ENGELSCHE BOMAANVAL OP AMSTERDAM Zes personen gedood en velen gewond Japans betrekkingen tot Sovjet-Rusland Ook Zaandam en Naarden zijn gebombardeerd Staatshoofden wisselen telegrammen DE EEMLANDER Maandag 30 September 1940 Uitgave: VALKH0FF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 79 FELLE BRAND IN PAKHUIS Een kerk beschadigd Nieuwe postzegels Suner in München Een beslissende politieke phase Monroe-leer ook voor Europa en Azië Britten gearresteerd in Roemenië AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; pei week f 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2 85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 /iiIJS DER AilVERTtnlitN ™»i-< 11.05 met inbegrip van een bewijsnummer, «!ke regal meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEfTJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0 05 AMSTERDAM, 30 Sept. Bij een Engelschen luchtaanval op de hoofdstad, welke vanmorgen vroeg werd uitgevoerd, hebben de vlie gers wederom de burgerbevolking in een dichtbevolkt stadsgedeelte geteisterd. Onder bescherming van het nachtelijk duister verschenen de vliegtuigen boven de stad en het mag zonder twijfel een groot geluk genoemd worden, dat de bevolking tijdig gewekt werd door buiten gewoon hevig afweervuur van de Duitsche luchtdoelbatterijen. De Engelschen hebben hun bommenlast neergeworpen op eenige woon wijken, waar burgers genoten van hun rust. In de omgeving van de Rechtboomsloot en de Oude Waal werden drie brisantbommen geworpen. Een woning en een drukkerij stortten hierdoor in, terwijl alle ruiten in de omgeving sprongen. Hier zijn drie dooden te "betreuren, terwijl drie menschen worden vermist. Boven dien zijn er drie personen ernstig verwond. OOK op de Ruyterkade zijn brand bommen geworpen. De perceelen 107 en 110 werden geraakt, doch de ontstane branden konden spoedig worden gebluscht. Het zeemanshuis op het Kadijkplein, dat eveneens door een brandbom is getroffen, kreeg slechts zeer geringe schade. Een lichtfakkel is door het dak van het perceel Plantage Fransche- laan 3 geslagen. De brand kon door de bewonprs gebluscht worden. Tenslotte is nog een brisantbom ge- Worpen op een tuinhuisje in de volks tuinen der vereeniging „Nut en Genoe gen" in heit Spaarndam/merkwartier. Het huisje werd grootendeels vernield. Slachtoffers zijn hier gelukkig niet ge vallen, hoewel er twee gezinnen, respec tievelijk van zeven en negen personen, in woonden. Wel zijn een paard en enkele kippen en konijnen gedood. Bo vendien kwamen in de omgeving vijf brandbommen terecht, welke o.a. een schuur raakten, zonder brand te ver oorzaken. De schade in de omgeving van de Reohtboom6loot, waar drie bommen zijn ingeslagen, is zeer ernstig. De ergste schade is wel aangericht door een bom, die in den rijweg te genover het perceel 84 is ingesla gen. Niet alleen zijn aan de even zijde van de gracht alle ruiten ver nield en verschillende voorgevels ingedrukt, terwijl er in den rijweg een trechter met een doorsnee van ruim drie meter is geslagen, dooh bovendien heeft de luchtdruk het perceel Rechtboomsloot 99, dat te genover perceel 84 is gelegen, doen instorten. Ook aan de oneven zijde zijn talrijke huizen zwaar beschadigd. De straten zijn versperd door het puin en overal bezaaid met glasscherven. Hier is het ook geweest, dat de meeste slachtoffers zijn «gevallen. De schipper van een vrachtboot, welke aan de Oudeschans lag, is door een bomscherf onmiddellijk gedood, terwijl bovendien twee bewo ners van het ingestorte huis den dood hebben gevonden. Omtrent het lot van de familie Teunissen, man, vrouw en kind is niets bekend. Mogelijk zijn zij gevlucht, mogelijk bedolven. Bovendien zijn hier oen 42-jarige vrouw door de scherven aan de keel en een 15-jarig meisje aan de beenen gewond, terwijl een man ernstige brandwonden kreeg. De ge.wonden zijn naar het Binnengast huis overgebracht. Achter het perceel Rechtboomsloot 99 is een speeltuin gelegen. Ook hier sloeg een bom in, waardoor ernstige mate- rieele schade aan de omliggende huizen werd veroorzaakt. De derde bom sloeg in het plaveisel van de Oude Waal, en deed alle ruiten springen. Klinkers van d.en rijweg heeft men teruggevonden in de kamers van het perceel 31. De trech ter, die gevormd is. heeft een doorsnede van bijna vier meter. Direct, nadat dooi de luchtwachten alarm was gegeven, rukten de luchtbesrhermingshrandweer, de geneeskundige dienst en de stut- en sloopdienst uit. Vooral deze laatste heeft zeer belangrijk werk gedaan. Vanmor gen om negen uur waren de mannen van dezen dienst nog bezig met het om halen van muren en het opruimen van puin. Enkele onderofficieren van den op- bouwdienst. die thans hii den luchtbe schermingsdienst zijn ingedeeld, ver leenden h»erbij hun medewerking. Ten Zuiden v.an het Kadijksplein hebben de Engelsche vliegtuigen vijf of meer brandbommen uitgeworpen. Een daarvan heeft een ernstigen brand veroorzaakt in de opslagplaats van de firma H. J. van der Rijn, en het daarnaast gelegen pakhuis van de N.V. Veem en Expeditiebedrijf v.h. Visser, Galavazi en Co. Aanvankelijk werd het alarm „middelbrand" gegeven, doch spoe dig moest dit in „groote brand" wor den veranderd. Drie motorspuiten, twee ladderwagens, een personeelwagen, een gereedschap pen wagen, een slangenwagen, de staf wagen, vijf spuiten van do luchtbescher mingsbrandweer en de drijvende motor spuit „Jan van der Heyden" werden bij den brand geconcentreerd. Aan vankei ijlt voerde hier de plaatsvervangend com mandant, J. IB. Schuitemaker, daarin bij gestaan door hoofdbrandmeester W, de Boer, het commando. Even later arriveerde echter de com mandant, de heer C. Gordijn Jr., die de leiding overnam. Van alle kante.n werd de woedende vlammenzee aangevallen. De brandhaarden werden ingesloten en duizenden liters water werden er op neergelaten. Na ongeveer een uur was men den brand meester en om zeven uur kon reeds een gedeelte van het materiaal inrukken. Op het terrein van den brand waren o.m. aanwezig de hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. Versteeg en commissaris E C. J. Staal. Nog een brandbom Een brandbom is bovendien neerge komen in het perceel Hoogtekadijk 16. De bom sloeg door een opkamer, waar in zes kinderen sliepen. Een zevenjarig meisje werd getroffen en kreeg een groote buikwond. Zij is in hoogstzorg- wekkenden toestand naar het Binnen gasthuis gebracht De bom kwam te recht in een onder de kamer gelegen keuken en veroorzaakte hier een begin van brand. Door het snelle optreden van den oud sten zoon, die resoluut een emmer over den bom heenzette, kon deze gebluscht worden. Ook in het perceel Hoogtekadijk 22 sloeg een bom door het dak. Hij kwam terecht in de voorkamer op de derde verdieping. Ook hier kom een begin van brand gebluscht worden. Op het Ka dijksplein kwam een bom terecht in de woning van een café, zonder echter brand te veroorzaken. Zoowel door het optreden van de leden van den luchtbeschermingsdienst, als van de brandweermannen, is de schade, welke door de inslagen is ver oorzaakt, zoo klein mogelijk gebleven. Het aantal dooden tengevolge van de op de hoofdstad geworpen Engelsche bommen is gestegen tot zes. In de puin- hoopen van het perceel Rechtboomsloot 99 zijn de stoffelijke resten gevonden van een circa 45-jarigen man en een 9-jarig meisje. Het verwonde meisje, dat in het Binnengasthuis was opgenomen, is aan de bekomen verwondingen be zweken. Tijdens een luchtgevecht boven Engeland: Op den voorgrond een Duitsch ge vechtsvliegtuig, dat zoojuist een Engel sch toestel heeft neergeschoten. Het val lende toestel ziet men op den achtergrond boven den loop van het machinegeweer van het toestel waaruit de opname is gemaakt. (Foto Scherl). ZAANDAM, 30 Sept. Vanmor gen hebben Engelsche vliegers twintig brandbommen geworpen in de buurt van de R.K. St. Bonifacius- kerk te Zaandam. De bommen kwa men neer op eenige woningen, ont ploften en stichtten een begin van brand. Hoewel uiteraard de consternatie on der de bevolking groot was, behielden de menschen toch hun tegenwoordig heid van geest, zoodat in de meeste ge vallen de branden met eigen middelen konden worden gebluscht. Een perceel evenwel, bewoond door de familie Kerk hoven, werd geheel door brand ver woest. De achterzijde van de katholieke kerk is eveneens door projectiele! ge troffen, waardoor kerkelijke gewaden on ornamenten zwaar werden beschadigd. De brandweer rukte met groot mate riaal uit, terwijl de luchtbeschermings dienst in de weer was- om de nog niet ontplofte brandbommen te verzamelen. Hot is ongetwijfeld aan het krachtig optreden van de brandweer en perso neel van den luchtbeschermingsdienst te danken, dat er geen slachtoffers te betreuren zijn. Tezelfder tijd werden in de gemeente Zaandam nog eenige brisantbommen geworpen, welke evenwel geen schade van beteekenis hebben aangericht. NAARDEN, 29 Sept.. Zondag morgen vroeg hebben Engelsche vliegtuigen zes brisantbommen van klein kaliber, geworpen in de om geving van Naarden. Zij veroorzaakten slechts lichte schade. Een der bommen kwam te recht in een droge sloot en is niet ontploft Op advies van den Ortf-kommandant is het gedeelte bij de sloot afgezet en onder politiebewaking gesteld. Het terrein in de omgeving werd af gezocht, doch niets nieer gevonden Zondagmiddag bleek echter, dat in een kweekerij van den heer D. tusschen de Beatrixbrug en de Schapenmeent, nog twee groote brandbommen terecht wa ren gekomen. Zij hebben twee gaten in den grond geslagen en heesters vernield. In de omgeving zijn geen militaire doe len. rtfUfiiii tittf fl Eert nieuwe postzegel. Een afbeelding van het, ter vervanging van de be staande postzegels van 5 cent en hooger, uit te geven 3 cents zegel met guil- loche- en waarde-opdruk, welk zegel dezer dagen in omloop wordt gebracht (Foto Pax-Holland) münchen, 30 Sept. (d.njb.) De Spaansche minister van binnenlandsche zaken, Serrano Suner, is Zondagavond met verscheidene leden van zijn gezel schap en den Spaanschen ambassadeur te Berlijn uit de Rijkshoofdstad in München aangekomen. De Spaansche gasten werden op het perron hartelijk verwelkomd door den Rijksstadhouder in Beieren, generaal Ridder von Epp, den Beierschen minister-president, Sie- bert, gouwleider Adolf Wagner, den eer sten burgemeester van München, Fieh- ler. en den generaal der artillerie. Von Wachenfeld. EERSTE SNEEUWVAL OP EURO- PEESCH GEBIED MOSKOU, 30 Sept. (D.N.B.). In het hooge Noorden van het Europeesche doel der Sovjet-Unie, aan de monding van de Petsjora, is bij »en temperatuur, van 1 tot 2 graad onder nul de eerste sneeuw gevallen. TOKIO. 30 Sept. (Domei). De woordvoerder van het Japansche de partement van buitenlandsche zaken heeft geweigerd commentpar te leve ren op de mogelijkheid der sluiting van een Japansch—Russisch niet-aan- valsverdrag. Hij zeide: Deze zaken zijn te delicaat om in de persconfe rentie te worden besproken". Hij ver klaarde verder niet op de hoogte te zijn van de reactie te Moskou op het pact van Berlijn. Minister-president Konoye heeft, naar bekend wordt gemaakt, niet het oog op de beslissende phase der Japansche poli tiek besloten tot de instelling van een specialen kabinetsraad, bestaande uit tien persoonlijkheden der weermacht, der politiek en der economie. De tegen woordige kabinetsraad zal zich bezig houden met dit plan van Konoye. De minister-president heeft reeds contact gezocht met talrijke persoonlijkheden. Voor zoover tot dusverre bekend is betreft het hoofdzakelijk oud-ministers, wier kennis en bekwaamheden niet al leen voor de regeering, maar tegelijker tijd ook voor de beweging van de nieu we structuur, de bekende „beweging tot steun aan de keizerlijke politiek", ge bruikt moeten worden. Gezamenlijk opmarcheeren De vroegere Japansche ambassadeur te Berlijn, Osjima, heeft in een inter view uitdrukking gegeven aan de over tuiging, dat het driemogendhedenpact een instrument van den wereldvrede en de gerechtigheid is en derhalve een ef fect tot het welzijn van de geheele mensehheid zal hebben. Daarmede, al dus Osjima, zullen onrechtvaardigheden en fouten der heerschappij der z.g. libe ralistische staten verdwijnen. Hij. Osji ma, heeft van af zijn eerste optreden in Duitschland als militair attaché ge streefd naar nauwere samenwerking tusschen Japan en.Duitschland. Het was echter in de afgeloopen jaren moeilijk dit doel te verwezenlijken. Duitschland heeft zijn vriendschap pelijke houding jegens Japan nooit gewijzigd. De tijd is voorbij, toen men zorgvuldig de reacties der En gelsche en Amerikaansche buiten landsche politiek moest nagaan. Niet alleen de Japanners, maar ook alle overige volkeren van het Verre Oosten moeten bij de instelling van de nieuwe orde in de wereld teza men opmarcheeren. De diplomatie ke richting van Japan voor de toe komst is duidelijk. Japansch opperbevelheb ber in Zuid-China ge sneuveld Naar eerst thans bekend wordt, is da opperbevelhebber der Japansche strijd krachten in Zuid-China. kol. Tsoentaro Aomoera, bij de operaties in Fransch Indo-China gesneuveld. Kol. Aomoera, die ook benoemd was voor de leiding der operaties in Fransch-Indo-China, werd bij de botsingen in het gebied van Dondang op 25 September door ver scheidene kogels zwaar gewond. Een ko gel, die in zijn hoofd drong, veroorzaak te tenslotte nog denzelfden dag zijn dood, nadat, hij, slechts voorloopig ver bonden, tot het laatst persoonlijk zijn troepen had aangevoerd. BERLIJN, 30 Sept. (D.N.B.) De kei zer van Japan heeft aan den Fuehrer het volgende telegram gezonden: „Het is mij zeer aangenaam, Uwe Ex cellentie mijn dank te 'kunnen betuigen voor het sluiten van een duurzaam pact, dat door Japan, Duitschland en Italië is onderteekend en dat ten doel heeft een nieuwe orde te verkrijgen op rechtvaar diger grondslag. Het is mij een behoefte, bij deze gelegenheid te verzekeren, dat wij voor het verkrijgen van den wereld vrede geen moeite zullen sparen." w.g. HIROHITO. De Italiaansche koning-keizer heeft den Fuehrer een telegram gezonden van den volgenden inhoud: „Ik dank U zeer voor de hoffelijke woorden, die gij zoo vriendelijk zijt ge weest tot mij te richten, terwijl Duitsch land, Japan en Italië met het driemo- gendhedenverdrag een nieuwe bevesti ging geven van hun onverbrekelijk bondgenootschap. Alle met mij vereenig- de Italianen wisselen met even groote hartelijkheid de vurigste wenschen uit voor U. Exc., en voor het dappere volk van Duitschland." w.g. VICTOR EMANUEL. Het telegram van den Duce aan den Fuehrer luidt als volgt: „Fuehrer. Ik dank U voor het tele gram, dat U mij naar aanleiding van het onderteekenen van het driemogendhe denpact gezonden hebt. Het Italiaansche volk begroet dit resultaat als een be langrijke factor in den strijd, die wij be gonnen zijn en dien wij gemeenschappe lijk met uiterste vastbeslotenheid tot aan de overwinning zullen voeren. Met ka- meraadschappelijken groet", w.g. MUSSOLINI. Telegram van Konoye aan Hitier De Japansche premier, prins Konoye, heeft Vrijdag aan den Führer het vol gende telegram gericht: „Naar aanleiding van den histori sche!) dag v heden, waarop Japan, Duitschland en Italië ter bereiking van het verheven gemeenschappelijk doel. de vestiging van de nieuwe wereldorde, tot een zeer vaste en zeer actieve ver eeniging gebracht ziin, heb ik de eer tegenover Uwe Excellentie mijn zeer hartelijke eelukwenschen te uiten en tegelijkertijd onzen vurigst en wensch tot uitdrukking te brengen, dat zoo snoedig mogelijk de dag moge komen, waaron het groote Duitsche volk onder uw leiding de reeds thans veroverde schitterende overwinnin" in de toe komst vergroot en het einddoel van den strijd bereikt." De Führer heeft hierop telegrafisch als volgt geantwoord: „Voor d mij naar aanleiding van het heden tusschen Jrpan. Duitsch land en Italië gesloten pact, tele grafische gezonden vriendelijke groeten, breng ik U mijn groot en dank. In de overtuiging, dat dit driemogendhedenpact alle plannen tot uitbreiding van den oorlog ver ijdelt en aan onze volken de ver vulling van hun gerechtvaardigde eischen waarborgt, verbind ik daar mede mijn oprechte wenschen voor een gelukkige toekomst van Japan." Een ernstige waarschu wing'' De Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft aan den Japanschen minister van buitenland sche zaken, Matsoeka, een telegram ge zonden van den volgenden inhoud: „Na de onderteekening van het drie- mogendhedenverdrag tusschen Japan, Italië en Duitschland denk ik aan Uwe Excellentie als aan den onvermoeiden bepleiter eener verdieping der betrek kingen tusschen Japan cn dc mogend heden der spil met oprechte verhonden- hei'd. Ik ben er zeker van, dat de sterke banden, die onze volkeren thans ver binden, de wereldpolitieke ontwikkeling onzer continenten in de verre toekomst zullen bepalen en voor al degenen, die op onverantwoordelijke wijze hun doel gericht hebben od een uitbreiding van den oorlom tot ernstige waarschuwing zullen dier ;n en daarmede ook tot her stel van een duurzamen vrede zullen bijdragen. Vol bewondering aanschouwt het Duitsche volk de onuitputtelijke kracht dadigheid en de heroieke prestaties van Japan bij het invoeren van de nieuwe orde in het Verre Oosten, voor welker rechtvaardigheid het Duitsche volk z> dien begrip heeft. Dat Uwe Exc. niet aanwezig kon zijn bij de onderteekening en afkondiging van dit pact betreur ik ten zeerste en ik hoon oprecht spoedig de gelegenheid te hebben met U in per soonlijk" gedachtenwisseline te kunnen treden." w.g. Joachim von Ribbentrop. POLITIEKE AANSLAG IN PORTO RICO SAN JUAN (Porto Rico), 30 Sept. (D.N.B.) Naar eerst thans bekend wordt, hebben politieke tegenstanders Zaterdag een aanslag gepleegd on den voorzitter van het Huis van afgevaar digden, Miguel Mendez, die reeds ont komen was aan twee moordaanslagen werd gered door de waakzaamheid van zijn lijfwacht, die een der aanvallers dood schoot en twee zwaar verwondde. Verklaring van Early, Roosevelts secretaris WASHINGTON, 30 Sept. Transocean meldt, dat Early, de secretaris van het Witte Huis, Za terdag j.l. namens president Roo sevelt een verklaring heeft afge legd, waarvan de essentieele dee- len aldus luiden: „Het ligt niet in de bedoeling van de regeering der Vereenigde Staten zich te mengen in eenige territoriale kwesties in Europa of Azië. De Amerikaan sche regeering is van meening, dat er een toegepaste Monroe-leer voor elk van deze continenten diende te bestaan, en zou gaarne zien, dat dit ook inderdaad het geval was." BOEKAREST, 30 Sept. (Reuter). Drie leden van het personeel der petro- leummaatschappij Steaua Romana, on der wie twee Engelschen, zijn in hech tenis genomen. Men gelooft, dat deze arrestaties in samenwerking met de IJzeren Garde geschied zijn. Voorts zou den in Ploesti. twee Britsche zakenlie den en een vrouw gearresteerd zijn. Deze kwestie wordt door de Britsche autoriteiten zeer ernstig opgevat. Volgens een later bericht wordt offi cieel bevestigd, dat. de Britsche legatie in Boekarest aan het Roemeensche mi nisterie. van buitenlandsche zaken om onverwijlde opheldering over de arres tatie van Britsche onderdanen en over de hun ten deel geworden slechte be handeling verzocht heeft. Vrijdagmid dag was hierop nog geen antwoord ont vangen. DE VERDUISTERING TT AN DAAG gaat de zon om 19.21 v uur onder. Zonsopgang op D'ns- dag I October is om 7.40 uur. Ge- durende den tv-sch^nliggendcn tüd moet worden verdu'$t*rd-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1