor raden zal bederven. Hierdoor worden niet alleen de eigenaren van deze aard- apelen benadeeld, maar bovendien zou op den langen duur de aardappglpositie ten gevolge hiervan veel ongunstiger kunnen worden. Het publiek wordt daarom nogmaals •net nadruk verzocht, niet meer aard appelen op tc doen dan voor geregeld gebruik noodig is. Inmiddels worden door de over heid maatregelen vooi'bereid om een bij voortduring goede aardappelvoor ziening te waarborgen. Het afleve ren van aardappelen door de telers en het verhandelen van aardappelen wordt onder toezicht gesteld van de Nederlandsche Akkerbouw-centrale en de pi'ovinciale voedselcommissa- i'issen. Dit toezicht dient om onder alle omstandigheden, ook bij even- tueele groote vervoersmoeilijkheden, de consumptie in het geheele land voortdurend tegen redelijke prijzen van de noodige aardappelen te kun nen voorzien. Daarom ook worden de voorraden in de buurt van de groote steden vastgelegd. In afwachting van deze regeling, welke zeer binnenkort in werking zal treden, is inmiddels door de Nederlandsche Akkerbouw-cen trale bepaald, dat met ingang van heden o.a. het afleveren door te lers van alle soorten aardappelen uit de Haarlemmermeerpolder, de IJpolders, de Wijkermeer-, Spaarn dammer- en Houtrakpolders van het eiland IJsselmonde en het vas teland van Zuid-Holland is verbo den. Deze maatregel is uitsluitend genomen om een einde te maken aan de wilde jacht naar aardappe len, welke de inwoners van Am sterdam en Rotterdam sinds enke le dagen in de omgeving van die steden hielden. Inmiddels zal voortdurend gezorgd worden voor ruimen aanvoer van aard appelen van elders naar de groote ste den. De overheid vetrouwt, dat het pu bliek zoo verstandig zal zijn. de aan- koopen tot normalen omvang te beper ken. Mocht dit niet hel geval blijken te zijn, dan zal de aflevering aan particu lieren noodgedwongen worden beperkt, terwijl desnoods de- voorraden van par ticulieren in beslag zullen worden geno men.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2