Duitschland bereid tot kameraadschap met het Nederlandsche volk Beschikking inzake beheer van banden BELANGRIJKE REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS De Ned. Cultuurkring bijeen Engelsche bommen op Den Helder Petroleum voor verlichting Maatregelen op het gebied van fotografeeren VLEESCHPRIJZEN Benzine voor vervoer van suikerbieten Ontvluchte arrestant doodgeschoten Engelsche bommen op Dzjibouti 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 30 SEPTEMBER 1940 Openingswoord van prof. dr. G. A. S. Snijder ■s-GRAVENHAGE, 29 Sept. (A.N.P.) Te 's-Gravenhage kwam Zaterdagmiddag in Palchri Studio de Nederlandsche Cul tuurkring bijeen. Leiding: prof. dr. G. A. S. Snijder, voorzitter, de heer j. C. Nachenius, secretaris, dr. T. Goedewaagen, dr. D. Han- nema. dr. J. Smit, dr. F. Vermeulen en prof. dr. de Vries. De Rijkscommissaris Rijks minister Seyss-lnquart, de commissarissen- generaal en tal van andere Duitsche auto riteiten woonden als gasten de vergadering bij. De zaal was zeer gevuld. Wij merkten o.a. op: den waarnemenden secretaris-gene raal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. Rei ning, rectores-magnifici onzer universitei ten,, een zeer groot aantal hoogleeraren, enz. De voorzitter, prof. dr. Snijder, be groette in een openingswoord de aan wezigen, in het bijzonder den Rijkscom missaris dr. Sevss-Inquart en diens medewerkers. Hij stelde in het licht hoezeer hij de aanwezigheid van den Rijkscommissaris op prijs stelde, niet in de laat6te plaats, omdat de cultuur kring daardoor de gelegenheid had een begin te maken met de verwerkelijking van een der belangrijkste punten, waar over alle medewerkers van den cul tuur-kring het reeds eens geworden zijn: de samenwerking met de Duitsche overheid op het gebied der vernieu wing van de Nederlandsche cultuur. In de veronderstelling, dat zijn Ne derlandsche toehoorders het met hem als een eenvoudige plicht der hoffelijk heid en de uitdrukking van den op rechten wensch elkaar onmidiellijk te begrijpen zouden gevoelen, wanneer hij zelf de rol van tolk op zich nam, zette spreker zijn rede in de Duitsche taal voort. Hij begon met een kort overzicht van de wordingsgeschiedenis van den kring. Reeds spoedig na den oorlog kwamen eenige Nederlanders bijeen, die zich als zoovelen de vraag voorlegden: „Wat nu"? Wij hadden, zoo zeide spreker o.m., de gedachten van het nationaal- sociali6me in hun baanbrekende kracht zeer wel begrepen en wij begrepen ook, dat het niet voldoende was de oude wijn in schamefe nieuwe zakken te Vullen. Wij zagen zeer wel, dat dit hier vlijtig geschiedde en wij willen niet loochenen, dat het antwoord, dat ons nog in heit verleden bevangen volk op die wijze gaf on de groote vragen van den tijd, ons vaak diep teleurstelde en schokte. Niet slechts, omdat de Neder lander daardoor blijk gaf van een ver bluffende „Weltfremdheit", maar meer nog, omdat uit deze pogingen van op portunisten een geheel on-Nederland- zche knechtenziel spreekt, die flechts schijnbaar den overwinnaar tegemoet komt en hem in waarheid bedriegt. Dat is betreurenswaardig om der wille van ons volk, het is het ook, omdat daaruit een 'miskenning van de Duitsche hou ding tegenover ons spreekt, waarvoor wij ons moeten schamen. Want gij, aldus spreker, zich tot den Rijkscommissaris persoonlijk wendend, gij hebt ons herhaaldelijk en eerlijk als vriend de hand geboden, gij hebt steeds weer on derstreept, dat overwegingen en noodza ken, die veel verder reiken, dan de directe verhouding tusschen onze landen, er helaas toe hebben geleid, dat onze volken met el kaar in oorlog zijn geraakt. Gij hebt tel kens weer uw wil tot vriendschap en ge- mecnschappelijken arbeid geuit. Hier past geen halfheid of misleiding. Men dient de uitgestoken hand van een vriend te aan vaarden of deze onvoorwaardelijk af te wijzen. Wij willen uw hand aanvaarden, wij reiken U de onze in volle overtuiging. Wij weten, waarom wij dit doen en wij zijn ons bewust van onze beweeggronden. Het is om uw eigen woorden te ge bruiken aldus spreker. de wensch van het Duitsche volk, „dat wij aan den opbouw als gelijkgerechtigde en tot zeer hooge prestaties in staat zijnden partner medewerken". Wij kunnen in derdaad niets beters wenschcn en wij hebben ook niets anders gowenscht- De „gelijkgerechtigheid" sluit echter ln, dat wij als twee volken elkaar be grijpen, waardeeren en respecteeren. Bij alle besprekingen, die hij mocht voeren, heeft spreker tot zijn groote vreugde volledig begrip op dit punt bij de Duit- •che autoriteiten kunnen vaststellen, zoodat het grondbeginsel van den Cul tuurkring: de zorg voor een zelfstandig Nederlandsch xultuurleven voor ons een eerste voorwaarde voor de sa menwerking geen beletsel zal zijn. De cultuurkring wenscht den nadruk te leggen op dat. wat onze volken ver bindt en wederz'Ijdsch begrip daarvoor te wekken. Er is echter meer te doen. Op vele gebieden der cultuur is het stil en dor geworden in ons land. De cultuurkring stelt zich ten doel het bewustzijn eener volksgemeenschap op nieuw te wekken. Wanneer wij nu aldus spreker u, mijnheer de Rijkscommissaris verzoe ken ons bij dit werk te willen steunen, dan weten wij heel goed. dat bepaalde kringen ons het verwijf van een „heu len met den vijand", zoo niet van ..land verraad" voor de voeten zullen werpen Wij moeten desnoods dezen smaad- op ons nemen, in de vaste overtuiging, dat hij ons ten onrechte wordt toegevoegd en in het onwankelbare geloof, dat wij een werk ter hand nemen, dat voor ons Nederlandsche volk noodzakelijk is en zegenrijk zal zijn Tenslotte behandelde «preker nog de vraag, op welke wijze de Nederlandsche cultuurkring zich voorstelt te werken. De grondslagen van den cultuurkring veronderstellen in de eerste plaats een nauwlettende verzorging van de moe dertaal. Voor de Nederlandsche taal moet in het lager en middelbaar onder wijs veel meer plaats komen, dan tot nu toe. In de tweede plaats is het duide lijk. dat wij in de toekomst in veel nauwer aanraking met het Duitsche volk zullen komen dan voorheen. Om een behoorlijk verkeer mogelijk te ma ken. dient ons volk dus Dultsch te lee ren. Met nadruk zij gezegd: niet om ons volk te „verduitschen". maar omdat zoo. en alleen maar zoo. wij ons eigen cul tuurleven kunnen redden en behouden. Wij veroorloven ons nu, aldus spre ker. zich wederom tot den Rijkscommis saris persoonlijk wendend, het verzoek u onze plannen te mogen voorleggen en u te vragen ons uw raad niet te ont houden en. wanneer onze plannen uw instemming hebben, ons den weg tot hun verwezenlijking te wijzen en te ver gemakkelijken. Voor ons zou dit een hoogst waardevolle vorm van samen werking zijn. Anderzijds hopen wij. dat de Nederlandsche cultuurkring ook u van dienst kan zijn als bemiddelaar tusschen u en het Nederlandsche volk Rede van den Rijks- commissaris f") P de met veel applaus onderstreep- te rede van den voorzitter volgde een uitermate belangwekkend woord van den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-lnquart. In de eerste plaats dank ik u, aldus richtte de rijkscommissaris zich tot den voorzitter, dat u uw voordracht in de Duitsche taal gehouden hebt. Ik vat het als een vriendelijke tegemoetkoming te genover mij en mijn medewerkers op. Maar ik heb ook de beteekenis van uw Nederlandsche woorden goed begrepen. Wanneer u sprak over samenwerking met ons, dan beschouw ik dat niet zoo zeer als een samenwerking met ons in onze hoedanigheid van Duitsch gezag, wel veeleer een samenwerking met ons als hier aanwezige vertegenwoordi gers en dragers der Duitsche cultuur, op dat het tot een juiste harmonie van het Nederlandsche volk en het Duitsche cul- tureele leven moge komen. En juist daarom is deze bijeenkomst voor mij niet een bijeenkomst van politici maar van menschen, die naar de geestelijke en daardoor moreele beteekenis van het le ven streven en daarmee dan tevens ook op weg zijn den dieperen zin van het po litiek gebeuren te beseffen. Met ware voldoening hoorde ik u consta- teeren, dat u de door mij uitgestoken vrien denhand wilt zien en wilt grijpen, en daar mee heeft u tevens de voor u belangrijkste vraag beantwoord. Vriendschap kan slechts tusschen zelfstandige, vrije, volkomen ver antwoordelijke menschen bestaan. En wat het culturcele leven betreft, zoo kan ik u slechts de verzekering geven, dat juist wij een echt volksch Nederlandsch cultureel le ven willen, ja er direct naar verlangen en er zeker van zijn, dat evenals het eigen karak ter van de Duitsche stammen, die toch he den een door éèn geloof en één wil bezield volk vormen, niet tot splitsing maar tot verrijking van het geheele Duitsche cultu rcele leven strekt evenzeer de verscheiden heid van het Nederlandsche en Duitsche cultureele leven geen splitsing beteekent, maar slechts een verrijking van beide kanten. Weliswaar zooals u zelf zegt kan het niet gaan om dat steeds naar het Westen kijkende aestheticisme. dat evenals vroeger ons ook uw cultureele streven beheerschte en leidde tot split sing, tot een bovenmatig accentueeren der dialectiek en tot een zich vermeien in de nuances van ondergang en twijfel. Het cultureele leven van een volk moet in zijn diepste diepte gegrondvest zijn op een hechte wereldbeschouwing, die haar kracht weer put uit het besef van eigen volk en het opgaan in de gemeen schap van dit volk eischt. Kameraadschap U sprak over het Nederlandsche en het Duitsche volk als over twee broe ders en daarmee raakt u aan den grond slag van onze gemeenschappelijke Ger- maansche afstamming. Ik wil boven dien nog wijzen op de kameraadschap, die deze beide volken moet omsluiten. Kameraadschap der volken beteekent evenzeer als bij kameraadschap der en kelingen het vaste besluit eikaars lot te deelen en voor elkaar in te staan. Het Duitsche volk is tot deze kameraad schap volkomen bereid en zal voor deze kameraadschap alles in het werk stel len, wanneer het om het bestaan van den ander mocht gaan. Het mag dan op het oogenblik schijnen, alsof van het Nederlandsche volk op het oogenblik meer gevergd wordt. Doch dit houdt al leen verband met de uiterlijke levens omstandigheden. die juist tengevolge van de gemeenschap van het lot aan dezelfde beperkingen onderhevig zijn in welke het Duitsche volk zich op het oogenblik schikt. Doeh Nederlanders, die een ruimeren kijk op de dingen hebben, zullen begrijpen, wat het betee kenen kan. wanneer de gnnsche reëele macht van het Duitsch 85-millioenen- volk en het Groot-Duitsche riik. als het er op aankomt, bereid is op de bres te staan voor het bestand van het Neder landsche volk en den Nederlandschen staat, want hierin schuilt juist de kern van het lot van dezen staat, dat ziin reëele machtsbasis verre ten achter bleef hij zijn uitgestrektheid. En zonder mij nu bij deze gelegenheid met po!5 tiek of zelfs problemen der buitenland- sche nnlitiek te willen bezie- houden zoo dient u toch te weten, dat onder alle omstandigheden de ganschè uitge strekfheid van het toekomstig gebied waarover de invloed van het Duitsche Vleeschdis tri bu tie Welke bonnen noodig zijn ■s-GRAVENHAGE, 29 Sept. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij deelt mede: Gedurende het tijdvak van Maandag 30 September tot en met Zondag 6 Oc tober a.s. geeft elke der vier met ,fi2. vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, beenen inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „02. worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koo pen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 6 October a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 13 October a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 7 tot en 13 October a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. rijk cn het nieuwe Europa zich uitstrekt te uwer beschikking zal staan en wel ter beschikking van vrije Nederlanders, onze kameraden. Het gaat dus niet om vrijheid, zelf standigheid en onafhankelijkheid. En het verwijt van heulen met den tegen stander of zelfs verraad, treft volkomen ten onrechte de mannen, die voor het Nederlandsche volk een weg aan de zijde van het Duitsche volk zoeken. Wat beteekent verraad dan eigenlijk? Wij Duitschers weten het maar al te goed. Wanneer wij volk cn volkskarakter als hoogste goed beschouwen, dan pleegt diegene verraad, die zich juist aan dit ■o^ste goed vergrijpt Wie volksvreem de of zelfs voor het volk schadelijke biologische, geestelijkp en moreele in vloeden toelaat of zelfs bevordert, is evenzoo een verrader, als diegene, die de kracht van het volk meedoogenloos voor zelfzuchtige doeleinden misbruikt. In tijden van plotselinge nederlagen hoort men dan ook steeds het woord verraad, maar nooit uit den mond der dappere soldaten in de voorste linies die de overweldigendene militaire macht van den tegenstander leerden kennen en respecteeren. Men noemt ook die menschen graag verraders, die tegen stands- en klassegrenzen optornen, wan neer deze verschillen hun economischen en geschiedkundigen zin verloren had den en het leven van het volk beklem men. Ik kan u verzekeren, dat juist die Neder landsche mannen, die men boosaardig of onnadenkend verrader noemen wil, bij de opperste leiding van het rijk heel goede en waardige vertegenwoordigers van de Ne derlandsche zaak en de Nederlandsche vrij heid waren, over welk laatste punt door het rijk nooit eenige twijfel was gelaten. Ik kom ook nog graag terug op de opmerking, dat de godsdienst de hoog ste geestelijke uiting van alles om ons heen is. Ook wij hebben deze vaste overtuiging. Hoe zouden wij anders ook zoo'n onmetelijk streven der hervor ming en vernieuwing der geestelijke en reëele verhoudingen der Europeesche menschen met het vaste vertrouwen op succes kunnen beginnen, wanneer wij ons in ons werk niet met God verbon den en aan God gebonden zouden ge voelen. Misschien is dat ons geloof *riet zoo zeer vervuld van angst voor het leven en gesmoord door den druk van de onbeduidendheid daarvan als wel gedragen door het bewustzijn van de volkomen juiste invoeging in de schep ping, waarvan de beteekenis ons meestal verborgen blijft. Wij moeten er echter tegen opkomen, wanneer banden der dogmatiek als politieke kenteekenen worden beschouwd en zoo tot splijting van het volk leiden. Want voor ons zijn de volkeren in hun door den bloede be stemd karakter de door God gewilde boouwsteenen der menschheid. Nederlandsche beslissingen U hebt er juist aan gedaan, toen u zich in uw streven niet door mij liet legitimeeren. Dit geldt voor u precies zoo als voor ieder de gemeenschap be treffend en daarmee politiek streven. U zult en u wilt zich geen macht door den staat laten »even om deze macht dan op politiek gebied uit te buiten, maar het is u daarom te doen de Nederlandsche menschen van de juistheid van uw weg Ie overtuigen en hen voor uw overtui ging te winnen. Hier is slechts één ding voor noodig moed en wel de moed van het inzicht, het besluit en de volkomen toewijding. U verzocht mij, u of wel het Neder landsche - olk tijd te laten. Wij haasten u niet. Want de beslissingen vallen hier niet voor ons. Onze beslissingen, die bevechten wij in de overige wereld. Maar juist voor deze beslissing is het van het grootste belang, dat het Duit sche volk het Nederlandsche volk als zijn kameraad beschouwt. De richting van den weg moet bij het begin van den marsch worden gekozen. De houw van den weg kan dan met uiterste zorg vuldigheid en overleg geschieden. In •dezen zin is uw redevooering een daad en wij ziin getuigen, dat mannen in Ne derland die zich bewust zijn van hun verantwordelijkheid, reeds nu op het oogenbli„, d kameraadschap van het Nederlandsche met het Duitsche volk gekozen hebben, in het bewustzijn, dat deze ineenvlechting van ons beider lot ons groot maakt en beiden ten goede komt. Daarvoor dank ik u. Op de rede van den Rijkscommissaris rijksminis «r Sevss-Inquart, volgde een langdurig applaus. Aantal huizen vernield. Geen persoonlijke ongelukken Ook bommen in andere deeler van ons land DEN HELDER. 29 Sept Van- morgen vroeg om halfzeven wierp een Engelsch toestel, dat geruimen tijd boven de omgeving van deze plaats had gecirkeld, op het tuin dorp twee bommen, welke explodeer den en een aantal huizen verniel den. Wonder boven wonder zijn geen slachtoffers te betreuren. Het bejaarde echtpaar Ram sliep zelfs nog, toen zijn huis instortte en ont waakte eerst, toen de buren in het puin en het gehavende gedeelte gingen zoeken. Er zijn geen militaire doelen in de omgeving. Uit St Jacobiparochie wordt voorts be richt, dat hedennacht omstreeks half drie tusschen de Oude- en Nieuwe Bildtdijk aldaar door Engelsche vliegtuigen voor zoo ver bekend, zeven brisantbommen zijn uitgeworpen, waarvan twee nog niet zijn geëxplodeerd. Daar deze bommen midden in het veld ziin terecht geko men. werd gelukkig geen schade van beteekenis aangericht, terwijl zich even min persoonlijke ongelukken voorde den. Hedenmorgen omstreeks halfvijf zijn op de grens van de gemeente Dalfsen en Heino. in de buurtschap Stolvenghe, een drietal bommen geworpen, die tot ontploffing kwamen in een weiland. Ver moedelijk ligt er ook nog een tijdbom. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, evenmin is veel schade aangericht. Verder zijn hedennacht om halfdrie bij Oostelbeers vijf brisantbommen in een weiland neergeworpen. Vier kwamen tot ontploffing. De vijfde is een tijdbom. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor en er werd geen materieele schade aangericht. Tenslotte heeft een Engelsch vliegtuig hij Rijsbergen in de omgeving van het landgoed Bichtelaar 4 bommen afgewor pen. Zij kwamen niet tot explosie en richtten dus geen schade aan. Wie er voor in aanmerking komen 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. Het rijksbureau voor olieproducten (sectie petroleum) te 's-Gravenhage wordt over stroomd met aanvragen voor petroleum voor verlichting. In verband hiermede deelt, het rijksbureau het volgende me de. Alleen voor hen, die op geen enkele andere wijze hun woning kunnen ver lichten zullen speciale petroleumzegels beschikbaar worden gesteld. Deze zegels zullen in de eerste veertien dagen van de maand October onder de rechtheb benden worden verdeeld. Zij kunnen dus uitsluitend worden gebruikt voor de aanschaffing van petroleum, welke voor huishoudelijke verlichting bestemd is. Het rijksbureau voor aardolieproduc ten verwacht, dat thans de belangheb benden voldoende zijn ingelicht, Indien men zijn huis ook zonder petroleum kan verlichten, doet men goed niet meer aan petroleum te denken. Men helpt aldus anderen en voorkomt onnoodigen arbeid bij het rijksbureau. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. Het Za terdag verschenen Verordeningenblad bevat, een verordening van den rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied ter aanvulling van de veror- denipg no. 25/1940 van den pijkscommis- saris betreffende maatregelen op het ge bied van berichtgeving en fotografee ren. Hierbij wordt bepaald, dat par. 9 van genoemde verordening als volgt moet worden gelezen: (1) Hij die niet tot de Duitsche weer macht, „Waffen-SS" of „Ordnungspoü- zei" behoort, mag geen fotografieën of films maken van inrichtingen en mate rieel van de Duitsche weermacht, Waf fen-SS" of ..Ordnungspolizei". alsmede van leden van de Duitsche weermacht. „Waffen-SS" of „Ordnungspolizei", ten zij hij in het bezit is van een door den Duitschen weermachtshevelhebber afge eeven bewijs, dat hij daartoe gerechtigd is. Op portretopnamen van leden van de Duitsche weermacht. ..Waffen-SS" of ..Ordnungspolizei". welke met hun toe stemming gemaakt zijn, heeft dit verbod geen betrekking. (2) Tedere andere uitbeelding, in het hiizonder het maken van teekenlngen of schilderingen wordt met het maken van fotografieën of films gelijkgesteld". Bovendien wordt een nieuwe pa ragraaf ingevoegd, luidende: Hii die niet tot de Duitsche weer macht. „Waffen-SS" of Ordnungspo lizei" behoort, mag in terreinen die door den weermachtsbevelhehber in Nederland tot beveiligingsgebied verklaard en door waarschuwings borden als zoodanig kenbaar ge maakt zijn. geen fotografie- of film gerei bij zich dragen, tenzii hij in het bezit is van een door den Duitschen weermachtsbevelhebber in Neder land afgegeven bewijs, dat hij daar toe gerechtigd is". Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. Het Ver ordeningblad bevat de volgende be schikking van den secretarisgeneraal van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart betreffende het beheer van banden. Deze beschikking luidt als volgt: Artikel 1. Deze beschikking ver staat onder banden: motorrijwiel- en autobanden, tractorbanden, vliegtuig banden (zoowel binnen- als buitenban den). Artikel 2. Alle houders van handen zijn verplicht op vordering van den directeur van het rijksbureau voor rubber aan dezen binnen 21 dagen na het in werking treden van deze be schikking en overeenkomstig de daar toe door dezen vast te stellen voor schriften opgave te doen van de, in hun bezit zijnde banden. Artikel 3. (1) Het is verboden zonder vergunning van den directeur van het rijksbureau voor rubber feite lijke of rechtshandelingen ten aanzien van banden te verrichten. (2) Dit verbod geldt niet: 1) Ten aanzien van het gebruiken van op rij- en voertuigen of ondcrdeelen daarvan gemonteerde banden, voor zoo ver deze rij- en voertuigen worden ge bruikt voor het doel, waarvoor zij zijn bestemd. 2) Voor het verrichten van handelin gen, die op grond van een ingevolge de rubberbeschikking 1939 no. 2 (Neder landsche Staatscourant 1939, no. 253) verleende vergunning geschieden. Artikel 4. Een ieder is verplicht op vordering van den directeur van het rijksbureau voor rubber de hem toebe- hoorende banden te verkoopen aan daartoe door dien directeur aan te wij zen personen of instanties, de directeur stelt hiervoor telkens de prijzen vast. Artikel 5. (li Hij die niet of niet ten volle voldoet aan een verplichting, als bedoeld in de artikelen 2, 3 en 4, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. (2) De volgens het eerste lid strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als overtredingen. (3) Met het opsporen van de in dit ar tikel strafbaar gestelde feiten zijn be last de bij of krachtens de distributie- wet 1939 aangewezen opsporingsambte naren. Artikel 6. De directeur van het rijksbureau voor rubber is bevoegd na dere regelen te stellen ter bevordering van een goede uitvoering van deze be schikking. Artikel 7. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer af kondiging. Opheldering omtrent sommige punten, waaromtrent mis verstand is gerezen 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. Aan gezien gebleken is, dat ten aanzien van de vleeschdistributie op enkele punten misverstand is ontstaan, ves tigt het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd de aan dacht van belanghebbenden op het volgende: In de perspublicatie terzake wer den de grenzen gepubliceerd van de prijzen van rund- en kalfsvleesch, boven welke dat vleesch niet mag worden verkocht. Hoewel hieruit ten duidelijkste blijkt, dat de maxi- mumprijsgrens voor het vleesch werd vastgesteld, komt het voor, dat voor het totale gewicht van vleesch en been, de vleeschprijs in rekening wordt gebracht. Dit is geheel onjuist De slager mag slechts voor het gewicht van het vleesch den prijs berekenen, zooals die voor dat artikel staat vèr- meld op de in zijn winkel aange brachte prijslijst. Bovendien is het hem toegestaan voor het gewicht van het been, dat hij bij het vleesch aflevert, een billijken prijs te bere kenen. Aan de kooper blijft evenwel de keuze of hij het vleesch met dan wel zonder het been wenscht te koopen. Indien hij het vleesch zonder het been wenscht af te nemen is het eenig gevolg daarvan voor hem. dat hij niet verlangen kan een hoeveelheid vleesch te ontvangen, gelijk aan de nominale hoeveelheid op het koopen waarvan de door hem afge geven bonnen recht geven, doch dat hij rich een zekere aftrek moet laten wel gevallen. Samenwerking tusschen Opbouwdienst en rijksdienst voor werkverruiming 's-GRAVENHAGE. 29 Sept. In aan- sluiting op de persberichten, waarin melding werd gemaakt van de nauwe samenwerking tusschen den opbouw dienst en den rijksdienst voor de werk verruiming, kan thans worden gemeld, dat het in het voornemen ligt, om ten bureele van de hoofden van de inspec ties van den rijksdienst voor de werk verruiming in de provincies voor on- bepaalden tijd een officier te werk te stellen. De taak van dezen officier zal o.a. zijn volgens aanwijzing van het hoofd van de inspectie een actief aandeel t# nemen in de voorbereidingen, enz. van werkobjectcn, welke voor den opbouw dienst in aanmerking komen en door het verstrekken van gegevens en het houden van voordrachten, de belang stelling van het personeel van den op- bouwdienst te wekken voor de groote belangen van een intensieve beoefe ning van landbouw, boschbouw, tuin bouw. landaanwinning, ontwatering, kortom allen arbeid, welke er op is ge richt om de baten van den grond zoo hoog mogelijk op te voeren. VERSPERRINGSBALLONS BOVEN NEDERLAND 's-GRAyENHAGE, 29 Sept. In den IJpolder is een versperringsballon, die door den storm van Engeland naar ons land was gedreven, door Duitsche mi litairen onder vuur genomen en daarna brandend neergestort. Bij Leeuwarderadeel in Friesland ge raakte een Engelsche versperringsbal lon in de draden van een hoogspan ningskabel. Zij verbrandde eveneens. STAATSCOURANT 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. Bij be schikking van den directeur-generaal der P.T.T. is met ingang van 1 Novem ber 1940 aangewezen als beheerder van het bijpost-telegraaf- en -telefoonkantoor te Haarlem-Tempeliersstraat, de com mies bii de post-, telegraaf- en telefoon dienst J. B. F van Linsrhoten. thans beheerder van het bijpost-telegraaf- en -telefoonkantoor te Rotterdam, Burge meester Roosstraat. 's-GRAVENHAGE, 28 Sept. Het ruksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat de rijksverkeersinspectie de fabrieken van beetwortelsiuker onder zekere voor waarden in staat heeft gesteld, te be schikken over de benzine, welke noodig is voor den aanvoer van suikerbieten baar de fabriek. Deze maatregel is genomen, aangezien de bezwaren, die deze industrie reeds ondervindt, aanmerkelijk zouden toene men en de suikervoorziening des lands nog meer gevaar zou loopen, indien niet het bietenvervoer per vrachtauto werd mogelijk gemaakt voor zoover dit niet op andere wijze kan geschieden. De benzinevoorraden laten echter geen gebruik van benzine toe voor bie tenvervoer, dat op qndere wijze kan ge beuren, zonder dat de geregelde gang van de suikerproductie nadeel onder vindt. Daarom is aan de suikerfabrie ken opgedragen, daarop scherp toe te zien en geen benzinebons aan telers te verstrekken voor vervoer van suikerbie ten. indien dit op andere wijze mogelijk is zonder stoornis voor de verwerking. Drie personen door duisternis misleid en verdronken ROTTERDAM, 29 Sept. Gisteren neeft personeel van de rivierpolitie uit de Delfshavensche Schie en de Leuve- haven te Rotterdam drie lijken opge haald van personen, die door de duis ternis misleid, te water zijn geraakt en zijn verdronken. In de Delfshavensche Schie, ter hoog te van de Aelbrechtskade werd het stoffelijk overschot opgehaald van den 54-jarigen H. VV. Oelrich, gewoond heb bende op den Matenesserdijk, De man werd sinds Zondagavond vermist en fs vermoedelijk op dien avond omstreeks tien uur te water geraakt. Eveneens in de Delfshavensche Schie ter hoogte van de Spangenschekade werd het lijk opgehaald van den 48-ja- rigen H. Grevel. gewoond hebbende in de Blokmakerstraat. De man moet eer gisteravond te water zijn geraakt. Tenslotte werd in de Leuvehaven het lijk drijvende gevonden van den 60-ja- rigen B. van den Ham, die aan den 01- mendaal heeft gewoond. Deze man werd sinds 21 September vermist. De stoffelijke resten zijn door de ri vierpolitie naar het bureau aan de Parkhaven overgebracht ROTTERDAM, 29 Sept. Zaterdag morgen omstreeks halfelf heeft de 28- jarige puinruimer W. v. B., die met een arx-estantenwagen naar het Huis van Be waring werd overgebracht, een ontsnap pingspoging met den dood moeten be- koopen. De man, die zich reeds in' het Ge rechtsgebouw bevond zoo meldt de Telegraaf zag daar plotseling de kans schoon te ontvluchten. Hij zette het op een loopen. stormde de trappen af en vloog de straat op waar recher cheurs hem achterna zetten. Toen de politicmannen bij de Burge meester Roosstraat den vluchteling ge naderd waren, sommeerden zij hem te blijven staan, aan welk bevel echter geen gevolg werd gegeven. Ook toen er een schot uit een revolver gelost werd, bracht dit den vluchteling niet tot in keer. Dit noopte de politiemannen in de Burgemeester Roosstraat opnieuw een schot te lossen, waardoor hij op slag ge dood werd. ADDIS ABEBA, 29 Sept. (Stefani). Volgens een hier ontvangen bericht beeft een Engelsch vliegtuig Dzjibouti, de haven van Kransch Somaliland' ge- bomba'deerd. Het toestel vloog op ge ringe hoogte. De bommen kwamen in het centrum van de stad terecht en maakten een tiental slachtoffers.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8