COMPETITIESTANDEN Nieuwe B.N.A. dringt aan op bescherming van den titel van architect Voetbaloverzicht Quick won van 's Graveland Haagsche finale van den hockey-dag Wilhelmina wint den Levob-beker Nationaal herstel en Nederlandsche Unie Toch adverteeren! Zuivelbereiders De timmerfabrikanten vereenigen zich Vervalsching van bonnen Kind definitief aan familie S. Zingend Vlaanderen voor de radio MIJN ONTPLOFT 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 30 SEPTEMBER 1940 IN de 2e klasse B handhaafde EDO haar leidende positie door haar stad- genoote een 4—0 nederlaag toe te bren- gen. Zooals wij verwachtten, had Velox in Beverwijk grootc moeite om de Ken- nemers er onder te houden. De uitslag 43 in het voordeel van de Utrechtena ren wijst er op, dat zij de overwinning niet cadeau gekregen hebben. Hilversum herstelde zich eenigszins door in Haar lem op de ex-le klasser HFC een be nauwde 3—2 zege te behalen. IIBC heeft blijkbaar de vorige week boven haar krachten gespeeld. Op eigen terrein moest, zu nu de meerderheid van het bezoekende Spartaan-elftal erkennen, dat met 31 won. Ook de andere katho lieke club Volendam kon geen winst punten boeken. HVC wist in een sportief gespeelden wedstrijd met 21 te win nen. In de derde klasse E liep Amersf. Boys goed van stapel door BVC een 42 nederlaag te bezorgen. De Biltsche club heeft veel van haar sterkte van het vo rige jaar ingeboet. Evenals de vorige week behaalde Zeist nu weer een gelijk spel, ditmaal tegen HMS, dat de compe titie opende met een 60 overwinning op Fortitudo. De Culemborgsche club deed nu beter werk, zij stuurde het be zoekende ZNC met een 5—2 nederlaag huiswaarts. Zwaluwen Vooruit debuteer de met een overwinning. De 3—0 zege, welke zij in een uitwedstrijd tegen Do- nar behaalde, laat aan duidelijkheid niets te wenschcn over. Sopla stelde ons eenigszins teleur door haar eersten wed strijd te verliezen. Laten wij hopen, dat zij zich de volgende week herstelt. De grootste verrassing in de vierde klasse J leverde Quick, door 's-Grave- land op eigen terrein een gevoelige 6—4 nederlaag toe te brengen. Deze overwin ning is nog mooier als men weet dat onze stadgenooten met de rust een 4—2 achterstand hadden. Kampong blijkt wel over een sterk elftal te beschikken. Het zou ons niet verwonderen als zij dit seizoen een aar dig woordje meesprak voor de bovenste plaats, welke zij momenteel inneemt. Nu klopte zij Olympia met 7—0. Ams- vorde kon het niet tot een overwinning brengen. Ditmaal werd met de kleinst mogelijke cijfers (2—1) verloren van Ac-, tief. SEC—APWC ging niet door, aange zien de scheidsrechter wegbleef. Quick heeft gisteren in 's-Gravenland met 64 gewonnen en daarmede een lastige klip omzeild. Voor de rust vlotte het niet, zoodat de Amersfoorters de tweede helft met een 42 achterstand ingingen. Toen bleek de ploeg veel beter inge speeld eri was de zege spoedig een feit. In de voorhoede ging veel kracht uit van Cesar, A. de Jong. en von Zeppe- h"°Graveland bood voor den wedstrijd den aanvoerder van Quick, G. Catoen, bloemen en gelukwenschen aan in ver band met het 50-jarig bestaan der Amersfoortsche club. AMSTERDAM, 29 Sept. Door een fraaie 5—1 overwinning in den eind strijd tegen T.O.G.O. heeft H.D.M. dezen jaarlijksche hockeydag van den Neder- landschen Hockeybond gewonnen. Met dit resultaat zetten de Hagenaars 'den kroon op het vele goede werk. dat zij dezen dag verricht hadden, want ge makkelijk heeft H.D.M. bet lang niet ge had.' Na in de eerste ronde Alkmaar met. niet minder dan 1(1—2 geslagen te hebben, volgden er twee wedstrijden te gen Be Fair en Hilversum, welke beide tot de best gespeelde wedstrijden van den dag gerekend mochten worden. Deze eindstrijd, waarin sinds jaren noch Amsterdam, noch Hilversum een plaats hadden, maar die als gronte uit zondering een strijd was tusschen twee Haagsche vereenigingen. stond niet. op dat liooge peil. dat men van deze twee •vereenigingen had mogen verwachten T.O.G.O. maakte een beteren indruk 'dan verwacht werd. want hoewel in oe eerste ronde tegen Gooi slechts door doelschieten kon worden gewonnen, wa ren de overwinningen op Tsaren en Am sterdam toch overtuigend genoeg om een goeden indruk te vestigen. In de eerste ronde kwamen er wel en kele verrassingen voor. B.M.H.C. kon het tegen Laren niet bolwerken en ver loor met. 4—2. terwijl H.H.Y.C. het tegen het enthousiaste snel van Be Fair moest afleggen. Zwart Wit verloor kansloos van Hilversum met 30 Van de beide halve eindstrijden was die tusschen H.D.M. en Hilversum de meest boeiende en interessante strijd van den dag. Reide partijen speelden werkelijk uitstekend hockey. De andere halve eindstrijd tusschen T.O.G.O. en Amsterdam was van veel minder gehalte. De uitslagen luiden: Eerste ronde: GooiT.O.G.O. 11; La ren—B.MH.C. 4—2: Leiden—Amsterdam 0—3; H.O.C.Ijsvogels 2—0; H.D.M.— Alkmaar 10—2; IT.TI Y.C-—Be Fair 0-1. Tweede ronde: Togo—T.aren 31: Am sterdamNijmegpn 40- Hilversum— H.O.C. 2—0: H.D.M Be Fair 1—0. Halve eindstrijd: Hilversum—H.D.M. 14; Togo—Amsterdam 21. Eindstrijd: H.D.M.—Togo 51. WANDELSPOR1 HONGARIJE—ZUID SLAVIE 0—0 BOEDAPEST. 29 Sept. Ten aan- schouwe van 23000 toeschouwers heeft te Boedapest een landenwedstriid tus schen Hongarije en Zuid-Slavië plaats gehad. Zonder dat een der landen een doelpunt kon maken kwam het einde. De h-wedstrijd tusschen hcide; landen welke te Belgrado gespeeld werd eindig de in een 3—0 overwinning voor de Zuid- Slaven. Tweehonderd-vijf-en-twintig wan- delaars(sters) namen aan de herfsttochten van „Ons Belang" deel Hoewel, vóór het vertrekuur van den O.B.-marsch, op Zaterdag, een regenbui roet in het eten trachtte te gooien, heb ben de wan delaars (sters) tijdens den tocht geheel „droog" gewandeld. Men kon niet spreken van ideaal wandel weer, doch niettemin hebben de deelne mers kunnen genieten van het mooie parcours. Zooals wij reeds in ons blad van Zaterdag vermeldden, was de deelj name niet bijzonder groot. Slechts 225 wandelaars hadden zich laten inschrij ven, w.o. Jan de Tippelaar, die zijn 250sten marsch liep. Van het bestuur van de wandelsportvereeniging „Ons Belang" kreeg hij hiervoor een herinne ring. De jury, die de vier deelnemende vereenigingen. benevens de twee jeugd groepen. beoordeelen moest, had echter een moeilijke taak, aangezien zij haar beoordeeling volgens een omlijnd 'plan moest maken. Daarbij kwam, dat de vereenigingen gebrand waren op den fraaien Levob-beker, welke geschonken was door de directie van Ons Belang, waarvan de heer E. H. C. J. Wijk bij den start aanwezig was. Het. puntenverschil tusschen de ver eenigingen was zeer miniem. Wilhelmi na onder leiding van den heer Berends wist na groot.en strijd den wisselbeker voor een jaar 'te winnen, terwijl Meur- sing den eersten prijs bemachtigde. Een tweede en derde prijs behaald door Trekvogels en St. Hubertus. Bij de Jeugdgroepen was het verschil wat grooter. Hier toonde Z.U.T., dat on der leiding liep van den heer W. ten Wolbeek, zich de sterkste. Sportief, dat kort geléden gesticht werd, moest zich met dc tweede plaats tevreden stellen. De prijsuitreiking Voor de prijzen overgingen in handen van de winnende vereenigingen sprak de leider van de wandelsportvereeni ging „Ons Belang" een kort woord t.ot de aanwezigen w.o. wij opmerkten de heeren N. M. J. Munzert (voorzitter), W. v. Eijk Jr. (secretaris), A. v. d. Klok en J. v. Vulpen namens den S.G.W.B., en de heeren A. A. H. F. v. Hemmen en J. v. d. Veen voor de N.W.F. Spreker dankte de wandelaars voor hun delename aan dezen marsch, om vervolgens een verklaring af te leggen van de geringe deelname. Door alle omstandigheden, is het getal van 225 wandelaars, nog bevredigend te noe men. Hij stelde de aanwezigheid van de bestuursleden van den S.G.W.B. en N.W.F. op hoogen prijs en bracht dank aan allen, die medegewerkt hebben om deze marsch te doen slagen, in het bijzonder noemend de E. H. B. O. en de Jury. De heer Gijse, voorzitter van de jury, reikte de prijzen uit, na eerst de lei ders van de wandelsportvereenigingen op verschillende fouten gewezen te heb ben in het belang van de wandelsport. De uitslag luidt: Eere prijs: Wilhel mina. Ie prijs Meursing, 2e prijs Trek vogels. 3e prijs St. Hubertus. Jeugdgroepen 1 Z. U. T., 2 Sportief. ACTIEF—AMSVORDE 2—1 Amsvorde speelde gisteren tegen Ac tief. Onze stadgenooten verloren dezen wedstrijd met de cijfers 21. HET IJ WEER KAMPIONEN Gistermiddag is in het zwembad aan de Mauritskade in Den Haag de water- polowedstrijd H.Z. en P.C. tegen Het IJ gespeeld om het kampioenschap van Nederland. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel 55, waardoor Het IJ hel kampioenschap van Nederland ver overde. In de schaduw van hun gecamoufleerd vliegtuig, bespreken de leden van een Duitsch gevechtsvliegtuig hun avonturen tijdens de vluchten boven vijandelijk gebied. (Foto Weltbild). binnenland Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft een open brief geschreven aan (het bestuur der Nederlandsche Unie in ant woord op een open brief dier unie van 22 September. Het verbond noemt den negatieven in houd van den uniebrief een groote te leurstelling, omdat de unie op bijna alle belangrijke zaken, welke aan de orde zijn, een duidelijke uitspraak ontwijkt. Zelfs bij de uitspraak „dat de corpora ties het terrein van'het sociaal-economi- sohe niet mogen verlaten", wordt nog voorbehoud gemaakt. Het Verbond van Nationaal Herstel vvenscht een geheel andere houding, omdat „wij voor de beslissing, op korten termijn van (het al of niet-zijn onzer volksgemeenschap staan". Het verbond wenscht „een andere tactiek" en vervolgt: „Zonder ons door overhaasting te laten beïnvloeden bij het nemen van belangrijke beslissingen, moeten wij toch erkennen, dat de tijd, waar wij thans in leven, meer dan ooit besluitvaardigheid en doorzettingsver mogen eischt. Daarbij natuurlijk voorop gesteld, dat men wete en doordrongen zij van het einddoel, dat bereikt moet worden. Welnu, uit uw „open brief" krijgen wij den indruk, dat.u nog aan het onderzoeken bent, welke stelsels, welke maatstaven aangelegd moeten worden, die eventueel zouden passen op het Nederlandsche volkskarakter". „Het tijdperk voor onderzoek diene afgesloten te worden. Op het terrein der corporatieve gedachte heeft Nederland voldoende ter zake kundigen, die dit geheele gebied met de er uit voort vloeiende consequenties kunnen over zien. Leiding geven, op zoo kort moge lijken termijn, is o.L allereerst gebieden de noodzaak." WIJFTIENDU1ZEND nog niet af gewerkte orders en toch adver teeren. .Jiuick" zal in Amerika adver teeren met een serie van tien. adver tenties in 225 dagbladen, die tezamen een oplage hebben van 29.000.000 exemplaren. Men is overtuigd, dat nieuwe automobielen bijzonder ge vraagd zullen worden en wenscht daarom zijn product in ruime mate te propageeren. Men koos daarvoor couranten-reclame! AFDEELING I. EERSTE KLASSE. D.H.C. 1 1 0 0 8—3 2 Gooi 1 1 0 0 3—1 2 Feyenoord 1 1 0 0 4-2 2 D.W.S. 1 1 0 0 1—0 2 D.F.C. 1 1 0 0 2—1 2 A.D.O. 1 0 0 1 0-1 0 Sparta 1 0 0 1 2—4 0 Stormvogels 1 0 0 1 1—3 0 K.F.C. 1 0 0 1 3-8 0 H.D.V.S. 1 0 0 1 1—2 0 TWEEDE KLASSE B. E.D.O. 2 2 0 0 7— 0 4 H.V.C. 2 2 0 0 8- 5 4 Velox 2 2 0 0 8— 6 4 Spartaan 2 1 1 0 4- 2 3 Hilversum 2 1 0 1 7- 7 2 II.B.C. 2 1 0 1 6- 7 2 Volendam 2 0 1 1 2— 3 1 H.F.C. 2 0 1 1 34 1 R.C.H. 2 0 1 1 1— 5 1 Watergraafsmeer 1 n 0 1 3— 4 0 Hercules 1 0 0 1 0— 3 0 Kennemers 2 0 0 2 7—10 0 Derde klasse E. Elinkwijk 2 2 0 0 12—1 4 H.M.S. 2 1 1 0 8—2 3 A'foortsche Boys 1 1 0 0 4—2 2 Zwal. Vooruit 1 1 0 0 3-9 2 V.V.Y. 2 1 0 1 7-6 2 Zeist 2 0 2 0 3-3 2 Fortitudo 2 1 0 1 5—8 2 Donar 2 1 0 1 3-5 2 B.V.C. 2 0 1 1 3—5 1 Z.N.C. 2 0 0 2 3—12 0 Baarn 1 0 0 1 0-5 0 Sopla 1 0 0 1 3—5 0 Vierde klasse J. Kampong 2 0 1 1 10-3 3 Quick 2 0 1 1 9-7 3 S.E.C. 1 1 0 0 8-2 2 Actief 1 1 0 0 2—1 2 Graveland 1 0 0 1 4—6 0 Amsvorde 2 0 0 3—10 0 A.P.W.C. E.A.C. AFDEELING n. Eerste klasse. Ajax V.S.V. V.U.C. Haarlem Xerxes H.B.S. Blauw Wit D.O.S. R.F.C. C.V.V. 10-2 5—1 3—2 2—1 7-3 5—5 1—2 1—5 1—5 1—10 AFDEELING III. EERSTE KLASSE. Heracles 2 2 0 0 7—0 N.E.C. 2 2 0 0 6—4 Tubantia 2 110 63 Wageningen 2 10 1 7—4 Enschede 2 10 1 5—A Ensch. Boys 2 10 1 36 Quick 10 10 2—2 Go Ahead 10 0 1 0—4 A.G.O.V.V. 2 0 0 2 1—5 Hengelo 2 0 0 2 27 AFDEELING IV Eerste klasse P.S.V. 2 2 0 0 11—3 Juliana 2 2 0 0 94 Eindhoven 2 2 0 0 95 N.O.A.D. 2 2 0 0 4—1 N.A.C. 2 110 3-1 B.V.V. 2 10 1 3—6 M.V.V. 2 0 11 1—2 Roermond 10 0 1 2-76 Willem II 10 0 1 4—5 Helmond 2 0 0 2 26 Limburgia 2 0 0 2 15 Longa 2 0 0 2 39 AFDEELING V Eerste klasse W.V.V. 1 1 0 0 7—0 Leeuwarden 1 1 0 0 92 Be Quick 10 10 2—2 Vecndam 10 10 22 Velocitas 10 0 1 07 Heerenveen 10 0 1 29 Sn eek H.S.C. G.V.A.V. Achilles Duitschland vraagt De loonen bedragen 80130 Mark per maand De Rijksdienst der Arbeidsbemiddeling meldt ons: Voor zuivelbereiders en imelkfabrieks- arbeiders bestaat thans een zeer ruime en gunstige werkgelegenheid in Duitsdh- land. Boter- en kaasmakers, machinisten voor de bediening der zuivelbereidings machines en hulparbeiders kunnen te gen hooge loonen worden geplaatst in Nieder-Sachsen, Westfalen, Rijnland en andere streken van Duitschland. Voor zuivelbereiders en hulparbeiders, die hier te lande geen of onvoldoende werk hebben en voor hen, die in dit vak elders meerdere ervaring zouden willen opdoen, ligt hier een gunstige werkge legenheid. - Het loon bedraagt. 80130 Mrk. per maand, boven vrije kost en inwoning. Zooals bekend kan het volle overge spaarde loon naar Nederland worden overgemaakt tegen een koers van 73 cent per Mark. Tevens kan ook speciaal de aandacht worden gevestigd op de werkgelegenheid in land- en tuinbouw. Melkknechten en paardeknechten kun nen tegen hooge loonen op groote boer derijen worden geplaatst. Voor bloemisten, groentekweekers, zoowel als voor bloemkweekers zijn zeer goede plaatsen beschikbaar. Gunstige resultaten werden ook ver kregen met de plaatsing van z.g. mel kersgezinnen op het' weidehedrijf met vrije woning, vuur en voeding boven het loon van gemiddeld 5 Mrk. per koe per maand. Voor de prov. Utrecht. Gelderland en Overijsel kunnen omtrent genoemde werkgelegenheden alle gewenschte in lichtingen betreffende de beschikbare plaatsen, voorwaarden, regeling van vervoer enz. kosteloos en geheel vrij worden gegeven door den Vakkundig Ambtenaar van den Rijksdienst der Ar beidsbemiddeling en Werkloosheidsver zekering voor genoemde provincie ge- vesitigd te Arnhem. Laan van Klaren- beek 59. tel. 21792. De aanmelding kan geschieden bij de Arbeidsbeurzen en Agentschappen der Arbeidsbemiddeling in de woonplaats. Samenvatting: Gevraagd voor Duitsch land: Zuivelbereiders. boter- en kaas makers, machinisten en hulparbeiders op de zuivelfabrieken voor Nieder Sachsen (omg. Hannover), Westfalen. Rijnland en andere streken. Loonen: 80130 Mark per maand boven vrije kost en in woning. Contracten beschikbaar. Aanmelden bij de Arbeidsbeurzen; eventueel nadere inlichtingen bij den Vakkundig Ambtenaar van den Rijks dienst voor de Arbeidsbemiddeling, den heer A. C. Scfhuylenbure. Laan van Kla- renbeek 59 te Arnhem, tel 21792. AMSTERDAM, 30 September. De vereenigingen van timmerfabrikanten in Nederland hebben den laatsten tijd besprekingen gevoerd om te komen tot een nauwere samenwerking ter betere behartiging van haar gemeenschappe lijke belangen. Het is thans gelukt deze samenwer king tot stand te brengen. Bij nadere beschouwing van de nieu we regeling ten opzichte van de om zetbelasting, hebben de samenwerken de timmerfabrikantenvereenigingen be sloten, dat de timmerfabrikanten van 1 October 1940 af hun offertes en reke ningen zullen indienen exclusief om zetbelasting benevens 1 pet. admini stratiekosten. NOODLOTTIG VERKEERS ONGELUK BERLICUM, 30 September. Zater dagmiddag fietste een groepje! leden van den Opbouwdienst langs de Zuid willemsvaart onder de gemeente Ber- licum. Op een gegeven oogenblik ge raakte een hunner, J. van den Heuvel uit "s Hertogenboscb, met het voorwiel van zijn fiets in het achterwiel van zijn voorrijder. Van don H. slaagde erin zich vrij te maken. Hij maakte daarbij een zwenking naar bet midden van d/?n weg. juist, op bet. moment, dat een vrachtauto voorbijkwam. Deze greep den wielrijder, met het nqodlottige ge volg dat hij vrijwel op slag dood was. AMSTERDAM, 30 Sept. Het be stuur van den Bond van Nederlandsche Architecten (heeft zich bij schrijven van 27 September 1940 gericht tot hei waar nemend hoofd van het departement, waarnemend secretaris-generaal van onderwijs, kunsten en wetenschappen. In dit schrijven wordt er op gewezen, dat thans de architeoten, die lid waren van de vroeger bestaande architecten- vakvereenigingen, in den nieuwen B.N.A. zijn opgenomen, welke organi satie beoogt allen te omvatten, die krachtens wettelijke of onderlinge re geling bevoegd zijn den titel „arohitect of bouwmeester" te voeren, alsook hen, ■die hoewel niet gerechtigd tot het voeren van dien titel zich toch als bouwkundige op (het werkgebied van den architect begeven. De structuur van de organisatie is zoodanig, dat zij de mogelijkheid biedt om onredelijke ge volgen voor vakbeoefenaren te voor komen, wanneer deze regeling voor het voeren van den architectentitel wordt ingevoerd. Het bestuur overtuigd van de groo te belangen, die land en volk ihebben bij hét bouwen door vakbekwame en vakverantwoordelijke deskundigen, en van de schade, die door het voortbe staan van een ongeordend bouwvak aan volksvermogen en cultuur wordt toege bracht zal zoo noodig niet aarzelen om te trachten een onderlinge regeling voor bet voeren van den architecten- titel te bereiken door samenwerking met andere groepen van werkers in het bouwvak. Het. bestuur is er van over tuigd, dat inderdaad de orde in het bouwvak dient om te komen uit onder linge samenwerking van de verschillen de in d.it vak werkzame groepen. Het vaststellen van de normen, waaraan de beoefenaren van bet arohitectenberoep moeten voldoen, is echter een zaak van zoo alge meen karakter en deze dient zoo objectief bezien "te worden, dat het bestuur niet dan met den grootsten tegenzin dit zelf ter hand zou ne men. Dit vaststellen van normen dient veeleer te geschieden door den zorg en onder sanctie van de over heid. Het bestuur van den B.N.A. dringt er daarom tlhans met den meesten nadruk op aan, op korten termijn een wettelijke regeling tot stand te brengen voor het voeren van den titel van architect. De organisatie van den B.N.A. Het dagelijksch bestuur van den B.N. A., bestaande uit de heeren prof. ir. H. T. Zwiers, voorzitter, Ide Bloem, vice- voorzitter, ir. A. J. van der Steur, secre taris en C. J. Wierdai, penningmeester, is met zeer groote bevoegdheden be kleed. Behalve het besturen der archi- tectenvereeniging, heeft dit dagelijksch bestuur tot taak de organisatie hedht en sterk op te bouwen, opdat zij straks baar taak in het corporatief geordende bouw vak zal kunnen vervullen. Om naar buiten op regelmatige wijze van dien arbeid te doen blijken en om omgekeerd het dagelijk6ch béstuur op de hoogte te houden van de reacties in die buitenwereld ten aanzien van alles wat het bouwvak raakt, heeft het dage lijksch bestuur als commissaris voor pers en propaganda benoemd den heer ir. H. van Vreeswijk b.i., architect te Zeist. 's-HERTOGENBOSCH, 30 Sept. De politie te 's-Hertogenboscih heeft twee personen, een zekere van H. en een zekere van B. gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan vervalsching van distributiebonnen. He<t tweetal stelde zich zooveel moge lijk in het bezit van verloopen bonnen. Zij knipten de nummers in tweeën en maakten van de losse cijfers andere bonnen voor de meest gevraagde en ge wilde artikelen, zooals voor koffie, thee en suiker. Een zeven werd b.v. naast een driegeplakt en een aldus samengestel de koffiebon werd voor een aardigen prijs verkocht. Het geld dat zij met den verkoop van deze bonnen verdienden, werd aan drank opgemaakt Beiden zijn ter beschikking van de justitie gesteld. CURSUS VOOR HOFMEESTERS AMSTERDAM. 30 September. Met eenige plechligheid is de cursus 1940 1941 der vakschool voor civiel perso neel ter koopvaardij in het gebouw van de Amsterdamsche Maatschappij voor den Werkenden Stand geopend. De cursus, welke door de maatschappij is ingesteld en voor een belangrijk deel wordt gesubsidieerd, is een voortzet ting van den gelijksoortigen cursus, wel ke het vorige jaar is gehouden. Zij heeft ten doel jongemannen, die in het bezit zijn van het eindexamen 3-jarige ILB.S.of het einddiploma M.U.L.O. dc gelegenheid te bieden het vak van hofmeester grondig te leeren. Juist nu do scheepvaart door den oor log is lamgelegd heeft dit groote waar de, omdat straks vraag zal ontstaan naar geschoold personeel. De strijd om de baby Gerechtshof bevestigt von nis der Haagsche rechtbank 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. Het ge rechtshof te 's-Gravenhage heeft heden arrest gewezen in de procedure tusschen de families Steinmetz en Van der Win den om het bezit van den baby, waar van na den bominslag in de Bethlehem-» kliniek op 10 Mei niet vast stond, tot welke moeder hij behoorde. Men herin- nero zich. dat de president der Haagsche rechtbank in kort geding den baby, die zich ten huize van de familie Van der Winden bevond, heeft toegewezen aan de familie Steinmetz. In hooger beroep heeft het gerochitshof toen een interlo cutoir arrest gewezen, waarin een enquête bevolen werd ten aanzien van het vinden van twee kinderlijkjes in de puinhoopen van de kliniek. Thans heeft bet Hof het vonnis. do<w den president gewezen, bekrachtigd. Hiermede is deze treurige procedure naar alle waarschijnlijkheid ten einde. Weliswaar staat voor de verliezende partij nog een beroep in cassatie open, doch heit is niet waarschijnlijk, dat dit in de thans gevallen beslissing, dat het kindje toebehoort aan de familie Stein- metZj nog verandering zou kunnen brengen. AMSTERDAM, 30 Sept. De actie voor „Zingend Vlaanderen", die door het Vlaamsdh Nationaal Zangverbond onder leiding van Willem de Meyer ge voerd wordt, heeft bericht, dat er een reeks uitzendingen voor den zender komt. De eerste inleidende uitzending op Woensdag 2 October is van 18 uur 18.30: zang van Willem de Meyer, Wies ken Aerts en het Vlaamsche omroep koor onder leiding van Leonce Gras, en van 19.1519.25 uur: rede van Willem de Meyer over „oude en nieuwe tijden bij de werking van het Vlaamsch Natio naal Zangverbond". WEST KAPELLE, 30 Sept. Zater dagavond is een mijn tot ontploffing ge komen even buiten het dorp, achter het zgn. IJzeren Torentjè. Persoonlijke on gelukken deden zich nie<t voor, maar wel is schode toegebracht aan de zee wering. MINDER UITKOMSTEN BIJ DE P.T.T. 's-GRAVENHAGE, 30 Softomber. omschrijving opbrengst meer of minder daa in 1989 Posterijen 2.121.816 726.045 Telegrafie 140.207 160Ï.5ST4 Telefonie 2.364.447 175.071 postchèque- en girodienst 868.178 135.066 Totalen 5.509.645 93&M4 NEDERLANDSCHE UITOEYDMHBOND AMSTERDAM, 30 September. In' de algemeene vergadering van den Ne- derlandschen Uitgeversbond zijn in de drie vacatures in het bestuur verkozen de heeren J. R. Meulenhoff, Wouter Nijhoff Pzn. en Drs. H, Teulings. De bekende omroeper van het A.N.P., J. H. B. Nicmeyer, die het slachtoffer geworden is van een aanslag heeft vol ledig hersteld ziin werkzaamheden hervat. (Foto Han Jungeling)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7